ماجرای جنجالی ماسک های بازیافتی در ایران ؛ شایعه یا واقعیت؟
مریم جلیل زاده
نویسنده:مریم جلیل زاده
ارسال شده در:26 تیر 1399، 15:00

ماجرای جنجالی ماسک های بازیافتی در ایران ؛ شایعه یا واقعیت؟

به تازگی انتشار ویدیویی در فضای مجازی با عنوان فروش مجدد ماسک های بازیافتی حجم عظیمی از توجهات را به خود جلب کرد و موجب واکنش معاون وزیر بهداشت شد.

از زمان شروع بحران کرونا در کشور تاکنون، بازار اخبار و اطلاعات منتشر شده در مورد این ویروس و حواشی پیرامون آن بسیار داغ است. گاهی این اخبار و  اطلاعات مورد تایید نهادهای معتبر بهداشتی و دولتی هستند و انتشار این دست از خبرها سبب افزایش آگاهی عموم مردم می‌شوند. اما دسته دیگری از خبرها، یا بهتر بگوییم شایعات بی‌پایه و اساسی نیز در فضای مجازی مدام درحال دست به دست شدن هستند.

این اخبار بی‌پایه و شایعات مخرب، تنها موجب وحشت و هراس عموم مردم خواهند شد. افراد نشردهنده این شایعات نیز هدفی جز جلب توجه و افزایش مخاطب در شبکه‌های اجتماعی ندارند. این امر نهادهای دولتی و بهداشتی را ناچار به صدور تکذیبیه‌هایی درباره این دست شایعات می‌کند تا مبادا موجب گمراهی یا هراس مردم شود.

خبر جدیدی این روزها در شبکه‌های اجتماعی مختلف دست به دست می‌شود و جنجال‌های بسیاری را نیز با خود به همراه داشته است. به گزارش خبرگزاری‌های معتبر و متعدی چون باشگاه خبرنگاران جوان، مشرق نیوز و روزنامه شهرآرا، صبح روز سه شنبه 24 تیرماه، تصاویر و ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شد که واکنش گسترده کاربران را به همراه داشت. در این تصاویر، عده‌ای در میان ساختمان مخروبه‌ای مشغول جمع‌آوری و بازیافت ماسک بودند. طبق اظهارات فرستنده ویدیو، این افراد با جمع‌آوری ماسک‌های دور ریخته شده، آن‌ها را ضدعفونی و اتو کرده، سپس اقدام به فروش مجدد آن‌ها می‌کنند.

ماسک های بازیافتی

با انتشار این کلیپ در فضای مجازی موج گسترده‌ای از هراس و نگرانی نیز با آن منتشر شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی گوناگون مانند اینستاگرام با انتشار دوباره این کلیپ‌ها از یکدیگر درخواست کردند که پیش از دور انداختن ماسک خود، آن را قیچی کنند تا از این طریق بتوانند مانع سوء استفاده افراد سودجو شوند. عده‌ای دیگر اما معتقد بودند که ماسک های بازیافتی با قیمت نازل‌تری در بازار به فروش می‌رسند؛ لذا برای اطمینان از خرید ماسک، تنها باید از مراکز و داروخانه‌های معتبر اقدام به تهیه ماسک کرد. اما حقیقت ماجرای ماسک های بازیافتی چه بود؟! آیا این ماجرا نیز در دسته شایعات بی‌اساس قرار دارد یا خیر؟! به راستی امکان بازیافت ماسک وجود دارد؟

 

ماسک های بازیافتی، شایعه یا واقعیت؟!

مدتی پس از این جنجال و گسترش واکنش‌ها به این خبر، خبرنگار صدا و سیما تصمیم گرفت به محل ضبط این ویدیو (واقع در محدوده خیابان پیروزی تهران) برود تا چند و چون ماجرا آشکار شود. با بررسی‌های تیم خبری صدا و سیما مشخص شد که این مکان مربوط به انبار یک کارگاه تولید ماسک بوده که به دلیل گودبرداری غیرحرفه‌ای ساختمان مجاور تخریب شده است. پس از تخریب کارگاه تولید ماسک، صاحب این کارگاه از پیمانکار خاطی شکایت کرده و خواستار دریافت خسارت می‌شود. کارشناس این پرونده می‌گوید برای برآورد خسارت باید ماسک‌های مدفون شده در زیر آوار جمع‌آوری شوند.

ویدیو منتشر شده از کارگران این تولیدی در حال جمع‌آوری ماسک‌ها در محل تولیدی، به اشتباه به عنوان اقدام برای بسته بندی ماسک های بازیافتی منتشر شده است و صحت ندارد. این گزارش، توضیح خوبی برای ویدیو منتشر شده بود و تا حدی به شایعات پایان داد. هرچند به گزارش خبرنگار صدا و سیما، صاحب این کارگاه که قول مصاحبه و ارائه توضیحات تکمیلی را به این تیم خبری داده بود، در آخرین لحظات قرار خود را لغو کرد و حاضر به مصاحبه نشد!

معاون وزیر بهداشت

اما این تمام ماجرای ماسک های بازیافتی نیست! اندکی بعد از انتشار این خبر علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت در واکنش به این خبر، اظهار کرد:

چنین چیزی صحت ندارد و کشور ما نیازی به بازیافت ماسک ندارد. توصیه اصلی ما در این زمینه این هست که حتی افراد می‌توانند در منازل ماسک تولید کنند یا از جاهایی ماسک بخرند که اطمینان وجود دارد. قرار نیست از جاهای غیرمطمئن ماسک بخریم. در فروردین ماه که ماسک کم بود نیز در کشورهای دیگر این شایعه‌ها وجود داشت که ماسک‌ها را بازیافت کرده و اتو می‌کنند و می‌فروشند. برخی هم در اوایل شیوع کرونا گفتند که این ماسک‌ها را آماده کرده و به ایران می‌فرستند که یکی از شایعه‌های عجیب بود. بنابراین موضوع بازیافت ماسک صحت ندارد.

نظر شما درباره این دست از اخبار و شایعات چیست؟! در دیدگاه شما، بهترین روش برای جلوگیری از انتشار این گونه شایعات و دامن زدن به نگرانی و هراس در سطح جامعه چیست؟ نظرات خود را با پلازامگ به اشتراک بگذارید. از اینجا نیز می‌توانید با اخبار و مقالات مربوط به ویروس کرونا همراه ما باشید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha