معرفی بازی ARK: Survival Evolved ؛ تجربه‌ای متفاوت در زمینه بقا

معرفی بازی ARK: Survival Evolved ؛ تجربه‌ای متفاوت در زمینه بقا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از بازی‌های منحصر به فرد اخیر در ژانر بقا و ماجراجویی بازی ARK: Survival Evolved محسوب می‌شود. در مقاله پیش رویتان به بررسی جوانب مختلف بازی ARK Survival می‌پردازیم. با ما باشید.

بازی ARK: Survival Evolved یک بازی اکشن ماجراجویی بقا (Action-adventure survival) است که توسط کمپانی Studio Wildcard و با همکاری مشترک کمپانی Instinct Games، شرکت Efecto Studios و Virtual Basement ساخته شده است. در بازی ARK Survival بازیکن‌ها باید در جزیره‌ای که در آن گیر افتاده‌اند و پر از دایناسورهای وحشی و جانوران درنده دیگر، بلایای طبیعی و بازیکن‌های انسان دیگر است تلاش کنند تا زنده بمانند. همراه پلازامگ بمانید تا جزئیات بازی سروایول ARK: Survival Evolved را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

بازی ARK Survival / بازی ARK: Survival Evolved

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 


گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved


همانطور که اشاره شد بازی ARK: Survival Evolved یک بازی اکشن ماجراجویی بقا است که در یک محیط دنیای باز (Open World) و در قالب یک چرخه دینامیک روز و شب اتفاق می‌افتد و از زاویه سوم شخص و یا اول شخص تجربه می‌شود. بازیکن‌ها در گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved جهت بقای خود باید یک پناهگاه بسازند و در آن آتش و اسلحه قرار دهند و همچنین فعالیت‌های دیگری نیز از جمله اهلی کردن دایناسورها و خوراندن خوراک به آن‌ها را انجام دهند که البته برای انجام این کار به منابع بیشتر نیاز خواهند داشت.

دنیای بازی سروایول ARK: Survival Evolved با نام ARK شناخته می‌شود و از نظر ابعاد حدود 48 کیلومتر مربع است که 36 کیلومتر مربع آن به خشکی و 12 کیلومتر مربع آن به اقیانوس اختصاص دارد. حدود 176 موجود زنده مختلف در دنیای Ark حضور دارند. جا دارد اشاره کنیم که تقریبا تمام موجودات بازی ARK: Survival Evolved در نسخه‌های اولیه آن شامل دایناسورهای واقعی و دیگر موجودات زنده پیشاتاریخی می‌شد. با این وجود با پیشروی در داستان بازی به تدریج موجودات افسانه‌ای نیز همانند ویورن (Wyvern)، منتی کور (Manticore) و فینیکس (Phoenix) به بازی اضافه شدند.

گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved / تریلر بازی ARK: Survival Evolved

با انتشار بسته‌های الحاقی بازی ARK: Survival Evolved موجودات کاملا ساختگی نیز به بازی اضافه شدند که از جمله آن‌ها می‌توان به کارکینوس (Karkinos) و ولوناسائور (Velonasaur) و همچنین موجودات رباتیکی مثل Enforcer و Scout اشاره کرد. یکی از مکانیزم‌های اصلی گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved اهلی کردن موجودات زنده محسوب می‌شود. اکثر موجودات زنده این بازی می‌توانند توسط بازیکن اهلی شوند. با این وجود برخی موجودات دیگر نیز وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را اهلی کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مگانورا (Meganeura) و تیتانومیرما (Titanomyrma) اشاره کرد.

بازی ARK Survival / بازی ARK: Survival Evolved

شیوه اهلی کردن موجودات زنده در بازی ARK Survival بسته به نوع آن موجود متفاوت است. اغلب موجودات زنده «وحشی» هستند؛ به این معنا که بازیکن برای اهلی کردن آن‌ها باید از متدهایی همانند استفاده از دارت‌های بیهوشی (Tranq dart) یا استفاده از اسلحه‌هایی مثل گرز بهره ببرد. علاوه بر این بازیکنان اغلب نیازمند آن خواهند بود که دایناسور مورد نظر را در طی مدت روند «اهلی کردن» از طریق یک آرام بخش آرام نگه دارند.

برخی دایناسورها در بازی ARK: Survival Evolved نسبت به دایناسورهای دیگر زمان بیشتری جهت اهلی شدن می‌طلبند و به همین دلیل نیازمند آرام‌بخش‌های بیشتری هستند. بازیکن‌ها در بازی ARK Survival برای آرام کردن دایناسورها می‌توانند از توت‌های آرام‌کننده و همچنین گوشت گندیده استفاده کنند. هنگامی که حیوان مورد نظر از پا درآمد، بازیکن‌ها باید غذای مورد علاقه‌اش را به او بدهند که این غذا می‌تواند شامل توت برای گیاه‌خوارها و گوشت خام برای گوشت‌خوارها باشد.

دانلود بازی ARK: Survival Evolved / نسخه اندروید بازی ARK: Survival Evolved

غذاهای مختلف در روند اهلی کردن حیوانات و سرعت این امر نقش اساسی دارند. اغلب موجودات زنده از طریق یک غذای مخصوص به نام کیبل (Kibble) سریعتر و بهتر از غذاهای دیگر اهلی می‌شوند که از طریق تخم‌مرغ‌های یک موجود زنده دیگر پخته می‌شود. برخی موجودات زنده بازی ARK Survival نیز می‌توانند بدون نیاز به آرام‌بخش اهلی شوند که از طریق نزدیک شدن به موجود مورد نظر و غذا دادن به او به شیوه‌ای محتاطانه انجام می‌گیرد.

هنگامی که یک حیوان در بازی ARK Survival اهلی شد، از دستورات فردی پیروی می‌کند که او را اهلی کرده است. علاوه بر این اغلب موجودات اهلی شده را می‌توان سوار شد و بنابراین بازیکنان می‌توانند از قابلیت‌های مختلف آن‌ها همانند پرواز کردن یا شیرجه زدن زیر آب استفاده کنند. هنگام سوار شدن بر برخی موجودات همچنین می‌توان از اسلحه‌ها نیز استفاده کرد. از کارکردهای دیگر حیوانات اهلی شده می‌توان به قابلیت حمل آیتم‌ها و گرفتن‌ دستورهای حمله یا دفاع توسط آن‌ها اشاره کرد. به عنوان مثال از گروه یوتاهرپتورها (Utahraptor) می‌توان برای دفاع از پناهگاه استفاده کرد.

معرفی بازی ARK: Survival Evolved / مود بازی ARK: Survival Evolved

همچنین گروهی از دایناسورهای تریسراتوپ (Triceratop) را می‌توان جهت حمله به پناهگاه دشمن به کار برد. برخی از موجودات بزرگتر همانند برونتوسائوروس‌ها (Brontosaurus) یا موساسائوروس‌ها (Mosasaurus) را نیز می‌توان جهت ساخت یک پناهگاه جدا و مستقل مورد استفاده قرار داد. جا دارد اشاره کنیم که در بازی ARK: Survival Evolved حیوانات دیگری نیز به غیر از دایناسورها حضور دارند که از جمله آنها می‌توان به دودو (Dodo)، پلنگ، ماموت، مگانورا (Meganeura)، تیتانومیرما (Titanomyrma) و دودیکوروس (Doedicurus) اشاره کرد. هر کدام از موجودات زنده در بازی Ark Survival دارای اکوسیستم‌های ویژه خود و وابسته به زنجیره غذایی کل موجودات است.

بازیکن‌ها در گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved دارای اندازه‌گیرهای مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به میزان جان (Health)، مقاومت (Stamina)، اکسیژن (Oxygen)، گرسنگی، تشنگی، وزن و قابلیت حمل وسایل اشاره کرد. اگر میزان جان بازیکن‌ها در بازی ARK Survival کمتر شود می‌توان آن را از طریق خوردن غذاهای لازم جبران کرد و همچنین می‌توان آیتم‌هایی درست کرد که میزان جان را با سرعت بیشتری احیا می‌کنند. در غیر این صورت نیز میزان جان یک بازیکن در طی زمان خود به خود احیا می‌شود.

بازی سروایول

بازیکن‌ها همچنین در خلال بازی ARK: Survival Evolved می‌توانند از طریق کاشت مواد اولیه، ساخت ابزار و آیتم‌ها و کشتن موجودات مختلف به کسب تجربه بپردازند. هنگامی که یک بازیکن در بازی ARK Survival دارای تجربه کافی شد موفق به کسب یک امتیاز مرحله (Level point) خواهد شد و از این امتیازها می‌توان برای ارتقای آمار مختلف او از جمله میزان جان، مقاومت، میزان آسیب (Damage) و موارد دیگر استفاده کرد.

نکته دیگر در رابطه با گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved قابلیت ساخت سازه‌های مختلف در این بازی است. برای ساخت یک پناهگاه در بازی ARK Survival بازیکنان باید از لوازم مختلف استفاده کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به طبقات، درها و پنجره‌ها اشاره کرد و هر کدام از این‌ها را باید از طریق منابعی که در جای جای دنیای بازی پراکنده است ساخت. بازیکن‌ها در بازی ARK: Survival Evolved می‌توانند همه نوع سازه مختلف را بسازند و تنها محدودیت آن‌ها در این زمینه محاسبات منطقی و میزان منابع است. پی ریزی مناسب سازه مورد نظر در این بازی اهمیت زیادی دارد و اگر ساختمان شما پی ریزی مناسبی نداشته باشد فرو می‌ریزد.

بازی سروایول

همچنین لازم به ذکر است که برای ساختن بناهای بهتر باید از مواد مقام‌تر استفاده کنید. بازیکن‌ها در بازی ARK Survival از ساختن خانه‌های کاهی شروع می‌کنند و به مرور خانه‌های چوبی، سنگی، آهنی و نهایتا خانه‌های ساخته شده از یک ماده مخصوص به نام TEK را می‌سازند که یک ماده خام متعلق به آینده و مختص اواخر بازی است. علاوه بر این سازه‌های شیشه‌ای نیز در بازی موجود است که از آن‌ها جهت ساخت گل‌خانه می‌توان بهره گرفت.

دمای خانه‌ها را نیز از طریق برخی تمهیدات می‌توان تنظیم کرد. نهایتا باید اشاره کنیم که بازیکن‌ها در گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved آیتم‌های مختلف نیز می‌توانند درست کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به اسلحه‌ها اشاره کرد و این امر از طریق جمع‌آوری منابع لازم و تکنولوژی مورد نیاز جهت ساخت این اسلحه‌ها انجام می‌گیرد. قابلیت ساخت و وصل کردن تزئینات به اسلحه‌ها نیز در بازی ARK Survival وجود دارد که از جمله این تزئینات کاربردی می‌توان به چراغ قوه و یا دوربین ویژه (Scope) برای اسلحه‌های دستی یا ماشینی اشاره کرد.

نکته دیگر در رابطه با گیم پلی این بازی مود بازی ARK: Survival Evolved است. تا کنون دو مود یا حالت مستقل برای بازی ARK Survival منتشر شده‌اند که یکی از آن‌ها حالت Survival of the Fittest محسوب می‌شود و حالت دیگری Classic PVP نام دارد. هر کدام از این حالت‌ها کارکرد و قوانین مختص به خود را داشته و سازندگان بازی قصد برگزاری تورنمنت‌ ورزش‌های الکترونیکی (eSports) را نیز بر اساس این مودها دارند.

بازی ARK Survival / بازی ARK: Survival Evolved

 


تریلر بازی ARK: Survival Evolved


پس از معرفی بازی ARK: Survival Evolved و بررسی گیم پلی آن قصد داریم تریلر این عنوان را با همدیگر مشاهده کنیم. با تماشای تریلر بازی ARK: Survival Evolved همراه ما بمانید.

 


سیستم مورد نیاز بازی ARK: Survival Evolved


در قسمت زیر سیستم مورد نیاز بازی ARK Survival را با همدیگر بررسی می‌کنیم. همراه پلازامگ بمانید.

 

حداقل سیستم مورد نیاز

 • سیستم عامل: ویندوز 7/8.1/10 (نسخه‌های 64 بیتی)
 • پردازنده: Intel Core i5-2400/AMD FX-8320 یا بهتر
 • رم: 8 گیگابایت
 • پردازنده گرافیکی: NVIDIA GTX 670 2GB/AMD Radeon HD 7870 2GB یا بهتر
 • دایرکت‌ایکس: ورژن 10
 • حافظه داخلی: 60 گیگابایت حافظه داخلی مورد نیاز
 • اینترنت: اینترنت پرسرعت جهت تجربه حالت چندنفره

گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved / تریلر بازی ARK: Survival Evolved

 


بررسی بازی ARK: Survival Evolved و نمرات منتقدین


در این بخش به بررسی بازی ARK: Survival Evolved و از نظر گذراندن نمرات منتقدین در رابطه با آن خواهیم پرداخت. همراه پلازامگ بمانید.

 

Game Master UK / امتیاز: 85

بازی ARK Survival سبب لذت شما خواهد شد. این بازی شما را ناامید می‌کند؛ اما نهایتا با احساسی از لذت واقعی همراهتان خواهد بود.

 

PCGamesN / امتیاز: 80

جاه طلبی بازی ARK: Survival Evolved در راه درستی هدایت شده است؛ به شکلی که بتوان برخی از ناسازگاری‌های موجود در آن را نادیده گرفت. همواره لذت بخش است که وقت خود را با گیمی سپری کنیم که چیزی جدید و هیجان انگیز امتحان می‌کند و در این راه آزمون و خطا می‌کند تا بازی که تجربه‌اش را قالب بندی می‌کند. اگر آن بازی اول یک اکوسیستم پیشاتاریخی را نیز شبیه‌سازی کرده باشد و سناریوهای عجیب و غریب در آن موجود باشد که چه بهتر!

 

IGN / امتیاز: 77

هنگامی که در بازی ARK Survival لذت می‌برم، واقعا لذت می‌برم! مشکل آنجاست که این برهه‌های لذت عموما به نسبت یک به نه میان برهه‌های دیگری قرار گرفته‌اند که عموما عبارتند از ساخت و ساز و جمع آوری منابع که به ویژه در قسمت‌های پایانی بازی نمود بارزتری پیدا می‌کند. این که مجبور باشیم پس از شکست در برابر یک رئیس این همه کار اضافی انجام دهیم کمی بیش از حد سختگیرانه است و دیگر آنکه برخی از دایناسورهای بازی واقعا بیش از حد چالش‌برانگیز و خطرناک‌ هستند. البته با وجود همه این‌ها هنوز هم می‌خواهم بیش از 60 ساعتی که پای این بازی گذاشته‌ام وقت صرف تجربه بیشتر آن کنم.

 

GameStar / امتیاز: 70

بازی ARK: Survival Evolved در بهترین لحظات خود بازی رویارویی تمام طرفداران دایناسورهاست؛ اما باگ‌ها و مکانیزم‌های خسته کننده بازی از لذت موجود در آن می‌کاهند.

گیم پلی بازی ARK: Survival Evolved / تریلر بازی ARK: Survival Evolved

DarkStation / امتیاز: 70

همانند بسیاری از بازی‌های بقا و ساخت و ساز مثل ماینکرفت و بازی Subnautica در بازی ARK Survival نیز شاهد آن هستیم که مواردی همانند وقت آزاد زیاد،‌ تحمل بسیار برای تکرار و علاقه به موارد پیش بینی ناپذیر و هرج و مرج به شکل پیش فرض در نظر گرفته شده‌اند. البته این بازی در حالت تک نفره خود حداقل این شانس را به بازیکن می‌دهد که جوهره بازی را بدون آن‌که بقیه بدون دلیل آن را خراب کنند دریافت کرده و از آن لذت ببرد.

 

USgamer / امتیاز: 50

بازی ARK: Survival Evolved دارای نواقص بسیاری است. البته این بازی همچنین دارای تعدادی لحظات خیره‌کننده نیز هست.

بازی ARK Survival / بازی ARK: Survival Evolved

 


نسخه اندروید بازی ARK: Survival Evolved


در قسمت زیر لینک دانلود بازی ARK: Survival Evolved برای اندروید را برای شما قرار می‌دهیم. همراه پلازامگ بمانید.

دانلود نسخه اندروید بازی ARK: Survival Evolved

معرفی بازی ARK: Survival Evolved / مود بازی ARK: Survival Evolved

در مقاله‌ای که خواندید سعی کردیم جوانب مختلف بازی متفاوت ARK: Survival Evolved را برای شما مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم با خواندن مقاله‌مان نسبت به این بازی خوب علاقه پیدا کرده باشید. در حالت کلی آن می‌توان گفت بازی ARK Survival یک تجربه منحصربه‌فرد و جالب است که به ویژه برای طرفداران دوره پیشاتاریخی و دایناسورها و همچنین طرفداران ژانر بقا و ماجراجویی در دنیای گیمینگ امتحان آن توصیه می‌شود.

نظر شما در رابطه با بازی ARK: Survival Evolved چیست؟ نظرات خود را از قسمت پایین و بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5