آموزش اشتراک بازی در PS4 و Xbox One + ویدئو

آموزش اشتراک بازی در PS4 و Xbox One + ویدئو
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

اگر می‌خواهید در رابطه با نحوه اشتراک بازی PS4 و ایکس باکس وان اطلاعات کسب کنید، تا انتهای این مطلب با پلازامگ همراه باشید.

در حالی که قرض دادن نسخه‌های فیزیکی بازی PS4 و Xbox One به دوستان و خانواده بسیار ساده است، به اشتراک گذاشتن بازی ها با دوستان در PS4 و ایکس باکس وان تا حدودی دشوارتر است. خوشبختانه برای این کار روش‌های متفاوتی وجود دارد که به وسیله آنها هم می‌توانید تمام آرشیو خود را به اشتراک بگذارید و هم می‌توانید یک یا چند مورد از بازی‌های مد نظر را به پروفایل دیگری منتقل کنید. در ادامه بصورت جداگانه به آموزش به اشتراک گذاری بازی های PS4 و ایکس باکس وان می‌پردازیم. برای مطالعه «آموزش اشتراک گذاری بازی در استیم» نیز می‌توانید سری به این مقاله بزنید.

در ویدیوی زیر می‌توانید شاهد «آموزش اشتراک بازی در PS4» باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

آموزش به اشتراک گذاشتن بازی PS4

اگر می‌خواهید شخص دیگری به کل آرشیو PS4 شما دسترسی داشته باشد، پس اولین روش ساده‌ترین گزینه است.

اشتراک بازی PS4

روش اول: به اشتراک گذاشتن آرشیو

در ابتدا از طریق کنسول فرد موردنظر وارد اکانت PSN خود شوید. سپس به بخش Settings > Account management بروید و گزینه Activate as your primary PS4 را انتخاب کنید. ممکن است برای این کار نیاز داشته باشید تا روی کنسول خود، اکانت خود را از حالت Primary خارج کنید. با این کار به فرد مورد نظر این دسترسی را می‌دهید که بازی‌های موجود در آرشیو شما را روی کنسول خود دانلود کند. سپس می‌توانند وارد اکانت خودشان بشوند و ادامه مراحل دانلود و انجام بازی را در آن قسمت پیگیری کنند.

اگر از این روش استفاده می‌کنید، همچنان می‌توانید بازی‌های PS4 خود را همزمان روی کنسول خود بازی کنید. با این حال، لازم به ذکر است که فقط یک شخص دیگر می‌تواند از این طریق به آرشیو بازی PS4 شما دسترسی پیدا کند. اگر سعی کنید افراد بیشتری اضافه کنید، خطر توقیف یا همان بن شدن حساب شما وجود دارد. ما همچنین به شما توصیه می‌کنیم که فقط آرشیو بازی PS4 خود را با کسی که به او اعتماد دارید به اشتراک بگذارید؛ زیرا احتمالاً برای بازیابی مجدد کنترل آرشیو بازی‌های PS4 یا در صورت تغییر یا ارتقا کنسول، باید مراحل مشابه را در کنسول شخصی خود اعمال کنید.

اگر می‌خواهید کنسولی که در ابتدا به عنوان Primary انتخاب کرده‌اید را غیرفعال کنید، اما بنا به دلایلی نمی‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید، سونی یک راهنمای ساده دارد که به شما اجازه می‌دهد این کار را انجام دهید؛ اما این روش را فقط هر شش ماه یک بار می‌توان انجام داد.

روش دوم: به اشتراک گذاشتن یک بازی

اگر دوست ندارید که تمام آرشیو خود را در اختیار خانواده و یا دوست خود قرار دهید و یا به هر دلیلی به کنسول دیگر دسترسی ندارید، پس قابلیت Share Play بهترین گزینه برای به اشتراک گذاشتن بازی ها با دوستان در PS4 است.

به اشتراک گذاشتن بازی ها با دوستان در PS4

قابلیت Share Play سونی به شما این اجازه را می‌دهد تا کنترل بازی‌ای که در حال انجام آن هستید را به دوستتان بدهید و خودتان نیز به تماشای آن بنشینید. برای انجام این کار لازم است که هم روی کنسول شما و هم روی کنسول دوستتان آپدیت ورژن 2.0 و یا بالاتر نصب شده باشد. همچنین سونی پیشنهاد می‌کند که حداقل سرعت آپلود شما 2Mbps باشد تا در هنگام بازی با لگ رو به رو نشوید. همچنین مطمئن شوید که شما و دوستتان در بخش PSN نیز پروفایل یکدیگر را به عنوان دوست اضافه کرده‌اید.

برای شروع Share Play، به لیست دوستان PSN خود در کنسول PS4 بروید. دوستی را که می‌خواهید با او به اشتراک بگذارید (او نیز لازم است آنلاین باشد) انتخاب کنید و Party Chat را شروع کنید. سپس وارد بازی موردنظرتان شوید، گزینه Share روی کنترلر را فشار دهید و سپس گزینه Start Share Play را انتخاب کنید. سپس می‌توانید برای دوست خود دعوت‌نامه‌ای بفرستید تا به شما ملحق شود. فرد دیگر فقط کافی است تا گزینه Accept را انتخاب کند. با این کار کنسول‌های PS4 شما به یکدیگر لینک می‌شود و سپس دوستتان می‌تواند صفحه شما را ببیند.

با این حال، اگر می‌خواهید به آنها اجازه دهید بازی کنند، پس باید کنترلر خود را به آن‌ها تحویل دهید. این کار با فشار دادن دوباره دکمه Share در کنترلر PS4 شما (هنگام باز بودن بازی) و انتخاب Go to party for Share Play انجام می‌شود. در سمت راست صفحه، Share Play و مدت زمان باقی مانده برای این نشست را مشاهده خواهید کرد. آن را انتخاب کنید، سپس Give controller to visitor و سپس Allow visitor to play as you را انتخاب کنید.

متاسفانه نشست‌های Share Play فقط 60 دقیقه اعتبار دارند و شما نیاز دارید تا هر یک ساعت، نشست را دوباره آغاز کنید. علاوه بر این، در حالی که تماشای بازی کسی از طریق Share Play به اشتراک PS Plus احتیاج ندارد، برای دادن کنترلر به بازدید کننده، داشتن کارت اشتراک نصب بازی PS Plus ضروری است؛ با این حال فقط میزبان به اشتراک PS Plus فعال نیاز دارد. برای برگرداندن کنترلر نیز فقط کافی است از همان منویی که گزینه Give controller to visitor را انتخاب کردید، این بار گزینه Take back controller را بزنید. شایان ذکر است که فقط میزبان باید مالک بازی باشد تا هر دو نفر بازی کنند.

روش سوم: اشتراک گذاری بازی بر روی دو کنسول PS4

برای اشتراک بازی های PS4 با دوستان و انجام بازی بصورت دو نفره در بخش Local Multiplayer یا Co-Op، همان مسیری که در روش قبل آموزش داده شد را طی کنید، اما بجای انتخاب گزینه Allow visitor to play as you، گزینه Play a game together را بزنید. اینکار دوست شما را به Player 2 تبدیل می‌کند. با این حال، برای انجام یک بازی با هم، هم میزبان و هم بازدید کننده به اشتراک PS Plus فعال نیاز دارند.

آموزش اشتراک بازی در ایکس باکس وان

اشتراک بازی های ایکس باکس وان بسیار ساده است و مراحل اولیه آن نیز مانند PS4 طی می‌شود.

اشتراک بازی ایکس باکس وان

برای به اشتراک گذاشتن بازی ها با دوستان در ایکس باکس وان ابتدا نیاز است تا از طریق کنسول دوستتان وارد اکانت خودتان شوید. برای این کار، روی کنترلر دکمه Xbox را بزنید، سپس پایین بروید و در منوی سمت چپ گزینه Sign in و سپس Add New را انتخاب کنید. حال از طریق کنسول دوستتان وارد اکانت خود شوید.

پس از اینکه اکانت خود را به کنسول دوستتان اضافه کردید، مطمئن شوید که وارد آن شده‌اید. برای مطمئن شدن از این قضیه، دکمه Xbox روی کنترلر را فشار داده و از طریق منویی که ظاهر می‌شود، گزینه Home را انتخاب کنید. این گزینه، شما را به صفحه Home منتقل می‌کند. به سمت چپ بروید تا گیمر تگ ایکس باکس نمایان شود. اگر گیمر تگ خودتان را مشاهده کردید که هیچ، ولی اگر گیمر تگ دوستتان بود، روی آن کلیک کرده و سپس از طریق گزینه Sign in وارد اکانت خود شوید.

حالا که از طریق کنسول دوستتان وارد اکانت خود شدید، یک بار دیگر دکمه Xbox روی کنترلر را فشار داده و از طریق منویی که ظاهر می‌شود وارد بخش System > Setting و سپس Personalization بشوید. در منوی Personalization گزینه My Home Xbox را انتخاب کنید. این کار باعث می‌شود تا اکانت شما روی کنسول دوستتان به عنوان اکانت پیش‌فرض ثبت شود و به آرشیو بازی‌ها دسترسی پیدا کنند. با این کار، حتی اگر وارد اکانت خودشان بشوند، باز هم می‌توانند آرشیو بازی‌ها را ببینند. اگر بازی‌ها و برنامه‌های Xbox One دوست خود را بررسی کنید، آرشیو بازی‌های خود را باید در کنار آرشیو بازی‌های آنها مشاهده کنید که آماده نصب هستند.

برای اشتراک گذاری بازی های ایکس باکس وان دوستتان روی کنسول خود نیز باید همین مراحل را روی کنسول خودتان انجام دهید؛ با این تفاوت که اکانت او را به عنوان اکانت پیش‌فرض وارد می‌کنید. این روش نه تنها بازی‌های Xbox One بلکه عضویت Xbox Live Gold شما را نیز به اشتراک می‌گذارد.

نکاتی که لازم است در رابطه با اشتراک گذاری بازی های Xbox One بدانید

این روش فقط محدود به 2 نفر است که شامل خودتان نیز می‌شود، با این حال می‌توانید سالیانه 5 بار Home Console خود را تغییر دهید؛ بدین معنا که سالیانه می‌توانید با 5 فرد مختلف و نه بصورت همزمان، به اشتراک بازی در ایکس باکس وان بپردازید.

به اشتراک گذاشتن بازی ها با دوستان در ایکس باکس وان / اشتراک بازی ایکس باکس وان

ما به شما توصیه می‌کنیم که در Xbox One فقط با شخصی که به او اعتماد دارید بازی‌های خود را به اشتراک بگذارید. در روشی که ارائه دادیم، برای اشتراک گذاشتن بازی نیاز است تا به کنسول دوست خود دسترسی داشته باشید، اما با داشتن اطلاعات حساب کاربری او نیز می‌توانید از راه دور این کار را انجام دهید. اما با این حال توصیه می‌کنیم که اطلاعات حساب کاربری خود را به هیچکس ندهید؛ زیرا ممکن است بدون اجازه شما خرید کنند و یا آرشیو خود را از دست بدهید.

بهتر است که روی اکانت خودتان بخش پسورد را فعال کنید تا برای هر بار وارد شدن به اکانت، نیاز به وارد کردن رمز باشد. با این کار دوستتان نمی‌تواند هر زمان که خواست از طریق کنسول خود وارد حساب کاربری شما شود. برای اینکار، ابتدا وارد حساب کاربری خود شده و از طریق بخش Settings وارد بخش Account شوید. سپس گزینه Sign-in, Security & Passkey و بعد از آن گزینه Change My Sign-in and Security Preferences و در آخر گزینه Lock it Down را انتخاب کنید. با فعال کردن این گزینه، هر بار که هرکس خواست وارد اکانت شما شود (از جمله خودتان) نیاز است تا رمز عبور را دوباره وارد کند.

ویدئو های مرتبط
thumbnail
تریلر بازی Jetpack Joyride
00:01:0515 فروردین 1400، 22:00
thumbnail
تریلر بازی Bravely Default II (زیرنویس فارسی)
00:03:5416 فروردین 1400، 22:00

همزمان فقط یک نفر می‌تواند وارد حساب Xbox شود و پس از اضافه شدن حساب Xbox به کنسول دیگر، نمی‌توانید آن را حذف کنید، اما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شخص دیگری نمی‌تواند وارد آن شود.

در آخر، لازم به ذکر است که اگر اتصال اینترنت را قطع کنید و کنسول Xbox One شما به عنوان Home Xbox ثبت نشده باشد، نمی‌توانید به آرشیو دیجیتال Xbox One یا Xbox Live Gold خود دسترسی پیدا کنید. علاوه بر این، سایر کاربران موجود در کنسول شما به آرشیو بازی‌های Xbox One شما دسترسی نخواهند داشت.

سخن پایانی

بطور کلی در این مطلب سعی کردیم تا به آموزش اشتراک گذاری بازی ها در PlayStation 4 و ایکس باکس وان بپردازیم و با ارائه مراحل قدم به قدم، این کار را برایتان آسان کنیم. در آخر نیز لازم است بار دیگر به این نکته امنیتی اشاره کنیم که هرگز اطلاعات حساب کاربری خود را با افرادی که آن‌ها را نمی‌شناسید به اشتراک نگذارید؛ زیرا رخ دادن هر اتفاق مشکوکی در اکانت شما منجر به بن شدن دائمی حساب کاربری‌تان می‌شود و این اتفاق غیر قابل بازگشت است.

در پایان اگر سوالی در رابطه با اشتراک بازی ایکس باکس وان و PS4 داشتید، می‌توانید با ما در بخش کامنت‌ها در میان بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 24 اردیبهشت 1400
  Mass Effect Legendary Edition
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
  پلی استیشن 5
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5