آموزش تنظیم نور لپ تاپ در ویندوزهای 7، 8 و 10

آموزش تنظیم نور لپ تاپ در ویندوزهای 7، 8 و 10
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آیا می‌دانستید تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ تاثیر بسزایی روی سلامتی چشم شما دارد؟ در ادامه آموزش تنظیم نور لپ تاپ در ویندوز 7، 8 و 10 را آماده کرده‌ایم.

نور صفحه نمایش لپ تاپ یا کامپیوتر از آن مواردی است که اگر بسته به نور محیط تنظیم نشود بعد از مدتی موجب خستگی و آسیب به چشم می‌شود. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید با آن تنظیم نور لپ تاپ را برای ویندوزهای 7، 8 و 10 انجام دهید. مثلا در بعضی از لپ تاپ‌های دکمه‌ای برای تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ وجود دارد. اما در بعضی دیگر خودتان به طور دستی باید این کار را انجام دهید. در ادامه چند روش برای تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ را توضیح می‌دهیم.

تنظیم نور لپ تاپ در ویندوز 10

برای تنظیم نور لپ تاپ ویندوز 10 چند روش وجود دارد که یکی یکی آنها را توضیح می‌دهیم. روش اول این است که از دکمه های میانبر روی صفحه کلید استفاده کنید. این کلید که با یک خورشید کوچیک مشخص شده است بین کلمات F1 تا F12 قرار دارد. بسته به نوع لپ تاپ این دکمه در جای مختلفی قرار گرفته است. بنابراین ببینید کدام یکی از این 12 تا دکمه برای تنظیم نور نمایشگر لپ تاپ است.

روش دوم برای تنظیم کردن نور صفحه مانیتور در ویندوز 10، کافی است با فشردن دکمه ویندوز و I می‌توانید تنظیمات را باز کنید و به آدرس System > Display بروید. زیر عنوان روشنایی و رنگ، از قسمت کشوی تغییر میزان روشنایی استفاده کنید. با بردن این کشو به سمت راست روشنایی بیشتر و با بردن به سمت چپ این میزان کمتر می‌شود.

میزان روشنایی

اگر این کشوی تغییر موجود نبود، احتمالاً دو دلیل دارد. اگر یک مانیتور اکسترنال استفاده می‌کنید، در آن صورت، دکمه روی آن را برای تنظیم میزان نور به کار بگیرید. در غیر این صورت، باید درایور صفحه نمایش خود را آپدیت نمایید. ممکن است که درایورهای شما منسوخ شده و نیاز به آپدیت داشته باشد، اما چطور باید این مسئله را بفهمید؟ اول، در صورتی که خراب نشده، به تعمیر آن نپردازید!

برای این کار، دکمه ویندوز را همراه با X بگیرید. سپس بر روی گزینه به روزرسانی درایور کلیک نمایید و پنجره تنظیمات را ادامه دهید.

روش سوم برای تنظیم نور کامپیوتر در ویندوز 10 این است که به منوی start بروید. سپس از آنجا وارد setting شوید. بقیه مراحل هم شبیه مرحله دوم می‌شود. مسیر System > Display را بروید و از آنجا میزان روشنایی صفحه لپ تاپ را به میزان دلخواه تنظیم کنید.

تنظیم خودکار میزان روشنایی برای بهبود مقدار عمر باتری

کم کردن میزان روشنایی می‌تواند کمک کند تا شارژ دستگاه های همراه شما دیرتر تمام شود. ویندوز 10 قابلیتی برای صرفه جویی در باتری دارد که در صورت فعال بودن، می‌تواند به صورت خودکار میزان روشنایی را کم کند.

برای فعال کردن این قابلیت، دکمه ویندوز را همراه با I فشار دهید تا تنظیمات را باز کنید و بعد به آدرس System > Battery saver > Battery saver settings بروید.

میزان روشنایی

تیک گزینه «روشن کردن قابلیت صرفه جویی در باتری در صورتی که میزان باتری به زیر ….. درصد برسد.» را بزنید. و با کشوی تنظیم درصد سطح باتری را که می‌خواهید این قابلیت با آن فعال شود، تعیین نمایید.

در نهایت، تیک گزینه «کمتر کردن میزان روشنایی در حالت صرفه جویی در باتری» را بزنید. البته تنظیم سطح میزان روشنایی ممکن نیست. اما خوشبختانه، مایکروسافت این قابلیت را به زودی در آپدیت‌های بعدی ویندوز 10 ارائه می‌کند.

تنظیم نور لپ تاپ ویندوز 7

تنظیم نور لپ تاپ

برای تنظیم نور صفحه لپ تاپ در ویندوز 7 سه راه وجود دارد: یکی از طریق کلیدهای میانبر روی لپ تاپ و دیگری از طریق تنظیمات. برای تنظیم دستی نور لپ تاپ با استفاده از کلیدهای میانبر به صفحه کلید خود دقت کنید. این میانبر معمولا بین دکمه های F1 تا f12 قرار دارد. و به شکل یک خورشید کوچک مشخص شده است. با این دکمه میتوانید تنظیم روشنایی لپ تاپ را به میزان دلخواه انجام دهید.

روش دیگر با استفاده از بخش تنظیمات لپ تاپ می‌توانید نور صفحه را تنظیم کنید. برای این کار به کنترل پنل لپ تاپ بروید. سپس وارد بخش Hardware and Sound شوید. در این قسمت Power Options را انتخاب کنید. با انتخاب آن وارد پنجره ای مانند تصویر زیر میشوید. همانطور که در تصویر هم با فلش قرمز رنگ مشخص کردیم. میتوانید برای تنظیم نور لپ تاپ آن نشانگر کوچک روی خط افقی را به سمت راست یا چپ بکشید تا میزان نور دلخواه تنظیم شود.

روش سوم برای تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ در ویندوز 7 که آسان تر از روش دوم هم هست اینه که از منوی استارت کلمه Windows Mobility Center را تایپ کنید. بعد از بالا آمدن این پنجره و کلیک بر روی آن، صفحهای باز میشود که در این صفحه همان خانه اول مربوط به تنظیم نور لپ تاپ است. نشانگر Display brightness را به چپ یا راست بکشید تا نور صفحه تغییر کند.

با این 3 روش به راحتی توانستیم تنظیم نور صفحه لپ تاپ در ویندوز 7 را انجام دهیم.

تنظیم نور صفحه لپ تاپ در ویندوز 8

تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ

برای تنظیم نور صفحه لپ تاپ در ویندوز 8.1 همانند ویندوز 7 سه راه وجود دارد: راه اول همانند تنظیم نور لپ تاپ در ویندوز 7 است که با استفاده از دکمه‌های میانبر خود صفحه کلید انجام میشود. راه دوم نیز از بخش کنترل پنل و قسمت Harware and Sound (مانند ویندوز 7) میتوان میزان روشنایی صفحه کامپیوتر را تنظیم کرد. اما راه سوم برای ویندوز 8 این است که روی صفحه دسکتاپ موس را گوشه سمت راست ببرید. در این حالت یک منوی عمودی سمت راست باز می شود. روی کلمه تنظیمات (Setting) کلیک کنید.

در صفحه ای که باز می شود Brightness را انتخاب کنید. برای تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ اسلایدر را بالا یا پایین بکشید. مطابق تصویر زیر.

تنظیم خودکار میزان روشنایی تصویر برای برنامه ریزی روشن بودن

یکی دیگر از روش های تنظیم کردن نور صفحه مانیتور و برای بهینه کردن آن این است که تنظیمات را اتوماتیک کنید. برای اینکار شما همچنین می توانید اندازه روشنایی متفاوتی را بسته به اینکه کامپیوتر در حال شارژ است و یا بدون باتری کار می کند، داشته باشید. برای صرفه جویی در مصرف باتری، زمانی که لپ تاپ به برق نیست. می توان میزان نور را کمتر کرد تا باتری کمتری مصرف شود. برای این کار، دکمه ویندوز را همراه با R فشار دهید تا پنجره Run باز شود و در آن Control Panel را تایپ نمایید و بعد دکمه OK را بزنید. به مسیر Hardware and Sound > Power Options بروید و تغییر تنظیمات برنامه ریزی شده را بزنید.

میزان روشنایی

با استفاده از کشوی تنظیم میزان روشنایی برنامه ریزی شده می توانید در حالت باتری و هنگام وصل بودن به برق تنظیمات مختلفی داشته باشید. زمانی که این تنظیمات را انجام دادید، گزینه ذخیره تنظیمات را بزنید.

عمر باتری فاکتور بسیار مهمی برای دستگاه های همراه است. در حالی که ویندوز 10 قابلیت های جدیدی برای تنظیمات میزان پاور ارائه کرده، تنظیمات پیش فرض ضرورتا به صورت بهینه عمر باتری را به کار نمی گیرند و زمان آن رسیده که این امر تغییر کند.

استفاده از میزان روشنایی قابل تنظیم در ویندوز

به صورت ایده آل، میزان روشنایی مانیتور شما باید با میزان نور اطراف شما منطبق باشند. یکی از راه هایی که به شما در این زمینه کمک می کند این امر است که میزان روشنایی به صورت خودکار با توجه به نور محیطی تغییر کند. در ادامه تنظیم اتوماتیک نور صفحه نمایش را آموزش میدهیم.

این قابلیت تنها در صورتی ممکن است که لپ تاپ، موبایل یا دیگر دستگاه های شما سنسور روشنایی داشته باشند. برای فعال کردن این امر، دکمه ویندوز را همراه با I فشار دهید تا تنظیمات باز شود و به مسیر System > Display بروید. اگر می‌توانید گزینه «تغییر خودکار میزان روشنایی زمانی که نور تغییر می‌کند» را می‌توانید ببینید، وضعیت آن را به صورت On در آورید. اگر نمی‌توانید این گزینه را ببینید، سنسور ندارید. حتی راه بهتر برای این نوع تنظیمات از طریق کنترل پانل فراهم شده است. چون شما می‌توانید بر اساس برنامه ریزی پاور خود این امر را تنظیم کنید. دکمه ویندوز را همراه با R فشار دهید و Control Panel را در آن وارد کنید و OK را کلیک کنید.

میزان روشنایی

در کنترل پانل، به مسیر Hardware and Sound > Power Options > Change plan settings > Change advanced power settings بروید.

منوی Display > Enable adaptive brightness را باز کنید و از منوی کشویی استفاده کنید تا بین دو گزینه On battery   و  Plugged in یکی را انتخاب نمایید.

میان بر به تنظیمات میزان روشنایی در ویندوز

در این جا چند میان بر سریع به بخش تنظیم نور کامپیوتر به شما ارائه می‌دهیم.

 • اگر از لپ تاپ استفاده می‌نمایید، احتمالا میان برهایی در کیبورد خود دارید که می‌توانید تنظیم روشنایی لپ تاپ را سریع تر انجام دهید. و میزان روشنایی را کم و زیاد می‌کند. دکمه های عملکردی روی لپ تاپ را بررسی کنید. معمولاً میزان روشنایی با علامت خورشید مشخص شده است.
 • میانبر دیگر برای تنظیمات سریع میزان روشنایی را می توانید با کلیک کردن بر روی آیکون Action Center در نوار وظیفه (یا فشردن دکمه ویندوز همراه با A) پیدا کنید. بر روی کشوی میزان روشنایی بزنید تا میزان آن را به 25 درصد افزایش دهید.

میزان روشنایی

اگر این آیکون را نمی‌بینید، دکمه ویندوز را همراه با I همزمان فشار دهید و به مسیر System > Notifications & actions > Add or remove quick actions بروید و روشنایی را فعال کنید.

در این مطلب آموزش تنظیم نور نمایشگر لپ تاپ را داشتیم و چندین روش برای تنظیم نور نمایشگر معرفی کردیم. باتوجه به ویندوز لپ تاپ این روش‌ها متفاوت هستند. بر اساس ویندوز مورد نظر خود روش تنظیم نور صفحه نمایش لپ تاپ را پیدا کنید و انجام دهید. البته به شما پیشنهاد می‌کنیم تنظیم اتوماتیک نور لپ تاپ را فعال کنید. تا لازم نباشد مدام به طور دستی آن را تغییر دهید. تا حتی اگر فراموش کردید زمانی نور لپ تاپ را تغییر دهید، خود لپ تاپ این کار را انجام دهد و از آسیب چشم محفوظ بمانید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5