بهترین فیلم های علمی تخیلی ؛ از هوش مصنوعی تا سفر در زمان

بهترین فیلم های علمی تخیلی ؛ از هوش مصنوعی تا سفر در زمان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم علمی و تخیلی همواره طرفداران خود را داشته و ژانری محبوب در سینما به حساب می‌آید. در این مقاله، با بهترین فیلم های علمی تخیلی و داستان آن‌ها آشنا خواهیم شد.

فیلم های علمی تخیلی از دیرباز در تاریخ سینما ساخته شده‌اند و طرفداران زیادی دارند. در فیلم های علمی تخیلی پدیده‌های علمی‌ و تخیلی‌ای به تصویر کشیده می‌شوند که کاملا دانشمندان اثبات نکرده‌اند؛ پدیده‌هایی مانند وجود زندگی در خارج از زمین، دنیای بیگانه‌ها، حس ششم و سفر در زمان. در این فیلم‌ها، عموما شاهد وسایلی پیشرو مانند سفینه‌های فضایی، روبات‌ها و تکنولوژی‌های دیگر هستیم. فیلم‌های علمی تخیلی اغلب برای نشان‌دادن مسائل سیاسی و اجتماعی به‌کار می‌روند و موضوعات فلسفی مانند وضعیت بشر را بررسی می‌کنند.

این ژانر از زمان سینمای صامت وجود داشته است. یکی از نمونه‌های اولیه فیلم های علمی تخیلی در سینما، فیلم Metropolis محصول سال 1927 است. بعد از فیلم 2001: A Space Odyssey به کارگردانی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) و محصول سال 1968، فیلم‌های علمی تخیلی را بیشتر جدی گرفتند. در اواخر دهه 1990 و بعد از انتشار فیلم Star Wars، فیلم های علمی تخیلی که با بودجه‌های کلان و جلوه‌های ویژه بسیار ساخته می‌شدند در بین عموم به‌شدت محبوب گشتند.

بهترین فیلم های علمی تخیلی
hhhhh

بهترین فیلم های علمی تخیلی


شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ما در دوره طلایی سینمای فیلم های علمی تخیلی زندگی می‌کنیم. در قرن حاضر، فیلم های علمی تخیلی زیادی ساخته شده و هنوزهم ساخته می‌شود؛ اما مهم‌تر از آن، این است که تعداد زیادی از این فیلم‌ها اتفاقا فیلم‌های خوب و ماندگاری هم هستند.

در دامه با 20 عنوان از بهترین فیلم های علمی تخیلی‌ ساخت‌شده قرن بیست‌ویکم آشنا می‌شویم. البته باید دقت کنید فیلم‌های ابرقهرمانی در این فهرست جای نگرفته‌اند. اگرچه فیلم‌های ابرقهرمانی هم برخی از ویژگی‌های فیلم های علمی تخیلی را دارند، امروزه فیلم های ابرقهرمانی در ژانری جدا قرار می‌گیرند.

فیلم های علمی تخیلی پر از ایده هستند و هرکدام از فیلم‌هایی که درادامه می‌آیند، موضوعی جدید به ما ارائه می‌دهند که می‌تواند ذهن ما را بازتر کند. این بهترین ویژگی فیلم های علمی تخیلی است. به‌همین‌دلیل، معتقدیم فیلم‌های زیر بهترین فیلم های علمی تخیلی در قرن بیست‌ویکم هستند.

فیلم علمی و تخیلی هوش مصنوعی (A.I. Artificial Intelligence)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2001استیون اسپیلبرگ 100 میلیون دلار235.9 میلیون دلار7.2هالی جوئل آزمنت، جود لا، برندن گلیسون، ویلیام هرت، فرانسیس اوکانر و جاستینا ماچادو

ساخت فیلم Artificial Intelligence یا «هوش مصنوعی» با کارگردانی و تهیه‌کنندگی استنلی کوبریک شروع شد؛ اما کوبریک در سال 1995 و چهار سال قبل از مرگش این پروژه را به اسپیلبرگ سپرد. این موضوع، موضوعی عجیب است؛ چرا که کوبریک کارگردانی بدبین بود و اسپیلبرگ دقیقا نقطه مقابل اوست. این فیلم با الهام از داستان پینوکیو ساخته شده و درواقع، نسخه روباتیک پینوکیو است.

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2004میشل گوندری20 میلیون دلار72.3 میلیون دلار8.3جیم کری، کیت وینسلت، مارک روفالو، کیرستن دانست، الیجاه وود و تام ویلکینسون

این شاهکار سینمایی را می‌توان به‌نوعی فیلم علمی تخیلی «پنهان» نامید. ویژگی‌های فیلم های علمی تخیلی در این فیلم درواقع داستان اصلی فیلم را کامل می‌کنند. اختیار پاک‌کردن حافظه با روش‌های علمی در این فیلم بستری برای داستانی عاشقانه و تکان‌دهنده فراهم می‌کند. کیت وینسلت (Kate Winslet) و جیم کری (Jim Carrey) نقش‌های اصلی این فیلم را ایفا کرده‌اند. فیلم «درخشش ابدی یک ذهن پاک» در فهرست بهترین فیلم‌های عاشقانه هم قرار گرفته است. برای آشنایی با بهترین فیلم‌های عاشقانه به این مطلب مراجعه کنید.

فیلم سینمایی علمی تخیلی فرزندان انسان (Children of Men)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2006آلفونسو کوارون76 میلیون دلار70 میلیون دلار7.9کلایو اوون، جولیان مور، مایکل کین، چوتل اجیوفور، چارلی هانم، کلر هوپ آشیتی و پم فریس

گرچه فیلم Children of Men یا «فرزندان انسان» فروش زیادی نداشت اما یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی به‌حساب می‌آید. داستان این فیلم در سال 2027 می‌گذرد و زنان دیگر نمی‌توانند بچه‌ای به‌دنیا بیاورند. در زمانی که همه امیدهای بشر از بین رفته، زنی به‌نام کی با بازی کلر هوپ اشیتی (Clare-Hope Ashitey) به‌گونه‌ای درک‌ناپذیر باردار می‌شود. مردی به‌نام تئو با بازی کلایو اوون (Clive Owen) مأموریت دارد تا از این زن و آخرین امید بشر محافظت کند. این فیلم روایتی دلخراش و جالب و عمیقا احساسی دارد. بیش از 10 سال از انتشار فیلم «فرزندان انسان» می‌گذرد و تبدیل به یکی از کلاسیک‌های این ژانر شده است.

فیلم علمی و تخیلی آفتاب (Sunshine)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2007دنی بویل40 میلیون دلار32 میلیون دلار 7.2کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بیرن، میشل یئو، کلیف کرتیس، تروی گاریتی، هیرویوکی سانادا، بندیکت وانگ

داستان فیلم Sunshine یا «آفتاب» درباره گروهی از فضانوردان است که باید به مأموریتی مهم و خطرناک بروند و آن نجات خورشید است. تأثیرات روانی این سفر منجر به مشکلاتی می‌شود. کیلین مورفی (Cillian Murphy) و کریس ایوانز (Chris Evans) گروه بازیگران خوبی را تشکیل داده‌اند و به نقش‌های سطحی‌شان شخصیت بخشیده‌اند. فیلم آفتاب موضوعاتی در فیزیک و علم و مذهب را بررسی می‌کند. این فیلم در گیشه با شکست روبه‌رو شد؛ اما نقدهای مثبتی گرفت.

فیلم سینمایی علمی تخیلی منطقه (District 9)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2009نیل بلومکمپ30 میلیون دلار210.8 میلیون دلار7.9شارلتو کاپلی، جیسون کوپ، دیوید جیمز و ونسا هیوود

فیلم District 9 یا «منطقه 9» اولین فیلم بلند کارگردان آفریقایی، نیل بلومکمپ بود. این فیلم نه‌تنها به فیلمی پرفروش تبدیل شد؛ بلکه در مراسم اسکار یکی از مدعیان جایزه بهترین فیلم هم بود. این فیلم ترکیبی خیره‌کننده از سینمای اکشن و نقد بی‌پرده جامعه در بستری علمی تخیلی است. نکته جالب این فیلم آن است که در آن آدم‌فضایی‌ها شاید رفتار انسانی‌تری از خود انسان‌ها دارند.

مهاجران فضایی بی‌خانمان در این فیلم که در منطقه‌ای ویرانه و خارج از شهر سکنی گزیده‌اند، استعاره‌ای دردآور است که حتی امروزه هم به جوامع ما می‌تواند مرتبط شود. متأسفانه دو فیلم بعدی بلومکمپ، یعنی Elysium و Chappie، به بیراهه رفتند و موفقیت فیلم اول او را کسب نکردند.

فیلم ماه (Moon)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2009دانکن جونز5 میلیون دلار9.8 میلیون دلار7.9سام راکول، بندیکت وانگ، دومینیک مک الیگوت و کایا اسکودلاریو

در همان سالی که نیل بلومکمپ با فیلم District 9 وارد سینما شد، کارگردان بااستعداد دیگری هم به نام دانکن جونز با فیلم تأثیرگذار Moon یا «ماه» به سینما آمد. داستان این فیلم درباره فضانوردی به نام سم با بازی سم راکول (Sam Rockwell) است. او تنها کارمند ایستگاهی فضایی است که به‌زودی قرارداد سه‌ساله‌اش تمام خواهد شد و به خانه برمی‌گردد؛ اما قبل از آنکه به خانه برود با اتفاقی مهلک روبه‌رو می‌شود. فیلم ماه همچنان یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی ای است که تا‌به‌حال دیده‌ایم.

فیلم علمی و تخیلی جاده (The Road)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2009جان هیلکات25 میلیون دلار27.6 میلیون دلار7.2ویگو مورتنسن، کدی اسمیت-مک‌فی و رابرت دووال

فیلم The Road یا «جاده» به‌خوبی براساس رمانی به‌همین نام نوشته کورمک مک‌کارتی ساخته شده است. در جهانی آخرالزمانی، پدری باید از پسرش درمقابل آدم‌خوارها محافظت کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به‌سمت جنوب بروند تا جای بهتری برای زندگی پیدا کنند. اگر شما هم تصمیم دارید، وارد این جاده شوید باید بدانید این فیلم برایتان تجربه‌ای دلخراش و تأثیرگذار خواهد بود.

فیلم علمی و تخیلی تلقین (Inception)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2010 کریستوفر نولان160 میلیون دلار828.3 میلیون دلار8.8 لئوناردو دی‌کاپریو، کن واتانابه، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار

یکی دیگر از بهترین فیلم‌ های علمی تخیلی فیلم Inception یا «تلقین» به کارگردانی کریستوفر نولان است. این فیلم که جست‌وجویی فوق‌العاده در رؤیا و ناخودآگاه است، از جهاتی کامل‌ترین فیلم نولان تا‌به‌امروز به‌حساب می‌آید. این فیلم داستان گروهی است که استخراج‌کننده رؤیا هستند؛ یعنی هنگام خواب از ذهن آسیب‌پذیر افراد برای استخراج اطلاعات استفاده می‌کنند. این گروه را فردی به نام دام کاب با بازی لئوناردو دی کاپریو رهبری می‌کند و حالا مأموریتی سخت‌تر دارد و آن گذاشتن ایده در ذهن افراد است.

فراتر از سکانس‌های اکشن و هیجان‌انگیز، اینسپشن فیلمی با ایده‌هایی درباره طبیعت، واقعیت و خودآگاه رمزآلود انسان است.

در ویدئو بالا می‌توانید تریلر فیلم Inception را تماشا کنید.

 

فیلم علمی و تخیلی لوپر (Looper)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2012ریان جانسون30 میلیون دلار176.5 میلیون دلار7.4بروس ویلیس، جوزف گوردون-لویت، امیلی بلانت، جف دانیلز

داستان اصلی فیلم Looper (لوپر) که در سال 2044 اتفاق می‌افتد، درباره گروه تبهکاری است که برای افرادی از آینده کار می‌کنند. در این فیلم، به یکی از جذاب‌ترین مضمون‌های فیلم های علمی تخیلی یعنی سفر در زمان پرداخته شده و به خوبی با ژانر اکشن ادغام شده است. بروس ویلیس (Bruce Willis) و جوزف گوردون-لویت (Joseph Gordon-Levitt) نقش یک شخصیت را در زمان جوانی و پیری بازی می‌کنند. Looper که روایتی جالب، احساسی و اکشن داردو، یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی به‌حساب می‌آید.

فیلم علمی و تخیلی او (Her)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2013اسپایک جونز23 میلیون دلار48.3 میلیون دلار8 واکین فینیکس، امی آدامز، رونی مارا، اولیویا وایلد و اسکارلت جوهانسون

فیلم Her یا «او» یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی است که با ژانر عاشقانه ادغام شده و در فهرست بهترین فیلم‌های عاشقانه هم قرار گرفته است. داستان این فیلم در سال 2025 رخ می‌دهد و روایتی از زندگی مردی منزوی به‌نام تئودور با بازی واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) است. تئودور عاشق سیستم‌عاملی با هوش مصنوعی به‌نام سامانتا با صدای اسکارلت جوهانسون (Scarlet Johansson) می‌شود. این فیلم در هشتاد‌و‌ششمین مراسم اسکار جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد. Her جست‌وجویی در معانی تنهایی و روابط انسان است.

فیلم طلوع سیاره میمون‌ها (Dawn of the Planet of the Apes)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2014متر یوز235 میلیون دلار710.6 میلیون دلار7.6 اندی سرکیس، جیسون کلارک، گری الدمن، کری راسل

فیلم سینمایی Dawn of the Planet of the Apes (طلوع سیاره میمون‌ها) درادامه فیلم Rise of the Planet of the Apes محصول سال 2011 ساخته شده است. در این فیلم، از یکی سو بیشتر انسان‌ها ازطریق ویروسی مرگ‌بار نابود شده‌اند و از سوی دیگر انسان‌ها باید با جامعه رو‌به‌رشد میمون‌های جهش‌یافته مبارزه کنند. این فیلم داستانی گیرا و هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده دارد؛ به‌همین‌دلیل، در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی قرار گرفته است. در سال 2017 نیز، فیلم War for the Planet of the Apes درادامه این سری فیلم‌ها اکران شد که آن هم فیلم موفقی در ژانر علمی تخیلی است.

 

فیلم علمی و تخیلی لبه فردا (Edge of Tomorrow)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2014داگ لیمان178 میلیون دلار370.5 میلیون دلار7.9تام کروز، امیلی بلانت، بیل پاکستون، برندن گلیسون و مدلین منتاک

داستان فیلم Edge of Tomorrow یا «لبه فردا» همانند اکثر فیلم های علمی تخیلی در آینده رخ می‌دهد. در داستان این فیلم، بیشتر اروپا را نژادی بیگانه نابود کرده است. سربازی به‌نام ویل کیج با بازی تام کروز که تجربه جنگ ندارد، به‌دستور مافوقانش مجبور می‌شود به عملیاتی علیه بیگانگان ملحق شود. او در این جنگ می‌میرد؛ اما به‌وسیله حلقه زمانی به گذشته و روزی برمی‌گردد که جنگ را شروع کرده بود. او به این صورت هربار که می‌میرد، دوباره به عقب برمی‌گردد و زنده می‌شود و هربار چیزهایی هم در خاطرش می‌ماند. در فیلم لبه فردا مضمون‌های سفر در زمان و حمله بیگانگان به زمین ادغام شده است و همین هم آن را آن‌قدری جذاب کرده تا در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی قرار گیرد.

فیلم میان ستاره‌ای (Interstellar)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2014کریستوفر نولان165 میلیون دلار677.5 میلیون دلار8.6متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، بیل ایروین

Interstellar یکی دیگر از فیلم‌های کریستوفر نولان است که قطعا در فهرست بهترین فیلم های علمی تخیلی جای دارد. ماجرای این فیلم درباره فضانوردانی است که ازطریق کرم‌چاله‌ای سفر می‌کنند تا سیاره‌ای مسکونی بیابند. این فیلم ترکیبی از مباحث فیزیک نجومی و مسائل محیط‌زیستی و موضوعات خانوادگی است. این فیلم به‌نوعی احساسی‌ترین فیلم نولان هم به‌حساب می‌آید. فیلم بین‌ستاره‌ای در فهرست بهترین فیلم‌های فلسفی سایت پلازامگ هم قرار گرفته که برای خواندن مقاله آن می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

فیلم علمی و تخیلی اکس ماکینا (Ex Machina)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2014الکس گارلند15 میلیون دلار36.9 میلیون دلار 7.7دامنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر، اسکار آیزاک و سونویا میزونو

بعد از نوشتن فیلمنامه‌های فوق‌العاده‌ای مانند 28Days Later، الکس گارلند فیلم Ex Machina یا «فراماشین» را به‌عنوان اولین تجربه کارگردانی‌اش می‌سازد. داستان این فیلم درباره برنامه‌نویس جوان و 26 ساله به‌نام کالب اسمیث با بازی دامنل گلیسون (Domhnall Gleeson) است که برای شرکت «بلوبوک»، محبوب‌ترین موتور جست‌وجوی وب جهان، کار می‌کند. او به طور اتفاقی برنده مسابقه‌ای می‌شود و جایزه آن گذراندن یک هفته‌ در ویلایی خصوصی واقع در کوهستان است که به مدیرعامل اجرایی بااستعداد و منزوی شرکت، ناتان بیتمن، با بازی اسکار آیزاک (Oscar Isaac) تعلق دارد؛ اما به‌محض ورود به ویلا، کالب متوجه می‌شود ناتان او را برای شرکت در آزمون تورینگ (روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین) انتخاب کرده و وظیفه او ارزیابی و سنجش خصوصیات هوش مصنوعی پیشرفته است. گارلند در این فیلم به مضامینی مانند خودآگاهی، یکتایی و هوش مصنوعی می‌پردازد. این فیلم جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را گرفته است.

فیلم مکس دیوانه : جاده خشم (Mad Max: Fury Road)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2015جورج میلر154.6 تا 185.1 میلیون دلار378.9 میلیون دلار8.1تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت

فیلم Mad Max: Fury Road چهارمین بازسازی از مجموعه فیلم‌های مد مکس است که 30 سال بعد از آخرین فیلم این مجموعه ساخته و اکران شد. این فیلم آخرالزمانی و اکشن نیز، یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی در سال‌های اخیر است.

داستان فیلم درباره مردی به نام مکس روکاتانسکی با بازی تام هاردی (Tom Hardy) است که به نیروهای ایمپریتر فیوروسا با بازی شارلیز ترون (Charlize Theron) می‌پیوندد تا در تعقیب‌و‌گریزهای متوالی جاده‌ای از دست رهبر شروری به‌نام ایمورتان جو با بازی هیو کیز-برن (Hugh Keays-Byrne) و نیروهایش فرار کنند.

 

فیلم مریخی (The Martian)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2015ریدلی اسکات108 میلیون دلار630.2 میلیون دلار8مت دیمون، جسیکا چستین، کریستن ویگ، جف دانیلز

تماشای فیلم The Martian یا «مریخی» که در ارتباط با علم دیدی خوش‌بینانه دارد، بسیار لذت‌بخش است. داستان فیلم درباره فضانوردی با بازی مت دیمون (Matt Damon) است که باید از مریخ به خانه برود. در این فیلم، شاهد تلاش این فضانورد برای بقا هستیم. به‌نوعی می‌توان گفت فیلم مریخی بهترین فیلم اسکات بعد از سال‌هاست. بازیگران فیلم و تصاویر آن عالی هستند. مریخی پیام مهمی را به ما می‌دهد و آن این است که علم می‌تواند برایمان خوب و مفید باشد.

 

فیلم جنگ ستارگان (Star Wars: The Force Awakens)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2015جی. جی. آبرامز306 میلیون دلار2.068 میلیارد دلار7.9جان بویگا، دیزی ریدلی، آدام درایور، اسکار آیزاک

فیلم Star Wars: The Force Awakens یا «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» پرفروش‌ترین فیلم از مجموعه‌های فیلم‌های جنگ ستارگان است. این فیلم همچنین پرفروش‌ترین فیلم سال 2015 است. دو دنباله دیگر از این فیلم در سال‌های 2017 و 2019 ساخته شده‌اند. داستان این فیلم، 30 سال بعد از اتفاقات فیلم Return of the Jedi یا «بازگشت جدای» رخ می‌دهد. سری فیلم‌های جنگ ستارگان از معروف‌ترین و پرطرفدارترین فیلم‌ها در ژانر علمی تخیلی هستند.

فیلم ظهور (Arrival)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2016دنی ویلنوو47 میلیون دلار203.4 میلیون دلار7.9ایمی آدامز، جرمی رنر، فارست ویتاکر

یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی که اخیرا ساخته شده و موفق هم بوده، فیلم Arrival یا «ورود» است. Arrival یکی از فیلم‌هایی است که بعد از سال‌ها به ادبیات علمی تخیلی نزدیک شده و این موضوع عجیب هم نیست؛ چرا‌که این فیلم براساس داستان یکی از بهترین نویسنده‌های روز ژانر علمی تخیلی یعنی تد چیانگ (Ted Chiang) ساخته شده است. این فیلم شامل مضامینی پیچیده از ژانر علمی تخیلی است و تأثیرات این مضامین را بر نژاد بشر بررسی می‌کند. نه‌تنها ورود ازنظر ژانر علمی تخیلی در سطح بالایی قرار دارد؛ بلکه فیلمی هیجان‌انگیز و احساسی است. داستان این فیلم درباره زنی جوان و زبان‌شناسی برجسته به‌نام لوئیس با بازی ایمی آدامز (Amy Adams) است که اغلب اوقاتش را به تدریس در دانشگاه می‌گذراند. با فرودآمدن دوازده سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان ازجمله آمریکا جوّی پر از وحشت و ترس و ابهام بر دنیا حاکم می‌شود. ارتش آمریکا با‌توجه‌به سابقه لوئیس به‌سراغش می‌آید و درخواست همکاری می‌دهد تا شاید او بتواند با بیگانگان ارتباط برقرار کند.

در ویدئو بالا می‌توانید تریلر فیلم Arrival را تماشا کنید.

 

فیلم بلید رانر (Blade Runner 2049)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2017دنی ویلنوو150 تا 185 میلیون دلار260.5 میلیون دلار 8رایان گاسلینگ، هریسون فورد، دیوید باتیستا، آنا د آرماس

فیلم سینمایی علمی تخیلی تنت در رابطه با یک مامور مرده است که نقش او را دیوید واشینگتون (David Washington) بازی می‌کند. این مامور در «زندگی پس از مرگ» دوباره اجیر شده و به او یک ماموریت داده‌اند.مقصود از «زندگی پس از مرگ» مشخص نیست و این عبارت می‌تواند هم به یک آژانس یا سازمان اشاره داشته باشد و هم به زندگی پس از مرگ انسان. شخصیت‌های فیلم سینمایی Tenet در این «مکان جدید» در حال تلاش جهت جلوگیری از حادثه‌ بدی هستند که حتی از فاجعه هسته‌ای نیز به مراتب وحشتناک‌تر است. این شخصیت‌ها در «زندگی پس از مرگ»، زمان و مکان را به شکل جدیدی تجربه می‌کنند.

جالب است بدانید کریستوفر نولان در پروسه تولید Tenet و نگارش فیلمنامه آن از مشاوره یک فیزیکدان سرشناس به نام کیپ تورن بهره گرفته است. کیپ تورن در پروژه پیشین نولان یعنی اینترستلار نیز به او مشاوره علمی داده و بر روی اعتبار علمی فیلمنامه نظارت دقیقی داشته است. لازم به ذکر است که در پروژه‌هایی مانند فیلم‌های اینترستلار، اینسپشن و تنت که با مفاهیمی چون زمان، سیاهچاله‌های فضایی و مفاهیم فیزیک انتزاعی سر و کار دارند، اهمیت مستدل بودن این اطلاعات دو چندان شده و تنها تکیه بر قوه تخیل نویسنده کافی نیست. فیلم تنت نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایده اولیه داستان از مفاهیم پایه فیزیک مانند بی‌نظمی و فروپاشی ذرات به دست آمده است.

فیلم سینمایی علمی تخیلی اسپوتنیک (Sputnik)

بهترین فیلم علمی تخیلی فانتزی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020اگور آبرامنکو2.6 میلیون دلار1 میلیون دلار6.4اکسانا آکینشاینا، فئودور بوندارچوک، پیوتر فیودوروف

یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی غیر انگلیسی زبان فیلم Sputnik 2020 به کارگردانی اگور آبرامنکو (Egor Abramenko) یکی از کارگردانان جوان و خوش سابقه روس است. این فیلم که در ژانر علمی تخیلی و ترسناک ساخته شده، در تاریخ 15 آوریل 2020 (27 فروردین 99) در آمریکا اکران شد. به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، اکران فیلم اسپوتنیک 2020 در روسیه و آمریکا به صورت آنلاین صورت پذیرفت.

داستان فیلم اسپوتنیک در سال‌ 1983 میلادی و در بحبوحه جنگ سرد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اتفاق می‌افتد. کنستانتین واشنیاکف و همکارش آرچنکو، از جمله فضانوردان شناخته شده شوروی هستند که برای انجام ماموریت به یکی از ایستگاه‌های فضایی روسیه اعزام می‌شوند. صحنه آغازین فیلم، آرچنکو و واشنیاکف را در سفینه فضایی به تصویر می‌کشد. با بروز اشکالی فنی و غیرمنتظره در تنظیمات سفینه، این دو فضانورد ناچار به سقوط آزاد با چتر نجات می‌شوند. آرچنکو در این حادثه جان خود را از دست داده و واشنیاکف نیز حافظه کوتاه مدت خود را از دست می‌دهد. موسسه اطلاعاتی شوروی به دنبال علل اتفاق این حادثه غیرمنتظره است. اما واشنیاکف که تنها بازمانده این سفینه فضایی است، از این حادثه چیزی را به خاطر نمی‌آورد.

فیلم مرد نامرئی (The Invisible Man)

فیلم های علمی تخیلی 2020

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020لی ونل7 میلیون دلار143 میلیون دلار7.1الیزابت ماس، آلدیس هاج، استورم رید

یکی دیگر از فیلم های علمی تخیلی 2020 در ژانر روانشناسی و ترسناک فیلم مرد نامرئی به کارگردانی لی ونل است. جالب است که بدانید ساخت فیلم The Invisible Man در سال 2007 آغاز شد و پس از مدتی بنا به دلایلی متوقف شد سپس دوباره در سال 2016 پروسه ساخت آن آغاز شد و در سال 2020 به اکران رسید.

داستان فیلم علمی و تخیلی مرد نامرئی با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته هربرت جورج ولز نویسنده انگلیسی و خالق رمان‌های مشهور علمی تخیلی ساخته شده است. داستان فیلم درباره زنی است به نام سیسلیا کاس که پس از ازدواج با یک محقق فعال در رشته نورشناسی، به زندانی او تبدیل می‌شود. سیسیلیا که از زندانی بودن و رفتارهای آزاردهنده همسرش، آدریان گریفین خسته شده است، تصمیم به فرار می‌گیرد. او قصد دارد برای فرار از طریق جنگل به خانه خواهرش، امیلی برود.

فیلم بیل و تد با موسیقی روبرو می‌شوند (Bill and Ted Face the Music)

بهترین فیلم های علمی تخیلی فانتزی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020دین پریسوت25 میلیون دلار38 میلیون دلار6.1کیانو ریوز، الکس وینتر، کرستن شال

یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی فانتزی که در سال 2020 اکران شد، سومین قسمت از مجموعه Bill and Ted Face the Music است.این فیلم با حال و هوای موزیکال و فانتزی خود روایتگر داستان جدیدی از ماجراهای بیل و تد است.

بیل و تد که زمانی قرار بود دنیا را نجات دهند، حالا درگیر روزمرگی و زندگی معمولی هستند و از روزهای اوج و البته هدفی که داشتند، دور شده‌اند.‌ اما بار دیگر در جستجوی خودشان و هدفشان از زمان حال به سال‌ها بعد سفر می‌کنند تا آهنگی را که بالاخره در آینده ساخته‌اند و به شدت هم محبوب و معروف شده، از خودشان بدزدند و کمی زودتر از موعد اجرایش کنند!

فیلم بلادشات (Bloodshot)

دانلود بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020دیوید اس ویلسون45 میلیون دلار37.3 میلیون دلار5.7وین دیزل، الیزا گونزالز، توبی کبل

در ادامه معرفی برترین فیلم های علمی تخیلی، به فیلم علمی تخیلی اکشن Bloodshot می‌رسیم. این فیلم های علمی تخیلی امریکایی براساس مجموعه کتاب‌های کمیکی ابرقهرمانانه به همین نام نوشته شده است. اولین سری از مجموعه کمیک Bloodshot در سال 1993 و در 110 جلد منتشر شد و تا کنون نیز بیش از 7.5 میلیون نسخه به فروش رسیده است.

داستان فیلم Bloodshot از این قرار است که ری گریسون (Ray Garrison) با بازی وین دیزل (Vin Diesel) به همراه همسرش به قتل می‌رسند؛ اما گریسون توسط یک گروه مخفی از دانشمندان دوباره زنده می‌شود. آن‌ها وضعیت گریسون را با فناوری نانو بهبود می‌بخشند و او به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود. گریسون حالا یک ماشین آدم‌کشی به نام بلادشات است. او در حالی که درکنار سایر ابرسربازان آموزش می‌بیند، چیزی را از زندگی قبلی خود به یاد نمی‌آورد؛ ولی وقتی حافظه او برمی‌گردد و شخصی که او و همسرش کشته را به یاد می‌آورد، از آنجا فرار کرده و به دنبال انتقام است. او بعدا متوجه می‌شود که توطئه‌های بیشتری از آنچه فکر می‌کرد وجود دارند.

فیلم علمی و تخیلی متصرف (Possessor)

فیلم های علمی تخیلی نتفلیکس

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020برندون کراننبرگنامعلوم901 هزار دلار6.5 آندره‌آ ریسبرو، کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند،تاپنس میدلتون

فیلم علمی تخیلی 2020 متصرف یک فیلم ترسناک و علمی تخیلی محصول سال 2020 میلادی به نویسندگی و کارگردانی برندون کراننبرگ است. این فیلم تولید مشترک کشورهای انگلستان، ایالات متحده و کانادا است. فیلم Possessor پس از انتشار بسیار مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت.

داستان فیلم در سال 2008 و در شهر تورنتوی خیالی روایت می‌شود. تاسیا یک متخصص تکنولوژی است که برای شرکتی به نام ترماتون کار می‌کند. تاسیا بیشتر با رئیسش گردر با بازی جنیفر جیسون های در ارتباط است، یک کهنه‌کار زمینه‌ی تکنولوژی، زمینه‌ای که تاسیا نیز تخصصش در آن است. قتل‌هایی که ترماتون انجام می‌دهد قابل ردیابی نیستند چرا که توسط افراد دیگری انجام می‌شوند. ماموران درون سر میزبان انتخاب شده قطعه‌ای را قرار می‌دهد و سپس تاسیا با استفاده از آن دستگاه که به آن فرد بدشانس متصل شده، کنترل بدن آن‌ها را در دست گرفته و قتل‌ها را انجام می‌دهد.

فیلم علمی و تخیلی 2067

فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020سث لارنینامعلومنامعلوم4.8 آندره‌آ ریسبرو، کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند،تاپنس میدلتون

فیلم 2067 اثری تولید استرالیا در ژانر علمی تخیلی و رمزآلود است که توسط کارگردان خوش آتیه سث لارنی ساخته شده است. این فیلم یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی فانتزی سال 2020 است که مورد توجه بسیاری از منتقدان و جشنواره‌های فیلم استرالیا قرار گرفت.

داستان این فیلم در سال 2067 اتفاق می‌افتدکه زمین به دلیل گرمایش جهانی رو به نابودی است. همه شهرها و کشورهای جهان کاملا از بین رفته‌اند، به جز یک شهر در استرالیا که به سختی هنوز سر پا مانده و اهالی این شهر با تولید اکسیژن مصنوعی با این تغیرات خودشان را وفق داده‌اند. ماجرای اصلی فیلم از جایی آغاز می‌شود که مقامات بلند پایه این شهر از کارگری ساده به نام ایتان وایت دعوت می‌کنند تا نزد آنها برود. آن‌ها ادعا می‌کنند از طریق دستگاهی که عملکردی شبیه به ماشین زمان دارد پیامی از آینده برای آنها فرستاده شده و در این پیام از آنها خواسته شده تا ایتان وایت را به آینده بفرستند. حال ایتان که همسرش هم سخت بیمار است، باید برای نجات بشریت به آینده سفر کند.

فیلم پالم اسپرینگز (Palm Springs)

فیلم های علمی تخیلی جدید

سال ساختکارگردانبودجه ساختمیزان فروشامتیاز IMDBبازیگران
2020سث لارنینامعلومنامعلوم4.8 آندره‌آ ریسبرو، کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند،تاپنس میدلتون

یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی جدید که رنگ و بویی عاشقانه هم دارد فیلم پالم اسپرینگز است. پالم اسپرینگز یکی از برترین فیلم های علمی تخیلی امریکایی است که در سال 2020 منتشر شد و طرفداران بسیاری نیز به خود جذب کرد.

داستان فیلم علمی و تخیلی Palm Springs درباره جوانی به نام نایلز است که به همراه دوست دخترش، میستی به یک عروسی در شهر پام اسپرینگز در جنوب کالیفرنیا رفته است. اما نایلز بر اثر اتفاقی عجیب در یک حلقه زمانی گیر می‌کند و بعد از اینکه خوابش می‌برد، دوباره در همان روز عروسی از خواب بیدار می‌شود. در این بین نایلز با دختری به نام سارا آشنا می‌شود که در واقع خواهر عروس است. این دو در گیر و دار آشنایی‌شان و اتفاقات خنده‌داری که برایشان پیش می‌آید، به دنبال راهی برای دور زدن این حلقه زمانی هستند.

سخن پایانی

بهترین فیلم های علمی تخیلی

در این مقاله، با بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیا آشنا شدیم و داستان آنان را بررسی کردیم. برخی از این فیلم‌ها به تازگی تولید شده‌اند و برخی دیگر قدیمی‌تر بودند اما زمان چیزی از محبوبیت آنان کم نکرده است. نظر شما درمورد فیلم‌های این لیست چیست؟ بهترین فیلم علمی تخیلی ای که دیده‌اید، چه بوده است؟ از دیدگاه شما جای کدام فیلم‌ها در این فهرست خالی است؟ شما می‌توانید در پایین همین صفحه و در بخش نظرات، دیدگاه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
ABCD
.
17 اسفند 1398، 21:25
پاسخ
0
0
پس 2001 ادیسه فضایی چی؟شاهکار استنلی کوبریک.پدر فیلم های علمی و تخیلی تاریخ سینما.سال ساخت 1968
مونا جلالی
.
18 اسفند 1398، 10:46
پاسخ
0
1
@ABCD
سلام و ممنون از نظر شما فکر می‌کنم مقدمه رو نخوندید. در این مقاله به فیلم‌های علمی تخیلی قرن 21 (یعنی از سال 2001 به بعد) پرداخته شده. اتفاقا به فیلم ادیسه فضایی در مقدمه اشاره شده است.
وحید
.
18 اسفند 1398، 19:33
پاسخ
0
0
مجموعه فیلم های مارول رو چرا نگفتی؟
مونا جلالی
.
19 اسفند 1398، 08:22
پاسخ
0
0
@وحید
فیلم های ابرقهرمانی در این مقاله قرار نگرفتن. ممنون از توجه شما
Ali
.
21 اسفند 1398، 18:17
پاسخ
1
1
ای کاش مثل تو رو داشتم باهم این فیلم ها را میدیدیم . ممنون
خانم X
.
22 فروردین 1399، 10:07
پاسخ
0
0
جای دانی دارکو، تقدیر، ماتریکس، پیشتازان فضا، کد منبع و اثر پروانه ای خالیه.
Tara
.
07 خرداد 1399، 02:04
پاسخ
0
0
فیلمایی با حس و حال equals معرفی کنید لطفا
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5