10 حقیقت جالب درباره فیلم ادوارد دست قیچی به مناسبت 30 سالگی‌اش
فاطمه ایزدپناه
نویسنده:فاطمه ایزدپناه
ارسال شده در:08 مرداد 1399، 11:00

10 حقیقت جالب درباره فیلم ادوارد دست قیچی به مناسبت 30 سالگی‌اش

فیلم ادوارد دست قیچی سی ساله شد و خیلی از ما هنوز که هنوز است فیلمی به جالبی آن در طی این سی سال ندیده‌ایم. رازهای مخفی این فیلم دوست داشتنی چیست و چه حقایقی درباره فیلم ادوارد دست قیچی پنهان مانده است؟

فیلم ادوارد دست قیچی (Edward Scissorhands) از مشهورترین فیلم‌های فانتزی دنیاست که بازی به یاد ماندنی جانی دپ از این فیلم یک شاهکار ساخت و هنوز که هنوز است بسیاری معتقدند که اثری به جالبی و با کشش این فیلم سراغ ندارند. فیلم ادوارد دست قیچی به کارگردانی تیم برتون و با بازی جانی دپ، وینونا رایدر و دایان ویست از ماندگارترین فیلم‌های دهه نود است که امروز تولد سی سالگی‌اش را جشن می‌گیرد و بهانه خوبی است تا با هم سری به چند نکته مهم در مورد این فیلم بزنیم که از چشم بسیاری از ما پنهان مانده است.

 

#1 تام کروز به جای جانی دپ

تام کروز فیلم ادوارد دست قیچی

شاید تصور بازیگر دیگری به جای جانی دپ در نقش ادوارد دست قیچی کار بسیار دشواری باشد، ولی جالب است بدانید که این نقش در ابتدا قرار بود برای تام کروز، ستاره دوست داشتنی هالیوود باشد. کروز پس از بازی درخشانش در فیلم Rain Man باعث جلب توجه بسیاری شد و حتی تیم برتون را تحت تاثیر قرار داده بود. اما در آخر برتون جانی دپ را انتخاب کرد. او در مصاحبه‌ای راجع به خط زدن نام تام کروز از لیست بازیگری فیلم ادوارد دست قیچی گفت:

او (تام کروز) بازیگر ایده‌آل من برای این فیلم نبود، ولی با او مذاکراتی انجام دادم. سوالات زیادی در ذهنم به وجود آمد که الان خیلی از آن‌ها را به یاد نمی‌آورم. در آخر جلسه‌ام با تام کروز گفتم که خوشحالم که سوالات زیادی مطرح شده است، ولی مسئله اصلی این است که آیا شما آن را بازی می‌کنید یا خیر.

نکته جالب دیگر در مورد نقش ادوارد دست قیچی این است که بازیگرانی چون جیم کری، رابرت داونی جونیور و حتی مایکل جکسون از بزرگترین کاندیدها برای ایفای نقش ادوارد دست قیچی بودند.

 

#2 این فیلم در گیشه موفق نبود

 فیلم ادوارد دست قیچی

این فیلم با اینکه از شاهکارهای سینمای دهه 90 به حساب می‌آید و یک کلاسیک دوست داشتنی محسوب می‌شود، ولی به هیچ عنوان نمی‌توان آن را با فیلم‌های پرفروش آن دهه مقایسه کرد. فیلم ادوارد دست قیچی با بودجه نزدیک به 20 میلیون دلار ساخته شد و در گیشه‌های سراسر دنیا فروشی 86 میلیون دلاری داشت که آنقدرها هم بد نیست، ولی این رقم حتی به مبلغ فروش فیلم‌هایی چون تایتانیک (Titanic)، پارک ژوراسیک (Jurassic Park) و تنها در خانه (Home Alone) نزدیک هم نیست.

 

#3 دایان ویست اولین حامی این فیلم بود

جانی دپ فیلم ادوارد دست قیچی

دایان ویست که در فیلم ادوارد دست قیچی نقش پگ، اولین دوست واقعی ادوارد را بازی می‌کرد، در همان روزهای اول حمایت خودش از فیلمنامه را اعلام کرد. بسیاری از دوستداران این فیلم نقش پگ و بازیگرش در این فیلم را زیاد جدی نمی‌گیرند و آن را جزئی می‌پندارند، ولی دایان ویست اولین بازیگری بود که فیلمنامه را خواند و از همان روز اول به حمایت از آن پرداخت. برتون در خصوص دایان و نقشی که در ساخت فیلم داشت می‌گوید:

او بازیگر بسیار قابل احترامی بود، به همین دلیل وقتی مهر تایید بر روی فیلمنامه زد، بازیگران دیگر نیز به آن علاقه‌مند شدند.

 

#4 تهیه کنندگان درباره شکل ادوارد دست قیچی نگران بودند

 فیلم ادوارد دست قیچی

ادوارد دست قیچی از ماندگارترین شخصیت‌های دنیای سینما و مشهورترین نقش‌هایی است که جانی دپ آن را بازی کرده است. با این حال در هنگام ساخت فیلم وقتی گریم نهایی و شکل ادوارد مشخص شد، استودیو و تهیه کنندگان این فیلم نگران بودند که چهره ادوارد مردم را بترساند و آن‌ها را از سالن‌های نمایش فراری دهد. بدین ترتیب تا قبل از اکران عمومی این فیلم هیچ پوستری منتشر نشد که صورت کامل ادوارد در آن مشخص باشد و استودیو از انتشار تصویر صورت کامل ادوارد دست قیچی دوری کرد.

 

#5 همکاری برتون و ستاره محبوبش

فیلم ادوارد دست قیچی / وینسنت پرایس

تیم برتون که از شاخص‌ترین کارگردانان دهه 90 محسوب می‌شود، همیشه احترام خاصی برای وینسنت پرایس (Vincent Price) بازیگری که نقش سازنده ادوارد را بازی می‌کرد داشت. پرایس که زمانی ستاره فیلم‌های ترسناک کلاسیک آمریکایی بود، بارها و بارها توسط برتون ستایش شده بود تا اینکه در فیلم ادوارد دست قیچی برتون فرصت همکاری با ستاره محبوبش را بدست آورد. اما متاسفانه این فرصت تنها یکبار قبل از مرگ پرایس در سال 1993 برای برتون مهیا شد. برتون آنقدر مجذوب این بازیگر و نقش‌های ماندگارش بود که قصد داشت از روی زندگی‌اش مستندی تهیه کند که هیچ وقت به وقوع نپیوست.

 

#6 برتون شخصت ادوارد را در زمان مدرسه طراحی کرده بود

فیلم ادوارد دست قیچی تیم برتون

برتون همیشه ذهنی خلاق داشت و هنگامی که در دبیرستان بود، عادت به نقاشی و خلق شخصیت‌های عجیب داشت. یکی از این نقاشی‌ها مردی بود که دست‌هایی قیچی مانند داشت. این نقاشی و شخصیت تا سال‌ها در کنار سایر نقاشی‌های وی خاک خورد تا اینکه به لطف این فیلم به شخصیتی زنده و دوست داشتنی تبدیل شد. او تیمی از نویسندگان را جمع کرد و بدین ترتیب سرگذشت ادوارد دست قیچی نوشته شد؛ هر چند شخصیت وی از شخص دیگری الهام گرفته شده بود.

 

#7 ادوارد دست قیچی و شباهت هایش با یک سگ

 فیلم ادوارد دست قیچی

درست است که خالق ادوارد دست قیچی برتون بوده است، ولی کارولین تامپسون، نویسنده فیلمنامه ادوارد دست قیچی در مصاحبه‌ای گفته بود که شخصیت وی را از روی خود برتون و سگش که سال‌ها پیش مرده است، الهام گرفته بود. شاید کمی عجیب به نظر برسد، ولی او در ادامه صحبت‌هایش گفت:

او (سگش) هرجایی که من بودم حضور داشت، از انجام کارهایی که من از آن‌ها لذت می‌بردم، لذت می‌برد، ولی قادر نبود آن‌ها را درست انجام دهد؛ چراکه یک سگ بود. درست مثل ادوارد که نمی‌توانست با دست‌هایش کارهایی که می‌خواهد را انجام دهد.

 

#8 وینونا رایدر با موهای بلوند

فیلم ادوارد دست قیچی / وینونا رایدر

وینونا رایدر از مهم‌ترین بازیگران زن دهه 90 میلادی است که در فیلم‌های بسیار خوبی در این دهه بازی کرد و موفقیت‌های خوبی نیز بدست آورد. او که پیش از فیلم ادوارد دست قیچی با برتون در فیلم Beetlejuice (بیتل جوس) همکاری کرده بود، توسط برتون برای بازی در نقش کیم در این فیلم انتخاب شد. او درباره ظاهرش در این عنوان گفته است که اصلا موهای بلوند خود را دوست نداشته است و برتون هربار که او را با موهای زرد رنگ می‌دید، کلی وی را مسخره می‌کرد. برتون نیز در مصاحبه‌ای این موضوع را تایید کرد و گفت:

من عاشق موهای بلوند او بودم و به نظرم خیلی بامزه بود. او (وینونا رایدر) شبیه آدم فضایی‌ها شده بود.

 

#9 لوکیشن و خانه های رنگارنگ فیلم واقعی بود

لوکیشن فیلم ادوارد دست قیچی

محل فیلمبرداری ادوارد دست قیچی که شامل خانه‌هایی رنگارنگ بود، شاید برای خیلی‌ها رویایی و غیر واقعی جلوه می‌کرد، اما این محله واقعا در جایی به نام تمپا وجود داشته است. برتون در این محله تغییرات زیادی ایجاد کرد و خیلی از چیزهایی که نمی‌خواست را از آن حذف کرد. او می‌خواست در داشتن حال و هوای خانه‌های دهه 60 میلادی کمی اغراق کند که به خوبی موفق به انجامش شده است.

 

#10 حضور نیک کاتر در فیلم ادوارد دست قیچی

فیلم ادوارد دست قیچی / نیک کاتر

نیک کارتر عضو گروه پاپ Backstreet Boys در فیلم حضور داشته است. باورش کمی سخت است، ولی این موضوع کاملا صحت دارد. این حضور آنقدر کوتاه بود که بسیاری متوجه آن نشدند. این ستاره محبوب موزیک پاپ در دهه نود که در آن زمان نوجوان بوده است، تنها چند ثانیه و در حال دویدن در این فیلم ظاهر شد و تقریبا هیچ توجهی را به خود جلب نکرد، ولی شاید بتوان آن را به عنوان یکی از افتخارات کارنامه هنری کارتر به حساب آورد.

در آخر باید گفت فیلم ادوارد دست قیچی که امسال تولد سی سالگی خود را جشن می‌گیرد، علاوه بر شخصیت اصلی مرموزش، نکات پنهان زیادی داشت که خیلی از ما حتی فکرش را هم نمی‌کردیم. نظر شما درباره این اثر چیست؟ آیا فیلم ادوارد دست قیچی را تماشا کرده‌اید؟ آیا این فیلم را دوست داشته‌اید؟ در پایین همین صفحه نظرات خود را با ما به اشتراک بگذرید.

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha