خمیر سیلیکون چیست؟ راهنمای خرید خمیر سیلیکون

خمیر سیلیکون چیست؟ راهنمای خرید خمیر سیلیکون
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگرچه خرید خمیر حرارتی سیلیکون هزینه چندانی ندارد، اما باعث افزایش عمر کامپیوتر می‌شود. در ادامه راجع به این ماده و راهنمای خرید خمیر سیلیکون صحبت خواهیم کرد.

بدون شک اگر با ساختار سخت‌افزاری کامپیوتر آشنا باشید، راجع به خمیر حرارتی سیلیکون هم اطلاعاتی دارید. البته این ماده ارزشمند را به نام‌های مختلفی می‌شناسند، اما مسئله مهم کارکرد آن است. با استفاده از این ماده می‌توانید از عملکرد خوب پردازشگر کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید. پس نه‌تنها آگاهی از نحوه عملکرد این خمیر اهمیت دارد، بلکه نکته مهم دیگر طرز استفاده از آن هنگام استفاده از کامپیوتر و پردازشگر است. در ادامه راجع به خمیر حرارتی سیلیکون بیشتر صحبت خواهیم کرد و بهترین خمیرهای سیلیکون موجود در بازار ایران را به شما معرفی خواهیم کرد. همراه پلازامگ باشید.

بهترین خمیر سیلیکون حرارتی / موارد استفاده خمیر سیلیکون / چرا از خمیر سیلیکون استفاده می کنیم / خمیر سیلیکون چیست؟ / خرید خمیر حرارتی سیلیکون

آنچه در ادامه می‌خوانید:

خمیر سیلیکون چیست؟

در ابتدا باید گفت که نام اصلی این ماده در واقع گریس گرمایی است، اما خمیر حرارتی سیلیکون واژه مصطلحی است که در میان مردم جا افتاده و به کار می‌رود. این خمیر نوعی ماده است که می‌تواند حرارت را منتقل کند. با استفاده از این ماده در کامپیوتر می‌توان حرارت را از CPU به گرماگیر (هیت سینک) منتقل کرد. این ماده رسانای الکتریکی نیست، اما یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای انتقال حرارت است.

چرا از خمیر سیلیکون استفاده می کنیم؟

باید بدانید که سطح پردازنده و گرماگیر کامپیوتر و سیستم‌‌های مختلف کاملا صاف نیست و شکاف‌های میکروسکوپی و بسیار ریزی روی آن‌ها وجود دارند. مولکول‌های هوا در این شکاف‌های کوچک گیر می‌کنند و اجازه نمی‌دهند گرما از این سطوح به خارج از آن انتقال یابند. همانطور که گفتیم وظیفه خمیر حرارتی سیلیکون خنک کردن اجزای سیستم نیست. با استفاده از این خمیر و پوشاندن سطح پردازنده و گرماگیر این شکاف‌ها پر شده و گرما و حرارت از CPU به هیت سینک منتقل می‌شوند.

یکی از مزایای استفاده از خمیر سیلیکون این است که با استفاده از آن می‌توان دمای پردازنده یا کارت گرافیک را حدود 10 تا 20 درجه سانتی‌گراد کاهش داد. یکی دیگر از مزیت‌های این خمیر، افزایش سرعت کلاک پالس سیستم و در نتیجه بهبود کیفیت عملکرد کلی لپ تاپ یا کامپیوتر است.

انواع خمیر سیلیکون

این ماده انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن‌ها کاربردهای مخصوص به خود را دارند. در ادامه راجع به آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

انتقال دهنده گرمایی خمیری

ظاهر این خمیرهای سیلیکون شبیه سرنگ است و خودتان باید خمیر را با استفاده از پمپ سرنگ و وسیله‌ای مانند کاغذ یا کارتن یا پیچ‌گوشتی روی CPU یا گرماگیر بمالید. این خمیر حرارتی سیلیکون سه مدل مختلف دارد: خمیر نقره‌ای یا فلزی، خمیر سرامیکی و خمیر سیلیکون.خرید خمیر سیلیکون / راهنمای خرید خمیر سیلیکون / بهترین خمیر سیلیکون

همانطور که از نام خمیر نقره‌ای مشخص است، این خمیر به رنگ نقره‌ای است و در ترکیبات آن از نقره استفاده شده است. البته اگر در ترکیبات این نوع خمیر از نقره استفاده شده باشد، قیمت آن گران است. پس اگر نمونه‌های دیگری از این نوع خمیر را در بازار یافتید که قیمت ارزانی دارند، باید بدانید که احتمالا به جای استفاده از پودر نقره در ترکیبات مواد سازنده آن‌ها از آلومینیوم استفاده شده است.

یکی دیگر از انواع خمیرهای سیلیکون انتقال‌دهنده گرمایی خمیری، خمیر سرامیکی است. این خمیرها سفید رنگ و شفاف هستند و در ترکیبات آن‌ها از پودر سرامیک استفاده شده است. کیفیت این خمیرها کمتر از خمیر نقره‌ای یا فلزی است، اما در عین‌حال قیمت آن‌ها نیز بسیار کم‌تر و به‌صرفه‌تر از انواع خمیرهای نقره‌ای یا فلزی است.

بهترین انتقال‌دهنده گرمایی خمیری، خمیر حرارتی سیلیکون است. کیفیت این نوع خمیر از انواع نقره‌ای و سرامیکی آن بسیار بهتر است و قیمت آن بالاتر از دیگر مواد انتقال‌دهنده گرماست.

انتقال دهنده گرمایی به صورت پد

مزیت بسیار برجسته این نوع انتقال‌دهنده‌های گرمایی، راحت بودن اعمال و استفاده از آن‌هاست. این نوع انتقال‌دهنده‌ها به صورت یک نوار باریک برش خورده و به شکل مربع یا مستطیل ارائه می‌شود. با انتخاب این نوع انتقال‌دهنده گرمایی از سختی‌های اعمال خمیرهای سیلیکون سرنگی راحت خواهید شد. البته این احتمال وجود دارد که برخی شرکت‌های ارائه‌دهنده پردازنده یا گرماگیر همراه با محصول خود یک پد انتقال‌دهنده گرمایی هم عرضه کنند.

راهنمای خرید خمیر سیلیکون

حالا که از کاربردها و موارد استفاده خمیر سیلیکون گفتیم، در ادامه بهترین خمیر سیلیکون های موجود در بازار ایران را به شما معرفی می‌کنیم.

خمیر اولتراکول مدل MAP33

انواع خمیر سیلیکون / کاربردهای خمیر سیلیکون / مزایای استفاده از خمیر سیلیکون / نحوه استفاده از خمیر سیلیکون / کاربرد خمیر سیلیکون در الکترونیک / بهترین خمیر حرارتی برای سی پی یو / بهترین خمیر سیلیکون برای سی پی یو / انتخاب خمیر سیلیکون خوب

 • قیمت حدودی: 8000 تومان

این محصول از جمله خمیرهای سیلیکون پمپی یا سرنگی بوده و به رنگ طوسی روشن است. ابعاد آن 10*10*110 میلی لیتر و وزن آن حدود سه گرم است. این محصول یکی از محصولات پرفروش موجود در بازار ایران است.

خمیر حرارتی سیلیکون مدل IDL-280

خمیر سیلیکون برند Deepcool / زمان تعویض خمیر سیلیکون / خمیر سیلیکون را از کجا بخریم / خمیر سیلیکون فلزی / خمیر سیلیکون چسبی / خمیر سیلیکون چیست

 • قیمت حدودی: 7000 تومان

یکی دیگر از بهترین و پر فروش‌ترین خمیرهای سیلیکون این خمیر است. این محصول به دو رنگ سفید و نقره‌ای موجود است. وزن این خمیر حرارتی سیلیکون حدود 35 گرم و ابعاد آن 30*30*50 میلی متر است.

خمیر مدل YHC-131

خمیر سیلیکون CPU

 • قیمت حدودی: 3600 تومان

اگر قصد خرید خمیر حرارتی سیلیکون دارید، یکی دیگر از پرفروش‌ترین خمیرهای سیلیکون موجود در بازار این مدل است. این محصول به رنگ سفید بوده و در قالب سرنگ به مشتریان عرضه می‌شود. ابعاد آن 13*1*1 میلی متر و وزن آن حدود 4 گرم است.

خمیر اولتراکول مدل MAP403

خمیر و چسب سیلیکون

 • قیمت حدودی: 35000 تومان

یکی دیگر از محبوب‌ترین خمیرهای سیلیکون موجود در بازار این مدل است. رنگ این خمیر طوسی روشن است و بسته‌بندی سرنگی و مناسبی دارد. وزن این محصول حدود 52 گرم و ابعاد آن حدود 20*20*110 میلی متر است.

خمیر دیپ کول Z3 مدل 2020

خرید خمیر سیلیکون z5

 • قیمت حدودی: 90000 تومان

این خمیر حرارتی سیلیکون کیفیت بسیار خوبی دارد و به همین دلیل یکی از محبوب‌ترین انواع خمیرهای سیلیکون موجود در بازار است. این خمیر به رنگ آبی است. ابعاد آن 10*20*100 میلی متر و وزنش حدود 30 گرم است.

خمیر حرارتی سیلیکون مدل HY510

خرید خمیر سیلیکون z9

 • قیمت حدودی: 21500 تومان

این خمیر حرارتی سیلیکون از جمله خمیرهای سیلیکون سرنگی یا پمپی است و به سه رنگ طوسی، خاکستری و نقره‌ای در بازار موجود است. ابعاد این محصول 170*380*250 میلی متر و وزن آن حدود 30 گرم است.

خمیر کولر مستر مدل E2 ESSENTIAL

خمیر سیلیکون

 • قیمت حدودی: 175000 تومان

می‌توان گفت این محصول یکی از بهترین خمیر سیلیکون های موجود در بازار است. رنگ آن نقره‌ای و ابعادش 10*30*120 میلی متر است. وزن این محصول حدود 15 گرم و حجم آن حدود 1.5 میلی لیتر است.

خمیر گیمر استورم مدل G15

نحوه استفاده از خمیر سیلیکون

 • قیمت حدودی: 131000 تومان

یکی دیگر از خمیرهای سیلیکون محبوب، خمیر حرارتی سیلیکون گیمر استورم است. ابعاد این محصول، 20*20*160 میلی متر و وزن آن حدود 13.5 گرم است. رنگ خمیر گیمر استورم، خاکستری است و هر بسته آن، قابلیت 4 بار استفاده را دارد.

خمیر حرارتی سیلیکون آرکتیک مدل MX-4

راهنمای خرید خمیر سیلیکون

 • قیمت حدودی: 294000 تومان

بسیاری از مصرف‌کنندگان ادعا می‌کنند که این محصول، بهترین خمیر حرارتی سیلیکون موجود در بازار است. در ترکیبات این محصول از مواد خمیری و فلزی استفاده نشده است، بلکه مواد نقره‌ای و مسی محتویات آن را تشکیل داده‌اند. این ترکیب مواد موجب شده که عملکرد مفید این انتقال‌دهنده گرمایی به 8 سال برسد. رنگ این خمیر خاکستری است و 9 گرم وزن دارد. ابعاد بسته‌بندی آن نیز 8*7*120 میلی متر است. این محصول ساخت کشور سوییس است.

خمیر حرارتی سیلیکون مدل ZP-340

بهترین خمیر سیلیکون

 • قیمت حدودی: 10000 تومان

اگر قصد خرید خمیر حرارتی سیلیکون ارزان‌قیمت و به‌صرفه را دارید، این محصول گزینه خوبی محسوب می‌شود. وزن این محصول حدود 20 گرم است و ابعاد آن 30*30*50 میلی متر است. این خمیر به رنگ خاکستری است.

همانطور که مطالعه کردید در این مطلب راجع به خمیر حرارتی سیلیکون صحبت کردیم و در ادامه محصولات پرفروش و خوب موجود در بازار را به شما معرفی کردیم. آیا شما تجربه خرید خمیر سیلیکون و استفاده از آن را داشته‌اید؟ به نظر شما بهترین خمیر سیلیکون حرارتی موجود در بازار کدام است؟ خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5