راهنمای خرید فشار سنج + قیمت در بازار ایران
عباد رمضان زاده
نویسنده:عباد رمضان زاده
ارسال شده در:23 مرداد 1399، 18:00

راهنمای خرید فشار سنج + قیمت در بازار ایران

بهتر است هنگام خرید فشار سنج به یک سری از نکات و فاکتورها توجه داشته باشیم که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

با گسترش روزافزون بیماری‌های قلبی-عروقی در جامعه، خرید فشار سنج یک نیاز بدیهی به نظر می‌رسد. به همراه داشتن و استفاده منظم از فشار سنج روشی مناسب برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های خطرناکی اعم از فشار خون بالا است و به شما کمک می‌کند تا بدون ترک خانه و مراجعه به مطب به راحتی فشار خون خود را تحت کنترل داشته باشید. در این مطلب از مجله پلازامگ قصد داریم شما را با ملاک‌های خرید فشار سنج و انواع آن آشنا کرده و در انتها چند نمونه از بهترین فشارسنج‌های موجود در بازار ایران را معرفی کنیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


نکات مهم در خرید فشار سنج


فشارسنج الپیکادو

تنوع زیاد فشار سنج‌ها و عرضه آن‌ها در انواع جیوه‌ای، دیجیتالی و عقربه‌ای ممکن است خرید فشار سنج مناسب را کمی پیچیده کند. اما با کمی مطالعه درباره انواع و معیارهای خرید فشار سنج قادر خواهید بود بهترین و مناسب‌ترین فشارسنج را انتخاب کنید. در ادامه نکاتی را در مورد انواع مختلف فشارسنج ارائه خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند تا بهترین مدل از بهترین مارک فشار سنج را انتخاب کنید.

 

انواع فشارسنج

به طور کلی فشارسنج‌ها به سه نوع فشار سنج دیجیتالی، فشارسنج عقربه‌ای و فشارسنج جیوه‌ای تقسیم می‌شوند. هرکدام از این فشار سنج‌ها مدل‌های مختلفی را شامل شده و ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند.

 

­ فشار سنج دیجیتالی

دستگاه فشار خون الکتریکی

فشار سنج دیجیتالی به صورت خودکار فشار خون فرد را اندازه‌گیری کرده و بر روی نمایشگری دیجیتالی نشان می‌دهد که این ویژگی کار با آن را آسان‌تر می‌کند. تنها لازم است کاف فشار سنج دیجیتالی دور بازو یا مچ بسته شود و سپس با فشار دادن دکمه تعبیه شده بر روی دستگاه، کاف به صورت خودکار باد شده و نمایشگر دیجیتالی فشار سیستولیک، فشار دیاستولیک و تعداد ضربان قلب در دقیقه را نشان می‌دهد. اکثر مدل‌های فشار سنج دیجیتالی قابلیت ذخیره سازی سوابق اندازه گیری را دارند و این قابلیت می‌تواند برای بیمارانی که مدام به اندازه گیری فشار خون آنها نیاز است، بسیار کاربردی باشد. علاوه بر این، برخی مدل‌های فشار سنج دیجیتالی به قابلیت‌های بیشتری از جمله تشخیص اختلال ریتم قلبی (آریتمی) نیز مجهز هستند.

به طور کلی، فشار سنج دیجیتالی می‌تواند برای استفاده خانگی افراد و همچنین استفاده حرفه‌ای متخصصان خدمات درمانی گزینه مناسبی محسوب شود. این نوع فشار سنج‌ها به دو نوع بازویی و مچی تقسیم می‌شوند:

مدل بازویی: مدل بازویی فشار سنج دیجیتالی یک عدد بازوبند و یک دستگاه نمایشگر را شامل می‌شود که کاملا جدا از یکدیگر هستند و به همین علت می‌توان کاف دستگاه را در صورت خرابی یا سایزبندی نامناسب به راحتی تعویض کرد. از نکات منفی کار با مدل بازویی این است که اندازه گیری فشار با آن در مقایسه با مدل مچی کمی دردناک‌تر است. با این وجود، اندازه گیری فشار خون مدل بازویی نسبتا قابل اطمینان است و می‌تواند توسط افراد عادی و پزشکان مورد استفاده قرار بگیرد.

فشارسنج دیجیتالی مچی

مدل مچی: در فشار سنج مچی دیجیتالی، کاف مستقیما دور مچ بسته شده و دستگاه نمایشگر دیجیتال نیز بر روی کاف قرار می‌گیرد که این مسئله باعث شده است دستگاه حجم کمتری را اشغال کند. سبک بودن و جابجایی آسان مدل مچی برای افرادی که زیاد سفر می‌کنند مزیت مهمی محسوب می‌شود، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که دقت فشار سنج مچی در مقایسه با سایر فشار سنج ها کمتر است.

 

فشار سنج عقربه ای

فشارسنج دیجیتالی

در فشار سنج عقربه ای یک پمپ لاستیکی (پوآر) و گیج فشار قرار دارد که به کاف باد شونده دستگاه متصل هستند. کار با فشار سنج عقربه ای نیاز به یادگیری روش مخصوص خود را دارد که به همین دلیل برای استفاده توسط متخصصان حوزه سلامت متناسب‌تر است. فشار سنج عقربه ای از قدیمی ترین مدل‌های فشار سنج به حساب می‌آید، اما با این وجود نسبت به سایر مدل‌ها از دقت اندازه گیری بالاتری برخوردار است. این نوع فشار سنج به دو نوع چسبیده و دستی تقسیم می‌شود:

مدل چسبیده: در مدل چسبیده فشار سنج عقربه‌ای، گیج فشار مستقیما بر روی کاف دستگاه متصل شده است که این مسئله معایب و مزایایی دارد. دقت بالای اندازه گیری از نکات مثبت مدل چسبیده فشار سنج عقربه ای به حساب آمده و علاوه بر آن، کاربر مجبور نمی‌شود که گیج فشار را در دست خود بگیرد و به این ترتیب کار با آن آسان‌تر می‌شود. اما از طرف دیگر، مدل چسبیده ممکن است برای اندازه گیری فشار کودکان یا سالخوردگان مناسب نباشد؛ زیرا آن‌ها مجبورند وزن گیج فشار را نیز دور بازوی خود تحمل کنند.

فشار سنج جیاکوم

مدل دستی: مدل دستی فشار سنج عقربه ای متداول ترین نوع فشار سنج است. برخلاف مدل چسبیده، در این مدل گیج فشار از کاف جدا بوده که سبب می‌شود کاف دستگاه وزن بسیار کمی را به خود اختصاص دهد و بیماران احساس راحتی بیشتری از بستن کاف دور بازوی خود داشته باشند. همچنین پزشکان عمومی که با بیماران رده‌های سنی مختلفی برخورد دارند می‌توانند متناسب با سایز بازوی بیمار، کاف دستگاه را تغییر دهند. علاوه بر این‌ها، در صورت خرابی کاف می‌توان به راحتی آن را مستقل از گیج تعویض کرد. تنها ایراد مدل دستی می‌تواند این باشد که کاربر باید علاوه بر یوآر، گیج فشار را نیز خود در دست بگیرد.

 

فشارسنج جیوه ای

در فشارسنج جیوه ای از جیوه برای نمایش فشار خون استفاده می‌شود که یکی از دقیق‌ترین روش‌ها برای اندازه‌گیری فشار خود به حساب می‌آید. البته به دلیل سمی بودن جیوه و همچنین وزن زیاد آن، امروزه بیشتر از فشار سنج جیوه ای در مراکز آزمایشگاهی و طی آزمایشات بالینی استفاده می‌شود.

 

ملاک ها و قابلیت ها

علاوه بر توجه به نوع فشار سنجی که قصد خرید آن را دارید، معیارها و ملاک‌های دیگری نیز وجود دارند که بررسی آن‌ها شما را در انتخاب فشار سنج متناسب با نیازتان یاری می‌کند. در ادامه این بخش از راهنمای خرید فشار سنج شما را با برخی از این ملاک‌ها و قابلیت‌ها آشنا می‌کنیم.

منبع تغذیه فشار سنج دیجیتال

 

سایز کاف فشار سنج

تمام دستگاه‌های فشار سنج به همراه یک عدد کاف فروخته می‌شوند که به دور بازو یا مچ فرد بسته می‌شود. بزرگی یا کوچکی سایز کاف باعث اندازه گیری اشتباه فشار خون می‌شود و به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از خرید فشارسنج، به سایز کاف دستگاه دقت کنید.

بهتر است قبل از خرید اندازه دور بازو خود را اندازه بگیرید. برای اندازه 18 الی 22 سانتی‌متر سایز کوچک کاف، برای اندازه 22 الی 32 سانتی‌متر سایز متوسط کاف و برای اندازه بیشتر از 32 سانتی‌متر سایز بزرگ کاف را انتخاب کنید. همچنین باید به خاطر داشت که اکثر دستگاه‌های فشار سنج به همراه سایز کاف متوسط عرضه می‌شوند و در صورت نیاز به تهیه سایز کاف کوچک یا بزرگ باید آن را جداگانه خریداری کرد.

نکات مهم در خرید فشار سنج

 

حافظه ذخیره سازی

اغلب فشار سنج های دیجیتالی دارای قابلیت ذخیره سازی سوابق اندازه گیری هستند، اما در تعداد و ظرفیت ذخیره سازی سوابق تمایز دارند. بعلاوه، برخی دستگاه‌ها قابلیت نمایش میانگین سوابق اندازه گیری را نیز دارند که در ارزیابی و کنترل فشار خون به کاربر کمک می‌کند. حتی در مدل‌های جدیدتر، فشار سنج های دیجیتالی امکان انتقال نتایج اندازه گیری از طریق وای فای یا بلوتوث به اپلیکیشن فشار سنج اندرویدی گوشی هوشمند یا لپ تاپ نیز فراهم شده است که این قابلیت کار اشتراک گذاری این اطلاعات با پزشک فرد را بی‌نهایت آسان می‌کند.

 

منبع تأمین انرژی

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید فشار سنج حائز اهمیت است منبع تامین انرژی دستگاه بوده که ممکن است از طریق برق مستقیم، باتری یا هر دوی آن‌ها باشد. در دستگاه‌هایی که با برق مستقیم کار می‌کنند، آداپتوری با جریان و ولتاژ مخصوص دستگاه وجود دارد که در صورت سوختن آن باید آداپتوری با همان جریان و ولتاژ خریداری شود.

دستگاه‌های فشار سنج باتری خور نیز به راحتی می‌توانند در اماکنی که دسترسی به برق مستقیم وجود ندارد مورد استفاده قرار گیرند که این قابلیت برای افرادی که مرتبا به سفر می‌روند بسیار کاربردی است. همچنین در برخی فشار سنج های دیجیتالی نشانگری وجود دارد که علاوه بر نمایش میزان باتری مصرفی، زمان تعویض باتری را نیز به کاربر اعلام می‌کند.

 


قیمت فشار سنج در بازار ایران


قیمت یک فشار سنج متناسب با قابلیت‌های آن تغییر می‌کند و قابلیت‌های بیشتر، پرداخت هزینه بیشتر را طلب می‌کند. اگرچه، باید به این نکته توجه داشت که هرچند برخی قابلیت‌های اضافه ممکن است کاربردی باشند، اما بهره‌گیری از همه آن‌ها ضرورتی ندارد و مهم‌ترین مسئله اندازه گیری دقیق فشار خون است. در لیست زیر بهترین فشار سنج هایی که می‌توانید آن‌ها را در بازار ایران خریداری کنید معرفی کرده‌ایم.

 

فشار سنج امرون مدل M2

فشار سنج از کجا بخرم

 نوع ال سی دی: دیجیتالی | نوع کاف: بازویی | سایز کاف: 22 الی 32 سانتی متر | اندازه گیری نبض: دارد | حافظه ذخیره سازی: دارد تا 30 سابقه | تامین انرژی: برق و باتری قلمی | حدود قیمت: 830 هزار تومان

شاید بتوان امرون را به عنوان بهترین مارک دستگاه فشار خون دیجیتالی موجود در بازار ایران معرفی کرد. با استفاده از فشار سنج M2 که محصولی کاربردی از این برند است می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان و با راحت‌ترین روش ممکن علاوه بر فشار خون، تعداد ضربان قلب دقیق خود را اندازه گیری کنید و نتایج آن را برای ارزیابی مجدد به سادگی ذخیره سازید.

دستگاه فشار خون Omron کاملا اتوماتیک عمل می‌کند و به منظور باد کردن هرچه هوشمندتر کاف، در آن از تکنولوژی Intellisense بهره گرفته شده است که از باد کردن بیش از حد و صدمه دیدن بازو جلوگیری می‌کند. علاوه بر این قابلیت‌ها، نشانگری در نمایشگر دیجیتالی این مدل از فشار سنج امرون تعبیه شده است که در صورت فشار خون بالا و ضربان نامنظم قلب، فرد را آگاه می‌کند. فشار سنج امرون M2 علاوه بر برق مستقیم می‌تواند با 4 عدد باتری قلمی نیز کار کند که با توجه به قیمت متوسط آن انتخاب مقرون به صرفه‌ای محسوب می‌شود.

 

فشار سنج گلامور مدل TMB-986

فشارسج گلامور

نوع الی ای دی: دیجیتالی | نوع کاف: بازویی | سایز کاف: 22 الی 32 سانتی متر | اندازه گیری نبض: دارد | حافظه ذخیره سازی: دارد تا 60 سابقه | تامین انرژی: برق و باتری قلمی | حدود قیمت: 880 هزار تومان

فشار سنج گلامور مدل TMB-986 یکی از بهترین فشار سنج های موجود در بازار ایران است که امکانات قابل توجهی دارد. یکی از ویژگی‌های برجسته این فشار سنج گلامور قابلیت اعلان صوتی است که می‌تواند برای افراد سالخورده یا کم سواد مهم تلقی شود. این دستگاه فشار خون برخلاف سایر مدل‌ها محدودیت تک کاربری ندارد و می‌تواند تا 60 سابقه اندازه‌گیری برای دو کاربر را ذخیره کند. منبع تغذیه آن نیز محدود به برق مستقیم نیست و با باتری قلمی معمولی هم کار می‌کند. TMB-98 همچنین مانند اغلب فشار سنج‌های دیجیتال دارای شمارگر تعداد ضربان قلب است.

 

فشار سنج بیورر مدل BC08

فشار سنج بیورر

نوع ال سی دی: دیجیتالی | نوع کاف: مچی | سایز کاف: 13.5 الی 22 سانتی متر | اندازه گیری نبض: دارد | حافظه ذخیره سازی: دارد تا 50 سابقه | تامین انرژی: باتری قلمی | حدود قیمت: 400 هزار تومان

فشار سنج بیورر مدل BC08 دارای وزن بسیار کمی است و فضای کوچکی را اشغال می‌کند که این موارد جابجایی آن را بسیار ساده می‌کنند. این فشار سنج از نوع مچی بوده و هنگام استفاده باید هم سطح قلب قرار گیرد. گرچه فشار سنج های مچی از دقت خوبی برخوردارند، اما برای بیماران مبتلا به فشار خون توصیه نمی‌شوند و بهتر است این افراد از فشار سنج های بازویی که دقت بیشتری دارند استفاده کنند.

فشار سنج بیورر مدل BC08 قابلیت ذخیره 50 نتیجه اندازه گیری برای دو کاربر را دارد و علاوه بر فشار خون، تعداد ضربان قلب را نیز نمایش می‌دهد. در خصوص منبع تغذیه آن باید به این نکته اشاره داشت که تنها دو باتری قلمی برای کار کردن با آن کافی است، اما امکان اتصال آن به برق مستقیم وجود ندارد.

 

فشار سنج زنیت مدل ZTH-5001

قیمت فشار سنج عقربه ای

نوع: عقربه ای | نوع کاف: بازویی | سایز کاف: 20 الی 50 سانتی متر | اندازه گیری نبض: ندارد | گوشی پزشکی: دارد | تامین انرژی: باتری | حدود قیمت: 230 هزار تومان

برخلاف نمونه‌های دیجیتالی، فشار سنج های عقربه ای دارای دقت بسیار بالایی هستند و بدون اغراق شاید بتوان از کمپانی زنیت به عنوان بهترین مارک فشار سنج عقربه ای یاد کرد. فشار سنج زنیت مدل ZTH-5001 که به همراه کیف و گوشی پزشکی عرضه می‌شود، دارای سایز کافی مناسب برای طیف وسیعی از بازوهای کوچک و بزرگ است. بعلاوه، پوآر و کاف این محصول جنس مرغوبی دارند و از لاتکس ساخته شده‌اند که دوام بالای آن را تضمین می‌کنند. قیمت فشار سنج عقربه ‌ای زنیت مدل ZTH-5001 نیز نسبت به نمونه‌های دیجیتالی بسیار کمتر است و در صورتی که طرز استفاده از آن را بلد باشید، می‌توانید با هزینه کمتری یک فشارسنج دقیق خریداری کنید.

در این مطلب به نکات مهم در خرید فشار سنج و انواع آن پرداختیم و پرفروش ترین فشارسنج های موجود در بازار ایران را به شما معرفی کردیم تا توانسته باشیم راهنمای خرید فشار سنج جامع و کاملی را ارائه کنیم. شما نیز می‌توانید تجربیات و ملاک‌های شخصی خود را در خرید فشار سنج با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

1
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha