مقایسه سرعت LTE با 4G و 5G؛ بررسی تفاوت نسل های مختلف اینترنت و 5GE

مقایسه سرعت LTE با 4G و 5G؛ بررسی تفاوت نسل های مختلف اینترنت و 5GE
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

امروزه ارائه خدمات متنوع و با کیفیتی از اینترنت را در اکثر نقاط دنیا شاهد هستیم. اتصالات شبکه ای مختلف مثل ال تی ای، 4 جی و 5 جی به روی کار آمده‌اند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. قصد داریم در ادامه در مورد هرکدام و تفاوت‌هایشان سخن بگوییم.

در ایران، اینترنت در سال 1372 به صورت عمومی وارد کشور شد که بیشتر مورد استفاده دانشگاه‌ها قرار می‌گرفت. رفته رفته پوشش دهی اینترنت گسترده‌تر شد و پس از طی مقاطعی مثل استفاده از اینترنت دایل آپ، استفاده از اینترنت 2 جی، به پیشرفت امروز رسیدیم. امروزه در اکثر نقاط ایران اینترنت 3 جی ،LTE، اینترنت 4 جی و 5 جی پوشش دهی می‌شود. در این مقاله قصد داریم در مورد تکنولوژی‌های مختلف موجود برای اتصال به شبکه اینترنت صحبت کنیم. حتما نام ال تی ای، 4 جی و 5 جی را شنیده اید اما جواب سوالاتی مثل ال تی ای چیست و تفاوت 4G با 5G را شاید به صورت واضح و کامل ندانید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا به پاسخ تمام سوالات خود در این زمینه برسید.

difference between 4G 5G LTE/ مقایسه LTE با 4G

آنچه در ادامه می‌خوانید:


اینترنت LTE چیست؟


lte-a چیست

واژه ال تی ای که گاها 4 جی ال تی ای (4G LTE) گفته می‌شود، سرواژه عبارت Long Term Evolution به معنای تکامل بلند مدت است. 4 جی ال تی ای در حقیقت زمینه‌ای برای اتصال به شبکه 4 جی است. زمانی که اینترنت 4 جی وارد دنیای تکنولوژی شد، به وجود یک استاندارد برای تعریف سرعت آن به شدت احساس نیاز می‌شد. چرا که 4 جی تنها یک اتصال اینترنتی سریع‌تر از 3 جی نیست و برای خود مفهومی مستقل دارد. در نتیجه هیئت تنظیم شبکه‌های سلولی، ITU-R یا International Telegraph Union Radiocommunication، چند مورد قانون اساسی را در مورد سرعت اتصال به شبکه 4 جی بیان کرده است.

اما این استاندارسازی مشکل دیگری به وجود آورد. شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نمی‌توانستند به سرعت ایده آل تعریف شده برسند. تا زمانی که شرکت‌ها خدمات اینترنتی خود را دقیقا بر اساس آن چه تعیین شده بود ارائه نمی‌دادند، نباید سرویس ارائه شده را 4 جی می‌نامیدند. در عوض، فناوری ال تی ای یا همان طور که گفته شد، فناوری تکامل در بلند مدت به روی کار آمد. ال تی ای از 3 جی پرسرعت‌تر است اما به 4 جی نمی‌رسد.

سرعت lte چقدر است

اگر مطالب بالا درست باشد، پس 4 جی ال تی ای چیست. دلیل استفاده از واژه 4 جی توسط ال تی ای، کوتاه آمدن ITU-R برای استفاده‌های تبلیغاتی از واژه 4 جی است. با توجه به تلاش زیاد شرکت‌ها برای رسیدن به استاندارد 4 جی، هیئت تنظیم شبکه‌های سلولی با دیدن مدت زمان زیاد صرف شده توسط شرکت‌ها، تصمیمات جدیدی گرفت. اگر شبکه اینترنتی می‌توانست ثابت کند که سرعت اتصال آن به صورت قابل توجهی از 3 جی بیشتر است می‌توانست لقب 4 جی را برنده شود! ال تی ای با داشتن این شرایط به 4 جی ال تی ای تبدیل شد. به عبارت دیگر می‌توان گفت تفاوت LTE با 4G این است که شبکه 4GLTE پیش زمینه ورود اینترنت 4G به دنیا بود.

در پاسخ به سوال « آیا lte همان 4g است » باید بگوییم خیر!
در واقع ال تی ای توانست با افزایش سرعت و کارایی خود با تکنولوژی موسوم به LTE-A یا ال تی ای پلاس، خود را به سرعتی نزدیک به سرعت 4 جی برساند. بنابراین اگر شما نیز از جمله کاربرانی هستید که سوال « ال تی ای بهتر است یا فورجی » ذهنتان را به خود مشغول کرده است، باید بگوییم که همانطور که پیشتر اشاره کردیم سرعت اینترنت LTE نزدیک به سرعت 4G و به طور کلی سرعت شبکه 4G اندکی بیشتر است.

difference between 4G 5G LTE/ تفاوت اینترنت LTE با 4G

حرف A در واژه LTE-A به کلمه Advance یا پیشرفته اشاره دارد و قدم بعدی ال تی ای در افزایش سرعت را نشان می‌دهد. فناوری 4G LTE-A توسط کمپانی‌های زیادی استفاده شد و تمام آن‌ها تنها به گفتن 4 جی بسنده کردند! در حالی که اتصال آن‌ها 4 جی نبود بلکه 4G LTE-A بود.


اینترنت 4G چیست؟


4g پلاس چیست

پیشینه واژه 4 جی به نسخه‌های قبلی این فناوری برمی‌گردد. حرف G در واژه 4G به معنای نسل (Generation) است. نسل‌ چهارم ارتباطات همراه را 4G می‌نامند، چرا که نسل سوم را 3G نامیده بودند و نسل پنجم را نیز 5G می‌نامند. نسل چهارم اینترنت همراه یا همان 4G در اواخر دهه 2000 میلادی وارد دنیای تکنولوژی شد و سرعتی 500 برابر نسل پیشین خود یعنی اینترنت 3G دارد. در حال حاضر اینترنت 4G جدیدترین پشتیبانی کننده سیستم شبکه دستگاه‌های هوشمند در سراسر دنیا است و اکثر کاربران اینترنت همراه از این فناوری در گوشی‌های هوشمند خود بهره برده و استفاده می‌کنند.

شبکه 4G استاندارهای تعیین شده (100 مگابیت بر ثانیه در هنگام حرکت و 1 گیگابیت بر ثانیه در حالت سکون) را می‌طلبد. این در حالی بود که شبکه 4 جی ال تی ای از این استاندارها، عملکرد ضعیف‌تری داشت.  شبکه 4G با پهنای باند 20 گیگاهرتزی خود، قادر به انتقال 400 مگابیت اطلاعات در هر ثانیه را دارا است. از آنجا که با افزایش ورود دستگاه‌های هوشمند به بازار و همچنین افزایش روز افزون کاربران اینترنت همراه، مواجه هستیم، تخمین زده می‌شود که تا پایان سال 2024 ظرفیت پشتیبانی شبکه اینترنت همراه باید افزایش یابد و این دقیقا همان سالی است که اینترنت 5G وارد میدان خواهد شد.


اینترنت 5G چیست؟


همانطور که احتمالاً حدس زده اید، شبکه 5 جی نسخه بعدی 4 جی است. پیش از اینکه به معرفی اینترنت 5G و قابلیت‌های آن بپردازیم، لازم است تا در مورد نام آن توضیحی اجمالی ارائه دهیم. به طور کلی نام‌های 4G و 5G به منظور شناسایی و استفاده نوع سیستم شبکه سلولی به کار رفته در گوشی‌های موبایل هوشمند به کار می‌رود و کاربرد این اسامی در روترها و مودم‌های اینترنت خانگی یا همان WiFi تغییر می‌کند.

difference between 4G 5G LTE/ مقایسه 4G با 5G

به عنوان مثال فناوری 5G در روترها و مودم‌های وای‌فای به معنی دریافت و انتقال فرکانس 5 گیگاهرتزی می‌باشد و حرف G در این حالت مخفف Gigahertz است. تکنولوژی 5 گیگاهرتزی روترها از سال 1999 وجود داشت و در سال 2008 با تولید و عرضه مودم‌های نسل جدید به شناخت و کارآیی بیشتری دست یافت. اینترنت 5G که این روزها بحث و سخن‌های فراوانی پیرامون آن وجود دارد نسل پنجم سیستم شبکه سلولی اینترنت‌های همراه است. به عبارت دیگر در اینجا حرف G مخفف کلمه نسل (Generation) است و ارتباطی با شبکه 5G مودم‌های خانگی ندارد.

معرفی ماهیت و  قابلیت‌های اینترنت همراه نسل پنجم (5G)

نسل پنجم اینترنت همراه تلکام با نام 5G در سال 2018 به جهان تکنولوژی معرفی شد و پس از آن عده بسیاری در انتظار منتشر شدن این نسل از سیستم شبکه تلفن همراه و استفاده از آن بودند. اما قابلیت‌های نسل جدید اینترنت همراه چیست؟ تفاوت 5G و 4G در چیست؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

سرعت اینترنت 5g

نسل پنجم اینترنت همراه با هدف افزایش سرعت انتقال و دریافت داده به وجود آمده است، علاوه بر این، تکنولوژی 5G قابلیت خدمات رسانی به طیف وسیع‌تری از کاربران را به طور همزمان دارد. در این تکنولوژی حداقل یک میلیون کاربر در پهنه باند 1 کیلومتر مربع قادر به اتصال به شبکه و در بدبینانه‌ترین قادر به انتقال 100 مگابیت بر ثانیه اطلاعات خواهد بود. از جمله سایر ویژگی‌های اینترنت 5G  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت انتقال  و دریافت حداکثر 10 گیگابایت اطلاعات در هر ثانیه ( این سرعت 10 تا 100 درصد بیشتر از سرعت انتقال داده در اینترنت‌های 4G و 4.5G است)
 • پهنای باند 100 برابری نسبت به اینترنت 4G به ازای هر واحد منطقه
 • افزایش ظرفیت اتصال همزمان 100 برابری نسبت به اینترنت 4G
 • دسترسی با احتمال بیش از 99.999 درصد
 • پوشش دهی 100 درصدی
 • صرفه‌جویی 90 درصدی در استفاده از انرژی شبکه
 • اضافه کردن حداکثر 10 سال به عمر دستگاه‌های شبکه کم مصرف
 • افزایش سرعت اتصال به شبکه دستگاه‌های متحرک ( برای مواقعی که در خودروی در حال حرکت، قطار و سایر وسایل حمل و نقل در حال حرکت و استفاده همزمان از اینترنت همراه هستید)

سرعت 5g

اکنون که با ویژگی‌های اینترنت 5G و اهداف توسعه آن آشنا شدیم، سوالی که پیش خواهد آمد این است که، تاریخ عرضه اینترنت 5G چه زمانی خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که تا کنون 87 اپراتور تلفن همراه در 39 کشور جهان زیرساخت‌های پشتیبانی از شبکه 5G را مهیا کرده‌اند و انتظار می‌رود تا سال 2025 میلادی بخش اعظمی از مردم جهان به این فناوری دسترسی داشته و از آن استفاده کنند.


مقایسه سرعت 4G LTE با 4G و 5G


یکی از اصلی ترین سوالات پیش آمده بعد از اینکه ال تی ای چیست و چه تفاوتی با 4 جی و 5 جی دارد، تفاوت سرعت اتصال آن‌ها به شبکه اینترنت است. برای داشتن یک مقایسه صحیح بین سرعت این فناوری‌ها، نباید به آمار و ارقامی که شرکت‌های اینترنتی به ما نشان می‌دهند توجه کنیم! بلکه سایت‌ها و شرکت‌هایی هستند که این مقایسه‌ها را بدون هیچ جانب داری انجام می‌دهند که یکی از آن‌ها OpenSignal، یک شرکت تحلیلی موبایل است. در ادامه این مطلب به بررسی تفاوت 5G و 4G و تفاوت آنان با LTE خواهیم پرداخت.

difference between 4G 5G LTE/ال تی ای چیست

مقایسه سرعت 4 جی با 4 جی ال تی ای

همان طور که در بالا گفتیم، یک شبکه برای بدست آوردن لقب فور جی، باید سرعت 100 مگابیت بر ثانیه را برای کاربر خود ارائه کند. گزارش OpenSignal با عنوان The State of Mobile Network Experience با هدف ثبت کم و کیف سرعت اینترنت 4G قبل از انقلاب 5G تدوین شده است. اگر بخواهیم در مورد مقایسه LTE با 4G و تفاوت اینترنت LTE با 4G صحبت کنیم، بهتر است به صفحه پنجم این گزارش که در آن جدولی وجود دارد مراجعه کنیم.

در این جدول میانگین سرعت دانلود را در هر کشور نشان داده می‌شود. در صدر این جدول، کره جنوبی با سرعت دانلود 50 مگابیت در ثانیه قرار دارد اما این عدد نصف استاندارد 100 مگابیت بر ثانیه است! کشورهای دیگر، خیلی سرعت مناسب تری نسبت به کره جنوبی ندارند. مثلا ایالات متحده با ثبت رکورد 21.3 مگابیت بر ثانیه رده‌های بعدی را در اختیار دارد و کشورهای پرجمعیت دیگر نیز سرعتی در بین 10 الی 20 مگابیت بر ثانیه را برای خود ثبت کرده‌اند. برای دانستن تفاوت اینترنت LTE با 4G و مقایسه LTE با 4G به جدولی که در قسمت‌های بعدی مقاله درج شده، توجه کنید.

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

مقایسه سرعت 5 جی با 4 جی ال تی ای

گزارش‌های OpenSignal همچنین تفاوت 4G با 5G و مقایسه 4G با 5G را نیز نشان می‌دهند. البته این اعداد حداکثر سرعت قابل دسترسی این شبکه‌ها را نشان می‌دهد و به هیچ عنوان نشان دهنده میانگین سرعت اتصال در مناطق مختلف نیست. در گزارش OpenSignal می‌توانیم به این واقعیت پی ببریم که سرعت دانلود در شبکه 5G نسبت به شبکه 4G در دنیای واقعی حدود 2.7 برابر می‌شود. البته این عدد در مناطق مختلف فرق می‌کند. در تست‌های انجام شده در ایالات متحده در مقایسه 4G با 5G، سرعت اتصال 5 جی 2.7 برابر سرعت اتصال 4 جی بود. این در حالی است که در استرالیا تفاوت 4G با 5G چنان محسوس نبود و حتی سرعت دانلود اتصال 5G از 4G کمتر هم گزارش شد!

difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

البته این اعداد اصلا در دنیای واقعی قابل استناد نیستند و تنها برای ایجاد یک قدرت مقایسه 4G با 5G و درک تفاوت 4G با 5G گفته می‌شود. در هر صورت برای پی بردن به تفاوت اصلی این دو اتصال، باید به آزمایش‌های واقعی در دنیای واقعی رجوع کنیم. بدین منظور OpenSignal مطالعه‌ای را در کره جنوبی انجام داد. این کشور در مناطقی شبکه 5 جی را راه اندازی کرده و مردم آن منطقه از آن استفاده می‌کنند. عنوان این گزارش نشان می‌دهد که کاربران این مناطق سرعت دانلود 111.8 مگابیت در ثانیه را تجربه می‌کنند. این سرعت در حال حاضر بیش‌تر از عدد سخت گیرانه استاندارد 4 جی یعنی 100 مگابیت در ثانیه است.

عدد 111.8 مگابیت در ثانیه، افزایش قابل توجهی نسبت به بیشترین سرعت ثبت شده در گوشی‌های هوشمند پرچم دار 4G یعنی 75.8 مگابیت در ثانیه داشت. این پرش، حتی بسیار بلندتر از گوشی‌های هوشمند معمولی است که عدد 47.7 مگابیت در ثانیه را ثبت کرده‌‌اند. با توجه به این که میانگین سرعت اتصال به اینترنت در کره جنوبی 50 مگابیت در ثانیه گزارش شده بود، می‌توان نتیجه گرفت که اکثر مردم این کشور از گوشی‌های معمولی هوشمند با 4G استفاده می‌کنند. پس اگر مردم کشور کره جنوبی اتصال خود را به 5G ارتقا دهند، میانگین سرعت اتصال آن‌ها افزایش 134 درصدی را از خود نشان می‌دهد.

مقایسه فرق بین 5G، 4G و 4GLTE

نوع اتصالحداکثر سرعت دانلودسرعت متوسط نظریسرعت متوسط در دنیای واقعی
4 جی ال تی ای100 مگابیت در ثانیه30 الی 60 مگابیت در ثانیه2 الی 50 مگابیت در ثانیه
4 جی1 گیگابیت بر ثانیه100 مگابیت در ثانیهدر دسترس نیست
5 جی20 گیگابیت بر ثانیه200 الی 1000 مگابیت در ثانیه111.2 مگابیت در ثانیه
با انجام مقایسه 4G با 5G و دانستن تفاوت اینترنت LTE با 4G و مقایسه LTE با 4G، تا حدودی درکی از تفاوت بین این اتصالات مختلف و تفاوت سرعت آن‌ها داریم. حداکثر سرعت 4 جی ال تی ای چیزی حدود 100 مگابیت در ثانیه است، اما قطعا سرعت واقعی که عاید کاربران می‌شود از این عدد کمتر است. سرعت‌های واقعی نوشته شده در ستون سوم جدول، دقیقا همان سرعت‌هایی است که کاربران آن را حس کرده‌اند. همان طور که می‌بینید، 4 جی ال تی ای هنوز با آنچه استاندارد آن تعریف شده است، فاصله زیادی دارد. تعریف استاندارد اینترنت 4G یعنی اتصالی که در حالت سکون و حرکت به ترتیب سرعتی معادل 1 گیگابیت بر ثانیه و 100 مگابیت در ثانیه را برای کاربر فراهم می‌سازد.
difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای
با این وجود، اتصال 5G با وجود نو بودن تکنولوژی آن، عملکرد بسیار خوبی دارد. حداکثر سرعتی که 5G از لحاظ تئوری می‌تواند برای کاربران فراهم کند 20 گیگابیت بر ثانیه است. شرکت‌های مختلف ارائه دهنده خدمات اینترنت ادعا می‌کنند که شما می‌توانید با خدمات آن‌ها به سرعت بین 200 مگابیت در ثانیه و 1 گیگابیت بر ثانیه بر روی اتصال 5G خود برسید. البته این سرعت در شرایط آزمایشی و در زمان خلوت بودن شبکه رخ می‌دهد. در کشورهایی که 5 جی به صورت گسترده‌تر وجود دارد، احتمالا کاربران می‌توانند با سرعتی بیش از 100 مگابیت بر ثانیه به اینترنت متصل شوند. گر چه این عدد با استانداردهای 5G فاصله دارد، اما در نهایت ما در حال اتصال به اینترنتی هستیم که سرعت آن از استاندارد و حداکثر شبکه 4 جی بیشتر است.

تفاوت 5G و 5GE

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که شبکه 5G و 5GE تفاوتی با یکدیگر ندارند اما اینطور نیست. پیش از این در بخش قبلی درمورد تفاوت شبکه 4G و 4GLTE برای شما صحبت کردیم و گفتیم پیش از عرضه شبکه 4G، شبکه ال تی ای آن برای فراهم آوردن زیرساخت‌های مناسب 4G با سرعت پایینتری از آن عرضه شد. در مورد شبکه‌های 5G و 5GE نیز داستان همین است با این تفاوت که سرعت شبکه 5GE که برای ایجاد زیرساخت 5G توسعه یافته است، از سرعت 4GLTE بیشتر و برابر با سرعت شبکه 4G فعلی است.

تفاوت 5G و 5GE


آیا ارتقای سرعت به 4G مقرون به صرفه است؟


difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

اگر در حال حاضر از شبکه 3 جی استفاده می‌کنید، ممکن است قصد مهاجرت به 4 جی را داشته باشید. ارتقا به شبکه 4 جی دیگر یک مزیت نیست! بلکه تا سال‌های آینده حتی یک ضرورت برای استفاده کنندگان از اینترنت خواهد بود. در حال حاضر برخی شرکت‌های خدمات دهنده در حال حذف تدریجی شبکه 3 جی از خدمات خود هستند تا زمان و انرژی خود را بر روی 4 جی و 5 جی بگذارند که قطع به یقین امری منطقی است. در گزارشی، نشان داده شده که چطور اپراتورهای ورایزون و AT&T شبکه های 3G خود را قطع کرده و گوشی‌های پشتیبانی کننده از 3G را بدون سیگنال رها می‌کنند! پس اگر از یک گوشی که صرفا اتصال 3 جی برقرار می‌کند استفاده می‌کنید، بهتر است که به فکر ارتقا گوشی تلفن همراه خود به یک گوشی هوشمند پشتیبانی کننده از 4 جی بیفتید.

البته شما با خریدن یک گوشی جدید، یک ارتقا بسیار بزرگ در سرعت دانلود و سرعت اینترنت خود مشاهده می‌کنید. به جدول OpenSignal نگاه کنید. سرعت دانلود شبکه 3 جی در حالت واقعی، چیزی در حدود 8 مگابیت در ثانیه است. این در حالی است که 4 جی ال تی ای پلاس سرعت دانلودی بیش از 11 برابر برای شما، یعنی 90 مگابیت در ثانیه به ارمغان می‌آورد. متاسفانه تغییرات سخت افزاری لازم است تا بتوانید گوشی خود را از دریافت 3 جی به 4 جی ارتقا دهید و صرفا با نصب یک نرم افزار این ارتقا اتفاق نمی‌افتد.

 


آیا ارتقا به 5G مقرون به صرفه است؟


difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

در سال 2019 هنوز گوشی‌های هوشمندی که از شبکه 5 جی پشتیبانی می‌کنند آن قدر گسترده نشده‌اند که خرید یکی از آن‌ها ضروری باشد. اما اگر در فکر این تعویض باشید، سوال مهم این است که آیا ارتقا به 5G مقرون به صرفه است!؟ در حال حاضر به نظر می‌رسد که برای مهاجرت از 4 جی به 5 جی کمی زود باشد. نه تنها گوشی‌ها پشتیبانی کننده از 5G گران‌تر هستند، بلکه هزینه اتصال به این شبکه در معدود نقاط دنیا می‌تواند جیب شما را تا حد زیادی خالی کند! اکنون سرعت اتصال به اینترنت از طریق شبکه 5 جی حدودا 2 برابر 4 جی است که به نظر می‌رسد هزینه‌های گزاف مهاجرت به 5G را توجیه نمی‌کند.

در کل اگر پول اضافی دارید و دیوانه استفاده از فناوری‌های جدید هستید، ارتقا به 5G به شما پیشنهاد می‌شود در غیر اینصورت منتظر بمانید تا شبکه 5G جایگاه خود را در بین کشورهای مختلف از نظر پوشش دهی پیدا کند و همچنین گوشی‌های هوشمندی که از این شبکه پرسرعت پشتیبانی می‌کنند، تعدادشان بیشتر شود!

 


سرعت مناسب خود را انتخاب کنید


difference between 4G 5G LTE/تفاوت بین 4 جی 5 جی و ال تی ای

همان طور که متوجه شدید، زمانی که از شبکه 4 جی ال تی ای در مقابل شبکه‌های 4 جی و 5 جی صحبت می‌کنیم، این شبکه در حال تبدیل شدن به یک 4 جی واقعی با استانداردهای سخت گیرانه آن است. این موضوع تا جایی پیش رفته است که عملا تفکیک دو شبکه 4 جی و 4 جی ال تی ای این روزها غیرممکن شده و داشتن هرکدام فرقی نمی‌کند. اینترنت 5G می‌تواند سرعت دوبرابری نسبت به 4G برایتان فراهم کرده و زمینه را برای استفاده شما از فناوری اینترنت اشیا هم آماده کند، با این حال 5G هنوز گران است. در نهایت این نیازهای شماست که تعیین می‌کند گوشی هوشمند و اتصال شما از کدام نوع باشد.

 


TD-LTE چیست؟


سرعت lte چقدر است

پیش از اینکه به توضیح اصطلاح TD-LTE بپردازیم، لازم است تا نگاهی اجمالی به پیشینه اینترنت ثابت بیندازیم و پس از آن به سوال TD-LTE چیست، پاسخ دهیم.

شاید برخی از شما خوانندگان عزیز، زمان اینترنت‌های ثابت دایل آپ متصل به خط تلفن‌های ثابت را به خاطر بیاورید. اینترنت Dial Up را می‌توان اولین نسل از اینترنت ثابت دانست که پای خود را به خانه‌های مردم باز کرد. مشکلات اتصال به این اینترنت بسیار زیاد بودند. از جمله مهم‌ترین مشکلات اینترنت‌های Dial Up، می‌توان به اتصال نامطمئن به همراه قطعی فراوان، قطع شدن خط تلفن ثابت در هنگام استفاده و سرعت بسیار پایین ( 56 کیلو بایت بر ثانیه) اشاره کرد. پس از آن ورود اینترنت‌های ADSL انقلابی در عرصه شبکه اینترنت‌های خانگی به وجود آورد.

سرعت اینترنت 4g

هرچند که این فناوری نوظهور ابتدا در کافی‌نت‌ها قابل دسترس بود اما به مرور راه خود را به خانه کاربران اینترنت نیز باز کرد. در این مسیر شرکت‌های عرضه کننده اینترنت ثابت با همکاری شرکت مخابران قادر به ارائه اینترنت روی کابل‌ها و سپس فیبرهای تلفن ثابت شدند و سرعت بیشتری را برای اینترنت‌های خانگی به ارمغان آوردند. به موزات رشد و پیشرفت اینترنت‌های ثابت، شبکه اینترنت همراه نیز در حال توسعه بود. در همین هنگام به ترتیب شبکه‌های GPRS و پس از آن اینترنت Edge به فناوری شبکه اینترنتی گوشی‌های هوشمند اضافه شدند. با پیشرفت بیشتر شبکه اینترنت همراه، نسل سوم و چهارم این فناوری نیز به تکنولوژی گوشی‌های همراه اضافه شدند.

به مرور با افزایش تعداد کاربران اینترنت ثابت،محدودیت‌های مخابراتی مربوط به زیرساخت‌های اینترنت کابلی و فیبر نوری، بیشتر شدند و نیاز به کمک اپراتورهای تلفن همراه در حل این مشکل پررنگ‌تر شد. اپراتورهای تلفن همراه با ارائه مودم‌ها و گیرنده‌های بی‌سیمی که امکان دریافت و بازنشر فرکانس‌های اینترنتی را داشته باشند، قادر به حل این مشکل بودند. اولین نمونه از این نوع مودم‌ها، مودم‌های وایمکس بودند که قادر بودند اینترنت را برای محل‌هایی که امکان دریافت اینترنت کابلی مخابرات را نداشتند، فراهم سازند. با عرضه وایمکس نسل جدیدی از اینترنت به نام، اینترنت ثابت بدون سیم متولد شد.

TD-LTE

تفاوت 4G و LTE چیست؟

TD-LTE را می‌توان نسل جدیدی از اینترنت ثابت است که تجربه سرعت بالاتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در واقع TD-LTE مخفف کلمه Time Division Duplexing – Long Term Evolution است. همان‌طور که از نام آن پیدا است، این فناوری بر پایه نسل چهارم اینترنت (4G-LTE) یا همان تکامل بلندمدت می‌باشد. در فناوری TD-LTE به جای تقسیم پهنای فرکانسی، دریافت و ارسال را بر روی یک پهنای باند فرکانسی انجام می‌شود. علاوه بر این، انتقال این اطلاعات در بازه‌های زمانی متفاوت انجام می‌شود. با این کار دیگر نیازی به باند محافظ بین بازه‌های فرکانسی دانلود و آپلود وجود ندارد و می‌توان از تمامی‌ظرفیت پهنای باند برای ارسال یا دریافت اطلاعات استفاده کرد. با استفاده از این روش سرعت انتقال اطلاعات، افزایش یافته و ظرفیت انتقال داده را نیز می‌توان در بازه‌های زمانی مختلف کنترل کرد.


کلام آخر


در این مطلب به بررسی انواع شبکه‌های اینترنت همراه پرداختیم. علاوه بر این به تفاوت lte با 4g و تفاوت عملکرد 4g و 5g نیز اشاره کرده و به مزایا و معایب تبدیل گوشی 4g به 5g نیز سخن گفتیم. در پایان نیز نگاهی به تاریخچه اینترنت‌های ثابت بدون سیم و نسل جدید آن به نام TD-LTE انداختیم. نظر شما در مورد این مطلب چیست؟ سوالات و نظرات خود را در پایین همین صفحه و در بخش نظرات با پلازامگ به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5