تاریخچه سری بازی Harvest Moon ؛ خاطره بازی با سری بازی داستان فصل ها

تاریخچه سری بازی Harvest Moon ؛ خاطره بازی با سری بازی داستان فصل ها
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر شما هم از گیمرهای قدیمی باشید قطعا با سری بازی Harvest Moon در دوران کودکی و نوجوانی خاطره خوشی داشته‌اید. با پلازامگ همراه باشید تا با این سری دوست‌داشتنی تجدید خاطره شیرینی داشته باشیم.

تقریبا در اواسط دوران نسل ششم قرار داشتیم. خاطره‌سازی تکرارنشدنی گیمرهای ایرانی با اولین کنسول سونی در حال رقم خوردن بود. در میان اوج کل‌کل بازی‌های «فوتبال ژاپنی» و «تیکن 3»، خبر بازی جدیدی به نام مزرعه‌دار زبل یا مزرعه‌داری به گوش رسید. کمی گذشت و فهمیدیم با یک شاهکار هنری با نام بازی Harvest Moon یا همان بازی داستان فصل ها روبه‌رو هستیم. آنجا بود که پدر و مادرها فهمیدند که بازی‌های خلاقانه‌ای هم وجود دارند که بدون درگیری و خشونت می‌توانند ساعت‌ها بچه‌ها را سرگرم کنند. خرید بازی Harvest Moon از واجبات گیمرها در نسل پنجم بازی‌های ویدئویی بود.

در ویدئو زیر شما می‌توانید با «سیر پیشرفت سری بازی Harvest Moon» بیشتر آشنا شوید.

سری بازی Story of Seasons که در ایران بیشتر با نام Harvest Moon شناخته می‌شد، یکی از اولین عناوینی بود که در ژانر شبیه‌سازی کشاورزی به بازارهای جهانی عرضه شد. بازی با توجه به سبک و سیاق ویژه‌ای که داشت، به شدت برای گیمرها جذاب بود. موفقیت بازی تا حدی بود که تا سال گذشته چیزی در حدود 10 نسخه مختلف از سری بازی Harvest Moon برای کنسول‌های مختلف منتشر شد. بازی از لحاظ قابل‌توجهی به ژانر استراتژیک نیز شباهت داشت. مدیریت منابع، تاثیر گذر زمان، فرار از مواقع بحرانی و تصمیم‌های تاثیرگذار در بازی از المان‌هایی بود که بازی مزرعه داری Harvest Moon را به یک آی پی استراتژیک نزدیک می‌کرد. در ادامه بیشتر به نقد و بررسی مجموعه بازی Harvest Moon می‌پردازیم. همراه پلازامگ باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

معرفی سری بازی Harvest Moon

بازی مزرعه داری Harvest Moon

مجموعه بازی‌‌‌‌های Harvest Moon را می‌توان یکی از عناوینی معرفی کرد که بر پایه عنصر «فرهنگ» شکل گرفته است. اینبار ما با مجموعه‌ای مواجه هستیم که بدون هیچ اکشن و خشونتی توانست تا حسابی نظر منتقدان تاریخ بازی‌های ویدئویی را به خود جلب کند. در واقع این ویژگی کاملا در بازی‌ها و بهتر است بگوییم در فرهنگ آسیای شرقی به شدت مشهود است. شما لازم نیست تا برای پیشبرد بازی حتما در برابر رقیبان برنده شوید. راهنمای بازی Harvest Moon در ارتقای مهارت‌‌های شخصی و رقابت با خودتان خلاصه می‌‌شود. شما باید تمام تلاش خود را برای داشتن یک مزرعه و زندگی آرام به کار بگیرید. لوازم و منابع را ارتقا دهید، از تمامی امکانات مزرعه استفاده کنید، تشکیل خانواده دهید، زمین زراعی و کسب ‌و کار خود را ارتقا دهید و در کل یک زندگی حرفه‌ای در مزرعه را شروع کنید.

در سال‌های اخیر این مجموعه دچار فراز و نشیب زیادی شده است. بازی‌های جدید این سری غالبا به صورت یک کپی‌برداری ناشیانه از عناوین قبلی منتشر شده است. برای مثال شما در بازی Harvest Moon: Light Of Hope با یک کپی‌برداری ناقص از عنوان‌های قبلی روبه‌رو بودید. انگار سری بازی Story of Seasons به شدت گذشته خود را فراموش کرده است. اما خب این مسائل باعث نمی‌شود که خاطرات خوبمان با این مجموعه را فراموش کنیم.

تاریخچه انتشار بازی های Harvest Moon

بازی Harvest Moon: One World

اولین نسخه از سری بازی Harvest Moon با نام ژاپنی Bokujo Monogatari به معنی داستان مزرعه در سال 1996 برای کنسول سوپر نینتندو در ژاپن منتشر شد. از سال 1996 تا 2013 نسخه گلوبال این بازی و انتشار در خارج از کشور ژاپن در انحصار شرکت ناتسومه (Natsume) قرار داشت. در سال 2014 بود که شرکت مارولوس به عنوان توسعه‌دهنده بازی اعلام کرد که نسخه انگلیسی و آمریکایی این مجموعه بازی را شرکت اکسید (Xseed) و با نام «داستان فصل‌ها» عرضه خواهد کرد. در ادامه و در سال 2015 شعبه نینتندو در اروپا خبر داد که آخرین نسخه این مجموعه را با نام Story of Seasons در اروپا منتشر خواهد کرد. همچنین بازی‌های قبلی که تحت عنوان Harvest Moon منتشر شده بودند توسط Rising Star Games در اروپا بومی سازی شدند.

داستان سری بازی Story of Seasons

مشابه بازی‌‌های ژانر ترس و بقا، داستان بازی Harvest Moon اینبار پیرامون «تلاش و بقا» دنبال می‌شود! تلاش برای حفظ و گسترش مزرعه و حفظ بقا و ادامه زندگی. به طور کلی در تمامی سری بازی‌‌ های Story of Seasons شخصیت بازی در پی راهکارهایی برای رشد مزرعه و کسب ‌و کار خود است. همیشه داستان‌های این مجموعه به صورت روان و جذاب روایت می‌شود. در تمامی تنگناها و سختی‌های داستان، انتخاب‌هایی بر سر راه شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید زندگی مزرعه‌دار کوچک را دگرگون کنید.

در مجموع داستان سری بازی داستان فصل ها به شیوه امیدوارانه دنبال می‌شود. این ویژگی در داستان‌سرایی باعث می‌شود تا مخاطب هیچ گاه از تلاش دست بر ندارد. سازندگان تا حدودی روایت داستان بازی را به عهده بازیکن قرار داده‌اند. داستانی که تاثیرش در طول بازی فراتر از یک فرانچایز بازی ویدئویی است. این ویژگی که ریشه در همان فرهنگ بازی دارد، گیمرها را برای بقا در سراشیبی‌ها و سختی‌های زندگی واقعی آماده خواهد کرد.

گیم پلی بازی های Harvest Moon

بالاتر گفتیم که بازی های Harvest Moon در قالب سبک استراتژیک دنبال می‌شوند. در طول گیم پلی بازی Harvest Moon شما می‌توانید المان‌هایی از ژانر شبیه‌سازی و نقش‌آفرینی را به وضوح مشاهده کنید. تمامی وظایف و ماموریت‌‌‌های بازی در جهت آباد کردن و توسعه مزرعه به شما محول می‌شود. سیستم کسب درآمد نقش اساسی در بازی داشته و باید برنامه‌ای دقیق برای دخل ‌و خرج خود داشته باشید. تاثیر آب ‌‌و هوا نیز به شدت در طول بازی قابل لمس است. شما باید مراقبت‌‌های ویژه در برابر فصل گرما و سرما از کسب ‌و کار خود داشته باشید.

گیم پلی بازی Harvest Moon

غیرخطی بودن روند بازی در کنار المان‌های نقش‌آفرینی، چیزی را برای داشتن یک گیم‌پلی کامل باقی نمی‌گذارد. در واقع یکی از برگ ‌برنده‌های سری بازی Story of Seasons ادغام همین ژانرهای مختلف بازی است که به خوبی شکل گرفته است. حتی مسئله ازدواج شخصیت اصلی در بازی مطرح است و شما باید برای امر ازدواج معیارهای مناسبی داشته باشید. البته ناگفته نماند که گیم‌پلی این سری در چند نسخه آخر دچار یکنواختی شده بود. این اتفاق از دلایل اصلی فاصله گرفتن این فرانچایز از روزهای خوب به حساب می‌آید.

بررسی برخی از بازی های Harvest Moon

سری بازی های Story of Seasons عناوین زیادی را تا به امروز منتشر کرده است. در ادامه قصد داریم تا به برخی از نسخه‌های این فرانچایز نگاهی داشته باشیم.

بازی Harvest Moon: Back to Nature

بازی harvest moon back to nature

یکی از اولین‌ها و با اختلاف بهترین نسخه از مجموعه بازی های Harvest Moon که در سال 1999 به صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن منتشر شد. این اولین باری بود که بازی هاروست مون به صورت جدی حرفی برای گفتن داشت. تقریبا می‌توان گفت که تمام عناصر نسخه قبلی به صورت عالی در این عنوان بهینه شده بود. با اینکه روند بازی با توجه به زمان عرضه شاید دچار یکنواختی شود. اما به خوبی توانست خود را بر روی نسل ششم نشان دهد.

از ویژگی‌های خوبی که این بازی را به شدت محبوب کرده بود، روایت داستان ساده و در عین حال جذابش بود. شما در ابتدا زمین یک زراعی را از پدربزرگ خود به ارث می‌برید. این زمین حال و روز خوبی ندارد و باید برای بهبود آن برنامه‌ریزی کنید. از طرفی شهردار از شما می‌خواهد تا وظیفه کار در مزرعه را به بهترین شیوه انجام دهید و 3 سال برای این ماموریت به شما وقت می‌دهد. در طول بازی نیز اتفاقات زیادی می‌افتد که به شما در این راه کمک می‌کند. نکته جالب آنجا بود که شما حق ازدواج با دختران شهر را داشتید و با به دنیا آمدن فرزند شما جریان بازی را تحت تاثیر قرار می‌داد.

بازی Mad Dash

بازی Harvest Moon Mad Dash

اگر به دنبال تجربه هاروست مون بر روی گوشی خود هستید، بازی Harvest Moon Mad Dash بهترین پیشنهاد برای شماست. البته این نکته را هم فراموش نکنید که این عنوان کمی از گیم‌پلی اصلی بازی فاصله دارد. در حقیقت Harvest Moon Mad Dash را باید یک بازی برای گوشی‌های هوشمند با همه استانداردهای بازی موبایلی در نظر بگیریم. حتی داستان بازی تاثیر چندانی در روند کار ندارد و شما قرار نیست که دوباره و در یک شهر دور افتاده مزرعه خود را سر و سامان دهید. مراحل بازی به صورت کوتاه دنبال می‌شود و مانند بیشتر بازی‌های پازلی موبایلی هر مرحله با سه سطح ارزیابی می‌شود. همچنین طبیعی است که با توجه به سبک و سیاق بازی، گرافیک نیز شامل تغییر اساسی شده باشد. بازی Mad Dash به صورت آنلاین نیز اجرا می‌شود و از این اثر به عنوان بازی Harvest Moon برای اندروید یاد می‌شود.

بازی A Wonderful Life

بازی harvest moon a wonderful life

 

بازی A Wonderful Life توانست تا کمی به قله‌های صعود سری بازی Story of Seasons نزدیک شود. اعمال تغییرات و پیشرفت زمان، بزرگترین نقطه قوت این بازی است. تغییر چهره شخصیت‌ها به شدت در بازی مشهود است. کودکان دهکده بزرگ می‌شوند و حتی افراد مسن‌تر مزرعه با گذشت زمان فوت شده و از بازی خارج می‌شوند. داستان بازی از شخصی به نام Takakura و آرزوی پدر شما برای داشتن یک مزرعه زیبا و رویایی آغاز می‌شود. این بار مزرعه متروکه خود را باید در دره‌ای به نام Forget me not سر پا کنید. تایمر زمان در این عنوان حدود 30 سال طول می‌کشد. از بازی A Wonderful Life به عنوان یکی از بازی‌های به‌یادماندنی در نسل ششم و کنسول پلی استیشن 2 یاد می‌شود.

بازی Light Of Hope

در ویدیوی بالا می‌توانید «تریلر بازی Harvest Moon Light Of Hope» را تماشا کنید.

بازی Light Of Hope تیر خلاصی بود بر سری بازی Story of Seasons. متاسفانه این عنوان نتوانست تا از ظرفیت‌های این مجموعه استفاده کند. ماجرای این بازی در یک روستای بندری اتّفاق می‌افتد و هدف نهایی در این بازی احیای فانوس دریایی روستا است. سازندگان سعی داشته‌اند تا در این عنوان چاشنی داستان را با تغییرات مثبتی همراه سازند؛ تغییری که در نهایت زیاد محسوس نبود. بازی Light Of Hope آنقدر در بخش‌های اصلی بازی مانند گرافیک، موسیقی و گیم پلی ایراد دارد که دیگر برای استفاده از  قدرت داستان‌سرایی هیچ فضایی باقی نمی‌ماند. روند بازی بسیار آسان است و به راحتی برای شما تکراری می‌شود. در کل خرید و دانلود بازی Harvest Moon Light Of Hope به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

سخن پایانی

بازی harvest moon برای کامپیوتر

بازی‌های قدیمی و خاطره‌انگیز همیشه از پتانسیل خوبی برای ادامه کار و یا بازسازی برخوردار بوده‌اند. سری بازی Harvest Moon هم از این موضوع مستثنی نبوده و مسیر پر فراز و نشیبی را در تاریخ بازی‌های ویديویی طی کرده است. اما با همه این تفاسیر، سری بازی Story of Seasons هیچ گاه از رسالت اصلی خود دور نبوده و به ریشه‌های این مجموعه پایبند بوده است. بد نیست بدانید که در آینده نزدیک بازی Harvest Moon برای PS4 نیز عرضه خواهد شد. طرفداران این فرانچایز امید زیادی به بازی Harvest Moon: One World دارند. این بازی قرار است برای کنسول‌های نسل هشتمی پلی استیشن 4، ایکس باکس وان و نینتندو سوییچ منتشر شود.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5