معرفی بهترین کتاب های کودکانه | کتاب های ایرانی و خارجی

معرفی بهترین کتاب های کودکانه | کتاب های ایرانی و خارجی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

داستان‌ها در کتاب های کودکانه به دلیل خاصیت قصه‌پردازی و هم سو بودن با دنیای کودکان می‌توانند راهی برای تقویت بسیاری از مهارت‌های زندگیشان باشند.

کودکان دنیای جالب و شیرینی دارند. آن‌ها راحت با داستان‌ها و قصه‌ها همراه می‌شوند. اینجاست که می‌توان مفاهیم زیادی را از طریق همین داستان‌ها به کودک منتقل کرد. مهارت‌هایش را افزایش داد و علاقه به مطالعه را نیز در آن‌ها شکل داد. درواقع خواندن کتاب در سنین دبستان علاوه بر اینکه می‌تواند مهارت خواندن را در کودکان پرورش دهد، باعث خواهد شد تا آن‌ها اطلاعات بیشتری نیز نسبت به سایر هم سن و سال‌های خود داشته باشند.

kids-books/ رمان های برتر جهان برای کودکان

این اواخر به دلیل شیوع گسترش ویروس کرونا زمانی که کودکان زمان بیشتری را در خانه می‌گذراندند، فرصتی ایجاد شد تا برای اوقات فراغت به سمت کتاب‌ها روی بیاورند. والدینی که اوقات فراغت کودکانشان را بیشتر با کلاس‌های بیرون پر می‌کردند، حالا می‌بایست به فکری راهی می‌بودند. اینجا بود که کتاب کودک به عنوان یکی از ابزارهای مفید پر کردن اوقات فراغت امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 • بهترین کتاب های کوکانه ایرانی
  • کتاب ۳۶۵ قصه برای شب های سال اثر مژگان شیخی
  • کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب اثر مهدی آذریزدی
  • کتاب می می نی و مامانی اثر ناصر کشاورز
  • کتاب تاریخ ادبیات كودكان ایران
 • بهترین کتاب های کوکانه خارجی
  • رمان آلیس در سرزمین عجایب اثری از لوئیس کارول
  • بچه های راه آهن اثری از ادیث نزبیت
  • کتاب پاستیل های بنفش اثر کاترین اپلگیت
  • مجموعه چهار جلدی بازی با علم
 • سخن پایانی

 


بهترین کتاب های کودکانه ایرانی


در سال‌های دبستان زمانی که کودکان خواندن و نوشتن را می‌آموزند، خواندن کتاب‌های داستان می‌تواند بیشتر به تقویت این مهارت‌ها کمک کند. البته این همه داستان نیست و کتاب های کودکان می‌توانند نقش بسزایی در پرورش خلاقیت‌ها و همچنین رشد شخصیتی آن‌ها نیز داشته باشند. در این قسمت به معرفی بهترین کتاب ها برای کودکان که البته ایرانی هستند، می‌پردازیم.

 

کتاب «۳۶۵ قصه برای شب های سال» اثر مژگان شیخی

کتاب های کودکان

کتاب 365 قصه برای شب های سال از نوشته‌های خانم مژگان شیخی است. همان‌طور که از نام کتاب پیداست این کتاب 365 قصه را در دل خود جای داده و از تصاویر جذابی نیز سود می‌برد. در مورد این کتاب باید اشاره کنیم که اکثر مطالب دارای شخصیت‌های جذاب و متنوع هستند و ماجراهای زیبایی دارند که این کتاب به آن‌ها می‌پردازد. درواقع این کتاب متشکل از داستان، افسانه و حکایات ایرانی است که در عین حال که لذت بخش بوده دارای محتوایی ارزشمند و آموزنده نیز خواهد بود.

نکته جالب که این کتاب را به یکی از کتاب های مناسب برای کودکان تبدیل کرده این است که قصه‌های متنوعی از دیو پری تا اژدها و حیوان و عروسک و جادوگر را روایت می‌کند. کتاب 365 قصه برای شب های سال توسط انتشارات «قدیانی» منتشر شده که به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های کودکان در ایران نیز شناخته می‌شود و شما می‌توانید آن را با قیمت 143 هزار تومان نیز برای کودکان خود و همچنین به عنوان گزینه مناسبی جهت هدیه دادن آن را تهیه کنید. در این مقاله هم می‌توانید با لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های ایرانی و خارجی نیز آشنا شوید.

 

کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب» اثر مهدی آذریزدی

بهترین کتاب ها برای کودکان

کتاب قصه های خوب برای بچه های خوب از دیگر کتاب های کودکانه ای است که می‌تواند تجربه‌ای از خواندن داستان‌هایی بی‌نظیر را برای کودکان رقم بزند. این کتاب به قلم مرحوم مهدی آذریزدی گردآوری شده که در یک دوره 8 جلدی نیز منتشر شده است. این دوره 8 جلدی شامل کتاب‌های کلیله و دمنه، قصه‌های مرزبان نامه، قصه‌های مثنوی، قصه های قرآن، قصه‌های از عطار، گلستان و ملستان، قصه‌های چهارده معصوم و قصه‌های سندبادنامه و قابوسنامه است.

هرچند برخی از داستان‌های یاد شده در نسخه‌های اصلی دارای متن و نگارش سختی هستند که کودکان و گاه بزرگسالان به سختی می‌توانند آنها را بخوانند، نویسنده تلاش کرده است تا به زبانی متناسب با سنین کودکان پایان دوره دبستان و اوایل دوره راهنمایی، داستان را بیان کند. خوب است بدانید که قیمت مجموعه 8 جلدی یاد شده نیز معادل 179 هزار تومان است.

 

کتاب «می می نی و مامانی» اثر ناصر کشاورز

بهترین کتاب ها برای کودکان

ناصر کشاورز را همه به عنوان یکی از بهترین نویسندگان مطرح کتاب های کودکانه در ایران می‌شناسند. کتاب «می می نی و مامانی» نیز یکی از آثار این نویسنده است که در قالب یک مجموعه 12 جلدی در کتابفروشی‌ها موجود بوده و می‌توان از آن به عنوان یکی از بهترین کتاب های کودک ایرانی یاد کرد. این مجموعه‌ها ترانه‌های جذاب و زیبایی دارند که داستانی را هر بار از دردسری تازه از سوی می می نی روایت می‌کنند.

از عناوین این مجموعه 12 جلدی می‌توان به «پرنده رو درخته می می نی شده شلخته»، «درخت و برگ و ریشه می می نی پیدا می‌شه»، «می می نی تولد و مهمونی» و «می می نی حالا تمیزترینی» اشاره کرد. خوب است بدانید این کتاب توسط نشر افق نیز منتشر شده است.

 

کتاب «تاریخ ادبیات كودكان ایران»

پرفروش ترین کتاب های کودکان

این کتاب نیز که در دسته کتاب های کودکانه قرار دارد، به قلم محمدهادی محمدی، زهره قایینی نوشته شده و توسط نشر چیستا انتشار یافته است. کتاب تاریخ ادبیان کودکان ایران را می توان یکی از بهترین رمان های ایرانی برای کودکان معرفی کرد که منبع بسیار خوبی برای آشنایی با تاریخ ایران محسوب می‌شوند و می‌تواند به سوالات بی شمار کودکان در زمینه ادبیات و تاریخ آموزش در ایران و غیره پاسخ دهد. اگر هم به خواندن کتاب های تاریخی علاقه‌مند هستید می‌توانید مطلب بهترین کتاب های تاریخی ایران و جهان را نیز مطالعه کنید.

 


بهترین کتاب های کودکانه خارجی


در این قسمت از مطلب درباره بهترین کتاب های کودکانه به معرفی بهترین کتاب های داستان و علمی خارجی می‌پردازیم که در ایران ترجمه شده‌اند و توسط انتشارات مختلف نیز چاپ شده و به فروش می‌رسند و بیشتر آنها نیز جزو پرفروش ترین کتاب های کودکان هستند.

 

رمان «آلیس در سرزمین عجایب» اثری از لوئیس کارول

کتاب ماجراجویی برای کودکان

آلیس در سرزمین عجایب را می‌توان از جمله مشهورترین و بهترین رمان های جهان برای کودکان نام برد. این کتاب که قدمتی تاریخی دارد حدود 150 سال پیش برای و اولین بار منتشر شد و تاکنون مورد تشویق و تحسین افراد بزرگی همچون ملکه ویکتوریا و منتقدین بسیاری از سراسر جهان قرار گرفته است. این کتاب توسط انتشارات مختلف در ایران منتشر شده است و از نظر قیمت نیز قیمت‌های متنوعی با توجه به کیفیت جلد آن و سایر موارد دارد.

 

کتاب «بچه های راه آهن» اثری از ادیث نزبیت

کتاب ماجراجویی برای کودکان

شاید همه شما فیلم بچه‌های راه آهن را به خاطر داشته باشید. اما باید اشاره کنیم که رمان این داستان، بسیار گیراتر و زیباتر از داستان فیلم است. کتاب بچه‌های راه آهن که می توان آن را از بهترین کتاب های کودکانه نیز معرفی کرد داستان یک خانواده با سه فرزند در شهر لندن را روایت می‌کند. پدر خانواده به اتهام جاسوسی دستگیر شده و بعد از مدتی فقر گریبان گیر خانواده خواهد شد و آنها مجبور می‌شوند به شهر دیگری مهاجرت کنند و ماجراهایی نیز در این شهر که در نزدیکی ایستگاه راه آهنی قرار دارد برای کودکان داستان اتفاق می‌افتد که شنیدن و خواندن آن بسیار لذت بخش خواهد بود. کتاب بچه های راه آهن را نیز می‌توان  یک کتاب ماجراجویی برای کودکان نیز معرفی کرد. این کتاب در انواع مختلف قابل تهیه بوده و معمولا نسخه چاپی در اندازه رقعی قیمتی در حدود 23 هزار تومان دارد.

 

کتاب «پاستیل های بنفش» اثر کاترین اپلگیت

رمان های کودکان

یکی دیگر از بهترین رمان های کودکان کتاب پاستیل‌های بنفش است که در ایران توسط آناهیتا حضرتی ترجمه شده است. این کتاب داستانی درباره جکسون روایت می‌کند که پدرش بیمار است. وی در یک خانواده چهار نفری زندگی می‌کند که مادر خانواده پیشخدمت یک رستوران بوده و با این حال خانواده اوضاع مالی سختی را می‌گذرانند. اما با همه این‌ها جکسون یک دوست خیالی دارد که دنیای سخت کودکی را برایش شیرین کرده و در مواقعی دردسرآفرین نیز است. قیمت این کتاب به عنوان یکی از رمان های برتر جهان برای کودکان که توسط انتشارات پرتقال انتشار یافته 30 هزار تومان است.

 

مجموعه چهار جلدی بازی با علم

کتاب های علمی برای کودکان

یکی از بهترین کتاب های علمی برای کودکان کتاب چهار جلدی بازی با علم است. این مجموعه کتاب هایی با عناوین خیس می‌شوم درباره آب، در برابر باد می‌ایستم درباره باد، به زمین می‌خورم در باره نیروی جاذبه و خودم را می‌بینم در باره آینه دارد و توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده و تاکنون نیز چند جایزه بین المللی دریافت کرده است. برگ برنده این کتاب علمی زبان ساده و بیان دلپذیر آن است که در قالب چیزهایی ساده مفاهیمی علمی به خوبی به کودکان منتقل خواهند شد. همچنین کودک این مفاهیم را به صورت بازی و سرگرمی می‌آموزد و به همین دلیل می‌تواند تا همیشه در ذهن داشته باشد. همچنین قیمت هر یک از کتاب‌های این مجموعه نیز معادل 34 هزار تومان است.

 


سخن پایانی


قصه‌ها، داستان‌ها و کتاب داستان کودکان و به طور کلی کتاب های کودکانه نقش مهمی در رشد شخصیتی و پیشرفت تحصیلی و اجتماعی کودکان دارند. درواقع قصه‌ها و کتاب های مخصوص کودکان گاه با قدرت نفوذی که دارند به راحتی می‌توانند الگوهایی را در ذهن کودکان شکل دهند و مفاهیمی را نیز به آنها آموزش دهند. از این رو مهم است که چه نوع کتاب‌ها و داستان‌هایی را برایشان بر می‌گزینیم. خوشبختانه در ایران کتاب‌های متنوع و جالبی در زمینه داستان کودک کار شده است و آثار ترجمه متنوعی نیز وجود دارد که ما در این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. با این حال اگر شما هم کتاب خوبی چه در زمینه کتاب های ترجمه شده یا کتاب های تالیف شده ایرانی و همینطور کتاب انگیزشی برای کودکان می‌شناسید، خوشحال می‌شویم تا به ما نیز آنها را معرفی کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood