معرفی بازی Pragmata برای کنسول پلی استیشن 5

معرفی بازی Pragmata برای کنسول پلی استیشن 5
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از بازی‌های جالبی که در رویداد رونمایی پلی استیشن 5 معرفی شد Pragmata بود. با ما همراه باشید تا با بازی Pragmata بیشتر آشنا شویم.

در رویداد معرفی کنسول نسل بعدی سونی که چند وقت پیش به صورت آنلاین برگزار شد، شاهد معرفی بازی‌های زیادی بودیم. برخی از این بازی‌ها را از قبل می‌شناختیم و می‌شد حدس زد که معرفی می‌شوند. اما برخی دیگر مثل بازی Pragmata بسیار مرموز و عجیب بودند. این بازی حال و هوایی متفاوت دارد و به نوعی ما را به یاد بازی اخیر هیدئو کوجیما یعنی Death Stranding می‌اندازد. البته فعلا اطلاعات زیادی درباره این عنوان در دست نیست و تا زمان انتشار آن در سال 2022 میلادی برای PC و کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس فرصت زیادی باقی مانده است. 

تریلر جدید Pragmata همان‌گونه که گفتیم نکات اسرارآمیز زیادی دارد. این تریلر که در ادامه می‌توانید آن را تماشا کنید، در محیطی شبیه میدان معروف تایمز در نیویورک آغاز می‌شود. از اوضاع و احوال محیط پیرامون می‌توان حدس زد که زمین با حادثه سهمگینی مواجه شده و همه چیز به هم ریخته است. هیچکس در شهر دیده نمی‌شود. معلوم نیست چه بلایی سر انسان‌ها آمده است. سپس به شکلی که در ادامه مقاله نیز توضیح خواهیم داد، مرد و دختربچه‌ای روی سطح ماه فرود می‌آیند. در این لحظه برای اولین بار صدای شخصیت‌ها را می‌شنویم. دختربچه با صدایی دیجیتالی (انگار که یک ربات باشد) جمله‌ای نامفهوم را به زبان می‌آورد. سپس مرد در جواب او می‌گوید: «آزادی. آزادی ما». بهتر است خودتان تریلر بازی Pragmata را در ویدیوی بالا تماشا کنید.

در ادامه می‌خواهیم نگاهی به این اثر متفاوت از کمپانی کپکام داشته باشیم و آن را از جنبه‌های مختلف موشکافی کنیم. با پلازامگ همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


Pragmata، بازی جدید کپکام درباره چیست؟


بازی Pragmata

اطلاعات اندکی که از بازی Pragmata داریم مربوط به تریلری هستند که از این بازی نمایش داده شد. یک تریلر عجیب و تا حدودی ترسناک که به جز یک مرد با لباس فضایی، یک دختربچه و یک گربه هولوگرافیک، محیط‌های پساآخرالزمانی بازی را به تصویر می‌کشد. به نظر می‌رسد که شخصیت‌های بازی در شهر ویران شده نیویورک حضور دارند. شخصیت اصلی، یعنی مرد لباس فضایی‌پوش، با استفاده از تجهیزات پیشرفته‌ای که داشت، مسیر حرکت دختر را ردیابی کرد و سپس به او که در کنار گربه نشسته بود رسید.

ناگهان چیزی شبیه یک ماهواره بزرگ در آسمان ظاهر می‌شود و انگار نیروی جاذبه را از بین می‌برد. به همین خاطر مرد و دختربچه در فضا معلق می‌شوند و به سمت ماهواره حرکت می‌کنند. مرد برای اینکه مانع از برخورد خودشان با ماهواره شود، رشته‌های توری مانندی را به اطراف پرتاب می‌کند. سپس می‌بینیم که مرد و دختربچه روی سطح ماه ایستاده‌اند و از آنجا به کره زمین نگاه می‌کنند.

همانطور که می‌بینید، اتفاقات این تریلر کمی بیش از حد معمول عجیب هستند. اینکه چه ارتباطی بین مرد و دختربچه وجود دارد؟ چه بلایی سر زمین و ساکنان آن آمده است؟ شخصیت‌های بازی چطور توانستند به سطح ماه برسند، آن هم در حالی که دختربچه هیچ‌گونه لباس فضانوردی نپوشیده بود؟ همه این سوالات و بسیاری دیگر، هنوز بی‌پاسخ هستند و احتمالا تا مدت‌ها هم جوابشان را نمی‌فهمیم. در حال حاضر جز حدس و گمان و ساخت تئوری، کار دیگری از دستمان برنمی‌آید. در بخش پایانی همین مقاله چند تئوری درباره این بازی را بررسی می‌کنیم.

 


گیم پلی بازی Pragmata


بازی جدید کپکام

توضیح دادن درباره گیم پلی بازی Pragmata آن هم بر اساس تریلری که دیدیم کار چندان راحتی نیست. اما در این تریلر چند نکته ریز وجود دارد که کدهای خوبی درباره گیم پلی بازی به ما می‌دهند. اول از همه اینکه شخصیت اصلی مثل بازی DOOM Eternal یا Halo یک لباس فضایی مجهز به تن دارد، اما مثل این بازی‌ها از اسلحه استفاده نمی‌کنند. بیشتر تجهیزات او علمی هستند و به درد اکتشاف یا مسیریابی می‌خورند. برای مثال یک اسکنر که کنار چشم قرار گرفته و همچنین یک وسیله که بمبی از غبار را در هوا پخش می‌کند و برای دیدن اشیاء و آیتم‌های نامرئی به کار می‌رود.

همچنین گفتیم در یکی از صحنه‌های تریلر، شخصیت اصلی با استفاده از طناب، چیزی شبیه حباب دور خودش ایجاد کرد تا به ماهواره برخورد نکند. احتمالا این طناب در هنگام سقوط از ارتفاع هم می‌تواند مانع از آسیب دیدگی شود. با توجه به این موارد، می‌توان حدس زد که نبرد و اکشن در بازی Pragmata نقش کم‌رنگی دارد و جای خود را به جستجو، بقا و حل معماها داده است.

بازی Pragmata

علاوه بر این، در صحنه‌ای دیگر از تریلر دیدیم که وقتی هر دو شخصیت روی هوا معلق بودند و از هم فاصله داشتند، مرد برای آنکه خودش را به دختربچه برساند، از وسیله‌ای که پشتش قرار داشت و مثل جت‌پک بود استفاده کرد. احتمالا این وسیله قابلیت‌های حرکتی بیشتری به شخصیت اصلی می‌دهد و شاید سکوبازی را نیز به گیم پلی بازی Pragmata اضافه کند.

اما خودِ دختربچه مرموزتر از این حرف‌هاست که بخواهیم درباره قابلیت‌های او حدس بزنیم. شاید او یک اندروید (ربات انسان‌نما) باشد که توانایی هک کردن کامپیوترها را دارد و می‌تواند تصاویر هولوگرافیک را دستکاری کند. همچنین بعید نیست قابلیت بررسی محیط اطراف و جمع‌آوری اطلاعات لازم را داشته باشد. به هر حال معلوم است که این دو نفر باید با همکاری یکدیگر به هدفشان دست پیدا کنند، اما در حال حاضر حتی نمی‌دانیم این هدف دقیقا چیست.

 


بررسی تئوری هایی که درباره بازی Pragmata مطرح شده اند


بازی Pragmata برای پلی استیشن 5

یکی از اصلی‌ترین تئوری‌هایی که درباره بازی Pragmata مطرح شده، بیان می‌کند که کل داستان بازی در کره ماه اتفاق می‌افتد. دلیل اصلی‌اش هم آن است که وقتی ماهواره در آسمان ظاهر شد، شاهد در هم شکستن تصویر آسمان بودیم؛ انگار که کل آسمان یک نمایشگر باشد که فقط تصویری از آسمان زمین را به نمایش می‌گذارد. این تئوری بیان می‌کند که روی سطح ماه، گنبدهای بسیار بزرگی ساخته شده‌اند که سطح داخلی این گنبدها تصویر آسمان را نمایش می‌دهد و زیر آنها نیز شهرها و آسمان‌خراش‌هایی که کاملا شبیه شهرهای زمین هستند، ساخته شده‌اند. حالا هدف از این کار چیست، ما نمی‌دانیم. این تئوری با توجه به چیزهایی که در تریلر دیده‌ایم بسیار قوی به نظر می‌رسد.

اما تئوری بعدی که بالاتر هم به آن اشاره کردیم، مربوط به دختر بچه می‌شود. این تئوری بیان می‌کند که او یک اندروید است و به وسیله هوش مصنوعی هدایت می‌شود. این مورد هم کاملا منطقی به نظر می‌رسد. اگر به چشمان دختر دقت کرده باشید متوجه می‌شوید که دیجیتالی هستند. ضمنا صدای او هم اصلا شبیه صدای معمولی انسان نبود. پیش‌بینی می‌شود که این دختر نقش بسیار پررنگی در داستان و گیم پلی بازی Pragmata داشته باشد. او توانایی انجام کارهایی را خواهد داشت که مرد از عهده آنها برنمی‌آید.

سوال دیگری که ذهن خیلی‌ها را به خودش مشغول کرده آن است که چرا هیچکس در شهر دیده نمی‌شود و مرد به همراه دختربچه کاملا تنها هستند. یک فرضیه در این رابطه وجود دارد که می‌گوید تمام ساکنین این شهر مصنوعی از بین رفته یا به طور ناگهانی ناپدید شده‌اند و به همین دلیل شخصیت‌های اصلی بازی نیز تلاش می‌کنند که از شهر خارج شوند و به زمین بازگردند.

تریلر بازی Pragmata

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم، بازی Pragmata برای پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس در سال 2022 منتشر می‌شود. این بازی احتمالا از ظرفیت کنسول‌های نسل بعدی بهترین استفاده را خواهد کرد. زمان زیادی تا انتشار بازی Pragmata باقی مانده است و در این مدت طولانی، سازنده‌ها می‌توانند حتی روی ارتقای گرافیک بازی نیز کار کنند. همین نمایش اولیه‌ای که دیدیم، نوید یک بازی علمی-تخیلی جذاب و متفاوت را می‌دهد.

از سوی دیگر کمپانی کپکام بعد از مدت‌ها دست به خلق یک IP جدید زده و می‌خواهد برایش سنگ تمام بگذارد. همانطور که می‌دانید این شرکت در سال‌های اخیر بیشتر به بازسازی مجموعه‌های پرطرفدار قدیمی‌اش مثل رزیدنت اویل پرداخته، اما ظاهرا حالا قصد دارد تغییر رویه دهد؛ البته نباید بازی Resident Evil Village را نیز فراموش کنیم که به خوبی ثابت می‌کند کپکام حالا حالاها از فرانچایزهای قدیمی خود دست نمی‌کشد.

وقتی تریلر بازی جدید کپکام به نمایش درآمد، در ابتدا همه فکر می‌کردند که شماره دوم بازی Death Stranding معرفی خواهد شد. این بازی شباهت‌های زیادی به ساخته کوجیما دارد. همان فضای رعب‌آور و عجیب دث استرندینگ را در Pragmata هم شاهد هستیم. اما احتمالا این بازی از نظر گیم‌پلی کاملا متفاوت با آخرین اثر کوجیما خواهد بود. Pragmata پتانسیل‌های زیادی برای تبدیل شدن به یک IP نسل نهمی موفق را دارد. مخصوصا اگر سازندگان بازی روی طراحی مراحل و گیم پلی آن به اندازه کافی وقت بگذارند، احتمالا با یکی از بهترین بازی‌های جدید کپکام در سالیان اخیر مواجه خواهیم شد. ما که از صمیم قلب برای کپکام عزیز آرزوی موفقیت می‌کنیم.

نظر شما درباره بازی Pragmata چیست؟ آیا به بازی‌های علمی-تخیلی شبیه به این علاقه دارید؟ لطفا نظرات خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5