آموزش حل مشکل کار نکردن، خراب شدن یا قطع شدن هندزفری گوشی

آموزش حل مشکل کار نکردن، خراب شدن یا قطع شدن هندزفری گوشی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خرابی هندزفری از مشکلات رایج کاربران است. در این مطلب علت خراب شدن هندزفری و قطع شدن صدای هندزفری را بررسی و برای آن راه حلی ارائه می‌دهیم. مطمئنا تا به حال برای شماهم پیش آمده که با مشکل خرابی هندزفری مواجه شده باشید یا به طور ناگهانی با کار نکردن هندزفری رو به رو شده باشید.

مشکل خرابی سوکت هندزفری، مشکلی شایع در گوشی‌ها است که برای بسیاری اتفاق می‌افتد و بسیار آزاردهنده است. بخصوص برای کسانی که به صورت روزانه برای گوش دادن به موزیک و سایر امور از هندزفری استفاده می‌کنند. در ادامه به مشکلات شایع کار نکردن هندزفری و قطع شدن صدای هندزفری و آموزش حل این مشکلات می‌پردازیم.

خرابی سوکت هندزفری

قطع شدن صدای هندزفری

قطع شدن صدای هندزفری مشکلی شایع بین کاربران گوشی‌های تلفن همراه است که به شدت باعث ناراحتی و گاها دردسر می‌شود. در ادامه مشکلاتی را بررسی می‌کنیم که در قدم اول باید مورد توجه قرار گیرند از جمله خرابی هندزفری.

اطمینان حاصل کنید که هدفونتان خراب نشده است

خراب شدن هندزفری

اولین قدم برای آموزش حل مشکل کار نکردن هندزفری، واضح‌ترین آن‌هاست. در حقیقت ممکن است مشکل از خرابی سوکت هندزفری نباشد، بلکه خود هدفون‌ها مشکل داشته باشند. برای بررسی این مشکل کافی است هدفونتان را به یک وسیله ی دیگر (تلویزیون، لپ تاپ یا هر وسیله ی دیگری که پورت 3.5 میلی متری دارد) وصل کنید.

اگر هندزفری را به یک وسیله دیگر وصل کردید و صدایی نشنیدید مشکل را پیدا کرده‌اید. بله درست است علت خرابی هندزفری است. در این صورت دیگر به دنبال درست کردن هندزفری خراب نباشید و برای راحتی خودتان هم که شده هدفونتان را تعویض کنید. ولی اگر هدفونتان برروی وسیله دیگر به خوبی کار کرد آن وقت راه حل‌های کار نکردن هندزفری که در زیر آوردیم را امتحان کنید.

البته قبل از آن هم پیشنهاد می شود که یک هندزفری دیگر را بر روی گوشی خود امتحان کنید که ببنید آیا کار می‌کند یا نه چون این احتمال نیز وجود دارد که هدفون اصلی شما با دستگاه سازگار نباشند ولی روی سایر دستگاه ها کار کنند و همین هم دلیل کار نکردن هندزفری گوشی باشد.

چک کنید که گوشی به هندزفری بلوتوثی دیگری متصل نباشد

قطع شدن صدای هندزفری - کار نکردن هندزفری

یکی از دلایل اینکه چرا هندزفری به گوشی وصل نمیشه می‌تواند وصل بودن بلوتوث گوشی به یک وسیله دیگر باشد و البته خداروشکر اینجا خبری از مشکل از خرابی هندزفری نیست. اگر گوشی شما با یک هدفون بی سیم یا اسپیکر یا هر وسیله دیگری وصل شده باشد، این احتمال وجود دارد که جک هدفون غیر فعال شده و همین دلیل کار نکردن هندزفری گوشی باشد. به طور معمول وقتی هندزفری یا هدفون را به گوشی‌های هوشمند متصل می‌کنید گوشی آن را می‌شناسد و همه چیز باید طبق برنامه و بدون توجه به تنظیمات بلوتوث پیش برود. اگرچه لزوما همیشه هم اینطور نیست و همین می‌تواند دلیل وصل نشدن هندزفری به گوشی باشد.

به عنوان یه راه حل سریع و ساده، کاری که شما باید انجام بدهید این است که منوی Settings گوشی را باز کنید و چک کنید که آیا گوشی تلفن همراه شما به دستگاه بی سیم دیگری متصل است یا نه. اگر متصل بود آن را خاموش کنید و دوباره هندزفریتان را متصل کنید اگر کار کرد که مشکل حل شده است اگر نه که راه حل های بعدی را نیز بررسی کنید.

پورت هدفون را تمیز کنید

همانطور که می‌‌دانید، همیشه مقدار زیادی گرد و خاک در طی زمان وارد سوکت AUX می‌شود که شاید دلیل کار نکردن هندزفری و قطع شدن صدای هندزفری گوشی هم همین باشد. به عبارتی گرد و خاک باعث می‌شود که اتصال بین هدفون و پورت آن به خوبی صورت نگیرد. اولین کاری که باید بکنید این است که ببینید پورت گوشی شما تا چه اندازه گرد و خاک گرفته است. با یک چراغ قوه درون سوکت را روشن کنید و ببینید چقدر کثیف شده است. قدم بعدی تمیز کردن آن است و البته امیدوار بودن به اینکه اینبار هدفونتان کار کند. راه‌های زیادی برای انجام این عمل وجود دارد که برخی از آنها موثرتر از بقیه هستند. یکی از ساده‌ترین و موثرترین راه‌ها فوت کردن است که مقدار زیادی از گرد و غبار جمع شده در پورت را از بین خواهد برد. در ویدئوی بالا آموزش تمیز کردن سوکت هندزفری را آوردیم.

تنظیمات هندزفری در گوشی

می‌توانید این شانس را داشته باشد که اصلا مشکل از خرابی هندزفری و یا خرابی سوکت هندزفری نباشید. و مشکل از تنظیمات هندزفری گوشی باشد.اگر مشکل از تنظیمات بود بسته به کمپانی گوشی شما راه حل‌های خرابی هندزفری را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

تنظیمات هندزفری در گوشی سامسونگ و سایر گوشی های اندرویدی

کار نکردن هندزفری

قبل از اینکه به سراغ تنظیمات هندزفری در اندروید برویم و آن‌ها را دستکاری کنیم. چک کنید که صدای گوشی (صدای مدیا) قطع نباشد.

اگر قسمت بالا مشکلی نداشت و سطح صدای مدیای گوشیتان بالا بود، به سراغ بقیه تنظیمات می‌رویم. یکی از دلایل کار نکردن هندزفری یا کلا دلیل وصل نشدن هندزفری بلوتوثی به گوشی سامسونگ این است که ممکن است گوشی با یک دستگاه دیگر جفت شده باشد. برای حل این مشکل کافی است راه زیر را بروید:

Settings>>> connected devices

سپس در پنجره باز شده، دستگاه جفت شده یا به اصطلاح Pair شده را انتخاب کنید. در پنجره باز شده دو گزینه Forget و Disconnect وجود دارد. اگر می‌خواهید اتصال دستگاه به گوشی را برای همیشه قطع کنید گزینه Forget و اگر می‌خواهید آن را به طور موقت قطع کنید گزینه Disconnet را بزنید.

اگر مراحل بالا را انجام دادید و هیچ دستگاه دیگری به گوشیتان وصل نبود، می‌توانید راه حل بعدی را برای پاسخ به سوال وقتی هندزفری خراب می‌شود چه کنیم انجام دهید. این راه حل به خصوص برای زمانی که با مشکل قطع شدن صدای یک گوشی هندزفری سامسونگ رو به رو می‌شود بسیار کاربردی است.

 1. به مسیر Setting>> Accessibility>> Hearing enhancements بروید.
 2. در پنجره باز شده، گزینه Left/ right Sound balance را می‌بینید. اگر صدای گوشی سمت چپ و راست هندزفری یکسان باشد، باید دایره نشانگر وسط باشد، در غیر اینصورت خودتان آن را وسط قرار دهید. تا صدای هندزفری گوشی بالانس شود. با این کار ممکن است مشکل پخش نشدن صدا از هندزفری از یکی از گوشی‌های هندزفری حل شود.

البته این راه حل برای کسانی که بخواهند به طور کلی صدا را از یک گوشی داشته باشند هم کاربردی است.

تنظیمات هندزفری در گوشی آیفون

چرا هندزفری به گوشی وصل نمیشه

یکی از مشکلات کاربران آیفون که گاهی از آن شکایت می‌کنند پخش نشدن صدا از هندزفری است. گزارشات بسیاری از مشکل ساپورت نکردن هندزفری آیفون 7 به خصوص شنیده می‌شود، برای حل مشکل قطع شدن صدای هندز فری در گوشی آیفون و البته آیفون 7 راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کار نکردن هندزفری ایفون دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد، از جمله خرابی هندزفری، یا وجود یک مانع روی گوشی هندزفری و غیره. یکی دیگر از دلایل شایع قطع شدن صدای یک گوشی هندزفری بلوتوث در گوشی‌های آیفون فعال کردن نویز کنسلینگ ایربادز است.. در ادامه به شما می‌گوییم چگونه آن را غیرفعال کنید.

 1. به مسیر settings >> General >> Accessibility بروید.
 2. در پنجره باز شده گزینه Phone Noise Cancelation را خاموش کنید.

از یک تعمیرکار کمک بگیرید

تنظیمات هندزفری در اندروید - کار نکردن هندزفری

اگر هیچ یک از راهکارهای گفته شده کار نکرد بدین معنی است که مشکل شما آنقدرها هم که فکر می‌کردید کوچک نیست و با خرابی هندزفری مواجهید. اگر از مدت گارانتی گوشیتان باقی مانده بهترین کار این است که با نمایندگی خود تماس بگیرید و مشکلتان را توضیح دهید. البته ممکن است این کار مدتی طول بکشد ولی نهایتا رایگان خواهد و اگر گارانتی گوشیتان به پایان رسیده است و گوشی خود را بیمه کرده‌اید با نمایندگی خود تماس بگیرید و با آنها به توافق برسید.

سومین و بدترین را حل اینکه گوشیتان را به دست تعمیرکار ماهر آزادی بسپارید که مجبورید کیف پولتان را بیرون آورده و پول خرج کنید. ولی به هر حال علت خرابی سوکت هندزفری گوشی یافت خواهد شد یا اینکه می توانید از هدفون بی سیم بلوتوث استفاده کنید که مشکلتان رو به نوعی حل می‌کند. برای آشنایی با 20 هندزفری بلوتوث برتر موجود در بازار می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

پاسخ به سوالات مربوط به خرابی هندزفری یا خراب شدن هندزفری

پخش نشدن صدا از هندزفری - کار نکردن هندزفری

در این بخش تا جایی که توانستیم به سوالات خراب شدن هندزفری و قطع شدن صدای هندزفری و غیره پرداختیم. اگر جواب شوال و مشکل خود را پیدا نکردید. در پایین همین مطلب و در بخش دیدگاه مجله پلازامگ سوال خود را بپرسید. امیدوارم که بتوانیم به آن پاسخ دهیم. حال به چند سوال در مورد کار نکردن هندزفری جواب می‌دهیم.

پخش نشدن صدای خواننده در هندزفری

پخش نشدن صدای خواننده در هندزفری - کار نکردن هندزفری

یکی از مشکلات شایع کاربران پخش نشدن صدای خواننده در هندزفری است. یعنی فقط صدای آهنگ بدون صدای خواننده پخش می‌شود. گاهی حتی همون صدای ترانه هم گنگ و نامفهوم است. این مشکل پخش نشدن صدا از هندزفری چند دلیل می‌تواند داشته باشد:

 1. خرابی هندزفری و یا شکستن جک هندزفری: در این صورت چاره‌ای جز تعویض هندزفری یا تعمیر آن ندارید.
 2. ناسازگاری برنامه پخش موسیقی با هندزفری: برنامه پخش موسیقی خود را عوض کنید.
 3. خرابی سوکت هندزفری: گوشی خود را پیش یک تعمیرکار ببرید.
 4. گاهی نه مشکل 1 را دارید و نه مشکل 2 و 3، در این صورت کمی جک را در جای هندزفری تکان دهید یا آن را کمی عقب و جلو کنید تا جای مناسب آن پیدا شود.

رفع خش خش هندزفری

قطع شدن صدای یک گوشی هدفون - کار نکردن هندزفری

اگر هندزفری شما خش خش می‌کند، نگران نباشید، مشکل از خرابی هندزفری نیست. موارد زیر را جهت رفع خش خش هندزفری انجام دهید:

 1. در مرحله اول هندزفری را با یک دستگاه یا گوشی دیگر بررسی کنید و ببینید هنوز خش خش می‌کند یا نه. اگر روی دستگاه دیگر باز هم همان مشکل را داشتید، مشکل از هندزفری است. ممکن است کار نکردن هندزفری از قطع و وصل بودن سیم‌های آن باشد. آن را باز کنید اگر سیمی قطع بود آن را وصل کنید و اگر مشکل فراتر از این‌ها بود به فکر تهیه یک هندزفری جدید باشید.
 2. اگر هندزفری سالم بود، احتمالا مشکل خرابی سوکت هندزفری در گوشی است. گاهی کثیف بودن جای هندزفری باعث ایجاد صدای خش خش می‌شود. آن را با احتیاز تمیز کنید.
 3. اگر تمام مراحل بالا را انجام دادید و هنوز همان مشکل را داشتید. پایه‌های اتصال سوکت هندزفری به برد موبایل را چک کنید. اگر بار اول است می‌خواهید این کار را کنید حتما آن را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

خاموش شدن گوشی با وصل هندزفری

پخش نشدن صدا از هدفون گوشی - کار نکردن هندزفری

گزارشاتی از خاموش شدن گوشی با وصل هندزفری به دست رسیده است. خوشبختانه مشکل از خرابی هندزفری نیست. اما خوب مشکل از درون گوشی و مدارهای آن است. اگر مشکل از خرابی سوکت هندزفری باشد، ممکن است با وصل کردن هدفون یا هندزفری به سوکت جریانی نامتعارف به گوشی تلفن وارد شود و همین باعث خاموش شدن گوشی با وصل هندزفری باشد. کارهای زیر را انجام دهید اگر مشکل حل نشد، ناچارا گوشی را به یک تعمیرکار بسپرید.

 1. گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید.
 2. گوشی را خاموش کنید، هندزفری یا هدفون را به آن وصل کنید. سپس گوشی را روشن کنید.

معرفی هندزفری و هدفون های مرغوب از فروشگاه پلازا

اگر  دلیل کار نکردن هندزفری گوشی شما به خاطر علت خرابی سوکت هندزفری نبود و خود هدفون مشکل داشت، در این بخش فصد داریم برخی از با کیفیت ترین هندزفری های فروشگاه پلازا را معرفی کنیم.

هدست بلوتوث اورجینال سامسونگ مدل Level U Pro

اگر با مشکل خرابی سوکت هندزفری گوشی سامسونگ مواجه هستید، می‌توانید با خرید هدست بلوتوث اورجینال سامسونگ به کلی مشکل خراب شدن سوکت هندزفری را دور بزنید. شرکت سامسونگ همیشه در تلاش است که بهترین محصولات را روانه بازار کند و هدست بلوتوث Level U Pro هم از این قاعده مستثنی نیست. این هدست آلومینیومی مجهز به بلوتوث 4.1 بوده و تا برد 10 متری را پوشش می‌دهد. هدست بلوتوث سامسونگ Level U Pro با یک بار شارژ شدن می‌تواند 9 ساعت موسیقی یا امکان مکالمه فراهم ککرده و یا 300 ساعت در حالت استندبای بماند.

هدست بلوتوث اورجینال سامسونگ مدل Level U Pro

هدست بلوتوث اورجینال سامسونگ مدل Level U ProSamsung Level U Pro Original Bluetooth Headset

وزن45.7 گرم
نوع اتصالبی سیم
رابطبلوتوث

 

هدفون اورجینال آوی مدل Q38i

هدفون اورجینال آوی مدل Q38i

هدفون اورجینال آوی مدل Q38iAwei Q38i Original Headphone

نوع اتصالباسیم
رابطجک 3.5 میلی متری
هدفون آوی مدل Q38i یکی از محصولات شرکت Awei و هدفونی زیبا و با کیفیت ساخت عالی است. این هدفون طراحی ارگونومیکی داشته و به راحتی در گوش قرار می‌گیرد. آوی Q38i دارای سیم بلند 1.2 متری با کیفیت ساخت عالی است. جنس این کابل از مواد TPE است که مقاومت زیادی در برابر سایش دارند. این هدفون با جک 2.5 میلی متری صدا با سایر دستگاه‌ها ارتباط برقرار می‌کند. در این محصول شرکت آوی از تکنولوژی Hi-Defenition بهره گرفته تا صدای با کیفیت عالی و کمترین نویز را برای کاربران فراهم کند. اگر به دنبال یک هدفون مرغوب می‌گردید، ما به شما آوی مدل Q38i را پیشنهاد می‌دهیم.
خرابی سوکت هندزفری
در این مطلب سعی کردیم برخی از مشکلات رایج خراب شدن هندزفری یا خرابی هندزفری، مشکل قطع شدن صدای هندزفری و مشکلات رایج دیگر مربوط به هندزفری را بررسی کنیم. در واقع سعی کردیم بگوییم وقتی هندزفری خراب میشود چه کنیم. اولین قدم این است که هول نشوید. همیشه مشکل از خرابی هندزفری نیست. در مطلب بالا آموزش دادیم که راههای محتمل را بررسی کنید. و همه آن‌ها را بررسی کنید. البته بعد از بررسی تمام راهکارها، گاهی درست کردن هندزفری خراب جواب نمی‌دهد و اینجاست که باید دست به جیب شوید و یک هندزفری جدید بخرید.
امیدواریم توانسته باشیم با آموزش حل مشکل خرابی هندزفری به شما کمکی کرده باشیم. اگر جواب خود را در سوالات بالا پیدا نکردید، همین پایین سوالات خود را بپرسید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران25 دیدگاه
رضا نیازی
.
22 اردیبهشت 1398، 17:04
پاسخ
0
2
ممنون از مطلب خوبتون ولی با خواندن مطلبتون فهمیدم که باید گوشی رو ببرم تعمیرگاه
Amir
.
05 تیر 1398، 18:19
پاسخ
0
1
@محمد حسین
دیقیقا واسه منم اینجوری شده
Amir
.
05 تیر 1398، 18:20
پاسخ
0
1
@رضا نیازی
?
Hanna
.
22 دی 1398، 20:37
پاسخ
0
0
@محمد حسین
دقیقن ماله منم همینطوره تقریبن دوماهه دارم ازش استفاده میکنم عالیه الان دو س روزه که وقتی اهنگ گوش میدم صدای یکی از گوشی هاش خیلی کمه و موقع پخش اهنگ یهو خش خش میکنه و ویز ویز میکنه و میلرزه مدلش هم j5خیلی مراقبش بودم لطفن سریع جوابمو بدین باید چیکار کنم درست میشه؟
هادی
.
13 دی 1399، 22:53
پاسخ
0
0
@Hanna
منم
Omid
.
22 اردیبهشت 1398، 17:18
پاسخ
0
2
عالی بود. به دردم خورد بدجور
محمد حسین
.
03 خرداد 1398، 16:05
پاسخ
0
1
من یدونه هنزفری سلبریتD7خریدم تای ماه صداش عالی بود ولی چند روزه صدا در یکی از گوشی هاش کمتر از اون یکیه وخش خش هم میکنه میخواستم بدونم مشکل از چیه؟
Amir
.
05 تیر 1398، 18:19
پاسخ
0
1
@محمد حسین
دیقیقا واسه منم اینجوری شده
Amir
.
05 تیر 1398، 18:20
پاسخ
0
1
@رضا نیازی
?
Hanna
.
22 دی 1398، 20:37
پاسخ
0
0
@محمد حسین
دقیقن ماله منم همینطوره تقریبن دوماهه دارم ازش استفاده میکنم عالیه الان دو س روزه که وقتی اهنگ گوش میدم صدای یکی از گوشی هاش خیلی کمه و موقع پخش اهنگ یهو خش خش میکنه و ویز ویز میکنه و میلرزه مدلش هم j5خیلی مراقبش بودم لطفن سریع جوابمو بدین باید چیکار کنم درست میشه؟
هادی
.
13 دی 1399، 22:53
پاسخ
0
0
@Hanna
منم
نازنین
.
31 خرداد 1398، 07:59
پاسخ
0
1
من لول یو سامسونگ خریدم دومین هفته که داشتمش یکی از گوشی هاش کار نمیکنه چاره چیه:/
علی
.
30 شهریور 1398، 01:27
پاسخ
0
0
سلام دوستان کسی اگه راهنمایی بلده کمکم کنه گوشی من a7 هستش و یه مشکلی دارم و اونم اینه که وقتی هندزفری چه با سیم و چه بلوتوثی وصل میکنم همه چی خوب کار میکنه ولی صدای زنگ تلفن هم از گوشی میاد و هم از هدفون ولی صدای اعلانات فقط از عدفون میاد. و تو هدفون سیمی بالا علامت هدفون نمیاد. لطفا اگه کسی بلده منو راهنمایی کنه ممنون
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood