IMEI گوشی چیست؟ هر آنچه که باید درباره شماره سریال گوشی بدانید

IMEI گوشی چیست؟ هر آنچه که باید درباره شماره سریال گوشی بدانید
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شاید تا به حال عبارت IMEI گوشی را شنیده باشید. این شماره که از آن به عنوان شماره سریال موبایل نیز یاد می‌شود یکی از مهمترین مواردی است که باید در مورد گوشی بدانید. در این مطلب با نحوه پیدا کردن شماره سریال گوشی و همچنین کاربردهای کد IMEI موبایل آشنا خواهیم شد.

طی چند سال گذشته و با شروع به کار طرح رجیستری تلفن همراه یک موردی که بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفته شماره IMEI گوشی است. تا پیش از این در کشورمان این شماره کاربرد خاصی نداشت و به همین دلیل نیز کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت. اما اکنون برای خرید و فروش و انتقال قانونی مالکیت هر گوشی شما به این شماره نیاز خواهید داشت تا مطمئن شوید گوشی به صورت قانونی در سامانه همتا ثبت شده است.

اما IMEI گوشی چیست و چه کاربردی دارد؟ چگونه می‌توانیم شماره سریال گوشی را پیدا کنیم؟

IMEI گوشی چیست؟

IMEI مخفف عبارت International Mobile Equipment Identity یا شناسه جهانی تجهیزات سیار است. این شماره یک شماره شناسایی منحصر به فرد است. همانطور که اثر انگشت هر فرد با فرد دیگر متفاوت است شماره سریال موبایل‌ها نیز با همدیگر تفاوت دارد و هرکدام یک شماره مخصوص به خود را دارند. به کمک IMEI موبایل شما می‌توانید یک گوشی را از گوشی دیگر تشخیص دهید.

IMEI گوشی های موبایل به طور استاندارد یک عدد 15 رقمی است اما شماره سریال خود گوشی از 14 رقم تشکیل شده و رقم پانزدهم برای راستی آزمایی 14 عدد قبلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افزون بر این یک شماره IMEISV نیز داریم که از 16 عدد تشکیل شده و حاوی اطلاعاتی درباره نسخه سیستم عامل گوشی است.

شماره سریال موبایل از سال 2004 به بعد در فرمت AA-BBBBBB-CCCCCC-D مورد استفاده قرار گرفته است. بخش‌هایی که در آن‌ها از حروف A و B استفاده شده کد تخصیص گوشی (Type Allocation Code) هستند. با استفاده از این کد می‌توانیم سازنده و مدل گوشی را شناسایی کنیم. مثلا کد تخصیص گوشی پیکسل گوگل و آیفون 6 اس پلاس به ترتیب 35161508 و 35332907 هستند. اگر به دنبال پیدا کردن کشور سازنده گوشی از روی IMEI باشید می‌توانید این کار را با استفاده از دو حرف آخر بخش B یعنی اعداد 7 و 8 انجام دهید. این دو حرف نشان دهنده کشور سازنده گوشی شما هستند. کدهای مربوط به کشورهای مختلف را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

شماره هفتم و هشتمکشور سازنده
00کارحانه اصلی شرکت سازنده
01 / 10 / 70 / 91فنلاند
02امارات / هند
03 / 04کانادا / فرانسه
03 / 30کره جنوبی / چین
04 / 40چین / هنگ‌کنگ
05 / 50برزیل / آمریکا / فنلاند
06 / 60هنگ‌کنگ / چین / مکزیک
07 / 08 / 80 / 20آلمان
09هند
13آذربایجان
18سنگاپور
41 / 44بریتانیا
67آمریکا
71مالزی
80مجارستان

بخش 5 رقمی که با حرف C نشان داده شده شماره سریال منحصر به فرد گوشی شما است. این شماره سریال را سازنده گوشی مشخص می‌کند. اما آخرین بخش که با حرف D نشان داده می‌شود یک شماره اضافی است و تایید و راستی آزمایی اعداد قبلی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

کاربردهای شماره سریال گوشی

IMEI گوشی های موبایل مانند کد ملی هر فرد، یک شماره اختصاصی برای هر گوشی در جهان تعریف می‌کنند. با استفاده از این کد می‌توان هر گوشی را از سایر گوشی‌ها تشخیص داد. به همین دلیل است که شماره سریال موبایل کاربردهای زیادی دارد. برای برای مثال اگر گوشی را برای تعمیرات به شرکت سازنده تحویل دهید آن‌ها با استفاده از اطلاعات IMEI گوشی شما، آن را از میان هزاران گوشی دیگری که برای تعمیر نزد آن‌ها ارسال شده شناسایی می‌کنند.

imei / شماره سریال گوشی / شماره سریال موبایل

کاربرد دیگر این کد که پس از طرح رجیستری اهمیت پیدا کرده هنگام خرید و فروش است. در طرح رجیستری شما هنگام خرید هر گوشی چه دست دوم و چه گوشی نو ابتدا باید با استعلام شماره سریال گوشی از سامانه همتا مطمئن شوید که آن گوشی به طور قانونی وارد کشور شده و قابل اتصال به شبکه مخابرات است. علاوه بر این در این سامانه برای انتقال مالکیت، فعال‌سازی دستگاه و ثبت گوشی مسافری نیز از کد IMEI موبایل استفاده می‌شود.

چگونه با کد IMEI گوشی را پیدا کنیم؟

در صورتی که گوشی را گم کرده‌اید یا اگر گوشی به سرقت رفته باشد می‌توانید با اپراتور سیم‌کارت خود تماس گرفته و از آن‌ها بخواهید کد IMEI موبایل شما را مسدود یا ردیابی کنند. اپراتور شما همچنین می‌تواند از سایر اپراتورها بخواهد شماره سریال گوشی شما در شبکه‌های آن‌ها نیز مسدود شود. علاوه بر این اپراتور می‌تواند با کد IMEI گوشی را ردیابی کند. زیرا در سیستم آن‌ها کد IMEI سیم کارت 1 مشتریان با یکدیگر ثبت شده و هرکد مختص به یک سیم‌کارت است.

گرچه مسدودسازی و ردیابی گوشی پروسه زمان‌بری است و نیاز به دستور قضایی دارد اما شما می‌توانید با تماس با پشتیبانی همراه اول، ایرانسل یا رایتل از نحوه انجام این کار مطلع شوید. در صورت مسدودسازی IMEI گوشی، سارق دیگر نمی‌تواند گوشی را به فروش برساند چرا که گوشی در هیچکدام از اپراتورهای کشور سرویس نخواهد گرفت. به همین دلیل است که توصیه می‌شود کار تغییر مالکیت و فعالسازی گوشی که قصد خریدش را دارید را حتما در حضور فروشنده انجام دهید.

نکته مهمی که در ارتباط با شماره سریال گوشی و کشور سازنده باید به آن توجه داشته باشید این است که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، تغییر کد IMEI گوشی غیرقانونی است. با این وجود سارقین در بیشتر موارد سعی می‌کنند با جعل کد IMEI گوشی طرح رجیستری را دور زده و گوشی را فعال کنند. از همین رو هرگز و تحت هیچ شرایطی شماره سریال گوشی روی جعبه را در اینترنت به اشتراک نگذارید.

نحوه به دست آوردن کد IMEI گوشی

اما چگونه می‌توانیم اطلاعات IMEI گوشی را به دست بیاوریم؟ به طور کلی چندین روش برای به دست آوردن کد IMEI گوشی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

استعلام IMEI موبایل با USSD

با شماره‌گیری کد استعلام شماره سریال گوشی سامسونگ یا هر گوشی دیگری را می‌توانید پیدا کنید. کافی است کد #06#* را در گوشی شماره‌گیری کنید. به محض اینکه این کد را وارد کنید شماره سریال گوشی به طور خودکار روی صفحه نمایش دستگاه به نمایش درخواهد آمد.

imei / شماره سریال گوشی / شماره سریال موبایل

به دست آوردن شماره سریال موبایل از طریق تنظیمات

راه دیگری که با کمک آن می‌توانید شماره سریال موبایل را پیدا کنید از طریق تنظیمات خود گوشی است. در گوشی‌های آیفون کافی است به تنظیمات رفته، گزینه General و سپس About را انتخاب کنید. شماره سریال گوشی را می‌توانید در این صفحه پیدا کنید.

در اندروید نیز تقریبا باید مسیر مشابهی را طی کنید. ابتدا به Settings بروید و بعد گزینه About Phone را انتخاب کنید. در پایین صفحه می‌توانید شماره سریال IMEI گوشی را پیدا کنید. البته ممکن است بسته به شرکت سازنده گوشی شما، شماره IMEI در قسمت‌های مختلف بخش About Phone باشد. مثلا در گوشی‌های سامسونگ این شماره درست در بالای این صفحه قرار دارد.

پیدا کردن شماره سریال گوشی روی جعبه

در گوشی‌های اندرویدی در صورتی که باتری گوشی قابل تعویض باشد معمولا شماره سریال درست زیر باتری و بر روی یک برچسب حک شده است. علاوه بر این برخی از سازنده‌ها نیز کد IMEI را روی سینی سیم‌کارت نیز درج می‌کنند. در غیر این صورت می‌توانید این کد را از روی جعبه گوشی نیز پیدا کنید. این کد اکثرا همراه با یک بارکد روی جعبه نوشته می‌شود و معیار اصلی است. مثلا اگر هنگام خرید گوشی متوجه شدید سریال گوشی با کارتن یکی نیست یا آن گوشی یک گوشی مسروقه است که شماره سریال آن تغییر داده شده یا آن جعبه به آن گوشی تعلق ندارد و یا سیستم عامل گوشی تغییر داده شده و شماره سریال اصلی آن پاک شده است. برای آنکه بدانید چگونه IMEI گوشی را برگردانیم باید با شماره سریال اصلی گوشی نزد یک تعمیرکار حرفه‌ای بروید.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
روش های جلوگیری از سرقت گوشی ؛ چگونه از سرقت گوشی تلفن ...
زهرا مظفری18 فروردین 1400 12:00
thumbnail
استاندارد ضد آب IP67 و IP68 چیست؟ و چه فرقی دارند؟
محمدجواد پورمحمد17 فروردین 1400 16:00
thumbnail
استفاده از قابلیت Emergency SOS در گوشی های آیفون و اندروید
محمد علی محمدی16 فروردین 1400 18:00
thumbnail
اشتباهات رایج در مورد باتری گوشی ؛ چه چیزهایی باتری ...
سارا رمضان15 فروردین 1400 08:30

IMEI گوشی را بهتر است در یک جای امن نوشته و نگه‌داری کنید. این کد شماره شناسایی گوشی شما است که در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن دستگاه می‌توانید با کمک آن گوشی را ردیابی و یا مسدود کنید. همچنین همانطور که گفتیم این کد هنگام خرید و فروش دستگاه نیز اهمیت زیادی دارد و علاوه بر این در صورتی که بخواهید از سامانه همتا نیز استفاده کنید به شماره سریال گوشی نیاز پیدا خواهید کرد.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5