بازیابی پیام های واتساپ ؛ چگونه در واتساپ پیام های پاک شده را بازگردانی کنیم؟

بازیابی پیام های واتساپ ؛ چگونه در واتساپ پیام های پاک شده را بازگردانی کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازیابی پیام های واتساپ وقتی آن‌ها را سهواً یا عمداً حذف می‌کنید، کار نسبتا آسانی است. در این مطلب می‌خواهیم نحوه ریکاوری یا بازگردانی پیام های واتساپ را با روش‌های مختلف، نشان دهیم.

به جای آرشیو کردن یک چت در واتساپ، تصمیم می‌گیرید که آن را حذف کنید. تفاوت در چیست؟ بازگردانی پیام های واتساپ آرشیو شده به راحتی از درون برنامه قابل انجام است؛ اما بازگردانی پیام های حذف شده به این آسانی نیست. اما اطمینان داشته باشید که این کار ممکن است. در این آموزش، به شما نشان خواهیم داد که چگونه به بازیابی پیام های واتساپ حذف شده جدید و قدیمی بپردازید و سپس به شما آموزش خواهیم داد که بکاپ پیشرفته این اپلیکیشن را طوری تنظیم کنید تا دیگر پیامی را حتی در صورت پاک کردن آن، در این پیام رسان از دست ندهید. با ما همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن واتساپ برای گوشی های اندروید و آیفون

در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه «ذخیره و بازیابی پیام‌ها در واتساپ» را در چند دقیقه تماشا کنید:

فهرست: 

نحوه کارکرد بکاپ چت های واتساپ (برای پیشگیری از حذف پیام)

برای برگرداندن پیام های حذف شده واتساپ نیاز دارید قابلیت بکاپ از چت (Chat Backup) را در تنظیمات (Settings) واتساپ فعال کنید. با این کار پیام‌های شما به صورت دوره‌ای (روزانه، هفتگی یا ماهانه) در حافظه گوشی ذخیره می‌شود. در بکاپ اتوماتیک (Auto Backup)، واتساپ چند حالت برای تهیه بکاپ در بازه‌های زمانی مختلف را به شما پیشنهاد می‌دهد.

بازگردانی پیام های واتساپ

همچنین ذکر این نکته ضروری است که واتساپ در iOS آخرین فایل بکاپ و در اندروید دو فایل آخر بکاپ را نگه خواهد داشت.

در صورتی که بکاپ اتوماتیک را به صورت روزانه فعال کرده باشید، قادر خواهید بود به راحتی پیام‌های حذف شده را خیلی سریع بعد از حذف آن‌ها بازگردانی کنید. از سوی دیگر، بکاپ اتوماتیک به صورت هفتگی به شما اجازه می‌دهد که پیام های آرشیو شده در بازه زمانی کمتر از هفت روز را بازگردانی کنید.

یکی از بازه‌های زمانی برای تهیه بکاپ به صورت اتوماتیک را با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید. برای دسترسی به تنظیمات پیشرفته‌تر در دستگاه‌های اندرویدی، به بخش استراتژی پیشرفته بکاپ واتساپ (Advanced WhatsApp Backup Strategy) بروید.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
خوانندگی هوتن شکیبا با گروه بمرانی در برنامه همرف
00:02:2723 بهمن 1399، 14:22
thumbnail
بررسی کامل گوشی Samsung Galaxy A11 (زیرنویس فارسی)
00:13:2407 دی 1399، 14:33
thumbnail
باز کردن قطعات Apple Watch Series 6 (زیرنویس فارسی)
00:03:4508 دی 1399، 11:44
thumbnail
نحوه تماشای لایوهای اینستاگرام در وب (زیرنویس فارسی)
00:01:3709 دی 1399، 12:00

بازیابی پیام ها در واتساپ

به منظور بازگردانی پیام های حذف شده واتساپ، اول باید بدانید پیام‌های شما چطور حذف شده‌اند. یکی از حالت‌های زیر ممکن است اتفاق افتاده باشد:

1. بازیابی پیام های آرشیو شده (Archived Chats) در واتس اپ

چگونه پیام های حذف شده واتساپ را برگردانیم

در آیفون:  اگر پیام‌هایتان آرشیو شده‌اند، به راحتی می‌توانید با تکان دادن آیفون خود و انتخاب گزینه لغو کردن (Undo) اقدام به بازگردانی چت آرشیو شده خود کنید. اگر چت، مدتی قبل آرشیو شده است، هنوز هم می‌توانید آن‌ها را بازگردانی کنید. در iOS، در لیست چت‌ها به سمت بالا اسکرول کنید تا گزینه چت‌های آرشیو شده (Archived Chats) ظاهر شود. بر روی آن تپ کنید، سپس چتی را که می‌خواهید بازگردانی کنید به سمت چپ سوایپ کنید (بکشید) و به روی بازخوانی (Unarchive) تپ کنید.

در اندروید:  بر روی نوشته چت‌های آرشیو شده (Archived Chats) در پایین صفحه لیست چت‌ها تپ کنید. بر روی چتی که می‌خواهید بازگردانی کنید تپ کنید و نگه دارید و سپس بر روی آیکون بازخوانی (Unarchive) تپ کنید.

بازگرداندن آرشیو پیام های واتس اپ در اندروید

2. بازیابی پیام‌ های پاک شده در WhatsApp ( در صورت فعال بودن بکاپ اتوماتیک)

بازگردانی پیام های واتساپ حذف شده به طرز شگفت آوری آسان است؛ اما بایستی در یکی از بازه‌های زمانی بکاپ اتوماتیک که انتخاب کرده‌اید باشد. برای مثال، اگر بازه زمانی بکاپ اتوماتیک را به صورت روزانه تنظیم کرده‌اید، به راحتی می‌توانید هر چتی را قبل از اینکه بکاپ جدیدی تهیه شود، بازگردانی کنید.

به آسانی اپلیکیشن واتساپ را حذف کنید و مجدداً نصب کنید. هنگامی که به صورت مجدد اپلیکیشن را نصب می‌کنید، از شما خواسته خواهد شد که پیام های سابق خود را به وسیله فایل بکاپ بازیابی کنید. به راحتی بر روی بازگردانی (Restore) تپ کنید و همه چیز از آخرین بکاپ بازگردانی خواهد شد؛ به همین راحتی. این روش بازگردانی پیام های واتساپ در هر دو نسحه اندروید و iOS کار می‌کند.

چگونه پیام‌های حذف شده واتساپ را بازگردانی کنیم

 

3. بازگردانی چت های واتساپ قدیمی‌تر

بازیابی پیام های پاک شده واتساپ پس از این که زمان بکاپ گذشته، کمی مشکل‌تر است. این به بازه زمانی بکاپ اتوماتیک بستگی خواهد داشت و فقط بر روی دستگاه‌های اندرویدی کار خواهد کرد.

همان طور که پیش‌تر اشاره شد، واتساپ دو فایل بکاپ آخر را نگه خواهد داشت. یکی بکاپ آخرین چت‌ها خواهد بود؛ دیگری، بسته به بازه زمانی بکاپ اتوماتیک، می‌تواند یک روز، هفت روز یا سی روز باشد. این فایل‌های بکاپ در حافظه قرار خواهند گرفت.

در دستگاه خود، فایل منیجر (File Manager) را باز کنید (در گوشی‌های سامسونگ به نام My Files شناخته می‌شود) و به مسیر WhatsApp > Databases بروید. درون پوشه Databases، دو فایل بکاپی که از چت‌ها تهیه شده است را پیدا خواهید کرد. اسم این فایل‌ها بصورت msgstore.db.crytp12 خواهد بود (آخرین نسخه بکاپی که تهیه شده است) و در قالبی دیگر به صورت msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 خواهد بود که YYYY-MM-DD که به ترتیب از چپ، سال، ماه و روز است.

ریکاوری پیام های واتساپ

برای بازیابی پیام های واتساپ که در فاصله بین ذخیره شدن این دو فایل بکاپ حذف شده‌اند، کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

 • فایل msgstore.db.crytp12 را به msgstore-latest.db.crytp12 تغییر نام دهید.
 • فایل msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را به msgstore.db.crytp12 تغییر نام دهید.

بعد از انجام مراحل فوق، اپلیکیشن واتساپ را حذف و مجدداً نصب کنید.

در صورتی که بکاپ در گوگل درایو (Google Drive) را فعال کرده‌اید، این مرحله را انجام دهید:

اپلیکیشن گوگل درایو را باز کنید، بر روی بکاپ‌ها (Backups) تپ کنید و فایل بکاپ واتساپ را پاک کنید.

چگونه پیام های حذف شده واتساپ برگردانیم

اپلیکیشن واتساپ را مجدداً نصب کنید. دوباره از شما خواسته خواهد شد که پیام های سابق خود را به وسیله فایل بکاپی که ویرایش کرده بودید را بازگردانی کنید (و به جای فایل بکاپی که اخیراً تهیه شده است می‌توانید از فایلی که مدت‌ها پیش تهیه شده است استفاده کنید).

این روش به شما اجازه خواهد داد که پیام‌های پاک شده واتساپ را از دومین و آخرین فایل بکاپی که اخیراً تهیه کرده‌اید بازگردانی کنید. شما می‌توانید با پیام‌هایی که بازیابی کرده‌اید، به صورت عادی به استفاده از واتساپ ادامه دهید. همچنین می‌توانید پس از این مرحله، پیام‌های بازیابی واتساپ را استخراج کرده و دوباره واتساپ را به انجام دوباره این مراحل، به آخرین نسخه بکاپ آن بازگردانی کنید. این بار در فایل اکسپلورر گوشی خود مراحلی که پیشتر توضیح داده شد را به صورت معکوس انجام دهید:

 • فایل msgstore.db.crytp12 را به msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 تغییر نام دهید.
 • فایل msgstore-latest.db.crytp12 را به msgstore.db.crytp12 تغییر نام دهید.

اپلیکیشن واتساپ را حذف کنید و مجدداً نصب کنید، بکاپ را بازگردانی کنید تا آخرین چت‌های شما ظاهر شوند.

ریکاوری پیام های واتساپ در گوشی جدید

برای بازیابی پیام های واتساپ خود در یک گوشی جدید، باید روندی مشابه مراحل بالا را طی کنید. اگر از فایل‌های خود در گوگل درایو بکاپ گرفته‌اید، کافی است واتساپ را در گوشی جدید نصب کرده و بعد از تایید شماره تلفن خود، روی گزینه Restore بزنید تا تمام چت‌ها و تصاویر و ویدیوهای شما از گوگل درایو بازگردانی شوند. بعد از این کار روی Next بزنید تا چت‌های خود را مشاهده کنید. واتساپ بعد از بازگردانی پیام های واتساپ به بازگردانی تصاویر و ویدیوها خواهد پرداخت. اگر فایل پشتیبان را به صورت محلی تهیه کرده‌اید، می‌توانید آن را از طریق یک اس‌دی کارت یا کامپیوتر به گوشی جدید انتقال دهید؛ زیرا اگر برنامه، فایل بکاپی را در گوگل درایو پیدا نکند، سراغ بکاپ‌های محلی داخل گوشی می‌رود.

چگونه پیام های واتساپ را برگردانیم

فایل‌های بکاپ محلی به صورت خودکار، هر روز ساعت 2 صبح تهیه شده و به صورت یک فایل در حافظه گوشی شما ذخیره می‌شوند. این داده‌ها در مسیر sdcard/WhatsApp/Databases ذخیره می‌شوند و اگر از اس‌دی کارت در گوشی خود استفاده نمی‌کنید، به جای Sdcard گزینه‌های Internal Storage یا Main Storage را مشاهده خواهید کرد. بعد از اینکه این فایل‌ها را از گوشی قدیمی به گوشی جدید انتقال دادید، می‌توانید واتساپ را در گوشی جدید حذف کرده و دوباره نصب کنید؛ حال همانند بالا، گزینه Restore را باید انتخاب کنید.

پیدا کردن تصاویر، ویدیوها و فایل های صوتی پاک شده واتس اپ

شاید تعجب کنید، اما هنگامی که تصاویر یا ویدیوها را از واتساپ حذف می‌کنید، آنها واقعاً تا زمانی که حذفشان کنید، پاک نمی‌شوند. از این رو، بازیابی تصاویر و ویدیوهای واتساپ که از چت پاک کرده‌اید، نسبتاً آسان است.

فایل منیجر (File Manager) دستگاه خود را باز کنید و به مسیر WhatsApp > Media بروید. از آنجا به راحتی با بررسی کردن پوشه‌ها می‌توانید فایل‌هایی که می‌خواهید بازیابی کنید را پیدا کنید.

پاک کردن تصادفی پیام‌ها مشکلی رایج در تمام پلتفرم‌های پیام رسانی است و فقط مختص واتساپ نیست. بدتر از آن، می‌توانید به صورت تصادفی برخی از اسناد مهم همچون فایل‌های آفیس را پاک کنید.

استراتژی پیشرفته بکاپ واتساپ

چون به آسانی می‌توانید فایل‌های بکاپ واتساپ را در دستگاه‌های اندرویدی مشاهده و ویرایش کنید، مدیریت و دستکاری آن‌ها بسیار آسان است. اگرچه واتساپ تنها دو فایل بکاپ اخیر را نگه می‌دارد، می‌توانید آن را هک کنید تا هر چند تعداد که بخواهید فایل بکاپ داشته باشید.

تمام  چیزی که نیاز دارید این است که نام فایل msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را به هر چیز دیگری تغییر دهید، مثلاً oct11.db.crypt12. بنابراین این فایل از این که توسط واتساپ بازنویسی شود، محافظت خواهد شد. در بکاپ بعدی، واتساپ یک فایل جدید msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 خواهد ساخت و حالا سه نقطه بازگشت خواهید داشت.

بازگرداندن آرشیو پیام های واتس اپ در آیفون

همان‌طور که می‌توانید ببینید، بازیابی پیام های واتساپ حذف شده نسبتاً آسان است. با این حال، بهتر است از قبل برای چنین شرایطی آمادگی داشته باشید. استراتژی پیشرفته بکاپ واتساپ ارزش خود را در چنین مواردی نشان می‌دهد. شما می‌توانید استراتژی پیشرفته بکاپ را هر چند مرتبه که می‌خواهید تکرار کنید و بدون نیاز به تلاش زیاد می‌توانید به بازگردانی پیام های واتساپ حذف شده بیشتری در مدت مدت زمان طولانی‌تر بپردازید. تجربه شما در زمینه ریکاوری پیام های واتساپ واتساپ چیست؟ نظرات خود را می‌توانید در پایین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران25 دیدگاه
رامین
.
30 فروردین 1398، 23:00
پاسخ
0
6
سلام خوبید:من واتساپم رو حذف اکانت کردم و حساب کاربری خودم رو کاملا حذف کردم.من میتونم پیام های قبلی خود را بازیابی کنم.(اخرین نسخه پشیبان از پیام ها رو دارم)میشه/؟.ممنون میشم جوابم رو بدین.پیام ها خییییلی برام مهمه.
میلاد
.
19 آبان 1398، 04:31
پاسخ
7
3
سلام وقت بخیر من گزینه چت بک آپ تو وات ام غیر فعاله چون آی کلودم هم فضای خالی اصلاح نداره حالا میخوام بدونم مثلآ چی که سه ماه پیش کردم و پاکش کردم رو میتونم الان برگردونم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
ایهام
.
20 آبان 1398، 21:22
پاسخ
1
0
سلام من گوشیمو چن وقت پیش دزدیدن حالا اطلاعتم هم بکاپ نشده راهی هست که برشون گردونم
سیما
.
01 دی 1398، 10:11
پاسخ
1
1
سلام من همه کارای ک گفتینو انجام دادم ولی اولش ازمون حساب گوگل ک میخواست یه حستب اضافی دادم من الان هر چقدر بازگردانی میزنم هی اون جیمیلو انتخاب میکن جیمل اصلیمو نمیزنه چیکار کنم چطوری حذفش کنم
مرتضی شفیع
.
07 اسفند 1398، 20:21
پاسخ
0
0
بازیابی پیام های واتساپ غیرممکنه. من خیلی تلاش کردم اما نشد. البته گوشی من آیفونه شاید گوشی های اندروید بشه
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 22 اسفند 1399
  Crash Bandicoot 4: It's About Time
 • 26 اسفند 1399
  Mundaun
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5