13 آگوست روز جهانی چپ دست ها ؛ معروفترین چپ دست های دنیا را بشناسیم!

13 آگوست روز جهانی چپ دست ها ؛ معروفترین چپ دست های دنیا را بشناسیم!
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

13 آگوست روز جهانی چپ دست ها است. این اقلیت باهوش و خلاق حوادث بزرگی را در طول تاریخ رقم زده و به نوعی مسیر تاریخ را عوض کرده‌اند. در این مطلب بنا داریم به معرفی بیشتر چپ دست ها بپردازیم.

حدود 10 درصد از افراد کره زمین چپ دست هستند. در ایران نیز بیش از 8 میلیون نفر چپ دست وجود دارد. با وجود اینکه در دنیای راست دست‌ها، چپ دست‌ها یک اقلیت محسوب می‌شوند، باید امکانات لازم برای تسهیل کارهای روزمره آنان فراهم گردد تا بتوانند بدون مشکل خاصی، کارهای خود را پیش ببرند. شاید به عنوان یک فرد راست دست حتی تصور مشکلات روزمره یک چپ دست هنگام کار با وسایل گوناگون را نتوانید بکنید، اما حقیقت این است که بسیاری از وسایل و تسهیلات روزمره برای اکثریت راست دست جهان طراحی شده‌اند.

مشکلات چپ دست ها

قیچی، چاقو، سازهای موسیقی، میل بافتنی، صندلی‌های آموزشی، قلم خطاطی، محل قرار گیری دستگیره در و پنجره و حتی ساعت مچی از جمله وسایلی هستند که مختص به افراد راست دست طراحی و ساخته شده‌اند. اگر شما نیز جزء افراد چپ دست باشید، در دوران تحصیل خود حتما یک بار برای استفاده از صندلی‌های آموزشی تک نفره به مشکل خورده‌اید. شاید این معضلات بسیار پیش پا افتاده به نظر برسند، اما جزء چالش‌های روزمره یک فرد چپ دست محسوب می‌شوند.

امروز 13 آگوست مصادف با 23 مرداد ماه، روز جهانی چپ دست ها نام گرفته است. دلیل اختصاص روز جهانی برای افراد چپ دست، رسیدگی به مشکلات و چالش‌های روزمره آنان به عنوان یک اقلیت است. روز جهانی چپ دست ها به ما یادآوری می‌کند که چپ دست‌ها نیز به وسایل و تسهیلات روزمره مخصوص خود احتیاج دارند و باید بیشتر به این موضوع رسیدگی کرد.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


آیا چپ دست ها واقعا باهوش هستند؟


در سراسر دنیا افراد چپ دست را از لحاظ بهره هوشی و میزان خلاقیت برتر از افراد راست دست می‌دانند. اما این تفکر از کجا نشات گرفته است و آیا مبنای علمی نیز دارد؟! پاسخ این است که بله! چه قبول کنید چه نه، چپ دست‌ها باهوش‌تر و خلاق‌تر از افراد دیگر هستند. هرچند که بسیاری از تسهیلات و وسایل برای راست دست‌ها تعریف شده و از این بابت چپ دست‌ها هنگام استفاده از آنان با چالش مواجه می‌شوند، اما دقیقا همین چالش‌های روزمره است که سبب تقویت مغر افراد چپ دست در طول تاریخ شده است.

روز جهانی چپ دست ها

چپ دست‌ها ناچارند تا به صورت خودآگاه بسیاری از کارها را با دست راست خود انجام دهند و همین موضوع سبب می‌شود که آن‌ها از هردو نیمکره مغز خود استفاده کنند. همانطور که می‌دانید افراد راست دست نیمکره چپ و افراد چپ دست نیمکره راست فعال‌تری دارند. افراد راست دست از آنجا که در زندگی روزمره خود با چالش‌های کمتری مواجه هستند، نیازی به استفاده مداوم از دست غیر غالب خود برای انجام کار ندارند و به صورت ناخودآگاه از دست راست خود استفاده می‌کنند. این امر باعث شده تا بسیاری از راست دست‌ها تنها از یک نیمکره مغز خود یعنی نیمکره چپ استفاده کنند و کمتر از ظرفیت نیمکره راست بهره بگیرند.

چپ دست‌ها اما به دلیل استفاده خودآگاه و مکرر از دست غیر غالب هردو نیمکره مغزشان فعال و پویا است. به همین دلیل خلاقیت بیشتری از خود به خرج داده و هوش بیشتری در انجام امور دارند. در عرصه‌های مختلف سیاسی، علمی، هنری و… شاهد حضور پررنگ افراد چپ دست هستیم. این امر نشان می‌دهد که چپ دست‌ها با این که در اقلیت هستند، اما در موفقیت در عرصه‌های گوناگون دست بالاتر را در اختیار دارند. ارسطو، افلاطون، انیشتین، نیوتن، پیکاسو، شکسپیر و بسیاری دیگر از مشاهیر دنیا چپ دست بودند. در این مطلب به بهانه روز جهانی چپ دست ها تصمیم داریم به معرفی معروفترین افراد چپ دست دنیا بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 


معروفترین چپ دست های دنیا


بسیاری از معروفترین مشاهیر دنیا از سیاستمدار گرفته تا دانشمند، فیلسوف، پزشک، بازیگر، نویسنده و… چپ دست بوده و هستند. هرچند که چپ دست‌ها اقلیت کمی هستند، اما تاریخ نشان می‌دهد در تمام عرصه‌ها حضور فعالی داشته و به موفقیت رسیده‌اند. به همین دلیل می‌خواهیم در روز جهانی چپ دست ها با معروفترین چپ دست های دنیا بیشتر آشنا شویم.

 

آلبرت انیشتین

انیشتین

آلبرت انیشتین یکی از معروفترین فیزیک دانان جهان، خالق تئوری نسبیت و پایه‌گذار فیزیک مدرن را همه مردم جهان می‌شناسند، اما کمتر کسی می‌داند که انیشتین نیز از جمله افراد چپ دست بوده است. زندگینامه آلبرت انیشتین را در این مطلب می‌توانید بخوانید.

 

مهاتما گاندی

گاندی

مهاتما گاندی رهبر انقلاب هند است که به دلیل شیوه خاص و صلح‌آمیز مبارزه خود با استعمار انگلستان، به شهرتی جهانی دست یافت. او موفق شد بدون هیچگونه خشونت و با اتکا به اصول اخلاقی درست و رهبری هوشمندانه، دست استعمار انگلستان را از هند کوتاه کرده و کشورش را به استقلال برساند.

 

پابلو پیکاسو

پابلو پیکاسو  متولد سال 1881 میلادی نقاش، شاعر، طراح صحنه، پیکرتراش، گراورساز و سرامیک کار اسپانیایی و یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان قرن 20 میلادی و خالق سبک کوبیسم در نقاشی است. از جمله آثار معروف او می‌توان به تابلوهای دوشیزگان آوینیون و گرنیکا اشاره کرد. پیکاسو از جمله اثرگذارترین افراد در شکل‌گیری هنر معاصر و یکی از پرکارترین نقاشان قرن بیستم است. او بیشتر عمر خود را در فرانسه سپری کرد و سرانجام در همانجا نیز درگذشت.

 

نیل آرمسترانگ

آرمسترانگ

نیل آرمسترانگ فضانورد معروف ناسا بود که موفق شد به عنوان اولین انسان روی کره ماه قدم بردارد و به موفقیت بی‌نظیری در دنیا دست یابد که تاکنون هیچ‌کس نتوانسته بود آن را عملی کند. شاید دانستن این موضوع در روز جهانی چپ دست ها باعث خوشحالی این افراد شود که بدانند فاتح ماه هم چپ دست بوده است!

 

بیل گیتس

یکی از ثروتمندترین افراد جهان، موسس شرکت مایکروسافت و رئیس بنیاد خیریه جهانی بیل و ملیندا گیتس، کسی جز بیل گیتس افسانه‌ای نیست! باید بدانید که بیل گیتس نیز در زمره افراد چپ دست قرار دارد. در این مقاله می‌توانید با لیست کتاب های پیشنهادی بیل گیتس آشنا شوید.

 

باراک اوباما

اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا و سیاستمدار دموکرات این کشور باراک اوباما نیز چپ دست است. اوباما یکی از محبوب‌ترین رئیس‌جمهوران تاریخ ایالات متحده بود. او به دلیل هوشمندی بالا و سیاست‌های مناسب، میان مردم آمریکا و حتی مردم دیگر کشورهای جهان از محبوبیت و احترام بالایی برخوردار بوده؛ بطوریکه حتی پس از اتمام دوران ریاست جمهوری خود نیز این محبوبیت را حفظ کرده است.

معروفترین چپ دست‌های دنیا

 

اپرا وینفری

روز جهانی چپ دست ها را باید به یکی از تاثیرگذارترین زنان سیاهپوست تاریخ ایالات متحده و مجری معروف آمریکایی اپرا وینفری نیز تبریک بگوییم. این مجری، فعال رسانه‌ای و بانی بسیاری از حرکت‌های تاثیرگذار خیرخواهانه متولد سال 1954 در می‌سی‌سی‌پی است. اپرا با وجود فقر شدید و چالش‌های زندگی به عنوان بک سیاهپوست موفق شد با رنج و کوشش فراوان به جایگاه کنونی خود دست یابد و از این بابت مورد تحسین و احترام بسیاری در جهان است. بیوگرافی اپرا وینفری را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

 

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ کارآفرین جوان و یکی از ثروتمندترین افراد دنیا است. او موسس فیسبوک و مالک شبکه اجتماعی پرطرفدار اینستاگرام و واتساپ است. زاکربرگ را یکی از نوابغ جوان دنیا و از پیشتازان صنعت تکنولوژی و اینترنت می‌نامند. موفقیت بی‌نظیر او با توجه به سن کمش در دنیا کم نظیر بوده است. بله! باید گفت که زاکربرگ نیز چپ دست است! اگر دوست دارید از زندگینامه مارک زاکربرگ بیشتر بدانید، به این مطلب مراجعه کنید.

 

استیو جابز

استیو جابز

استیو جابز نابغه دنیای تکنولوژی و تجارت و موسس شرکت اپل بود که در سال 2011 از دنیا رفت. جابز متولد سال 1955 میلادی در کالیفرنیا بود. وی با تاسیس شرکت اپل و تعریف پلتفرم‌های جدید و طراحی ظاهری متفاوت برای گوشی‌های آیفون، باعث پدید آمدن انقلابی در تجارت و تولید گوشی‌های هوشمند جهان شد؛ بطوریکه تمامی گوشی‌های هوشمند نسل جدید جهان مدیون نوآوری و خلاقیت جابز هستند و اگر این چپ دست نابغه نبود، مشخص نبود که امروزه چه نوع گوشی هوشمندی را در اختیار داشتیم.

 

چارلی چاپلین

چارلی چاپلین یکی از بزرگترین بازیگران و کارگردانان تاریخ سینمای جهان است که موفق به دریافت جایزه اسکار شد. او سبب ایجاد سبکی خاص در صنعت سینما شد. فیلم‌های کمدی و صامت او طرفداران بسیاری را در سراسر دنیا به خود جلب کرد. چاپلین در پس پرده فیلم‌های کمدی خود به عمیق‌ترین مسائل انسانی و اجتماعی آن روزهای جهان اشاره می‌کرد. چارلی چاپلین بیش از 65 سال در صنعت سینما فعالیت کرد و از جمله معروفترین چپ دست‌های این عرصه است. بیوگرافی کامل چارلی چاپلین را از اینجا بخوانید.

 

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی

آنجلینا جولی بازیگر مطرح هالیوودی و همسر سابق برد پیت یکی دیگر از چپ دست‌های معروف دنیا است. جولی متولد سال 1975 میلادی است. این بازیگر معروف چند سالی است که به دلیل فعالیت گسترده در حوزه حقوق بشر و کمک‌های خیرخواهانه انسانی توسط سازمان ملل متحد به عنوان سفیر حسن نیت در امور پناهندگان جهان انتخاب شده است. در سال‌های متعددی نشریات گوناگون جهان از او به عنوان زیباترین زن جهان یاد کردند. از جمله موفقیت‌های جولی در عرصه بازیگری می‌توان به دریافت جایزه اسکار و سه جایزه گلدن گلوب اشاره کرد.

 

آمیتاب باچان

آمیتاب باچان

آمیتاب باچان بازیگر، تهیه کننده، خواننده و مجری تلویزیونی هندی و از تاثیرگذارترین و محبوب‌ترین بازیگران هند است. او در اکتبر سال 1942 و در الله آباد هند متولد شد. باچان از سال 1969 فعالیت هنری خود را در سینمای بالیوود آغاز کرد و پس از آن مراحل پیشرفت را به سرعت طی کرد و به شهرت و ثروت زیادی دست یافت. در ایران اکثر افراد او را با فیلم به‌یادماندنی شعله یاد می‌کنند. باچان اکنون یکی از پیشکسوتان سینمای بالیوود و گران قیمت‌ترین ستاره هندی محسوب می‌شود و البته چپ دست نیز است.

 

سلین دیون

خواننده کانادایی معروف جهان که به دلیل صدای باز و خاص خود و همچنین اجرای آهنگ معروف فیلم تایتانیک به شهرتی فزاینده دست پیدا کرد. سلین دیون از جمله ثروتمندترین خوانندگان زن در دنیا است و همواره بلیط کنسرت‌هایش به سرعت به فروش می‌رسند. او از سنین نوجوانی خوانندگی را آغاز کرد و روز به روز بیشتر در مسیر موفقیت و شهرت قرار گرفت.

 

رابرت دنیرو

رابرت دنیرو

کمتر کسی است که در سینمای هالیوود رابرت دنیرو را نشناسد و یا طرفدار سبک بازی دوست داشتنی و حرفه‌ای او نشده باشد. از جمله فیلم‌های معروف رابرت دنیرو می‌توان به آثاری چون پدرخوانده، شکارچی گوزن، ملاقات با والدین، راننده تاکسی، فرار نیمه شب و مرد ایرلندی اشاره کرد. رابرت دنیرو یکی از بزرگ‌ترین و استثنایی‌ترین بازیگران تاریخ سینما است و تاکنون در بیش از 90 فیلم به ایفای نقش‌های کلیدی پرداخته است. سال 2015 دنیرو به عنوان بزرگترین بازیگر تاریخ سینما از لحاظ تعداد نقش‌های کلیدی ایفا شده برگزیده شد. روز جهانی چپ دست ها مبارک آقای دنیرو باشد!

از جمله دیگر افراد چپ دست معروف می‌توان به ناپلئون بناپارت، لئوناردو داوینچی، جان اف کندی، وینستون چرچیل، ماری کوری، هلن کلر، نیکول کیدمن، لیدی گاگا، باب دیلن، دیوید بویی، جولیا رابرتز، هنری فورد، میکل‌آنژ، امینم و بسیاری دیگر نیز اشاره کرد.

 


چپ دست های معروف ایران


فهرست افراد معروف چپ دست بسیار بیشتر از آن است که بتوانیم به آن اشاره کنیم، اما افراد ذکر شده تنها تعداد معدودی از تاثیرگذاران و افراد موفق و البته چپ دست تاریخ محسوب می‌شوند. موفقیت‌های افراد چپ دست در ایران نیز کم نبوده و افراد موفق و سلبریتی‌های بسیاری نیز در ایران چپ دست هستند که در ادامه تعدادی از آنان را نام خواهیم برد.

چپ دست های ایرانی

از هنرمندان چپ دست ایرانی می‌توانیم به محسن تنابنده، زیبا بروفه، بهنوش بختیاری، لاله اسکندری، هانیه توسلی، حامد کمیلی و مهران غفوریان اشاره کنیم. همچنین برخی ورزشکاران چپ دست ایرانی نیز عبارتند از فرهاد قائمی، نوشاد عالمیان، گلنوش سبقت الهی، ندا شهسواری، کریم باقری، علیرضا نیکبخت واحدی، مهرداد معدنچی، میثم منیعی و محسن خلیلی.

 


حقایقی در مورد چپ دست ها


روز جهانی چپ دست ها این بهانه را در اختیارمان قرار می‌دهد که بیشتر با این افراد آشنا شده و به تفاوت آنان احترام بگذاریم. در ادامه حقایق جالبی را در مورد افراد چپ دست ذکر خواهیم کرد که دانستنشان به درک بیشتر تفاوت و نبوغ این افراد کمک خواهد کرد.

انجمن چپ دست ها

 • بررسی‌های تجربی نشان داده‌اند ورزشکاران چپ دست در مقابل رقیبان راست دست خود شانس موفقیت بیشتری داشته‌اند.
 • چپ دست‌ها در ورزش‌های تمرکزی مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ موفق‌تر عمل کرده و بهتر از عهده انجام فعالیت‌های حساس و با دقت بر خواهند آمد.
 • اوباما، بیل کلینتون، جرج بوش، جان اف کندی، رونالد ریگان و جرالد فورد رئیس جمهوران چپ دست ایالات متحده آمریکا بوده‌اند و این یعنی 6 رئیس جمهور از مجموع هشت رئیس جمهور قرن اخیر آمریکا چپ دست بوده‌اند.
 • مطالعات نشان می‌دهد که چپ دست‌ها بیشتر از راست دست‌ها در معرض دچار شدن به بیماری‌های روانی قرار می‌گیرند. 20 درصد افراد مبتلا به بیماری‌هایی از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی و شیدایی، چپ دست بوده‌اند.
 • اگر هر دو والدین چپ دست باشند، احتمال چپ دست بودن فرزند آنان 50 درصد است. شانس چپ دست بودن فرزندان در صورتی که هردو والدین راست دست باشند، تنها 2 درصد است.
 • پیشتر نیز برخی پژوهشگران ادعا کرده بودند که افراد چپ دست عمر کمتری نسبت به راست دست‌ها دارند. به تازگی پژوهشگران ادعا کرده‌اند که ممکن است چپ دستان 9 سال زودتر از راست دستان بمیرند.

در این مطلب به بهانه روز جهانی چپ دست ها به بررسی چالش‌های افراد چپ دست و ذکر تفاوت‌های آنان پرداختیم. همچنین معروفترین مشاهیر چپ دست جهان را نیز به شما معرفی کردیم. اگر شما نیز از جمله افراد چپ دست هستید، روز جهانی چپ دست ها را به شما تبریک می‌گوییم. به عنوان یک چپ دست چه معضلات و چالش‌هایی پیش روی شما قرار گرفته است؟ تجربه‌های خود را در پایین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
RezaNrzdh
.
23 مرداد 1399، 15:13
پاسخ
0
0
یک عدد چپ دست هستم.
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5