قابلیت Blood Oxygen اپل واچ 6 در ایران کار نمی‌کند!

به تازگی شاهد رونمایی از اپل واچ 6 بودیم. این ساعت هوشمند اپل قرار است با قابلیت‌های جدید و البته قیمت بالاتر خود، جا پای نسل قبلی خود بگذارد.

طبق رویه چند سال گذشته شرکت اپل، به تازگی شاهد معرفی اپل واچ سری ۶ بودیم. ساعت‌های هوشمند اپل‌ از زمانی که ابتدا در سال 2015 وارد بازار شدند هر سال با یک مدل جدید به‌روزرسانی شدند. طی این مدت قابلیت‌هایی مثل پشتیبانی از سیم‌کارت، ردیابی ضربان قلب و نمایشگر همیشه روشن (Always-on Display) به این ساعت افزوده شده است.
اما قابلیت Blood Oxygen که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اپل واچ سری جدید بود، به نظر می‌رسد در ایران کار نمی‌کند! طبق توئیت یکی از کاربران ایرانی، این قابلیت به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران مسدود شده و کاربران حاضر در ایران نمی‌توانند از آن استفاده کنند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که شرکت‌های سازنده گجت‌های هوشمند، برای استفاده از اطلاعات پزشکی کاربران هر منطقه جغرافیایی، باید از دولت آن کشور مجوزهای لازم را دریافت کتند که با توجه به تحریم‌ها دریافت مجوز غیرممکن است.

پیش از رونمایی از اپل واچ 6 در گوشه و کنار شایعات و زمزمه‌های جالبی شنیدیم که نشان‌دهنده گام بزرگ اپل‌ برای بهبود و ارتقا ساعت هوشمند خود بود. ما در این مطلب تمامی این اخبار و شایعات را جمع‌آوری و هرکدام از آن‌ها را مورد ارزیابی قرار داده‌ایم. علاوه بر این با رونمایی اپل واچ سری 6، به بررسی مشخصات و ویژگی‌های این محصول نیز خواهیم پرداخت.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:


تاریخ عرضه اپل واچ ۶


سری اپل‌ واچ از زمان ورود به بازار در سال 2016 همیشه در سپتامبر هر سال با یک مدل جدید بروزرسانی شده است. به همین دلیل طبق رسم هر سال ماه سپتامبر سال 2020 برای تاریخ عرضه اپل واچ 6 در نظر گرفته شده بود و در این زمان شاهد رونمایی از ساعت هوشمند جدید اپل‌ بودیم. با توجه به تاخیر یک ماهه در برگزاری مراسم رونمایی از محصولات جدید اپل، به نظر می‌رسید که تا اواخر سال 2020 نمی‌توانیم انتظار رونمایی از این محصول را داشته باشیم اما روز گذشته شرکت اپل طی انتشار ویدیویی از ساعت هوشمند جدید خود رونمایی کرد.

apple watch series 6 / اپل واچ ۶

هرچند که انتظار می‌رفت تا آیفون 12 نیز همزمان با اپل واچ 6 رونمایی شود اما اپل اعلام کرد که رونمایی از آیفون 12 را به ماه اکتبر امسال موکول کرده است.


قیمت ساعت هوشمند اپل واچ ۶


apple watch series 6 / اپل واچ سری 6

پیش خرید ساعت هوشمند اپل واچ سری ۶ از سه شنبه هفته آینده (22 سپتامبر و اول مهرماه) آغاز خواهد شد و از روز پنج شنبه هفته آینده نیز در بازارهای جهانی فروش خود را آغاز خواهد کرد. قیمت اپل واچ سری ٦ رقمی حدود 399 دلار آمریکا تعیین شده است که نسبت به سری پیشین ساعت‌های هوشمند اپل، از قیمت بیشتری برخوردار است.

موضوعی که فعلا نامعلوم است سرنوشت مدل‌های قدیمی‌تر اپل‌ واچ است. برای مثال اپل‌ واچ 3 که گزینه اقتصادی میان ساعت‌های اپل‌ است در مدل GPS با قیمت 199 دلار و در مدلی که سیم‌کارت می‌خورد با قیمت 299 دلار به فروش می‌رسد. با عرضه ساعت هوشمند اپل واچ 6، قیمت سری سوم از این مقدار نیز کمتر می‌شود. به همین ترتیب قیمت اپل‌ واچ 5 نیز کمتر خواهد شد.

 


مشخصات جدید فاش شده از رونمایی اپل واچ 6


پیش از رونمایی از اپل واچ 6، تنها اطلاعاتی که از ویژگی‌های این محصول داشتیم مبتنی بر تعدادی اطلاعات درز کرده از شرکت اپل و تعدادی دیگر از حدس و گمان‌های مختلف بود. اکنون با رونمایی اپل از سری 6 اپل واچ، شاهد وجود ویژگی‌های خاصی در این محصول هستیم،برخی از این ویژگی‌ها به حدس و گمان‌های پیشین مهر تایید زد و برخی دیگر را نیز رد کرد. علاوه بر این شرکت اپل اعلام کرده است که اپل واچ سری 6 به روی دو موضوع سلامتی و اهمیت خانواده متمرکز شده است. اما این به چه معنا است؟ در ادامه متوجه خواهیم شد.

سنسور آنالیز سطح اکسیژن خون اپل واچ سري ٦

قیمت اپل واچ 6

پیش‌تر اخباری مبنی بر دارا بودن اپل واچ سری 6 به سنسور کنترل اکسیژن خون بود که بسیاری آن را جزء شایعات پیرامون این محصول می‌دانستند. حال با انتشار ویدیو کمپانی اپل، مهر تاییدی به این موضوع زده شده است. سری ششم اپل واچ مجهز به سیستم هوشمند کنترل اکسیژن خون است و قابلیت برآورد کردن سطح اکسیژن خون را تنها در 15 ثانیه دارد.علاوه بر این در سری ششم اپل واچ این قابلیت برای کودکان نیز قابل اجرا می‌باشد. این فناوری که با نام SpO2 نیز شناخته می‌شود به طور مداوم سطح اکسیژن خون کاربر را بررسی می‌کند. در مواقع خاصی مانند هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی اکسیژن خون افراد با افت مواجه می‌شود. این فناوری موجود در ساعت اپل واچ سری ۶ در صورت افت بیش از حد سطح اکسیژن به کاربر خود هشدار می‌دهد. همانطور که پیشتر گفته شد، قابلیت تشخیص سطح اکسیژن خون در کشور ایران غیرفعال است و این موضوع را یکی از کاربران توئیتر با انتشار عکسی اعلام کرد.

اپل واچ 6 - قابلیت اکسیژن خون

ویژگی Fitness Plus

ساعت هوشمند اپل واچ سری ۶

علاوه بر ردیابی و آنالیز فاکتورهای مهمی چون سطح اکسیژن خون، ردیابی خواب و برآورد میزان فعالیت، ورزش و انجام حرکات تمرینی نیز عامل مهم دیگری است که تاثیر مستقیمی بر روی سلامتی انسان دارد. از این رو شرکت اپل در تولید سری 6 اپل واچ خود این نکته بسیار مهم را نیز لحاظ کرده است. این قابلیت اپل واچ 6 تا کنون در هیچ ساعت هوشمند دیگری در نظر گرفته نشده است. در اپل واچ 6 قابلیت ارائه برنامه‌های ورزشی را به کاربران خود دارد. دارندگان ساعت هوشمند اپل واچ می‌توانند با پرداخت تنها 9.99 دلار به صورت ماهیانه، برنامه‌های تمرینی ورزشی خود را دریافت کرده و طبق آن به فعالیت بپردازند.

تنظیمات خانواده (Family Setup)

ساعت هوشمند اپل واچ سری ۶

این ویژگی به پدر و مادرها این امکان را می‌دهد تا بتوانند از طریق اپل واچ 6 فرندانشان کنترل کاملی رو موقعیت مکانی آنان داشته باشند و بدانند که کودکانشان در چه محلی قرار دارند. علاوه بر این آن‌ها می‌توانند از طریق iMessage متوجه شوند که کودکانشان با چه کسانی ارتباط برقرار کرده و صحبت می‌کنند و کنترل کاملی بر روی این امر داشته باشند. لازم به ذکر است که داشتن گوشی هوشمند آیفون برای کودکان ضروری نیست و تنها با خرید اپل واچ 6 برای کودکان،تمام این قابلیت‌ها در اختیار والدین قرار خواهد گرفت.


اخبار و شایعات منتشر شده در باره Apple Watch 6


براساس شایعاتی که در ارتباط با مشخصات اپل‌ واچ 6 منتشر شدند، احتمالا با چندین و چند ویژگی بسیار مهم من جمله ویژگی که اکثر کاربران خواستارش بودند، یعنی ردیابی خواب همراه خواهد شد.

ردیابی خواب اپل واچ ۶

براساس گزارشی که وبسایت بلومبرگ در اوایل سال گذشته منتشر کرد، اپل‌ مشغول تست قابلیتی بوده که کاربران با استفاده از آن می‌توانند کیفیت خواب خود را تحت نظر بگیرند. در این گزارش گفته شده بود که این ویژگی تا سال 2020 آماده عرضه خواهد بود. به همین دلیل احتمال خیلی زیادی وجود دارد که برای اولین بار آن را در اپل واچ 6 ببینیم.

apple watch series 6 / قیمت اپل واچ 6

البته اپلیکیشن‌های مختلفی برای سیستم عامل watchOS عرضه شدند که می‌توانند خواب کاربر را ریابی کنند، مانند Sleep Watch و AutoSleep Tracker. با این حال این ویژگی به طور پیش‌فرض در ساعت‌های اپل‌ وجود ندارد. ویژگی ردیابی خواب قابلیتی است که بسیاری از کاربران اپل‌ واچ مدت‌هاست خواستارش هستند. اپل‌ با افزودن این ویژگی می‌تواند اپل‌ واچ 6 را به رقیبی جدی برای فیت بیت Charge 3‏ تبدیل کند.

 

نمایشگر میکرو LED و تاچ آیدی اپل واچ سری 6

یکی دیگر از قابلیت‌های جالبی که گفته می‌شود قرار است به فهرست مشخصات اپل واچ 6 اضافه شود، مربوط به نمایشگر آن است. بر این اساس احتمالا قرار است صفحه نمایش ساعت هوشمند اپل واچ 6 برخلاف گذشته که از نوع اولد بود، با پنل میکرو LED عرضه شود. براساس گزارشات، اپل‌ به کارگیری از پنل‌های میکرو LED را از سال 2020 و همزمان با عرضه سری 6 اپل واچ شروع خواهد کرد. در صورت عرضه اپل‌ واچ 6 با این نوع نمایشگر، شاهد ساعتی نازک‌تر با مصرف باتری بهینه‌تری خواهیم بود.

apple watch series 6 / قیمت اپل واچ سری 6

شایعه دیگری که در مورد نمایشگر اپل واچ 6 منتشر شده از احتمال اضافه شدن حسگر اثرانگشت تاچ آیدی خبر می‌دهد. در حال حاضر هیچکدام از ساعت‌های اپل واچ دارای فناوری‌های حفاظتی بیومتریک نیستند و اپل‌ با اضافه کردن این ویژگی، آن هم زیر صفحه نمایش می‌تواند بسیاری از نگاه‌ها را به خود جلب کند. این شایعه در حقیقت از یکی از پتنت‌های اپل‌ نشات گرفته است. در این پتنت گفته شده می‌توان با انتقال آنتن‌های وایرلس به بند ساعت، جای کافی را برای افزودن قطعات جدید ایجاد کرد.

apple watch series 6 / مشخصات اپل واچ 6

به این صورت علاوه بر اینکه جای کافی برای حسگر اثرانگشت ایجاد می‌شود، ممکن است فضای مورد نیاز برای به کارگیری یک باتری بزرگتر نیز فراهم شود. اما از سوی دیگر شرکت‌های متفرقه دیگر مانند قبل نمی‌توانند بندهای اپل‌ واچ را تولید کنند و بندهای جایگزین نیز با قیمت بسیار بیشتری عرضه خواهند شد.

 

ویژگی تخلیه آب در هنگام شنا

 

سنسور بصری اپل واچ 6

امسال ممکن است شاهد اضافه شدن یک ویژگی بسیار مهم به ساعت‌های اپل‌ باشیم، یعنی تاج دیجیتال. پتنت جدید اپل‌ که به تازگی ثبت شده نشان می‌دهد این کمپانی به دنبال استفاده از یک سنسور بصری بر روی بدنه ساعت است. این سنسور بر روی قاب ساعت نصب خواهد شد و با وجود آن دیگر نیازی به تعبیه دکمه‌های فیزیکی نخواهد بود.

البته چنین تغییر بزرگی ممکن است ابتدا به مذاق کاربران قدیمی اپل‌ واچ خوش نیاید؛ چراکه آن‌ها دیگر نمی‌توانند به شکل گذشته از ساعت استفاده کنند. اما استفاده از این سنسور بصری در عوض می‌تواند منجر به تولید یک ساعت یکدست شود و شاید احتمال آسیب دیدگی دستگاه هنگام پوشیدن لباس یا ورزش کردن را نیز کاهش دهد.

apple watch series 6 / تاریخ عرضه اپل واچ 6

با این وجود هنوز به طور قطع نمی‌توان گفت این ویژگی به موقع برای قرار گرفتن در فهرست مشخصات اپل واچ 6 آماده خواهد شد یا خیر. شاید اپل‌ اصلا برنامه‌ای برای استفاده از این سنسور در ساعت‌های هوشمند خود نداشته باشد. اما در غیر این صورت شاهد تغییر بزرگی در اپل‌ واچ خواهیم بود؛ مانند زمانی که اپل‌ در سال 2017 دکمه خانه را از آیفون ایکس حذف کرد.

 

عملکرد بهتر و مقاومت در برابر آب در اپل واچ ۶

یکی از تحلیلگران برجسته اپل‌، مینگ چی کو، در اواخر سال 2019 در یادداشتی در وبسایت MacRumors مدعی شد اپل واچ 6 علاوه بر عملکرد بهتر، در برابر آب مقاوم است و همچنین قابلیت‌های بی‌سیم آن نیز بهبود پیدا کرده است. جدیدترین اپل‌ واچ‌های اپل‌ تا عمق 50 متری در برابر آب مقاوم هستند؛ بنابراین باید منتظر بمانیم و ببینیم اپل‌ چگونه می‌خواهد مقاومت ساعت خود در برابر آب را از این نیز بیشتر کند.

 


همه آنچه از اپل واچ 6 انتظار داشتیم


تا زمان معرفی اپل واچ 6 احتمال زیاد با شایعات و گمانه‌زنی‌های متعددی سر و کار داشتیم. شاید بهتر باشد نگاهی داشته باشیم به تمامی ویژگی‌ها و امکاناتی که انتظار داشتیم در اپل واچ 6 آن‌ها را ببینیم.

عمر باتری بهتر در اپل واچ ۶

اپل‌ واچ 5 به دلیل اضافه شدن ویژگی نمایشگر همیشه روشن، از لحاظ عمر باتری عملکرد ضعیف‌تری نسبت به اپل‌ واچ 4 داشت و به همین دلیل انتظار همه کاربران این است که در سری 6 شاهد بهبود قابل توجه عمر باتری باشیم؛ به طوری که حداقل مانند اپل‌‌ واچ 4 باشد و در بهترین حالت با یک بار شارژ، دو یا سه روز دوام بیاورد. بدین صورت استفاده از ویژگی ردیابی خواب نیز برای کاربران آسان‌تر خواهد شد.

 

ویژگی های بیشتر برای ورزش و سلامتی در ساعت هوشمند اپل واچ 6

اپل‌ واچ همین حالا نیز یک دستگاه بسیار عالی برای سنجش سلامتی و همچنین ورزش است؛ اما بسیاری از کاربران از اینکه در سری 5 در این بخش هیچ ویژگی جدیدی اضافه نشده بود، دلسرد شده بودند و انتظار دارند اپل این اتفاق را با افزودن قابلیت‌های جدید به مشخصات اپل واچ 6 جبران کند.

apple watch series 6 / ساعت هوشمند اپل واچ 6

از جمله ویژگی‌های جدید احتمالی، امکان ردیابی تمرینات بیشتر و یا سنسورهای جدید برای ارزیابی سلامت کاربران هستند. اطلاعات مربوط به وضعیت بدن هرچقدر ریزتر و گسترده‌تر باشند، بهتر می‌توانیم روند پیشرفت و رشدمان را رصد کنیم.

امکان کاهش روشنایی صفحه نمایش در حالت نمایشگر همیشه روشن در اپل‌ واچ سری 6

ویژگی نمایشگر همیشه روشن قابلیت بسیار جذاب و کاربردی بود که به اپل واچ 5 اضافه شد. اما این ویژگی یک مشکل بزرگ دارد و آن هم این است که این روشنایی صفحه نمایش در این حالت بسیار زیاد است؛ به طوری که در شب و در زمانی که نور محیط کم است، نمی‌توان به راحتی از آن استفاده کرد. اپل می‌تواند با اضافه کردن گزینه‌ای این امکان را به کاربران بدهد تا بدون نیاز به خاموش کردن نمایشگر، روشنایی آن را تا حد مورد نیازشان کاهش دهند. در این صورت عمر باتری نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

 

پشتیبانی تمام اپلیکیشن ها از حالت نمایشگر همیشه روشن در اپل واچ ۶

مشکل دیگری که حالت نمایشگر همیشه روشن دارد این است که تمامی اپلیکیشن‌ها از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند. یعنی به جای آن که یک نسخه ساده از برنامه در حالت نمایشگر همیشه روشن نشان داده شود، در بسیاری از اوقات یک ساعت دیجیتال به نمایش گذاشته می‌شود و بدون روشن کردن کامل صفحه نمایش، نمی‌توانید برنامه را ببینید.

 

بهبود فرایند همگام سازی در اپل واچ سری 6

کار همگام‌سازی در اپل‌ واچ 5 بیشتر از حد دردسرساز است. برای همگام‌سازی ساعت علاوه بر اینکه نیاز دارید ساعت را به شارژ متصل کنید، باید آن را نزدیک آیفون هم قرار دهید.

apple watch series 6 / اپل واچ ۶

با این همه این قابلیت در همه اوقات به درستی کار نمی‌کند. در کنار این، به سختی می‌توانید ببینید چه مواردی در ساعت ذخیره شدند. کل این فرایند دقیقا در نقطه مقابل چیزی قرار دارد که ما از شرکتی مثل اپل‌ انتظار داریم و بدون تردید آن‌ها باید آن را در اپل‌ واچ 6 بهبود ببخشند.

نمایشگر گردان در اپل‌ واچ ۶

این یک مورد برخلاف موارد بالا انتظار واقع‌بینانه‌ای نیست. بعید است اپل‌ شکل و شمایل فعلی نمایشگر را رها کند؛ ولی اگر یک گزینه گردان در اطراف نمایشگر مربعی شکل اضافه کند خیلی خوب است. البته به احتمال خیلی زیاد چنین چیزی را در سری 6 نخواهیم دید، اما در صورتی که اپل چنین طرحی را مورد استفاده قرار دهد، می‌تواند در تبلیغات خود تاکید بسیار زیادی روی آن داشته باشد. به خصوص از آنجایی که از نظر طراحی و شکل و شمایل ظاهری اپل‌‌ واچ 5 شباهت بسیار زیادی به اپل‌ واچ 4 داشت و با اعمال چنین تغییری می‌توان کاربران بیشتری را به خرید ساعت جدید مجاب کرد.

apple watch series 6 / اپل واچ 6


مقایسه اپل واچ 6 و گلکسی واچ 3


امسال شاهد رقابت سخت دو کمپانی اپل و سامسونگ در عرضه محصولاتشان خواهیم بود.در یک سو سامسونگ با معرفی نوت 20 و ساعت هوشمند گلکسی واچ 3 و در سویی دیگر اپل با معرفی آیفون 12 و اپل واچ 6 رقیبان سرسخت این کارزار تجاری هستند. برای مطالعه مقایسه دو گوشی آیفون 12 و نوت 20 سامسونگ به این مطلب مراجعه کنید.

قیمت ساعت اپل واچ سری6

جدای از رقابت پرچمداران اپل و سامسونگ یعنی آیفون 12 و نوت 20، ساعت‌های هوشمند این دو کمپانی نیز نقش برجسته‌ای در این رقابت ایفا می‌کنند. از آنجا که هنوز هیچ کدام از این محصولات رونمایی و عرضه نشده‌اند نمی‌توان در مورد برتری هیچ یک از آنان با قطعیت اظهار نظر کرد. امسال با وجود تاخیر در برگزاری مراسم رونمایی شرکت اپل، محصولات سامسونگ در تاریخ نزدیک‌تری رونمایی خواهند شد. پیشتر اشاره کردیم که ساعت هوشمند اپل 6 مجهز به فناوری کنترل اکسیژن خون و همچنین سیستم ردیابی خواب است. ویژگی‌هایی که پیشتر از این وجودشان در ساعت هوشمند گلکسی واچ 3 اثبات شده بود. اما شرکت اپل با ارائه ویژگی‌هایی که نسبت به سایر محصولات خود سازگاری بیشتری با کودکان و برنامه‌های آنان دارد به نظر می‌رسد توانسته خود را تا حدودی جلوتر از گلکسی واچ نگه دارد. به طور کلی با توجه به ویژگی‌های تقریبا یکسانی که در اپل واچ 6 و گلکسی واچ 3 وجود دارد، به نظر می‌رسد برنده این رقابت، محصولی است که بتواند در ارائه این ویژگی‌ها قدرتمندتر عمل کند.

نظر شما چیست؟  آیا اپل واچ سري ٦ موفق خواهد شد که این بار نیز طرفداران خود را راضی کند یا خیر؟ نظرات خود را در کادر پایین با ما به اشتراک بگذارید.

5
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha