تقویت و افزایش قدرت سیگنال وای فای؛ بهترین جای مودم wifi در خانه

تقویت و افزایش قدرت سیگنال وای فای؛ بهترین جای مودم wifi در خانه
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در دنیایی که آنلاین بودن و دسترسی به اینترنت بسایر بدیهی اما ضروری به نظر می‌رسد، دانستن نکاتی برای تقویت وای فای مودم بسیار مهم است. با ما در پلازامگ همراه باشید تا راهکارهای افزایش قدرت سیگنال وای فای و تقویت آنتن wifi را بررسی کنیم.

زمانی که روتر و یا مودم به خوبی گذشته کار نمی‌کند و صحبت از تقویت وای فای مودم  و در پی آن افزایش سرعت اینترنت در خانه می‌شود؛ اولین و ساده‌ترین راه خرید یک مودم جدید و یا افزودن تجهیزاتی به آن برای ارتقای سرعت است. برای خرید مودم می‌توانید از راهنمایی‌های این مقاله استفاده کنید. ایده خرید مودم جدید تقریبا در اکثر موارد کارآمد خواهد بود و یک مودم یا روتر و تقویت‌کننده وای فای قطعا می‌تواند باعث افزایش قدرت سیگنال وای فای و در نتیجه  بهبود سرعت اینترنت در خانه یا محل کار شود. اما درواقع اولین سوالی که باید بپرسید این است آیا از همه توان مودم خود استفاده می‌کنید یا خیر؟بهتر از قبل از اینکه به فکر خرید یک مودم جدید باشید، ابتدا در فکر تقویت آنتن wifi باشید. برای یافتن پاسخ پرسش مودم را کجا قرار دهیم با ما در پلازامگ همراه باشید.

تقویت وای فای

در ادامه این مقاله ما نکاتی را در مورد پیدا کردن بهترین مکان برای مودم وای فای و همچنین تقویت سیگنال وای فای را بیان خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 


بهترین مکان برای مودم وای فای در خانه کجاست؟


یک روتر بی سیم در اصل یک نقطه دسترسی بی‌سیم (Wireless Access Point) بوده که به روتر اصلی شبکه متصل شده است. اما راحتی اتصال بی سیم ممکن است امواج رادیویی را کاهش دهد. حتی دانستن اصول اولیه اینکه امواج رادیویی چگونه کار می‌کنند به شما کمک خواهد کرد تا سیگنال بد و یا پوشش ضعیف وای فای را از بین ببرید. در اینجا هم می‌توانید با 9 دلیل تضعیف وای فای آشنا شوید.

در این بخش قرار است نکاتی درباره بهترین جای مودم در خانه که سبب تقویت وای فای در خانه می‌شود را بیان کنیم. درواقع با از بین بردن تداخل و پیدا کردن یک جای بهینه برای مودم می‌توانیم مطمئن شویم که چه مودم قدیمی و یا جدید باشد، بهترین عملکرد را خواهد داشت.

تقویت وای فای مودم

 

1. مودم را در یک بخش مرکزی قرار دهید

خوب است بدانید که سیگنال‌های رادیویی فقط از یک جهت پخش نمی‌شوند. در واقع این سیگنال‌ها رادیویی رفتاری مانند امواج حاصل از انداختن یک سنگ در بستر آرام آب دارند. به همین دلیل قرار دادن مودم در بخش مرکزی خانه سبب افزایش قدرت سیگنال وای فای مودم می‌شود و در نهایت بهبود اینترنت می‌شود. پس جهت افزایش قدرت سیگنال وای فای هیچ‌گاه مودم را در مجاروت دیوار قرار ندهید چراکه همان‌طور که گفته شد کارآیی آن‌را به نصف کاهش خواهد یافت.

نکته‌ایی دیگری که باید به آن توجه داشت رابطه معکوس سیگنال رادیویی و فاصله است. این بدان معنا است که هرچه به مودم یا روتر نزدیک باشید،سیگنال قوی‌تری را دریافت خواهید کرد. بنابراین سعی کنید که فاصله بین دستگاه مورد استفاده و مودم را نیز کاهش دهید. پس در پاسخ به پرسش مودم را در کجای خانه بگذاریم باید گفت که قرار دادن مودم را در یک مکان مرکزی می‌تواندسبب آنتن دهی شبکه وای فای شود.

تقویت سیگنال wifi

با این حساب باید در ابتدا در نظر بگیرید که کدام قسمت خانه بیشتر به پوشش وای فای نیاز خواهد داشت. اگر در پارکینگ و حیاط نیز به اینترنت نیاز خواهد داشت، پس بهتر است که مودم را در جایی از خانه قرار دهید که همه دستگاه‌های قابل استفاده در بخش‌های مختلف خانه را تحت پوشش قرار دهد.

 

2. مودم را در بلندی قرار دهید

اگرچه تصور موج‌دار بودن امواج رادیویی می‌تواند تجسم خوبی از میزان پوشش باشد، اما امواج رادیویی به صورت دوبعدی نیز در جریان هستند. درواقع امواج رادیویی نه تنها به صورت افقی بلکه به صورت عمودی نیز جریان دارند. درواقع بهتر است امواج رادیویی را به عنوان یک حباب در نظر بگیرید که مودم در وسط آن قرار گرفته است. پس مودم باید از اطراف آزاد باشد. قرار دادن مودم در یک مکان بلند و یا جایی که از زمین فاصله دارد، باعث تقویت آنتن wifi و پوشش بهتر آن خواهد شد.

افزایش قدرت سیگنال وای فای

همچنین قرار دادن مودم در یک مکان مرتفع در خانه باعث می‌شود تا اجسام کمتری در پوشش وای فای تداخل ایجاد کنند. برای خانه‌های دو طبقه نیز باید در نظر داشته باشید بهترین مکان برای قرار دادن مودم که باعث افزایش قدرت سیگنال وای فای می‌شود، جایی نزدیک به سقف طبقه اول است. با این حساب هم در پایین و هم در طبقه بالا پوشش خوبی فراهم خواهد شد.

 

3. دیوارها و پنجره‌ها می‌توانند مانع دریافت امواج شوند

امواج رادیویی یا همان سیگنال وای فای در فضای باز و فاقد هرگونه مانع و یا دیوار بهتر حرکت می‌کنند. برای تقویت وای فای بهترین حالت این است که بین مودم و دستگاه گیرنده هیچ‌گونه مانعی وجود نداشته باشد و یا به عبارتی مودم و گیرنده در خط دید مستقیم هم باشند اما این شرایط ایده‌ال معمولا به ندرت اتفاق می‌ا‌فتد و اغلب بین مودم و گیرنده دیوار یا مانعی وجود دارد. زمانی که کاربران، مودم را در یک اتاق قرار می‌دهند و قرار است در اتاق دیگری از وای فای استفاده کنند، با ضعف سیگنال و ضغیف بودن اینترنت رو به رو خواهند شد.

خوشبختانه برخی از مصالح ساختمانی مانند چوب و شیشه معمولاً باعث تضعیف بیش از حد سیگنال وای فای نمی‌شوند. اما برای تقویت بیشتر سیگنال وای فای بهتر است که دیوار یا به طور کلی هر مانع با تراکم بالا مثل بتن یا آجر را بین مودم و گیرنده حذف کنید.

درست است که مودم‌ها ظاهر چندان زیبایی ندارند و ممکن است دکوراسیون داخلی منزل شما را به‌هم بزنند، اما پنهان کردن آن‌ها داخل کمد یا پشت کمد هم کمی به تقویت آنتن دهی در خانه نخواهد کرد در واقع عملا با این کار آنتن دهی مودم خود را کاهش خواهید داد. برای جلوگیری از هدر رفت سیگنال وای فای و تقویت آنتن دهی مودم در خانه بهتر است مودم را کنار پنجره‌ی شیشه‌ایی قرار ندهید. شیشه چندان جلوی سیگنال وای فای را نمی‌گیرد اما یک پنجره بزرگ می‌تواند باعث هدایت سیگنال وای فای به بیرون از خانه شود. پس برای تقویت آنتن مودم را از پنجره دور نگه دارید.

 

4. برای تقویت آنتن wifi موانع را از بین ببرید

افزایش قدرت سیگنال وای فای

بتن و آجر و چوب آنچنان باعث تضعیف سیگنال وای فای نمی‌شوند، اصلی‌ترین عامل تضعیف وای فای در خانه فلز است. قفسه فلزی، میز استیل، یخچال و فریزر در آشپزخانه و حتی سطح‌های فلزی با پوشش چوب باعث تضعیف سیگنال مودم در خانه خواهند شد. درواقع اشیا فلزی بزرگ باعث انعکاس و جذب وای فای خواهند شد و مکان‌های بدون استفاده‌ای را برای وای فای ایجاد خواهند کرد. پس برای تقویت وای فای سعی کنید که مودم را از این نوع اشیا در خانه دور کنید.

به اجسام فلزی که ممکن است از دید شما پنهان باشد نیز فکر کنید. مثلا لوله‌های به کار رفته در دیوار و یا هرگونه کناف کاری در سقف و یا دیوار (در کناف سازه‌های فلزی به کار رفته ) نیز باعث تضعیف وای فای می‌شود. پس بهترین جای مودم در خانه مکانی است که به دور از هرگونه سطوح فلزی آشکار و پنهان!

عامل دیگری که باعث تضعیف سیگنال وای فای می‌شود،آب است! آب بسایر چگال‌تر از هوا است و به همین دلیل سیگنال وای فای به خوبی در آن نمی‌تواند حرکت کند. پس هرگز مودم خود را در مجاورت یک آکواریوم آب قرار ندهید. برای افزایش قدرت سیگنال وای فای بهتر است که مودم را چند متر دورتر از آکواریم قرار دهید و بهتر است مودم را بالای آن بگذارید و نه هم‌سطح آکواریوم.

 

5. از نویز و تداخل جلوگیری کنید

هر چند در بخش قبلی از موانع صحبت کردیم اما باید بگوییم که موانع قابل مشاهده هستند. اما امروزه در خانه‌ها موارد دیگری نیز وجود دارند که باعث ایجاد تداخل و نویز در امواج رادیویی می‌شوند. مواردی مانند تلفن‌های بیسیم، بلندگوهای بلوتوثی و هر چیز بی سیم دیگری که از اتصالات بی سیم پشتیبانی می‎کند، می‌تواند باعث ایجاد تداخل و نویز شود. این اتفاق مخصوصا در آپارتمان‌های شلوغ بیشتر به چشم می‌آید. حتی آسانسور و تلویزیون نیز باعث تضعیف سیگنال مودم در خانه خواهند شد. پس گذاشتن مودم در کنار تلویزیون ایده چندان جالبی به نظر نمی‌آید. اگر هم شک دارید می‌توانید امتحان کنید و سعی کنید مودم خود را دورتر از وسایل یاد شده قرار دهید و نتیجه حتما برایتان جالب خواهد بود.

تقویت وای فای

در این بین باید به این نکته نیز اشاره داشته باشیم که مهم‌ترین موضوع در زمینه تداخل و ایجاد نویز، امواج مایکرویو هستند. اگر مودم در خانه در فاصله سه متری از مایکروفر قرار دارد احتمالا هر زمان که فر یا ماکروفرتان روشن می‌شود یاعث ایجاد تداخل در سیگنال وای فای خواهد شد در نتیجه برای افزایش قدرت سیگنال وای فای بهتر است آن‌را از مایکروفر دور نگه‌دارید.

 

6. آنتن‌ها را جابه‌جا کنید

مودم را کجای خانه بگذاریم

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به بهبود عملکرد سیگنال مودم در خانه کمک کند، آنتن‌های داخلی  مودم است. سعی کنید مودم را برای همان حالتی که ساخته شده است قرار دهید. مثلا قرار دادن مودم به صورت عمودی روی دیوار می‌تواند باعث تضعیف سیگنال آنتن‌های درونی آن شود. معمولاً آنتن‌های خارجی مودم قابل تنظیم هستند و برای تنظیم آن در یک خانه دو طبقه سعی کنید که آنتن را بخوابانید و در زاویه صفر درجه و موازی زمین قرار دهید.

 


راه‌های تقویت وای فای مودم در خانه


همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، افت سیگنال وای فای، مناطق پرت در خانه، امواج مایکرویو و سایر موانع باعث تضعیف سیگنال مودم در خانه خواهند شد. و با توجه به مطالب بالا حتما متوجه شده‌ایم که مودم را کجای خانه بگذاریم. با این حال اگر چاره‌ای برای موارد بالا پیدا نکردید و احساس کردید که امواج وای فای شما ضعیف شده است، در ادامه ما راه‌هایی را برای تقویت آنتن دهی مودم در خانه بیان می‌کنیم.

بهترین جای مودم در خانه

 

1.تقویت آنتن wifi با به روزسانی فریمور

برای تقویت وای فای بهتر از قبل از هر اقدامی ابتدا فریمور آن را به روزرسانی کنید. سختی و آسانی آپدیت نرم افزاری مودم به شرکت سازنده آن بستگی خواهد داشت و از مودمی به مودم دیگر این کار متفاوت خواهد بود. اکثر مودم‌های امروزی فرایند آپدیت را در رابط مدیریتی آن قرار داده‌اند. سایر مودم‌ها نیز نیاز دارند که به وب سایت سازنده آن‌ها بروید و آپدیت را از آن‌جا انجام دهید. به ‌روزرسانی فریمور مودم علاوه بر افزایش قدرت سیگنال وای فای از نظر امنیتی نیز مفید است.

تقویت سیگنال وای فای

 

2. برای تقویت سیگنال وای فای فرکانس مودم را تغییر دهید

معمولا برخی از روترها از دو پهنای باند استفاده می‌کنند که یکی 2.4 گیگاهرتزی است و دیگر 5 گیگاهرتزی. بدون شک این فرکانس‌ها با هم متفاوت هستند؛ به‌عنوان مثال خیلی از دستگاه‌های بی سیم از فرکانس 2.4 گیگاهرتزی استفاده می‌کنند اما در جاهای خیلی شلوغ استفاده از فرکانس 5 گیگاهرتزی برای تقویت آنتن دهی شبکه وای فای  توصیه می‌شود. در این راستا باید بگوییم که فرکانس 5 گیگاهرتزی نه تنها سرعت بیشتری را به ارمغان می‌آرود، بلکه باعث خواهد شد تا تداخل کمتری در شبکه صورت بگیرد. اما باید اشاره کنیم که در حالت معمول فرکانس 5 گیگاهرتزی استفاده نمی‌شود.

افزایش قدرت سیگنال وای فای

در ابتدا باید از رابط مودم خود چک کنید که آیا به فرکانس 5 گیگاهرتزی دسترسی دارید یا نه. زمانی که مودم در خانه تنظیم می‌شود در ابتدا باید کسی که مودم را نصب می‌کند به این نکته توجه داشته باشد که کاربر مودم در خانه به کدام شبکه نیاز خواهد داشت و ارتباط با دستگاه‌ها چگونه است. معمولاً در یک آپارتمان پر از مودم و تجهیزات بی سیم توصیه می‌شود که از باند 5 گیگاهرتزی استفاده شود.

 

4. کانال مودم را تغییر دهید

تقویت آنتن دهی شبکه وای فای

تداخل امواج خصوصا در مناطق پرجمعیت امری غیر قابل اجتناب است. سیگنال‌های دیگر شبکه‌های بیسیم و دستگاه‌هایی چون تلفن‌های بیسیم و دیگر لوازم الکترونیک باعث کاهش سرعت مودم شما می‌شود. طراحی بیشتر مودم‌های بی سیم به صورت چندکاناله است و اکثر مودم‌های جدید این قابلیت را دارند که به منظور تقویت آنتن wifi کانال ارتباطی خود با دستگاه کاربر را عوض کنند.

همان‌طور که گفته شده اکثر مودم‌ها خود این کانال ارتباطی را انتخاب می‌کنند و این احتمال وجود دارد که مودم شما و مودم همسایه هر دو یک کانال را انتخاب کنند که در نتیجه تداخل رخ می‌دهد. یک مودم خوب و جدید با داشتن فیلد اتوماتیک سعی در انتخاب کانالی دارد که کمترین میزان تداخل را داشته باشد. اما در مودم‌های قدیمی یا ارزان قیمت ممکن فقط یک کانال از پیش تعیین شده باشند وجود داشته باشد در این شرایط کاربر خود باید به صورت دستی کانالی که کمترین تداخل را انتخاب کند.

در یک کامپیوتر مبتی بر ویندورز در پنجره Command Prompt یا همان CMD با تایپ کردن دستور netsh wlan show all می‌توان به لیستی از تمامی شبکه‌های بیسیم و کانال‌های مودر استفاده آنها دسترسی پیدا کرد. و با بررسی این اطلاعات کانالی که کمترین میزان تداخل را دارد انتخاب کنید. اگر به هر دلیلی می‌خواهید این کانال را به صورت دستی انتخاب کنید، می‌توانید از طریق آدرسی مانند 192.168.1.1 که در پشت مودم نوشته شده است، به بخش تنظیمات دسترسی داشته باشید. از اینجا می‌توانید اطلاعاتی در مورد تنظیمات مودم نیز کسب کنید.

البته باید به خاطر داشت که تداخل کانال‌ها به مرور زمان ممکن است تغییر کند و اگر شما یک کانال را به صورت دستی انتخاب کرده‌باشید باید هرچند وقت یک‌بار بررسی کنید که آیا کانال انتخابی شما همچنان به بهینگی قبل است یا خیر.

5. آنتن مودم خود را تعویض کنید

تقویت آنتن مودم

برخی از مودم‌ها به آنتن داخلی مجهز هستند. از این رو تغییر آنتن داخلی به آنتن خارجی می‌تواند راهکار خوبی برای تقویت آنتن wifi مودم در خانه باشد. به همین دلیل است که برخی از شرکت‎های سازنده مودم آنتن‌های خارجی نیز تولید می‌کنند و به صورت جداگانه به فروش می‌رسانند. معمولا آنتن‌های که برای تقویت وای فای مودم به کار می‌روند در دو دسته omnidirectional یا آنتن چند جهته و آنتن directional یا تک جهته قرار می‌گیرند. آنتن‌ omnidirectional سیگنال را در همه جهات ارسال می‌کند اما آنتن

این آنتن‌ها هم می‌توانند باعث بهبود سیگنال‌ها شوند. این آنتن‌ها برای آن دسته از کاربرانی که نمی‌توانند مکان خاصی از خانه را با سیگنال وای فای پوشش دهند، مناسب خواهد بود. در بسیاری از موارد توصیه می‌شود بین آنتن‌های یک جهته و آنتن‌هایی که یک سیگنال را به اطراف می‌فرستند، مورد اول را انتخاب کنید. دوراقع آنتن‌های تک جهته این امکان را دارند تا سیگنال‌های ضعیفی در همه جهات نداشته باشید و یک سیگنال قوی را در جهتی خاص داشته باشید.

 

7. از تقویت کننده سیگنال وای فای استفاده کنید

تقویت سیگنال وای فای

مسافت یکی از مواردی است که می‌تواند مشکلاتی را در انتقال سیگنال مودم در خانه ایجاد کند. اگر قرار باشد از مودم خود در محدوده بزرگ‌تری استفاده کنید، می‌بایست امکانی را برای تقویت سیگنال به وجود آورید. در این راستا یک تقویت کننده سیگنال و درواقع دستگاهی به نام ریپیتر Repeater ابزار مناسبی خواهد بود. درواقع ریپیتر سیگنال را دریافت خواهد کرد و آن را تقویت کرده و دوباره ارسال می‌کند. به این ترتیب برد آن افزایش خواهد یافت. در واقع در ساختمانی چند طبقه که از یک روتر وایرلس استفاده می‌کند و مشکل ضعیف بودن اینترنت در آنجا مشاهده می‎شود، بهتر است که از روش تقویت امواج استفاده شود.

8. کنترل پهنای باند با Qos

تقویت آنتن wifi

بیشتر مودم‌های امروزی دارای ابزاری به نام Quality of Service یا سرویس کیفیت خدمات هستند. یکی از کابردهای Qos محدود کردن و کنترل پهنای باند مورد استفاده App و برنامه‌های مختلف است. مثلا با استفاده از Qos می‌توانید تعیین کنید که اولویت تماس ویدویی از دانلود کردن بیشتر باشد. برخی از تنظیمات QoS به شما امکان می دهد برنامه های مختلف را در زمان های مختلف روز اولویت بندی کنید. و به این طریق پهنای باند خود و به نوعی سرعت اینترنت را مدیریت کنید و اولویت استفاده از آن را به برنامه‌های مهم‌تر از نظر خود بدهید. تنظیمات Qos به طور معمول در سر برگ تنطیمات پیشرفته در پنل مدیریت مودم قرار دارد.

9. DNS سرور مودم را تغییر دهید

Domain Name System یا نیم سرور وظیفه نگاشت نام دامنه (www.google.com) به یک IP ادرس (64.233.160.0) را دارد. به احتمال خیلی زیاد مودم شما به صورت پیش‌فرض از نیم سرور شرکت ارائه دهنده اینترنت شما استفاده می‌کند که ممکن بهترین گزینه ممکن نباشد. یکی دیگر از راه‌های تقویت آنتن wifi تغییر DNS سرور مودم است. خوشبختانه با ورور به پنل مدیرتی مودم خودد می توانید DNS سرور را به راحتی تعییر دهید. به عنوان مثال می‌توانید DNS شرکت کلاود فلیر 1.1.1.1 ویا DNS شرکت گوگل 8.8.8.8 را انتخاب کنید.

10. استفاده از فریمور های سفارشی

برای تقویت سیگنال وای فای و استفاده حداکثری از مودم فعلی خود می‌توانید مودم خود را هک کرده فریمور پیش‌فرض آن‌را پاک کنید و یکی از فریم‌ورهای سفارشی نظیر    DD-WRT، OpenWrt ویا  Xwrt را جایگزین آن کنید.با این کار علاوه بر اینکه امکانات امنیتی و مدیریتی زیادی در دسترس شما قرار خواهد گرفت، قادر به تقویت آنتن wifi دستگاه خود خواهید بود. بهتر از از قبل بررسی‌های لازم انجام شود چراکه اگر فریمور ناقص نصب شود و یا با سخت‌افراز شما مطابقت نداشته باشد، مودم شما آسیب جدی خواهید دید.

11. تعویض مودم

تقویت آنتن wifi

اگر هنوز هم از یک مودم قدیمی استفاده می‌کنید اصلا جای تعجبی ندارد که از سرعت اینترنت خود راضی نباشید و هیچ یک از راه‌های تقویت آنتن wifi به کار شما نیامده‌باشد. اگر مودم خود را سال‌ها پیش خریده‌اید شاید هنوز در حال استفاده از نسل چهارم وای فای یا همان استاندارد 802.11n هستید. این استاندار پهنای باند تا 300 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند. یا شاید هم خدای ناکرده از استاندار قدیمی و بسیار کند 802.11g هستید. حداکثر پهنای باند این استاندار 54 مگابیت بر ثانیه است.

پس بهتر است که به فکر خرید یک مودم باشید که از نسل پنجم ( استاندارد 802.11ac )یا نسل ششم وای فای ( 802.11ax ) پشتیبانی کند.  نسل پنجم وای فای پهنای باند تا 1Gbps و نسل ششم پهنای باند تا 10Gbps ( تئوری) را ارائه می‌دهد. البته خرید مودم به‌روز تنها کافی نیست و برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن باید سایر دستگاه‌های شما نیز به‌روز باشد.

خرید یک مودم به‌روز و با کیفیت تنها برای شما پهنای باند بهتر را به همراه ندارد بلکه مواردی مانند انتخاب کانال خلوت‌تر، انتخاب فرکانس مناسب و گزینه‌های بیشتر Qos را نیز به شامل می‌شود و به طور کلی باعث تقویت سیگنال وای فای شما خواهد شد.

12. تقویت وای فای به کمک شبکه مش

تقویت وای فای

اگر هیچ‌یک از راهکارهای بالا برای تقویت سیگنال وای فای موثر نبوده‌است. احتمالا متراژ خانه شما بسیار زیاد است یا نقاط کوری بسیاری در آن وجود دارد. به نحوی که یک مودم یا روتر به تنهایی نمی‌تواند تمامی مساحت خانه را پوشش دهد. در چنین شرایطی بهتر است که از مش وای فای یا توسعه دهنده شبکه بی‌سیم (range extenders) برای تقویت آنتن wifi بهره ببرید.

یک دستگاه توسعه دهنده که در یک ناحیه کور در منزل شما نصب شده‌است و نام شبکه اختصاصی خود را هم دارد سیگنال را از روتر یا مودم مرکزی دریافت ‌می‌کند و سپس همان سیگنال را دوباره در اطراف خود ارسال می‌کند و برعکس. شاید یک توسعه‌دهند شبکه بی‌سیم ارزان‌ باشد اما کارآیی یک شبکه مش را نخواهد داشت چراکه تعویض شکبه وای فای بین رنج اکستندر و مودم اصلی به صورت خودکار انجام نمی‌شود و حتما باید آنرا بصورت دستی انجام دهید.

افزایش قدرت سیگنال وای فای

یک شبکه مش از چند روتر کوچک که اصطلاحا نود نامیده می‌شوند تشکیل شده‌است. یکی از این نود‌ها مستقیما به مودم مرکزی وصل می‌شود. بقیه نودها در نقاطی که پوشش وای فای مطلوب نیست، نصب می‌شود. البته دیگر نودها باید به اندازه کافی به نود اصلی نزدیک باشند که سیگنال قوی را دریافت کنند. و این نودها همگی با هم یک شبکه یکپارچه را ایجاد می‌کنند که عملکرد گروهی آن‌ها باعث تقویت آنتن wifi. می‌شود و دستگاه شما به راحتی و خودکار به نزدیکترین نودی که سیگنال قوی‌تری داشته باشد وصل خواهد شد

سخن پایانی


در عصری به سر می بریم که اینترنت پیوند ناگسستنی با زندگی حرفه‌ایی و حتی شخصی ما دارد. موبایل و گجت‌های هوشمند بیش از هر زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در نتیجه اینترنت بی سیم و بطبع مودم و روتر به ارکان حیاتی بدل شده‌اند. پس یافتن بهترین مکان برای مودم وای فای و یا تقویت سیگنال وای فای سبب استفاده بهینه و موثرتر از این دستگاه‌ها خواهد شد. دراین مقاله سعی شد نکاتی هرچند به ظاهر ساده و کوچک اما بسیار کاربردی در مورد مکان قرارگیری مودم بیان کنیم که با رعایت و به‌کارگیری آن‌ها قطعا سبب تقویت آنتن wifi خود خواهید شد. اگر شما روش‌های دیگری برای تقویت وای فای می‌دانید حتما ما را از آن مطلع کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood