اختصاصی پلازامگ: نقد و بررسی بازی Little Nightmares | کابوس های کوچک تمامی ندارند

اختصاصی پلازامگ: نقد و بررسی بازی Little Nightmares | کابوس های کوچک تمامی ندارند
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازی Little Nightmares با تجربه یک بازی پلتفرمر و ترسناک در انتظار شماست. با نقد و بررسی بازی کابوس های کوچک همراه پلازامگ باشید.

از مفهوم ترس در بازی‌های ویدئویی زیاد شنیده‌ایم؛ از ترس ناشی از خون ‌و خون‌ریزی گرفته تا  ترس‌های روانشناختی و زیرپوستی. اما اگر از طرفداران بازی‌های ترسناک باشید، قطعا یک بازی ترسناک در ژانر پلتفرمر و معمایی برای شما جذاب خواهد بود. ترسی از نوع جدید که پیچیدگی روند داستان تاثیر زیادی در گیم‌پلی بازی خواهد داشت. بازی Little Nightmares تجربه یک بازی سکوبازی آن هم در ژانر ترس و بقا را در اختیار شما خواهد گذاشت.

بازی لیتل نایتمرز

این بازی در تاریخ 28 آوریل 2017 (8 اردیبهشت 1396) برای کامپیوتر، پلی استیشن 4 و ایکس‌باکس وان و در تاریخ 18 می 2018 (28 اردیبهشت 1397) برای نینتندو سوییچ منتشر شد. بازی Little Nightmares 2 هم در راه است و در بهمن 1399 منتشر خواهد شد. در این مقاله با نقد و بررسی بازی Little Nightmares همراه پلازامگ باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 

تریلر بازی Little Nightmares

شما در تریلر بازی Little Nightmares می‌توانید بخشی از وحشت به‌کار رفته و تعقیب‌وگریزهای شخصیت‌های بازی را به خوبی مشاهده کنید. در ادامه به تریلر بازی کابوس های کوچک نگاهی خواهیم انداخت.

 

نقد و بررسی بازی Little Nightmares

زمان زیادی از معرفی بازی Little Nightmares در سال 2017 نگذشته بود که شرکت سازنده بازی، یعنی Tarsier Studios نوید انتشار یک بازی خوش‌ساخت همراه با معماهای متعدد را می‌داد. در نگاه اول با یک بازی پلتفرمر ساده روبه‌رو بودیم. اما رفته‌رفته مشخص شد که اینطور نیست و بازی لیتل نایتمرز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. اگر کاور بازی را دیده‌اید و قصد خرید یک بازی پلتفرمر سرگرم‌کننده را دارید، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. این بازی چیزی فراتر از یک تجربه سرگرم‌کننده است.

گیم پلی بازی little nightmares

در واقع بازی Little Nightmares چیزی بیشتر از یک بازی سکوبازی را در خود جای داده است. اولین چیزی که در مواجهه با بازی لیتل نایتمرز با آن روبه‌رو خواهید شد، فضای سنگین و تیره و تار بازی است. چیزی که توانسته نام انتخاب‌شده برای بازی را به بهترین شکل ممکن برای شما تداعی کند. المان‌های بسیار کوچک وحشت‌انگیز در یک محیط بسیار بزرگ و گیج‌کننده که هر کدام ارتباط تنگانگی با یکدیگر دارند. همه این موارد ناخودآگاه ما را به یاد کابوس‌های دوران کودکی می‌اندازد. کابوس‌هایی که به همان اندازه کوچک و وحشتناک به نظر می‌رسید.

معرفی بازی Little Nightmares

موضوعی که بیش از هر چیز نقد بازی Little Nightmares را برای من جذاب کرده، به ارتباط گیم‌پلی و ژانر بازی باز می‌گردد. جایی که ژانر ترس و بقا در یک قاب سکوبازی به تصویر کشیده می‌شود. البته تا قبل از بازی لیتل نایتمرز عناوین محدودی مانند بازی INSIDE و Limbo وجود داشت که ترس به اصطلاح دوبعدی را عرضه کرده بود، ولی Little Nightmares چیز دیگری است و جای این مجموعه به شدت در میان بازی‌های ترسناک حس می‌شد. نگاه به حرکات رندانه شخصیت اصلی بازی که اتفاقا از ظرافت خاص کودکانه‌ای برخوردار است، در هنگام خورده شدن به وسیله هیولاهای چاق‌وچله بازی به هیچ وجه حس خوشایندی را به شما القا نخواهد کرد!

 

داستان بازی Little Nightmares

بازی Little Nightmares داستان تعقیب ‌و گریزهای دخترکی زردپوش به نام Six (سیکس) را در یک کشتی مسافری خیالی به نام Maw روایت می‌کند که آغاز داستانش با یک کابوس شروع می‌شود. البته کسانی که این بازی را تجربه کرده‌اند، معمولا بعد از اتمام با بازخوردهای متفاوتی به داستان واکنش نشان می‌دهند. عده‌ای داستان را پوچ و بی‌معنی می‌دانند و عده‌ای دیگر داستان بسیار غنی و پیچیده‌ای را از بازی روایت می‌کنند. از آنجایی که داستان نقش مهمی را در این بازی ایفا می‌کند، بد نیست تا نگاه کامل‌تری به داستان بازی Little Nightmares داشته باشیم.

بررسی بازی Little Nightmares

بعد از بیدار شدن سیکس در زیرزمین‌های کشتی Maw، او تصمیم گرفته تا راه فرار از این کابوس را پیدا کند. او در این راه با موجودی کور با دست‌هایی بلند مواجه شده که به عنوان سرایدار Maw شناخته می‌شود. اینطور که پیداست، سرایدار بچه‌ها را به تله می‌اندازد و بعد از کشتن آنها، بچه‌ها را به محلی نامعلوم می‌فرستد. پس از فرارهای مجدد از دست سرایدار، سیکس‌ موفق می‌شود تا سرایدار را شکست داده و از شر او خلاص شود.

 

در Maw چه خبر است؟

در ادامه سیکس به آشپزخانه Maw راه پیدا می‌کند و دومین دشمن بازی یعنی آشپزهای دوقلو با شما رو‌به‌رو می‌شوند. آن طور که پیداست آشپزها در تدارک یک پذیرایی مفصل برای جشنی بزرگ هستند که در طول این آماده‌سازی، سیکس بارها برای آنها مزاحمت ایجاد می‌کند. پس از فرار از دست آشپزها، سیکس کشتی کوچک‌تری می‌بیند که مهمان‌هایی چاق و بدقواره، از آنجا به Maw وارد می‌شوند. پس از گشت ‌و گذارهای مختلف متوجه خواهید شد که این کشتی توسط زنی مرموز اداره می‌شود که شباهت‌های زیادی به گیشاهای فرهنگ ژاپنی دارد.

داستان بازی Little Nightmares

سیکس ادامه می‌دهد تا به اقامتگاه آن زن می‌رسد. رئیس کشتی خانه زیبا و مجللی دارد که پر از آینه‌های شکسته‌ است. زن مرموز سیکس را یافته و او را دنبال می‌کند تا در مکانی با یکدیگر به مبارزه بپردازند. سیکس با یک آینه شکسته موفق می‌شود تا رئیس کشتی را شکست دهد و همچنین قدرت‌های ماورایی او را به دست می‌آورد. در نهایت سیکس را می‌بینیم که از میان مهمان‌ها یا همان دشمنان به راحتی و بدون مزاحمت دشمنان عبور می‌کند. پس از پایان عنوان‌بندی، سیکس در ورودی Maw نشسته و به احتمال زیاد منتظر نجات است. در این لحظه صدایی ضعیف شبیه آژیر کشتی در پشت صحنه شنیده می‌شود.

 

تحلیل و بررسی داستان بازی Little Nightmares

با یک بار تجربه بازی Little Nightmares متوجه خواهید شد که نقش داستان از اولویت بالایی در این بازی برخوردار است. اما نکته آنجاست که داستان بازی پر شده است از نکات ریز و درشتی که نباید به سادگی از آنها عبور کرد.

دانلود بازی little nightmares

کابوس های تکرارشدنی

در همان ابتدا، بازی با یک کابوس شروع شده و پس از هر بار مرگ سیکس و برخاستن از خواب، متوجه خواهید شد که کل داستان گویا مانند یک کابوس در جریان است. سیر صعودی وحشت باعث شده تا سرتاسر بازی مانند یک کابوس جریان داشته باشد. از محیط کودکستان ابتدای بازی گرفته تا اتاق پذیرایی از مهمانان خبیث و در نهایت صحنه مبارزه پایانی که در تاریکی مطلق دنبال می‌شود.

 

شخصیت های بازی دقیقا چه کسانی هستند؟

نمادگرایی یکی از المان‌هایی است که به خوبی در بازی Little Nightmares پیاده شده است. این نمادگرایی را می‌توان به وضوح در طراحی شخصیت‌های بازی جستجو کرد؛ از شخصیت اصلی بازی گرفته تا دشمنان بازی. به طور خلاصه سیکس را می‌توان نماد یک انسان سالم و بدون حاشیه دانست که تحت تاثیر تیرگی و محیط قرار می‌گیرد و سرنوشتش به کل تغییر پیدا می‌کند. در طرف دیگر رئیس آخر بازی را داریم که گویا قدرت مطلق است و درنهایت به دست سیکس بی‌دست ‌و پای بازی نابود می‌شود. همان دخترک معصوم ابتدای بازی تبدیل به قدرت برتر بازی خواهد شد.

تریلر بازی little nightmares

در بهترین حالت ممکن می‌توان این شخصیت‌ها را در حالات درونی و شخصیت انسان‌ها کشف کنیم. در قسمت دوم بازی که بیشتر به شخصیت سرایدار پرداخته می‌شود، مشاهده می‌کنیم که سرایدار در اصل شخصیت بدی نبوده است، اما به عنوان یکی از دشمنان فعلی بازی شناخته می‌شود. شخصیت‌های بازی کابوس های کوچک به ما می‌گوید که چگونه انسان‌ها می‌توانند تبدیل به یک هیولای غیر قابل‌ کنترل شوند.

 

شما در این کابوس تنها نیستید

با ادامه بازی متوجه موجوداتی به نام نوم (Nome) خواهید شد که این موجودات کوچک در مواقعی از بازی به کمک شما خواهند آمد. اما این موجودات از کجا آمده‌اند؟ در بسته‌ الحاقی بازی Little Nightmares به نام Secrets of the Maw، این حقیقت برملا می‌شود که نوم‌ها در گذشته همان کودکانی بوده‌اند که در کودکستان Maw زندانی‌ شده‌اند. اگر به سایه نوم‌ها بر روی دیوار دقت کنید، می‌بینید که سایه یک کودک بر روی دیوار افتاده است. همچنین در پایان بسته الحاقی رزیدنس (The Residence) مشاهده می‌کنید که پسربچه‌ای که شخصیت اصلی آن بازی را برعهده داشت، توسط رئیس کشتی به یک نوم تبدیل می‌شود.

راهنمای کامل بازی Little Nightmares

هنگامی که کودکان هم بی رحم می شوند

در جریان بازی متوجه خواهید شد که دختر کوچولوی قصه ما آنقدرها هم معصوم نیست. در واقع این ذات بازی Little Nightmares است. جایی که سیکس در هنگام گرسنگی دیگر به مواد غذایی اکتفا نمی‌کند و موش‌های زنده گیرافتاده داخل تله‌ها را می‌خورد. اوضاع وقتی بدتر می‌شود که در انتهای بازی و وقتی که نوم‌ها به سیکس هنگام گرسنگی او مواد غذایی تعارف می‌کنند، سیکس در اقدامی غیرمنتظره نوم را به جای غذا می‌خورد! و در نهایت رئیس آخر بازی را شکست می‌دهد و خون گردن او را میک می‌زند. اما دلیل این خشونت تدریجی چیست؟

 

بد بودن هیچ گاه پایان دارد

بازی به این موضوع اشاره دارد که حتی معصوم‌ترین افراد هم می‌توانند تبدیل به پلیدترین‌ها شوند. در نگاه اول دشمنان بازی بسیار چندش‌آور و خطرناک نمایش داده می‌شوند، ولی رفته‌رفته مشخص می‌شود که سیکس هم دست کمی از آنها ندارد. عوامل مختلفی در این پروسه دخالت دارند. تاثیر محیط و برخورد با شخصیت‌های مختلف، بازخورد قابل توجهی به روحیات کاراکتر اصلی بازی دارد. همان کودکی که در ابتدای بازی به نوم‌ها کمک می‌کرد، کم‌کم از آنها به عنوان یک وسیله برای راه فرار استفاده می‌کرد و در آخر هم آنها را نوش جان کرد! در انتهای بازی و کشته شدن زن مرموز بازی هم گویا سیکس قدرت و بدی او را کسب و حتی خوی شیطانی دشمنان را نیز می‌تواند کسب کند. و در پایان، همان سیکس کوچک و دوست‌داشتنی تبدیل می‌شود به بدترین موجود بازی!

بازی ترسناک Little Nightmares

گیم پلی بازی Little Nightmares

گیم پلی بازی Little Nightmares مانند دیگر قسمت‌های آن ساده است، ولی هیجان خاص خودش را دارد. شما کنترل دختربچه‌ای را به عهده دارید که فرار تنها راه نجاتش است. سلاح و تجهیزاتی هم درکار نیست و فقط می‌توانید با یک فندک کوچک مسیر تاریک خودتان را روشن کنید. مخفی‌کاری و سرعت بالا در تعقیب‌ و گریزها از المان‌های مهم بخش گیم‌پلی است. تمام دقت خود را برای مخفی شدن از شر دشمنان باید به‌کار بگیرید و در هنگام فرار، بهترین مسیر ممکن را انتخاب کنید.

نقد بازی Little Nightmares

البته در طول بازی گیم‌پلی درگیر مشکلات معدودی می‌شود. از آنجایی که بازی کابوس‌های کوچک در ژانر پلتفرمر نیز دنبال می‌شود، پریدن و جابه‌جایی بر روی موانع و مکان‌های مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است. زاویه دوربین بازی به گونه‌ای است که در هنگام بعضی از پرش‌ها دید مخاطب کور می‌شود. به ویژه در شرایطی که از دست دشمنان در حال فرار هستید و پرش و یا سر خوردن در محیط به خوبی انجام نمی‌شود.

معماهای بازی نیز در نوع خود جالب طراحی شده‌اند. یافتن راه خروج با جابه‌جایی وسایل، پیدا کردن کلید درب‌های بازی و حتی مبارزه با دشمنان نیز از پازل‌های ریز و درشت بهره می‌برند. جستجوی محیط در حل معماها کمک زیادی به شما خواهد کرد. البته در مورد سطح سختی معماها جای بررسی وجود دارد و انتظار بیشتری از بازی می‌رفت. در مجموع نگران معماهای بازی نباشید.

 

گرافیک بازی Little Nightmares

همیشه بخش گرافیک کمک زیادی به موفقیت یک بازی می‌کند. بازی Little Nightmares نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طراحی شخصیت‌ها و محیط بازی توانسته تا مسیر رستگاری بازی را تامین کند. با اینکه از پناسیل‌های حداکثری موتور Unreal Engine 4 در بازی استفاده نشده، ولی گرافیک بازی کابوس های کوچک به خوبی استانداردهای یک بازی در ژانر ترس ‌و بقا را رعایت کرده است. نورپردازی به بهترین شکل بخشی از بار گرافیکی بازی را به دوش می‌کشد.

بازی کابوس های کوچک

کافی است تا فضای سنگین بازی را از همان ابتدا مشاهده کنید. حتی منوی ابتدایی بازی نیز این جو وهم‌آلود و تیره را به نمایش می‌گذارد. ترکیب رنگ‌های ضد در بازی به همراه پارامترهای دیگر، به خوبی نوع وحشت بازی Little Nightmares را انتقال می‌دهد. سایز بدن شخصیت اصلی بازی در برابر محیط‌های بزرگ، بسیار ناچیز است؛ همین طور نور فندک سیکس در برابر تاریکی محیط‌های بازی. همه این پارادوکس‌های طراحی در جهت القای ترس کودکانه از دید شخصیت سیکس به شما است.

 

موسیقی و صداگذاری بازی Little Nightmares

بازی در بخش صداگذاری و موسیقی نیز هیچ کم و کاستی نخواهد داشت. با اینکه بیشتر روند بازی بدون هیچ گونه موسیقی دنبال می‌شود، ولی تاثیر موسیقی به‌جای خود کاملا ملموس است؛ موسیقی دلهره‌آور در موارد تعقیب ‌و گریز و یا موزیک‌های صوتی هیجانی و ترسناک در مواقع اتفاقات خاص بازی. حتی با اینکه هیچ دیالوگی میان کاراکترها ردوبدل نمی‌شود، اما تمام افکت‌های صوتی بازی کاملا مطابق با شرایط رعب‌آور رعایت شده است.

پیشنهاد ما به شما برای تجربه بهتر بازی‌ها، تهیه ست‌های گیمینگ مانند دسته بازی، هدفون گیمینگ، کیبورد گیمینگ، موس گیمینگ، ماوس پد گیمینگ، پایه شارژر دسته PS4، اسکین PS4، برچسب دسته PS4، کیف PS4، برچسب xbox و … از فروشگاه اینترنتی پلازا است.

سخن پایانی

از بازی Little Nightmares می‌توان به عنوان یکی از بهترین بازی‌های پلتفرم نسل هشتم یاد کرد. یک بازی سکوبازی که به خوبی المان‌های ترس و وحشت را در دل خود جا داده است. بازی کابوس های کوچک آنقدر غنی است که حتی وجود یک سری مشکلات در کنترل‌های بازی کمتر به چشم بیاید. اگر به تجربه این شاهکار استودیو تارسیر پرداختید، از کنار بخش داستانی فوق‌العاده آن به همین راحتی عبور نکنید.

بازی لیتل نایتمرز

شاید بد نبود که با توجه به گیم‌پلی این عنوان، دانلود بازی Little Nightmares برای گوشی‌های هوشمند نیز عرضه می‌شد. اگر از کاربران کنسول‌های نسل هشتم و یا رایانه‌های شخصی هستید، تجربه این شاهکار هنری را حتما به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران1 دیدگاه
عاطفه
.
22 آذر 1399، 12:17
پاسخ
0
1
بازی ترسناک Little Nightmares عالیه
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5