سریال سلمان فارسی با وجود کرونا فیلمبرداری می شود!
فاطمه ایزدپناه
نویسنده:فاطمه ایزدپناه
ارسال شده در:25 تیر 1399، 15:00

سریال سلمان فارسی با وجود کرونا فیلمبرداری می شود!

سریال سلمان فارسی از جدیدترین پروژه‌های صدا و سیماست که برخلاف انتظار بسیاری قرار است فیلمبرداری آن مجددا آغاز شود. با توجه به شرایط موجود کشور و شیوع مجدد کرونا، آیا این تصمیم عاقلانه است؟

سریال سلمان فارسی یک سریال تاریخی بیوگرافی جدید است که کارگردانی و نویسندگی آن بر عهده داوود میرباقری است. تهیه کننده سریال سلمان فارسی حسین طاهری است که از سال 1395 این کار را بدست گرفت و عزمش را برای ساخت سومین سریال تاریخی بزرگ تلویزیون جزم کرد. فیلمبرداری اولین سکانس‌ها از این سریال در 27 آذر 1397 آغاز شد و قرار بود بخش عمده‌ای از کار در ترکیه ضبط شود. از بازیگران ایران سریال سلمان فارسی می‌توان به فرهاد اصلانی، محمدرضا هدایتی و علی دهکردی هستند که تاکنون جلو دوربین رفتند. تاریخ پخش سریال سلمان فارسی نیز با توجه به تمام نشدن فیلمبرداری‌ها و مراحل و طولانی پس از تولید هنوز مشخص نیست.

داستان سریال سلمان فارسی درباره زندگی سلمان است که از سه دوره کودکی، جوانی و بزرگسالی تشکیل شده است. کارگردان با نگارش این سه بخش خواهان به تصویر کشیدن شکل‌گیری شخصیت وی در دوران کودکی و جوانی در ایران است و در نهایت تلاش دارد تا تصویری درست و تاریخی از نحوه پیوستن سلمان فارسی به دین مبین اسلام ارائه دهد. بدین ترتیب در این سریال باید انتظار به تصویر کشیده شدن زندگی و شخصیت یکی از شاخص‌ترین مسلمانان صدر اسلام را داشته باشیم؛ کسی که تاثیر زیادی در گسترش اسلام داشت.

سریال سلمان فارسی

ساخت این سریال که در سال 95 کلید خورد، چندین بار به دلایل مختلف، بارها به طول انجامید و به عقب افتاد. هم اکنون نیز با شیوع کرونا فیلمبرداری این پروژه تعطیل شده است تا اینکه در روزهای اخیر خبر از سرگیری فیلمبرداری آن خیلی‌ها را شگفت زده کرده است. فیلمبرداری یک پروژه عظیم تاریخی که طبق اخبار منتشر شده از سوی عوامل 20000 بازیگر و 1500 شخصیت دارد قطعا با رعایت فاصله اجتماعی ممکن نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، انتشار این خبر آن هم در شرایطی که قرار است دوباره محدودیت‌هایی برای مشاغل در نظر گرفته شود و وضعیت مبتلایان به ویروس کرونا در برخی از استان‌ها نامساعد است باعث نگرانی خیلی‌ها شده است. هر چند همیشه این دست از اخبار و شایعات یا صحت ندارد و یا به وقوع نمی‌پیوندند ولی انتشار این دست از خبرها نیز کمی نگران کننده است. روز سه‌شنبه بود که این خبر منتشر شد و با موجی از نگرانی‌ها و انتقادات رو به رو شد. آنطور که گفته شده است، قرار است از اواسط مرداد فیلمبرداری این پروژه به جای ترکیه در سمنان از سر گرفته شود و عوامل فیلم قرار است از جلوه‌های ویژه برای بازسازی صحنه‌های مورد نظر استفاده کنند.

این اولین پروژه صدا و سیما نیست که با فشار مسئولین این سازمان در دوران کرونا فیلمبرداری شده است؛ در روزهای موج اول نیز برخی از این سریال‌ها با اصرار مقامات ارشد از سرگرفته شدند تا اینکه چندین تن از عوامل به کرونا مبتلا شدند باعث اعتراض بازیگران این مجموعه‌ها شد. این سازمان بالاخره رضایت داد تا فیلمبرداری‌ها را لغو کند و ساخت پروژه‌هایش را به تعویق بیندازد. سریال «سلمان فارسی» نیز تا 26 اسفند 98 در قشم تصویربرداری شد و اتفاقا صحنه‌های پر بازیگری که مربوط به عبور کاروان سلمان از کنار سپاه روم و ایران اجرا و ضبط شد. همچنین از تعداد زیادی از بازیگران خارجی با ملیت‌های یونانی، مراکشی، ترکیه‌ای و… هم استفاده شد که همگی پس از پایان این فصل به کشورهای خود بازگشتند.

سریال سلمان فارسی

تهیه کننده و کارگردان این سریال خبر از رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی دادند و حتی گفته‌اند که قرار است شخصی برای کنترل رعایت این قوانین از سوی وزارت بهداشت به محل‌های فیلمبرداری اعزام شود. آن‌ها همچنین اطمینان دادند که بطور مدارم از بازیگران و عوامل تست گرفته خواهد شد. ولی سوال اصلی اینجاست که آیا می‌توان گروه عظیمی از بازیگران را کنترل کرد و سر ضبط سکانس‌ها از ماسک استفاده کرد؟

در هر صورت این خبر با انتشارش دل خیلی‌ها را لرزاند و انتقادات زیادی را به همراه داشت. اکنون باید منتظر بود و دید که این خبر تا چه اندازه صحت دارد و تا اندازه به واقعیت امر نزدیک است. نظر شما درباره فیلمبرداری سریال سلمان فارسی چیست؟ آیا با چنین تصمیمی موافق هستید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha