پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران را بیشتر بشناسید!

یکی از جالب‌ترین اتفاقات دنیای سینما، حضور بازیگرانی است که نسبت خانوادگی با یکدیگر دارند. در این مطلب تصمیم گرفتیم به پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران بپردازیم. با ما همراه باشید.

یکی از اتفاقات مهم در سینمای ایران، بازیگرانی هستند که رابطه خانوادگی با هم دارند. برای مثال در سینما بازیگرانی وجود دارند که همسرشان، یا برادر و خواهرشان هم مشغول بازیگری هستند. اما بیشترین فراوانی در این حوزه مربوط به بازیگرانی است که فرزندشان هم وارد حوزه سینما و تلویزیون شده است. پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران، عنوان و موضوع این مقاله از پلازامگ است که تصمیم گرفتیم در آن به پدر و پسرهای سینمای ایران و پدر و دخترهای سینمای ایران بپردازیم. با ما همراه باشید.

پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


معرفی پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران


تعداد پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران که توانسته‌اند در ایجاد خاطرات سینمایی مردم ایران تاثیرگذار باشند، به سختی از تعداد انگشتان دو دست فراتر می‌رود. در این مطلب تصمیم گرفتیم به پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران بپردازیم و همکاری‌های آنها را با هم مرور کنیم.

 

خانواده حاتمی

پدر و دختر بازیگر سینمای ایران

 • پدر: علی حاتمی
 • فرزند: لیلا حاتمی
 • همکاری مشترک: دلشدگان، هزاردستان، کمال‌الملک و جهان پهلوان تختی

علی حاتمی را قطعا می‌توان یکی از بزرگترین بنیان‌گذاران سینمای نوین ایران بعد از انقلاب دانست. در روزگاری که فیلمفارسی‌های قبل از انقلاب با نمایش لات‌های کوچه و بازار و رقص و صحنه‌های غیر اخلاقی در حال یکه‌تازی بودند و مخاطبین زیادی داشتند، علی حاتمی با ساخت آثاری متفاوت از جنس فرهنگ، اخلاق و فضایل انسانی نوع جدیدی از سینما را به مردم شناساند. برخی از آثار او همچون «هزاردستان»، «دلشدگان»، «مادر»، «کمال‌الملک» و «سلطان صاحبقران» جزو برترین آثار تاریخ سینمای ایران و هر کدام دوره‌ای آموزشی برای یادگیری مهارت‌های سینمایی هستند. این کارگردان بزرگ سینما، با به یادگار گذاشتن شهرک سینمایی، خدمتی ماندگار و ابدی به سینما و ملت ایران داشته است.

دختر این بزرگمرد، لیلا حاتمی نیز همچون پدر فعالیت حرفه‌ای درخشانی در سینمای ایران داشته و او را می‌توان از برترین بازیگران زن دو دهه اخیر سینما دانست. لیلا حاتمی ورود به سینما را با بازی در آثار پدر آغاز کرد و در فیلم‌های «دلشدگان»، «کمال‌الملک» و «هزاردستان» بازی داشته و در فیلم «جهان پهلوان تختی» هم دستیاری علی حاتمی بزرگ را بر عهده داشته است. او تاکنون برای ایفای نقش‌های مختلف 28 بار نامزد دریافت جوایز مختلف سینمایی شده و از این 28 بار، 21 بار برنده این جوایز شده است.

 

خانواده فنی زاده

پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران

 • پدر: زنده‌یاد پرویز فنی‌زاده
 • فرزند: زنده‌یاد دنیا فنی‌زاده

در بین پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران، قطعا حسرت‌انگیزترین پدر و دختر هنری، زنده‌یادها پرویز فنی زاده و دخترش دنیا هستند. این دو هنرمند بزرگ که مردم ایران سال‌ها با آثار ماندگارشان زندگی کردند، هر دو خیلی زود خانواده سینما را تنها گذاشتند. مرحوم پرویز فنی زاده را می‌توان یکی از قطب‌های بازیگری سینمای ایران نامید که تماشای بازی‌هایش کلاس درسی ویژه برای تمام بازیگران ایرانی بوده است.

دنیا فنی زاده هم سال‌ها با عروسک گردانی شخصیت بی‌نظیر و نوستالژیک کلاه قرمزی در یاد و خاطر تمام ایرانیان حک شده است. او را به نوعی می‌توان مادر کلاه قرمزی دانست. مرحوم پرویز فنی زاده در سن 42 سالگی و در سال 1358 دار فانی را وداع گفت. یادگارش دنیا فنی‌زاده نیز در هشتم دی‌ماه سال 1395 پس از مدت‌ها بیماری سرطان، کلاه قرمزی و بچه‌های چند نسل ایران را برای همیشه تنها گذاشت.

 

خانواده قریبیان

پدر و پسران سینمای ایران

 • پدر: فرامرز قریبیان
 • فرزند: سام قریبیان
 • همکاری مشترک: قانون، ترانزیت، گناهکاران، 360 درجه، خروج

فرامرز قریبیان را می‌توان جزو معدود ستارگان سال‌های دور سینمای ایران دانست که هنوز که هنوز است در اوج قرار دارد و با فیلم «خروج» ابراهیم حاتمی‌کیا به سینما برگشته است. قریبیان علاوه بر بازیگری، سابقه نویسندگی و کارگردانی هم دارد و آخرین فیلمش، فیلمی پلیسی به نام «گناهکاران» بود که نویسندگی آن را پسرش سام برعهده داشت.

سام قریبیان سال‌ها در آمریکا تحصیل و زندگی کرده بود و چند سالی می‌شود پس از برگشت، هم نویسندگی و کارگردانی کرده و هم بازی در سریال و فیلم‌های سینمایی متفاوت را تجربه کرده است. با نگاهی به آثار قریبیان پسر، می‌توان متوجه شد او هم مثل پدرش عاشق داستان‌ها و فیلم‌های پلیسی جنایی است. او علاوه بر نویسندگی «گناهکاران»، کارگردانی «360 درجه» را هم برعهده داشته است.

 

خانواده کیمیایی

پدر و پسران سینمای ایران

 • پدر: مسعود کیمیایی
 • فرزند: پولاد کیمیایی
 • همکاری مشترک: سرب، تجارت، سلطان، فریاد، اعتراض، سربازهای جمعه، حکم، رئیس، محاکمه در خیابان، جرم، متروپل، قاتل اهلی

مسعود کیمیایی را نیز می‌توان در کنار علی حاتمی از اضلاع مهم سینمای ایران در اوایل انقلاب دانست. درست است که در سال‌های اخیر کیمیایی بزرگ هیچگاه نتوانسته خاطرات فیلم‌های خوبش را برای سینمادوستان تکرار کند، اما هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد و سال گذشته با فیلم «خون شد» به جشنواره هم آمد. مسعود کیمیایی و پسرش پولاد، از معدود پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران هستند که همکاری‌های خیلی زیادی را با هم تجربه کرده‌اند و می‌توان گفت از یک جایی به بعد، مسعود کیمیایی نقش اول مرد فیلم‌هایش را برای پولاد کنار می‌گذاشت و اگر احیانا به هر دلیلی این اتفاق نمی‌افتاد، یکی از نقش‌های مهم در اختیار پولاد قرار می‌گرفت.

پولاد کیمیایی هم انصافا استعداد سینمایی را از پدر به ارث برده و علاوه بر بازی‌های درخشان در فیلم‌های سایر کارگردانان، در تعدادی از ساخته‌های پدرش هم نقش‌های خوب و متفاوتی را به نمایش گذاشته است.

 

خانواده کوثری

پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران

 • پدر: جهانگیر کوثری
 • فرزند: باران کوثری
 • همکاری مشترک: بانوی اردیبهشت، زیر پوست شهر، روزگار ما، نسل جادویی، حیران، خون بازی

قطعا بین کوثری پدر و کوثری دختر، در حال حاضر باران از پدرش شناخته شده‌تر است. اما کیست که نداند جهانگیر کوثری سابقه‌ای طولانی در دنیای هنر و تصویر دارد و از معدود سینماگرانی است که بصورت حرفه‌ای در دنیای ورزش هم ید طولانی دارد. جهانگیر کوثری از ورزشی‌نویسان، مجریان و گزارشگران قدیمی فوتبال است که سال‌ها در تلویزیون برنامه‌های تحلیلی ورزشی روی آنتن می‌برد و همزمان با این برنامه‌ها، تهیه‌کنندگی در سینما هم یکی از دغدغه‌هایش بود. اغلب آثاری که همسرش رخشان بنی‌اعتماد ساخته، به تهیه‌کنندگی جهانگیر کوثری بوده است.

فرزند مشهور و جسور این زوج، باران کوثری است. دختر جوانی که تقریبا از کودکی و نوجوانی وارد سینما شد و حالا به یقین می‌توان او را جزو برترین بازیگران دهه شصتی سینما و تلویزیون ایران نامید. باران کوثری تاکنون برنده دو سیمرغ بلورین و همچنین چندین بار نامزد دریافت این جایزه شده است و با توجه به سنش از رکوردداران در این زمینه محسوب می‌شود.

 

خانواده پسیانی

پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران

 • پدر: آتیلا پسیانی
 • فرزند: ستاره پسیانی
 • همکاری مشترک: غلامرضا تختی، سرخ‌ پوست و همکاری‌ها در تئاتر

آتیلا پسیانی و دخترش ستاره هم نیازی به معرفی ندارند. آتیلا خود فرزند بانوی بزرگ سینما جمیله شیخی است و حال با درخشش ستاره پسیانی می‌توان به این نتیجه رسید ژن بازیگری در این خانواده کاملا موروثی است. بنا بر اذعان صاحبنظران، آتیلا پسیانی هم در سینما و هم در تئاتر استادی بی‌بدیل در امر بازیگری است. او و دخترش ستاره برخلاف بسیاری از پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران، در سینما فقط در دو اثر همبازی بوده‌اند که آن هم نقش‌هایی کوتاه بوده و همکاری مشترک اصلی این پدر و دختر بازیگر سینمای ایران تماما در تئاتر بوده است.

ستاره پسیانی همواره در مصاحبه‌هایش تاکید دارد که تمام تلاشش را می‌کند تا به عنوان یک شخصیت مستقل از پدرش دیده شود و هیچ‌کس او را سفارش پدر به سینما نداند. ستاره در سال‌های اخیر به خوبی توانسته خود را به عنوان بازیگری قدرتمند اثبات کند و بعدها قطعا از او بیشتر خواهیم شنید.

 

خانواده الوند

پدر و دختر بازیگر سینمای ایران

 • پدر: سیروس الوند
 • فرزند: ماهور الوند
 • همکاری مشترک: آنجا همان ساعت

سیروس الوند برادر مرحوم خشایار الوند، برعکس بسیاری از کارگردانان هیچگاه هنر دخترش را برای مخاطبان سینما تبلیغ نکرده بود و وقتی در فیلم «دختر» رضا میرکریمی با بازیگر نقش اول آن کار به نام ماهور الوند رو به رو شدیم، خیلی‌هایمان تعجب کردیم که این دختر با سیروس و مرحوم خشایار الوند چه نسبتی دارد؟ سیروس الوند که در سال‌های اخیر هم به دلیل برخی مناسبات سینما و هم به دلیل کهولت سن کم‌کارتر از گذشته شده است، از کارگردانان مطرح سینمای ایران است. او فیلم‌های مهمی چون «دست‌های آلوده»، «مزاحم» و «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» را کارگردانی کرده است. جدیدترین فیلم او به نام «آنجا همان ساعت» آماده نمایش است که در آن دخترش برای اولین بار در فیلم پدر بازی کرده است.

ماهور الوند از بازیگران دهه هفتادی سینمای ایران است و با وجود اینکه آثار کمی در کارنامه‌اش دیده می‌شود، اما کیفیت و درخشش فیلم‌هایش نشان از ظهور بازیگری توانمند در سینمای ایران می‌دهد. این بازیگر جوان برای فیلم «چهارراه استانبول» نامزد و برای «هت‌تریک» برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شده است. «عنکبوت» تازه‌ترین اثر ماهور الوند است که در آن نقش مقابل محسن تنابنده (در نقش قاتل عنکبوتی) را ایفا کرده است.

 

خانواده فراهانی

پدر و دختر سینمای ایران

 • پدر: بهزاد فراهانی
 • فرزندان: شقایق فراهانی، گلشیفته فراهانی و آذرخش فراهانی

بهزاد فراهانی از اساتید بزرگ ایرانی در عرصه سینما و به خصوص تئاتر است. او همچون تعدادی از سینماگران فرزندان خود را برای حضور در این عرصه تربیت کرد و به همین دلیل هر سه فرزندش سابقه بازی در فیلم و سریال‌ها را دارند. فراهانی‌ها رفته رفته و به تدریج وارد عرصه بازیگری شده‌اند. ابتدا شقایق در کنار پدر بازیگری آموخته و سپس گلشیفته وارد عرصه هنر شده است. گلشیفته فراهانی را به جرئت می‌توان یکی از بهترین بازیگران زن ایرانی در دوره‌ای که در سینمای ایران فعالیت می‌کرد، نامید. اما او سودای حضور در مارکت خارجی در سر داشت و به همین دلیل با وجود آینده‌ای درخشان، عطای همه موقعیت‌ها را به لقایش بخشید و برای همیشه از ایران رفت. کوچکترین عضو خانواده فراهانی، آذرخش فراهانی است که البته به جز حضور پررنگ و قابل قبول در «مالاریا»، در اثر دیگری حضور نداشته است.

 

خانواده داوودنژاد

پدر و دختر سینمای ایران

 • پدر: علیرضا داوودنژاد
 • فرزندان: رضا داوودنژاد و زهرا داوودنژاد

علیرضا داوودنژاد از جمله کارگردانان صاحب سبک سینمای ایران است که همواره فیلم‌های خاصی با نگاه به موضوعات و آسیب‌های اجتماعی کارگردانی کرده و برخی از آثارش همچون مرهم تحسین تمام منتقدان، سینماگران و مخاطبان سینمادوست را برانگیخته است. این کارگردان سینما، با برادر، فرزندان و مادرزن خود در این حرفه همکار است و همه‌شان سابقه کارهای تصویری را دارند. رضا داوودنژاد از جمله بازیگرانی است که اگر نقش‌آفرینی‌های او را در ساخته‌های پدرش در نظر نگیریم، کارنامه‌اش هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی بسیار ضعیف خواهد بود.

یکی از نکته‌های جالب پدر و پسر داوودنژاد این است که سبک کاری پدر و پسر به شدت با هم متفاوت است و به همان اندازه که علیرضا داوودنژاد روی آثار جدی و درام تمرکز کرده، کارنامه کاری رضا داوودنژاد پر از نقش‌های کمدی است. از ماندگارترین نقش‌های کمدی رضا داوودنژاد می‌توان بازی‌هایش در سریال‌های «پشت کنکوری‌ها»، «باغچه مینو» و «زندگی به شرط خنده» را نام برد.

 

دیگران

پدر و پسران سینمای ایران

در کنار موارد مذکور بزرگانی هستند که فرزندانشان وارد سینما، تئاتر و تلویزیون شده‌اند و ما به دلیل طولانی نشدن مطلب، فقط می‌خواهیم اشاره‌ای کوتاه به آنها داشته باشیم. در بین پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران خانواده‌های شریفی‌نیا، سهیلی و جعفری جوزانی از همه معروف‌ترند. مهراوه و ملیکا شریفی‌نیا فرزندان محمدرضا شریفی‌نیا که در چندین فیلم و سریال با هم و با پدر همکاری داشته‌اند.

ساعد سهیلی و سینا مهراد، فرزندان سعید سهیلی پدر و پسران سینمای ایران را تشکیل داده بودند که با ورود دو دختر سعید سهیلی (سارا و صبا سهیلی) به این حرفه، حالا این خانواده را هم می‌توان جزو پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران محسوب کرد. سهیلی‌های کوچک، سابقه بازی‌های متعدد در ساخته‌های پدر را دارند. در بین این چهار نفر ساعد سهیلی اکنون به یکی از آینده‌داران سینما تبدیل شده است و نقش‌های درخشانی را در فیلم‌ها ایفا کرده و سال گذشته هم در سریال «نهنگ آبی» به خوبی درخشید. برادرش سینا مهراد هم با اینکه در سریال «پدر» گل کرد، اما همین روزهاست که با سریال متفاوت «آقازاده» وارد شبکه نمایش خانگی ‌شود و احتمالا محبوبیتش افزایش هم خواهد یافت.

مهدی هاشمی و نورا هاشمی و مسعود و سحر جعفری جوزانی نیز از دیگر پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران هستند که همکاری‌های متعدد با یکدیگر داشته‌اند.

 


کلام آخر


در این پرونده بصورت خلاصه به پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران پرداختیم. علاوه بر موارد ذکر شده در این فهرست، بزرگان دیگری در دنیای سینما، تئاتر و تلویزیون هستند که به نوعی با فرزندان خود هم‌حرفه هستند. جلیل فرجاد و فرزندانش مونا و مارال و اسماعیل محرابی و فرزندش آشا محرابی نمونه‌های دیگری از پدر و دختر سینمای ایران هستند. خانواده امیرسلیمانی، خانواده انوشیروان و داریوش ارجمند و همچنین عبدالرضا اکبری و پندار اکبری هم از دیگر پدر و فرزندهای سینمای ایران هستند که بیشتر در تلویزیون فعالیت داشته‌اند.

در پایان امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. نظرات خود را درباره این پرونده با ما در میان بگذارید و بنویسید به نظرتان کدام بازیگران به حق و با شایستگی پا جای پای پدر گذاشته‌اند؟ کدامیک از بازیگران از استعداد پدر بی‌بهره بوده‌اند؟ و یا  اصلا کدامیک از پدر و فرزندهای معروف در سینمای ایران را بیشتر دوست دارید؟

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha