15 روش برای حل مشکل دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی

thumbnail
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی مشکلی است که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. فروشگاه گوگل پلی (Google Play) یک سرویس پخش دیجیتال برنامه‌های متنوع همچون انواع بازی‌ها، فیلم‌ها و اپلیکیشن‌ها است.

از آنجا که گوگل پلی یک اپلیکیشن است، طبیعی است که همچون سایر اپلیکیشن‌ها با مشکلاتی مواجه شود که دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی یکی از آنهاست. اما نگران نباشید. با پلازامگ همراه باشید تا در مورد حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور راه‌کارهایی را به شما ارائه دهیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

پلی استور یا گوگل پلی چیست؟

گوگل پلی در تاریخ 6 مارس 2012 (16 اسفند 1390) راه‌اندازی شد و سرویس‌هایی چون Android Market، گوگل موزیک و Google eBookstore را تحت عنوان یک برند گرد هم آورد که این موضوع در استراتژی عرضه دیجیتال گوگل تغییر اساسی ایجاد کرد. این برنامه در واقع فروشگاه رسمی اندروید است که از سوی گوگل برای سیستم عامل اندروید توسعه یافته است. گوگل پلی انواع محتواهای دیجیتال شامل بازی، موسیقی، کتاب و اپلیکیشن‌های مختلف را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

برخی از برنامه‌های گوگل پلی (Google Play) به صورت رایگان و برخی دیگر با پرداخت هزینه قابل دانلود هستند. البته در نظر داشته باشید که برخی از اپلیکیشن‌های پلی استور ممکن است در کشور ما فعال نباشند و شما نتوانید آنها را دانلود کنید. از آنجا که گوگل پلی اپلیکیشن رسمی گوگل است، لذا تمام سرویس‌های ارائه شده در این برنامه توسط Google Play Protect محافظت می‌شوند. به عبارت دیگر گوگل پلی از ورود بدافزارها و برنامه‌های مخرب به گوشی شما جلوگیری می‌کند.

یک ویژگی مهم پلی استور، فضای ابری آن است، یعنی زمانی که شما یک اپلیکیشن و یا هر برنامه دیگری را از گوگل پلی دانلود می‌کنید، دسترسی به آن‌ها از طریق سایر وسایل اندرویدی شما امکان‌پذیر می‌شود. به عنوان نمونه، اگر مشغول بازی با تبلت اندرویدی خود هستید، می‌توانید آن را ذخیره کرده و ادامه بازی را بر روی گوشی خود از سر بگیرید.

15 روش برای حل مشکل دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، گاهی اوقات کاربران با مشکل دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی مواجه می‌شوند. ما در اینجا 15 روش کاربردی را برای رفع مشکل دانلود نشدن برنامه‌ها از گوگل پلی استور پیشنهاد می‌کنیم.

1. ریستارت (Restart)

ابتدا با ساده‌ترین راه شروع می‌کنیم. شما می‌توانید برای حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور، گوشی یا تبلت اندرویدی خود را یک بار خاموش و روشن کنید. گاهی اوقات، همین روش آسان می‌تواند نتایج شگفت‌انگیزی را برای شما به ارمغان بیاورد؛ به طوری که دیگر نیاز نداشته باشید روش‌های دیگر را امتحان کنید.

2. بررسی اتصال اینترنت

آیا از اتصال اینترنت و سرعت اینترنت گوشی خود مطمئن هستید؟ گاهی اوقات به دلیل قطع بودن اینترنت و یا پایین بودن سرعت آن، در هنگام دانلود برنامه از پلی استور با پیغام Waiting for Download مواجه می‌شوید. در واقع، دانلود متوقف می‌شود. در این‌صورت بهتر است یک وب‌سایت دیگر را در مرورگر خود باز کنید تا مطمئن شوید اتصال اینترنت برقرار است. گاهی اوقات هم به دلیل کند بودن سرعت اینترنت، دانلود متوقف می‌شود. بنابراین، بهتر است با سرویس دهنده اینترنت خود تماس بگیرید.

3. بررسی فضای حافظه گوشی

برای رفع مشکل دانلود نشدن برنامه‌ها از گوگل پلی استور، پیشنهاد می‌کنیم وضعیت حافظه گوشی خود را بررسی کنید. برای این منظور، مراحل زیر را طی کنید:

 • تنظیمات (Settings) گوشی خود را باز کنید.
 • به قسمت حافظه (Storage) دستگاه بروید. در این قسمت، میزان حافظه دستگاه به همراه برنامه‌هایی که حافظه را اشغال کرده‌اند با جزییات نمایش داده می‌شوند. در اینجا می‌توانید با پاک کردن حافظه پنهان و یا برخی برنامه‌های غیرضروری مشکل دانلود نشدن برنامه‌ در گوگل پلی را حل کنید.
 • بهتر است نگاهی هم به فضای ذخیره در کارت حافظه گوشی خود بیاندازید. گاهی اوقات علت دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی کارت حافظه است. آن را دربیاورید و دانلود را از سر بگیرید.

حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور

4. تنظیم تاریخ و ساعت گوشی

گاهی اوقات خطاهای گوگل پلی استور، به دلیل تنظیم نبودن تاریخ و ساعت گوشی شماست. برای بررسی این مورد مراحل زیر را طی کنید:

 • بخش تنظیمات (Settings) گوشی را باز کنید و به قسمت Date & Time که در برخی گوشی‌ها ذیل عنوان System قرار دارد بروید. توجه داشته باشید با توجه به نوع گوشی عناوینی که در بخش تنظیمات وجود دارند، متفاوت هستند.
 • در قسمت تب Date & Time گزینه Automatic date & time را فعال کنید. اگر این گزینه روشن بود، یک ‌بار آن را خاموش و دوباره روشن کنید.
 • سپس گوشی را ریستارت کنید و بعد دانلود را از سر بگیرید.

دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی

5. بررسی وضعیت دانلود

گاهی اوقات دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی به علت تنظیمات دانلود در گوشی شماست. برنامه پلی استور تنظیماتی دارد که به شما اجازه می‌دهد برای دانلود بین وای فای و اینترنت داده یکی را انتخاب کنید. فعال بودن هریک از این گزینه‌ها می‌تواند علت دانلود نشدن برنامه‌ها در گوگل پلی باشد. برای بررسی این مشکل مراحل زیر را طی کنید:

 • پلی استور را باز کنید. در قسمت بالا آیکون سه خط را لمس کنید.
 • در آنجا به قسمت Settings بروید. در این قسمت گزینه App download preference را لمس کنید.
 • در پنجره باز شده گزینه Over any network را انتخاب کنید.

نحوه حل مشکل دانلود از گوگل پلی

6. غیرفعال کردن به روز رسانی خودکار

ممکن است مشکل دانلود نشدن در گوگل پلی، به علت به ‌روز رسانی‌های خودکار برنامه‌ها در پلی استور باشد. برای این منظور:

 • پلی استور را باز کنید و یک برنامه را برای دانلود انتخاب کنید.
 • سپس، آیکون سه نقطه در گوشه راست سمت بالا را لمس کنید.

رفع مشکل دانلود نشدن برنامه ها از گوگل پلی استور

 • تیک گزینه Enable auto update را بردارید.

دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی

روش دیگر این است که مستقیم به بخش تنظیمات گوگل پلی بروید.  گزینه Auto update apps را لمس کنید و در پنجره‌ باز شده گزینه Don’t auto-update apps را تیک بزنید.

7. بررسی تنظیمات بخش کنترل والدین (Parental controls)

برای حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور بخش Parental controls در پلی استور را بررسی کنید. آیا این گزینه فعال است؟ گاهی اوقات روشن بودن همین گزینه می‌تواند علت دانلود نشدن برنامه‌ها در گوگل پلی باشد.

 • به بخش تنظیمات گوگل پلی بروید.
 • گزینه Parental controls را لمس کنید. شما می‌توانید آن را غیرفعال کنید و یا بنا به سلیقه خود این بخش را تنظیم کنید.

حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور

8. پاک کردن بخش داده و حافظه پنهان پلی استور

ممکن است خطاهای گوگل پلی استور به دلیل حجم زیاد داده و یا حافظه پنهان باشد. توجه داشته باشید حافظه پنهان و داده دو مسئله جدا هستند. بنابراین، ابتدا حافظه پنهان پلی استور را پاک کنید. اگر مشکل دانلود نشدن در گوگل پلی حل نشد، سراغ پاک کردن داده بروید. برای این منظور، مراحل زیر را طی کنید:

 • به بخش تنظیمات گوشی بروید. گزینه Apps & notifications یا Installed apps یا Application manager را پیدا و آن را لمس کنید.

علت دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی

 • سپس، برنامه Google Play Store را پیدا کنید و آن را لمس کنید.

علت دانلود نشدن برنامه‌ها در گوگل پلی

 • در پنجره باز شده بر روی Storage کلیک کنید و سپس گزینه Clear cache را لمس کنید.

مشکل دانلود نشدن در گوگل پلی

 • گوشی خود را ریستارت کنید.
 • اگر مشکل دانلود نشدن در گوگل پلی ادامه داشت، در قسمت Installed apps (در مراحل بالا توضیح داده شد) گزینه Google Play Services را پیدا و روی آن کلیلک کنید. سپس مراحل قبلی را دوباره تکرار کنید. با این کار، حافظه پنهان Google Play Services پاک می‌شود.

9. بررسی اجازه دسترسی پلی استور

همچون سایر برنامه‌ها، گوگل پلی و خدمات گوگل پلی باید به حافظه و سایر بخش‌های گوشی دسترسی داشته باشند. ممکن است به هر دلیلی دسترسی این برنامه‌ها قطع شده باشد. لذا برای حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور، این مراحل را طی کنید:

 • به بخش تنظیمات گوشی خود بروید. در قسمت Apps & notifications در زیرمنوی All apps گزینه Google Play Store را کلیک کنید.
 • در قسمت App Permissions، دسترسی به برنامه‌ها را فعال کنید.
 • این کار را برای هر دو برنامه Google Play Store و Google Play Services انجام دهید.

دانلود نکردن برنامه از گوگل پلی

10. قطع کردن VPN

برای رفع مشکل کار نکردن گوگل پلی استور، بهتر است اگر از وی پی ان استفاده می‌کنید، آن را موقتا خاموش کنید. شاید مشکل خطاهای گوگل پلی استور حل شود.

11. پاک کردن به روز رسانی ها

گوگل پلی استور و خدمات گوگل پلی هر دو به صورت خودکار به روز رسانی می‌شوند. گاهی اوقات به روز رسانی‌ها طبق انتظار پیش نمی‌رود. همین مسئله می‌تواند علت دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی باشد.

 • به بخش تنظیمات گوشی بروید.
 • در بخش Apps & notifications برنامه Google Play Store را انتخاب کنید.
 • آیکون سه نقطه در قسمت بالا را لمس کنید. گزینه Uninstall updates را کلیک کنید.
 • همین مراحل را برای Google Play Services نیز انجام دهید.

انجام این کار، به روز رسانی‌های اخیر را که ممکن است علت دانلود نشدن برنامه در گوگل پلی باشند را پاک می‌کند. 5 دقیقه صبر کنید تا مجددا پلی استور و خدمات گوگل پلی در پس زمینه به روز رسانی شوند.

12. بازگشت به تنظیمات پیش فرض

گوشی‌های اندروید، تنظیمات متعددی دارند که به وجود آمدن اختلال در هریک از آن‌ها، ممکن است در دانلود برنامه از گوگل پلی مشکل ایجاد کند. به جای تنظیم دستی هر یک از آن‌ها، می‌توانید ار روش بازگشت به تنظیمات اولیه کمک بگیرید. توجه داشته باشید با انجام این کار تمام تنظیماتی که روی یک برنامه اعمال کرده بودید، همه به حالت قبل برمی‌گردند. لذا اگر از این روش مطمئن هستید، مراحل زیر را طی کنید:

 • به بخش تنظیمات گوشی بروید. گزینه Apps & notifications و یا Application Manager را باز کنید.

رفع مشکل کار نکردن گوگل پلی استور

 • در قسمت All apps آیکون سه نقطه در قسمت بالا را لمس کنید. گزینه Reset app preferences را انتخاب کنید.

خطاهای گوگل پلی استور

در این حالت، تمام برنامه‌ها به تنظیمات اولیه باز‌می‌گردند.

13. تغییر حساب کاربری خود در گوگل

یک روش دیگر برای حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور، تغییر حساب کاربری خود در گوگل و یا حذف آن است.

 • به بخش تنظیمات بروید. گزینه Accounts & sync و یا Cloud And Accounts را پیدا و آن را لمس کنید.

بروزرسانی گوگل پلی

 • در آنجا حساب کاربری خود را پیدا کنید.
 • روی حساب کاربری خود کلیک کنید و گزینه Remove account را انتخاب کنید.

حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور

 • گوشی خود را ریستارت کنید.
 • دوباره به تب Accounts & sync بروید و در آنجا گزینه Add account را پیدا کنید. آن را لمس کنید و حساب کاربری جدیدی را وارد کنید.
 • به پلی استور بروید و دانلود را از سر بگیرید.

حل مشکل waiting for download در گوگل پلی

14. نصب دستی گوگل پلی استور

گاهی اوقات برای حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور، بهتر است به نصب دستی گوگل پلی روی بیاورید. ممکن است حتی بعد از نصب مجدد پلی استور، خطاهای گوگل پلی حل نشود. شاید این مسئله به دلیل باگ بودن نسخه فعلی گوگل پلی باشد که در سیستم شما نصب است. لذا شاید بهتر باشد نسخه قدیمی‌تر گوگل پلی که در گوشی شما کار می‌کرد را نصب کنید و یا نصب نسخه دیگری را امتحان کنید.

15. خاموش کردن بلوتوث

بسیاری از کاربران به خصوص کاربران گوشی‌های سامسونگ، بیان کرده‌اند که با خاموش کردن بلوتوث گوشی خود، مشکل دانلود نشدن در گوگل پلی حل شده است. بد نیست این راه را هم امتحان کنید.

در مطلب فوق راه‌کارهایی در مورد نحوه حل مشکل دانلود از گوگل پلی استور را به شما ارائه دادیم. به ما بگویید کدام یک از روش‌های فوق مشکل شما را در دانلود برنامه‌ها از گوگل پلی حل کرد. اگر راهکار دیگری برای حل مشکل خطاهای پلی استور می‌دانید با ما در میان بگذارید.

{{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.rate)}}
تعداد رای: {{farsiNumber(model.mPrc.data && model.mPrc.data.count)}} نفر
{{farsiNumber(n)}}
مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.691 میلیارد دلار
  Spiderman No Way Home
  اکران: 17 دسامبر 2021
 • 241 میلیون دلار
  Sing 2
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 105 میلیون دلار
  The Kings Man
  اکران: 22 دسامبر 2021
 • 84 میلیون دلار
  Scream
  اکران: 14 ژانویه 2022
 • 58 میلیون دلار
  West Side Story
  اکران: 10 دسامبر 2021
 • 23 میلیون دلار
  American Underdog
  اکران: 25 دسامبر 2021
 • 16 میلیون دلار
  The 355
  اکران: 07 ژانویه 2022
 • 16 میلیون دلار
  Licorice Pizza
  اکران: 25 دسامبر 2021
plaza-ads