روش های یافتن شماره شبا و شماره حساب از روی شماره کارت

روش های یافتن شماره شبا و شماره حساب از روی شماره کارت
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یافتن شماره شبا و شماره حساب از روی شماره کارت در برخی اوقات کمی گیج‌کننده است؛ بنابراین تصمیم گرفتیم تمام روش‌های موجود برای پیدا کردن شماره شبا را در این مطلب آموزش دهیم.

همانطور که می‌دانید برای دریافت شماره شبا و شماره حساب باید به دستگاه خودپرداز یا بانک مربوطه مراجعه کنید، البته به تازگی امکان یافتن شماره شبا و شماره حساب بانکی از روی شماره کارت‌های عضو شبکه شتاب برای برخی از بانک‌ها در دسترس مردم قرار گرفته است. در ادامه این مطلب انواع روش‌های پیدا کردن شماره شبا و شماره حساب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همراه پلازامگ باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

شماره شبا چیست؟

اگرچه بیشتر معاملات بانکی از طریق دستگاه عابر بانک یا اپلیکیشن‌های پرداختی امکان‌پذیر است، اما بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران سامانه «سانتا» و «پایا» را نیز برای انتقال وجوه نقدی در اختیار مردم قرار داده است. نظام بانکی کشور همزمان با راه اندازی سامانه‌های «سانتا» و «پایا» یک شماره بانکی 24 رقمی منحصربه‌فرد به نام شبا (شناسه بانکی ایران) را برای هر حساب بانکی تعیین کرد.

یافتن شماره حساب بانکی / شماره شبا چیست

به عبارت دیگر انتقال وجه از طریق کارت به کارت برای سازمان‌هایی که روزانه مبالغ زیادی را جابجا می‌کنند، جوابگو نخواهد بود. برای همین شرکت‌ها با در دست داشتن شماره شبا قادر خواهند بود مبالغ بیشتری را برای حساب بانکی مربوطه حواله کنند. کد 24 رقمی شماره شبا با حروف انگلیسی IR آغاز می‌شود. در حقیقت شماره شبا با احتساب حروف IR یک کد 26 کاراکتری است. روش‌های مختلفی برای یافتن شمار شبا وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

روش های یافتن شماره شبا و شماره حساب از روی شماره کارت

شما می‌توانید با مراجعه حضوری در بانک یا از طریق دستگاه خودپرداز بانک مربوطه شماره شبا را دریافت کنید. برای مثال به منظور دریافت شماره شبا بانک صادرات می‌توانید به شعبه بانک صادرات در محل زندگی خود مراجعه کرده و از متصدیان و کارمندان بانک کمک بگیرید یا این که با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک صادرات و وارد کردن کارت خود می‌توانید شماره شبای خود را بر روی کاغذ تحویل بگیرید. البته روش‌های ساده‌تری نیز برای این کار وجود دارد که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

الف) دریافت شماره شبا و شماره حساب از وبسایت بانک

شما می‌توانید برای دریافت شماره شبای حساب خود به وبسایت رسمی بانک مراجعه کنید. البته یافتن شماره شبا با استفاده از شماره کارت مقدور نیست و برای این کار باید از شماره حساب بانکی استفاده کرد. در ادامه روش دریافت شماره شبا در برخی از بانک‌های بزرگ کشور را به شما آموزش خواهیم داد.

1. دریافت شماره شبا بانک ملی

دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق شماره کارت / دریافت شماره شبا بانک ملی با شماره کارت

برای دریافت شماره حساب بانک ملی باید وارد وب‌سایت رسمی این بانک شده و در منوی انتقال وجه شماره کارت خود را وارد کنید. آنگاه شماره حساب بانکی به طور خودکار به شما نمایش داده خواهد شد. شما همچنین می‌توانید با وارد کردن شماره حساب در همین سایت، نسبت به گرفتن شماره شبا بانک ملی اقدام کنید. دریافت شماره شبا بانک ملی از طریق شماره کارت فعلاً در وبسایت رسمی بانک مقدور نیست.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
نحوه استفاده از تماس تصوریر واتس اپ (زیرنویس فارسی)
00:09:2405 دی 1399، 11:30
thumbnail
توضیح قانون جذب در سه دقیقه (زیرنویس فارسی)
00:03:1504 دی 1399، 22:30
thumbnail
عجیب ترین کاربردهای پاپ سوکت | چرا باید برای گوشی خود ...
00:01:5004 دی 1399، 13:45
thumbnail
توضیحات سعید آقاخانی درباره داستان سریال نون خ 3
00:02:0806 دی 1399، 09:00

2. یافتن شماره شبا بانک تجارت

دریافت شماره شبا بانک تجارت / شماره شبا بانک تجارت

برای یافتن شماره حساب بانک تجارت باید وارد سایت رسمی بانک تجارت شوید و شماره کارت، رمز دوم، رمز CVV2 و کد امنیتی را در بخش مربوطه وارد کنید. سپس شماره حساب اصلی متصل به کارت را مشاهده خواهید کرد. برای دریافت شماره شبا بانک تجارت نیز می‌توانید شماره حساب خود را در بخش مربوطه وبسایت وارد کنید.

3. دریافت شماره شبا بانک ملت

دریافت شماره شبا بانک ملت / دریافت شماره حساب بانک ملت

برای دریافت شماره حساب بانک ملت باید در اپلیکیشن همراه بانک یا خدمات اینترنتی بانک ملت ثبت نام کنید. برای دریافت شماره شبا نیز باید شماره حساب بانکی خود را در سامانه «بستام» ملت وارد کنید.

4. دریافت شماره شبا بانک پاسارگاد

دریافت شماره حساب / دریافت شماره حساب از شماره کارت

شما می‌توانید وارد وبسایت رسمی بانک پاسارگاد شوید و در قسمت شماره حساب بانکی ایران، با وارد کردن شماره کارت، شماره سپرده خود را بدست آورید. علاوه بر این می‌توانید با استفاده از شماره کارت، نسبت به یافتن شماره شبا نیز اقدام کنید.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
گوشی های مورد انتظار سال 2021 (زیرنویس فارسی)
00:11:0904 دی 1399، 12:00
thumbnail
بهترین برنامه های عکاسی پرتره در آیفون های قدیمی
00:02:5505 دی 1399، 11:00

5. دریافت شماره شبا بانک سپه

دریافت شماره شبا بانک سپه / دریافت شماره حساب بانک سپه

دریافت شماره حساب بانک سپه از روی شماره کارت در وبسایت رسمی این بانک امکان‌پذیر نیست، اما در صورت وارد کردن شماره حساب در سامانه بانکداری اینترنتی بانک سپه قادر خواهید بود تا شماره شبای سپرده خود را بدست آورید.

 

6. دریافت شماره شبا بانک صادرات

دریافت شماره شبا بانک صادرات / دریافت شماره حساب بانک صادرات

در حال حاضر دریافت شماره حساب بانک صادرات از وبسایت این بانک امکان‌پذیر نیست، اما اگر قبلاً شماره حساب خود را از بانک دریافت کرده‌اید، قادر خواهید بود تا شماره شبا 26 رقمی حساب خود را نیز از وبسایت رسمی بانک دریافت کنید.

دریافت شماره شبا و شماره حساب در بانک‌های دیگر نیز تقریباً به همین شکل است. به عنوان مثال برای دریافت شماره شبا بانک کشاورزی باید وارد سامانه دیجیتالی بانک کشاورزی شده و در بخش «سایر»، گزینه «مشاهده شماره شبا» را انتخاب کنید.  اما در ادامه وبسایتی به شما معرفی خواهیم کرد که با عضویت در آن می‌توانید شماره شبا و شماره حساب را از روی شماره کارت دریافت کنید.

 

ب) دریافت شماره شبا و شماره حساب از سامانه رده

اغلب افراد با جستجوی عباراتی مانند «دریافت شماره حساب» یا «یافتن شماره شبا» در اینترنت سردرگم می‌شوند؛ به گونه‌ای که در آخر مجبور به حضور در بانک یا مراجعه به دستگاه خودپرداز خواهند شد. سامانه رده راه چاره‌ای برای این موضوع در نظر گرفته و اهداف خود را بر روی ساده‌سازی مفاهیم بانکی متمرکز کرده است.

چگونه شماره شبا را پیدا کنیم

اگرچه در بیشتر بانک‌ها برای یافتن شماره شبا باید از شماره حساب استفاده کرد، اما استفاده از سامانه «رده» روش بسیار آسان‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

به عبارت دیگر شما می‌توانید برای دریافت شماره حساب و شماره شبا از روی شماره کارت به آدرس اینترنتی Rade.ir مراجعه کرده و در آن ثبت نام کنید. برای ثبت نام باید نام، ایمیل یا تلفن همراه و رمز عبور دلخواه را وارد کنید، البته اگر سیستم کامپیوتری یا موبایل شما بر روی حساب گوگل تنظیم باشد، قادر خواهید بود با انتخاب گزینه «ورود با گوگل» وارد پنل کاربری خود شوید.

یافتن شماره حساب بانکی

پس از ثبت نام وارد داشبورد می‌شوید و در آن‌جا با 3 گزینه «شماره کارت به شماره شبا»، «شماره کارت به شماره حساب» و «حساب به شبا و استعلام شبا» برخورد خواهید کرد. در این مرحله می‌توانید به راحتی شماره شبا و شماره حساب را تنها با وارد کردن شماره کارت بدست آورید.

سخن پایانی

پیدا کردن شماره شبا و شماره حساب در قدیم تنها با مراجعه به بانک یا دستگاه خودپرداز بانک مربوطه امکان‌پذیر بود، اما با پیشرفت سال‌های اخیر دولت در حوزه بانکداری الکترونیکی، وبسایت‌های رسمی بانک های سراسر کشور نیز این قابلیت را در اختیار مردم قرار دادند.

با این حال گرفتن شماره شبا از درگاه اکثر بانک‌های کشور مستلزم وارد کردن شماره حساب است؛ بنابراین اگر شخصی شماره حساب سپرده خود را نداشته باشد، قادر نخواهد بود اطلاعات مهم حساب خود را مشاهده کند. البته به تازگی سامانه‌ای در رفع این مشکل طراحی گردیده است که با ثبت نام در آن می‌توانید شماره شبا و حساب خود را تنها با استفاده از شماره کارت بدست آورید. اگر روش‌های دیگری برای دریافت شماره شبا و حساب می‌شناسید، در پایین همین مطلب با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 23 بهمن 1399
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 05 اسفند 1399
  Persona 5 Strikers
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5