معرفی سه گانه Mass Effect | شما در برابر کهکشان‌ و خطرات آن

معرفی سه گانه Mass Effect | شما در برابر کهکشان‌ و خطرات آن
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

یکی از مهمترین سه گانه‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی سه گانه بازی Mass Effect محسوب می‌شود. در مقاله‌ای که پیش رویتان هست قصد داریم به معرفی بازی های Mass Effect بپردازیم.

سری بازی Mass Effect یک سری بازی علمی تخیلی نظامی است که توسط پرستون واتامانیوک (Preston Watamaniuk)، درو کارپیشین (Drew Karpyshyn) و کیسی هادسون (Casey Hudson) خلق شده است و کمپانی الکترونیک آرتز (Electronic Arts) صاحب امتیاز آن محسوب می‌شود. اولین عنوان از بازی های Mass Effect یک بازی ویدیویی در ژانر نقش آفرینی سوم شخص است که توسط کمپانی بایوویر (BioWare) ساخته شده و برای پلتفرم‌های Xbox 360، پلی استیشن 3 و PC منتشر شده است. در مقاله‌ای که پیش رویتان هست به معرفی سه گانه بازی های Mass Effect می‌پردازیم. همراه پلازامگ بمانید.

بازی Mass Effect / تاریخچه بازی Mass Effect

آنچه در ادامه می‌خوانید:

تاریخچه بازی Mass Effect

همانطور که اشاره کردیم اولین عنوان سه گانه بازی Mass Effect توسط کمپانی BioWare و در سال 2007 برای پلتفرم‌های Xbox 360، کامپیوتر و PS3 منتشر شد. قهرمان بازی تأثیر فراگیر 1 که توسط موتور بازی‌ سازی Unreal Engine 3 ساخته شده فردی به نام فرمانده شپارد (Commander Shepard) است که ماموریت دارد کهکشان را از یک نژاد موجودات مکانیکی به نام ریپرها (Reaper) و ماموران آن‌ها نجات دهد. دومین عنوان از سری بازی های Mass Effect در سال 2010 منتشر شد و برای پلتفرم‌های کامپیوتر، Xbox 360 و PS3 در اختیار قرار گرفت.

در بازی تأثیر فراگیر 2 شاهد عوض شدن برخی از المان‌های گیم پلی و تاکید مضاعف روی ویژگی‌های تیراندازی سوم شخص بودیم که از جمله آن‌ها می‌توان به میزان گلوله محدود و جان قابل بازیابی اشاره کرد. در بازی ماس افکت 2 بر خلاف تمرکز مضاعف موجود بر روی خط داستانی اصلی شاهد آن هستیم که سازندگان داستانی طرح ریزی کرده‌اند که در آن ماموریت‌های فرعی از نظر میزان شدت با ماموریت‌های اصلی برابری می‌کنند.

بازی های Mass Effect / سه گانه بازی Mass Effect

نهایتا جا دارد به بازی تأثیر فراگیر 3 اشاره کنیم که در سال 2012 منتشر شد و محوریت آن روی مقوله‌های افزایش قدرت نظامی از طریق ماموریت‌ها و جمع آوری منابع می‌چرخد. کمپانی BioWare بازی ماس افکت 3 را به گونه‌ای طراحی کرده است که هم برای بازیکنان جدید و هم برای بازیکنان قدیمی قابل دسترسی باشد. در این بازی هم شاهد حفظ المان‌های سنتی گیم پلی همانند تیراندازی سوم شخص بر اساس مکانیزم کاور و هم شاهد المان‌های جدید همانند بخش چندنفره هستیم. در ادامه به بررسی دقیقتر داستان سه گانه بازی Mass Effect می‌پردازیم.

داستان بازی های Mass Effect

داستان Mass Effect 1

وقایع داستان بازی مس افکت 1 در کهکشان راه شیری و در سال 2183 اتفاق می‌افتند؛ نقطه‌ای از زمان و مکان که در آن سفر بین ستاره‌ای از طریق تکنولوژی Mass Relay فراهم گردیده است. این تکنولوژی بر اساس باور عمومی توسط نژاد منقرض شده‌ای از بیگانگان به نام پروتئن‌ها (Prothean) ساخته شده است. اصطلاح Mass Effect یا همان تاثیر فراگیر برای توضیح نوعی تکنولوژی که در آن جرم زیر سوال می‌رود به کار می‌رود؛ امری که سبب ایجاد مقوله‌‌هایی همانند جاذبه مصنوعی (Ariticial Gravity) شده است.

در این میان بدنه مشخصی از افراد دولتی که با نام کونسولگری سیتادل (Citadel Council) شناخته می‌‌شود درصد بزرگی از کهکشان را تحت کنترل خود قرار گرفته و مسئولیت اجرای قانون و نظم را در میان نژادهای مختلف آن برعهده دارد. نژادهایی که به کنسولگری سیتادل اختصاص دارند به ترتیب عبارتند از انسان‌ها، آساری‌ها (Asari)، سالارین‌ها (Salarian) و تورین‌ها (Turian).

سری بازی های Mass Effect / گیم پلی Mass Effect 1

دیگر نژادهای بیگانه بازی Mass Effect 2007 عبارتند از کروگان‌ها (Reptillian krogan)، کوئارین‌ها (Quarian) و نوعی نژاد منحصربه‌فرد از ربات‌های هوش مصنوعی به نام گث‌ها (Geth). قهرمان داستان Mass Effect 1 که فرمانده شپارد با صداپیشگی مارک میر (Mark Meer) و جنیفر هیل (Jennifer Hale) نام دارد یکی از فارغ‌التحصیلان دوره نیروهای ویژه حزب انسان‌ها بوده و اختیارات زیادی توسط کنسولگری به او اهدا شده است تا از طریق آن‌ها کهکشان را نجات دهد.

اعضای تیم نجات شپارد عبارتند از کیدن آلنکو (Kaidan Alenko) با صداپیشگی رافائل اسبارژ (Raphael Sbarge)، اشلی ویلیامز (Ashley Williams) با صداپیشگی کیمبرلی بروکز (Kimberly Brooks)، گاروس واکاریان (Garrus Vakarian) با صداپیشگی برندون کینیر (Brandon Keener)، اوردنات ورکس (Urdnot Wrex) با صداپیشگی استیون بار (Steven Barr) و غیره.

گیم پلی Mass Effect 2 / گیم پلی Mass Effect 3

داستان Mass Effect 2

پس از آنکه در اولین نسخه از بازی تأثیر فراگیر شاهد آن بودیم که ارتشی از نژاد گث (Geth) تلاش کردند که دروازه‌ای برای ریپرها (Reaper) باز کنند اجتماع کهکشان بیم آن را پیدا کردند که یک حمله دیگر اتفاق افتاد. ریپرها نژاد فوق پیشرفته‌ای از سفینه‌های ستاره‌ای هستند که هر 50 هزارسال یک بار بنابر عقیده عمومی به کهکشان حمله می‌کنند تا تمام موجودات ارگانیک را از میان ببرند.

در همین حال در داستان Mass Effect 2 سازمان دیگری از انسان‌ها به نام سربروس (Cerberus) سر برآورده است که باور دارد هرگونه اقدامی برای برتری جویی انسان‌ها نسبت به نژادهای دیگر در کهکشان جایز است؛ حتی اگر شامل آزمایش‌های غیرقانونی و یا فعالیت‌های تروریستی باشد.

داستان Mass Effect 1 / داستان Mass Effect 2

شپارد در ابتدای داستان بازی مس افکت 2 برای سازمان سربروس که او را از مرگ نجات داده است کار می‌کند و به یک کلونی مورد حمله قرار گرفته فرستاده می‌شود و در این کلونی متوجه می‌شود که ریپرها از طریق نژاد واسطه‌ای به نام کلکتورها (Collector) فعالیت‌هایشان را در کهکشان شروع کرده‌اند. بر همین اساس در داستان بازی Mass Effect 2010 به شپارد یک سفینه جدید به نام Normandy SR-2 داده می‌شود تا از این فعالیت‌ها جلوگیری کند.

شپارد بعدها پی می‌برد که نژاد کلکتورها در واقع همان گروهی از پروتئان‌ها (Prothean) هستند که تبدیل به برده‌های ریپرها شده‌اند. جا دارد اشاره کنیم که در این میان تصمیمات شما به عنوان بازیکن‌ در تعیین سرنوشت شپارد و هم‌تیمی‌هایش در دومین نسخه از بازی Mass Effect تاثیری حیاتی خواهد داشت و همین تصمیمات خواهد بود که مرگ و یا زنده ماندن خود شپارد و همکارانش را در این نبرد رقم خواهد زد.

داستان Mass Effect 3 / تریلر Mass Effect 1

داستان Mass Effect 3

وقایع سومین نسخه از بازی تأثیر فراگیر در سال 2186 کلید می‌خورند؛ شش ماه پس از وقایع بازی دوم و در این نسخه شاهد آن هستیم که اجتماع کهکشانی از هجوم و حمله ریپرها به کهکشان در ترس فرو رفته است. در عین حال نژاد کروگان‌ها (Krogan) نیز در معرض انقراض قرار گرفته و دلیل این انقراض نوعی جهش ژنتیکی است که توسط سالارین‌ها (Salarian) پرورش یافته است و تورین‌ها (Turian) آن را در قالب یک سلاح ژنتیکی به کار بسته‌اند تا این اتفاق انجام شود.

از سوی دیگر کوآرین‌ها (Quarian) آماده شده‌اند که سرزمین مادری خود را از نژاد گث بازپس گیرند و سازمان تروریستی سربروس (Cerberus) نیز پس از دوستی موقتی خود با فرمانده شپارد در حال گردهم آمدن دوباره است. فرمانده شپارد در داستان Mass Effect 3 خلع وظیفه شده و به ماندن در کره زمین محدود شده و در انتظار نتیجه دادگاه نظامی است. در بازی Mass Effect 2012 نیز همانند نسخه دوم پایان‌ بندی داستان کاملا بسته به انتخاب‌های شما به عنوان بازیکن است و بر اساس این انتخاب‌ها سرنوشت کهکشان مشخص خواهد شد.

تریلرهای بازی های Mass Effect

تریلر بازی Mass Effect 1

در ادامه با تماشای تریلر Mass Effect 1 با شما هستیم.

تریلر بازی Mass Effect 2

تریلر Mass Effect 2 را نیز از طریق ویدیوی زیر می‌توانید مشاهده کنید.

تریلر بازی Mass Effect 3

تریلر Mass Effect 3 را هم از قسمت زیر می‌توانید ببینید.

گیم پلی بازی های Mass Effect

گیم پلی Mass Effect 1

گیم پلی Mass Effect 1 را از لحاظ ژانری می‌توان اکشن نقش آفرینی نامید. زاویه دید بازی سوم شخص است و قبل از شروع بازی جنسیت، ظاهر، پیشینه نظامی، قابلیت‌های مبارزه و نام قهرمان خود را مشخص می‌کنید. شش کلاس شخصیتی مختلف برای انتخاب توسط شما وجود دارد و هر کدام از این کلاس‌ها دارای قابلیت‌های متفاوتی هستند. لازم به ذکر است که هر کدام از کلاس‌ها در استفاده از نوع خاصی از اسلحه‌های بازی متبحرتر هستند.

مبارزات در گیم پلی اولین نسخه از بازی تأثیر فراگیر به شکل گروهی انجام می‌شوند و دو نفر قهرمان شما را در طی این مبارزات همراهی می‌کنند. شما به عنوان بازیکن کنترل مستقیم شپارد را بر عهده دارید و هم تیمی‌هایتان نیز توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند. مبارزات نسخه اول بازی به شکل همزمان رخ می‌دهند، اما نکته قابل توجه آن‌ها در این است که می‌توانید هر موقع که بخواهید بازی را متوقف کنید تا با آرامش کامل به هدف‌گذاری دشمنان و انتخاب قابلیت‌های هم تیمی‌های خود بپردازید.

تریلر Mass Effect 2 / تریلر Mass Effect 3

گیم پلی Mass Effect 2

تفاوت اصلی گیم پلی Mass Effect 2 با نسخه اول در آن است که در اولین نسخه از بازی Mass Effect اگر اسلحه‌هایتان را برای مدت‌های متوالی مورد استفاده قرار می‌دادید این اسلحه‌ها داغ کرده و غیرقابل استفاده می‌شدند. اسلحه‌ها در دومین نسخه از بازی Mass Effect دارای میزان گلوله محدود بوده و باید آن‌ها را با استفاده از مکانیزم ریلود (Reload) دوباره پر کنید. شپارد و هم تیمی‌هایش در بازی مس افکت 2 توسط یک سپر محافظت کننده از آسیب تحت محافظت قرار می‌گیرند.

تمامی دشمنان شما نیز در نسخه دوم بازی Mass Effect توسط میزان جان، سپرها، پوشش‌های محافظ و یا ترکیبی از این‌ها و موارد مختلف دیگر محافظت می‌شوند و البته انواع این حفاظ‌ها هر کدام دارای نقاط ضعف مختص خود نیز هستند. به عنوان مثال پوشش‌های محافظ (Armour) را می‌توانید از طریق قدرت‌هایی همانند آتش زدن (Incinerate) در هم بشکافید و با سپرها نیز می‌توانید از طریق مکانیزم‌هایی مثل اُورلود (Overload) و اسلحه‌های اتوماتیک مقابله کنید.

بازی Mass Effect 2007 / بازی Mass Effect 2010

گیم پلی Mass Effect 3

شاید بتوان گفت مهمترین وجه تفاوت گیم پلی Mass Effect 3 نسبت به نسخه‌های دیگر بخش چندنفره آن باشد که Galaxy at War نام گرفته است. در این حالت نهایتا چهار نفر بازیکن دور همدیگر جمع می‌شوند تا به انجام مسابقات Co-op بپردازند؛ مسابقاتی که در طی آن‌ها شرکت کنندگان باید از حمله موج‌های مختلفی از دشمنان جان سالم به در ببرند و درعین حال یکسری ماموریت‌ها را انجام دهند.

با اتمام هر راند بازی در بخش چندنفره سومین نسخه از بازی Mass Effect هر بازیکن صاحب ارز درون بازی می‌شود که از طریق آن می‌تواند بسته‌های مختلفی از آیتم‌ها را خریداری کند که از جمله آن‌ها می‌توان به انواع کاراکتر جدید و همچنین اسلحه‌های متنوع تازه اشاره کرد. اما شاید جالب ترین نکته در رابطه با بخش چندنفره بازی ماس افکت 3 آن باشد که در این بخش قادر هستید علاوه بر نژاد انسان از میان نژادهای مختلف دیگر نیز به انتخاب بپردازید.

بازی تأثیر فراگیر / بازی تأثیر فراگیر 1

هر کدام از نژادها دارای قدرت‌ها و قابلیت‌های مخصوص به خود نیز هستند. به عنوان مثال کروگان‌ها دارای مکانیزمی به نام Krogan Charge هستند. تفاوت مبارزه در این بخش نیز در آن است که در بخش چندنفره بازی مس افکت 3 خبری از منوی توقف (Pause Menu) برای تعویض اسلحه‌ها نیست و برای این کار صرفا کافی است که دکمه خاصی را برای یک مدت مشخص فشار دهید.

در بخش تک نفره نیز در نسخه سوم بازی Mass Effect شاهد حضور همان مکانیزم‌های قدیمی هستیم؛ اما به شیوه‌هایی بهتر، روان‌تر و پیشرفته‌تر. مبارزات در این نسخه نیز به شکل همزمان انجام می‌شوند، اما برای نشانه‌گیری، تعویض اسلحه‌ها و یا استفاده از مهارت‌های مختلف قادر به توقف کردن هستید. همراهان شما نیز همچنان توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند، اما می‌توانید به آن‌ها دستور دهید که به جایگاهشان بازگردند و یا قدرت‌های مورد نظر خود را انتخاب کنند.

بازی تأثیر فراگیر 3 / بازی ماس افکت 1

سخن پایانی

در مقاله‌ای که خواندید سعی کردیم ویژگی‌های بارز هر کدام از نسخه‌های سه گانه بازی Mass Effect را مورد بررسی قرار دهیم و امیدواریم با خواندن مقاله‌مان نسبت به تجربه هر کدام از این عناوین خوب و منحصربه‌فرد ترغیب شده باشید. البته جا دارد اشاره کنیم که سری بازی Mass Effect تنها به این سه گانه محدود نمی‌شود و عناوین فرعی دیگری نیز همانند بازی Mass Effect Galaxy، بازی Mass Effect Infiltrator و همچنین بازی Mass Effect: Andromeda برای پلتفرم‌های مختلف انتشار یافته‌اند.

به عنوان سخن پایانی می‌توان گفت سری بازی Mass Effect یکی از خلاقانه‌ترین و متنوع‌ترین سری‌ بازی‌های اکشن نقش‌آفرینی است که جایگاه خاص خود را در میان طرفداران این ژانر دارد؛ چه از نظر گیم پلی روان و در عین حال محاسبه‌گر خود و چه از نظر میزان غنا و تنوعی که در دیالوگ‌ها و روایت داستانی و در جلوه‌های بصری، موسیقی و دیگر مقوله‌های هر کدام از این عناوین شاهد هستیم.

نظر شما در رابطه با بازی های Mass Effect چیست؟ نظر خود را در رابطه با نسخه‌های مختلف بازی Mass Effect از قسمت پایین و از بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 45.9 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 40.3 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 19.8 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 11.9 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 10.9 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  The Little Things
  اکران: 29 ژانویه 2021
 • 5.8 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 4.7 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 14 اسفند 1399
  Ranch Simulator
 • 22 اسفند 1399
  Crash Bandicoot 4: It's About Time
 • 26 اسفند 1399
  Mundaun
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 29 اسفند 1399
 • 12 فروردین 1400
  Outriders
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5