جشنواره فیلم فجر امسال برگزار نخواهد شد! / احتمال برگزاری در بهار 1400

جشنواره فیلم فجر امسال برگزار نخواهد شد! / احتمال برگزاری در بهار 1400

اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم، امسال با بلاتکلیف‌ترین حالت جشنواره فیلم فجر رو به رو هستیم. همه منتظرند تا ببینند کرونا اجازه برگزاری جشنواره فیلم فجر 99 را می‌دهد یا خیر.

جشنواره فیلم فجر معتبرترین و مهم‌ترین جشنواره سینمایی داخل کشور است که هر سال در دهه مبارک فجر و در فاصله 12 بهمن تا 22 بهمن برگزار می‌شود و به قول سینمایی آغاز سال نوی سینمای ایران محسوب می‌شود. اما واضح است که هشت-نه ماهی می‌شود جهان دگرگون شد و با آمدن یک ویروس و مبتلا شدن و مرگ هزاران هزار نفر همه چیز تغییر کرده است. این تغییرات به سینماها و پروژه‌های سینمایی آسیب جدی زده و بدین ترتیب برگزاری جشنواره فیلم فجر 99 را هم در هاله‌ای از ابهام فرو برده است. به تازگی، پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر از یک منبع آگاه خبر داده که جشنواره فجر 99 امسال برگزار نخواهد شد.

جدیدترین اخبار جشنواره فیلم فجر 99

آنچه در ادامه می‌خوانید:

جدیدترین اخبار جشنواره فیلم فجر 99

چهارشنبه 5 آذر 99  پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر اعلام کرد، جشنواره فیلم فجر 99 به دلیل کرونا امسال برگزار نخواهد شد. به گزارش این پایگاه، منبعی آگاه که نخواسته نام او فاش شود این خبر را اعلام کرده و گفته:

دلیل این تصمیم، نبود شرایط برگزاری جشنواره فیلم فجر به دلیل همه گیری کرونا و تولید نشدن فیلم کافی برای حضور در جشنواره است. از سویی به دلیل خطر قاچاق فیلم امکان برگزاری برخط (آنلاین) مهم‌ترین رویداد سینمایی سالانه کشور وجود ندارد.

اینکه تا چه حد این خبر موثق است، ظرف روزهای آینده مشخص می‌شود اما با توجه به اینکه هنوز فراخوان جشنواره منتشر نشده، درحالی که سال‌های قبل این موقع کار هیئت انتخاب شروع می‌شد به نظر می‌رسد تا حدودی زیادی خبر تعویق جشنواره فیلم فجر 99 صحیح باشد.

جشنواره فیلم فجر 99 این روزها به یکی از مهمترین دغدغه‌های سینماگران، سازمان سینمایی و وزارت ارشاد تبدیل شده است. از طرفی هنوز تعداد زیادی از فیلم‌های اکران نشده روی دست ارشاد و تهیه‌کنندگان مانده است که عملا حتی در صورت بازگشایی سینماها هم کسی از ترس ابتلا به کرونا برای دیدنشان نمی‌رود و از طرف دیگر شکست‌های مالی سنگین و وضعیت معیشتی هنرمندان تئاتر و سینما هم انگیزه را از آنها گرفته و هم نگرانی شدیدی برای آینده‌شان رقم زده است.

در این میان برگزاری جشنواره‌ای پر زرق و برق شاید یک کار کاملا به دردنخور است که هزینه‌های آن می‌تواند صرف خود سینماگران، سالن‌داران و تهیه‌کنندگان سینمایی شود. اما در آخرین خبری که اواسط مهرماه خبرگزاری ایسنا منتشر کرد، دبیر جشنواره فیلم فجر 99 تاکید داشته که سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به شکل محدود (با پنجاه درصد ظرفیت سالن‌ها) و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد. محمد مهدی طباطبایی نژاد در این گفت‌و‌گوی کوتاه با ایسنا گفته است:

تا الان قرار ما بر این است که جشنواره فیلم فجر به شکل محدود و کاملاً رعایت شده با حداکثر پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. البته منظور از محدود این نیست که حجم جشنواره کوچک شود، بلکه برپایی آن را با همان رعایت پروتکل‌ها و 50 درصد ظرفیت سالن‌ها مدنظر داریم. اما از طرفی احتمال برگزار نشدن جشنواره هم وجود دارد. اگر شرایط برای برگزاری مناسب نبود، جشنواره فیلم فجر را با بخش بین‌الملل آن ادغام می‌کنیم و در بهار سال آینده برگزار می‌کنیم.

جشنواره فیلم فجر39 / سیمرغ بلورین

معاون سابق نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی تاکید کرده که:

در این راستا جشنواره‌ ونیز به نوعی الگوی برگزاری جشنواره فجر در دوران کرونا خواهد بود. البته علاقمندان به شرکت در جشنواره باید منتظر انتشار فراخوان جشنواره باشند و اعلام دقیق زمان و تاریخ جشنواره فیلم فجر 99 باشند.

البته قبل از اظهارات صریح دبیر جشنواره، برخی معتقد بودند اگر مسئولین تلاش کنند اکران آنلاین را سر و سامان دهند، شاید بتوان این رویداد بزرگ سینمایی را به صورت آنلاین و گسترده برگزار کرد و شاید یک روش جدید در برگزاری جشنواره فیلم فجر باشد، اما بسیاری از تهیه‌کنندگان و سرمایه‌گذاران مخالف این نظرات بودند و معتقدند فیلم‌هایشان قطعا در اکران آنلاین قاچاق می‌شود و سرمایه‌شان به باد خواهد رفت!

در همین زمینه برخی از بزرگان و پیشکسوتان هنر هم اظهارنظرهای متفاوتی داشته‌اند. برخی می‌گویند سازمان سینمایی و وزارت ارشاد باید ضمن لغو هرگونه جشنواره سینمایی در ماه‌های آتی، هزینه‌های مختص آن را به هنرمندان آسیب دیده و کسانی که این روزها بیکار شده‌اند اختصاص دهد. علی نصیریان از اساتید و بزرگان بازیگری سینمای ایران در گفتگویی عنوان کرد:

بالاخره جشنواره فیلم فجر مخاطبان زیادی دارد و اگر برگزار شود از اکران عمومی تماشاگر بیشتری خواهد داشت که برای وضعیت فعلی خطرناک است، اگر هم بخواهیم بدون تماشاگر برگزارش کنیم که هیچ شور و هیجانی نخواهد داشت. به نظرم برگزاری جشنواره فیلم فجر در شرایط فعلی جایز نیست.

علی نصیریان/ بهترین کاراکترهای سریال های نمایش خانگی

این صحبت‌های دبیر جشنواره فیلم فجر در حالی است که در طول چند هفته اخیر و با وارد شدن به ماه‌های سرد سال، شیوع ویروس کرونا دوباره همه جهان و ایران را نگران کرده است و باید دید آیا ارشاد و دبیر سی و نهمین جشنواره فیلم فجر نظر خود را تغییر خواهند داد و از برگزاری جشنواره فجر منصرف می‌شوند یا جشنواره فجر 99 مثل هر سال برگزار خواهد شد!

فیلم های جشنواره فیلم فجر 99

با وجود اما و اگرهای بسیار درباره احتمال برگزار شدن یا نشدن و حتی تاریخ برگزاری جشنواره فیلم فجر 99، این روزها بسیاری از سینماگران با رعایت نسبی پروتکل‌های بهداشتی و توقف‌های گاه و بیگاه در حال تولید فیلم‌های جدید هستند. در این قسمت می‌خواهیم به تعدادی از فیلم‌هایی که به احتمال زیاد در جشنواره فیلم فجر حضور خواهند داشت، اشاره کنیم. لازم به ذکر است این قسمت به تدریج به‌روزرسانی خواهد شد.

جشنواره فیلم فجر 99 / عروسی مردم / فیلم های جدید در حال ساخت

در میان فیلم‌های آماده نمایش قطعا «قاتل و وحشی» به کارگردانی حمید نعمت‌الله، «بدون همه چیز» به کارگردانی محسن قرایی، «روشن» به کارگردانی روح‌الله حجازی، «عروسی مردم» به کارگردانی مجید توکلی، «گشت 3» به کارگردانی سعید سهیلی، «کارو» به کارگردانی احمد مرادپور، «کوسه» به کارگردانی علی عطشانی، «مجوز خروج» به کارگردانی کیارش اسدی زاده و «چپ راست» به کارگردانی حامد محمدی به احتمال فراوان فرم حضور در جشنواره فیلم فجر را پر خواهند کرد.

در کنار فیلم‌های جدید برخی فیلم‌های ساخته شده سال گذشته که در جشنواره توسط هیئت داوران پذیرفته نشدند و هنوز حتی در جشنواره‌های خارجی نیز به نمایش درنیامده‌اند هم شاید شانس خود را دوباره امتحان کنند. «مجبوریم» به کارگردانی رضا درمیشیان، «لامینور» به کارگردانی داریوش مهرجویی، «دست انداز» به کارگردانی کمال تبریزی، «ستاره بازی» به کارگردانی هاتف علیمردانی، «گورکن» به کارگردانی کاظم مولایی، «سگ بند» به کارگردانی مهران احمدی، «سلفی با دموکراسی» به کارگردانی علی عطشانی و «آفتاب نیمه شب» اثر شهریار بحرانی از جمله این فیلم‌ها هستند. البته این فیلم‌ها در صورتی در جشنواره حضور خواهند داشت که تا بهمن ماه در هیچ جشنواره خارجی و داخلی به نمایش درنیایند یا اکران عمومی نشوند.

جشنواره فیلم فجر 99 / تفریق / فیلم های ایرانی در حال ساخت

علاوه بر فیلم‌های مذکور برخی از فیلم‌ها هستند که هنوز در مرحله تولیدند، اما قطعا تمام تلاششان را می‌کنند تا به جشنواره فیلم فجر برسند و اگر برسند، جذابیت‌های زیادی به جشنواره سی و نهم اضافه خواهند کرد. «خائن کشی» اثر مسعود کیمیایی، «قهرمان» اثر اصغر فرهادی، «شب داخلی دیوار» اثر برادران جلیلوند، «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «بی‌وقتی» به کارگردانی نرگس آبیار، «نگهبان شب» به کارگردانی رضا میرکریمی، «صحنه‌زنی» اثر علیرضا صمدی و «تفریق» جدیدترین فیلم مانی حقیقی از جمله آثار مهمی هستند که مخاطبان سینما بی‌صبرانه منتظر تماشای آنها هستند.

نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر 99

درحالیکه هنوز معلوم نیست جشنواره فیلم فجر 99 برگزار می‌شود یا خیر، شاید نوشتن از نامزدهای احتمالی سیمرغ بازیگری یک شوخی به نظر بیاید! اما ما این کار را کرده‌ایم و کسانی که احتمال دارد امسال در فیلم‌های جدید بدرخشند و شاید نامزد سیمرغ احتمالی جشنواره فیلم فجر سی و نهم شوند را با هم مرور کرده‌ایم. قطعا با اعلام لیست فیلم‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر 99 و انتخاب نهایی هیئت داوران این قسمت هم به‌روزرسانی خواهد شد. همراه پلازامگ باشید.

امیر آقایی

جشنواره فیلم فجر 99 / زندگینامه امیر آقایی

 • فیلم‌های احتمالی: شب داخلی دیوار، خائن کُشی

امیر آقایی در یک سال اخیر موفقیت‌های بسیار خوبی کسب کرده و ضمن درخشش در فیلم «شنای پروانه» و برنده شدن سیمرغ بلورین سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، این روزها با نقش متفاوت نیما بحری در سریال «آقازاده» محبوبیت زیادی پیدا کرده است. همکاری این بازیگر با برادران جلیلوند و همبازی شدن با نوید محمدزاده باعث درخشش بسیار زیاد فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» شد و حالا این جمع دوباره در «شب داخلی دیوار» دور هم جمع شده‌اند. از طرف دیگر بازی در نقش اول فیلم مسعود کیمیایی که استاد بازی گرفتن از بازیگرانش است قطعا شانس امیر آقایی را برای نامزدی و حتی برنده شدن سیمرغ بلورین در جشنواره فیلم فجر 99 بالا می‌برد.

مهران مدیری

نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر 99 /خائن کشی / مهران مدیری / مسعود کیمیایی / فیلم های در حال ساخت ایرانی

 • فیلم احتمالی: خائن کشی

مهران مدیری بزرگترین غافلگیری و شاید برگ برنده مسعود کیمیایی برای فیلم جدیدش است. کیمیایی بارها در تلاش بوده در فیلم‌های «ضیافت»، «سلطان» و «جرم»  با مهران مدیری همکاری کند و به دلایل مختلف این امر میسر نشده و حالا مدیری در «خائن کشی» فرصت حضور در محضر مسعود کیمیایی را به دست آورده است و شاید این همان نقشی باشد که مهران مدیری بتواند برای آن بالاخره سیمرغ بگیرد.

نوید محمدزاده

جشنواره فیلم فجر 99 / نوید محمدزاده

 • فیلم‌های احتمالی: شب داخلی دیوار، تفریق، نگهبان شب

نوید محمدزاده بدون شک ستاره بزرگ دهه نود بوده و تاکنون در این ده سال، رکورد دریافت جایزه را هم زده است. حالا این بازیگر با سه پروژه سینمایی می‌تواند در جشنواره فیلم فجر 99 باز هم سیمرغی دیگر را به خانه ببرد. گفته می‌شود محمدزاده در «شب داخلی دیوار» به کارگردانی برادران جلیلوند نقش یک نابینا را برعهده دارد و همین کاراکتر نوید محمدزاده را برای نامزدی و شکار سیمرغ در مسیر راحت‌تری قرار می‌دهد.

رضا عطاران

نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر سی و نهم / رضا عطاران

 • فیلم‌های احتمالی: روشن، دینامیت، شیشلیک

رضا عطاران هم از آن بازیگرانی است که شاید بعد از مدت‌ها با فیلم‌های متفاوت به جشنواره بیاید. مهمترین اثر او، فیلم «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان است. عطاران بعد از جواد عزتی، احمد مهرانفر و مهران مدیری، چهارمین کمدین مطرحی است که در فیلم‌ محمدحسین مهدویان ایفای نقش می‌کند. نکته عجیب اما این است که این بار مهدویان یک کمدی اجتماعی را با فیلمنامه امیرمهدی ژوله ساخته است. ترکیب مهدویان، ژوله و عطاران، قطعا یک ترکیب برنده است و شانس رضا عطاران برای نامزدی بسیار بالاست. علاوه بر این، با تصویری که از فیلم روشن منتشر شده مشخص است که رضا عطاران نقشی متفاوت را در این فیلم ایفا کرده است.

امین حیایی

تاریخ جشنواره فیلم فجر 99 / بهترین فیلم های کمدی ایرانی 99

 • فیلم‌های احتمالی: قاتل و وحشی، رقصنده

امین حیایی دیگر بازیگری است که به احتمال زیاد یکی از نامزدهای احتمالی سیمرغ جشنواره فیلم فجر 99 است. حیایی که به تازگی بازی در کمدی «رقصنده» را به پایان رسانده و در آن یک نقش متفاوت دارد، در «قاتل و وحشی» حمید نعمت‌الله هم نقشی خاص بازی کرده است و همین امر شانس این بازیگر را برای کسب سیمرغ جشنواره بالا می‌برد.

مجید صالحی

نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر 99 /صحنه زنی / فیلم های ایرانی در حال ساخت

 • فیلم احتمالی: صحنه زنی

اگر فیلم «صحنه‌زنی» وارد انتخاب‌های نهایی هیئت داوران شود، شک نکنید که مجید صالحی یکی از نامزدهای اصلی دریافت سیمرغ بلورین خواهد شد. این کمدین که توانایی بسیار زیادی در ایفای نقش‌های جدی و تلخ دارد، در این فیلم یک شخصیت پیچیده و جدی را به نمایش گذاشته و تصویری متفاوت از خود ارائه داده است.

لیلا حاتمی

نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر/فیلم های در حال ساخت

 • فیلم‌های احتمالی: قاتل و وحشی، دسته دختران، چشم و ابرو

در میان بانوان بازیگر، یکی از کسانی که شانس بالایی برای نامزدی و دریافت سیمرغ بلورین در جشنواره دارد، لیلا حاتمی است. به خصوص اگر علاوه بر قاتل وحشی، دو فیلم دیگرش «دسته دختران» و «چشم و ابرو» هم به این فستیوال برسند. امین حیایی در برنامه فریدون جیرانی از کاراکتری که لیلا حاتمی در «قاتل و وحشی» ایفا کرده بسیار تمجید کرد و همین گمانه‌زنی‌ها را برای نامزدی لیلا حاتمی افزایش داده است.

سارا بهرامی

تاریخ جشنواره فیلم فجر 99 / رکوردداران جوایز سینمای ایران

 • فیلم‌های احتمالی: روشن، خائن‌کشی

سارا بهرامی بازیگر توانمندی است که در چند سال اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و حتی برای «دارکوب» سیمرغ هم گرفته است. او امسال احتمالا دو فیلم «روشن» و «خائن‌کشی» را در جشنواره داشته باشد. از آنجاییکه در کارنامه سارا بهرامی فیلم متوسط یا بد به ندرت به چشم می‌خورد، قطعا این آثار جدید هم پتانسیل بالایی برای او ایجاد می‌کنند تا سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را دوباره برنده شود.

فاطمه معتمدآریا

نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر/فیلم های در حال ساخت ایران

 • فیلم احتمالی: روزی روزگاری آبادان

فاطمه معتمدآریا که یکی دو سالی می‌شود پرکارتر شده و بازگشت خوبی به عرصه بازیگری داشته است، با اولین فیلم حمیدرضا آذرنگ شانس زیادی برای نامزد شدن در جشنواره فیلم فجر 99 دارد. به خصوص اینکه او قرار است در این فیلم نقشی متفاوت ایفا کند و گریم جذابی هم برایش طراحی شده است.

دیگران

سی و نهمین جشنواره فیلم فجر / فیلم های جدید در حال ساخت

علاوه بر موارد مذکور، بازیگرانی چون محسن تنابنده و امیر جدیدی با فیلم قهرمان اصغر فرهادی، شکیب شجره با فیلم عروسی مردم مجید توکلی، پانته‌آ بهرام با فیلم خائن کشی مسعود کیمیایی، ژاله صامتی با فیلم شیشلیک اثر محمدحسین مهدویان و ترانه علیدوستی با تفریق مانی حقیقی هم شانس بالایی برای نامزدی دارند.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم درحالیکه فاصله زیادی تا آغاز سال نوی سینمای ایران نمانده، به حواشی، فیلم‌ها و نامزدهای احتمالی جشنواره فیلم فجر 99 بپردازیم و آخرین اخبار جشنواره فیلم فجر 99 را به اطلاع شما مخاطبان عزیز مجله پلازا برسانیم. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را برای پوشش بهتر جشنواره فیلم فجر 99 حتما با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 55.1 میلیون دلار
  Tenet
  اکران: 12 آگوست 2020
 • 44.4 میلیون دلار
  The New Mutants
  اکران: 26 آگوست 2020
 • 13.4 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 12.382 میلیون دلار
  Honest Thief
  اکران: 08 اکتبر 2020
 • 7.316 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 5.087 میلیون دلار
  Let Him Go
  اکران: 04 نوامبر 2020
 • 3.71 میلیون دلار
  Freaky
  اکران: 13 نوامبر 2020
 • 2.921 میلیون دلار
  The Empty Man
  اکران: 23 اکتبر 2020
 • 430,000 دلار
  Spell
  اکران: 30 اکتبر 2020
بازی ها
 • 04 آذر 1399
  Football Manager 2021
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 13 آذر 1399
  Immortals Fenyx Rising
  پلی استیشن 4, نینتندو سوییچ, پلی استیشن 5
 • 20 آذر 1399
  Cyberpunk 2077
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 11 دی 1399
  Dying Light 2
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 11 دی 1399
  Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 02 بهمن 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5

کدام بازیگر ایرانی، خواننده خوبی هم هست؟
831 رای