مستند وودی آلن و افشاگری های آن در شبکه HOB ؛ او گناهکار است!

مستند وودی آلن و افشاگری های آن در شبکه HOB ؛ او گناهکار است!
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

مستند وودی آلن شخصیت واقعی این فیلمساز آمریکایی را برملا می‌کند. تمام اسناد و شواهد بر علیه اوست، اما او هنوز هم اعتراف نمی‌کند.

مستند وودی آلن روز یکشنبه از شبکه HOB پخش شد و در این مستند تصویری نفرت انگیز از وودی آلن، کارگردان برجسته آمریکایی و برنده جایزه اسکار، ترسیم شد. نام این مستند Allen v. Farrow است و این مستند به ادعای آزار جنسی دختر خوانده جوان وودی آلن، دیلن فارو (Dylan Farrow)، توسط او می‌پردازد. با وجود اینکه در این مستند چهار قسمتی هیچگونه افشاگری اساسی به چشم نمی‌خورد، اما باز هم مستند وودی آلن شهرت کم رنگ شده این فیلمساز قدیمی نیویورکی را بیش از پیش از بین برده است.

کربی دیک (Kirby Dick) و امی زیرینگ (Amy Ziering) کارگردان‌های این مستند هستند و این دو فرد بر اساس اسناد حقوقی کاملا جدیدی یک بررسی و جست و جوی اساسی را در گذشته وودی آلن انجام دادند و به شکایت دیلن فارو مبنی بر آزار جنسی او در سن هفت سالگی توسط وودی آلن رسیدگی کردند؛ اتهامی که همواره از سوی وودی آلن رد شده است.

مستند Allen v. Farrow با بررسی رابطه وودی آلن با دخترخوانده همسر سابق خود (میا فارو)، ادعای سوءاستفاده جنسی مطرح شده را بررسی می‌کند. در این مستند به طور کلی به موضوع جذابیت وودی آلن برای دختران جوان پرداخته شده است و اسناد حقوقی و شواهدی ارائه می‌شود مبنی بر اینکه این فیلمساز آمریکایی وقتی سون یی (Soon-Yi)، همسر فعلی آلن، خردسال بود با او ارتباط جنسی برقرار کرده است. در حال حاضر همسر وودی آلن 50 ساله است و آلن 35 سال از همسرش بزرگتر است. چیزی که در این مستند بیش از هر چیزی چهره این کارگردان را مخدوش می‌کند، تلاش گسترده وودی آلن برای دستکاری در مطبوعات است تا بتواند اتهامات وارده در مورد آسیب را به حداقل رسانده و میا فارو را بی اعتبار کند. این مستند ادعا می‌کند که وودی آلن دو تحقیق رسمی در این زمینه را با موفقیت رد کرده است و این دو تحقیق نتوانستند به مرحله تشکیل پرونده بر علیه او برسند.

مستند Allen v. Farrow

در مستند Allen v. Farrow آن فرهنگ مردسالاری که قبل از به وجود آمدن جنبش #MeToo، جنبشی بر ضد آزار جنسی در محیط کاری، وجود داشت به شدت مورد حمله و انتقاد قرار می‌گیرد. این فرهنگ مردسالارانه به افراد قدرتمند به خصوص در حوزه نمایش و سایر مشاغل این اجازه را می‌داد تا از موقعیت خود با مصونیت کامل سوءاستفاده کنند و گاهی این اقدامات گستاخانه با آگاهی کامل افراد و نیز در محیط حرفه‌ای آن‌ها صورت می‌گرفت. مستند آلن علیه فارو در فرانسه بازتاب گسترده‌ای خواهد داشت؛ چراکه این مستند ماه آینده در این کشور در شبکه OCS پخش می‌شود و این در حالی است که این روزها اتهاماتی درمورد زنای با محارم چندین شخصیت دولتی این کشور فاش شده است.

در این مستند نشان داده می‌شود که آلان کونیگسبرگ (نام واقعی وودی آلن) کماکان از حمایت همه جانبه افراد زیادی در دنیای سینما بهره می‌برد به طوری که فارو در این میان نقش‌های زیادی را از دست داده و به یک فرد غیرقابل قبول در هالیوود تبدیل شده است. در سال 2017 دیلن فارو مقاله‌ای منتشر کرد و برادرش رونان که یک روزنامه نگار معروف و از قهرمانان جنبش «من هم» است، به طور رسمی از او حمایت کرد و در این زمان بود که بازیگران هالیوودی دست از حمایت فیلمساز هشتاد ساله هالیوودی برداشتند و او را به انزوا فرستادند. دیک در اظهار نظری می‌گوید که با وجود این که مستند آلن علیه فارو به نام وودی آلن است، اما منظور نظر این مستند بسیار فراتر از وودی آلن بوده و واقعا این فیلمساز آمریکایی را مورد هدف قرار نداده است. زیرینگ هم بیان کرده است که این فیلم در مورد همدستی در جرم و قدرت سلبریتی‌ها است و اینکه همه ما تا چیزی بارها و بارها تکرار نشود آن را باور نمی‌کنیم.

جالب است بدانید که در مستند آلن علیه فارو بیان می‌شود که دیلن پس از گذشت سی سال هنوز هم دچار مشکلات روحی شدید است و همیشه از اینکه دروغ‌های بسیاری درمورد او پخش شده و اینکه همواره مورد شک و تردید و بی مهری بوده، در حالیکه پدرش فقط دیوانه‌وار رفتار می‌کرد، شاکی بوده است. بعد از انتشار این مستند دیگر هیچ کسی به دفاع از آلن نمی‌پردازد و حتی همسر و پسر او هم از شرکت در این مستند خودداری کردند و وودی آلن حاضر به توضیح موضوع مربوطه در خبرگزاری فرانسه نشد. بی شک افرادی که طرفدار وودی آلن هستند با مشاهده این مستند حتما نظر خود را نسبت به او تغییر خواهند داد و یا به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازند.

جمع بندی

تمام اسناد و شواهد در مستند Allen v. Farrow بر علیه وودی آلن است و او دیگر از سوی همکاران خود حمایت نمی‌شود و شاید روزی خود دهان به اعتراف باز کند. شما این فیلمساز آمریکایی را می‌شناسید؟ فیلم‌های او را تماشا کرده‌اید؟ او در فیلم‌های خود چه شخصیتی از خودش را به نمایش می‌گذارد؟ رسوایی جنسی این فیلمساز را می‌توان از فیلم‌هایی که ساخته است، پذیرفت؟ نظرات خود را در پلازامگ با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood