بهترین فیلم های کمدی ایرانی که باید تماشا کنید / لیست پیشنهادی برای نوروز 1400

بهترین فیلم های کمدی ایرانی که باید تماشا کنید / لیست پیشنهادی برای نوروز 1400
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های طنز و خنده دار طرفداران زیادی در سینمای ایران دارند؛ به همین دلیل در این مقاله به معرفی لیست بهترین فیلم های کمدی ایرانی تاریخ سینما خواهیم پرداخت. با پلازامگ همراه باشید.

فیلم‌های کمدی ایرانی جز محبوب‌ترین فیلم‌ها در بین مخاطبان سینمای کشور هستند. این فیلم‌ها که معمولا با ژانرهای عاشقانه و اجتماعی ترکیب می‌شوند، به سادگی می‌توانند بینندگان خود را سرگرم کنند. در طول چهل سال پس از انقلاب با وجود محدودیت‌های مختلف فیلم های طنز ایرانی موفق و محبوبی ساخته شده است که بیشتر آنها مربوط به دو دهه اخیر هستند.

حالا در روزهای پایانی دهه نود به مرور بهترین فیلم های کمدی ایرانی و معرفی این آثار پرداخته‌ایم تا یک لیست جذاب برای تماشا در نوروز 1400 داشته باشید. نکته جالب درباره لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی این است که داریوش مهرجویی، محمدرضا هنرمند و کمال تبریزی در مقام کارگردان، پیمان قاسم‌خانی در مقام نویسنده و رضا عطاران در مقام بازیگر و کارگردان بیشترین آثار موفق و پرمخاطب را در میان بهترین فیلم های کمدی ایرانی دارند. با پلازامگ همراه باشید تا بهترین فیلم های کمدی ایرانی را برایتان معرفی کنیم.

بهترین فیلم های کمدی ایرانی

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

hhhhh

بهترین فیلم های کمدی ایرانی دهه 60 و 70

در دهه شصت و هفتاد، سینمای ایران تحت تاثیر فضای جنگ و روزهای پس از جنگ بسیار از فضای کمدی دور بود و محمدرضا هنرمند و کمال تبریزی با ساختارشکنی تلاش کردند فیلم های طنز ایرانی با فضای جنگ و جبهه بسازند. یکی از مهم‌ترین و بهترین فیلم های طنز ایرانی تاریخ سینما هم در دهه شصت ساخته شد.

فیلم سینمایی ایرانی خنده دار اجاره نشین‌ها

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1365
 • کارگردان: داریوش مهرجویی
 • نویسنده: داریوش مهرجویی
 • بازیگران: اکبر عبدی، عزت الله انتظامی، رضا رویگری، حمیده خیرآبادی، حسین سرشار و سیاوش طهمورث

اجاره‌نشین‌ها یکی از مهم ترین فیلم های کمدی ایرانی لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی محسوب می‌شود که محصول سال 1365 است. نویسندگی و کارگردانی این فیلم بر عهده داریوش مهرجویی بود که نه تنها تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم آن سال شد، بلکه یکی از بهترین آثار تاریخ سینمای ایران هم محسوب می‌شود. این فیلم علاوه بر بار کمدی، به مسائل اجتماعی و سیاسی آن زمان هم اشاراتی دارد.

داستان اجاره‌نشین‌ها در آپارتمانی در حاشیه شهر تهران جریان دارد که بعد از درگذشت مالکش، بدون وارث مانده و یکی از مستاجرها به نام عباس آقا که مباشر مالک هم بود، تصمیم می‌گیرد آن را به چنگ خود دربیاورد. ساختمان این آپارتمان فرسوده بوده و نیاز به تعمیرات دارد، اما هیچ یک از اجاره‌نشین‌ها به توافق درباره انجام تعمیرات نمی‌رسند و در نهایت، ساختمان خراب می‌شود و …

این فیلم در پنجمین جشنواره فیلم فجر، در هفت رشته نامزد شده بود که توانست لوح زرین بهترین صدابرداری را به دست آورد. از بازیگران مطرح این فیلم می‌توان به عزت الله انتظامی، اکبر عبدی و حمیده خیرآبادی اشاره کرد.

فیلم سینمایی ایرانی خنده دار لیلی با من است

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1374
 • کارگردان: کمال تبریزی
 • نویسنده: کمال تبریزی، رضا مقصودی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، محمود عزیزی، شهره لرستانی و رحمان باقریان

لیلی با من است که یک فیلم کمدی مربوط به جنگ ایران و عراق است، یکی از بهترین فیلم های سینمایی طنز محسوب می‌شود که در سال 1374 ساخته شد. کمال تبریزی، نویسنده و کارگردان این فیلم است که اثری به‌یادماندنی درباره شخصی خلق کرده که بر خلاف خواسته خود، مجبور می‌شود به جبهه برود. فیلم لیلی با من است توانست جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را در چهاردمین جشنواره فیلم فجر به دست بیاورد.

داستان فیلم درباره شخصی به نام صادق مشکینی با بازی پرویز پرستویی است که صرفا می‌خواست برای ساخت خانه‌اش وام بگیرد، اما اتفاقات به نوعی رقم می‌خورند که او مجبور می‌شود برای تهیه مستندی از اسرای عراقی، پا به جبهه بگذارد. او برای اینکه در جبهه به خط مقدم نرسد، هر کاری که از دستش برمی‌آید را انجام می‌دهد.

فیلم سینمایی ایرانی خنده دار مرد عوضی

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1376
 • کارگردان: محمدرضا هنرمند
 • نویسنده: محمدرضا هنرمند
 • بازیگران: پرویز پرستویی، فاطمه معتمدآریا، افسانه بایگان، رضا ژیان، محمود پاک نیت، حمید لولایی و رضا شفیعی جم

مرد عوضی یکی از بهترین فیلم های طنز ایرانی دهه 70 است که قصه و سوژه‌ای به شدت جذاب و بامزه داشت و با بازی عالی پرویز پرستویی به یک فیلم کمدی ایرانی خوش ساخت تبدیل شده بود. محمدرضا هنرمند که متخصص ساخت آثار خلاقانه و فانتزی است، فیلمنامه مرد عوضی را خودش به نگارش درآورده بود.

قصه مرد عوضی درباره مخترعی به نام خسرو پذیرش است که یک پودر شوینده جادویی اختراع کرده و برای بستن قرارداد با یک کارخانه تولید مواد شوینده راهی ساختمان این شرکت می‌شود. در آسانسور بر اثر یک حادثه خسرو سقوط می‌کند. همزمان با این اتفاق داریوش جم مدیرعامل کارخانه سکته مغزی می‌کند. در این بین رئیس بیمارستان تصمیم می‌گیرد مغز خسرو را به دارویش جم پیوند بزنند تا دارویش بتواند به زندگی ادامه دهد. حالا در ادامه فیلم داریوش با مغز خسرو به زندگی‌اش برمی‌گردد و اتفاقات کمدی زیادی به وجود می‌آید.

فیلم سینمایی ایرانی خنده دار مومیایی 3

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1378
 • کارگردان: محمدرضا هنرمند
 • نویسنده: محمدرضا هنرمند
 • بازیگران: پرویز پرستویی، مهتاب کرامتی، رامبد جوان، رضا ژیان، فتحعلی اویسی، رضا فیض نوروزی و سیروس ابراهیم زاده

یکی از فانتزی‌ترین و بهترین فیلم های کمدی ایرانی در سینمای بعد از انقلاب، بدون شک فیلم ماندگار مومیایی 3 است. این فیلم در سال 78 و با یک کمدی فانتزی بی‌نظیر مرزهای خلاقیت در آثار کمدی را در سینمای ایران جا به جا کرده است.

این فیلم ماجرای حضور سروان قربانی در یک عملیات پیچیده است که به همراه زن موردعلاقه‌اش کبری و دیوانه‌ای به نام بهروز تلاش می‌کند سارقین بین‌المللی یک مومیایی گرانقیمت را دستگیر کند. محمدرضا هنرمند در طول این قصه مهیج با اتفاقات و موقعیت‌های کمدی بی‌نظیر مخاطبان را به سکانس‌های خنده‌دار بسیار جذابی مهمان می‌کند و به همین دلیل هنوز که هنوز است مومیایی 3 را می‌توان یکی از خنده دار ترین فیلم های ایرانی نامید.

فیلم سینمایی مومیایی 3 یک فیلم کمدی اکشن مهیج است که بر اساس فیلم اسلحه برهنه بازسازی شده است.

بهترین فیلم های کمدی ایرانی دهه 80

در اوایل دهه 80 ، فیلم های ایرانی کمدی موفقی در سینمای ایران ساخته شد، اما رفته رفته تعداد فیلم های کمدی ایرانی ضعیف و مبتذل در دهه 80 زیاد شد و به نوعی سینمای کمدی را به بیراهه برد. در ادامه با بهترین فیلم های کمدی ایرانی ساخته شده در دهه 80 همراه شما هستیم.

فیلم سینمایی طنز ایرانی نان و عشق و موتور 1000

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1380
 • کارگردان: ابوالحسن داوودی
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: اکبر عبدی، گوهر خیراندیش، سروش صحت، بهاره رهنما، حسام نواب صفوی، امیر جعفری و ریما رامین‌فر

نان، عشق و موتور 1000 اولین فیلم سینمایی پیمان قاسم‌خانی در مقام نویسنده فیلم های کمدی ایرانی است و یکی از متفاوت‌ترین و بهترین فیلم های کمدی ایرانی اوایل دهه هشتاد محسوب می‌شود. این فیلم با یک داستان به ظاهر عاشقانه و به عنوان یک فیلم کمدی ایرانی، به گفتمان بین گروه‌های مختلف و توانایی تحمل نظر مخالف اشاره می‌کرد.

داستان نان و عشق و موتور 1000 درباره دختری است که به دلیل وصیت پدرش مجبور است از بین دو خواستگارش یکی را انتخاب کند. خواستگار پولدار و موفق کلاهبردار از آب درمی‌آید و همین مسئله شخصیت‌های قصه را وارد فضایی ابزورد و کمدی می‌کند.

فیلم سینمایی طنز ایرانی مارمولک

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1382
 • کارگردان: کمال تبریزی
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، شاهرخ فروتنیان، رعنا آزادی‌ور، بهرام ابراهیمی و سهیلا رضوی

فراموش نشدنی ترین و یکی از بهترین فیلم های سینمایی طنز مارمولک ساخته کمال تبریزی است. کمال تبریزی بعد از فیلم کمدی موفق «لیلی با من است» محصول سال 1374، فیلم «مارمولک» را می‌سازد. مارمولک که فیلمنامه‌اش را پیمان قاسم‌خانی نوشته، در زمان خودش نگاهی نو به مساله روحانیت انداخت و با این قشر جامعه شوخی کرد.

داستان این فیلم راجع به دزدی به نام رضا مثقالی معروف به رضا مارمولک (با بازی پرویز پرستویی) است. رضا مارمولک برای فرار از دست پلیس‌ها لباس یک روحانی را می‌پوشد. به طور اتفاقی به یک روستا می‌رسد و در آنجا با امام جماعت جدید روستا اشتباه گرفته می‌شود.

مارمولک در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را می‌گیرد. همچنین در هشتمین جشن بزرگ سینمای ایران، تندیس زرین بهترین بازیگر مرد را برای پرویز پرستویی به ارمغان می‌آورد. کمال تبریزی در دهه 90 هم فیلم‌های کمدی‌ای مانند «طبقه حساس»، «مارموز» و «ما همه با هم هستیم» را ساخته است. مارمولک به یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی و یکی از موفق ترین کمدی های ساخته شده توسط کمال تبریزی تبدیل شد.

فیلم سینمایی طنز ایرانی مهمان مامان

 • سال تولید: 1382
 • کارگردان: داریوش مهرجویی
 • نویسنده: داریوش مهرجویی، وحیده محمدی‌فر، هوشنگ مرادی کرمانی
 • بازیگران: گلاب آدینه، حسن پورشیرازی، امین حیایی، نسرین مقانلو، ملیکا شریفی‌نیا، علیرضا جعفری و ژاله علو

«مهمان مامان» فیلمی کمدی-خانوادگی به کارگردانی داریوش مهرجویی و محصول سال 1382 است. این فیلم براساس کتاب مهمان مامان نوشته هوشنگ مرادی کرمانی ساخته شده است.

این فیلم کمدی ایرانی که هجدهمین فیلم مهرجویی است، داستان خانواده‌ای است که مهمانی سرزده برای آنها می‌آید. اما چون وضع مالی خانواده خوب نیست، همه همسایه‌ها کمک می‌کنند تا پذیرایی آبرومندی از مهمانان شود. در این فیلم بازیگرانی چون گلاب آدینه، حسن پورشیرازی، پارسا پیروزفر، امین حیایی، نسرین مقانلو و ملیکا شریفی‌نیا ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم کمدی ایرانی مهمان مامان در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین فیلم را گرفت. همچنین در جشن خانه سینما برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای پارسا پیروزفر شد. این فیلم یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی به حساب می‌آید. در ویدئوی زیر می‌توانید برخی از بهترین سکانس‌های فیلم مهمان مامان را تماشا کنید.

فیلم سینمایی طنز ایرانی چند می‌گیری گریه کنی؟

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1384
 • کارگردان: شاهد احمدلو
 • نویسنده: محسن تنابنده – حسن وارسته
 • بازیگران: منوچهر نوذری، ابوالفضل پورعرب، حمید لولایی، شهرام حقیقت دوست، هومن حاجی عبداللهی و الناز شاکردوست

چند می‌گیری گریه کنی یکی از فیلم های کمدی ایرانی خوب سینمای ایران در دهه هشتاد است که فیلمنامه آن را محسن تنابنده نوشته و ماجرای یک مرد متمول به نام رضا شایسته است که در خارج از کشور زندگی می‌کرده، فرزندانش او را رها کرده‌اند و حالا در سنین بالا به ایران برگشته تا پس از مرگ در خاک وطن آرام بگیرد. به این فکر می‌کند که اگر بمیرد، هیچ‌کسی وجود ندارد که مراسم ختم او را برگزار کند. شایسته غمگین است که اصطلاحا گریه‌کن ندارد و این مسئله را با مباشرش در میان می‌گذارد. مباشر این پیرمرد تصمیم می‌گیرد با یک موسسه قرارداد ببندد تا پس از فوت این پیرمرد مراسم باشکوه و پرشوری را با گریه‌کن‌های زیاد برای او برگزار کند.

این فیلم به دلیل سوژه جذاب، فیلمنامه‌ی درخشان و حضور بازیگران مطرحی چون منوچهر نوذری، ابوالفضل پورعرب و حمید لولایی در زمان اکرانش بسیار دیده شد. الناز شاکردوست در این فیلم یکی از اولین نقش‌های خود را ایفا کرده است.

فیلم کمدی ایرانی اخراجی ها

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1385
 • کارگردان: مسعود ده نمکی
 • نویسنده: مسعود ده نمکی با مشاوره پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: اکبر عبدی، کامبیز دیرباز، امین حیایی، محمدرضا شریفی‌نیا، ارژنگ امیرفضلی، نیوشا ضیغمی و نگار فروزنده

اخراجی ها یکی از فیلم های خنده دار ایرانی به کارگردانی مسعود ده‌نمکی است. این فیلم بعد از اکران خود، محبوبیت زیادی بین مردم پیدا کرد و فروش خوبی داشت که در نهایت، باعث شد تا دو دنباله نیز برای آن ساخته شود. مارمولک یکی از بهترین فیلم های سینمایی طنز نام گرفت اما دنباله بعدی آن نتوانست از نظر کیفیت ساخت با سری اول آن رقابت کند.

با اینکه این دنباله‌ها نتوانستند به محبوبیت فیلم اول دست یابند، ولی باز هم فیلم‌های نسبتا خوبی بودند. داستان این فیلم درباره یکی از اراذل محله‌های تهران به نام مجید سوزوکی است که عاشق دختر مرد مومنی به نام میرزا می‌شود. مجید برای اینکه نشان دهد رفتارهای خود را تغییر می‌دهد، تصمیم می‌گیرد به جبهه برود که در این راه، چندین نفر از دوستانش نیز با انگیزه‌های خودشان، او را همراهی می‌کنند.

از بازیگران فیلم طنز اخراجی‌ها می‌توان به کامبیز دیرباز، اکبر عبدی، امین حیایی و محمدرضا شریفی‌نیا اشاره کرد. اخراجی‌ها یکی از معدود فیلم های کمدی ایرانی مربوط به دوران جنگ است.

فیلم سینمایی خنده دار بی پولی

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1386
 • کارگردان: حمید نعمت الله
 • نویسنده: حمید نعمت الله
 • بازیگران: بهرام رادان، لیلا حاتمی، سیامک انصاری، امیر جعفری و باباک حمیدیان

«بی‌پولی» فیلمی کمدی-اجتماعی به کارگردانی حمید نعمت‌الله و محصول سال 1386 است. داستان این فیلم درباره زوج جوانی است که درگیر بیکاری و بی‌پولی می‌شوند. اما تلاش آنها برای بهتر کردن اوضاع، همه چیز را پیچیده‌تر می‌کند.

لیلا حاتمی، بهرام رادان، حبیب رضایی، امیر جعفری، سیامک انصاری و بابک حمیدیان از بازیگران اصلی این فیلم طنز هستند. در بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، فیلم بی‌پولی سیمرغ بلورین نقش اول زن (برای لیلا حاتمی) و سیمرغ بلورین فیلم برگزیده تماشاگران را دریافت کرده است.

شاید فیلم بی‌پولی از آن دست فیلم های کمدی ایرانی نباشد که از اول تا آخرش حسابی قهقهه بزنید. اما فیلم نعمت‌الله لحظات شیرینی که لبخند به لبتان بیاورد کم ندارد. به همین دلیل هم فیلم بی‌پولی جز بهترین فیلم های طنز ایرانی قرار گرفته است.

فیلم کمدی ایرانی دایره زنگی

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1386
 • کارگردان: پریسا بخت‌آور
 • نویسنده: اصغر فرهادی
 • بازیگران: باران کوثری، مهران مدیری، صابر ابر، امین حیایی، محمدرضا شریفی‌نیا، گوهر خیراندیش، نیما شاهرخ شاهی، امید روحانی، نگار فروزنده، نیلوفر خوش خلق و حامد بهداد

دایره زنگی را شاید بتوان بهترین فیلم کمدی ایرانی دهه 80 و یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی چند دهه اخیر نامید. فیلمنامه درخشان اصغر فرهادی با کارگردانی همسرش پریسا بخت‌آور و بازی ستارگان مطرح سینما سبب شد که این فیلم در میان بهترین فیلم های طنز ایرانی جزو پرمخاطب‌ترین آثار باشد.

دایره زنگی در کنار اینکه روایتگر قصه‌ای شیرین بود، پیام‌های اجتماعی مهمی هم در دل خود جای داده بود و ماجرای حضور یک نصاب ماهواره در یک ساختمان به همراه دختر موردعلاقه‌اش بود. در طول نصب دیش ماهواره اتفاقات مختلفی در این خانه رخ می‌داد و قصه‌های کوچک هر کدام از ساکنین از دید این نصاب ماهواره روایت می‌شود. در ادامه در نیمه دوم فیلم، مخاطب با هویت اصلی دخترک به عنوان یک سارق آشنا می‌شود و ادامه فیلم جذاب‌تر و مهیج‌تر از نیمه ابتدایی به شکلی غافلگیرکننده به پایان می‌رسد.

فیلم کمدی ایرانی سن پطرزبورگ

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1388
 • کارگردان: بهروز افخمی
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی
 • بازیگران: محسن تنابنده، پیمان قاسم‌خانی، اندیشه فولادوند، بهاره رهنما، شیلا خداداد و امین حیایی

سن پطرزبورگ یکی از فیلم های خنده دار ایرانی است که در سال 1388 منتشر شد. بازیگران معروف زیادی همچون محسن تنابنده، پیمان قاسم‌خانی، امین حیایی و بهاره رهنما در این فیلم بازی کرده‌اند. داستان فیلم از این قرار است که نقشه گنج تزار روسیه به دست دو دزد می‌افتد که با کمک هم، دست به هر کاری می‌زنند تا این گنج را به دست آورند. فیلمنامه این فیلم کمدی ایرانی، توسط برادران قاسم‌خانی، یعنی پیمان و مهراب نوشته شده بود که طنز جالبی دارد.

بهترین فیلم های کمدی ایرانی دهه 90

بیشترین فیلم های کمدی ایرانی موفق و پرمخاطب سینمای ایران، مربوط به دهه 90 است. درست است که دیگر در سینمای ایران فیلم‌هایی در حد اجاره‌نشین‌ها و مارمولک ساخته نشد، اما تعداد فیلم های طنز ایرانی دهه 90 که پرمخاطب و پرفروش شدند بسیار زیاد هستند. در این بین بهترین فیلم های کمدی ایرانی را برایتان گلچین و معرفی کرده‌ایم.

فیلم سینمایی ایرانی طنز ضدگلوله

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: مصطفی کیایی
 • بازیگران: مهدی هاشمی، ژاله صامتی، مسعود کرامتی، سعید آقاخانی، پوریا رحیمی سام و محسن کیایی

دومین فیلم مصطفی کیایی، با الهام از فیلم کمدی مشهور لیلی با من است به ماجرای حضور یک نوارفروش در جبهه می‌پردازد. این نوارفروش به نام سلیم در اوایل انقلاب به توزیع و پخش نوارهای فیلم و موسیقی می‌پردازد و وقتی متوجه می‌شود تومور مغزی دارد، تصمیم می‌گیرد برای توبه به جبهه برود. بر اثر یک اتفاق او راهی خط مقدم می‌شود و تلاش می‌کند مجروح یا شهید شود، اما قسمت نیست و این اتفاق نمی‌افتد.

ضدگلوله با اینکه شباهت‌هایی به لیلی با من است دارد، اما با حضور شیرین مهدی هاشمی و موقعیت‌های کمیکی که می‌سازد، به یکی از موفق‌ترین فیلم های طنز ایرانی اوایل دهه نود تبدیل شد. این فیلم سکوی پرتابی برای مصطفی کیایی بود و بعد از این فیلم بود که کارگردان مطرح این روزهای سینمای ایران روز به روز پیشرفت کرد و آثار پرمخاطب ساخت.

فیلم سینمایی ایرانی طنز گشت ارشاد

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: سعید سهیلی
 • نویسنده: مهدی محمدنژادیان – مهدی علی‌میرزایی – سعید سهیلی
 • بازیگران: حمید فرخ‌نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، جمشید هاشم‌پور، میرطاهر مظلومی و سحر قریشی

گشت ارشاد یکی از پرحاشیه‌ترین فیلم‌های دهه 90 و یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی سینمای ایران است. البته در زمان اکران این فیلم حواشی زیادی ایجاد کرد و برخی از روزنامه‌ها و رسانه‌ها این فیلم را توهین‌آمیز و غیرقابل تحمل توصیف کردند. همان زمان اعتراض‌ها بالا گرفت و ظرف چند هفته فیلم کمدی سعید سهیلی به اجبار از پرده سینماها پایین کشیده شد.

این فیلم داستان زندگی سه فرد شیاد به نام‌های عطا، حسن و عباس است با پوشش گشت ارشاد از دختران و پسران مردم اخاذی می‌کنند. آنها با گیر دادن به دختر و پسرهایی که در مهمانی‌ها حضور دارند یا تهدید آنها، گذران زندگی می‌کنند.

قسمت اول گشت ارشاد با وجود تمام محدودیت‌ها و توقیف‌ فیلم، بسیار دیده شد و همین سبب شد که سعید سهیلی تصمیم بگیرد قسمت دوم و سوم آن را بسازد. قسمت دوم گشت ارشاد بسیار ضعیف از آب درآمد و اصلا در حد و اندازه‌های قسمت او نبود. امسال سهیلی گشت ارشاد 3 را هم ساخته که در آن بازیگران مطرحی حضور دارند و باید دید چگونه از آب درآمده است.

فیلم سینمایی ایرانی طنز ورود آقایان ممنوع

فیلم سینمایی طنز ایرانی مارمولک

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: رامبد جوان
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: رضا عطاران، ویشکا آسایش، مانی حقیقی، بهاره رهنما، ستاره پسیانی، حدیث میرامینی و علی صادقی

«ورود آقایان ممنوع» یکی دیگر از بهترین فیلم های کمدی ایرانی است. این فیلم به کارگردانی رامبد جوان و نویسندگی پیمان قاسم‌خانی در سال 1389 ساخته شده است.

داستان این فیلم راجع به مدیر یک دبیرستان دخترانه (با بازی ویشکا آسایش) است که با ورود آقایان به مدرسه‌اش شدیدا مخالف است. اما این مدیر مجبور می‌شود یک دبیر مرد (با بازی رضا عطاران) را به مدرسه بیاورد. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به پگاه آهنگرانی، مانی حقیقی و بهاره رهنما اشاره کرد.

ویشکا آسایش برای بازی در فیلم ورود آقایان ممنوع در بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرد. بدون شک می‌توان گفت که آسایش در این فیلم یکی از بامزه‌ترین نقش‌هایش را بازی کرده است. این فیلم توانست عنوان دومین فیلم پرفروش سال 1390 را بگیرد و به یکی از بهترین فیلم های طنز ایرانی در سال های اخیر تبدیل شود.

فیلم سینمایی ایرانی طنز خوابم می‌آد

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1390
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: احمد رفیع‌زاده
 • بازیگران: اکبر عبدی، رضا عطاران، مریلا زارعی، ویشکا آسایش و ناصر گیتی‌جاه

اولین فیلم رضا عطاران یکی از بهترین فیلم های طنز ایرانی است. عطاران پس از یک دهه سریال‌سازی در تلویزیون و ساخت آثار طنز ماندگار، در سال 87 برای همیشه از تلویزیون کوچ کرد و در سال 90 تصمیم گرفت اولین فیلم سینمایی خود را بسازد. از همان اولین خبرهایی که درباره فیلم اول عطاران منتشر می‌شد، مشخص بود که این کمدین با قصه و ایده‌ای جذاب اولین فیلمش را خواهد ساخت. جالب‌ترین نکته فیلم خوابم می‌آد حضور اکبر عبدی در نقش مادر رضا عطاران در این فیلم بود که برای آن توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را از آن خود کند.

خوابم می‌آد درباره معلمی به نام رضا بود که نقش آن را خود عطاران بازی می‌کرد. رضا مشکل عجیب رویارویی با جنس مخالف داشت و به همین دلیل هرگاه می‌خواست به دختری ابراز علاقه کند، به دلیل استرس زیاد نمی‌توانست این کار را به خوبی انجام دهد. تا اینکه با دختری به نام شیرین آشنا می‌شود و این دو تصمیم به گروگانگیری و آدم‌ربایی می‌گیرند. اتفاقات حول این سوژه فیلم کمدی ایرانی خوابم می‌آد را شکل می‌دهد.

فیلم ایرانی خنده دار طبقه حساس

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1392
 • کارگردان: کمال تبریزی
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: رضا عطاران، هوتن شکیبا، آزاده صمدی، بهاره رهنما، کاظم سیاحی، محمد بحرانی، پانته‌آ بهرام و پیمان قاسم‌خانی

طبقه حساس یکی دیگر از بهترین فیلم های کمدی ایرانی است که کمال تبریزی آن را کارگردانی کرده و به نوعی در این زمینه رکورددار محسوب می‌شود. طبقه حساس سوژه‌ی متفاوتی دارد و مثل تمام کمدی‌های کمال تبریزی با خطوط قرمز بازی می‌کند.

داستان طبقه حساس درباره فرد متدینی به نام حاج کمال است که برای خود و همسرش یک قبر دوطبقه خریداری کرده، اما حالا پس از مرگ همسرش متوجه شده مردی غریبه را درکنار همسر او دفن کرده‌اند. این شرایط برای حاج کمال غیرقابل قبول است و او و خانواده‌اش تلاش می‌کنند این دو جنازه را از خاک بیرون بکشند. در این بین اتفاقات جالب و بامزه‌ای رخ می‌دهد. طبق حساس در کنار ساعت 5 عصر و چند می‌گیری گریه کنی از معدود آثار سینمای ایران هستند که با مرگ و مراسم تدفین شوخی کرده‌اند. رضا عطاران برای ایفای نقش در فیلم طبقه حساس برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر شده است.

فیلم ایرانی خنده دار رد کارپت

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1392
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: رضا عطاران
 • بازیگران: رضا عطاران، جمال هاشمی، سوسن پرور و علی سرتیپی

رد کارپت دومین فیلم سینمایی رضا عطاران در مقام کارگردان و شبیه‌ترین فیلم در میان ساخته‌هایش به سریال‌های تلوزیزیونی‌اش بود. این فیلم بیشتر یک فیلم شخص برای رضا عطاران بود و به نوعی به فیلم‌های مستند یا گزارش‌گونه هم تنه می‌زد.

ردکارپت قطعا جذاب‌ترین فیلم کمدی ایرانی برای طرفداران خود عطاران و شخصیت بی‌خیال ساده‌ی داخل سریال‌هایش است. عطاران در این فیلم نقش یک فرد عاشق سینما را روایت می‌کند که تلاش می‌کند در جشنواره‌ی کن شرکت و با کارگردان محبوب خود استیون اسپیلبرگ دیدار کند. او دراین سفر هم فرهنگ متفاوت ایرانی‌ها در خارج از کشور را به شوخی می‌گیرد، هم با خودش و سینمای ایران و جهان شوخی‌های بکر و جذابی می‌کند.

فیلم ایرانی خنده دار خط ویژه

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1392
 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: مصطفی کیایی
 • بازیگران: مصطفی زمانی، هانیه توسلی، میلاد کی مرام، محسن کیایی، میترا حجار، پریناز ایزدیار، سام قریبان و هومن سیدی

خط ویژه یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی دهه 90 است که ماجرایی ریتمیک و معمایی را به شکلی کمدی و جذاب روایت می‌کند. خط ویژه داستان زن و شوهری است که تصمیم می‌گیرند حساب یکی از مفسدین اقتصادی را هک و خالی کنند.

کاوه با بازی هومن سیدی نابغه کامپیوتر است و با شناسایی و راهنمایی خواهر و خواهرشوهرش حساب یک مفسد اقتصادی بانفوذ را خالی می‌کند و به هنگام ریختن به حساب خودشان بر اثر سهل‌انگاری پول را به حساب دو جوان آس و پاس می‌ریزد. همین مسئله سبب آشنایی این افراد با هم می‌شود و این پنج نفر تلاش می‌کنند پول را از چنگ محتشم دربیاورند و از ایران خارج شوند.

خط ویژه فیلمنامه تند و تیزی دارد که با موقعیت‌های کمدی به یک فیلم گیشه‌ای خوش‌ساخت تبدیل شده است.

فیلم کمدی ایرانی جدید در مدت معلوم

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1393
 • کارگردان: وحید امیرخانی
 • نویسنده: مهدی علی‌میرزایی
 • بازیگران: جواد عزتی، ویشکا آسایش، هومن سیدی، اکبر عبدی، طوفان مهردادیان و گوهر خیراندیش

در مدت معلوم فیلمی بی‌ادعا اما به شدت بامزه و دغدغه‌مند است و یک جواد عزتی شیرین و درخشان دارد. این فیلم با اینکه در زمان اکران، فروش عجیبی در سینماها نداشت، اما قطعا یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی است.

این فیلم درباره معلمی به نام میثم است که حس می‌کند زمان ازدواجش فرا رسیده و نیاز به یک همدم برای تامین نیازهای مختلف خود دارد. او در این‌باره مقاله و تحقیقات مختلفی انجام داده و حتی کتاب نوشته، اما هنوز اصلی‌ترین مشکلش این است که دختر موردعلاقه‌خود را پیدا نکرده است. میثم دل به دریا می‌زند و تصمیم می‌گیرد که ازدواج موقت انجام دهد، اما در این مسیر با مشکلات بامزه‌ای رو‌به‌رو می‌شود که در مدت معلوم را به یکی از خنده دار ترین فیلم های ایرانی تبدیل می‌کند.

نکته جالب درباره فیلم در مدت معلوم شوخی‌های آن حول سوژه اصلی قصه است. با اینکه سوژه به نیازهای جنسی انسان می‌پردازد و قابلیت این را داشت که به شدت به ورطه ابتذال بیفتد و حتی فیلم به اثری مستهجن تبدیل شود، اما این اثر از معدود فیلم های طنز ایرانی است که با مسائل جنسی شوخی‌های غیرسخیف و هوشمندانه‌ای می‌کند و حتی در تعداد شوخی‌های اینچنینی زیاده‌روی هم نشده است.

فیلم کمدی ایرانی جدید نهنگ عنبر

رضا عطاران در نهنگ عنبر

 • سال تولید: 1393
 • کارگردان: سامان مقدم
 • نویسنده: مانی باغبانی، مونا زاهد
 • بازیگران: رضا عطاران، مهناز افشار، ویشکا آسایش، علی قربانزاده، نادر سلیمانی و سپند امیرسلیمانی

«نهنگ عنبر» فیلمی کمدی به کارگردانی سامان مقدم و محصول سال 1393 است. قسمت دوم این فیلم هم در سال 1396 ساخته شده است. داستان این فیلم راجع به مردی به نام ارژنگ صنوبر (با بازی رضا عطاران) است که از کودکی عاشق رویا (با بازی مهناز افشار) بوده است. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به ویشکا آسایش، سام نوری، هانیه توسلی و حسام نواب صفوی اشاره کرد.

این فیلم در سال 1394 با فروش نزدیک به هفت میلیارد تومان به دومین فیلم پرفروش آن سال تبدیل شد. همچنین فیلم نهنگ عنبر در لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های ایرانی در رتبه سی و سوم قرار دارد. نهنگ عنبر که شوخی‌های زیاد و بامزه‌ای با نوستالژی‌های گذشته می‌کند را می‌توان یکی از بهترین فیلم های کمدی سینمای ایران دانست.

فیلم کمدی ایرانی جدید بارکد

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1394
 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: مهیار شاهرخی – مصطفی کیایی
 • بازیگران: بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، رضا کیانیان، پژمان بازغی، بابک بهشاد و بهاره کیان افشار

مصطفی کیایی در ادامه ساخت آثار پرمخاطبی که هم قصه‌ای جذاب روایت می‌کنند و هم رگ خواب مخاطب در دستشان است، در سال 94 سراغ سوژه‌ای درباره فساد اقتصادی رفت و فیلم بارکد را با حضور بهرام رادان و سحر دولتشاهی در نقش‌هایی متفاوت، ساخت.

بارکد داستان دو دوست به نام حامد و میلاد است که کارشان اخاذی از دختران و پسران پولدار به روش‌های مختلف است. حامد که نقش آن را رادان ایفا می‌کند، برای استخدام به شرکت یک مفسد اقتصادی می‌رود. فیلم با فلاش‌بک نحوه رسیدن حامد به شرکت و علت حضور او در آن شرکت را روایت می‌کند.

این فیلم را شاید بتوان یک فیلم کمدی اکشن نامید، به خصوص نیمه اول فیلم لحظات کمدی جذابی دارد اما رفته رفته با حضور پلیس معمایی‌تر می‌شود.

فیلم کمدی ایرانی جدید خوب بد جلف

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1394
 • کارگردان: پیمان قاسم‌خانی
 • نویسنده: پیمان قاسم‌خانی
 • بازیگران: حمید فرخ‌نژاد، سام درخشان، پژمان جمشیدی، آزاده صمدی، ویشکا آسایش، مانی حقیقی، نسیم ادبی، بهاره رهنما و امیرمهدی ژوله

بعد از سریال موفق پژمان و حضوری گرم و جذاب از زوج سام درخشانی و پژمان جمشیدی در این مجموعه، پیمان قاسم‌خانی تصمیم گرفت اولین فیلم سینمایی خود را با حضور این زوج کمدین بسازد. خوب بد جلف به نوعی ادامه‌ی پژمان است، اما دو کاراکتر اصلی درگیر یک ماجرای پلیسی معمایی می‌شوند.

ماجرای فیلم خوب بد جلف بدین شکل است که پژمان جمشیدی و سام درخشانی پس از محبوبیت سریال پژمان تصمیم می‌گیرند در آثار متفاوت سینمایی ایفای نقش کنند. در ادامه همین تصمیم آنها پیشنهاد بازی در یک فیلم پلیسی را قبول می‌کنند، اما شرط تهیه‌کننده این است که سام و پژمان باید در کنار یک نیروی پلیس زبده آموزش ببیند تا از نزدیک با روحیات افسران پلیس آشنا شوند. همین تصمیم سبب حضور سام و پژمان در یک عملیات پلیسی پیچیده می‌شود که موقعیت‌های طنزی را ایجاد می‌کند.

فیلم خوب بد جلف تا همین امسال دنباله داشته و قسمت دوم و سریال آن هم ساخته شد، اما اولین قسمت آن بهترین قسمتش بوده و در میان خنده دار ترین فیلم های ایرانی دهه 90 قرار می‌گیرد.

فیلم کمدی ایرانی اکسیدان

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1395
 • کارگردان: حامد محمدی
 • نویسنده: حامد محمدی
 • بازیگران: جواد عزتی، امیر جعفری، شبنم مقدمی، شقایق دهقان، رضا بهبودی و لیندا کیانی

یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی دهه 90 ، بدون تردید فیلم اکسیدان حامد محمدی است. فیلمنامه اکسیدان را حامد محمدی نوشته بود و پدرش منوچهر محمدی تهیه‌کننده صاحب‌نام سینمای ایران هم تهیه‌کنندگی آن را برعهده داشت.

این فیلم درباره برادری و دوستی بین مذهب شیعه و مسیحیت بود و داستانش درباره شخصیتی به نام اصلان بود که نامزدش نگار او را رها کرده و به خارج از کشور رفته بود و حالا اصلان تلاش می‌کرد خیلی سریع بتواند ویزا بگیرد. بهمن شخص شارلاتانی است که کارش جور کردن ویزا با روش‌های عجیب است و راهکارهای مختلف و بامزه‌ای را پیش روی اصلان می‌گذارد و دردسرهای مختلف در موقعیت‌های طنز برای این دو نفر شکل می‌گیرد.

البته با اینکه فیلم اکسیدان جزو برترین فیلم های کمدی ایرانی در چند سال اخیر به حساب می‌آید، اما به دلیل اعتراض گروه‌های مختلف و تحریم حوزه هنری به دلیل آنچه که توهین به دین و تقریب مذاهب نامیده شد، توسط تعدادی از معترضین از پرده پایین کشیده و اکرانش متوقف شد.

فیلم کمدی ایرانی ساعت پنج عصر

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1395
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسنده: مهران مدیری
 • بازیگران: سیامک انصاری، نگین معتضدی، امیر جعفری، آزاده صمدی و مهران مدیری

اولین فیلم مهران مدیری، یک  فیلم کمدی ایرانی تلخ و سیاه است که کاملا با آثار تلویزیونی این کمدین مطرح تفاوت دارد و در زمان اکران آن هم در میان مردم و هم در میان منتقدان موافقان و مخالفان جدی پیدا کرده بود.

فیلم ساعت 5 عصر روایت یک صبح تا عصر فردی به نام پرهام است که تلاش می‌کند به بانک برود تا قسط وامش را پرداخت کند وگرنه بانک خانه را مصادره خواهد کرد. در این صبح تا عصر، انواع و اقسام اتفاقات برای پرهام رخ می‌دهد و تماشاگر با تعدادی از مشکلات و معضلات روزمره مواجه می‌شود که با پرداخت شیرین مهران مدیری و بازی جذاب سیامک انصاری تا حدودی زهرش گرفته شده و موقعیت‌های کمیک ایجاد می‌کند.

خیلی‌ها ساعت 5 عصر را فیلمی ضعیف، فاقد قصه‌ای منسجم و غیرکمدی می‌دانند و از طرفی بسیاری از طرفداران آثار کمدی سیاه، ساعت 5 عصر را پر از حرف‌های مهم و آن را در میان بهترین فیلم های کمدی ایرانی دو دهه اخیر قرار داده‌اند.

فیلم کمدی ایرانی تگزاس

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1396
 • کارگردان: مسعود اطیابی
 • نویسنده: بابک کایدان، میثم کایدان
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، گابریلا پتری و حمید فرخ‌نژاد

بعد از استقبال مخاطبان آثار کمدی از فیلم سینمایی خوب بد جلف، مثلث حاضر در این فیلم در یک فیلم دیگر به کارگردانی مسعود اطیابی بازی کردند. تگزاس با بازی حمید فرخ‌نژاد، سام درخشانی و پژمان جمشیدی دومین فیلم این سه نفر بود که جزو پرفروش‌ترین و بهترین فیلم های کمدی ایرانی سال لقب گرفت.

تگزاس داستان دو دوست ایرانی است که در برزیل با تعدادی گنگستر خطرناک رو‌به‌رو می‌شوند و برای نجات جان خود و دوستانشان در موقعیت‌های مهلکی قرار می‌گیرند.

موفقیت تگزاس به قدری زیاد بود که نه تنها قسمت دوم آن هم ساخته شد، بلکه با ساخت و تولید آن یک سبک از فیلم های کمدی در سینمای ایران باب شد که سازندگان با حضور در کشورهای خارجی تلاش می‌کردند زنان بی‌حجاب و موزیک و رقص را تا حد قابل پخش وارد فیلم‌هایشان کنند. و بدین ترتیب برخی ممیزی‌ها را دور بزنند.

فیلم طنز ایرانی مصادره

لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی /فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند / فیلم های خنده دار ایران /بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید

 • سال تولید: 1396
 • کارگردان: مهران احمدی
 • نویسنده: علی فرقانی
 • بازیگران: رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان، میرطاهر مظلومی، مزدک میرعابدینی، ملینا واردانیان و آلیسا میلکستیان

مصادره یک فیلم کمدی ایرانی به کارگردانی مهران احمدی و در واقع اولین فیلم این بازیگر محبوب و معروف سینمای ایران است. مصادره یک فیلم جذاب و پرکشش از مقاطع مختلف زندگی اسماعیل یارجانلو کارمند اداره ساواک در رژیم شاهنشاهی است که نقش آن را رضا عطاران بازی می‌کند.

اسماعیل مامور خرید لوازم شکنجه در زندان‌های ساواک و به قدری ساده و بی‌اطلاع است که نمی‌داند ابزاری که او آنها را خریداری می‌کند برای شکنجه و گرفتن اعتراف از مبارزان انقلابی استفاده می‌شود. او فردای سقوط کامل رژیم شاه و پیروزی انقلاب اسلامی مثل تمام مردم عادی به سر کار می‌رود، اما توسط مامورین کمیته انقلاب اسلامی دستگیر می‌شود و ماجرا از این جا آغاز می‌شود و تا پیری اسماعیل  و مهاجرتش به آمیرکا و شهرهای مختلف آن ادامه پیدا می‌کند.

فیلمنامه مصادره را علی فرقانی بسیار جذاب نوشته و فیلم پر از شوخی‌های بامزه است که در پس آن کنایه‌های سیاسی تندی هم وجود دارد. این فیلم در زمان اکران هم با استقبال گسترده مخاطبان رو‌به‌رو شد و همین امیر دلیلی برای اثبات این نکته است که مصادره یکی از بهترین فیلم های طنز ایرانی است.

فیلم طنز ایرانی خجالت نکش

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1396
 • کارگردان: رضا مقصودی
 • نویسنده: رضا مقصودی
 • بازیگران: احمد مهرانفر، شبنم مقدمی، سام درخشانی، لیندا کیانی، شهره لرستانی و الناز حبیبی

خجالت نکش رضا مقصودی در میان لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی جدید ، یکی از خنده دار ترین فیلم های ایرانی به حساب می‌آید. احمد مهرانفر و شبنم مقدمی دو کاراکتر فوق‌العاده درخشان خلق کرده‌اند و فیلمنامه‌ی رضا مقصودی دارای قصه‌ای پر و پیمان و پر از شوخی است که دست بازیگران را برای ایفای نقش به بهترین نحو باز گذاشته است.

فیلم خجالت نکش درباره فردی به نام قنبر و همسرش صنم است که بعد از چندین و چند سال زندگی مشترک و داشتن فرزندان بزرگ، صاحب فرزند می‌شوند. ابتدا صنم تصمیم می‌گیرد بچه را سقط کند، اما دلش نمی‌آید و به همراه همسرش قنبر ماجرای بارداری‌اش را از برادر، فررزندانش و در و همسایه مخفی کند. این مخفی‌کاری در کنار اتفاقات غیرمترقبه‌ای که برای این زوج می‌افتد خط داستانی اصلی قصه خجالت نکش را شکل می‌دهند.

فیلم طنز ایرانی چهار انگشت

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1397
 • کارگردان: حامد محمدی
 • نویسنده: حامد محمدی
 • بازیگران: جواد عزتی، امیر جعفری، ماییداوی ویز و مونا فرجاد

دومین همکاری‌ موفق مثلث حامد محمدی، جواد عزتی و امیرجعفری، فیلم سینمای چهارانگشت است. یک  فیلم کمدی ایرانی تمام عیار با سوژه‌ای کلیشه‌ای ولی بامزه که محمدی از عهده اجرای درست و جذاب آن به خوبی برمی‌آید.

چهارانگشت داستان سفر احد فاتحه‌ای کاندیدای نمایندگی مجلس و مشاورش نادر ایستاده به تایلند است. در تهران اینچنین وانمود می‌شود که حاج آقا فاتحه‌ای به همراه مشاورش به خانه خدا مشرف خواهند شد و سفر حج در پیش دارند، اما این دو نفر در اصل در حال سفر به تایلند برای ملاقات با همسر تایلندی حاج آقا و جاری کردن صیغه طلاق برای آنها هستند. در این بین، وقتی این دو نفر وارد تایلند می‌شوند، بر اثر یک اتفاق تمام پول‌ها و مدارک و اسناد این دو از دستشان خارج می‌شود و مجبور می‌شوند شرایط بسیار سختی را در کشوری غریبه تجربه کنند.

زوج جعفری و عزتی که پیش از این یک بار دیگر در فیلم اکسیدان یک زوج کمدین طلایی ارائه کرده بودند، اینجا هم بسیار موفق ظاهر شدند و فیلم چهارانگشت حامد محمدی را به خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی سال 97 تبدیل کردند.

فیلم طنز ایرانی هزارپا

 • سال تولید: 1397
 • کارگردان: ابوالحسن داوودی
 • نویسنده: امیر برادران
 • بازیگران: رضا عطاران، سارا بهرامی، جواد عزتی، شهره لرستانی، مهران احمدی، نعیمه نظام دوست و امیرمهدی ژوله

«هزارپا» فیلمی در ژانر کمدی به کارگردانی ابوالحسن داوودی و محصول سال 1396 است. داستان این فیلم راجع به کیف‌قاپی به نام رضا (با بازی رضا عطاران) است که می‌خواهد با دختری پولدار (با بازی سارا بهرامی) ازدواج کند. جواد عزتی، مهران احمدی، لاله اسکندری، سپند امیرسلیمانی و امیرمهدی ژوله از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

فیلم هزارپا با فروشی حدود 38 میلیارد تومان، در حال حاضر پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران است. برای آشنایی با پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمای ایران به این مطلب مراجعه کنید. هزارپا رکوردهایی مانند بیشترین فروش سه روز نخست، بیشترین فروش هفتگی و سریع‌ترین زمان رسیدن به فروش 10 میلیارد تومانی (پس از 16 روز اکران) را زده است. این فیلم همچنین بیشترین تعداد بیننده در یک روز (160 هزار نفر) را داشته است.

فیلم طنز ایرانی مطرب

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 • سال تولید: 1397
 • کارگردان: مصطفی کیایی
 • نویسنده: مصطفی کیایی
 • بازیگران: پرویز پرستویی، الناز شاکردوست، محسن کیایی، مهران احمدی و عایشه‌گل

مطرب یکی دیگر از بهترین لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی است که مضامینی اجتماعی دارد. در این فیلم که یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های ایران هم هست، پرویز پرستویی و الناز شاکردوست ایفای نقش می‌کنند. علاوه بر بازیگران ایرانی، چندین بازیگر ترکیه‌ای نیز هنگام فیلم‌برداری آن در استانبول، در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. داستان مطرب درباره خواننده‌ای کاباره‌ای نه‌چندان معروف است که بعد از انقلاب 1357، نمی‌تواند مانند سایر خواننده‌های معروف، به لوس‌آنجلس برود و مجبور می‌شود در مراسم‌های مختلف، به خوانندگی بپردازد. فروش فیلم مطرب از 31 میلیارد تومان گذشته است و پرفروش‌ترین فیلم ایران در سال 1398 محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با فیلم طنز مطرب می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

فیلم طنز ایرانی چشم و گوش بسته

خنده دار ترین فیلم های ایرانی / فیلم های طنز ایرانی / فیلم های خنده دار ایرانی / بهترین فیلم های ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم / خنده دار ترین فیلم جهان ایرانی

 

 • سال تولید: 1398
 • کارگردان: فرزاد موتمن
 • نویسنده: هما بذرافشان – حسین کلهر
 • بازیگران: امین حیایی، بهرام افشاری، آناهیتا درگاهی، پوریا پورسرخ و لیندا کیانی

چشم و گوش بسته یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی سال‌های اخیر سینمای ایران به حساب می‌آید. این فیلم اصلا به اندازه کیفیتش قدر ندید و یکی از مهمترین دلایل آن، تبلیغات بد و ضعیف آن بود. چشم و گوش بسته با استفاده از دو شخصیت بسیار جذاب  و به دور از هرگونه لودگی لحظات بسیار مفرحی را برای تماشاگرانش به وجود می‌آورد و به همین دلیل می‌توان آن را یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی دهه 90 نامید.

داستان درباره دو کاراکتر با بازی امین حیایی (بهروز) و بهرام افشاری (سعید) است که هر دو به دلیل سهل‌انگری یکی از اعضای بدن خود را از دست داده‌اند. بهروز به دلیل انفجار مواد منفجره و پاره شدن پرده گوشش ناشنوا شده و سعید هم به دلیل ضربات متعددی که در مسابقات بوکس به چشمهایش وارد آمده، بینایی خود را از دست داده است. حالا این دو نفر با این شرایط ویژه‌شان در صحنه جرم قتل یک مرد حضور داشته‌اند و حضور یک زن را حس کرده‌اند، اما نمی‌توانند به پلیس و قانون اثبات کنند و بدین ترتیب موقعیت‌های کمیک و جالبی خلق می‌شود.

چشم و گوش بسته با حضور دو کاراکتر جذابش قابلیت چند سری شدن دارد و باید دید آیا فرزاد موتمن تصمیم به ساخت قسمت‌های بعدی آن خواهد گرفت یا خیر.

فیلم طنز ایرانی جهان با من برقص

فیلم کمدی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی / خنده دارترین فیلم سینمایی ایرانی / بهترین فیلم های کمدی ایرانی جدید / لیست بهترین فیلم های سینمایی طنز ایرانی

 • سال تولید: 1398
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسنده: سروش صحت – ایمان صفایی
 • بازیگران: علی مصفا، جواد عزتی، هانیه توسلی، پژمان جمشیدی، سیاوش چراغی‌پور، کاظم سیاحی و بهار کاتوزی

یکی از جدیدترین و بهترین فیلم های کمدی ایرانی فیلم اول سروش صحت در مقام کارگردان است. جهان با من برقص یک فیلم کمدی ایرانی استاندارد، حال خوب کن و به شدت دور از ابتذال و لودگی است و این هنر نویسندگی و کارگردانی سروش صحت را نشان می‌دهد.

فیلم درباره شخصی به نام جهانگیر است که دوستانش او را جهان صدا می‌زنند و اخیرا مطلع شده که به دلیل ابتلا به یک بیماری سخت چند صباحی بیشتر زنده نیست. او با حال خراب و ناامید خود به دامان طبیعت و روستایی پناه برده، اما در یک غافلگیری دوستانش تصمیم می‌گیرند برای برگزاری جشن تولد جهان او را همراهی و سورپرایز کنند.

جهان با من برقص سرشار از لحظات مختلف زندگی و ترکیبی از شادی، غم، افسردگی، امید و بازیگوشی انسان است و هرکدام از افراد حاضر در فیلم نماد یک طرز تفکرند. جهان با من برقص نه تنها یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی سال 99 است ، بلکه یکی از فیلم های طنز ایرانی شاخص دهه نود محسوب می‌شود.

کلام آخر

این مطلب یک مقاله مفصل درباره بهترین فیلم های کمدی ایرانی بود که تلاش کردیم طیف متنوعی از سوژه‌ها و موضوعات را در آن قرار بدهیم و یک لیست از فیلم های کمدی ایرانی که ارزش دیدن دارند و یا به عبارتی بهترین فیلم های کمدی ایرانی از نگاه مردم را برایتان معرفی کنیم تا در نوروز 1400 اگر خواستید فیلم های طنز ایرانی تماشا کنید لیستی از فیلم های خوب را در دست داشته باشید.

با توجه به بهترین فیلم های کمدی ایرانی موجود در این مقاله، به نظر شما بهترین فیلم های طنز ایرانی کدام فیلم‌ها هستند؟ شما می‌توانید در پایین همین صفحه نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
امیر حیدری باطنی
.
24 آبان 1398، 10:59
پاسخ
1
0
اسطوره سینمای جهان، استاد چارلی چاپلین... Some Like It Hot رو دوست دارم، به خاطر بازی جک لمون قرار گرفتن فیلم هایی که با ارائه شوخی های مبتذل توی این فهرست قرار گرفتن نشون میده که سلیقه مخاطبین سینمای ما چقدر پایین اومده
مریم
.
27 دی 1398، 22:13
پاسخ
0
3
توی ایران اکثرا همین فیلم های کمدی بیشتر ببینده دارن
حسین
.
28 دی 1398، 23:45
پاسخ
0
3
فیلم کمدی فقط مارمولک.. فیلم های جدید که همه چرتو پرتن و فقط تبلیغات الکی باعث فروش زیادشون میشه
دانیال
.
29 دی 1398، 01:23
پاسخ
1
4
کمدی فقط مارمولک، فیلم های جدید کمدی بیشتر نگاه جنسی دارن و فیلم های جلف و بی ارزشی هستن
مرینت
.
30 اسفند 1399، 16:30
پاسخ
2
0
من فیلم سینمایی چشم و گوش بسته و خجالت نکش رو خیلی دوست دارم
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5