10 مورد از بهترین فیلم های با موضوع ویروس و بیماری کشنده

10 مورد از بهترین فیلم های با موضوع ویروس و بیماری کشنده
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های با موضوع ویروس و بیماری های کشنده همیشه موضوعی پر طرفدار در دنیای سینما بوده و آثار زیادی نیز در این زمینه ساخته شده‌اند. در این مقاله به بررسی بهترین فیلم های با موضوع ویروس می‌پردازیم.

با شیوع بیماری کرونا و رسانه‌ای شدن این بیماری، بحث و تبادل نظر درباره این ویروس و راه‌های پیشگیری از آن، بحث اصلی هر جمعی است؛ از اخبار و رسانه‌ها گرفته تا محافل و دورهمی‌ها. گمانه زنی‌ها درباره چگونگی شیوع ویروس کرونا نیز بحثی بسیار داغ است، کلیپی نیز از فیلم Contagion به شکل وسیعی در دنیای مجازی وایرال شد و به شباهت این فیلم و ماجرای شیوع ویروس کرونا اشاره شد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی بهترین فیلم های با موضوع ویروس بپردازیم و از فیلم‌هایی بگوییم که شیوع بیماری کشنده‌ای را در میان مردم به نمایش می‌گذارند. برای کسب اطلاعات بیشتر از ویروس کرونا و تلفات آن تاکنون می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

Flu 2013 . فیلم هایی با موضوع بیماری

آنچه در این مقاله می خوانید:

10 مورد از بهترین فیلم های با موضوع ویروس

در ادامه به بحث و بررسی 10 مورد از بهترین فیلم های با موضوع ویروس می پردازیم.

10. فیلم Contagion – شیوع

فیلم شیوع 2011 . فیلم با موضوع ویروس

نمی‌توان فهرستی از بهترین فیلم های با موضوع ویروس ساخت و در آن اسمی از فیلم Contagion نبرد. فیلم شیوع که در سال 2011 به کارگردانی استیون سودربرگ ساخته شد، شاید آشناترین فیلم در این زمینه باشد. حتما شما نیز بخش‌هایی از این فیلم را در شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید. این فیلم که بعد از شیوع و درمان بیماری سارس در سال 2003 و با الهام از همین موضوع ساخته شده است، درباره مرگ زنی به نام بث ایموف و پسرش است که باعث کشف ویروس کشنده‌ای می‌شود. در حالی که همه مراکز بهداشتی در آمریکا به دنبال جلوگیری از شیوع این بیماری و پیدا کردن درمان هستند، هراس ناشی از ابتلا جهان را فرا می‌گیرد.

این فیلم برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز در ایتالیا در سوم سپتامبر سال 2011 به نمایش در آمد و در تاریخ 9 سپتامیر همان سال نیز اکران شد. فیلم شیوع با واکنش مثبت بسیاری از تماشاچیان و منتقدان رو به رو شد. راتن تومیتوز با بررسی 251 نقد 84 درصد آن‌ها را مثبت ارزیابی کرد و متوسط امتیاز 7.1 را به این فیلم اعطا کرد. خیلی از منتقدان از کارگردانی خوب، بازی ارزشمند بازیگران و داستان قوی این فیلم راضی بودند. دیوید دنبی از نیویورکر در مورد فیلم Contagion نوشت: «این فیلم، درخشان، بسیار جدی، دقیق و ترسناک است. به طور کلی فیلم شیوع یک مجموعه عاطفی بود.» همچنین مانولا دارگیس از نیویورک تایمز با هوشمند خواندن این فیلم چنین اظهار کرد که: «آقای سودربرگ اشک‌های شما را هدر نمی‌دهد؛ زیرا اشتیاقی سرد همراه با خشم در تمامی سکانس‌های او حک شده است.»

9. فیلم It Comes at Night – در شب می‌آید

فیلم در شب می آید. فیلم هایی با موضوع ویروس

این فیلم که بعد از پایان دنیا یا همان آخر الزمان اتفاق می‌افتد، درباره دو خانواده است که تصمیم می‌گیرند از یک خانه برای مبارزه با عاملی خطرناک استفاده کنند؛ ولی آن‌ها در می‌یابند که عامل خطرناک‌تری درون خانه است و به نظر راه گریزی از آن نیست. این فیلم آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی تری ادوارد شالتز در جشنواره فیلم Overlook در 19 ژوئن 2017 برای اولین بار به نمایش درآمد. فیلم در شب می‌ آید با بودجه 2.4 میلیون دلار ساخته شد و در گیشه‌ها بیش از 19 میلیون دلار فروش داشت. این فیلم با تحسین بسیاری از منتقدان رو به رو شد و در مجموع سایت راتن تومیتوز با بررسی 240 نقد، 84 درصد از آن‌ها را مثبت اعلام کرد و به همین دلیل در فهرست برترین فیلم های با موضوع ویروس قرار گرفته است. برایان تالریکو از سایت راجر ابرت در نقد خود در خصوص فیلم It Comes at Night چنین نوشت: «در شب می‌آید فیلمی است که انسان‌های خطرناک در آن نقشی ندارند. غم و اندوه، درد، ترس و بی اعتمادی، احساسات بسیار این فیلم را پر کرده است.» سپس می‌افزاید: «… این یکی از وحشتناک ترین فیلم‌های سال است.»

8. فیلم 28 Days Later – بیست و هشت روز بعد

فیلم 28 روز بعد . فیلم با موضوع بیماری

فیلم مهیج 28 روز بعد قطعا یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای قرار گرفتن در فهرست بهترین فیلم های با موضوع ویروس است. داستان فیلم 28 روز بعد، چهار هفته پس از شیوع ویروسی کشنده و اسرار آمیز در سراسر انگلستان آغاز می‌شود. جایی که بازماندگان در جستجوی پناهگاهی برای خود هستند. جیم (با بازی کیلیان مورفی) که به تازگی ار کما درآمده است، شهر را متروک و خالی از سکنه می‌یابد. این فیلم به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کرد و تبدیل به یک موفقیت تجاری شد؛ فیلم بیست و هشت روز بعد با بودجه 8 میلیون دلاری فروشی بیش از 82 میلیون دلار داشت، چیزی بیش از 10 برابر بودجه ساختش. این فیلم همچنین تحسین منتقدان را به همراه داشت. این فیلم در سایت IMDB دارای نمره 7.6 است. راتن تومیتوز نیز 86 درصد از نظرات را مثبت خواند. وبسایت بلادی دیسگاستینگ که منحصرا به بررسی فیلم‌های ترسناک می‌پردازد، در مقاله خود چنین نوشت: «زامبی‌ها؟ فیلم سیاسی؟ درام انسانی”؟ 28 روز بعد همه این موارد و موارد دیگر را در خود داشت. این فیلم یک اثر هنری اصیل توسط یک کارگردان سطح بالاست.»

7. فیلم Side Effects – عوارض جانبی

فیلم هایی با موضوع بیماری . فیلم فیلم عوارض جانبی

فیلم عوارض جانبی، دومین اثر استیون سودربرگ، کارگردان آمریکایی است که در فهرست بهترین فیلم های با موضوع ویروس قرار می‌گیرد. ماجرا درباره زنی است به نام امیلی تیلور که به توصیه روانپزشک خود شروع به مصرف داروهای خاصی می‌کند. هنگامی که عوارض جانبی این دارو بر روی اثر می‌گذارد، امیلی متوجه می‌شود در معرض خطر بزرگی قرار دارد. او شبی در خواب دست به قتل می‌زند و این تازه شروع ماجراست. فیلم Side Effects پس از اکران عمومی در تاریخ 8 فوریه 2013 با استقبال خوب دوستداران سینما مواجه شد و در مجموع بیش از 66 میلیون دلار فروخت. منتقدان هم نقدهای مثبت زیادی در رابطه با این فیلم نوشتند. راتن تومیتوز 83 درصد از این نقدها را مثبت ارزیابی کرد و در اجماع نهایی خود نوشت: «فیلم عوارض جانبی، یک فیلم هیجان‌انگیز است که با زیرکی و پیچ و تاب‌های درگیرانه همراه است. Side Effects یکی دیگر از تلاش‌های مطمئن کارگردان استیون سودربرگ است.» پیتر برادشاو منتقد گاردین درباره این فیلم در مقاله‌اش نوشت: «توانایی اینکه به طور همزمان از چیزی بترسی و در عین حال بقیه مردم را از آن بترسانی در این فیلم به خوبی مشخص است». او عملکرد رونی مارا بازیگر زن این فیلم را ستود.

6. فیلم World War Z – جنگ جهانی زد

فیلم جنگ جهانی زد با بازی برد پیت . فیلم جنگ جهانی زد با بازی برد پیت

فیلم جنگ جهانی زد با بازی برد پیت، یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده درباره زامبی‎‌هاست. گری، کارمند سابق سازمان ملل متحد زندگی آرامی را کنار همسر و فرزندانش سپری می‌کند تا اینکه ویروسی باعث شیوع بیماری خطرناکی در بین مردم می‌شود. او تلاش‌های زیادی برای نجات خود و خانواده‌اش انجام می‌دهد و سرانجام مامور پیدا کردن درمانی برای مبارزه با این ویروس خطرناک که انسان‌ها را تبدیل به زامبی می‌کند، می‌شود. این فیلم به کارگردانی مارک فورستر، بر اساس رمانی به همین نام اثر مکس بروکس ساخته شده است. فیلم World War Z در سوم ژوئن 2013 در لندن اکران شد و سپس 21 ژوئن 2013 در ایالات متحده به اکران عمومی در آمد. این فیلم موفقیت تجاری چشمگیری داشت و با فروش 540 میلیون دلاری خود مورد استقبال قرار گرفت. در مجموع می‌توان گفت واکنش منقدان نسبت به این فیلم خوب بود. تاد مک کارتی از هالیوود ریپورتر ضمن تحسین فیلم، به تمجید از برد پیت پرداخت: «برد پیت در این فیلم که یک قیام جهانی علیه زامبی‌هاست و عملکردی مقتدرانه‌ای ارائه می‌دهد.»

5. فیلم The Girl with All the Gifts – دختری با تمام موهبت‌ها

فیلم دختری با تمام موهبت ها . فیلم هایی با موضوع ویروس

فیلم دختری با تمام موهبت‌ها یک فیلم بریتانیایی است که برای اولین بار در 3 آگوست 2016 در جشنوراه فیلم لوکارنو به نمایش در آمد و سپس در تاریخ 23 سپتامبر همان سال به اکران عمومی در آمد. این فیلم که با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته مایک کری ساخته شده، درباره کودکانی است که در برابر بیماری که مردم را آلوده و تبدیل به زامبی کرده است، ایمن هستند. دختر با استعدادی به نام ملانیا، با فرار از مدرسه خاصشان تلاش می‌کند به بشریت برای رهایی از این بیماری کمک کند. راتن تومتوز با بررسی 115 رای 85 درصد آن‌ها را مثبت اعلام کرد و در جمع بندی نهایی خود چنین اظهار کرد: «The Girl with All the Gifts بدون سوار شدن بر ترس‌های مخاطب، با سؤالاتی چالش برانگیز به استقبال شما می‌آید.»

4. فیلم Outbreak – شیوع

فیلم شیوع . Outbreak 1995 . فیلم با موضوع ویروس

فیلم شیوع به کارگردانی ولفگانگ پترسن در سال 1995 ساخته شد. این فیلم درباره ویروسی کشنده است که توسط میمون انسان‌ها را آلوده می‌کند. میمونی که میزبان این ویروس است، به کشور آمریکا وارد می‌شود و بیماری شروع به همه‌گیر شدن می‌کند. تعداد از دانشمندان حاذق در تلاش برای جلوگیری از شیوع این بیماری و پیدا کردن درمان دست به تلاش‌های زیادی می‌زنند. این فیلم با بازی داستین هافمن، رنه روسو، مورگان فریمن و کوین اسپیسی با بودجه 50 میلیون دلاری ساخته شد و در گیشه ها نزدیک به 190 میلیون دلار فروخت. ریتا کمپلی از واشینگتن پست ضمن ابزار رضایت از داستان فیلم، نوشت: «باید از کارگردان فیلم یعنی ولفگانگ پترسن به علت روند سریع داستان و اقدامات او برای پردازش بیشتر داستان تشکری ویژه کرد.»

3. فیلم Blindness – کوری

Blindness . فیلم کوری . فیلم هایی با موضوع بیماری

فیلم Blindness به کارگردانی فرناندو میرلس، کارگردان برزیلی از روی رمان معروف کوری اثر ژوزه ساراماگو در سال 2008 ساخته شد. این فیلم در افتتاحیه جشنواره فیلم کن در 14 مه 2008 به نمایش درآمد و سپس در 3 اکتبر 2008 در آمریکا به اکران عمومی رسید. هنگامی که مرد جوانی در اتومبیل خود به کوری سفید دچار می‌شود، رهگذری پیشنهاد می‌کند که او را به خانه برساند ولی این غریبه در نهایت ماشین مرد را می‌دزدد. هنگامی که مرد همراه همسرش به پزشک مراجعه می‌کنند، پزشکش هیچ مشکلی را در وی پیدا نمی‌کند و او را به خانه می‌فرستد. روز بعد هنگامی که پزشک به کوری مبتلا می‌شود، می‌فهمد که این بیماری احتمالا یک مرض مسری باشد. فیلم کوری با بازی جولیان مور و مارک رافلو با وجود اینکه در لیست برترین فیلم های سال 2008 قرار گرفت، ولی از منتقدان بازخوردهای چندان مثبتی دریافت نکرد. منتقد سایت راجر اربرت فیلم کوری را یکی از ناخوشایندترین فیلم‌هایی خواند که تاکنون دیده است؛ اما پیتر برادشاو از گاردین در نقد خود درباره این فیلم آن را «اقتباسی هوشمندانه، کاملا ساختاربندی شده و مطمئن» نامید.

2. فیلم Flu – تب

Flu 2013 . فیلم هایی با موضوع ویروس های کشنده

فیلم تب، اثری است کره‌ای به کارگردانی کیم سانگ سو که در سال 2013 ساخته شد. داستان فیلم زمانی آغاز می‌شود که دو برادر که به شکلی غیرقانونی وارد سئول شده‌اند، بر اثر ابتلا به بیماری خطرناکی، در یک کانکس حمل و نقل جان می‌بازند. انتقال این ویروس به دیگران باعث وقوع فاجعه‌ای در شهری در نزدیکی سئول می‌شود. این فیلم با بازی جانگ هیوک و سو ئه نتوانست نظر منتقدان را به خود جلب کند. این فیلم هیجان‌انگیز و مهیج توانست 94 درصد از کاربران گوگل را راضی نگه دارد و در فهرست بهترین فیلم های با موضوع ویروس قرار بگیرد.

1. فیلم The Invasion – تهاجم

فیلم تهاجم . فیلم هایی با موضوع بیماری

برای بستن فهرست بهترین فیلم های با موضوع ویروس، فیلم تهاجم با بازی نیکول کیدمن گزینه بسیار مناسبی است. پس از سقوط یک فضاپیما بر روی زمین، بیماری کشنده‌ای در بخش بزرگی از ایالات متحده شیوع پیدا می‌کند. تاکر کافمن مدیر مرکز کنترل بیماری‌ها از اولین افرادی است که به این ویروس مبتلا می‌شود. او به همراه همسرش به روان‌پزشک مراجعه می‌کنند و می‌فهمند که رفتارهایشان بسیار تغییر کرده است. این روانپزشک در راستای پیدا کردن درمان این بیماری متوجه می‌شود که شاید پسرش راهی برای درمان این بیماری باشد. راتن تومیتوز با بررسی 163 بازبینی تنها 19 درصد آن‌ها را مثبت تلقی کرد و در جمع‌بندی نهایی خود گفت: «فیلم The Invasion داستانی کامل دارد ولی خالی از بینش روانشناسانه و هیجان لازم است.» اوون گلیبرمن از اینترتینمنت در نقد خود اظهار کرد: «فیلم افتضاحی نیست … اما یک تلاش بی‌روح است.» اما باید گفت فیلم The Invasion با راضی کردن 81 درصد از کاربران گوگل توانسته است مخاطبان سینما را به هیجان درآورد.

اگر به فیلم‌های ترسناک و با زمینه‌های علمی و تخیلی علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم فیلم‌های ذکر شده در این مقاله را ببینید؛ فیلم‌هایی که نقطه عطف داستان‌هایشان ویروس و یا بیماری کشنده است. موضوعی که زیاد با حال و هوای این روزهای جهان غریبه نیست. در این مطلب تلاش کردیم بهترین فیلم های با موضوع ویروس را معرفی کنیم و به بررسی نظرات منتقدان و تماشاچیان پرداختیم. شما کدام یک از این فیلم‌ها را دیده‌اید؟ از تماشای آن‌ها لذت بردید؟ آیا فیلم دیگری در رابطه با این موضوع می‌شناسید؟ در پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران4 دیدگاه
جواد
.
29 بهمن 1398، 11:48
پاسخ
0
0
خیلی عالی است که موضوعات فیلم را دسته بندی کرده اید. خیلی خوب بود موفق باشید.
فاطمه ایزدپناه
.
07 اسفند 1398، 14:37
پاسخ
0
0
@جواد
باعث خوشحالیه که خوشتون اومده :)
مریم
.
07 اسفند 1398، 17:01
پاسخ
0
1
به شخصه فیلم Flu رو خیلی دوست داشتم. جنگ جهانی زامبی هم خیلی جالب بود. بقیه ی پیشنهاداتتون رو هم دانلود خواهم کرد. ممنون
azad
.
09 اسفند 1398، 15:49
پاسخ
0
0
سلام . ممنون بابت مقاله خوبتون اگه منبع انگلیسی داره ممنون میشم منبعشو بهم معرفی کنید
فاطمه ایزدپناه
.
10 اسفند 1398، 11:21
پاسخ
0
0
@azad
سلام. از منبع خاصی برای تهیه مقاله استفاده نکردیم ولی می تونید با استفاده از سایت IMDb فهرست فیلم های با موضوع ویروس و بیماری رو پیدا کنید.
azad
.
09 اسفند 1398، 15:50
پاسخ
0
0
سلام . ممنون بابت مقاله خوبتون اگه منبع انگلیسی داره ممنون میشم منبعشو بهم معرفی کنید
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5