ویروس کامپیوتری چیست؟؛ معرفی انواع ویروس رایانه ای از قوی ترین تا خطرناک ترین

ویروس کامپیوتری چیست؟؛ معرفی انواع ویروس رایانه ای از قوی ترین تا خطرناک ترین

ویروس کامپیوتری نوعی نرم افزار است که پس از اجرا، با دستکاری در کد برنامه‌های دیگر، خود را تکثیر می‌کند. اگر به دنبال شناخت بیشتر ویروس کامپیوتری و تاریخچه آن‌ها هستید، این مقاله را از دست ندهید.

یک ویروس بیولوژیکی را در نظر بگیرید. این ویروس‌ها انسان را با بیماری و اختلال در کارها مواجه می‌کنند و اغلب به دارویی قوی نیاز دارند. ویروس کامپیوتری نیز شباهت زیادی به این ویروس‌ها دارد. یک ویروس رایانه طوری طراحی شده که خود را تکثیر کرده، برنامه‌ها و فایل‌های شما را آلوده سازد و کامپیوتر شما را دستکاری یا متوقف کند. حتما تا کنون حداقل یکبار با مشکل آلوده شدن سیستم خود به ویروس کامپیوتر مواجه شده‌اید و بارها این سوال در ذهنتان شکل گرفته که، ویروس کامپیوتر چیست و چه هدفی دارد. ساخت ویروس کامپیوتر با هدف آلوده کردن سیستم‌های آسیب پذیر، در دست گرفتن کنترل ادمین و دزدیدن اطلاعات حساس صورت می‌گیرد.

ویروس کامپیوتری چیست؟

هکرها ویروس‌های کامپیوتری را برای فریب کاربران اینترنتی و سوءاستفاده از آن‌ها طراحی می‌کنند. در سال 2013 (1392) شبکه ویروس بات‌نت Gameover ZeuS شناسایی شد که از سایت‌های دانلود همتابه‌همتا برای تکثیر باج افزار و کلاه برداری بانکی استفاده می‌کرد. در حالی که ده‌ها هزار ویروس رایانه هنوز در اینترنت چرخ می‌زنند، آن‌ها روش‌های خود را تنوع بخشیده و با انواع دیگر بدافزار مانند کرم،‌ تروجان و باج افزار ترکیب شده‌اند. در این مطلب به بررسی انواع ویروس کامپیوتری و ویژگی‌های آنان می‌پردازیم به پرسش ویروس کامپیوتری چیست ،پاسخ خواهیم داد. پس برای دانستن همه چیز درباره ویروس های کامپیوتری مطالعه این مطلب از پلازامگ را از دست ندهید.


ویروس کامپیوتری چیست؟


ویروس کامپیوتری

پیش از اینکه به تاریخچه شکل گیری ویروس رایانه ای و انواع آن بپردازیم لازم است تا بدانیم ویروس رایانه ای چیست و  معنی وجود ویروس در کامپیوتر چیست.
ویروس کامپیوتری نوعی برنامه رایانه‌ای است که پس از اجرا سعی می‌کند با دستکاری و گنجاندن کدهایش در برنامه‌های دیگر خود را تکثیر کند. هنگامی که تکثیر با موفقیت صورت گرفت، محل‌های تحت تاثیر واقع شده، «آلوده» به ویروس رایانه نامیده می‌شوند.

سازندگان این نرم افزارهای مخرب از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی برای فریب و سوءاستفاده از ضعف‌های امنیتی بهره می‌برند تا سیستم‌ها را آلوده و ویروس رایانه را پخش کنند. اکثریت قاطع ویروس‌های کامپیوتری، سیستم‌های مبتنی بر ویندوز را مورد هدف قرار می‌دهند. ویروس‌ها مکانیسم‌های گوناگونی را برای هدف قرار دادن میزبان‌های جدید بکار می‌برند و اغلب از راهبردهای پیچیده‌ای برای مخفی ماندن و فریب آنتی ویروس‌ها استفاده می‌کنند. هدف از ساخت ویروس‌ها می‌تواند منفعت اقتصادی (مانند باج افزار)، ارسال پیام‌های سیاسی، تفریح و سرگرمی، نشان دادن ضعف‌های نرم افزاری، خرابکاری و محروم سازی از سرویس باشد. همچنین در برخی موارد آن‌ها به طور ساده به دنبال تحقیق و کشف پیرامون مشکلات امنیتی، حیات مصنوعی و الگوریتم‌های فرگشتی هستند.

 

ویروس رایانه با ایجاد اخلال در سیستم‌ها، اتلاف منابع کامپیوترها، خراب کردن داده‌ها، افزایش هزینه نگهداری و سرقت اطلاعات شخصی، سالانه میلیاردها دلار خسارت اقتصادی به بار می‌آورد. برای مقابله با ویروس‌ها برنامه‌های ضد ویروس رایگان و متن باز مختلفی نوشته شده‌اند. همچنین شرکت‌های بزرگی پدیدار شده‌اند که آنتی ویروس‌ های خود را عرضه می‌کنند. از سال 2005 تاکنون محققان امنیت کامپیوتری فعالانه به یافتن راه‌های تازه برای بهبود کارایی آنتی ویروس‌ها جهت شناسایی سریع ویروس‌های جدید مشغولند.

واژه ویروس گاهی به اشتباه برای دیگر انواع بدافزارها استفاده می‌شود. بدافزار شامل ویروس نیز می‌شود؛ اما کرم‌های کامپیوتری، باج افزار، جاسوس افزار، آگهی افزار،‌ تروجان، کی لاگر، روت کیت، بوت کیت، BHO‌های مخرب و دیگر نرم افزارهای مخرب همه جزو بدافزارها هستند.

تعریف دقیق ویروس کامپیوتری

ساخت ویروس کامپیوتر

اما تعریف دقیق‌تر ویروس کامپیوتری چیست؟ فرد کوهن، دانشمند آمریکایی علوم رایانه‌ای در سال 1984 برای اولین بار از اصطلاح «ویروس کامپیوتری» استفاده کرد. وی البته معتقد بود «ویروس خوب» نیز داریم. به عنوان نمونه او برنامه‌ای را در نظر داشت که همانند ویروس خود را تکثیر می‌کرد و به فایل‌های اجرایی می‌چسباند تا آن‌ها را فشرده کند. به بیان دیگر هدف از این ویروس خیالی کمک کردن بود. اما متخصصان اصطلاح «ویروس خوب» را قابل قبول نمی‌دانند. ویروس‌ها اغلب برای میزبان خود آسیب‌زا هستند. آن‌ها از جمله به اشغال فضای هارد دیسک یا منابع پردازنده، دزدیدن اطلاعات شخصی (مانند اطلاعات کارت اعتباری، شماره تلفن، نام افراد، آدرس ایمیل، پسورد، اطلاعات بانکی و آدرس خانه)، خراب کردن داده‌ها، نمایش پیام‌های سیاسی، پیام‌های طنز یا تهدیدآمیز بر روی نمایشگر، ارسال ایمیل‌های اسپم به مخاطبان فرد، کی لاگینگ و حتی از کار انداختن کامپیوتر می‌پردازند.

اما همه ویروس‌ها نیز با هدف بد ساخته نمی‌شوند و خود را مخفی نمی‌کنند. در تعریف ویروس، خصوصیت کلیدی این است که آن‌ها «خود را تکثیر می‌کنند» و «بدون اجازه کاربر» دست به تغییراتی در برنامه‌های میزبان می‌زنند؛ چیزی مشابه با ویروس‌های بیولوژیکی که خود را درون سلول‌های بدن تکثیر می‌کنند. با این تعریف، نمی‌توان ویروس نظری کوهن که بدون اجازه کاربر خود را تکثیر و فایل‌ها را فشرده می‌کند را «ویروس خوب» نامید.


تاریخچه ویروس های کامپیوتری


تعریف ویروس کامپیوتر

اولین کار آکادمیک بر روی نظریه برنامه‌های رایانه‌ای خود تکثیر شونده، در سال 1949 توسط جان فون نویمان و با یک سخنرانی در دانشگاه ایلینوی انجام شد. کار فون نویمان بعدتر به صورت کتابی به نام ماشین‌های خودتکثیرشونده چاپ شد. وی در مطلبی توضیح داد که یک برنامه چطور می‌تواند خود را تکثیر کند. طرح فون نویمان برای تولید برنامه‌ای که خود را تکثیر کند، اولین ویروس کامپیوتری (به صورت نظری) دنیا شناخته می‌شود و او را پدر نظری ویروس شناسی کامپیوتر می‌دانند.

ویروس های کامپیوتری اولیه

ویروس Creeper که اولین ویروس کامپیوتری ساخته شده شناخته می‌شود، در شبکه ARPANET ظاهر شد. امروزه روش ساخت ویروس کامپیوتری بسیار پیچیده‌تر از پیش است اما پیش از ظهور آنتی ویروس‌ها نوشتن برنامه‌ای ساده در نوت کامپیوتر هم برای ساخت ویروس کامپیوتر کافی بود. ویروس کریپر توسط باب توماس در BBN Technologies در 1971 نوشته شده بود. کریپر از شبکه ARPANET برای آلوده کردن کامپیوترهای بزرگ PDP-10 با سیستم عامل TENEX استفاده کرد. این ویروس بر روی نمایشگرها پیغام «من کریپر هستم، اگر می‌توانی من را بگیر!» را نمایش می‌داد. برنامه Reaper برای حذف این ویروس آزمایشی نوشته شد.

در سال 1982 برنامه‌ای به نام Elk Cloner اولین ویروس کامپیوتری بود که در محیطی خارج از آزمایشگاه ظاهر شد. این ویروس که توسط ریچارد اسکرنتا دانش‌آموز دبیرستانی نوشته بود، خود را به سیستم عامل Apple DOS 3.3 چسباند و از طریق فلاپی دیسک پخش شد. Elk Cloner در پنجاهمین بار استفاده از فلاپی دیسک فعال می‌شد و پس از آلوده کردن کامپیوتر، یک شعر کوتاه را نمایش می‌داد.

ویروس رایانه

اولین مورد از ساخت ویروس کامپیوتر برای رایانه‌های آی‌بی‌ام در خارج از آزمایشگاه، یک ویروس سکتور بوت به نام Brain بود که توسط برادران فاروق علوی در پاکستان ساخته شد. طبق گزارش‌ها آن‌ها این ویروس را ساختند تا از کپی کاری نرم افزاری که نوشته بودند جلوگیری کنند. اولین ویروسی که مشخصا ویندوز را هدف قرار داد WinVir بود که در سال 1992 و دو سال قبل از انتشار ویندوز 3.0 کشف شد. چند سال بعد در فوریه 1996 هکرهای استرالیایی از تیم ویروس نویسی VLAD، ویروس Bizatch یا Boza را ساختند که نخستین ویروس ویندوز 95 شناخته می‌شود. در سال 1997 ویروس رمزگذاری شده و پنهان Win32.Cabanas ساخته شد که نخستین ویروس ویندوز NT بود؛ هرچند می‌توانست ویندوزهای مختلف را آلوده کند.

حتی کامپیوترهای خانگی نیز به ویروس‌ها آلوده شدند. نخستین مورد در کامپیوترهای آمیگا یک ویروس سکتور بوت به نام SCA بود که در سال 1987 شناسایی شد. ویروس MacMag که در سال 1988 ساخته شد، پیغامی درباره صلح جهانی را بر روی صفحه نمایش می‌داد و سپس خود را حذف می‌کرد!

ویروس کامپیوتری

 


انواع ویروس کامپیوتری


ویروس رایانه نوعی بدافزار است که با اضافه کردن کد خود به برنامه‌ها تکثیر می‌شود. کامپیوترها از طریق تکثیر آن کد به ویروس آلوده می‌شوند. اما ویروس رایانه انواع مختلفی دارد. شناخت انواع ویروس کامپیوتری می‌تواند جالب باشد. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین انواع ویروس های کامپیوتری می‌پردازیم.

شناخت انواع ویروس کامپیوتری

ویروس سکتور بوت (Boot Sector Virus)

این نوع ویروس رکورد راه انداز اصلی (اولین سکتور‌ هارد دیسک) را آلوده می‌کند. برچیدن این ویروس کاری دشوار و معمولا نیازمند فرمت است. ویروس‌های سکتور بوت اغلب از راه فلش دیسک و مانند آن منتشر می‌شوند.

ویروس غیرمقیم (Direct Action Virus)

ویروس عمل مستقیم که ویروس غیرمقیم نیز نامیده می‌شود، بر روی کامپیوتر نصب نمی‌شود. این ویروس‌ها خود را به برخی فایل‌ها می‌چسبانند و تاثیری بر تجربه کاربری و عملکرد سیستم ندارند.

ویروس اجرایی (Executable)

ویروس‌های اجرایی از نوع ویروس‌های غیر مقیم هستند که فایل‌های اجرایی را آلوده می‌کنند. به عبارت دیگر، این ویروس نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی و اجرایی ویندوز را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با هربار اجرای برنامه یا نرم افزار آلوده به ویروس اجرایی، این آلودگی به سایر برنامه‌های اجرایی دیگر نیز منتقل خواهد شد و سایر فایل‌ها را نیز، آلوده خواهد کرد.

ویروس کامپیوتری

ویروس مقیم (Resident Virus)

برخلاف غیرمقیم، ویروس‌های مقیم بر روی کامپیوتر نصب می‌شوند و در حافظه اولیه یا رم رایانه به طور دائمی به حیات خود ادامه می‌دهند. تشخیص و نیز حذف این ویروس‌ها مشکل است چرا که از زمان روشن کردن و راه اندازی سیستم این ویروس کار خود را آغاز کرده و فایل‌ها و اطلاعات موجود در سیستم را آلوده و تخریب می‌کند

ویروس چندجزئی (Multipartite Virus)

این ویروس‌ها از چند راه مختلف منتشر می‌شوند. آن‌ها سکتور بوت و فایل‌های اجرایی را همزمان آلوده می‌کنند.

 

ویروس چندریختی (Polymorphic Virus)

ویروس چندریختی یکی دیگر از انواع ویروس های کامپیوتری به شمار می‌رود. ویروس‌های چندریختی غالبا نسخه‌های بیشماری از خود را تکثیر می‌کنند. در هر نسخه میزان بایت‌های ویروس و نحوه توالی و قرارگیری آنان، با دیگری متفاوت است. ویروس چندریختی یکی از مخرب‌ترین و سرسخت‌ترین ویروس‌ها برای سیستم‌ها به شمار می‌آیند.

ویروس کامپیوتری چیست

به دلیل نوع تکثیر خاص، تشخیص ویروس‌های چند ریختی، تشخیص این ویروس‌ها گاهی حتی برای بهترین آنتی ویروس‌ها نیز، دشوار است؛ مخصوصا آنتی ویروس‌هایی که از روش‌های قدیمی برای تشخیص ویروس استفاده می‌کنند. به همین دلیل تشخیص هویت ویروس چند ریختی کمی دشوارتر از سایر ویروس‌های کامپیوتری است و باید برای این کار به آنتی ویروس‌های قدرتمند و هوشمندتر مجهز بود.

ویروس‌های Overwrite

این نوع ویروس‌ها باعث حذف همه فایل‌های آلوده می‌شوند؛ چون تنها مکانیسم مقابله با آن‌ها حذف همه فایل‌های آلوده است. به دلیل انتشار از طریق ایمیل، شناسایی آن‌ها دشوار است.

ویروس Spacefiller

این ویروس با نام ویروس Cavity نیز شناخته می‌شود. همانظور که از نام آن پیدا است نحوه کار این ویروس به این صورت است که فضاهای خالی بین کدها و را پر می‌کند و با این کار مقدمات نصب خود را فراهم می‌آورد. ویروس Spacefiller این توانایی را دارد که بدون اینکه حجم و اندازه فایل را تغییر بدهد، خود را در فضای خالی آن تکثیر کند و دقیقا به همین دلیل تشخیص آن دشوار است.

خطرناک ترین ویروس کامپیوتری

ویروس فایلی (File Infector)

ویروس‌های File Infector یا اصطلاحا آلوده کننده فایل‌ها رایج‌ترین و پرتکرارترین ویروس رایانه ای است که تا کنون شناخته شده است. این نوع ویروس‌ها فایل‌های اجرایی مانند exe. و com. را آلوده می‌کنند و پس از آلوده کردن این فایل‌های بخشی یا تمام اطلاعات فایل را بازنویسی کند. به این ترتیب، تمام فایل یا بخشی از آن را از بین خواهد برد.

ویروس ماکرو

همان طور که از نامش پیداست، این نوع ویروس‌ها فایل‌های برنامه‌هایی که از ماکرونویسی پشتیبانی می‌کنند را آلوده می‌سازند. اسناد ورد و اکسل از جمله اهداف مورد حمله ویروس‌های ماکرو است.

ویروس رمزگذاری شده (Encrypted)

ساختار ویروس‌های رمز گذاری شده با سایر ویروس های رایانه‌ای کمی تفاوت دارد و از سایر ویروس‌ها ساختار پیچیده‌تری دارد. ساختار ویروس رمزگذاری شده شامل دو قسمت رمز گذاری شده و رمز گشایی است. فرآیند رمز گشایی ساختار بدنه ویروس هنگام فرآیند اجرای آن آغاز خواهد شد و به همین دلیل تشخیص آن برای آنتی ویروس‌ها دشوار است.

ویروس رایانه

ویروس پنهان (Stealth)

ویروس پنهان موذی‌ترین ویروس کامپیوتری است. تخصص این ویروس حمله به فرآیندهای سیستم عامل است و معمولا در بخش‌های پارتیشنی فایل‌ها مخقی می‌شود. این ویروس به خوبی در بخش‌های خاص فایل پنهان می‌شود و در طول اسکن‌های آنتی ویروس‌ها نیز موفق به پنهان ماندن از چشم آنان می‌شود به همین دلیل اغلب اوقات تشخیص آنان بسیار سخت و گاهی غیرممکن است.

خطرناک ترین ویروس کامپیوتری

تا کنون با تعریف دقیق و تاریخچه ویروس رایانه‌ای و انواع آن آشنا شدید. حتما تا کنون دریافتید که برخی از ویروس‌ها آسیب زیادی به فایل‌ها نمی‌رسانند و در عوض برخی دیگر از آنان به بسیار مخرب و خطرناک‌اند. اما سوالی که برای عده بسیاری از کاربران ایجاد می‌شود این است که قوی ترین ویروس کامپیوتر کدام است و چکونه متوجه شویم خطرناک ترین ویروس کامپیوتری سیستم ما را تهدید می‌کند. برای پاسخ به این پرسش‌ها در این بخش به معرفی 3 مورد از مخرب‌ترین ویروس های رایانه‌ای خواهیم پرداخت.

 ویروس ILOVEYOU

با سرچی ساده در گوگل در مورد مخرب‎ترین ویروس‌ها مشاهده می‌کنید که در تمامی منابع نام ویروس ILOVEYOU به عنوان خطرناک ترین ویروس کامپیوتری در صدر فهرست ذکر شده است.این ویروس در سال 2000 میلادی تولید شد و اثر مخرب مهلکی روی سیستم‌های بی‌شماری گذاشت. این ویروس در زمان انتشار خود به بیش از 10 درصد کامپیوترهای جهان وارد شد و مجموعا خسارتی حدود 10 میلیارد دلار به کامپیوترها و سیستم‌های مختلف وارد کرد.

خطرناک ترین ویروس کامپیوتری

دلیل نامگذاری این ویروس به نام عبارت ILOVEYOU هم این است که این ویروس با ارسال ایمیلی تحت عنوان عبارت ILOVEYOU به سیستم رایانه کاربران ورود پیدا کرده و تمامی اطلاعان سیستم را هک می‌‌کند. با هک کردن اطلاعات تکاس و ایمیل‌های افراد نیز متن ایمیل مخرب را برای 50 کاربر دیگر ارسال می‌کند تا از این طریق وارد سیستم‌های دیگر نیز شده و به بقای خود ادامه دهد. پس اگر ایمیلی با عبارت ILOVEYOU دریافت کردید هیجان زده نشوید چرا که این تنها دامی برای ورود به سیستم و فایل‌های کامپیوتری شما است.

ویروس Code Red

یک سال پس از فراگیری و انتشار قوی ترین ویروس کامپیوتر یعنی ویروس ILOVEYOU، در سال 2001 ویروس مخرب دیگری به نام Code Red با سرعت و قدرت تخریب‌کنندگی عجیبی شروع به انتشار کرد. سرعت انتشار Code Red بسیار بالا بود به طوری که در هفته اول انتشار بیش از 7000 سرور را به خود آلوده کرد و یکی از این سرورها مربوط به کاخ سفید بود. خبر هک شدن سرورهای کاخ سفید توسط ویروس Code Red در آن زمان در تمام رسانه‌ها منتشر شد و توجهات بسیاری را به خود جلب کرد.

جدید ترین ویروس کامپیوتری

این ویروس در سال 2001 بیش از یک میلیون رایانه را به خود آلوده کرد. یکی از نکاتی که در مورد Code Red قابل توجه است این است که برخلاف سایر ویروس‌های هم نسل خود از طریق ایمیل انتشار پیدا نمی‌کند بلکه برای آلوده شدن به این ویروس اتصال فعال به اینترنت کافی است. هنگامی که کامپیوتر شما به Code Red آلوده شده باشد، با مراجعه به سایت‌های مختلف عبارت Hacked By Chinese را مشاهده خواهید کرد.

ویروس ملیسا

قوی ترین ویروس کامپیوتر

این ویروس از خانواده ویروس‌های ماکرو است که در بخش پیشین معرفی کردیم. نحوه انتشار این ویروس مخرب مانند ویروس ILOVEYOU از طریق ایمیل است. ویروس ملیسا از طریق ارسال فایل ورد با پسوند list.doc به سیستم کاربران راه پیدا کرده و دست به خرابکاری می‌زند. ملیسا در سال 1999 توسط شخصی به نام دیوید ال ساخته شد. دیوید ال پس از مدت کوتاهی از انتشار این ویروس توسط اف‌بی‌آی دستگیر و به پرداخت 5000 دلار جریمه، محکوم شد.

در ویدیوی بالا می‌توانید با برخی از خطرناک‌ترین ویروس‌های کامپیوتری جهان آشنا شوید.


نشانه‌های ویروسی بودن کامپیوتر شما


هر کاربر کامپیوتر باید از نشانه‌های هشدارآمیز زیر اطلاع داشته باشد. در صورت مشاهده این موارد احتمال آلوده بودن کامپیوتر شما به ویروس وجود دارد.

 • پایین بودن غیرمعمول سرعت کامپیوتر
 • نمایش پیغام‌های متوالی بر روی نمایشگر
 • اجرا شدن برنامه‌ها به صورت سرخود
 • کپی و تکثیر شدن فایل‌ها به صورت خودبخود
 • مشاهده فایل‌ها و برنامه‌های جدید بر روی کامپیوتر
 • حذف شدن یا خراب شدن فایل، فولدر یا برنامه‌ها
 • صدای غیرعادی از هارد دیسک

 


اقداماتی که برای مقابله با ویروس کامپیوتری باید انجام بدهید


خطرناک ترین ویروس کامپیوتری جهان

اگر کامپیوتر شما هریک از نشانه‌های ذکر شده بالا را در خود دارد، احتمال آن وجود دارد که علت، یک ویروس یا بدافزار باشد. در این صورت باید به سرعت همه فرمان‌ها را متوقف و یک برنامه آنتی ویروس را دانلود کنید. اگر مطمئن نیستید که چه باید کرد، به افراد متخصص مراجعه کنید. در غیر این صورت، شخصا مراحل زیر را گام به گام دنبال کنید.

رفتن به حالت امن (Safe Mode)

سیستم را دوباره راه‌اندازی کنید و در هنگام بوت شدن دکمه F8 را فشار دهید تا منوی گزینه‌های بوت پیشرفته (Advanced Boot Options) نمایش یابد. گزینه Safe Mode with Networking را انتخاب کنید. کار در Safe Mode به مدیریت برنامه‌های مخرب کمک می‌کند؛ چون آن‌ها اجرا نمی‌شوند و غیرفعال هستند. همچنین مهم است که اینترنت را قطع کنید تا از انتشار ویروس جلوگیری شود.

حذف فایل‌های موقت (Temporary Files)

برای خالی کردن فضای هارد دیسک، پیش از اجرای آنتی ویروس فایل‌های موقت را حذف کنید. این اقدام به عملیات اسکن آنتی ویروس سرعت می‌بخشد. ابزار Disk Cleanup به حذف فایل‌های موقت کمک می‌کند.

ویروس رایانه ای

دانلود آنتی ویروس

با اتصال به اینترنت یک آنتی ویروس دانلود کنید. به یاد داشته باشید که استفاده از آنتی ویروس‌هایی که به صورت لحظه‌ای (Real-time) به بررسی و حفاظت از سیستم شما در برابر ویروس رایانه و سایر بدافزارها می‌پردازند بسیار موثرتر است. نکته مهم دیگر اینکه بیشتر از یک آنتی ویروس به صورت همزمان بر روی سیستم خود نصب نکنید.

اجرای آنتی ویروس و اسکن کردن سیستم

پس از دانلود آنتی ویروس، برای امنیت بیشتر اینترنت را دوباره قطع کنید. سپس آنتی ویروس را اجرا و سیستم خود را به صورت دستی اسکن کنید. همچنین دقت کنید گزینه اسکن خودکار لحظه‌ای توسط آنتی ویروس فعال باشد تا همواره ویروس‌ها و بدافزارهای احتمالی مورد شناسایی قرار گیرند.

فایل ها و برنامه های آسیب دیده را دوباره نصب کنید

هنگامی که کار ویروس‌ها یکسره شد، فایل‌ها و برنامه‌هایی که توسط ویروس خراب شده‌اند را دوباره نصب کنید. اگر از فایل‌ها و برنامه‌هایتان نسخه پشتیبان دارید، از آن‌ها بهره ببرید.


سخن پایانی


اولین ویروس کامپیوتری

یک رایانه حفاظت نشده طعمه‌ای چرب و نرم برای انواع ویروس کامپیوتری محسوب می‌شود. برای محافظت از کامپیوتر خود در برابر ویروس‌ها از آنتی ویروس و فایروال استفاده کنید، مرتبا آنتی ویروس و سیستم عامل خود را آپدیت کنید، از وب سایت‌های مشکوک بازدید نکنید و ایمیل‌ها و فایل‌های مشکوک و ناشناس را باز نکنید. همچنین برای دانلود نرم افزارها از وب‌سایت‌های رسمی آن‌ها یا منابع مطمئن استفاده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید تجربه‌های خود از ویروس‌های کامپیوتری را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.1 میلیون دلار
  Tenet
  اکران: 12 آگوست 2020
 • 44.4 میلیون دلار
  The New Mutants
  اکران: 26 آگوست 2020
 • 13.4 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 12.382 میلیون دلار
  Honest Thief
  اکران: 08 اکتبر 2020
 • 7.316 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 5.087 میلیون دلار
  Let Him Go
  اکران: 04 نوامبر 2020
 • 3.71 میلیون دلار
  Freaky
  اکران: 13 نوامبر 2020
 • 2.921 میلیون دلار
  The Empty Man
  اکران: 23 اکتبر 2020
 • 430,000 دلار
  Spell
  اکران: 30 اکتبر 2020
بازی ها
 • 04 آذر 1399
  Football Manager 2021
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 13 آذر 1399
  Immortals Fenyx Rising
  پلی استیشن 4, نینتندو سوییچ, پلی استیشن 5
 • 20 آذر 1399
  Cyberpunk 2077
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 11 دی 1399
  Dying Light 2
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 11 دی 1399
  Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 02 بهمن 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5

کدام بازیگر ایرانی، خواننده خوبی هم هست؟
1489 رای