کمدی اسلپ استیک چیست؟ بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب

کمدی اسلپ استیک یک سبک کمدی بدنی است که اغلب در فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی و کارتون‌ها دیده می‌شود. در این مطلب مفهوم طنز اسلپ استیک و بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب را معرفی می‌کنیم.

کمدی Slapstick شاید برای برخی مخاطبان، اصطلاحی گنگ و ناملموس باشد و با مفهوم آن نیز آشنایی کافی نداشته باشند. اما کمدی اسلپ استیک چیست و چه تفاوتی با سایر زیر شاخه‌های کمدی دارد؟ کمدی بزن بکوب یا همان طنز اسلپ استیک در درجه اول نوعی کمدی است که بخش عمده انتقال معنا و مفهوم در آن از طریق حرکات بدنی به مخاطب منتقل می‌شود. این نوع طنز عموما در قالب نوعی کمدی خشن و پرخاشگرانه ظاهر می‌شود و بازیگران از طریق انجام برخی حرکات خشونت آمیز مانند مشت و لگد زدن، فضای طنزآلود و مضحکی را به وجود می‌آورند. در ادامه این مقاله سینمایی از پلازامگ مفهوم دقیق‌تر کمدی اسلپ استیک را به شما توضیح داده و بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب را معرفی خواهیم کرد.

کمدی اسلپ استیک

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


کمدی اسلپ استیک چیست؟


کمدی اسلپ استیک یک سبک طنز است که مملو از فعالیت‌های بدنی اغراق آمیز بوده و به نوعی از مرزهای کمدی فیزیکی طبیعی، فراتر می‌رود. این نوع کمدی اغلب شامل حرکات احمقانه و مضحک و همچنین شوخی‌های خشنی است که گاهی اوقات نیز نوعی خشونت جدی و آگاهانه را در قالب طنز و شوخی به تصویر می‌کشد.

کمدی بزن بکوب تحت عنوان «کمدی بدنی» نیز شناخته می‌شود؛ زیرا این جنس کمدی بیشتر حول محور حرکات و فعالیت بدنی می‌چرخد و دیالوگ کمتری در آن رد و بدل می‌شود. در کمدی اسلپ استیک همچنین ممکن است برای انتقال حس طنز و شوخی بیشتر، از آلاتی مانند اره، نردبان، تیرکمان و غیره نیز استفاده شود.

کمدی بزن بکوب

همه ما تاکنون شاهد فیلم‌ها و کارتون‌های بسیاری از جنس کمدی بزن بکوب بوده‌ایم، اما شاید تا به حال به این سبک خاص از کمدی دقت نکرده‌ایم. فیلم سینمایی سه کله پوک (The Three Stooges)، تام و جری، میگ میگ و آثار بسیاری از این قبیل، همگی جزء کمدی بزن بکوب محسوب می‌شوند. نورمن‌ اسطوره کمدی اسلپ استیک است که در دهه 50 و 60 میلادی به یکی از ستاره‌های بی‌بدیل کمدی غربی تبدیل شد و آثار زیادی را به سبک طنز اسلپ استیک در کارنامه خود به ثبت رساند.

کمدی بزن بکوب اغلب در فیلم‌های صامت بکار گرفته می‌شد؛ زیرا کلام در این نوع کمدی جایی ندارد و تمام مفهوم فیلم در حرکات و فعالیت بدنی بازیگر خلاصه می‌شود. هنرمندانی مانند لورل و هاردی، چارلی چاپلین و برادران مارکس را می‌توان به عنوان ستاره‌های طنز اسلپ استیک در نظر گرفت. کمدی های اسلپ استیک چارلی چاپلین قطعا بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب هستند که در کنار کمدی اسلپ استیک برادران مارکس مجموعه کاملی از این سبک طنز را تشکیل می‌دهند. از نمونه‌های اخیر طنز بزن بکوب نیز می‌توانیم به آثار بازیگرانی چون مانتی پایتان، مل بروکس و مستر بین اشاره کنیم.

 


بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب


حال که با مفهوم و ماهیت کمدی اسلپ استیک آشنا شدید، در این بخش بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

فیلم عشق جریحه دار شده تیلی – Tillie’s Punctured Romance

کمدی های اسلپ استیک چارلی چاپلین

 • سال ساخت: 1914
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 6.3/10
 • کارگردان: مک سنت (Mack Sennett‎)
 • بازیگران: چارلی چاپلین، ماری درسلر، میبل نورماند و مک سوین

فیلم سینمایی عشق جریحه‌دار شده تیلی یکی از فیلم‌های جذاب کمدی بزن بکوب از چارلی چاپلین محسوب می‌شود که در سال‌های اول فعالیت خود در سینما بازی کرده است. این فیلم یک کمدی صامت و رمانتیک بوده که به صورت نیمه کوتاه ساخته شده و طنز اسلپ استیک در آن به خوبی نمایش داده شده است.

داستان فیلم عشق جریحه‌دار شده تیلی درباره «چارلی» است که می‌خواهد با «تیلی» دختر یک مزرعه‌دار ثروتمند ازدواج کند و با تمام پول‌های پدرش باهم فرار کنند. بر اثر یک اتفاق، تیلی به زندان می‌افتد و حالا تمام پول‌ها دست چارلی است و باید تصمیم بگیرد که با آنها چه کاری انجام دهد.

 

فیلم به سوی غرب – Way Out West

فیلم سینمایی کمدی بزن و بکوب

 • سال ساخت: 1937
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.6/10
 • کارگردان: جیمز دبلیو هورن (James W. Horne‎)
 • بازیگران: استن لورل، الیور هاردی و جیمز فینلایسیون

فیلم به سوی غرب یک فیلم سینمایی کمدی بزن و بکوب جذاب محسوب می‌شود که با بازی هنرمندانه لورل و هاردی، زوج دوست‌داشتنی کمدی به اثری تماشایی تبدیل شده است. این فیلم یکی از آثار موفق و پرفروش لورل و هاردی است که در زمان اکران با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد. بر اساس گفته دختر استن لورل، پدرش فیلم به سوی غرب را از فیلم‌های دیگرش بیشتر دوست داشت.

در فیلم به سوی غرب، لورل و هاردی به دنبال شخصی به نام «مری رابرتر» هستند تا خبر فوت پدرش را به او بدهند. ارثیه مری در دست لورل و هاردی است که می‌خواهند به او تحویل دهند، اما در این میان افرادی سودجو قصد دارند این ارثیه هنگفت را تصاحب کنند.

 

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس – Monty Python and the Holy Grail

کمدی Slapstick

 • سال ساخت: 1975
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 8.2/10
 • کارگردان: تری گیلیام (Terry Gilliam)
 • بازیگران: گراهام چپمن، جان کلیز و تری گیلیام

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس نیز یک فیلم کمدی بزن و بکوب است که یکی از بهترین آثار طنز اسلپ استیک محسوب می‌شود. این فیلم به عنوان دومین کمدی برتر از سوی شرکت پخش رسانه‌ای آمریکا (ABC) انتخاب شد و توانست توجه طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کند. این عنوان در سال 2000 به عنوان پنجمین فیلم کمدی برتر در طول تاریخ انتخاب شد.

داستان فیلم مانتی پایتون و جام مقدس در سال 932 پس از میلاد روایت می‌شود که «شاه آرتور» به همراه افراد خود به دنبال یک جام مقدس هستند. اما در مسیر رسیدن به این جام ارزشمند با چالش‌ها و موانع مضحک بسیاری مواجه می‌شوند.

 

فیلم هواپیما! – !Airplane

بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب

 • سال ساخت: 1980
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.7/10
 • کارگردان: جیم آبراهامز (Jim Abrahams)
 • بازیگران: روبرت هایس، جولی هاگرتی، لسلی نیلسن و پیتر گریوز

فیلم هواپیما اثر دیگری در ژانر کمدی بزن بکوب است که به دلیل استفاده از شوخ طبعی سورئال، استفاده از حرکات بدنی و آلات دیگر برای ایجاد فضای کمیک، نمونه بارز یکی از بهترین فیلم های کمدی اسلپ استیک است. این عنوان در زمان اکران به موفقیت تجاری بزرگی دست یافت و توانست در سراسر دنیا 158 میلیون دلار فروش داشته باشد. فیلم هواپیما در سال 2010 به جهت ارزش تاریخی، فرهنگی و زیبایی شناختی، توسط کتابخانه ملی کنگره آمریکا برای قرار گرفتن در فهرست ملی ثبت فیلم آمریکا انتخاب شد.

داستان فیلم هواپیما درباره شخصی به نام «تد استرایکر» است که در زمان جنگ، خلبان بوده، اما دیگر از پرواز می‌ترسد. او روزی مجبور می‌شود با هواپیما سفر کند، اما در طول پرواز، خلبان دچار مسمومیت غذایی شده و نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد. حال تد باید جان مسافران را نجات داده و کنترل پرواز را در دست بگیرد.

 

فیلم لات‌ های کثیف فاسد – Dirty Rotten Scoundrels

کمدی اسلپ استیک چیست

 • سال ساخت: 1988
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.4/10
 • کارگردان: فرانک اوز (Frank Oz)
 • بازیگران: مایکل کین، استیو مارتین، گلن هدلی و باربارا هریس

فیلم لات‌های کثیف فاسد نیز یکی دیگر از فیلم‌های کمدی بزن بکوب است که این سبک کمدی را به خوبی به تصویر کشیده است. این فیلم در زمان اکران فروش خوبی در دنیا داشت و مورد پسند و استقبال مخاطبان واقع شد. منتقدان نیز بازخوردهای مثبتی نسبت به این اثر داشتند و آن را به عنوان یکی از برترین آثار طنز اسلپ استیک در نظر گرفتند.

داستان فیلم لات‌های کثیف فاسد درباره دو کلاه‌بردار حرفه‌ای به نام‌های «لارنس» و «فردی» است که هریک به شیوه‌های خاص خود، توریست‌ها را سرکیسه می‌کنند. این دو روزی به طور اتفاقی در یک قطار با یکدیگر آشنا می‌شوند و آشنایی این دو حقه‌باز، سرآغاز وقوع ماجراهای جالبی می‌شود.

 

فیلم تعطیلات کریسمس نشنال لمپون – National Lampoon’s Christmas Vacation

طنز بزن بکوب

 • سال ساخت: 1989
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.6/10
 • کارگردان: جرمیا اس. چچیک (Jeremiah S. Chechik)
 • بازیگران: چوی چیس، بورلی دی آنجلو و رندی کواید

فیلم تعطیلات کریسمس نشنال لمپون نیز یک طنز بزن بکوب است که در زمان انتشار توانست فروش خوبی در گیشه داشته باشد. این فیلم در واقع سومین سری از مجموعه فیلم‌های تعطیلات نشنال کریسمس است که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد. داستان این اثر درباره خانواده‌ای است که برای برگزاری جشن کریسمس، نقشه‌ها و برنامه‌های جالبی دارند؛ اما هیچ یک از آنها طبق برنامه پیش نمی‌روند و به یک فاجعه بزرگ تبدیل می‌شوند.

 

فیلم احمق و احمق تر – Dumb And Dumber

کمدی Slapstick

 • سال ساخت: 1994
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.3/10
 • کارگردان: برادران فارلی (Farrelly)
 • بازیگران: جیم کری، جف دانیلز و لورن هالی

فیلم احمق و احمق‌تر یک کمدی جذاب و ماندگار به سبک برن بکوب است که در زمان اکران با استقبال گسترده‌ای از سوی مخاطبان مواجه شد. این عنوان یکی از آثار موفق برادران فارلی محسوب می‌شود که باعث رشد و پیشرفت چشمگیر آنها در سینما شد. به دنبال استقبال گسترده مخاطبان از این فیلم، قسمت دوم آن با نام «احمق و احمق‌تر 2» در سال 2014 ساخته شد.

داستان فیلم احمق و احمق‌تر درباره دو دوست ساده و خوش‌قلب به نام‌های «هری» و «لوید» است که قصد دارند یک کیف پر از پول را به صاحبش برگردانند. این دو دوست برای انجام این کار با چالش‌ها و اتفاقات زیادی مواجه می‌شوند و دست به انجام کارهای احمقانه بسیاری می‌زنند. جیم کری یکی از بازیگران اصلی این فیلم است که از اینجا می‌توانید بیوگرافی او را نیز مطالعه کنید.

 

فیلم تامی کوچولو – Tommy Boy

 • سال ساخت: 1995
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.1/10
 • کارگردان: پیتر سگال (Peter Segal)
 • بازیگران: کریس فارلی، دیوید اسپید، بو درک و برایان دنهی

فیلم تامی کوچولو نیز عنوانی دیگر به سبک کمدی اسلپ استیک است که یکی از آثار جذاب این ژانر محسوب می‌شود. دو بازیگر اصلی این فیلم از لحاظ شکل ظاهری، مانند لورل و هاردی هستند و به همین دلیل توانستند در کنار یکدیگر، یک کمدی بزن بکوب دیدنی را خلق کنند. این فیلم در زمان اکران توانست فروش خوبی در گیشه داشته باشد و به یکی از کمدی‌های موفق سال 1995 تبدیل شود.

داستان فیلم تامی کوچولو با مرگ شخصیتی به نام «آقای کلاهان» آغاز می‌شود که بر اثر سکته می‌میرد و کارخانه‌اش به پسرش «تامی» می‌رسد. تامی یک جوان بی‌تجربه است که برای حفظ ثروت و کسب و کار خانواده‌اش باید تلاش بسیاری کند، اما…

 

فیلم سربازان فوق العاده – Super Troopers

کمدی اسلپ استیک برادران مارکس

 • سال ساخت: 2001
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.1/10
 • کارگردان: جی چاندراسکار (Jay Chandrasekhar)
 • بازیگران: جی چاندراسکار، استیو لمه، پاول سوتر و ماریسا کافلن

فیلم سربازان فوق‌العاده نیز یکی دیگر از فیلم‌های کمدی اسلپ استیک است که با حضور چندین بازیگر کمدی در کنار یکدیگر به یک طنز بزن بکوب عالی تبدیل شده است. این فیلم در زمان اکران، توجه طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کرد و توانست نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کند. این عنوان همچنین به موفقیت تجاری دست پیدا کرد و فروش خوبی در گیشه داشت. به دنبال موفقیت و استقبال گسترده مخاطبان از این فیلم، سری دوم آن نیز با نام «سربازان فوق‌العاده 2» در سال 2018 ساخته شد.

داستان فیلم سربازان فوق‌العاده درباره پنج سرباز نظامی است که در یک مرز دور افتاده نزدیک به کانادا در حال انجام وظیفه هستند. این پنج نفر به دست و پا چلفتی بودن، شهرت دارند و هر کاری که به آنها محول می‌شود را خراب می‌کنند. این سربازان روزی برای اثبات صلاحیت و لیاقت خود به مافوقشان، تصمیم می‌گیرند یک پرونده جنایی را حل و فصل کنند، اما…

 

مدرسه قدیمی – Old School

فیلم های کمدی بزن و بکوب

 • سال ساخت: 2003
 • امتیاز آی‌ام‌دی‌بی: 7.1/10
 • کارگردان: تاد فیلیپس (Todd Phillips)
 • بازیگران: لوک ویلسون، ویل فرل، وینس وان و جرمی پیون

فیلم مدرسه قدیمی نیز یکی دیگر از بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب محسوب می‌شود که در زمان انتشار توانست به یکی از فیلم‌های کمدی برتر در گیشه و سال 2003 تبدیل شود. این فیلم توانست حدود 87 میلیون دلار فروش داشته باشد و به موفقیت تجاری دست پیدا کند. منتقدان سینما نیز نقدهای مثبتی نسبت به این فیلم داشتند و از آن به عنوان یکی از فیلم‌های کمدی اسلپ استیک جذاب یاد کردند.

داستان فیلم مدرسه قدیمی درباره سه دوست است که از زندگی خود نا امید شده و دنبال راهی برای رسیدن به شور و شعف جوانی می‌گردند. از این رو سعی می‌کنند به زمان دانشجویی خود بازگردند و دوباره شور و حال دانشجویی را تجربه کنند.

ما در این مقاله مفهوم کمدی اسلپ استیک و بهترین فیلم های کمدی بزن بکوب را مورد نقد و بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، کمدی اسلپ استیک یک سبک طنز است که مملو از فعالیت‌های بدنی اغراق آمیز بوده و به نوعی از مرزهای کمدی فیزیکی طبیعی، فراتر می‌رود. از اسطوره‌های قدیمی این سبک طنز می‌توانیم به چارلی چاپلین و لورل و هاردی اشاره کنیم.

4
12345
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
ستاره 30 مهر 1399، 10:18

چند تا ازین فیلم های کمدی بزن و بکوب که معرفی کردید رو دیدم عالین