اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟ معرفی و آشنایی با اینترنت Starlink

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟ معرفی و آشنایی با اینترنت Starlink
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اینترنت ماهواره ای استارلینک به تازگی وارد مرحله بتا شده و به 10 هزار کاربر اینترنت می‌رساند. اما اینترنت Starlink چیست و آیا در ایران قابل دسترسی است؟

اینترنت ماهواره ای استارلینک وعده چیزی را می‌دهد که تا پیش از این برای دهه‌ها تنها در حد یک رویا باقی مانده بود. دسترسی به اینترنت پرسرعت در تمام نقاط کره زمین. تا به حال هیچ شرکتی نتوانسته به چنین هدف بزرگی دست پیدا کند و به نظر می‌رسد ایده جسورانه ایلان ماسک برای قرار دادن هزاران ماهواره در مدار زمین اولین قدم‌ها را برای فراهم کردن اینترنت در تمام نقاط زمین، با موفقیت برداشته است.

اسپیس ایکس ابتدا در سال 2015 اعلام کرد قصد راه اندازی یک سرویس اینترنت ماهواره‌ای به نام استارلینک را دارد. آن‌ها اکنون پس از نزدیک به 6 سال تلاش و همچنین دریافت 885.5 میلیون دلار کمک بلاعوض از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا به نظر می‌رسد بیش از پیش به هدف خود که ارائه اینترنت به تمام ساکنان کره زمین است دست پیدا کردند.

در ادامه می‌خوانید: 

اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست و چگونه کار می کند؟

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا اینترنت Starlink در این حد در تمام جهان مورد توجه قرار گرفته است. دلیل آن این است که امروزه حتی در بسیاری از نقاط آمریکا به عنوان یک کشور پیشرفته و ثروتمند شما یا به اینترنت دسترسی ندارید و اگر دسترسی هم داشته باشید سرعت آن بسیار پایین است چه رسد به سایر نقاط جهان و کشورهای در حال توسعه.

برای مثال در برخی نقاط دور افتاده ایالت ورمانت نه امکان برقراری تماس تلفنی وجود دارد و نه از سرویس‌های کابلی یا فیبر نوری خبری است. حتی اینترنت 5G نیز نمی‌تواند راه گشا باشد مگر اینکه دکل‌های مخابراتی بی‌شماری نصب کنید تا بتوانند سیگنال‌ها را در تمام نقاط کوهستان پخش کنند. حتی در این صورت (استفاده از فرکانس پایین 5G) نیز سرعت اینترنت شما در حد 5G نخواهد بود. اینجاست که استارلینک می‌توانند نقش پررنگی ایفا کند.

در ویدیوی زیر ببینید که اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

استارلینک با کمک شبکه‌ای از ماهواره‌ها که در مدار نزدیک زمین قرار دارند، سیگنال‌های اینترنت را از فضا برای شما ارسال می‌کنند. در حال حاضر بیش از 1 هزار ماهواره استارلینک در مدار زمین قرار دارند اما برای کامل شدن سیستم به هزاران ماهواره دیگر نیاز است. هر کدام از این ماهواره‌های ایلان ماسک، 260 کیلوگرم وزن دارند و هر راکت فالکن 9 شرکت اسپیس ایکس نیز می‌تواند در هر پرتاب 60 عدد از آن‌ها را به فضا ارسال کند. اسپیس ایکس مجوز ارسال 12 هزار ماهواره را از کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا دریافت کرده و قصد دارد در نهایت و برای تکمیل سرویس خود تا 42 هزار ماهواره را در مدار قرار دهد.

زمانی که این ماهواره‌ها در فضا قرار گرفتند یک آرایه خورشیدی بزرگ از آن‌ها خارج می‌شود تا با جذب نور خورشید توان مورد نیاز ماهواره را تامین کند. افزون بر این خود ماهواره نیز دارای 4 آنتن بزرگ برای ارسال و دریافت سیگنال‌های اینترنت است. همچنین هر ماهواره قادر است در هر لحظه با 4 ماهواره دیگر ارتباط برقرار کند. این ماهواره‌ها دارای پیشرانه‌های یونی هستند که با گاز کریپتون کار می‌کنند. این پیشرانه‌ها به ماهواره کمک می‌کنند مدت طولانی در مدار نزدیک به زمین باقی بمانند.

بزرگترین مزیت ماهواره های استارلینک نیز همین موضوع یعنی قرار داشتن در مدار نزدیک زمین است. این مدار در فاصله 550 کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. به این ترتیب به اندازه قابل توجهی از تاخیر در ارسال و دریافت سیگنال کاسته می‌شود. به خصوص در مقایسه با ماهواره‌های تلویزیونی که در فاصله 35 هزار کیلومتری زمین قرار دارند.

سرعت اینترنت ماهواره ای استارلینک چقدر است؟

به دلیل اینکه ماهواره های استارلینک نزدیک به زمین هستند، شرکت اسپیس ایکس مدعی است میزان Latency سرویس آن‌ها به طور معمول بین 25 تا 35 میلی‌ثانیه خواهد بود. در این صورت سرعت سرویس اینترنت استارلینک برای بسیاری از استفاده‌ها از اینترنت از جمله گیمینگ کافی است. علاوه بر Latency، سرعت دانلود نیز بسیار بالا و در حد 1 گیگابیت بر ثانیه خواهد بود. اسپیس ایکس هنوز در مورد سرعت آپلود اطلاع‌رسانی نکرده است.

چنین سرعتی حتی در بین سایر شرکت‌هایی که اینترنت ماهواره‌ای ارائه می‌دهند نیز بسیار زیاد است. برای مثال سرعت دانلود اینترنت ماهواره‌ای شرکت HughesNet در حال حاضر 25 مگابیت بر ثانیه و Latency آن نیز 600 میلی‌ثانیه است. با این حال فعلا به نظر می‎‌رسد اسپیس ایکس نتوانسته به سرعتی که ادعا می‌کند برسد. چرا که یکی از کاربران ردیت به تازگی با انتشار تست سرعت نسخه بتا اینترنت Starlink مدعی شده سرعت دانلود این سرویس بین 37 تا 60 مگابیت متغیر است و سرعت آپلود نیز 4.5 تا 17.70 مگابیت است.

Starlink / اینترنت starlink

افزون بر این در مقاله‌ای که اواخر سال گذشته میلادی توسط CNBC منتشر شده بود به ایمیلی از اسپیس ایکس خطاب به کاربرانی که در تست مرحله بتا استارلینک شرکت داشتند، اشاره شده بود. در آن ایمیل این شرکت به اطلاع کاربران رسانده بود که سرعت دانلود آن‌ها بین 50 تا 150 مگابیت خواهد بود. همچنین در این ایمیل گفته شده بود که این شرکت قصد دارد در ماه‌های آینده سرعت اینترنت خود را بهبود ببخشد.

اینترنت Starlink فعلا در مرحله آزمایشی قرار دارد و ممکن است خیلی قابل اتکا نباشد. زیرا سرعت سرویس اینترنت استارلینک شما بسته به محل قرارگیری ماهواره‌ها ممکن است کم و زیاد شود چرا که در حال حاضر تعداد ماهواره‌ها کافی نیست. حتی در برخی اوقات ارتباط برای چند میلی‌ثانیه قطع می‌شود. به همین دلیل مثلا اگر در حال مکالمه ویدیویی از طریق اسکایپ باشید ممکن است بسته به کیفیت ارتباط دیش شما با ماهواره‌ها، در برخی اوقات تصویر کیفیت مناسبی نداشته باشد یا ارتباط کاملا قطع شود. این موضوع در قبال تماشای آنلاین فیلم‌ها و گیمینگ نیز صادق است.

مورد بعدی که می‌تواند در ارتباط شما با ماهواره‌ها تاثیر گذار باشد آب و هوا است. همانطور که پیشتر گفتیم خود دیش دارای یک سیستم گرمایشی است که مانع از نشستن برف روی آن می‌شود. این ویژگی در هوای برفی بسیار کاربردی است و به این ترتیب دیگر نیازی نیست مانند دیش‌های تلویزیونی مدام برف را از روی آن پاک کنید. با این همه در هنگام کولاک یا بارش شدید باران، پهنای باند می‌تواند تا نصف هم کاهش پیدا کند.

اینترنت ماهواره ای استارلینک چه زمانی عرضه می‌شود؟

فعلا اینترنت Starlink تنها در نقاط محدودی از زمین قابل دسترسی است. در حال حاضر شمال غرب آمریکا، برخی نقاط کانادا و بریتانیا می‌توانند از این سرویس استفاده کنند. مجموع کاربرانی که اکنون در این مناطق از این سرویس استفاده می‌کنند 10 هزار نفر است. انتظار می‌رود با پرتاب ماهواره‌های بیشتر، استارلینک در سایر نقاط زمین نیز قابل دسترسی باشد. این شرکت برای آن که بتواند کل زمین را پوشش دهد به حداقل 10 هزار ماهواره نیاز خواهد داشت.

Starlink / اینترنت ماهواره ای استارلینک

به گفته ایلان ماسک در صورتی که مشکل یا تاخیری در برنامه زمان بندی شده ارسال راکت‌های اسپیس ایکس بوجود نیاید در سال 2022 استارلینک در تمام نقاط زمین قابل استفاده خواهد بود.

قیمت اینترنت ماهواره ای استارلینک چقدر است؟

تا به امروز شرکت اسپیس ایکس به طور رسمی در مورد قیمت اینترنت Starlink اطلاع‌رسانی نکرده است. این کمپانی در حال حاضر تنها یک اشتراک ماهانه دارد که آن را با قیمت 99 دلار در مرحله بتا به فروش می‌رساند. هنوز مشخص نیست در آینده اشتراک سالانه یا شش ماهه نیز ارائه خواهد شد و آیا قیمت اشتراک ماهانه تغییر می‌کند یا خیر.

علاوه بر اشتراک ماهانه شما برای استفاده از اینترنت فضایی استارلینک به یک دیش و روتر مخصوص که توسط خود اسپیس ایکس در یک پک به فروش می‌رسد نیز نیاز خواهید داشت. این پک با قیمت 499 دلار یا حدود 12 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

نحوه نصب و استفاده از اینترنت استارلینک

تمام تجهیزاتی که شما برای استفاده از اینترنت Starlink نیاز دارید در همان پک 499 دلاری برایتان ارسال خواهد شد. این پک شامل یک دیش، سه‌پایه، یک کابل 30 متری و یک روتر وای‌فای است که از طریق کابل به دیش متصل می‌شود. حتی لازم نیست کابل را به دیش وصل کنید، همه چیز از قبل نصب و آماده شده است.

دیش به طور خودکار خودش را در جهت درست تنظیم می‌کند و دارای یک سیستم گرمایشی برای از بین بردن برف و جلوگیری از یخ زدن است. این دیش با کمک یک کابل مخصوص که از قبل به آن متصل شده و قابل جداسازی نیست فعالیت می‌کند. این کابل نه‌تنها سیگنال‌ها را به روتر می‌رساند بلکه برق مورد نیاز دیش را هم تامین می‌کند. به همین جهت اگر به هر دلیلی این کابل آسیب ببیند نمی‌توانید به راحتی آن را جایگزین کنید.

برخلاف دیش‌های تلویزیونی، نحوه استفاده از اینترنت استارلینک بسیار آسان است. فقط کافی است دیش را روی سه پایه نصب کنید و آن را خارج از خانه و در جایی که هیچ شاخه درخت یا اجسام دیگر مانع برقراری ارتباط آن با ماهواره‌ها نباشند قرار داده و روتر را به برق وصل کنید. سپس فقط کافی است از طریق اپلیکیشن استارلینک آنلاین شوید. این برنامه دارای ابزارهای مختلفی برای انجام تست سرعت، ریبوت کردن تجهیزات، ارائه اطلاعات مربوط به ارتباط شما با ماهواره‌ها و همچنین یک حالت واقعیت افزوده است که با کمک آن می‌توانید بهترین محل را برای قرار دادن دیش پیدا کنید.

Starlink / استارلینک چیست

اما شاید سخت‌ترین مرحله راه اندازی اینترنت استارلینک پیدا کردن محل مناسب برای دیش باشد. هر مانعی که بین دیش و آسمان قرار داشته باشد می‌تواند مانع از برقراری ارتباط شود. حتی درختانی که ممکن است 30 یا 40 متر از شما دور باشند. خوشبختانه در اپلیکیشن استارلینک اگر مانعی وجود داشته باشد می‌توانید جهت آن را مشاهده و با جابه جایی دیش مشکل را برطرف کنید.

اما نحوه ثبت نام استارلینک پروسه مشکلی نیست. شما کافی است وارد وبسایت استارلینکوبسایت استارلینک شوید و آدرس محل سکونت خود را وارد کنید. برای مثال اگر آدرس محل سکونت خود را شهر دوبی بزنید به شما گفته می‌شود این سرویس در سال 2022 به منطقه شما خواهد رسید. سپس کافی است نام و نام خانوادگی، ایمیل و شماره تلفن و همچنین اطلاعات کارت بانکی خود را وارد و هزینه 99 دلاری اشتراک را پرداخت کنید. با این حال برای ایران فعلا امکان پیش‌سفارش وجود ندارد.

اینترنت ماهواره ای استارلینک هنوز در روزهای ابتدایی فعالیت خود قرار دارد. در حال حاضر این سرویس به صورت بتا در اختیار کاربران محدودی در آمریکا و برخی نقاط جهان قرار دارد و به نظر می‌رسد با توجه به تعداد ماهواره‌های در مدار، کیفیت و عملکرد قابل قبولی داشته باشد. با این وجود و با توجه به اینکه استارلینک در مرحله بتا قرار دارد باز هم عملکرد آن قابل قبول است و نشان می‌دهد این سرویس با افزایش تعداد ماهواره‌هایش چه پتانسیل بالایی برای ارائه اینترنت با کیفیت و با سرعت بالا به کاربران دارد.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5