«جن گیر» برگشت! / به زودی دنباله جدید فیلم «جن گیر» ساخته می‌شود

«جن گیر» برگشت! / به زودی دنباله جدید فیلم «جن گیر» ساخته می‌شود
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم جن گیر (The Exorcist) یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک تمام دوران‌ها تلقی می‌شود. به تازگی خبرهایی مبنی بر ساخت دنباله‌ای برای فیلم جن گیر منتشر شده است.

طبق اخبار منتشر شده، دیوید گوردن گرین (David Gordon Green) کارگردان معروف فیلم هالووین (Halloween 2018) قرار است دنباله‌ای بر فیلم جن گیر بسازد. جیسون بلوم، دیوید و جیمز رابینسون تهیه‌کنندگان این فیلم خواهند بود و هنوز تاریخ دقیقی برای زمان ساخت و اکران آن اعلام نشده است. نکته جالب درباره ساخت دنباله فیلم جن گیر اینجاست که کارگردان نسخه اصلی آن یعنی ویلیام فریدکین گفته به هیچ وجه علاقه‌ای به ساخت دنباله این فیلم با هر میزان دستمزدی ندارد!

تعداد کمی از فیلم‌های هالیوودی هستند که همچون فیلم جن گیر (The Exorcist) سرو صدا کرده باشند. این فیلم در سال 1973 با به تصویر کشیدن تسخیر بدن یک انسان توسط شیطان، افراد زیادی را به وحشت انداخت و علی‌رغم ممنوعیت پخش آن برای برخی از گروه‌های سنی، به اولین فیلم ترسناک تاریخ تبدیل شد و برای بهترین فیلم، نامزد اسکار گردید. فیلم جن گیر 1 هنوز هم در فهرست فیلم‌های ترسناک در صدر جایگاه قرار دارد، اما رازآلود بودن این فیلم محدود به خود آن نمی‌شود. در واقع، برخی از جنبه‌های رمز و راز آن مربوط به پشت صحنه بود. در اینجا، به برخی از حقایق ناگفته در مورد این فیلم اشاره می‌کنیم که احتمالا خیلی از بینندگان در موردش چیزی نمی‌دانستند. اگر به فیلم‌های ترسناک علاقه دارید، می‌توانید برای آشنایی با بهترین فیلم‌های ترسناک 2020، به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

فیلم جنگیر 2018

آنچه در ادامه می‌خوانید:

hhhhh

معرفی فیلم جن گیر

فیلم جن گیر چند قسمت دارد

فیلم ترسناک جن گیر عنوانی ساخته شده در سال 1973 است که فیلمنامه آن از داستانی با همان عنوان برگرفته شده است. داستان فیلم درباره تسخیر شیطانی یک دختر 12 ساله و تلاش مادرش برای نجات او با انجام جن‌گیری توسط دو کشیش است. لازم به ذکر است که این فیلم ارتباطی با فیلم جن‌گیری امیلی رز ندارد.

جن‌گیر اولین فیلم ترسناک است که نامزد جایزه اسکار برای بهترین فیلم شد و البته این تنها یکی از 10 بخشی بود که فیلم جن گیر 1 در آن‌ها نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود. این فیلم توانست در بخش فیلمنامه و صداگذاری جایزه اسکار را نصیب خود کند. فیلم جن گیر 1 توانست موفقیت خیره‌کننده‌ای را در باکس آفیس کسب کند و یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک تمام دوران‌ها شناخته می‌شود.

فیلم جن گیر چند قسمت دارد

فیلم جن گیر یک با موفقیت خود باعث ساخت دنباله‌ها و پیش درآمدهای مختلفی شد. از جمله قسمت‌های مختلف جن گیر می‌توان به سری‌های ،جن‌گیر: آغاز، جن گیر: مرتد (فیلم جن گیر 2) ،فیلم جن گیر 3 و اسپین آف جن گیر با نام قلمرو، اشاره کرد. در جدول زیر تمام سری‌های فیلم جن گیر را به همراه سال ساخت و کارگردان آن‌ها، مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که فیلم جنگیر 2018 با عنوان جن‌‌گیر آمریکایی، ارتباطی به این سری از فیلم‌‌های جن‌گیر ندارد.

فیلمسال اکرانکارگردان
The Exorcist1973ویلیام فرایدکین (William Friedkin)
The Exorcist II: The Heretic1977جان بورمن (John Boorman)
The Exorcist III1990ویلیام پیتر بلاتی (William Peter Blatty)
Exorcist: The Beginning2004رنی هارلین (Renny Harlin)
Dominion: Prequal to the Exorcist2005پائول شریدر (Paul Schrader)

حقایق فیلم جن گیر

فیلم حن گیر یکی از معدود فیلم‌های ترسناک است که وقایع پشت پرده و حاشیه‌ای آن نیز بسیار عجیب و در مواردی حتی ترسناک هستند. در ادامه به بررسی حقایق فیلم جن گیر می‌پردازیم؛ حقایقی که عموم مردم از آن بی‌خبرند!

15. عوامل فیلم جن گیر 1 بر این باورند که لوکیشن ساخت این فیلم نفرین شده بود

فیلم جنگیر 4

تولید این فیلم با پیچیدگی‌ها و تراژدی‌هایی همراه شد. در ابتدای تولید، محل فیلم برداری خانه «خانواده مک نیل» در فیلم به شکل رازآلودی آتش گرفت و همین امر، فرآیند فیلم برداری را به تاخیر انداخت. حتی از این عجیب‌تر آن که اتاق ریگان (Reagan) که قرار بود عملیات جن گیری در آن فیلمبرداری شود، در این آتش سوزی کاملا سالم ماند.

مادربزرگ «لیندا بلر» (Linda Blair)، برادر مکس وان سایدو (Max Von Sydow) و دو تن از بازیگران فیلم پیش از شروع فیلمبرداری فوت کردند و فرزند جیسون میلر (Jason Miller) نزدیک بود که در تصادف کشته شود، اما جان سالم به در برد. گفته می‌شود که حدود 9 نفر از عوامل فیلم برداری در هنگام ساخت این فیلم درگذشتند. بعد از آن، الن برستین (Ellen Burstyn) هنگام بازی در یک صحنه خشونت آمیز از ناحیه ستون فقرات آسیب دید که به گفته خودش، هنوز هم او را اذیت می‌کند. با توجه به این اتفاقات غیرمنتظره، زمان تولید فیلم از مدت پیش بینی شده فراتر رفت. فرایدکین حتی یک کشیش را به محل فیلم برداری آورد تا به عنوان مشاور فنی به عوامل نوعی برکت دهد، هرچند او قبول نکرد که نقش کشیش اجرا کننده فرآیند جن‌گیری را بازی کند.

14.آسیب دائم‌العمر الن برستین در حین فیلمبرداری جن گیر 1

حقایق فیلم جن گیر

الن برستین که در فیلم جن گیر 1 نقش مادر ریگان را ایفا می‌کرد در حین فیلمبرداری یکی از صحنه‌های این فیلم دچار آسیبی جدی شد؛صحنه‌ای که ریگان به مادر خود سیلی زده و او را به طرف دیگر اتاق پرتاب می‌کند. در این صحنه، برستین از پشت به شدت با زمین برخورد کرده و دچار آسیبی جدی در ناحیه نخاع می‌شود. پس از گذشت سال‌ها از نمایش فیلم جن گیر برستین هنوز هم از درد نخاعی مربوط به آن صحنه رنج می‌برد.

13. تهدید جانی لیندا بلر پس از بازی در جن گیر

شاید فکر کنید که تهدید یک دختربچه کم سن و سال به مرگ عملی دیوانه‌وار باشد، اما این امر دقیقا اتفاقی است که بر سر لیندا بلر (Linda Blair) بازیگر نقش بچه فیلم The Exorcist آمد. بعد از انتشار اعلامیه‌ای توسط کشیش معروف آن زمان، بیلی گراهام که بیان می‌کرد «شیطان در لحظه لحظه این فیلم حضور دارد»، نامه‌های تنفرآمیز به سمت بلر سرازیر شدند که در آنها وی متهم به شیطان پرستی شده بود. کمپانی برادران وارنر برای محافطت از جان لیندا مجبور شد که محافظانی را به مدت شش ماه بعد از نمایش فیلم برای همراهی لیندا استخدام کند.

12. تیراندازی‌های پی در پی کارگردان سر صحنه فیلمبرداری فیلم جن گیر

فیلم ترسناک جن گیر

کارگردان فیلم جن گیر یعنی ویلیام فریدکین برای ایجاد حس ترس و وحشت در چهره بازیگران فیلم و در نتیجه طبیعی‌تر جلوه دادن واکنش‌های آنان هنگام فیلمبرداری، از شیوه‌ای عجیب و غیرمنتظره استفاده می‌کرد. فریدکین که با نحوه کار اسلحه آشنایی داشت در مواقع ضروری و به صلاحدید خودش، بدون اطلاع به عوامل سر صحنه، اقدام به شلیک تیر هوایی با اسلحه شاتگان خود می‌کرد. صدای این شلیک‌ها تمام عوامل و بازیگران را از جا می‌پراند و باعث بروز حس ترس و وحشت در آنان می‌شد.

11.این داستان بر اساس زندگی واقعی یک جن‌گیر ساخته شد

این فیلم بر اساس رمان «ویلیام پیتر بلاتی» (William Peter Blatty) تحت عنوان The Exorcist ساخته شد که در مورد زندگی یک جن‌گیر نوشته شده است. بسیاری از مطالب مورد استفاده در این کتاب و همین طور فیلم از دفتر خاطرات کشیش‌هایی الهام گرفته شده که نوعی مراسم مذهبی را در مورد یک پسربچه به نام «رولند دو» (Roland Doe) در سال 1949 اجرا کردند.

این کشیش‌ها ادعا کردند که این پدیده را با این اتفاقات شاهد بوده‌اند: بیرون آمدن زبان، علامت‌های عجیب روی پوست بدن آن کودک که حروف «جهنم» و «اهریمن» را نشان می‌دادند، لرزش عجیب تشک پسربچه، پاره شدن بندهای بسته شده به پسربچه و شکسته شدن بینی یکی از کشیش‌ها از جمله این موارد بودند. بسیاری از این ادعاها در رمان نوشته شده توسط بلاتی آمده و فیلم نیز بر اساس اقتباسی از آن به تصویر کشیده شده و جنسیت کودک فیلم به خاطر ناشناخته ماندن «رولند دو» تغییر داده شد.

10. مادر لیندا بلر نقش پررنگی در انتخاب او برای بازی در جن گیر داشت

جن‌گیر: آغاز

لیندا بلر برای بازی در نقش ریگان در فیلم جن گیر 1، نگاه تحسین‌آمیز منتقدین سینما و نظرات مثبت همگان را به سوی خود جلب کرد. او حتی برای بازی در این نقش نیز نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اگر بگوییم او تمام این موفقیت را مدیون مادر خود است قطعا سخن بیراهی نگفته‌ایم چرا که باعث و بانی انتخاب بلر برای نقش ریگان مادرش بود. از آنجا که کارگردان و عوامل فیلم جن گیر پروسه زمان‌بری را برای انتخاب بازیگر نقش ریگان طی کرده بودند. مادر لیندا بلر با پافشاری و پیگیری‌های خود، نگاه عوامل را به دخترش جلب کرده و در نهایت موفق شد نظر مثبت آنان را به انتخاب لیندا، جلب کند.

9.فیلم جن گیر مورد حمایت کلیسای کاتولیک قرار گرفت

شاید باعث تعجب باشد، اما بسیاری از کشیش‌های کلیسای کاتولیک این فیلم را تحسین کردند. فیلم The Exorcist علاوه بر اینکه برخی از رسوم کاتولیک را به معرض نمایش می‌گذاشت، بلکه همچنین کشیش‌های این مذهب را همچون قهرمانانی معرفی می‌کرد که نوعی مراسم باسابقه مربوط به زمان عهد عتیق را اجرا می‌کردند. کلیسای کاتولیک این فیلم را همچون یک کلاس آموزشی برای کشیش شدن در نظر گرفت. کلیسای کاتولیک در مورد رازهای خود بسیار محافظه کار عمل می‌کند، اما یکی از مسئولین آنجا نوعی استثنا برای فیلم جنگیر قائل شد. کارگردان این فیلم، «ویلیام فرایدکین» (William Friedkin) هنگامی که مشغول تحقیق در مورد فیلم The Exorcist بود، با رئیس دانشگاه جورج تاون دیداری داشت و گفته می‌شود که او به فرایدکین یک پوشه از خاطرات کشیش ناظر بر کار جنگیر و همین طور صحبت‌های شاهدان عینی جنگیری 1949 را ارائه کرد.

8.نام جن خبیث فیلم جن گیر هیچ وقت بیان نمی‌شود

حقیقت فیلم جن گیر

شیطانی که ریگان را تسخیر می‌کند، پازوزو (Pazuzu) نام دارد اما این اسم هیچ وقت در کتاب یا فیلم اصلی ذکر نمی‌شود. پازوزو پادشاه شیاطین باد است که موجودی افسانه‌ای بابلی است که دارای اعضای بدن انسانی و حیوانی است. کشیش مرین (Merrin) در ابتدای فیلم The Exorcist شیئی را در صحرا پیدا می‌کند که بخشی از مجسمه پازوزو است. با این که پازوزو در فیلم دیده می‌شود، اما در دنباله فیلم جن گیر، یعنی جن گیر 2 است که نام او را می‌شنویم.

7. اتاق ریگان در تمام طول مدت فیلمبرداری فریز شده بود

هرکسی که فیلم جن گیر را تماشا کرده باشد به خوبی به خاطر می‌آورد که در صحنه‌های فیلمبرداری شده در اتاق ریگان، بخار نفس بازیگران به خوبی دیده می‌شود. شاید جالب باشد که بدانید این بخارها حاصل جلوه‎های دیجیتالی و کلک‌های فیلمسازی نبوده و به طور واقعی ایجاد شده‌اند. اتاقی که در فیلم به نقش ریگان تعلق دارد، در واقعیت توسط چهار کولر غول‌آسا فریز شده و سرد می‌شد. به طوریکه دمای هوای این اتاق در تمام طول فیلمبرداری، زیر صفر بود و حتی باعث انجماد عرق بدن عوامل فیلم روی پوست بدنشان می‌شد.

6.ستاره رادیویی، صداپیشه نقش شیطان فیلم جن گیر بود

دانلود فیلم جن گیر

ستاره رادیو یعنی مرسدس مکمبریج در فیلم جن گیر، وظیفه صداپیشگی شیطان حلول کرده در جسم ریگان را بر عهده داشت. بنابر این صدای شیطانی که ریگان را به تسخیر خود درآورده بود، صدای لیندا بلر نبوده است.

5. اتفاق رویدادهای عجیب و غریب برای تماشاگران فیلم جن گیر

تعدادی رویداد عجیب و غریب در طول مدت نمایش فیلم The Exorcist گزارش شد. در طول پخش این فیلم، گفته شد که مردی به زمین افتاده و فکش شکسته است. این مرد ادعا کرده بود که به دنبال تماشای این فیلم دچار شوک شده و غش کرده است. او از استودیوی سازنده فیلم به دادگاه شکایت کرد. این اتفاق، تنها یکی از گزارش‌های بی‌شماری است که طی آن امدادگران برای رسیدگی به وضعیت تماشاچیان این فیلم به محل فراخوانده شدند. برخی از سینماها همچنین در کنار صندلی‌های خود کیسه‌های مخصوص برای استفراغ تماشاچیان قرار دادند.

4.به عقیده فیلم ساز، فیلم The Exorcist ترسناک نیست

فیلم جنگیر یک

 

به عقیده فرایدکین، تمام این سال‌ها که مردم با وحشت این فیلم را تماشا کرده‌اند، نوعی سوءتفاهم بوده است. همان طور که خودِ او گفته، او فکر می‌کرده به جای ساخت یک فیلم ترسناک، فیلمی در مورد رازآلود بودن ایمان می‌سازد. آقای فرایدکین گفته:

قصد من از ساخت فیلم The Exorcist ساخت یک فیلم ترسناک نبود، اما حالا دیگر قبول کرده‌ام که جنگیر یک فیلم ترسناک است.

 

3. ایفای نقش پدر دایر، توسط یک کشیش واقعی

سریال جنگیر

شخصیت‌های مذهبی و کشیشان فیلم جن گیر همگی بازیگران سینمایی بودند. اما تنها نقش پدر دایر در این فیلم توسط یک کشیش به نام ویلیام اومالی ایفا شد. اومالی علاوه بر ایفای نقش در این فیلم به عنوان یکی از مشاوران پروژه نیز فعالیت می‌کرده است. اومالی پس از فیلم جن گیر در هیچ فیلم دیگری بازی نکرد و تنها به نوشتن کتاب‌های مختلف مشغولیت داشت. او تا کنون بیش از 36 جلد کتاب منتشر کرده است.

2. بازیگر نقش پدر مرین، در زمان ایفای این نقش باید 30 سال پیرتر می‌شد

مکس وون‌سیدو که پس از بازی در فیلم جن گیر، با ایفای نقش در فیلم‌های متعدد دیگری، کارنامه درخشانی را برای خود رقم زد. از جمله پررنگ‌ترین نقش‌های اخیر او می‌توان به بازی او در سریال محبوب Game of Thrones در نقش زاغ سه چشم اشاره کرد. وون‌سیدو که در فیلم جن گیر 1973 نقش کشیش کهنسالی به نام پدر مرین را بازی می‌کرد، باید تحت گریم‌های سنگینی قرار می‌گرفت که او را 30 سال پیرتر جلوه می‌دادند.

فیلم جنگیر یک

1.استفاده از جیغ خوک، به جای صدای جیغ‌های ریگان

جیغ‌های شیطانی که از دهان لیندا بلر بازیگر نقش ریگان بیرون می‌آمد،صدای بلر یا حتی صداپیشه شیطان نیز نبود. این جیغ‌ها در واقع صدای ضبط شده از خوکهایی بودند که ذبحشان می‌کردند. این موضوع عجیب‌ترین و خوف‌انگیزترین حقیقت فیلم جن گیر است.

 

در این مقاله به معرفی اجمالی فیلم جن گیر پرداختیم و از حقایق جالب و عجیب آن پرده برداشتیم. آیا تاکنون فیلم جن گیر را تماشا کرده‌اید؟از کدام یک از حقایق ذکر شده در این مطلب مطلع بودید؟ نظرات خود را در کادر پایین با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران10 دیدگاه
ساسان
.
25 اردیبهشت 1398، 16:23
پاسخ
0
0
حیف ک بازیگر دخترش الان خودشو نابود کرده باگذشت این همه سال هنوزم ترسناکه ممنونم از سایت خوبتون همین دنده برید جلو عالیه
امیر حیدری باطنی
.
05 خرداد 1398، 11:54
پاسخ
0
0
@ساسان
ممنون از همراهیتون
امیر حیدری باطنی
.
05 خرداد 1398، 12:00
پاسخ
0
0
@ساسان
منظورتون رو از نابود کردن متوجه نمی شم. اما لیندا بلر هنوز هم مشغول بازی در فیلم های مختلف هستش. ممکنه اونا موفقیت زیادی نداشتن. این هم به خاطر اونه که بعضی بازیگرا و یا خواننده ها همیشه با یکی از کاراشون توی یاد مردم ثبت می شن.
Omid
.
25 اردیبهشت 1398، 16:30
پاسخ
0
0
فیلم جنگیر 6 وجود داره؟ من کلی دنبالش گشتم ولی چیزی پیدا نکردم؟
امیر حیدری باطنی
.
05 خرداد 1398، 11:56
پاسخ
0
0
@Omid
خیر وجود نداره، یه سریال به نام جنگیر وجود داره که اون رو هم می تونید تماشا کنید.
علی قربان زاده
.
26 اردیبهشت 1398، 00:25
پاسخ
2
0
من یه قسمت از این فیلم رو دیدم و به نظرم توو ژانر وحشت خیلی معمولی محسوب میشد... ولی الان خیلی وقت که دیگه ازش خبری نیست و ژانر وحشت به یه سمت دیگه رفته
امیر حیدری باطنی
.
05 خرداد 1398، 11:57
پاسخ
0
1
@علی قربان زاده
این فیلم یکی از پربیننده ترین فیلم های تاریخ سینماست. به هر حال ممنون از همراهیتون
سعید
.
01 شهریور 1398، 04:48
پاسخ
1
4
پخش شدن صدای اذان و نمایش تمدن بابل در ابتدای فیلم و اقتباس خدای شیاطین بابلیان در فیلم همه و همه نشان از سرمایه گذاری بسیار زیاد هالیوود از سالهای دور باهدف اسلام هراسی است انها از گرایش مردم به اسلام و تمدن مهر پارسیان بسیار بیمناکند ولی کاری از پیش نخواهند برد.
علی
.
09 دی 1398، 08:39
پاسخ
0
1
@سعید
پخش صدای اذان در عراق( بعنوان یک کشور مسلمان)که بابل قدیمه نیاز به صرف هزینه نداره
مسعود
.
13 اردیبهشت 1399، 18:53
پاسخ
0
0
@سعید
کاملا درست است. انتخاب شیطان در بابل یعنی عراق با صدای اذان کاملا حساب شده بود.
بینام
.
27 دی 1399، 03:37
پاسخ
1
0
@سعید
انقدر خرافاتی نباشیم فقط یه فیلم وحشتناک قشنگه همین...
سایان
.
21 شهریور 1398، 16:21
پاسخ
0
0
واقعا عالی بود ولی من خودم اصلا نترسیدم تنهایی هم دیدم وقتی هیچ کس خونمون نبود 😂
عادل
.
02 تیر 1399، 15:10
پاسخ
0
0
@سایان
تو خودت *** داداش
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5