روش های جلوگیری از سرقت گوشی ؛ چگونه از سرقت گوشی تلفن همراه جلوگیری کنیم؟

روش های جلوگیری از سرقت گوشی ؛ چگونه از سرقت گوشی تلفن همراه جلوگیری کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

سرقت گوشی تلفن همراه اتفاق ناگواری است که با توجه به افزایش قیمت گوشی‎‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است. ما در این مطلب روش‌های جلوگیری از سرقت گوشی را برای شما شرح خواهیم داد.

تصور کنید روزی در کنار خیابان مشغول قدم زدن هستید و همزمان نیز با تلفن همراه خود مکالمه می‌کنید، در این هنگام، شخصی از غفلت شما سوءاستفاده کرده، موبایل شما را به سرقت می‌برد. شاید هم تلفن همراه خود را در تاکسی جا بگذارید. مطمئنا این اتفاقات برای شما ناخوشایند خواهند بود، چراکه این روزها تلفن‌های همراه خلاصه‌ای از زندگی دیجیتال شما را نگهداری می‌کنند؛ عکس‌ها، فیلم‌ها، اطلاعات شخصی و بانکی شما. از طرفی هزینه گزافی که بابت خرید یک تلفن همراه صرف کرده‌اید را نیز مدنظر بگیرید. همه این‌ها مسائلی نیستند که بتوانید به راحتی از کنارشان بگذرید.

بنابراین، پیشگیری بهتر از درمان است. با پلازامگ همراه باشید تا با بهترین روش‌های جلوگیری از سرقت گوشی آشنا شوید. بهتر است روش‌های جلوگیری از سرقت موبایل را به دقت مطالعه کنید و آن‌ها را به کار ببندید تا اگر خدای نکرده روزی گوشی شما به سرقت رفت، بتوانید خونسردی خود را حفظ کرده و اقدامات لازم را انجام دهید. اما چگونه از سرقت گوشی جلوگیری کنیم؟ آیا با اقدامات لازم پس از سرقت گوشی آشنایی دارید؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

روش های جلوگیری از سرقت گوشی

با استفاده از روش‌های زیر از سرقت گوشی تلفن همراه خود جلوگیری کنید:

1. از یک رمز عبور قوی استفاده کنید

جلوگیری از سرقت گوشی

این روش قوی‌ترین خط دفاعی شما برای جلوگیری از سرقت گوشی است. استفاده از پین‌های آسان چهار رقمی را کنار بگذارید. رمز عبور شما باید حداقل 8 کاراکتر داشته باشد شامل ترکیبی از اعداد، حروف و نویسه‌های خاص. شکستن گذرواژه‌های سنگین به راحتی امکان پذیر نیست. شاید در ابتدا تایپ رمز عبور غیرمتعارف سخت باشد، اما با کمی تمرین این‌ کار به یک عادت روزانه تبدیل خواهد شد. به هر حال برای پیشگیری از سرقت گوشی این بهترین راه است.

استفاده از الگو (Pattern) به جای گذر واژه چندان مناسب نیست، مگر آنکه الگویی که انتخاب می‌کنید، پیچیدگی زیادی داشته باشد. اگر گوشی شما اسکنر اثر انگشت دارد، آن را فعال کنید. البته در کنار استفاده از اسکنر اثر انگشت، بهتر است از رمز عبور قوی نیز استفاده کنید.

برای جلوگیری از سرقت موبایل، علاوه بر استفاده از رمز عبور قوی، بهتر است قفل یا پین (Pin) سیم‌کارت خود را نیز فعال کنید. در این صورت، هر بار که گوشی خود را روشن می‌کنید، باید رمز عبور سیم کارت را نیز وارد کنید. در بعضی تلفن‌ها بعد از چندین بار وارد کردن ناموفق رمز (حداقل 10 بار)، داده‌های شخصی در گوشی پاک می‌شوند. اگر تلفن همراه شما این گزینه را دارد، آن را فعال کنید. به هر حال، این اقدامات ریسک سرقت گوشی تلفن همراه شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

2. از اپلیکیشن Find My Phone استفاده کنید

پیشگیری از سرقت گوشی

یک روش مناسب برای جلوگیری از سرقت گوشی استفاده از اپلیکیشن‌های تلفن‌یاب (Find My Phone) است. GPSهایی که در تلفن همراه در یافتن یک مسیر یا مکان موردنظر به شما کمک می‌کنند، می‌توانند در جلوگیری از سرقت موبایل نیز کارآمد باشند. بسیاری از اپلیکیشن‌های تلفن‌یاب امکانات خوبی برای ردیابی گوشی مفقود شده دارند. به عنوان مثال، آلارم‌های ضدسرقت، قفل ضد سرقت گوشی، کنترل از راه دور و یا ارسال پیام از قابلیت‌های متنوع این نوع برنامه‌هاست. برای استفاده از این روش، باید یک برنامه تلفن یاب نصب کنید که در این قسمت آن را شرح خواهیم داد. نصب این اپلیکیشن‌ها و خدمات آن‌ها رایگان است.

برای استفاده از برنامه تلفن یاب، تلفن همراه باید روشن باشد. اینترنت و GPS دستگاه نیز فعال باشد. البته اگر قصد داشته باشید اطلاعات تلفن همراه خود را پاک کنید، نیازی به روشن بودن GPS نیست. از آنجا که سارقان بعد از سرقت گوشی همراه آن را خاموش می‌کنند و یا سیم کارت را از بین می‌برند، بهتر است به سرعت کد لازم برای پاک کردن محتویات گوشی را ارسال کنید. برای استفاده از این روش مراحل زیر را طی کنید.

در گوشی اندروید

برای راه‌اندازی این برنامه در اندروید 2.2 یا بالاتر، فقط کافیست آن را از گوگل پلی دانلود کنید و در گوشی همراه خود نصب کنید و تنظیمات مربوطه را انجام دهید. اگر زمانی تلفن همراه خود را گم کردید و یا گوشی شما به سرقت رفت، از طریق یک رایانه که به اینترنت متصل است وارد بخش Android Device Manager شوید. در آنجا می‌توانید هر اقدامی که مایل هستید برای یافتن تلفن همراه خود انجام دهید.

دانلود برنامه Google Find My Device برای اندروید

شما می‌توانید تلفن همراه به سرقت رفته خود را حتی در صورت خاموش بودن، ردیابی کنید و مکان فعلی آن را از روی نقشه پیدا کنید. می‌توانید به تلفن همراه خود پیام بفرستید و یا زنگ بزنید و یا از راه دور اطلاعات آن را پاک کنید. شما حتی می‌توانید دکمه روشن/خاموش را از راه دور در تلفن همراه خود قفل کنید. همچنین می‌توانید از داده‌های خود فایل پشتیبان تهیه کنید. شما می‌توانید مسیر دسترسی به تلفن همراه گم شده خود را ردیابی کنید. البته همه این موارد بستگی به تنظیماتی دارد که در هنگام نصب اپلیکیشن Find My Device در گوشی خود انجام داده‌اید.

در گوشی آیفون

برای جلوگیری از سرقت گوشی، شما می‌توانید در گوشی‌های آیفون این اپلیکیشن را از فروشگاه iTunes App Store دانلود کنید. سپس، با اکانت iTunes خود وارد شوید. اگر زمانی به هر دلیلی تلفن همراه خود را گم کردید، از طریق رایانه وارد برنامه Find My iPhone شوید و اقدامات لازم را انجام دهید. علاوه بر این، شرکت اپل برای محافظت از تلفن‌های هوشمند خود در مدل‌های آیفون با سیستم عامل iOS 7 یک قدم نیز جلوتر رفته است.

این شرکت ویژگی قدرتمندی را به نام Activation Lock (قفل فعالسازی) در این مدل از گوشی‌های هوشمند قرار داده است. زمانی که شما اپلیکیشن Find My iPhone را در گوشی خود نصب می‌کنید، به طور خودکار ویژگی قفل فعالسازی فعال می‌شود. در صورت فعال بودن این ویژگی هیچ کس نمی‌تواند از تلفن همراه استفاده کند، مگر آنکه در iTunes شناسه و رمز عبور مربوطه را وارد کند.

3. رجیستر کردن گوشی در سامانه همتا

برای جلوگیری از سرقت موبایل، شما می‌توانید در سامانه همتا نسبت به فعالسازی یا رجیستری تلفن همراه خود اقدام کنید. چنانچه گوشی خود را در این سامانه رجیستر کرده باشید، در صورت گم شدن گوشی، اگر سیم کارتی غیر از سیم کارتی که با آن در سامانه گوشی خود را رجیستر کرده‌اید در آن قرار بگیرد، تلفن همراه غیر قابل استفاده خواهد بود و خدمات اپراتورها قطع خواهد شد. طبق طرح رجیستر کردن تلفن‌های همراه، هر گوشی باید تحت مالکیت یک سیم کارت باشد، لذا شما باید در سامانه همتا تلفن همراه را تحت مالکیت خود درآورید. در این روش شما می‌توانید از طریق مراجع قضایی، سرقت گوشی تلفن همراه خود را پیگیری کنید.

4. قرار دادن یادداشت روی لاک اسکرین گوشی

برای جلوگیری از سرقت گوشی، یک روش مناسب نوشتن یادداشت روی لاک اسکرین تلفن همراه است. گوشی‌های اندروید و آیفون هر دو قابلیت اضافه کردن یادداشت روی لاک اسکرین را دارند. شاید شما دوست نداشته باشید چنین کاری را انجام دهید، اما تصور کنید اگر روزی گوشی خود را گم کنید و گوشی شما به دست یک فرد درستکار بیافتد، وی با توجه به اطلاعاتی که شما در روی لاک اسکرین گوشی خود قرار داده‌اید می‌تواند با شما تماس بگیرد و تلفن همراهتان را به شما بازگرداند. در متن روی لاک اسکرین می‌توانید شماره تماس، ایمیل و یا هر نوع اطلاعات دیگری را قرار دهید.

5. یادداشت کردن شماره IMEI گوشی

گوشی‌های هوشمند یک شماره سریال منحصر به فرد 15 رقمی به نام IMEI دارند. این شماره سریال بر روی کارتن گوشی و همچنین پشت باتری گوشی درج شده است. برای جلوگیری از سرقت موبایل بهتر است کد IMEI را در جایی مطمئن یادداشت کرده و نزد خود نگه دارید. شما می‌توانید با شگاره‌گیری #06#* از شماره سریال گوشی خود IMEI مطلع شوید. اگر روزی گوشی شما گم شود و یا به سرقت برود، از طریق همین شناسه می‌توانید در سامانه همیاب 24 (سامانه اعلام سرقت و ردیابی گوشی) تلفن همراه خود را ردیابی کنید.

از آنجا که شماره سریال گوشی روی کارتن آن نیز درج می‌شود، بهتر است کارتن تلفن همراه خود را نگه دارید. همچنین برای اثبات مالکیت تلفن همراه در مراجع قضایی نیز وجود کارتن تلفن همراه و یا فاکتور خرید لازم است.

6. پشتیبان گیری از تصاویر و ویدئوها

در همه سیستم عامل‌ها قابلیتی برای تهیه فایل پشتیبان رایگان از محتویات داده‌های شخصی همچون عکس‌ها و ویدئوها وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم این قابلیت را در تلفن همراه خود فعال کنید. درست است که این روش به طور مستقیم مانع از سرقت گوشی تلفن همراه نمی‌شود، اما اگر روزی تلفن همراه خود را به هر دلیلی از دست بدهید، دیگر نگران از دست رفتن اطلاعات و محتویات مهم گوشی خود نخواهید بود.

7. بیمه کردن تلفن همراه

این روش نیز همچون سایر روش‌ها به طور مستقیم راهی برای جلوگیری از سرقت گوشی نیست. اما تصور کنید اگر گوشی خود را به هر دلیلی از دست بدهید و نتوانید آن را برگردانید، با بیمه کردن تلفن همراه خود می‌توانید مبلغی را به عنوان غرامت که حدود 80% ارزش گوشی است از شرکت بیمه دریافت کنید.

8. محافظت صحیح از تلفن همراه در اماکن عمومی

برای جلوگیری از سرقت موبایل باید بدانید که چطور از تلفن همراه خود مراقبت کنید. روش‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند در اماکن عمومی به درستی از تلفن همراه خود محافظت کنید تا در دام سارقان همیشه در کمین نیافتید. در این قسمت به شرح این روش‌ها می‌پردازیم:

تلفن همراه را نزدیک خود نگه دارید

به عنوان یک روش پیشگیری از سرقت گوشی، همیشه سعی کنید تلفن همراه شما در میدان دیدتان و در فاصله 12 الی 15 سانتی متری شما باشد. تلفن همراه را در لبه میز یا پیشخوان‌ها در اماکن عمومی رها نکنید. گوشی خود را طوری در کیف قرار ندهید که در معرض دید دیگران باشد. گوشی را در جیب پشتی شلوار خود قرار ندهید.

چگونه از سرقت گوشی جلوگیری کنیم

از قاب های گران قیمت و زر و برق دار استفاده نکنید

برای پیشگیری از سرقت گوشی تلفن همراه، سعی کنید از قاب‌هایی که در انظار عمومی جلب توجه می‌کنند استفاده نکنید. همچنین از هدفون‌های مارک اپل در اماکن عمومی استفاده نکنید؛ زیرا با توجه به اینکه گوشی‌های مارک اپل بسیار گران‌قیمت هستند، سارقان به خیال اینکه تلفن همراه شما برند اپل است در کمین شما می‎‌نشینند تا گوشی شما را بربایند.

از هندزفری بلوتوث استفاده کنید

برای جلوگیری از سرقت گوشی اندروید، بهتر است زمانی که در اماکن عمومی و شلوغ هستید برای مکالمه از هندزفری بلوتوث استفاده کنید. در این صورت هنگام مکالمه با تلفن، دیگر نیازی نیست که گوشی خود را در دست بگیرید.

برای نگهداری گوشی در دست از گیره های مختص این کار استفاده کنید

اگر مجبور شدید در مکان‌های شلوغ و پرتردد با تلفن همراه خود مکالمه کنید، برای جلوگیری از سرقت گوشی از گیره‌هایی استفاده کنید که به قاب گوشی می‌چسبند و باعث می‌شوند تلفن همراه خود را محکم‌تر در دستان خود بگیرید. سارقان موبایل برای سرقت گوشی تلفن همراه در کمین افرادی می‌نشینند که گوشی خود را بی‌محابا و به طور آزاد در دست گرفته‌اند.

برای دانستن ساعت در مکان های شلوغ از تلفن همراه خود استفاده نکنید

برای جلوگیری از سرقت موبایل، هرگز در انظار عمومی برای دانستن ساعت از تلفن همراه استفاده نکنید. یکی از شگردهای سارقان پرسیدن ساعت و زمان است. در این صورت شما با نگاه کردن به تلفن همراه خود به سارقان اعلام می‌کنید که تلفن همراه شما چه برندی است و در کجا قرار دارد.

در هنگام مکالمه با تلفن همراه راه نروید

اگر به هر دلیلی مجبور شدید در اماکن عمومی با تلفن همراه خود صحبت کنید، برای پیشگیری از سرقت گوشی سعی کنید در یک جای مطمئن بایستید و صحبت کنید. آمارها نشان می‌دهند اکثر سارقان موبایل زمانی که فرد در حال قدم زدن در کنار خیابان در حال مکالمه با تلفن همراهش است از غفلت فرد مورد نظر سوءاستفاده کرده و اقدام به سرقت گوشی همراه می‌کنند.

در این مطلب با روش های جلوگیری از سرقت گوشی آشنا شدید و با آموزش جلوگیری از سرقت گوشی همراه شما بودیم. لازم به ذکر است که هیچ یک از این روش‌ها به طور مستقیم مانع از سرقت گوشی تلفن همراه شما نخواهند شد، اما با به کار بستن این روش‌ها، ریسک به سرقت رفتن تلفن همراه شما بسیار پایین خواهد بود. نظر شما در مورد روش‌های جلوگیری از سرقت گوشی چیست؟ اگر روش دیگری برای پیشگیری از سرقت گوشی می‌دانید، آن را با ما در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads