بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند ؛ از پرویز پرستویی تا رضا عطاران

بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند ؛ از پرویز پرستویی تا رضا عطاران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در طول دو دهه اخیر روال کار صدا‌و‌سیما به گونه‌ای بوده که دافعه زیادی در میان هنرمندان ایجاد کرده است. در این مطلب به معرفی بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند پرداخته‌ایم.

بسیاری از ستارگان این روزهای سینمای ایران، روزگاری کار خود را با تلویزیون شروع کرده‌اند و یا در این رسانه به شهرت رسیده‌اند، اما در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های رسانه ملی یا توهین به مخاطبان در مقاطع مختلف، بارها علنی و غیرعلنی مخالفت خود را با نحوه تفکر در صدا و سیما یا جهت‌گیری‌های این رسانه اعلام کرده‌اند.

در این میان خیلی‌ها برای مدتی از تلویزیون دور بوده‌اند و بعد برگشته‌اند اما برخی از سینماگران مطرح، سال‌هاست در تلویزیون حضور  نداشته‌اند و به عبارتی به بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند معروف شده‌اند. در این پرونده متفاوت از پلازامگ به معرفی این بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند پرداخته‌ایم و درباره فعالیت‌های تلویزیونی آنها و همچنین مسیر کاری‌شان بعد از خداحافظی با تلویزیون صحبت کرده‌ایم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


مروری بر بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند


برخی از بازیگران سینما و تلویزیون در سال‌های اخیر به هر دلیلی با این رسانه خداحافظی کرده‌اند. در ادامه به معرفی این بازیگران می‌پردازیم.

 

پرویز پرستویی

بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

 • سریال‌های تلویزیونی: امام علی (ع)، آوای فاخته، زیر چتر خورشید، خاک سرخ، زیر تیغ، آشپرباشی
 • آخرین سریال تلویزیونی: آشپزباشی (محصول سال 1388)

پرویز پرستویی که در چند ماه اخیر دوباره با سریال «هم گناه» قدرت خود را در بازیگری به رخ کشید، از سال 88 و پس از پخش سریال آشپزباشی نه تنها هیچ همکاری با تلویزیون نداشته، بلکه حتی در برنامه‌های تلویزیونی هم حاضر نشده است. پرستویی در چندین مصاحبه و حتی در صفحه اینستاگرامی خود با انتقاد از عملکرد ضعیف، غیرحرفه‌ای و ناعادلانه صدا و سیما در مقاطع مختلف زمانی همواره به این رسانه معترض بوده است و با صراحت اعلام کرده که تا زمانی که تلویزیون رویه خود را تغییر ندهد یک ثانیه هم در جعبه جادویی حاضر نشود. او حتی وصیت کرده که در زمان مرگش هم تصویرش از تلویزیون پخش نشود!

خالق نقش‌های ماندگاری چون حاج کاظم و رضا مارمولک، در طول این سال‌ها که از تلویزیون دور بوده، در تعدادی از آثار مهم سینمایی حضور پیدا کرده است که پربحث‌ترین‌ها آنها فیلم «بادیگارد» ابراهیم حاتمی‌کیا و پرفورش‌ترینشان هم «مطرب» بوده است. این بازیگر در چند سال اخیر با حضور در آثار پرمخاطب و همراهی با مردم، دوباره به اوج محبوبیت برگشته است.

 

رضا عطاران

رضا عطاران

 • سریال‌های تلویزیونی: کوچه اقاقیا، خانه بدوش، متهم گریخت، ترش و شیرین، بزنگاه
 • آخرین سریال تلویزیونی: بزنگاه (محصول سال 1387)

رضا عطاران که سریال‌های مناسبتی‌اش از ماندگارترین سریال‌های تاریخ تلویزیون است، نزدیک به سیزده سال است که از تلویزیون کوچ کرده و در این سیزده سال یک ثانیه هم در تلویزیون حضور پیدا نکرده است. این بازیگر از معدود بازیگران مطرحی است که نه ممنوع التصویر بوده و نه درباره تلویزیون اظهارنظری کرده است اما به علت بی‌مهری‌ها و فشارهایی که سر ساخت سریال «بزنگاه» به او و گروهش وارد شد و خط کلی داستان هم تغییر پیدا کرد، عطای کار در رسانه ملی را به لقایش بخشیده است.

رضا عطاران پس از خداحافظی با تلویزیون در یک دهه اخیر به یکی از ستارگان تاثیرگذار سینمای ایران تبدیل شد. او علاوه بر اینکه جوایز متعددی را برای بازی‌های درخشانش کسب کرده است، در سال‌های اخیر به تضمین‌کننده گیشه هم تبدیل شده و امکان ندارد فیلمی با حضور عطاران فروشی پایینی داشته باشد.

 

باران کوثری

باران کوثری

 • سریال‌های تلویزیونی: بگذار آفتاب برآید، صاحبدلان، کلاه قرمزی
 • آخرین سریال تلویزیونی: کلاه قرمزی 93 (محصول نوروز سال 1393)

باران کوثری اساسا از ابتدا نیز خیلی اهل تلویزیون نبوده است و تنها سریال دوران اوجش، سریال ماندگار «صاحبدلان» به کارگردانی محمدحسین لطیفی بوده است. او بعد از «صاحبدلان» فقط در چند قسمت مجموعه‌های کلاه قرمزی سال 88 حاضر شد و به دلیل واکنش به نتایج انتخابات سال 88 چندین سال ممنوع‌التصویر بود.

کوثری پنج سال بعد از «کلاه قرمزی 88»، بالاخره در سال 93 با یک قسمت «کلاه قرمزی 93» به تلویزیون بازگشت، اما همین حضور تاکنون آخرین حضور او در سیما بوده است و بعید است با طرز نگاه و جهت‌گیری رسانه ملی درباره مسائل مختلف به این رسانه بازگردد. کوثری در طول مدتی که در تلویزیون حضور نداشت، دو سال ممنوع‌الکار بود اما پس از برگشت با فیلم‌هایی چون «عصبانی نیستم»، «جامه‌دران»، «کوچه بی‌نام»، «هفت ماهگی»، «خانه دختر»، «عرق سرد» و «جان‌دار» توانست خود را به عنوان بازیگری موفق و شش‌دانگ دوباره به او قله‌ی موفقیت و محبوبیت برساند. او در یک دهه اخیر یکی از رکوردداران برنده شدن جوایز سینمایی در ایران بوده است.

 

لیلا حاتمی

لیلا حاتمی

 • سریال‌های تلویزیونی: هزاردستان، زیر گنبد کبود، کیف انگلیسی، پریدخت
 • آخرین سریال تلویزیونی: پریدخت (محصول سال 1386)

لیلا حاتمی به جز دو سریال اولش که در سنین کودکی به واسطه کارگردانی پدرش در آنها حضور داشته، در طول دوران فعالیت حرفه‌ای خود تنها دو بار در سریال‌های تلویزیونی بازی کرده است. این دو سریال تاریخی «کیف انگلیسی» و «پریدخت» هستند که در هر دو اثر همسر لیلا حاتمی یعنی علی مصفا او را همراهی کرده است. حاتمی در طول این سال‌ها موضع‌گیری خاصی در قبال تلویزیون نداشته و ترجیح داده تمرکز خود را بری روی آثار سینمای بگذارد. او در یک دهه اخیر برای بازی در فیلم‌هایی چون «جدایی نادر از سیمین»، «من»، «رگ خواب» و «بمب؛ یک عاشقانه» هم تحسین منتقدان را برانگیخته، هم جوایز را دشت کرده و هم در میان مردم و مخاطبان سینمایی به محبوبیتی بسیار دست پیدا کرده است. ‌

 

نیوشا ضیغمی

بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند

 • سریال‌های تلویزیونی: در چشم باد، راستش را بگو
 • آخرین سریال تلویزیونی: راستش را بگو (محصول سال 1390)

نیوشا ضیغمی از جمله بازیگرانی است که در سینما و تلویزیون جزو بازیگران درجه دو محسوب می‌شوند، اما به واسطه چهره و سرمایه‌گذاری در برخی آثار به عنوان نقش اول حضور داشته است. این بازیگر که برای اولین بار با سریال «در چشم باد» وارد عرصه بازیگری شده است، پس از این سریال فقط یک بار و آن هم با سریال «راستش را بگو» به تلویزیون برگشت و دیگر در 9 سال اخیر در تلویزیون حاضر نشده است. ضیغمی چندی پیش در صفحه رسمی خود اعلام کرد دیگر در هیچ کار تلویزیونی حاضر نخواهد شد و به نوعی به بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند پیوست!

 

شیلا خداداد

شیلا خداداد

 • سریال‌های تلویزیونی: مسافری از هند، پیامک از دیار باقی، بیمار استاندارد
 • آخرین سریال تلویزیونی: بیمار استاندارد (محصول سال 1394)

شیلا خداداد بازیگری را با حضور در نقش خاطره‌انگیز سیتا در سریال «مسافری از هند» آغاز کرد و بعد از آن در دو سریال هم حضور پیدا کرد اما مدت‌هاست سمت تلویزیون نیامده و سال گذشته با پیوستن به کمپینی اعلام کرد فعلا قصد حضور در تلویزیون را ندارد. خداداد در طول سال‌هایی که در تلویزیون حضور نداشته، فعالیت سینمایی آنچنانی هم نداشت و فقط در نقش‌های کوتاه ایفای نقش کرد. این بازیگر در یکی دو سال اخیر با حضور در دو سریال نمایش خانگی «گلشیفته» و «هیولا» دوباره با قدرت به عرصه بازیگری برگشت و باید دید ادامه کارش در این حوزه چگونه خواهد بود. علاوه بر بازیگری، شیلا خداداد بخشی از وقت خود در چند سال اخیر را به ترجمه و نویسندگی برای کودکان و انتشار کتاب‌های مخصوص کودک اختصاص داده است.

 

پولاد کیمیایی

پولاد کیمیایی

 • سریال‌های تلویزیونی: خون بها، مرگ تدریجی یک رویا، ششمین نفر، ماتادور
 • آخرین سریال تلویزیونی: ماتادور (محصول سال 1392)

پولاد کیمیایی هم از آن دسته بازیگران سینماست که مدتی است در اعتراض به سیاست‌های غلط تلویزیون از سال 92 در قاب رسانه ملی ظاهر نشده است. پولاد کیمیایی فرزند مسعود کیمیایی کارگردان نامدار سینمای ایران با اینکه بازیگری را با حضور در فیلم‌های پدرش تجربه کرد اما در سریال‌های تلویزیونی متفاوتی هم ایفای نقش کرده بود که آخرین آنها سریال پلیسی معمایی ماتادور بود. کیمیایی در طول این سال‌ها که در تلویزیون حضور نداشته به پیشرفت خود در بازیگری و کارگردانی ادامه داد و علاوه بر بازی در آثار مهم، اولین فیلم خود به نام «معکوس» را هم کارگردانی کرد.

 


کلام آخر


بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند تعدادشان بیشتر از این حرف‌هاست و در این فهرست جا نمی‌گیرند. ما در اینجا به معروف‌ترین‌‌ها اشاره کردیم وگرنه بازیگران زیادی هستند که با وجود مشکلات مالی به جای حضور در کارهای تلویزیونی حاضر می‌شوند در سینما نقش‌های کوتاه داشته باشند و یا صحنه تئاتر را به حضور در سریال تلویزیونی ترجیح می‌دهند.

باید دید آیا این بازیگران دوباره در رسانه ملی کشورشان فرصت حضور و همراهی با مخاطبان میلیونی را می‌یابند یا کماکان باید از آنها با عنوان بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند یاد کنیم. در انتهای این مقاله هم به روال همیشه از شما مخاطبان عزیز پلازامگ می‌خواهیم تا نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید. به نظرتان بازیگرانی که با تلویزیون قهر کرده اند حق داشته‌اند با این رسانه خداحافظی کنند یا خیر؟

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood