فواید کتاب خواندن در زندگی روزمره انسان و تاثیرات شگفت انگیز آن

فواید کتاب خواندن در زندگی روزمره انسان و تاثیرات شگفت انگیز آن
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کتاب خواندن تاثیرات باورنکردنی روی ذهن و عملکرد انسان در زندگی شخصی و اجتماعی می‌گذارد و فواید فوق‌العاده‌ای بدنبال دارد. در این مطلب شما را با 15 مورد از فواید مطالعه کتاب آشنا خواهیم کرد.

خیلی از افراد از تاثیر کتاب خواندن روی ذهن اطلاع ندارند و نمی‌دانند این کار چه تاثیری بر زندگی‌شان می‌گذارد. آیا می دانستید که کودکان شش ماهه‌ای که والدین‌شان چند بار در هفته برای‌شان کتاب می‌خوانند در مقایسه با کودکانی که از چنین تجربه‌ای محروم هستند در چهار سالگی مهارت خواندن و نوشتن بهتری دارند؟ نمره بالاتری در آزمون‌های هوش می‌گیرند و سال‌ها بعد شغل بهتری خواهند یافت؟

در ویدیوی زیر «فواید کتاب خواندن» را تماشا کنید:

لذت خواندن کتاب با هیچ چیزی قابل مقایسه نیست. هیچ فناوری دیجیتالی یارای رقابت با کتاب خواندن را ندارد. می‌گویند مطالعه کتاب چه کاغذی باشد یا کتاب‌های الکترونیک، مزایای بیشماری دارد. مطالعه و خواندن کتاب فوایدی باورنکردنی به همراه دارد که در این مقاله تنها به 15 مورد از فواید کتاب‌ خواندن اشاره می‌کنیم. برای آشنایی با 5 راه ساده برای اینکه بیشتر کتاب بخوانید می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

در ادامه می‌خوانید: 

کتاب خواندن چه فایده ای دارد؟

1. بهبود سلامت ذهن و روان

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که کتاب می‌خوانند در مقایسه با سایر افراد حدودا 2.5 برابر کمتر است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که هوشیاری ذهنی روند ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کند می‌کند (یا حتی از وقوع آن پیشگیری می‌کند).

2. کاهش استرس

فواید کتاب و کتابخوانی / reading books stress

یک کتاب خوب در چشم برهم زدنی شما را وارد دنیای دیگری به دور از تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان می‌کند و بدین ترتیب باعث می‌شود اندکی از میزان استرس‌تان کاسته شود. براساس پژوهشی که دانشگاه Sussex انجام داده، تنها 6 دقیقه مطالعه کتاب تا 68 درصد میزان استرس را کاهش می‌دهد. دکتر لویس (Lewis) نوروپسیکولوژیست (روانشناس عصب شناس) در گفتگو با خبرگزاری تلگراف (Telegraph) گفت:

غرق شدن و رها کردن خود در یک کتاب نهایت آرامش است؛ بخصوص در دوران بد اقتصادی که همگی به نوعی بدنبال فرار از واقعیت و انزوا هستیم.

خواندن مقالات برجسته و موثق نیز همین تاثیر را روی مغز می‌گذارد.

3. افزایش اطلاعات عمومی

اگر می‌خواهید فردی باشید که درباره موضوعات و مسائل مختلف اطلاعات دارد، باید کتاب بخوانید و مطالعه کنید. لزومی هم ندارد که درباره موضوع خاص مهمی مطالعه کنید، هر چیزی که دم‌ دستتان باشد و به اطلاعات‌تان اضافه می‌کند برای خواندن مناسب است.

بیشتر افراد کتاب‌خوان اهل مطالعه آدم‌های جالب و جذابی هستند اما معمولا آن‌هایی که کتاب نمی‌خوانند جزو آدم‌های دوست‌داشتنی نیستند و همنشینی با آن‌ها کسالت‌بار خواهد بود. هرچقدر اطلاعات و دانش بیشتری داشته باشید امکانات بیشتری برای مقابله با مشکلات زندگی در اختیارتان قرار می‌گیرد.

4. افزایش شناخت و همدلی

کتاب های تربیت فرزند / Books Benefits

یکی دیگر از فواید کتاب و کتابخوانی این است که مطالعه کردن درباره زندگی و دورانی متفاوت با شرایط و زمانه شما باعث می‌شود که بهتر و راحت‌تر با افرادی ارتباط برقرار کنید که با شما متفاوت هستند. کتابی درباره روابط زناشویی واقعا چشم و گوش‌تان را نسبت به این مسئله باز می‌کند. کتابی درباره زندگی آفریقایی‌های مقیم پاریس نیز ناگفته‌های زیادی را آشکار می‌سازد.

کتاب‌های زیادی هستند که ما را به دنیای بزرگتری می‌برند بطوریکه از محیط شخصی خود دور شده و وارد واقعیات زندگی سایرین می‌شویم. برخی کتاب‌ها حتی قدرت تغییر طرز فکر و دیدگاه‌تان را نیز دارند.

5. افزایش دامنه واژگان

افرادی که به خوبی با انواع واژه‌های توصیفی از زبان استفاده می‌کنند همواره مورد تحسین بقیه قرار گرفته‌اند. این یک واقعیت است که توانایی خوب صحبت کردن روی سایرین تاثیر می‌گذارد و راه را برای ترفیع، پیشرفت، نقش‌های رهبری و دولتی هموار می‌سازد. محققان دانشگاه Santiago de Compostela اسپانیا به این نتیجه رسیدند که دامنه واژگان غنی، زوال عقل را به تاخیر می‌اندازد. بنابراین هرچه دامنه واژگان شما گسترده‌تر باشد، احتمال سلامت روانی در سنین پیری بالاتر می‌رود.

6. افزایش مهارت نوشتاری

فواید مطالعه کردن / writing book

وقتی دامنه واژگانی‌تان بهتر شود طبعا روی نوشتارتان نیز تاثیر می‌گذارد. افرادی که از تاثیر مطالعه بر مغز مطلع هستند و زیاد مطالعه می‌کنند بخصوص متون دقیق و موثق، با سبک‌های نوشتاری مختلف آشنا می‌شوند و به سبک نوشتاری خوبی برای خود دست خواهند یافت؛ چرا که بصورت نیمه ناخودآگاه تحت تاثیر کتاب‌های خوانده شده قرار می‌گیرند. هرچقدر بیشتر کتاب‌های با کیفیت‌تر بخوانید توانایی نوشتاری‌تان بهتر می‌شود.

7. تقویت مهارت های تفکر تحلیلی

یک رمان پلیسی پرفروش، معمایی را برای خواننده مطرح می‌کند تا آن را حل کند؛ بدین ترتیب مهارت‌های تحلیلی فرد توسعه می‌یابند. خواندن یک کتاب اسرارآمیز و تلاش برای حل آن راز، بسیار هیجان‌انگیز است. حتی اگر خودتان معما را حل نکنید، با این‌ حال تفکر تحلیلی و انتقادی‌تان را به بهترین نحو ممکن بکار گرفته‌اید.

فواید خواندن کتاب / girl reading book

8. تقویت حافظه

طبق تحقیق محققان، تاثیر مطالعه بر مغز و فوایدی که برای آن دارد بسیار چشمگیر است. برای دنبال کردن یک طرح باید اطلاعات زیادی را در ذهن بسپارید که تمرین خوبی برای مغزتان است. باید نشانه‌ها و علایم مختلف، پیشینه این علایم، و نقش آن‌ها را بخاطر بسپارید تا داستان در یک زنجیره متوالی شکل بگیرد. در نهایت اگر حین خواندن، این جزئیات معین را بخاطر نسپارید چیزی از متن نخواهید فهمید. در نتیجه خواندن کتاب عملا توانایی حفظ کردن و به خاطر سپردن مغز را تقویت می‌کند.

9. بهبود کیفیت خواب

فواید مطالعه کتاب / reading books sleep

بیشتر خوره‌های کتاب می‌توانند به این مسئله اعتراف کنند. هیچ‌چیزی به اندازه گرفتن کتاب در دست احساس خواب آلودگی نمی‌آورد. کتاب خواندن مثل قرص خواب‌آور است که آرامش‌بخش بوده و خصوصا زمانی که خسته‌اید یا استرس زیاد دارید باعث خواب می‌شود.

کتابخوانی علاوه بر اینکه به خوابیدن کمک می‌کند، کیفیت کلی خواب را نیز بهبود می‌بخشد. از آنجایی‌که مطالعه آرامش‌بخش است و از میزان استرس و تنش می‌کاهد، شما را به خواب عمیق و آرامی فرو خواهد برد.

10. افزایش تمرکز با کتاب خواندن

از دیگر فواید مطالعه کردن آن است که تمرکز را تقویت می کند چرا که برای فهمیدن مطالب کتاب باید روی آن متمرکز شوید. اگر نتوانید روی کتاب متمرکز شوید قطعا نمی‌توانید سیر مطالعه‌تان را حفظ کنید. در واقع، کتاب خواندن پادزهری است در مقابل وسواس فکری امروز بشر در انجام چند کار همزمان و باهم؛ مانند ایمیل زدن و همزمان چت کردن با دوستان در حالیکه یک چشم‌تان به گوشی موبایل است قهوه می‌نوشید و پاسخ توئیت‌تان در توییتر را نگاه می‌کنید. این رفتار باعث پرت شدن حواس می‌شود و بهره وری فردی را مختل می‌سازد.

مطالعه کردن نیازمند تمرکز است؛ مولفه‌ای که حلقه گمشده این روزهای جامعه بشریت است. با اختصاص دادن 15 تا 20 دقیقه روزانه به مطالعه و کتاب خواندن می‌توانید توانایی تمرکزتان را بهبود ببخشید و نهایتا بهره‌وری‌تان افزایش می‌یابد.

 

11. کم هزینه‌ترین تفریح

تاثیر کتاب در زندگی / Man Reading Book

آیا واقعا جالب نیست که تنها از طریق مطالعه یک کتاب خوب، بدون هیچ هزینه‌ای به اقصی نقاط دنیا سفر می‌کنید؟ کتاب‌ها قیمت بالایی دارند اما لزومی ندارد که حتما کتاب‌ها را بخرید. کتابخانه‌هایی در سراسر دنیا هستند که بصورت رایگان یا در ازای بهایی ناچیز، کتاب‌های دست دوم را می‌فروشند؛ به علاوه منابع آنلاینی که براحتی و بدون پرداخت هزینه می توانید کتاب‌های الکترونیک را رایگان دانلود کنید.

12. تاثیر کتاب در آرامش درونی

علاوه بر کاهش استرس، احتمال دارد موضوعی که درباره آن مطالعه می‌کنید باعث آرامش درونی و آسایش خاطر شود. تحقیقات نشان داده‌اند که خواند کتاب‌های معنوی باعث کاهش فشار خون می‌شود. کتاب‌های خودیاری می‌توانند به خوانندگانی که حالت‌های روحی مناسبی ندارند، کمک کنند. احتمالا کتابی برای هر حالت روحی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید وجود دارد.

13. تقویت قدرت گفتگو با دیگران

reading book / تاثیر مطالعه بر مغز

با مطالعه زیاد، شما با موضوعات بسیاری آشنا می‌شوید و شاید سوالاتی هم برای خودتان پیش بیاید. بنابراین دفعه بعدی که با دوستان خود ملاقات می‌کنید، موضوع جدیدی برای گفتگو دارید که باعث می‌شود لذت بیشتری از سپری کردن وقت با دوستان خود ببرید. این امر برای دوستان شما هم صادق است چرا که در هر بار ملاقات با شما، با موضوعات جدیدی آشنا می‌شوند.

14. کتابخوانی یک تمرین برای مغز

تفاوت زیادی بین یک فعالیت بی کنش مانند تماشا کردن تلویزیون و یک فعالیت مانند کتابخوانی وجود دارد. از دیگر فواید کتاب خواندن آن است که وقتی شما مطالعه می‌کنید، به ذهن خود آموزش می‌دهید که روی اطلاعات جدید تمرکز کرده و آن‌ها را جذب کند. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، این امر باعث بهبود حافظه و مهارت‌های تحلیلی مغز می‌شود. این امر یعنی مطالعه تبدیل به یک ورزش برای مغز شما می‌شود.

نقش مطالعه در زندگی انسان / boy-reading-book

15. فرهنگ سازی برای نسل های آینده

در نهایت یکی دیگر از فواید مطالعه کردن آن است که می‌دانید مطالعه شما می‌تواند تاثیرات ثانویه‌ای داشته باشد، مخصوصا اگر دارای فرزند باشید. زمانی که افراد پیرامون شما مطالعه می‌کنند، به احتمال زیاد شما هم این کار را انجام خواهید داد. شما می‌توانید از این امر برای خواندن کتاب برای کودکان خود بهره ببرید. طبق گزارشی از Scholastic، خواندن کتاب برای کودکان در دوران ابتدای مدرسه آن‌ها می‌تواند باعث شود که آن‌ها در آینده به مطالعه بیشتری بپردازند.

کتاب خواندن چه فایده ای دارد / reading

در این عصر اطلاعات و ارتباطات، دانستن اینکه افراد بیشتری در مورد فواید کتاب و کتابخوانی آگاه می‌شوند، بسیار دلگرم کننده است. نظر شما درباره این موضوع چیست؟ کتابخوانی دیگر چه فوایدی دارد؟ نظرات خود را در بخش زیر با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران11 دیدگاه
Omid
.
13 خرداد 1398، 17:01
پاسخ
0
0
کتاب فقط کتاب های آناتومی بدن. عالین
hani
.
18 خرداد 1398، 16:54
پاسخ
0
1
@Omid
موافقم. عالیه
آرام حسینی
.
30 خرداد 1398، 14:30
پاسخ
0
1
@Omid
ممنون از به اشتراک گذاشتن ایده تون با ما دوست عزیز!
بانه آنلاین
.
16 خرداد 1398، 15:11
پاسخ
0
1
ممنون از مطلب خوبتون
آرام حسینی
.
30 خرداد 1398، 14:33
پاسخ
0
0
@بانه آنلاین
ممنون دوست عزیز!
صبا
.
19 خرداد 1398، 00:39
پاسخ
0
2
اگه میشد چنتا کتاب خوب هم معرفی میکردین خیلی خوب میشد.تشکر از شما
آرام حسینی
.
30 خرداد 1398، 14:33
پاسخ
0
0
@صبا
از توجهتون به پلازامگ ممنون دوست عزیز! می تونین از این لیست کتاب های مورد علاقه تون رو انتخاب کنین: اتفاق (گلی ترقی)، جستارهایی در باب عشق (آلن دوباتن)، بار هستی (میلان کوندرا)، روح پراگ (ایوان کلیما)، خاطرات (دیوید فوئنکینوس)، فلسفه ترس (لارس اسوندسن)، هنر همچون درمان (آلن دو باتن)، جهان هلوگرافیک، و . . . البته این لیست می تونه بسیار طولانی تر هم باشه.
کانکس
.
12 مهر 1398، 23:51
پاسخ
0
1
کتاب واقعا بهترین دوست ادمیه
کانکس
.
12 مهر 1398، 23:54
پاسخ
0
0
مطلبتون خیلی خوب بود البته باید بگم برای آدما با سلیقه های مختلف نوع کتاب برای آرامش درونی فرق میکنه ......
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5