بهترین فیلم های جنگی دفاع مقدس ایران ؛ از اخراجی ها تا تنگه ابوقریب

فیلم های ماندگار دفاع مقدس بخشی از کارنامه درخشان سینمای ایران در بازگو کردن هشت سال دفاع مقدس این کشور هستند. در این مطلب قصد داریم به بهترین فیلم های جنگی ایرانی در سینما بپردازیم.

دوران هشت سال دفاع مقدس در برابر عراق و سایر ابرقدرت‌های جهان، در گوشت و پوست این سرزمین نفوذ کرده است. طبیعی است که بسیاری از انسان‌های این کشور یا بخشی از روزگارشان را در دوران جنگ سپری کرده‌اند و یا اثرات این جنگ را در زندگی و سرنوشت خود دیده‌اند. همین سبب شده است که ژانری به نام ژانر دفاع مقدس فقط برای سینمای ایران تعریف شود که در هیچ‌جای دنیا وجود ندارد. تاکنون فیلم های جنگی ایرانی جذابی در این ژانر ساخته شده است که هم با استقبال مخاطبان مواجه شده‌اند و هم تحسین منتقدان را برانگیخته‌اند. حتی برخی کارگردان‌ها همچون رسول ملاقلی‌پور، ابراهیم حاتمی‌کیا، جمال شورجه و چند نفر دیگر به عنوان کارگردانان روایتگر جنگ شناخته می‌شوند. در این مطلب جذاب از پلازامگ می‌خواهیم شما را به دنیای متفاوت فیلم های دفاع مقدس و ایثار و شهادت قهرمانان مرد و زن نه چندان دور این سرزمین پرتاب کنیم. با معرفی بهترین فیلم های جنگی ایرانی همراه ما باشید.

بهترین فیلم های جنگی ایرانی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


بهترین فیلم های جنگی ایرانی دهه 60


فیلم های سینمایی جنگی ایران و عراق در دهه شصت کاملا متاثر از فضای جبهه‌های نبرد بودند. در بحبوحه جنگ اغلب فیلم‌ها روایتگر فضای خشن و مردانه بود که در جبهه روایت می‌شد و به رشادت‌های رزمندگان در طول یک عملیات می‌پرداخت. برخی از این فیلم‌ها قصه‌هایی کاملا واقعی را که در همان روزگار رخ داده بود برای مردم روایت می‌کردند. تعداد کارگردانانی که فیلم جنگی می‌ساختند از شمارش خارج شده بود، اما برخی مثل خاچیکیان و حاتمی‌کیا حرفه‌‌ای‌تر کار می‌کردند.

 

فیلم سینمایی عقاب‌ها

بهترین فیلم های جنگی ایرانی

 • سال تولید: 1363
 • کارگردان: ساموئل خاچیکیان
 • بازیگران: سعید راد، رضا رویگری، جمشید هاشم‌پور و زری برومند

عقاب‌ها نه تنها یکی از بهترین فیلم های جنگ ایران وعراق ، بلکه یکی از ماندگارترین آثار تاریخ سینمای ایران است. این فیلم هم پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران محسوب می‌شود و هم آغازگر جریانی نو در آثار سینمای جنگ است. بعد از «عقاب‌ها»، فیلم های ایرانی جنگی بسیاری با الهام و تقلید از این اثر ساموئل خاچیکیان ساخته شدند. این فیلم داستان ماموریت تعدادی از هواپیماهای ارتش ایران در یکی از عملیات‌های نیروی هوایی است که در آن یکی از هواپیماها دچار سانحه شده و در خاک کردستان عراق سقوط می‌کند. «عقاب‌ها» ماجرای واقعی نجات معجزه‌آسای خلبان یدالله شریفی راد توسط کرد‌های عراق است که بسیار جذاب و تماشایی از آب درآمده است. «عقاب‌ها» در زمان خود چنان مخاطب میلیونی داشت که برای دیدنش صف‌های طویل چند ده متری تشکیل می‌شد.

 

فیلم سینمایی پرواز در شب

بهترین فیلم های جنگی ایرانی

 • سال تولید:1365
 • کارگردان: رسول ملاقلی‌پور
 • بازیگران: فرج الله سلحشور، علی یعقوب‌زاده، جعفر دهقان و مصطفی لاجوردی

مرحوم رسول ملاقلی‌پور از معدود کارگردانان ایرانی است که با فیلم های معروف دفاع مقدس خود این ژانر را به معنای واقعی کلمه چند سر و گردن ارتقا داده است. «پرواز در شب» که نامزد چهار جایزه در جشنواره فیلم فجر شده است، ماجرای محاصره یک گردان ایرانی در جنگ ایران و عراق است. چهار نفر از افراد زبده و جسور این گردان مامور می‌شوند خود را از محاصره خارج کنند و به نیروهای خود اطلاع دهند که تا نیروهای کمکی برای نجات گردان وارد عمل شوند. در طی این ماموریت سه نفر از آن چهار نفر به شهادت می‌رسند، اما نفر آخر بالاخره خود را به نیروهای خودی می‌رساند و گردان را نجات می‌دهد.

 

فیلم سینمایی کانی‌مانگا

کانی مانگا / بهترین فیلم های جنگی ایرانی دفاع مقدس

 • سال تولید: 1366
 • کارگردان: سیف الله داد
 • بازیگران: فرامرز قریبیان، علی ثابت‌فر، رضا رویگری و عبدالرضا اکبری

کانی‌مانگا هم از به یادماندنی‌ترین و بهترین فیلم های جنگی ایرانی به کارگردانی سیف الله داد است. این فیلم با پانزده سال مداوم روی پرده بودن، رکورد اکران در سینمای ایران را یک‌تنه به نام خود ثبت کرده است و بعید است دیگر فیلمی بتواند حتی به این رکورد نزدیک شود. دومین فیلم سیف الله داد، داستان یک گروه از تکاوران زبده ارتش ایران است که برای دستگیری یکی خلبان عراقی مامور می‌شوند، اما در مناطق کردستان اسیر تعدادی از کردهای ضدانقلاب می‌شوند. این فیلم در جشنواره فیلم فجر سه نامزدی و دو سیمرغ بلورین دشت کرده است.

 

فیلم سینمایی دیده‌بان

دیده بان/ بهترین فیلم های جنگی دفاع مقدس

 • سال تولید: 1367
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: مهرداد سلیمانی، علیرضا حیدری، غلامرضا اکبری و سعید جوانشیر

«دیده‌بان» دیگر فیلم جنگی ایرانی متفاوت ابراهیم حاتمی‌کیا در دهه شصت است و داستان یک دیده‌بان گردان به نام عارفی است که قصد دارد در پی قطع شدن ارتباط نیروهای خودی با نیروها در خط کمین به دل دشمن بزند و خود را زیر آتش عراقی‌ها به منطقه دیده‌بانی برساند تا از تلفات بیشتر نیروها جلوگیری کند. «دیده‌بان» یکی از معدود فیلم‌های ابراهیم حاتمی‌کیاست که منتقد مشهور مسعود فراستی آن را می‌پسندد و بارها اعلام کرده است که «دیده‌بان» نه تنها بهترین فیلم ابراهیم حاتمی‌کیا، بلکه یکی از بهترین فیلم های جنگی ایرانی تاریخ سینمای ایران است.

 

فیلم سینمایی مهاجر

ماندگارترین فیلم های سینمایی دفاع مقدس ایرانی

 • سال تولید: 1368
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: ابراهیم اصغرزاده، علیرضا حیدری و علیرضا زاهدی

از بهترین فیلم های جنگی ایرانی دفاع مقدس به شمار می‌آید. توانایی ابراهیم حاتمی‌کیا در کارگردانی و تسلطش بر جزئیات شخصیت‌پردازی و درام فیلمنامه در این اثر خارق‌العاده است و همین سبب شد تا «مهاجر» در کسب بیشترین جایزه در جشنواره فیلم فجر رکورد بزند. «مهاجر» روایتگر تعدادی هواپیمای بدون سرنشین است که برای شناسایی به داخل خاک عراق فرستاده می‌شوند، اما به دلیل برد کمی که این هواپیماها دارند کنترل‌کننده‌هایشان باید در مرز عراق مستقر شوند. دو خلبان مسئول اجرای این عملیات می‌شوند و یکی از آنها در این راه شهید می‌شود.

 


بهترین فیلم های جنگی ایرانی دهه 70


در دهه هفتاد با پایان یافتن جنگن، برخی از کارگردانان سراغ روایت ابعاد دیگری از دفاع مقدس رفتند. در آثار این دهه درام و ماجراهای عاشقانه به فیلم های جنگی ایران و عراق ورود پیدا کرد. فیلمنامه‌های آثار دفاع مقدس در این دهه خانوادگی‌تر شد و دختران و مادرانی که در انتظار برادر، پدر، همسر و پسر خود بودند راهی به قاب کارگردانان پیدا کردند. در این دهه کماکان رسول ملاقلی‌پور و ابراهیم حاتمی‌کیا سردمداران این عرصه بودند.

 

فیلم سینمایی از کرخه تا راین

ماندگارترین فیلم های جنگی ایرانی/خواهر برادرهای سینمای ایران

 • سال تولید: 1371
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: علی دهکردی، هما روستا، اصغر نقی‌زاده و صادق صفایی

«از کرخه تا راین» فیلم دیگری از ابراهیم حاتمی‌کیا در حوزه جنگ است که به ارزش‌های جنگ و دفاع مقدس پرداخته است. سعید به خاطر قرار گرفتن در معرض گازهای حاصل از بمب‌های شیمیایی بینایی خود را از دست داده است. او به همراه تعدادی از همرزمانش برای مداوا به آلمان فرستاده می‌شود. لیلا خواهر سعید سال‌ها قبل به آلمان رفته و آنجا به همراه شوهر آلمانی خود و پسرش یونس زندگی می‌کند. با حضور سعید در بیمارستان، خواهرش به ملاقات او می‌رود. عمل سعید با موفقیت انجام می‌شود اما در آزمایش‌های پزشکی مشخص می‌شود سعید مبتلا به سرطان خون است. خواهر که چندین سال بود از برادر خبری نداشت، حالا ترس از دست دادن او را دارد. این دارم عاشقانه به عنوان یکی از بهترین فیلم های جنگی ایرانی عاشقانه در سینمای ایران ماندگار شده است.

 

فیلم سینمایی لیلی با من است

ماندگارترین فیلم های جنگی ایرانی

 • سال تولید: 1374
 • کارگردان: کمال تبریزی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، دکتر محمود عزیزی، شهره لرستانی و رحمان باقریان

فیلم لیلی با من است یکی از فیلم‌های جنگی ایرانی با چاشنی کمدی است که در فضای جنگ و اسارت، داستان‌های طنز و جالبی نیز در آن اتفاق می‌افتد. کمال تبریزی علاوه بر کارگردانی، نویسندگی این اثر را نیز بر عهده داشت. این فیلم یکی از آثار به‌یادماندنی او در ژانر جنگی است که در زمان خود توانست توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند.

فیلم لیلی با من است داستان مردی به نام صادق مشکینی را روایت می‌کند که فیلمبردار تلویزیون است و از جنگ و توپ و تانک وحشت دارد. او برای تکمیل ساخت خانه نیمه کاره‌اش می‌خواهد از صدا و سیما وام بگیرد و به همین خاطر بر خلاف میل باطنی‌اش مجبور می‌شود که برای ساخت فیلم مستند از فضای جنگ و اسرا به منطقه جنگی برود. ترس‌ها و کارهای او در این منطقه فضای کمدی جالبی را می‌سازد که علاوه بر پرداختن به موضوع جنگ و اسارت، سکانس‌های طنز و جذابی را نیز به تصویر کشیده است.

 

فیلم سینمایی سفر به چزابه

فیلم جنگی ایرانی عراقی

 • سال تولید: 1374
 • کارگردان: رسول ملاقلی‌پور
 • بازیگران: حبیب دهقان‌نسب، فرهاد اصلانی، مسعود کرامتی و سیامک انصاری

کارگردانی به نام وحید یک فیلم جنگی ساخته است. او از دوستش علی می‌خواهد تا آهنگسازی کار رابر عهده بگیرد، اما علی ارتباط برقرار نمی‌کند و بدین منظور تصمیم می‌گیرند به یکی از مناطق جنگی بروند تا با فضای جنگ ارتباط بیشتری پیدا کنند. علی و وحید با حضور در خاکریزهای واقعی، ذهن و قلبشان به آن دوران پرتاب می‌شود و همرزمان خود در جنگ را کنارشان می‌بینند. «سفر به چزابه» موضوعی فانتزی تخیلی دارد و شاید اگر به جای رسول ملاقلی‌پور که دارای قلم و  کارگردان دیگری آن را می‌ساخت تا این اندازه تماشایی و فوق‌العاده از آب درنمی‌آمد.

 

فیلم ایرانی سرزمین خورشید

 • سال تولید: 1375
 • کارگردان: احمدرضا درویش
 • بازیگران: خسرو شکیبایی، محمود پاک‌نیت و گلچهره سجادیه

فیلم سرزمین خورشید یکی از آثار موفق احمدرضا درویش در ژانر جنگی است. این فیلم در سال 1376 برنده 13 جایزه و 7 سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر شد.

داستان این فیلم مربوط به زمان جنگ تحمیلی است که بیمارستانی در شهر خرمشهر، توسط نیروهای عراقی محاصره می‌شود. شهید محمد جهان‌آرا که در آن زمان فرمانده سپاه خرمشهر بود، تصمیم گرفت تمام کادر درمانی و مجروحان را با یک آمبولانس و لندرور از آن بیمارستان فراری دهد. در طول این فرار از بیمارستان با نیروهای عراقی مواجه می‌شوند که عده‌ای به شهادت می‌رسند و عده‌ای دیگر نیز به اسارت دشمن در می‌آیند.

 

فیلم سینمایی هیوا

هیوا/ بهترین فیلم های جنگی ایرانی دفاع مقدس

 • سال تولید: 1377
 • کارگردان: رسول ملاقلی‌پور
 • بازیگران: گلچهره سجادیه، جمشید هاشم‌پور، آتیلا پسیانی و آناهیتا نعمتی

رسول ملاقلی‌پور از اواخر دهه هفتاد تمرکز خود را بر روی ساخت آثار متاثر از جنگ گذاشت. «هیوا» ماجرای زنی به نام هیوا اکبری است که پانزده سال پس از مفقود شدن همسرش حمید در جنگ، هنوز به دنبال یافتن نشانه‌ای از اوست و باور دارد که همسرش زنده است. او تلاش می‌کند تا به کمک امیر کرمی که یکی از دوستان و همرزمان حمید در جنگ بوده از مناطق جنگی و خانه‌ی قدیمی‌شان بازدید کند تا شاید چیزی برای امیدوار بودن پیدا کند. در همین احوال، امیر به هیوا می‌گوید که به او علاقه‌مند شده است، اما هیوا ابراز علاقه امر را نمی‌پذیرد. «هیوا» در جشنواره فیلم فجر شش سیمرغ بلورین را دشت کرده و برای تعدادی از رشته‌ها هم نامزد دریافت جایزه بوده است.

 


بهترین فیلم های جنگی ایرانی دهه 80


در دهه هشتاد فیلم‌های با مضمون جنگ و دفاع مقدس کاملا از فضای جبهه و جنگ فاصله گرفتند و از نظر مضمونی به سراغ آثار اجتماعی دفاع مقدس پرداختند. داستان زندگی انسان‌هایی که عارضه‌ای از جنگ بر تن و بدنشان باقی مانده بود روایت شد یا اینکه ایدئولوژی و جهان‌بینی رزمندگان در ایرانی دهه هشتاد مورد بررسی قرار گرفت. در سال‌های دهه هشتاد، آثار کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا و رسول ملاقلی‌پور که روزگاری جان‌فشانی‌ها و رشادت‌های میدان نبرد را بازگو می‌کردند، شکل معترضانه‌تری به خود گرفت. نکته قابل ذکر این است که در نیمه دوم دهه هشتاد اثر شاخص و متفاوتی در

زمینه دفاع مقدس ساخته نشد.

 

فیلم سینمایی دوئل

دوئل/ هترین فیلم های جنگی دفاع مقدس

 • سال تولید: 1383
 • کارگردان: احمدرضا درویش
 • بازیگران: پژمان بازغی، پرویز پرستویی، سعید راد، کامبیز دیرباز و هدیه تهرانی

فیلم جنگی دوئل یکی دیگر از فیلم‌های احمدرضا درویش در این فهرست است که در سال 1383 در سینماها اکران شد. این فیلم در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت 8 سیمرغ بلورین شد.

داستان فیلم دوئل درباره یک گاوصندوق است. مردی به نام زینال در بحبوحه جنگ و دفاع مقدس، گاوصندوقی را از چنگ برخی افراد سودجو درمی‌آورد؛ اما این گاوصندوق در اروند رود غرق می‌شود و زینال توسط نیروهای دشمن اسیر می‌شود. روند اصلی داستان، 20 سال پس از آزادی زینال از اسارت شروع می‌شود که در صدد پس گرفتن آن گاوصندوق قدیمی برمی‌آید.

 

فیلم سینمایی به نام پدر

فیلم های معروف دفاع مقدس

 • سال تولید: 1384
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: پرویز پرستویی، گلشیفته فراهانی، مهتاب نصیرپور و کامبیز دیرباز

فیلم «به نام پدر» درباره پدری است که خود در جنگ جزو رزمندگان بوده و حالا بر سر ارزش‌های جنگ با دخترش دچار بحث و تعارض شده است. پدر بر اثر انفجار مین‌های باقیمانده از دوران جنگ تحمیلی مجروح می‌شود و این سرآغاز تحول در دختر جوان است. «به نام پدر» یک درام جنگی دلپذیر و بسیار دیدنی از ابراهیم حاتمی کیاست که رابطه‌ای عاشقانه را میان یک پدر و دختر به تصویر می‌کشد. این اثر در جشنواره فیلم فجر در ده رشته نامزد دریافت سیمرغ شد و از آن بین، چهار سیمرغ‌ را دشت کرد.

 

فیلم سینمایی میم مثل مادر

کودک و نوجوان قهرمان در بهترین فیلم های جنگی ایرانی / میم مثل مادر

 • سال تولید: 1385
 • کارگردان: رسول ملاقلی‌پور
 • بازیگران: گلشیفته فراهانی، علی شادمان، حسین یاری و سحر دولتشاهی

«میم مثل مادر» را شاید نتوان فیلم کاملا جنگی نامید، اما ماجرای آن بطور کاملا غیرمستقیم با جنگ گره خورده است. سپیده پرستاری است که در جنگ ایران و عراق در منطقه سردشت حضور داشته است و در بمباران شیمیایی این شهر در سال 1366 در معرض گازهای سمی و شیمیایی قرار گرفته است. همین مسئله سبب شده است که سال‌ها بعد، در روزهایی که سهیل و سپیده منتظر اولین فرزند خود هستند پزشکان به آنها بگویند فرزندشان سعید دچار نقص است. سهیل با فهمیدن این موضوع اصرار به سقط جنین دارد اما سپیده نمی‌پذیرد و سهیل او را رها می‌کند. سعید به دنیا می‌آید و عاشقانه‌ای زیبا میان مادر و فرزند شکل می‌گیرد.این فیلم آخری اثر مرحوم رسول ملاقلی‌پور و یکی از ماندگاترین عاشقانه‌های سینمای ایران با موضوع جنگ و دفاع مقدس است.

 

فیلم سینمایی اخراجی ها 1

فیلم های دنباله دار ایرانی/ فیلم های جنگی ماندگار ایران

 • سال تولید: 1385
 • کارگردان: مسعود ده نمکی
 • بازیگران: کامبیز دیرباز، امین حیایی، ارژنگ امیرفضلی و اکبر عبدی

فیلم جنگی و طنز اخراجی‌ها نیز یکی از بهترین فیلم های جنگی ایرانی است که در آن زمان جز پرطرفدارترین فیلم‌های موجود در گیشه بود. مسعود ده‌نمکی پس از ساخت فیلم سینمایی موفق اخراجی‌ها به شهرت رسید و به دلیل استقبال گسترده مخاطبان از این فیلم، اخراجی‌های 2 و 3 را نیز ساخت.

این فیلم داستان شخصی به نام مجید سوزوکی را روایت می‌کند که جز اراذل و اوباش محله‌شان است. مجید پس از آزاد شدن از زندان، عاشق دختر همسایه‌شان می‌شود؛ اما پدر دختر (میرزا) تنها در صورت سر به راه شدن مجید، به ازدواج او و دخترش رضایت می‌دهد. مجید هم برای جلب رضایت میرزا تصمیم می‌گیرد به جبهه برود. در این میان دوستان مجید نیز با او همراه می‌شوند و بدین ترتیب پای اراذل جنوب شهر تهران به جبهه باز می‌شود که با ورود آنان به فضای جنگ اتفاقات طنز و جالبی رقم می‌خورد.

 

فیلم سینمایی روز سوم

خواهر برادرهای سینمای ایران در بهترین فیلم های جنگی ایرانی

 • سال تولید: 1385
 • کارگردان: محمدحسین لطیفی
 • بازیگران: حامد بهداد، پوریا پورسرخ، برزو ارجمند و باران کوثری

روز سوم یکی از آثار فاخر سینمای ایران در حوزه جنگ و دفاع مقدس است. این فیلم نیز تلفیقی از جنگ و ژانر عاشقانه است که برگرفته از یک داستان واقعی است. روز سوم، ششمین تجربه ساخت فیلم بلند توسط محمدحسین لطیفی است و یکی از جذاب‌ترین فیلم های جنگی ایرانی محسوب می‌شود.

داستان این اثر مربوط به زمان جنگ تحمیلی در خرمشهر است. روز سوم روایتگر داستان زندگی خواهر و برادری به نام سمیره و رضا است که در خرمشهر زندگی می‌کنند و مانند سایر مردم شهر، درگیر جنگ و مبارزه با دشمنان هستند. با فشار بیشتر نیروهای دشمن و اشغال شهر، سمیره و رضا چاره‌ای جز فرار ندارند؛ اما سمیره در طول جنگ، پاهایش شکسته است و نمی‌تواند پا به پای برادرش فرار کند. به همین دلیل برادرش تصمیم می‌گیرد خواهر خود را به طور موقت در حیاط خانه خاک کند تا شبانه بیاید و او را با خود ببرد. اما در این میان شخصی به نام فواد که عاشق سمیره است و پیش از شروع جنگ در مدرسه با یکدیگر همکار بوده‌اند، در دوران جنگ به جمع نیروهای عراقی پیوسته است و به دنبال سمیره می‌گردد. ماجراهای فرار این خواهر و برادر از دست دشمن و تلاش‌های فواد برای پیدا کردن سمیره، داستان جنگی جذابی را روایت می‌کند.

 


بهترین فیلم های جنگی ایرانی دهه 90


دهه 90، دهه‌ی شکوفایی استعدادها و ساخته شدن آثار متفاوت در حوزه دفاع مقدس بوده است. در ده سال اخیر در کنار تفاوت در مضمون‌ها، پیشرفت در جلوه‌های ویژه و توانایی‌های تکنیکی فنی در فیلم های جنگی و دفاع مقدس کاملا مشهود بود. در برخی فیلم‌ها همچون تنگه ابوقریب و چ تیم ویژه انیماتور حضور داشت تا تصاویری واقعی و بکر از جنگ و مناطق جنگی ارائه شود. نکته جالب توجه دیگر در آثار این دهه، روایت‌های بکر از روزهای جنگ بود که کمتر به آنها پرداخته شده بود و پس از اکران فیلم بسیاری از مخاطبان تازه متوجه شدند که چنین اتفاقاتی در خلال جنگ رخ داده است. درکنار کارگردان‌های جوان و مستعدی که به جنگ پرداختند، ستاره دهه، بی‌شک محمدحسین مهدویان است که نبوغ خود را در ساخت آثاری داستانی و مستندگونه به رخ همگان کشید.

 

فیلم سینمایی ملکه

ماندگارترین فیلم های جنگی ایرانی

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: محمدعلی باشه‌آهنگر
 • بازیگران: میلاد کی‌مرام، حمیدرضا آذرنگ، مصطفی زمانی و مهدی سلطانی

فیلم سینمایی «ملکه» یکی از متفاوت‌ترین فیلم های ایرانی جنگی ایران و عراق به شمار می‌رود و ماجرای یک دیده‌بان است که در نقطه‌ای کور در بالای یکی از سازه‌های پالایشگاهی در جنوب کشور به نیروهای خودی گرا می‌دهد تا نفرات و تجهیزات عراقی را بمباران کنند. این دیده‌بان که در خلوت خود در بالای دکل با دوست شهیدش خلوتی معنوی می‌سازد رفته رفته از اینکه به جایی رسیده که برای مرک تعدادی انسان آأرس می‌دهد منقلب می‌شود. این فیلم نگاهی بسیار جذاب و فلسفی به مقوله جنگ به عنوان پدیده‌ای بی‌رحم و زشت دارد و در جشنواره فیلم فجر هم رکورددار نامزدی دریافت سیمرغ بلورین بود.

 

فیلم سینمایی روزهای زندگی

فیلم جنگی ایرانی عراقی

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: پرویز شیخ طادی
 • بازیگران: حمید فرخ‌نژاد، هنگامه قاضیانی و کوروش سلیمانی

فیلم روزهای زندگی داستان زن و شوهری به نام‌های علی و لیلا را روایت می‌کند که در بیمارستانی صحرایی در نزدیکی خط مقدم جبهه در دوران جنگ مشغول خدمت به مجروحان هستند. با اعلام آتش‌بس و پذیرفته شدن قطع‌نامه 598، جنگ به ظاهر تمام می‌شود؛ اما عراقی‌ها چند ساعت پس از اتمام جنگ شروع به پرتاب موشک و حمله‌های پی در پی کردند. این بیمارستان صحرایی نیز در مسیر حملات و موشک‌های عراقی‌ها قرار دارد و علی و لیلا در این شرایط بحرانی سعی می‌کنند به مجروحان رسیدگی کنند و آن‌ها را از آنجا فراری دهند که در طول این مسیر با چالش‌های بسیاری روبرو می‌شوند.

 

فیلم سینمایی چ

فریبرز عرب نیا / بازیگران ایرانی در فیلم های ماندگار جنگی

 • سال تولید: 1392
 • کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
 • بازیگران: فریبرز عرب‌نیا، بابک حمیدیان، مریلا زارعی و بابک حمیدیان

فیلم چ نیز اثر جنگی موفق دیگری از ابراهیم حاتمی‌کیا در این فهرست است که اتفاقات بیست و پنجم تا بیست و هفتم مرداد سال 1358 و مجاهدات شهید مصطفی چمران را روایت می‌کند. این فیلم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر، موفق به دریافت 6 سیمرغ بلورین شد و به همین دلیل در فهرست بهترین فیلم های جنگی ایرانی ما قرار دارد.

فیلم چ در واقع داستان دو روز از زندگی شهید چمران است که در زمان محاصره شهر پاوه و مقابله با دشمنان اتفاق می‌افتد. شهید چمران در زمان محاصره و اشغال شهر پاوه از سوی دولت موقت مامور می‌شود تا به این شهر برود و اوضاع را سرو سامان دهد.

 

فیلم سینمایی شیار 143

فیلم سینمایی جنگی ایران و عراق

 • سال تولید: 1392
 • کارگردان: نرگس آبیار
 • بازیگران: مریلا زارعی، جواد عزتی، مهران احمدی و گلاره عباسی

فیلم شیار 143 نیز فیلم جنگی دیگری است که جزء آثار مربوط به دفاع مقدس است و تمرکز فیلم بیشتر بر وضعیت خانواده شهیدان و مفقودالاثران در نبود عزیزانشان است. نرگس آبیار با ساخت این فیلم توانست هنر خود را در فیلم‌سازی، به خصوص در ژانر جنگی نشان دهد. مریلا زارعی نیز با ایفای نقش در این فیلم، برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

فیلم شیار 143 داستان مادری به نام مش الفت را روایت می‌کند که سال‌های بسیاری در انتظار بازگشت فرزند خود یونس از جبهه است. این فیلم فاقد سکانس‌های جنگی و مبارزه است و تنها درماندگی و ناراحتی یک مادر را نشان می‌دهد که چشم انتظار پسر خود است و سال‌ها است که هیچ خبری از او ندارد.

 

فیلم سینمایی ایستاده در غبار

فیلم های ایرانی دفاع مقدسی

 • سال تولید: 1394
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: هادی حجازی‌فر، امیرحسین هاشمی، سوده ازقندی و فرهاد فداکار

فیلم ایستاده در غبار برنده 3 سیمرغ بلورین از سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر است. این فیلم درباره زندگی احمد متوسلیان فرمانده لشکر 27 محمد رسول‌الله در هشت سال جنگ تحمیلی ایران و عراق است.

فیلم ایستاده در غبار یک فیلم جنگی و اکشن است که داستان مجاهدت شهید احمد متوسلیان را در جنگ با دشمن برای آزادسازی خرمشهر به تصویر کشیده است که در طول این مبارزه اتفاقات جذابی را رقم می‌زند.

 

فیلم سینمایی ویلایی‌ها

ویلایی ها / فیلم های جنگی

 • سال تولید: 1395
 • کارگردان: منیر قیدی
 • بازیگران: طناز طباطبایی، پریناز ایزدیار، ثریا قاسمی و صابر ابر

فیلم سینمایی ویلایی‌ها در سال 1395 در شهر اندیمشک فیلمبرداری شده است. این اثر اولین تجربه ساخت فیلم بلند منیر قیدی است و یکی از موفق‌ترین فیلم های جنگی ایرانی محسوب می‌شود.

ویلایی‌ها روایتگر داستان خانواده‌های فرماندهان جنگی است که در جبهه مشغول به جنگ هستند و زنان و فرزندان آن‌ها در یک شهرک کوچک در نزدیکی محل جنگ زندگی می‌کنند. در طول این فیلم شاهد مشکلات و نگرانی‌های خانواده‌های فرماندهان در نبود آنان هستیم.

 

فیلم سینمایی ماجرای نیمروز 1 و 2

فیلم های جنگی با موضوع جنگ ایران و عراق

 • سال تولید: 1395- 1397
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: جواد عزتی هادی حجازی‌فر، مهدی زمین‌پرداز و حسین مهری

محمدحسین مهدویان با دو فیلم دنباله‌دار «ماجرای نیمروز» جایگاه خود را به عنوان نابغه و ستاره‌ی جدید سینمای ایران در دهه نود کاملا تثبیت کرد. این کارگردان سبک جدیدی از فیلمسازی را در سینمای ایران باب کرد که امضای مخصوص خودش را پای آن داشت و با روایت مستندگونه و واقعی‌سازی لحظات جذابی را برای تماشاگرش فراهم می‌کرد. «ماجرای نیمروز 1» که در سال 1395 ساخته شد به کشتار مردم در اوایل انقلاب و نحوه تعقیب و دستگیری سرکرده‌های منافقین از جمله مسعود رجوی و موسی خیابانی می‌پرداخت. در «ماجرای نیمروز 2» که سال 97 ساخته شد، مهدویان با استفاده از شخصیت‌های محبوب قسمت اول، هفت سال جلوتر آمد و به عملیات مرصاد و زمین‌گیر شدن منفاقین در تنگه چهارزبر پرداخت. هر دو قسمت این فیلم با استقبال بی‌نظیری مواجه شدند و از جذاب‌ترین آثار دفاع مقدس سینمای ایران محسوب می‌شوند.

 

فیلم سینمایی تنگه ابوقریب

بهترین فیلم های جنگی ایرانی

 • سال تولید: 1396
 • کارگردان: بهرام توکلی
 • بازیگران: امیر جدیدی، جواد عزتی، حمیدرضا آذرنگ و مهدی قربانی

فیلم سینمایی جنگی تنگه ابوقریب در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت 6 سیمرغ بلورین شد. این فیلم در شهرهای اندیمشک، دزفول و خرمشهر تصویربرداری شده است و از بهترین فیلم های جنگی ایرانی محسوب می‌شود.

فیلم تنگه ابوقریب بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده که روایتگر دفاع لشکر 27 محمد رسول الله در برابر دشمنان است. نیروهای عراقی در آخرین روزهای جنگ باید از سدی در پایگاه ایران عبور کنند که به شکل یک تنگه است. عراقی‌ها در حین عبور از این سد با مقاومت شدید نیروهای ایرانی روبرو می‌شوند و در ادامه داستان شاهد دلاوری‌ها و رشادت‌های فرماندهان و سربازان ایرانی برای دفاع از مرزهای ایران هستیم.

 

فیلم سینمایی 23 نفر

بهترین فیلمهای جنگی ایرانی تاریخی واقعی

 • سال تولید: 1397
 • کارگردان: مهدی جعفری
 • بازیگران: مجید پتکی، سعید آلبوعبادی، رضا نوری و عبدالرحیم تقلبی

این اثر روایتگر داستان 23 تن از رزمندگان نوجوان ایرانی از 13 تا 17 سال است که در سال 1361 در جنگ‌های میان ایران و عراق توسط نیروهای دشمن به اسارت درآمده‌اند. در طول این فیلم شاهد مقاومت، اسارت و در نهایت آزادی نوجوانان کشورمان هستیم که شجاعانه و مردانه در برابر نیروهای عراقی مقاومت کردند و تسلیم خواسته‌های آنان علیه کشورشان نشدند. «23 نفر» با وجود عدم حضور ستارگان سینما، به دلیل روایت داستان ستارگان واقعی در جشنواره فیلم فجر با استقبال بی‌نظیری روبه رو شد.

 

فیلم سینمایی درخت گردو

بهترین فیلم های ایرانی جنگی بر اساس واقعیت

 • سال تولید: 1398
 • کارگردان: محمدحسین مهدویان
 • بازیگران: پیمان معادی، مینا ساداتی، مینو شریفی و مهران مدیری

«درخت گردو» اثر تحسین‌برانگیر دیگری از محمدحسین مهدویان است که البته هنوز به اکران عمومی درنیامده، اما با استقبالی که داوران، مخاطبان و منتقدان در جشنواره فیلم فجر از آن کردند مشخص است که در لیست فیلمهای جنگی ایرانی یکی از بهترین‌هاست. به خصوص اینکه روایتگر اتفاقی واقعی است که کمتر به آن پرداخته شده و آن هم بمباران شیمیایی شهرستان سردشت است. در 7 تیر سال 1366 رژیم بعث چهار نقطه پرازدحام شهر سردشت در آذربایجان غربی را بمباران شیمیایی کرد و همین فاجعه غم‌انگیز و تلخ موضوع فیلم «درخت گردو» است. محور قصه این فیلم زندگی فردی به نام قادر است که با وقوع این مصیبت سرنوشتش تغییر می‌کند. پیمان معادی ایفاگر نقش قادر برای بازی در این نقش سیمرغ بلورین را برد و مهران مدیری کمدین مطرح در این فیلم حضوری متفاوت دارد.

 


کلام آخر


ما در این مقاله به بهترین فیلم های جنگی ایرانی را پرداختیم و آنها را مرور کردیم. البته تعداد بهترین فیلم های جنگی ایرانی بیشتر از این فهرست می‌تواند باشد، اما از آنجاییکه ما قصد داشتیم ماندگارترین‌های هر دهه را معرفی کنیم به این لیست بیست و پنج فیلمی بسنده کردیم. شما تاکنون کدامیک از فیلم‌های معرفی شده در این فهرست را تماشا کرده‌اید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید. به نظرتان بهترین فیلم های جنگی ایرانی کدام‌ها هستند؟ کدامیک از بهترین فیلم های جنگی ایرانی خاطره‌انگیزتر است؟

4
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
شایان 19 فروردین 1399، 21:20

همه‌ی فیلمایی که معرفی کردین خیلی قشنگن اما روز سوم یه چیز دیگس واقعا قشنگه

Davood 20 فروردین 1399، 01:36

فیلم `` شیار ۱۴۳ `` یک درام فوق العاده از عشق مادر به فرزندش ، با بازی بی نظیر مریلا زارعی که با اختلاف بهترین فیلم جنگی سینمای ایران هست به نظرم ، ممنون 🙏

پریسا 20 فروردین 1399، 12:24

بوی پیراهن یوسف و چ خیلی خوب هستن. ممنون