آیا اینستاگرام من هک شده است؟! چطور از هک اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

آیا اینستاگرام من هک شده است؟! چطور از هک اینستاگرام جلوگیری کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

هک شدن اینستا اتفاقی است که برای اکانت شما هم ممکن است بیفتد. در ادامه با مهم ترین روش های جلوگیری از هک شدن در اینستاگرام آشنا شوید و چگونگی رهایی از هک اینستاگرام را بخوانید.

صبح از خواب بیدار می‌شوید و ده‌ها پیامک، تماس از دست رفته و پیام دایرکت اینستاگرام دارید. پیام‌ها می‌گویند بنا به درخواست عاجزانه‌ای که از دوستان و خانواده داشتید، برایتان اینترنتی جزوه خریدند و موجودی حساب بانکیشان تا ریال آخر تخلیه شده است! قلبتان همانند طبل‌ نظامی می‌تپد و در اعماق وجودتان می‌دانید فقط یک توضیح برای این قضیه وجود دارد؛ هک اینستاگرام و این از نشانه های هک شدن اینستا است. در جواب به سوال ” آیا اینستاگرام هک می شود ” باید بگوییم که بله، هر قدر هم در انتخاب کلمه عبور، چیره‌دست و خلاق باشید، باز هم احتمال هک اینستاگرام وجود دارد. در بخش نخست این مقاله با روش‌های افزایش ایمنی اکانت و جلوگیری از هک شدن اینستاگرام آشنا می‎شویم و بعد به این می‌پردازیم که با اکانت هک شده چه باید کرد و اگر در اینستا هک شدیم چه کنیم.

بسیاری از شما شنیده اید که دوستان و آشنایان شما عبارت ” اینستام هک شده ” را به کار می‌برند. در پاسخ به سوال “هک شدن در اینستاگرام چگونه است؟” باید به اطلاعتان برسانیم که هک شدن پیج اینستاگرام به معنی این است که شخص دیگری به حساب اینستاگرام شما دسترسی دارد. حال باید ببینیم که با هک اینستاگرام به چه اطلاعاتی دست میابند. در پیج اینستا هک شده، همه اطلاعات خصوصی و پیام‌ها و عکس‌های شما در دسترس آن هکر است.

آنچه در ادامه می‌خوانید: 

چگونه از هک شدن اینستاگرام جلوگیری کنیم؟

چگونه از هک شدن اینستا جلوگیری کنیم؟ همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در حالی که با چند کلیک و یکی دو تغییر در عادت‌های روزمره‌ می‌توانیم اکانت ارزشمندمان را از خطر هک شدن نجات دهیم، بازیابی و احراز هویت یک اکانت هک شده، کاری دشوار است و با اینکه در نهایت به نتیجه می‌رسد، اما وقت قابل توجهی از شما تلف می‌کند. در این بخش راه‌های افزایش امنیت اکانت اینستاگرام را مرور می‌کنیم و پیشنهاد ما، اجرای قدم به قدم آن‌ها برای داشتن امنیت بالاتر از همین حالا است.

 

خصوصی کردن اکانت برای جلوگیری از هک اینستاگرام

اگر اکانت اینستاگرام شما خصوصی باشد، عده کمی به فکر هک کردن آن می‌افتند چون از محتوای صفحه شما بی‌خبرند و پس از یکی دو بار بالا و پایین کردن صفحه، پی کار خود می‌روند. اما اگر صفحه اینستاگرام شما باز باشد و هر کسی بتواند محتوای آن را ببیند، بیشتر در معرض هک اکانت اینستاگرام خواهید بود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای رهایی از هک اینستاگرام در اولین اقدام، خود، خانواده و دوستانتان را از تیررس هکرها دور کرده و اکانتتان را خصوصی کنید.

هک اینستاگرام

اگر اینستاگرام هک شود چه اتفاقی می افتد ؟ هک کردن، فرایندی یکباره و آنی نیست. هکرها معمولا سوژه خود را مدتی زیر نظر می‌گیرند و از طریق دوستان، خانواده، آشنایان و همکاران به کسب اطلاعات در مورد او می‌پردازند. در نهایت، هک اطلاعات شخصی نیز با وجود آزاردهند بودن، پذیرفتنی‌تر از خسارت مالی یا جانی است و بد نیست بدانید موارد پرشماری گزارش شده که در آن، افراد نامتعادل با زیر نظر گرفتن پست‌های کاربر و اطرافیان او، متوجه سفر رفتن و خالی ماندن خانه شده و در غیاب او، دارایی‌اش را دزدیده‌اند. یکی از علت هک شدن اینستاگرام این مورد است.

هک اینستاگرام / instagram security

از بلاک کردن نترسید

بلاک کردن، بی‌احترامی نیست. هیچ کس فردی را بی دلیل بلاک نمی‌کند و وقتی دلیل داشته باشد هم ادامه ارتباط دوستی و در جریان قرار گرفتن از روزمرگی‌های طرف، دیگر لزومی نخواهد داشت. اگر اکانتتان را خصوصی کردید و فردی مشکوک به شما درخواست داد، می‌توانید درجا بلاکش کنید. اگر آشنا باشد، جای نگرانی نیست چون با ارسال پیام یا تماس تلفنی، شما را در جریان قرار می‌دهد و همه چیز با یک عذرخواهی ساده حل می‌شود. اما اگر یک هکر یا فردی نامتعادل باشد، جلوی خطر هک شدن اکانت اینستاگرام را با یک حرکت رضایت بخش، می‌گیرید. اینستاگرام لیستی از افراد بلاک یا مسدود شده را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و در صورت بلاک کردن اشتباهی فردی، می‌توان نام او را از این لیست حذف کرد. بنابراین برای جلوگیری از هک اینستاگرام، فالوورهای مشکوک خود را بلاک کنید.

هک اینستاگرام

 

تایید هویت دو عاملی (Two-Factor Authentication) را فعال کنید

یکی از قابلیت‌های امنیتی مهم اینستاگرام که متاسفانه کمتر کسی از آن خبر دارد، تایید هویت دو عاملی است. فرض کنید فردی بخواهد با نام کاربری، ایمیل یا شماره تلفن شما به اکانتتان نفوذ کند؛ از کجا متوجه می‌شوید و جلوی او را می‌گیرید؟ با فعال کردن تایید هویت دو عاملی یا Two-Factor Authentication از منوی تنظیمات امنیتی، به محض وارد شدن به اکانت از جایی غیر از محل سکونت شما و با دستگاهی غیر از گوشی، تبلت یا کامپیوتر شما، پیامکی حاوی رمز یکبار مصرف دریافت می‌کنید و بدیهی است بدون این رمز، هیچ کس توانایی نفوذ به اکانت شما را نخواهد داشت و هک کد امنیتی اینستاگرام غیرممکن خواهد بود. این روش یکی از مطمئن ترین روش‌ها برای جلوگیری از هک اینستاگرام است. اگر می‌خواهید از هک شدن اینستاگرام خود جلوگیری کنید، حتماً تایید هویت دو عاملی را فعال کنید.

جلوگیری از هک شدن در اینستاگرام

اگر وقتی برای رسیدن پیامک ندارید و یا شخص دیگری به گوشی شما دسترسی دارد، اپلیکیشن Google Authenticator را نصب کنید. این برنامه پس از نصب از شما می‌خواهد لیست سایت‌ها یا سرویس‌هایی که نیاز به تایید دو عاملی دارند را وارد کنید و از طریق کانالی با امنیت بالا، به آن‌ها متصل می‌شود. پس از وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور در اینستاگرام، رمز یکبار مصرف 6 کاراکتری در Google Authenticator ایجاد می‌شود و می‌توان به سادگی و با امنیت بسیار بالا از آن استفاده کرد.

تایید دو عامل / FACTOR AUTHENTICATION

 

محدود کردن اپلیکیشن ها برای جلوگیری از هک اینستاگرام

آیا اینستاگرام هک میشه ؟ بله. با نصب بعضی از برنامه‌های مخرب شما اجازه‌ی هک اینستاگرام را به آن‌ها می‌دهید. بسیاری از اپلیکیشن‌ها هنگام نصب، از شما اجازه دسترسی به اطلاعات برنامه‌های دیگر همانند دوربین، مخاطبین، نقشه یا حتی اینستاگرام را می‌خواهند و بدیهی است که هر قدر برنامه‌های بیشتری را برای این کار آزاد بگذارید، بیشتر در معرض خطر هک اینستاگرام هستید.

اگر برنامه ای از شما دسترسی به اینستاگرام را می‌خواهد، نباید آن را نصب کنید. همچنین توجه داشته باشید که به جز برنامه رسمی اینستاگرام، برنامه‌های جایگزین دیگری را روی گوشی خود نصب نکنید. برنامه‌های غیر رسمی اینستاگرام به همه اطلاعات شما دسترسی دارند. در منوی تنظیمات اینستاگرام می‌توانید لیست برنامه‌های شخص ثالثی را که به اکانت شما دسترسی دارند، ببینید و با زدن یک گزینه، آن‌ها را به دلخواه محدود کنید.

جلوگیری از هک شدن در اینستاگرام

کلمه عبور ایده‌آل برای جلوگیری از هک اینستاگرام

هر کسی که یک بار طعم تلخ هک اینستاگرام را چشیده باشد، کاری می‌کند که تجربه مذکور دیگر تکرار نشود و توصیه ما به شما هم مرور تمام موارد ذکر شده در این مقاله است. رعایت نکات ایمنی فقط به اندازه به ذهن سپردن یک کلمه عبور سخت یا 30 ثانیه صبر برای رسیدن پیامک رمز یکبار مصرف وقت می‌گیرد اما وقتی هک شدید، باید چند هفته منتظر بمانید تا اکانتتان باز گردد.

یک کلمه عبور ایده‌آل، حداقل از 10 کاراکتر شامل اعداد، علامت‌ها و حروف بزرگ و کوچک تشکیل شده و کلمات عبوری همانند یک تا 9 یا مثلا ردیف اول حروف کیبورد، اولین گزینه‌هایی هستند که یک هکر حرفه‌ای برای نفوذ به اکانت از آن‌ها استفاده می‌کند. نکته مهم دیگر، عدم ارتباط کلمه عبور با شخص شما است. فراموش نکنیم هکرها، ما و عزیزانمان را زیر نظر دارند، اغلب نام دوستان، همسر یا فرزندان ما را می‌دانند و از آن برای هک اینستاگرام استفاده می‌کنند.

کلمه عبورتان را مرتب عوض کنید

حتی پس از انتخاب کله عبور سخت، ممکن است آن را به کسی بگویید. پیامک کردن رمز عبور، ایمیل کردن آن و در دسترس شخص دیگری قرار دادن، کارهای اشتباه رایج هستند که ممکن است به هک اکانت اینستاگرام منجر شود و برای جلوگیری از هک شدن در اینستاگرام، پیشنهاد می‌کنیم کلمه عبور خود را هر دو یا سه ماه یکبار عوض کنید.

کلمه عبور خود را ذخیره نکنید

اگر با دستگاه دیگری به جز دستگاه خود به اینستاگرام خود وارد شدید، هرگز آن را ذخیره نکنید و به جای این کار، رمز را به حافظه خود بسپارید.

 

Phone Security 01 / هک کردن اینستاگرام

آیا کسی از اکانتتان استفاده کرده است؟

 

اگر تمام کارهای بالا را انجام داده‌اید و هنوز از بابت هک اکانت اینستاگرام نگرانید، می‌توانید به سادگی گزارشی از فعالیت اکانت خود مشاهده کنید. در منوی حریم خصوصی و ایمنی، گزینه مشاهده اطلاعات حساب را انتخاب کنید (Settings > Privacy and Security > Access Data) و نگاهی دقیق به موارد ذکر شده در آن بیندازید. در این لیست، اطلاعاتی همانند ورود و خروج، تغییر کلمه عبور، تغییر حریم خصوصی و فعالیت‌های مرتبط با استوری‌ها درج شده‌اند و اگر می‌بینید هشتگی وجود دارد که آن را دنبال نکرده‌اید، استوری‌هایی دیده شده که شما ندیده‌اید و یا تغییر غیرقابل توضیحی در مورد کلمه عبور یا ورود و خروج به اکانت می‌بینید، شخصی توانسته به اکانت شما نفوذ کند و در معرض خطر هستید!

 

هک اکانت اینستاگرام

 

پس از هک شدن اکانت اینستاگرام چه کارهایی باید بکنیم؟

وقتی اینستا هک شود چه کنیم ؟ خب، بیاید فرض کنیم به دلیل رعایت نکردن موارد بالا، اکانت ما هک شده و رد فعالیت یک فرد ناشناس را در اطلاعات حسابمان دیدیم. در اولین قدم باید آرامشمان را حفظ کرده و با تصمیم‌گیری منطقی، بهترین راهکار را با توجه به وضعیتی که در آن گیر افتاده‌ایم اتخاذ کنیم و برای دریافت نتیجه امیدوار باشیم. این دست اتفاقات برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی رخ می‌دهد و سرویس‌هایی همانند اینستاگرام برای آسایش کاربران خود، توجه ویژه‌ای به امنیت اطلاعات آن‌ها دارند. بنابراین دست و پای خود را گم نکنید و گزینه‌های رفع هک اینستا و پاسخ سوالاتی مثل ” اگر پیج اینستا هک شود چه میشود ” و ” وقتی پیج اینستا هک میشه چیکار کنیم ” را در ادامه بخوانید.

 

بلاک اینستاگرام / instagram block

 

کلمه عبورتان را عوض کنید

اگر رمز عبور ما تغییر کرده باشد، چگونه اینستا را از هک خارج کنیم ؟ اگر فقط کلمه عبورتان تغییر کرده است، شانس آورده‌اید و کافیست به صفحه نخست اینستاگرام مراجعه کرده و گزینه فراموشی کلمه عبور (Forgot Password) را بزنید تا لینک انتخاب کلمه عبور جدید برایتان ایمیل شود. آن را بلافاصله باز کنید و با انتخاب کلمه عبوری متشکل از حروف، اعداد و علامت‌ها، اکانتتان را نجات دهید.

 

هک اینستاگرام

 

به پشتیبانی اینستاگرام متوسل شوید

اگر هکرها پس از نفوذ به اکانت شما تمام اطلاعاتتان همانند نام کاربری، کلمه عبور، ایمیل و شماره تلفن را تغییر داده باشند، کار نجات دادن اکانت اینستاگرام سخت می‌شود و ممکن است چند هفته به طول بینجامد. برای رهایی از هک اینستاگرام، اینستاگرام ایمیلی با موضوع تغییر یافتن ایمیل یا کلمه عبور به شما ارسال می‌کند. در این ایمیل، لینکی برای بازگردانی یا بروزرسانی کلمه عبور قید شده که باید بلافاصله آن را انتخاب کرد. با این کار، تیم پشتیبانی اینستاگرام طی یک فرایند ارتباطی خودکار، با شما در تماس خواهند بود تا هویت شما را با اکانت هک شده، مطابقت دهند.

 

هک اکانت اینستاگرام

از شما خواسته می‌شود تا کد احراز هویت ایمیل شده را با دستخط خود روی یک برگه کاغذ بنویسید، با قرار دادن آن کنار صورت خود، یک عکس ثبت کنید و آن را همراه نام دستگاهی که با آن وارد حساب خود می‌شدید، برای تیم پشتیبانی بفرستید. از اینجا به بعد، روند کار دیگر در دستان شما نیست و باید صبر کنید تا اینستاگرام، در زمینه احراز هویت اکانتتان، تحقیق و بررسی کند اما در نهایت ایمیلی به شما ارسال می‌شود که گویای بازیابی اکانت با نام و مشخصات شما است و پس از چند هفته خون جگر خوردن، به نتیجه خواهید رسید.

instagram help / هک اینستاگرام

جمع بندی

شبکه اجتماعی اینستاگرام در زندگی روزمره بیشتر ما رسوخ کرده و علاوه بر تماشای عکس‌ها و کلیپ‌های سرگرم کننده، بسیاری از امور معمول همانند راهنمایی گرفتن، برنامه‌ریزی سفر، آموزش فنی و هنری و بحث و تبادل نظر را با این سرویس انجام می‌دهیم. هیچ کس برای ورود به اینستاگرام، آزمون شخصیت‌شناسی نمی‌دهد و هر کسی می‌تواند با یک گوشی هوشمند یا کامپیوتر وارد اینستاگرام شود. با داشتن نیم‌نگاهی به این حقایق و با کمک روش‌های ارائه شده در این مقاله، به سوالاتی مثل ” هکر اینستاگرام به چه اطلاعاتی دسترسی دارد “، ” ایا دایرکت اینستاگرام هک میشود ” و ” بعد از هک شدن اینستاگرام چه باید کرد ” پاسخ داده ایم. از این پس شما می‌توانید بدون نگرانی از سرقت اطلاعات و هک اینستاگرام در فضای پرهیاهوی این شبکه اجتماعی به گشت و گذار بپردازید و از ارتباط با دوستان، خانواده و همکاران لذت ببرید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران2 دیدگاه
ایمان
.
21 اسفند 1398، 17:53
پاسخ
0
1
مطلب خیلی خوبی بود . ممنون
Lili
.
25 خرداد 1399، 13:23
پاسخ
1
1
برا من استوری های دیگران دوتایی شدن حتی بعضی وقتا نمیتونم استوری یعضی هارو ببینم خودش باید به ترتیب بره نمیدونم مشکلش از کجاس ؟ این میتونه نشانه حک باشه ؟ گزینه Access data رو زدم ولی برام چیزی نمیاره میگه یه دقیقه بعد دوباره امتحان کنین !
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood