معرفی شخصیت ثور ؛ از خدای سرزمین های شمالی تا ابرقهرمان دنیای مارول

معرفی شخصیت ثور ؛ از خدای سرزمین های شمالی تا ابرقهرمان دنیای مارول
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شخصیت ثور از قدرتمند‌ترین خدایان نوردیک و یکی از محبوب‌‌ترین ابرقهرمانان دنیای مارول است. در این مطلب بررسی می‎‌کنیم که ثور از کجا آمده ‌است، چه قدرت‌هایی دارد و چگونه پا به دنیای کتاب‌های کمیک گذاشته ‌است.

شخصیت ثور (Thor) یکی از خدایانی است که نامش از هزاران سال پیش تاکنون در افسانه‌های سرزمین‌های شمالی دیده می‌شود. ثور خدای آذرخش و پسر اودین، خدای خدایان، است. او نیرویی‌ خارق‌العاده دارد و وقتی پتک افسانه‌ای خود را به دست می‌گیرد، کسی نمی‌تواند در قدرت با او برابری کند.

در ویدیوی زیر می‌توانید با «کاراکتر ثور در دنیای سینمایی مارول» بیشتر آشنا شوید.

ثور در کتاب‌های کمیک و دنیای سینمایی مارول قوی‌ترین عضو تیم انتقام‌جویان است. کمپانی مارول علاوه بر کتاب‌های کمیک و فیلم‌های سینمایی، از شخصیت ثور در سریال‌ها، انیمیشن‌ها، بازی‌های ویدئویی، لباس‌ها و انواع اسباب‌بازی‌ها استفاده کرده ‌است. در ادامه با شخصیت ثور، تاریخچه او و حضورش در کمیک‌ها و تولیدات سینمایی و تلویزیونی کمپانی مارول بیشتر آشنا خواهیم شد. همراه پلازامگ باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

ثور کیست؟

ثور اودین‌سان (Thor Odinson) از اساطیر اسکاندیناوی و خدای رعد و برق، پسر اودین، خدای خدایان است. او به کمک پتک عظیم و افسانه‌ای خود، میولنیر (Mjolnir)، از ازگارد، قلمرو خدایان و میدگارد، قلمرو انسان‌ها، محافظت می‌کند. این پتک قدرت خارق‌العاده ثور را چندین برابر می‌کند و او می‌تواند به کمک آن پرواز کند و حتی آب و هوا را تغییر دهد.

ثور از نژاد و تیره بزرگ‌ترین خدایان است و نیرو‌ها و ویژگی‌های خدایان را در وجود خود دارد. او در مدت حیات خود قدرت‌ها و توانایی‌های خود را بهبود بخشیده‌ و آن‌ها را چندین برابر کرده ‌است. در دنیای سینمایی مارول، شخصیت ثور به واسطه توانایی‌های جسمی و روحی خود و دانش و بصیرت بسیار، از قدرتمندترین خدایان بوده و از نیرومندترین انسان‌ها بر روی زمین است.

معرفی شخصیت ثور در کمپانی مارول

ثور برای نخستین بار در شماره 83 کمیک علمی-تخیلی و فانتزی Journey into Mystery از کمپانی مارول که آگوست سال 1962 منتشر شد، به عنوان یک ابرقهرمان حضور پیدا کرد. استن لی (Stan Lee)، لری لیبر (Larry Lieber) و جک کربی (Jack Kirby) به ترتیب به عنوان سردبیر، نویسنده و نقاش، این کمیک را با حضور شخصیت ثور خلق کردند.

در سپتامبر 1963 لی و کربی، شخصیت ثور را در شماره 1 کمیک انتقام‌جویان (The Avengers) به عنوان یکی از بنیان‌گذاران این تیم ابرقهرمانی گنجاندند. این شخصیت تا شماره 63، آخرین شماره از این کمیک در آن حضور داشت. شخصیت ثور در چند شماره از مجموعه کتاب‌های کمیک دیگری مثل Thor و Thor Annual نیز ظاهر شد.

شخصیت ثور مارول

در کمیک‌های اولیه شخصیت ثور، اودین او را به علت سرکشی و نافرمانی به زمین تبعید می‌کند. او بدون اینکه قدرتی داشته باشد و یا چیزی از گذشته خود به یاد بیاورد با نام دونالد بلیک (Donald Blake) به زندگی خود به عنوان یک انسان روی زمین ادامه می‌دهد. دونالد که پزشکی با معلولیت جسمانی است، طی حادثه‌ای با پتک افسانه‌ای ثور روبرو می‌شود. با این اتفاق ثور قدرت و خاطرات خود را بازمی‌یابد، اما با هویت مخفی در زمین باقی می‌ماند. هرچند در آینده این هویت مخفی کنار گذاشته ‌شد و داستان شخصیت ثور روند دیگری را طی کرد.

در سال 1988 برای اولین بار شخصیت ثور در یک فیلم تلویزیونی به نام The Incredible Hulk Returns با بازی اریک کرامر (Eric Kramer) به مردم معرفی شد.

شخصیت ثور در کتاب های کمیک، فیلم ‌ها، سریال ‌ها و بازی ‌های ویدیویی

شخصیت ثور با  بازی کریس همسورث (Chris Hemsworth) شهرت و محبوبیت بسیاری پیدا کرد. این شخصیت در دنیای سینمایی مارول، ابتدا در فیلم Thor محصول 2011 ظاهر شد. پس از آن در آثاری چون Avengers محصول 2012، Thor The Dark World محصول 2013، Avengers Age of Ultron محصول 2015، Thor Ragnarok محصول 2017، Avengers Infinity War محصول 2018 و Avengers Endgame محصول 2019 حضور داشت.

شخصیت ثور

قرار است که همسورث نقش خود را به عنوان شخصیت ثور در فیلم Thor Love and Thunder که در سال 2022 منتشر خواهد شد، تکرار کند. شخصیت ثور با بازی کریس همسورث در فیلم Doctor Strange محصول 2016 و سریال Agents of S.H.I.E.L.D. از کمپانی مارول محصول 2013 تا 2020 نیز حضور داشته ‌است. او صداپیشگی این شخصیت را در مجموعه انیمیشن What If…؟ محصول شبکه دیزنی پلاس بر عهده خواهد داشت.

شخصیت ثور در چند برنامه تلویزیونی مثل Lego Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled و Lego Marvel Super Heroes: Maximum Overload دیده شد. او در Marvel Disk Wars: The Avengers و Guardians of the Galaxy و همچنین Hulk and the Agents of S.M.A.S.H هر سه به صداپیشگی تراویس ویلینگهام (Travis Willingham) نیز حضور پیدا کرد.

از انیمیشن‌هایی با حضور شخصیت ثور می‌توان به انیمیشن سریالی Thor: Tales of Asgard و انیمیشن‌های Ultimate Avengers و Ultimate Avengers 2 اشاره کرد. شخصیت ثور در بازی‌های ویدیوئی مختلفی مانند Marvel vs. Capcom: Infinite، بازی Marvel Avengers Academy، بازی Marvel: Future Fight، بازی Disney Infinity 3.0 و Disney Infinity: Marvel Super Heroes نیز ظاهر شده است.

قدرت ها و مهارت های ثور

ثور فرزند قدرتمندترین خدای ازگارد، اودین و یک الهه زمینی به نام گایا است. قدرت‌های فرابشری ثور تنها به توانایی‌هایی که از پدر و مادر خود به ارث برده ‌است، محدود نمی‌شود. او به علت ماجراجویی‌های بسیار، زندگی پر فراز و نشیب و حضور در جنگ‌های بسیار، مهارت‌های قابل توجهی کسب کرده ‌است. در اینجا به بخشی از تونایی‌ها و مهارت‌های شخصیت ثور اشاره می‌کنیم:

معرفی شخصیت ثور

قدرت و استقامت و سرعت ابرانسانی

شخصیت ثور قدرت جسمانی بسیار زیادی دارد و نمی‌توان برای میزان قدرت بدنی او اندازه‌ای تعیین کرد. او از قدرتمندترین خدایان نوردیک است و در بین انسان‌ها حریفی ندارد. قدرت ثور در هنگام خشم حتی از قوی‌ترین و وحشی‌ترین موجودات نیز بالاتر است. با این همه ثور قدرت خود را کنترل می‌کند تا به حریفش آسیبی جبران ناپذیر وارد نکند.

شخصیت ثور خستگی ناپذیر است و می‌تواند برای ماه‌ها به انجام سخت‌ترین کارهای فیزیکی مشغول باشد. او می‌تواند برای مدتی طولانی با بزرگترین و قوی‌ترین دشمنان خود مبارزه کند و به جنگ ادامه دهد. ثور سرعت ابرانسانی نیز دارد و می‌تواند مسافت‌های طولانی را در چشم برهم‌زدنی طی کند. او قدرت کنترل و ایجاد تغییر در زمین را نیز دارد.

آسیب ناپذیر بودن و عمر طولانی

کشتن ثور و یا آسیب زدن به او بسیار سخت است و حتی غیرممکن به نظر می‌رسد. او به درد و بیماری دچار نمی‌شود. بدن او در صورت آسیب دیدن به سرعت بهبود می‌یابد و اگر عضوی از بدن خود را طی حادثه‌ای از دست بدهد می‌تواند آن را بازیابی کند. شاید ثور عمر جاودان نداشته ‌باشد، اما سرعت پیر شدن و زوال او بسیار کم است و عمری بسیار طولانی دارد.

دانش ابرانسانی

شخصیت ثور از قدرت‌های عرفانی، خرد، حکمت و دانش بسیاری برخوردار است. او علاوه بر آگاهی و علم بر همه ‌چیز، به الهامات روحانی نیز دسترسی دارد و می‌تواند آینده و گذشته را ببیند و درک کند.

مهارت جنگاوری و مبارزه

شخصیت ثور جنگجویی بسیار ماهر است. او فنون و هنر جنگ را به خوبی آموزش دیده ‌و به دلیل حضور در نبردهای بسیار تجریه زیادی نیز در مبارزه کسب کرده ‌است. ثور توانایی استفاده از انواع ابزار و ادوات جنگی مثل پتک، شمشیر، تیر و کمان و… را دارد. تجربه حضور در میادین نبرد، او را قادر می‌سازد که ارتش را رهبری کرده و از استراتژی‌های جنگی کارآمدی برای پیروزی استفاده ‌کند.

ویژگی های پتک ثور

میولنیر، پتک شخصیت ثور را اودین به ثور بخشیده ‌است. تنها کسانی که شایستگی لازم را داشته ‌باشند و سزاوار باشند می‌توانند این پتک را بلند کنند و یا از آن استفاده کنند. این پتک بسیار قدرتمند و مستحکم است و انرژی بسیاری را در خود دارد. گفته شده ‌که این پتک از اورو (Uru) که ترکیبی از سنگ و فلز است، ساخته شده ‌است. این سلاح قدرت‌های بسیاری به ثور می‌دهد که از جمله آن‌ها عبارتند از:

پتک شخصیت ثور

کنترل شرایط جوی

شخصیت ثور با کمک این پتک قادر است رعد و برق، طوفان، باد، برف، باران و به طور کلی آب و هوا را کنترل کند. او می‌تواند پدیده‌های آب و هوایی را تغییر دهد، متوقف کرده و یا ایجاد کند.

پرواز

شخصیت ثور می‌تواند با استفاده از پتک خود با سرعتی باورنکردنی پرواز کند. هرچند ثور بدون میولنیر نیز می‌تواند پرواز کند.

تولید، جذب و انتقال انرژی

این پتک انرژی بسیار زیادی را در خود دارد و قادر است انفجارهای مهیبی را ایجاد کند. میولنیر می‌تواند انرژی بسیار زیادی را جذب کند و یا آن را انتقال بدهد. شخصیت ثور با استفاده از انرژی این پتک می‌تواند بزرگ‌ترین دشمنان خود را خلع سلاح کرده یا آن‌ها را نابود کند.

دورنوردی

شخصیت ثور می‌تواند با چرخاندن سریع پتک خود، پورتالی را باز کند و به هر نقطه که می‌خواهد سفر کند. مهم نیست مقصد چقدر دور یا نزدیک باشد، ثور می‌تواند در لحظه خود را به آنجا برساند.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا شخصیت ثور را به شما معرفی کنیم و به تاریخچه حضور این ابرقهرمان دوست‌داشتنی در تولیدات کمپانی مارول نگاهی بیندازیم. حتی اگر ثور ابرقهرمان محبوب شما نباشد نمی‌توانید این حقیقت را انکار کنید که او در فیلم‌های ابرقهرمانی چند سال اخیر نقش مهمی دارد. شما چگونه با شخصیت ثور آشنا شدید؟ ابرقهرمان محبوب شما در دنیای مارول کیست؟ نظر خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads