روش های بازیابی رمز ویندوز 10 / با فراموش کردن پسورد ویندوز 10 چه کار کنیم؟

روش های بازیابی رمز ویندوز 10 / با فراموش کردن پسورد ویندوز 10 چه کار کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

بازیابی رمز ویندوز در بیشتر مواقع به تنظیمات و نحوه استفاده کاربران از سیستم خود ارتباط دارد و می‌تواند به آسانی یا با دردسرهای زیادی صورت پذیرد. در این مقاله به روش‌های بازیابی رمز ویندوز 10 می‌پردازیم.

پسوردها برخی اوقات می‌توانند مشکلات زیادی برایمان به‌وجود بیاورند. یک رمز عبور ضعیف، شما را در خطر هک شدن قرار می‌دهد و فراموشی پسورد ویندوز 10 هم دردسرهای فراوان خودش را دارد. اما شاید هیچ رمز عبوری به اندازه رمزی که برای ورود به ویندوز در کامپیوتر وارد می‌کنید اهمیت نداشته باشد.

در صورت فراموشی رمز ویندوز یا اگر به هر دلیلی، مثلا پس از یک بروزرسانی نتوانید با رمز خود وارد ویندوز شوید، دیگر قادر نخواهید بود نرم افزار جدیدی روی سیستم خود نصب کنید یا در برخی اوقات حتی نمی‌توانید از کامپیوتر استفاده کنید. مایکروسافت نیز ظاهرا تا جایی که توانسته پروسه بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰ را مشکل کرده است؛ ولی با این وجود چندین روش بازیابی رمز ویندوز 10 وجود دارد که در این مطلب آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

در ادامه می‌خوانید:

 

روش های بازیابی رمز عبور ویندوز 10

در این قسمت با 7 روش بازیابی رمز عبور ویندوز 10 آشنا می‌شویم.

1. استفاده از دیسک بازیابی رمز ورود در ویندوز 10

استفاده از یک دیسک بازیابی رمز عبور، یکی از راه حل‌هایی است که توسط خود مایکروسافت پیشنهاد می‌شود. اما تنها مشکل این راه حل این است که باید قبل از فراموشی رمز ویندوز، این دیسک را بسازید. نکته مهم دیگر این است که این دیسک را فقط برای اکانت‌های محلی می‌توان ساخت و نه اکانت‌هایی که با استفاده از حساب کاربری مایکروسافت به شکل آنلاین وارد ویندوز می‌شوند. برای بازیابی رمز ویندوز 10 از طریق دیسک بازیابی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • در پنجره ورود ویندوز پس از اینکه رمز عبور را به اشتباه وارد کردید، عبارت Reset password زیر محلی که رمز را وارد می‌کنید ظاهر می‌شود.

بازیابی رمز ویندوز 10

 • با کلیک بر روی آن، ویندوز برنامه Password Reset Wizard را اجرا می‌کند. در صفحه اول این برنامه بر روی Next کلیک کنید و در پنجره بعدی دیسک بازیابی رمز عبور که حاوی فایل userkey.psw است را انتخاب کنید. سپس رمز عبور جدیدتان را وارد و دوباره بر روی Next کلیک کنید. اگر عملیات با موفقیت انجام شده باشد، پنجره‌ای با پیام You’ve successfully reset the password for this user account برایتان به نمایش درمی‌آید و می‌توانید با رمز عبور جدید خود وارد ویندوز شوید.

2. از دیگر روش‌ های ورود به ویندوز استفاده کنید

اگر همچنان با پین، رمز عبور تصویری یا یک اکانت با دسترسی مدیریتی می‌توانید وارد ویندوز شوید، به احتمال زیاد می‌توانید وارد Command Prompt شده و به راحتی رمز عبور اکانت خود را تغییر دهید. برای این کار کافی است در نوار جستجو عبارت Command Prompt را وارد و آن را انتخاب کنید. برای بازیابی رمز فراموش شده ویندوز ۱۰ خود، عبارت net user account_name new_password را تایپ و اینتر را فشار دهید. اکنون فقط کافی است account_name را با نام کاربری و new_password را با رمز عبور دلخواه خود جایگزین کنید.

3. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 به شکل آنلاین

استفاده از یک اکانت مایکروسافت همراه با ویندوز 10، نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. در اینجا یکی از بهترین نقاط قوتی که در اختیارمان قرار می‌دهد، بازیابی رمز ویندوز به ساده‌ترین شکل ممکن است. برای این کار به صفحه بازیابی رمز عبور وبسایت مایکروسافت بروید. البته اگر بروزرسانی Fall Creators Update را دریافت کرده باشید و نسخه ویندوزتان بالاتر از 1709 باشد، حتی نیازی به مراجعه به وبسایت مایکروسافت هم ندارید و می‌توانید از صفحه لاگین ویندوز، رمز عبورتان را بازیابی کنید. پروسه بازیابی در هر دو روش تا حد زیادی شبیه به یکدیگر است.

password reset / فراموشی رمز لپ تاپ ویندوز 10

ابتدا از شما خواسته می‌شود ایمیل حساب کاربری مایکروسافت خود را وارد کنید تا برای تایید هویت شما، کد امنیتی به ایمیلتان ارسال شود. پس از وارد کردن ایمیل، ایمیل‌ها و شماره تلفن‌هایی که قبلا به حساب خود اضافه کرده بودید را مشاهده خواهید کرد که به صورت ناقص نوشته شده‌اند. در اینجا باید ایمیل یا شماره تلفن مورد نظرتان را انتخاب و آدرس/شماره را به صورت کامل تایپ کنید. پس از این، کد امنیتی به آن ایمیل/شماره تلفن ارسال خواهد شد. کد را در پنجره بعدی وارد کنید. پس از وارد کردن کد می‌توانید رمز عبور جدیدی برای حساب خود انتخاب کنید.

4. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 به شکل آفلاین

حالت بالا آسان‌ترین روش برای بازیابی رمز فراموش شده ویندوز ۱۰ است. با این وجود هنوز بسیاری از کاربران، همراه با ویندوز از اکانت مایکروسافت استفاده نمی‌کنند. در این حالت در صورت فراموشی رمز ویندوز هنوز می‌توانید آن را بازیابی کنید؛ ولی باید زحمت بیشتری بکشید. در چنین وضعیتی سه راه حل پیش رویمان قرار دارد. اگر نسخه ویندوز شما 1803 یا بالاتر باشد و سوالات امنیتی را اضافه کرده باشید، می‌توانید با پاسخ دادن به آن‌ها وارد حساب خود شوید. برای اینکار پس از اینکه رمز عبور را به اشتباه وارد کردید بر روی Reset password کلیک کنید و جواب سوال را تایپ کنید. پس از آن می‌توانید رمز عبور جدیدی برای حساب خود تعریف کنید.

password reset / بازیابی رمز ویندوز

اما اگر سوالات امنیتی را اضافه نکرده باشید و یا از ویندوز نسخه 1803 یا پایین‌تر استفاده می‌کنید، باید دستگاه را به طور کامل ریست کنید. این به این معنی است که تمامی اطلاعات، نرم افزارها و تنطیماتی که روی کامپیوتر داشتید پاک خواهند شد. اگر از اطلاعات، بکاپ گرفته باشید می‌توانید پس از ریست شدن دستگاه فایل‌هایتان را برگردانید، ولی سایر موارد حذف می‌شوند. برای این کار کلید شیفت (Shift) را نگه دارید و سپس بر روی پاور (Power) و بعد ریستارت (Restart) کلیک کنید. در ادامه در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود Troubleshoot و در ادامه Reset this PC را انتخاب کنید. در اینجا بر روی Remove Everything کلیک کنید.

بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰

البته راه حل سومی هم برای بازیابی رمز در ویندوز 10 وجود دارد که نیازی به حذف اطلاعات ندارد؛ اما از دیگر راه حل‌ها طولانی‌تر است و آن هم شکستن پسورد ویندوز 10 با CMD است. در این راه حل شما باید اکانت مدیریت (Administrator Account) ویندوز را که توسط مایکروسافت مخفی شده فعال کنید. از آنجایی که این اکانت به طور خودکار وظیفه اجرای تمامی برنامه‌ها با دسترسی مدیریت را بر عهده دارد و هیچ رمز عبوری هم ندارد، مایکروسافت آن را مخفی و از دسترس خارج کرده است.

ابتدا باید یک دیسک قابل بوت از ویندوز 10 بر روی یک فلش ایجاد کنید. سپس فلش را به کامپیوتر متصل و سیستم را از طریق آن بوت کنید. وقتی ویندوز بوت شد در صفحه اول نصب ویندوز، کلیدهای Shift + F10 را فشار دهید تا وارد Command Prompt شوید. در اینجا اگر نمی‌دانید ویندوز در کدام درایو نصب شده فرمان \:C را تایپ و اینتر را فشار دهید، اگر با پیام The system cannot find the drive specified مواجه شدید، معنیش این است که ویندوز در آن درایو نیست. حرف اول درایوهای خود را تایپ کنید تا درایو ویندوز پیدا شود. وقتی درایو مورد نظر را پیدا کردید فرمان Windows\System32 را تایپ کنید تا به پوشه System32 دسترسی پیدا کنید.

password reset / بازیابی رمز ویندوز 10

در اینجا کمی کار سخت‌تر می‌شود. اگر در صفحه لاگین ویندوز دقت کرده باشید، مایکروسافت یک گزینه به نام Ease of Access را در گوشه سمت راست صفحه برای کاربرانی که به راهنماهای تصویری یا غیره نیاز دارند اضافه کرده است. می‌توانید با چند فرمان این گزینه را با میانبری برای دسترسی به Command Prompt جایگزین کنید. برای این کار ابتدا فرمان‌های زیر را به ترتیب وارد کنید:

ren utilman.exe utilman.exe.bak
ren cmd.exe utilman.exe

فرمان اول از میانبر Ease of Access پشتیبان می‌گیرد تا بعدا بتوانید آن را جایگزین کنید و فرمان دوم Command Prompt را جایگزین آن می‌کند. در اینجا کار ما تمام شده و باید برای ریبوت کردن کامپیوتر فرمان wpeutil reboot را تایپ کنیم تا پس از بالا آمدن ویندوز به صفحه لاگین برسیم. حالا باید بر روی گزینه Ease of Access که شبیه عقربه‌های ساعت با چندین خط است کلیک کنیم تا وارد Command Prompt شویم.

password reset / بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰

در این مرحله فرمان زیر را برای فعال کردن اکانت مدیریت وارد می‌کنیم:

net user Administrator /active:yes

بعد از این باید دوباره کامپیوتر را ریبوت کنید. می‌توانید با تایپ shutdown -t 0 -r، این کار را به سرعت انجام دهید. پس از بالا آمدن کامپیوتر دوباره به صفحه لاگین خواهیم رسید. این بار فقط باید بر روی Administrator Account در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنیم. همانطور که گفتیم این اکانت، رمز عبور ندارد؛ بنابراین بدون مشکل می‌توانید وارد شوید. حالا اگر از ویندوز 10 پرو استفاده می‌کنید بر روی دکمه استارت ویندوز که در پایین سمت چپ صفحه است راست کلیک و Computer Management را انتخاب کنید. سپس در نوار سمت چپ Local Users and Groups و بعد Users را انتخاب و بر روی اکانت خودتان راست کلیک کنید. در اینجا بر روی Set password کلیک و رمز عبور جدیدی انتخاب کنید. در مرحله بعد باید از اکانت مدیریت خارج و با اکانت خودتان دوباره وارد شوید.

بازیابی رمز فراموش شده ویندوز ۱۰

اما اگر از نسخه Home ویندوز 10 استفاده می‌کنید باید همین مراحل را از طریق Command Prompt انجام دهید. Command Prompt را در نوار جستجو سرچ، روی آن راست کلیک و Run as Administrator را انتخاب کنید. حالا فرمان net user را وارد تا تمامی اکانت‌ها را مشاهده کنید. وقتی اسم اکانتتان را پیدا کردید فرمان زیر را تایپ کنید

* net user USERNAME

دقت داشته باشید که به جای USERNAME باید اسم اکانتتان را وارد کنید. سپس رمز عبور جدید را وارد کنید، از اکانت مدیریت خارج و با رمز جدید وارد حساب خودتان شوید.

password reset / شکستن پسورد ویندوز 10 با cmd

اکنون که رمز عبور را تغییر دادیم و وارد اکانت خودمان شدیم، باید تغییراتی که انجام دادیم را دوباره به حالت اولیه برگردانیم. ابتدا میانبر Ease of Access را به حالت پیش‌فرض برمی‌گردانیم. برای این کار دوباره سیستم را از طریق فلشی که ویندوز در آن قرار دارد بوت کنید. دوباره در صفحه اول نصب، Shift + F10 را فشار دهید و سپس مانند قبل به C:\Windows\System32 بروید. اکنون این دو فرمان را به ترتیب وارد نمایید:

ren utilman.exe cmd.exe
ren utilman.exe.bak utilman.exe

تغییر بعدی مربوط به اکانت مدیریت می‌شود. از آنجایی که فعال بودن این اکانت، کامپیوتر شما را در معرض خطر قرار می‌دهد باید آن را دوباره غیرفعال کنید. برای این کار عبارت net user Administrator /active:no را در Command Prompt تایپ و سپس wpeutil reboot را وارد کنید تا سیستم ریبوت شود.

علاوه بر روش بازیابی رمز ویندوز 10 که در بالا توضیح داده شد، روش ساده‌تر و کوتاه‌تر دیگری هم وجود دارد که نیازی به بوت ویندوز و … ندارد. این روش در ویدیو زیر توضیح داده شده است.

5. بازیابی رمز ویندوز از طریق MSDaRT

MSDaRT مخفف Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset و ابزاری برای متخصصین آی‌تی است که از طریق آن می‌توانند کامپیوترهایی که غیرقابل استفاده شدند را تعمیر و بازیابی کنند. برای شکستن پسورد ویندوز 10 با سی دی DaRT، کامپیوتر را بوت و سپس برنامه Locksmith Wizard را اجرا کنید. از طریق این برنامه می‌توانید رمز عبور هر اکانت محلی ویندوز 10 را بازیابی کنید؛ البته DaRT رایگان نیست. این ابزار تنها در اختیار اعضای TechNet Plus و شبکه توسعه‌دهندگان مایکروسافت قرار دارد.

6. نحوه بازیابی رمز ویندوز 10 از طریق نرم افزار PCUnlocker

PCUnlocker نرم افزار شکستن پسورد ویندوز 10 است که در صورت فراموشی رمز ویندوز به شما اجازه می‌دهد آن را بازیابی کنید. برای بازیابی رمز ویندوز 10 با نرم افزار PCUnlocker، ابتدا باید آن را از طریق Rufus روی سی‌دی یا فلش بوت کنید. پس از بوت می‌توانید تمام اکانت‌های محلی ویندوز 10 خود را مشاهده کنید. اکانتی که رمزش را فراموش کردید را انتخاب و سپس بر روی Reset Password کلیک کنید.

pcunlocker / نرم افزار شکستن پسورد ویندوز 10

برنامه، شروع به بررسی وضعیت اکانت می‌کند و یکی از اعمال زیر را برای حل مشکل فراموشی رمز ویندوز 10 انجام می‌دهد:

 • حذف رمز عبور اکانت
 • اگر اکانت به شکل آنلاین و با حساب مایکروسافت رمز عبور را چک می‌کرد، اکانت را به یک اکانت آفلاین تبدیل می‌کند
 • دسترسی اکانت انتخابی را به سطح مدیریت (Administrator) می‌رساند
 • اگر اکانت غیرفعال شده بود، آن را دوباره فعال می‌کند
 • اکانت قفل شده را بازگشایی می‌کند

این نرم افزار حذف پسورد ویندوز 10 را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

7. از نقطه بازیابی استفاده کنید

اگر نمی‌خواهید از هیچکدام از نرم افزارهای بازیابی رمز فراموش شده ویندوز ۱۰ استفاده کنید یا اگر هارد شما بوسیله BitLocker رمزگذاری شده، می‌توانید کامپیوتر را به آخرین تاریخی که رمز عبور مربوط به آن زمان را به خاطر می‌آورید منتقل کنید. البته در این صورت تمامی نرم افزارهایی که پس از آن نقطه نصب کردید را دوباره باید نصب کنید.

در این مطلب به چندین روش بازیابی رمز ویندوز 10 اشاره کردیم. با وجود اینکه بازیابی رمز عبور ویندوز ۱۰ شدنی است، اما همانطور که دیدید در برخی مواقع این کار دردسرهای فراوانی دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از فراموشی رمز ویندوز از یک نرم افزار مدیریت پسورد استفاده کنید تا نیازی به حفظ کردن رمزتان نداشته باشید. علاوه بر این، اگر از یک اکانت مایکروسافت برای وارد شدن به ویندوز استفاده نمی‌کنید، حتما تجدید نظر کنید تا در این مواقع با راحتی بیشتری بتوانید رمز عبور را عوض کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران11 دیدگاه
اصغر
.
06 فروردین 1399، 17:05
پاسخ
0
0
سلام خسته نباشید ببخشید توی شیوه بوت کردن. اطلاعات پاک میشن یا نه؟ چجوریه؟
محمد علی محمدی
.
13 اردیبهشت 1399، 15:19
پاسخ
0
0
@اصغر
سلام ممنون خیر اطلاعات پاک نمیشن. شما فقط میانبر Ease of Access رو با Command Prompt جایگزین می‌کنید تا بتونید اکانت مدیریت رو فعال کنید.
معین
.
20 اردیبهشت 1399، 09:18
پاسخ
0
0
@اصغر
اصخر ***خواب دیدی خیر باشه۱
حسین
.
03 اردیبهشت 1399، 16:53
پاسخ
1
0
روش cmd خیلی مفید بود دمتون گرم
محمد علی محمدی
.
13 اردیبهشت 1399، 15:20
پاسخ
0
0
@حسین
خواهش میکنم
حسین
.
03 اردیبهشت 1399، 16:53
پاسخ
0
0
روش cmd خیلی مفید بود دمتون گرم
محسن ازادمنش
.
23 خرداد 1399، 14:22
پاسخ
0
0
سلام اگر میشه کمکم کنید من ویندوز 8.1 دارم رمز لپ تاپ رو فراموش کردم و لپ تاپ من لنووو z5070 هست و من فقط میتونم cmd از طریق user دیگر باز کنم و دستور رو داخل cmd میزنم میگه access is denied من ایمیل رو گزاشتم اگر میشه لطفا ایمیل بدید بهم واقعا کارم ضروری هست لطفا کمکم کنید من الان نه سی دی ویندوز دارم نه یو اس بی مخصوص reset password الان نمیدونم چی کار کنم کمکم کنید خواهشا ایمیل : mohsen_azad@ymail.com
محمد علی محمدی
.
23 خرداد 1399، 19:52
پاسخ
0
0
@محسن ازادمنش
سلام بعد از کدوم دستور پیام access is denied رو دریافت می‌کنید؟
محمد
.
05 تیر 1399، 10:37
پاسخ
0
0
سلام بعد از اجرا خط فرمان از میان بر Ease of accse استفاده میکنم و خط پنجره مشکی میاد ک اونجا رمز جدید رو وارد میکنم و تمام،اما سوالم اینکه بعد از این مرخله،باید سیستم رو دوباره ریستارت کنم و وارد خط فرمان شوم برای اینکه تنظیماتEase of accse رو برگردونم مثل قبل،،،برای این کار چکار کنم،ممنون میشم بگید.....منتظرم...
محمد علی محمدی
.
05 تیر 1399، 15:54
پاسخ
0
0
@محمد
سلام علاوه بر این باید اکانت مدیریت رو هم غیرفعال کنید. تو قسمتی که بالای ویدیو هست به نحوه انجامش اشاره شده.
نمایش 5 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads