روش های آزادسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10

روش های آزادسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp
ویندوز 10 به شما در آزادسازی فضای هارد دیسک با استفاده از ابزارهای خالی کردن فضای هارد دیسک مانند Storage Sense کمک خواهد کرد. در اینجا آموزش‌هایی برای حذف فایل‌های موقت، غیرفعال کردن برنامه‌ها و … داریم.
اگر حس می‌کنید لپ تاپتان خیلی کند کار می‌کند و گاهی وقت‌ها هنگ می‌کند، ممکن است به علت پر شدن حافظه آن باشد. برای آزادسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10، این ویندوز روش‌هایی برای خالی کردن فضای هارد دیسک ارائه کرده است که کار را برایمان آسان کند. از روش زیر می‌توانید بفهمید چقدر از فضای هارد دیسک پر شده است و محتوای آن چه چیزهایی است. Storage Sense به طور خودکار فایل‌های موقت، آیتم‌های سطل آشغال و چیزهای دیگری که دیگر نیاز ندارید را حذف می‌کند. پس بریم باهم ببینیم چطور می‌توانیم متوجه شیم که چقدر از فضای هارد دیسک پر شده است و چطور آن را خالی کنیم.

روش های آزادسازی فضای هارد دیسک

روش هایی برای خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز در ویدیوی زیر معرفی شده است. در ادامه نیز تعدادی روش به صورت تصویری و گام به گام قرار دادیم که می‌توانید از آن‌ها برای بهینه سازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10 استفاده کنید.

تنظیمات ذخیره سازی

خالی کردن فضای هارد دیسک

به آدرس Settings > System > Storage (از چپ به راست) بروید. در این مسیر کل فضایی که پر نشده و در دسترس هست را می‌توانید ببینید. می‌توانید ببینید چه میزان فضا پر شده است و محتوای آن چیست.
اولین روش برای آزاد سازی فضای هارد دیسک در ویندوز این است که طبق تصویر بالا Storage Sense را روشن کنید تا برنامه به طور خودکار فایل‌های موقت و چیزهای دیگر را که خیلی وقته استفاده نمی‌کنید را حذف کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزادسازی فضای اشغال شده در ویندوز 10 می‌توانید روی لینک‌های سمت راست صفحه کلیک کنید.

تنظیم و اجرای Storage Sense

آزادسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10

اگر می‌خواهید ویژگی Storage Sense را بهتر تنظیم کنید، روی لینک Configure Storage Sense or run it now کلیک کنید. در اینجا می‌توانید تعیین کنید هر چند وقت یکبار این ابزار اجرا شود. و حتی می‌توان تعیین کرد چه موقع فایل‌های موقت و دانلودها را به طور خودکار حذف کند.
برای آزادسازی فضای هارد دیسک از این طریق لازم است منوی زیر Run Storage Sense را باز کنید. از این منو می‌توانید تعیین کنید این برنامه هر چند وقت یکبار اجرا شود: هر روز، هر هفته، هر ماه یا وقتی که فضای هارد دیسک کاهش پیدا کرد. البته ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این برنامه را روی حالت هر ماه بگذارید.
زیر عنوان Temporary Files، تیک Delete temporary files that my apps aren’t using را بزنید تا فایل‌های موقت غیر ضروری حذف به طور خودکار حذف شود. شما می‌توانید در راستای پاکسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10، ابزار را به گونه‌ای تنظیم کنید که فایل‌های سطل زباله و فایل‌های فولدر دانلودز نیز هر 14، 30 یا 60 روز حذف شوند.

برای اینکه برنامهای که برای خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز چیدید اجرا شود باید Storage Sense را حتما روشن بگذارید. اگرچه اگر گزینه کاهش فضای دیسک (low on space) را انتخاب کردید، هر موقع بخواهید میتوانید برنامه را اجرا کنید. برای این کار کافی است روی Clean now کلیک کنید تا ویندوز به طور خودکار شروع به اسکن کند و فایلهای غیر ضروری را حذف کند. بعد از اینکه کار تمام شد، ویندوز به شما اعلام میکند که چقدر از فضا خالی شده است.

خالی کردن فضای هارد دیسک با Review OneDrive Files

آزاد سازی فضای هارد دیسک در ویندوز
یکی دیگر از روش‌های آزادسازی فضای هارد دیسک استفاده از Review OneDrive Files  است. اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید از روش قبلی استفاده کنید. و نمی‌خواهید به ویندوز اجازه دهید که به طور خودکار فایل‌های اضافی را پاک کند. ویندوز به شما این اجازه را می‌دهد که خودتان این کار را انجام دهید.
بدین ترتیب که ویندوز اطلاعات را به گروه‌های مختلفی دسته بندی می‌کند. و آن‌ها را روی صفحه نمایش تنظیمات ذخیره سازی نمایش می‌دهد. در اینجا شما می‌توانید ببینید بیشتر چه فایل‌هایی فضای هارد دیسکتان را پر کرده است. و اگر به آن‌ها نیازی نداشتید می‌توانید به طور دستی آن‌ها را پاک کنید.
به عنوان مثال اگر از OneDrive برای ذخیره و همگام سازی فایل‌ها روی لپ تاپ استفاده می‌کنید، روی آیکون OneDrive کلیک کنید. سپس روی View OneDrive کلیک کنید. در اینجا تمامی فایل‌های وان درایو شما نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید همه چیز را ببینید و هر چیزی را که نمی‌خواهید پاک کنید.

غیرفعال کردن برنامه ها

آزاد سازی فضا در هارد دیسک
یکی دیگر از راه‌های آزادسازی فضای هارد دیسک پاک کردن برنامه‌هایی است که دانلود کرده‌اید. به آدرس Settings > Apps > Apps & features (از چپ به راست) بروید. در آنجا فهرستی از برنامه‌های نصب شده روی لپ تاپ را می‌بینید. می‌توانید خیلی راحت برنامه‌هایی که خیلی وقت است استفاده نکردید را پاک کنید.
برای راحتی کار خودتان می‌توانید آن‌ها را بر اساس نام، تاریخ یا حجمشان مرتب کنید. در این صورت به راحتی می‌توانید بفهمید برنامه‌ای که مثلا دوسال پیش نصب کردید و خیلی وقت است استفاده نکرده‌اید مثلا 20 گیگابایت حجم گرفته است. پس بدون هیچ دل بستگی می‌توانید آن را حذف کنید!
برای حذف یک برنامه، روی آن کلیک کنید و دکمه Uninstall را بزنید. به همین راحتی!

مدیریت تصاویر

پاکسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10
یکی از مواردی که خیلی به چشم نمی‌آید ولی باعث پر شدن حجم زیادی از فضای هارد دیسک می‌شود، تصاویر است. برای اینکه ببینید چه حجمی از فضا را عکس‌ها به تصرف در آورده‌اند، طبق تصویر بالا به تنظیمات بروید. سپس روی Pictures کلیک کنید. طبق تصویر بالا روی View Pictures کلیک کنید تا محل تصاویر ذخیره شده نشان داده شود. حالا برای خالی کردن فضای هارد دیسک، از آنجا می‌توانید تصاویری که نمی‌خواهید را حذف کنید.

حذف فایل های موقت

بهینه سازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10

یک روش دیگر برای پاکسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10 حذف فایل‌های موقت است. ویندوز بدی که دارد، فایل‌های نصب موقت، فایل‌های موقت اینترنت و چیزهای دیگری که اساسا به آنها نیازی ندارید را همانند یک انباری نگه می‌دارد.
برای آزادسازی فضای هارد دیسک از این فایل‌های موقت کافی است به تنظیمات بروید. سپس همانند تصویر بالا روی Temporary files کلیک کنید. در صفحه باز شده Remove files  را انتخاب کنید.
در اینجا ویندوز فایل‌های مختلفی را به شما پیشنهاد می‌دهد که حذف کنید. از جمله فایل‌های سطل آشغال، فایل‌های آپدیت ویندوز، فایل‌های ورود ارتقا، فایل‌های درایور، فایل‌های موقت اینترنت و فایل‌های موقت.
ویندوز به طور خودکار یک جعبه کنار هر گروه قرار می‌دهد تا هر کدوم را که خواستید تیک بزنید و حذف کنید. خیالتان راحت باشد خود ویندوز فایل‌هایی را برای حذف پیشنهاد می‌دهد که در صورت پاک کردن هیچ خللی در کار سیستم شما وارد نمی‌شود.
بعضی از گروه ها ممکن است به طور پیش فرض قابل تیک زدن برای حذف نباشند. مثلا سطل آشغال چرا که می‌توانید در صورت حذف یک فایل مهم آن را از سطل زباله برگردانید. یا مثلا فولدر دانلودها. بر این اساس که ممکن است در آنجا چیزی دانلود کرده باشید که هنوز به آن نیاز داشته باشید.
یک بار دیگر گروه‌هایی که تیک زدید را بررسی کنید و مطمئن که شدید روی Remove files کلیک کنید. تا با پاکسازی فضای هارد دیسک در ویندوز 10 از شر فایل‌های اضافی راحت شوید.

بررسی فضای ذخیره خارجی (External Storage)

روش هایی برای خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز
یکی دیگر از روش‌های بهینه سازی فضای هارد دیسک، چک کردن فضای ذخیره سازی خارجی است. ویندوز 10 به شما این اجزاه را می‌دهد که هر دستگاه هارد اکسترنالی را که به لپ تاپ وصل کردید را هم چک کنید. هرچند این روش فقط برای ویندوز 10 نیست و روی هر ویندوزی می‌توانید آن را انجام دهید.
با وصل کردن فلش یا هارد اکسترنال به لپ تاپ یک درایو باز می‌شود. که از آنجا می‌توانید میزان فضای ذخیره شده روی هارد را ببینید. و اگر بخواهید می‌توانید آن‌ها را پاک کنید.

تغییر مسیر فایل

روش های آزادسازی فضای هارد دیسک
اگر لپ تاپ یا کامپیوتر شما بیش از یک درایو داشته باشد. می‌توانید مکان ذخیره شدن فایل‌ها را تغییر دهید. معمولا هنگام ذخیره یک فایل، مسیر ذخیره سازی به طور پیش فرض روی یک درایو انتخاب می‌شود. و بعد از مدتی آن درایو پر می‌شود. شما می‌توایند هنگام ذخیره کردن فایل‌ها مسیر ذخیره سازی را روی یک درایو دیگر انتخاب کنید.

آزاد سازی فضای هارد دیسک با استفاده از Disk Cleanup در ویندوز 10

مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:
 1. دستور Disk Cleanup را جستجو کرده و آن را اجرا کنید.
 2. بر روی گزینه Clean up system files کلیک کرده و منتظر بمانید تا هارد شما را اسکن کند.
 3. در تب Disk Cleanup، گزینه (Previous Windows installation(s) را علامت دار کنید.
 4. بر روی Ok کلیک کنید.

ویندوز 10

آزاد سازی فضای هارد دیسک از منوی Settings

حذف کردن آپدیت قبلی ویندوز از منوی تنظیمات، ساده تر بوده و نیاز به کلیک کردن‌های کمتری دارد، اما میزان فضای آزاد شده را به شما نشان نخواهد داد.
 1. وارد Settings شده و بر روی System و سپس بر روی گزینه Storage کلیک کنید.
 2. در قسمت Storage، بر روی گزینه Change how we free up space automatically کلیک کنید.
 3. در قسمت Free up space now، گزینه Delete previous version of Windows را علامت زده و بر روی گزینه Clean now کلیک کنید.

 

ویندوز 10
همه ما با مشکل هنگ کردن لپ تاپ یا کامپیوترمان مواجه شده‌ایم. گاهی این هنگ کردن‌ها به خاطر پر بودن فضای هارد دیسک است. پس بهتر است قبل ازینکه به جان لپ تاپتان بیفتید نگاهی به مقدار رم مصرف شده بیندازید. در این مطلب گفتیم چطور می‌توانیم بفهمیم چه میزان از حافظه سیستم پر شده است . و روش‌هایی برای خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز نیز آموزش دادیم. امیدواریم که مشکل هنگی سیستم حل شود. اگر شما هم راه حلی سریع می‌شناسید با ما و بقیه در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 10 اردیبهشت 1400
 • 10 اردیبهشت 1400
  New Pokemon Snap
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5