هواوی با وجود تحریم و کرونا توانست 13.1 درصد افزایش درآمد داشته باشد
عباد رمضان زاده
نویسنده:عباد رمضان زاده
ارسال شده در:25 تیر 1399، 13:30

هواوی با وجود تحریم و کرونا توانست 13.1 درصد افزایش درآمد داشته باشد

براساس گزارش مالی هواوی از نیمه نخست سال جاری میلادی، این کمپانی به خوبی توانسته خسارت کرونا و مشکل تحریم‌های آمریکا را جبران کرده و تراز مالی خود را مثبت نگه دارد.

با شیوع ویروس کرونا و همه گیری آن در سطح جهان، بسیاری از کسب و کار‌ها در سراسر جهان تعطیل شدند و در همان ابتدای کار متخصصان اقتصادی نسبت به خسارت کرونا هشدار دادند. در حال حاضر، با توجه به اینکه نیمی از سال جاری میلادی را پشت سرگذاشته‌ایم، رفته رفته کمپانی‌های مختلف آمارهای مالی خود مربوط به 6 ماه نخست سال را منتشر می‌کنند و همین مسئله می‌تواند درک خوبی از تاثیر خسارت کرونا بر روی سود و درآمد این شرکت‌ها به ما بدهد.

هوآوی

یکی از کمپانی‌هایی که زودتر از خیلی‌ها گزارش مالی 6 ماه نخست سال منتشر کرده، غول مخابراتی چینی، هواوی است. برخلاف انتظار‌ها، آمار مالی هواوی نشان می‌دهد که بیماری کرونا نتوانسته تراز مالی این شرکت را منفی کند و به شرکت چینی به سوددهی خود ادامه داده است. این در حالی است شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد و اقتصاد این کشور خیلی زودتر از سایر کشور‌ها تحت تاثیر خسارت کرونا قرار گرفت.

هواوی در گزارش مالی مربوط به نیمه نخست سال 2020 مدعی شده است که درآمد و سود خالص این کمپانی نسبت به مقیاس سالیانه به ترتیب با رشدی 13.1 و 9.2 درصدی همراه بوده‌اند. براساس این گزارش، درآمد کلی هواوی در بازه زمانی مورد نظر 454 میلیارد یوآن بوده است که ارزشی برابر با 64 میلیارد دلار دارد. 159.6 میلیارد یوآن از درآمد کلی هواوی به از طریق سرویس‌های مخابراتی، 36.3  میلیارد یوآن از طریق پروژه‌ها و سرمایه گذاری‌ها و 255.8 میلیارد یوآن نیز از طریق سرویس‌های مصرفی که دستگاه‌های موبایل را شامل می‌شوند به دست آمده است.

با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توان به این نتیجه رسید که بیش از نصف درآمد کلی شش ماهه دوم سال این کمپانی از گوشی، تبلت و گجت‌های پوشیدنی حاصل شده است و سرویس‌های مخابراتی که دلیل اصلی ممنوعیت تجارت هواوی با آمریکا به حساب می‌آیند تنها حدود 35 درصد از مقدار کل درآمد را تشکیل داده‌اند.

درآمد هوآوی

با توجه به تاثیرات منفی اقتصادی و خسارت‌های ناشی از کرونا، خیلی از کارشناسان اقصادی انتظار داشتند که بخش عمده‌ای از سود کمپانی‌هایی مثل هواوی  در نیمه نخست سال جاری میلادی کاهش پیدا کند اما این‌چنین که از آمار‌‌ها استدلال می‌شود، غول مخابراتی چینی به خوبی توانسته خسارت کرونا را جبران کند.

عده‌ای نیز بر این باورند که خسارت کرونا تاثیر خود را بر روی درآمد و سود هواوی گذاشته است و در صورت عدم شیوع این بیماری، این شرکت می‌توانست حتی بیشتر از مقدار اعلام شده درآمد زایی کند.

هنوز خیلی از شرکت‌ها گزارش‌های مالی سه ماهه دوم و شش ماهه اول سال خود را منتشر نکرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تا پایان ماه جاری میلادی خیلی از شرکت‌های بزرگ آمار و ارقام فروش خود را منتشر کنند تا مشخص شود که هرکدام از آن‌ها چگونه خسارت کرونا را مدیریت کرده‌اند.

اما مسئله‌ای که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را انکار کرد، ضرر و زیان ناشی است کرونا است. به بیان دیگر، حتی اگر آمارهای مالی چیز دیگری نشان بدهند، باید قبول کنیم که کرونا بر روی اقتصاد جهانی تاثیر منفی گذاشته است. شما در این باره چه فکر می‌کنید؟ دیدگاه خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

2
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha