لباس مناسب مصاحبه کاری چیست؟ (برای خانم ها و آقایان)

لباس مناسب مصاحبه کاری چیست؟ (برای خانم ها و آقایان)
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

انتخاب و پوشیدن لباس مناسب و موقر برای مصاحبه کاری از اهمیت بالایی برخوردار است و شانس پذیرفته شدن شما را افزایش می‌دهد. در این مطلب نحوه انتخاب لباس مناسب مصاحبه کاری برای خانم‌ها و آقایان را به شما آموزش خواهیم داد.

یکی از چالش‌های افراد جویای کار در جلسات و مصاحبه‌های کاری، انتخاب لباس مناسب است. اما لباس مناسب مصاحبه شغلی چیست و چگونه برای مصاحبه شغلی لباس بپوشیم؟ این قبیل سوالات معمولا سوالات رایج و متداولی در میان افرادی است که می‌خواهند در یک مصاحبه شغلی یا تحصیلی مهم شرکت کنند. لباس اصولا یکی از فاکتورهای ظاهری مهم برای ارزیابی نسبی شخصیت یک فرد است. در واقع هنگامی که وارد مکانی می‌شوید، در ابتدا لباس شما نشانه شخصیتتان است و پس از آن نحوه گفتار و کلام شما، نمایانگر منش شما است. بنابراین نقش لباس در زیبایی ظاهری به خصوص در هنگام قرارهای ملاقاتی مهم، بسیار پررنگ و حائز اهمیت است.

بنابراین برای حضور در یک جلسه کاری و یا مصاحبه شغلی مهم باید لباس‌های مرتب و مناسبی بپوشید. لباس مناسب مصاحبه کاری باید با توجه به محیط یک ارگان یا سازمان انتخاب شود؛ زیرا هر محیط، یک نوع پوشش خاص را می‌طلبد. به جهت اهمیت موضوع انتخاب لباس، در ادامه این مقاله از پلازامگ نحوه انتخاب لباس مناسب مصاحبه شغلی را به شما توضیح خواهیم داد. همچنین در این مقاله می‌توانید درباره 10 سوال هوشمندانه که در مصاحبه‌های کاری از شما پرسیده می‌شود بخوانید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

دلیل اهمیت انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه استخدامی

همانطور که گفتیم انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه کاری موضوع بسیار مهمی است که هر فرد جویای کار باید به آن توجه ویژه داشته باشد. لباس مرتب و مناسب نشانه شان و منزلت یک فرد است و باعث می‌شود افرادی که او را برای اولین بار ملاقات می‌کنند، نظر مساعدتری نسبت به شخصیتش داشته باشند. این موضوع در اکثر شرایط و موقعیت‌ها صدق می‌کند و تاکنون برای همه ما پیش آمده است که فردی را صرفا بر اساس ظاهر و لباس‌های او قضاوت کرده‌ایم. البته این نوع نگرش به هیچ وجه مورد تایید نیست، اما واقعیتی است که در اکثر جوامع وجود دارد.

لباس مناسب مصاحبه کاری

در هنگام مصاحبه کاری اولین موردی که در نگاه اول نظر کارفرما را به خود جلب می‌کند، لباس‌های طرف مقابل است. یعنی در هنگام ورود به یک مکان، لباس شما معرف شخصیت شما است. این مسئله در مصاحبه‌های شغلی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا شانس استخدام یک فرد منظم و مرتب از یک فرد نامرتب و با لباس‌های نامناسب، بسیار بیشتر است. البته قابلیت‌ها و توانایی‌های یک فرد نیز در این امر بسیار تعیین‌کننده هستند و تنها پوشیدن لباس مناسب در مصاحبه شغلی نمی‌تواند تضمین‌کننده استخدام او باشد.

به عنوان مثال اگر بخواهید در یک شرکت بزرگ و معتبر وارد شوید، مسلما باید پوشش رسمی و مناسبی داشته باشید و در خور آن مکان لباس بپوشید. قطعا هیچ کارفرما یا رئیسی دوست ندارد افرادی بد لباس و نامرتب را استخدام کند. بنابراین برای آنکه بتوانید در نگاه اول، مقبول و متشخص به نظر برسید، باید در مصاحبه شغلی خود به صورت مرتب و رسمی ظاهر شوید. با انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه استخدامی می‌توانید شانس خود را برای پذیرش و استخدام، افزایش دهید. به همین دلیل است که انتخاب و پوشیدن لباس مناسب برای مصاحبه شغلی بسیار حائز اهمیت است و باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

لباس مناسب مصاحبه شغلی برای آقایان

حال که میزان اهمیت انتخاب لباس برای مصاحبه کاری را درک کردید، در این بخش شما را با نکات مهم برای پوشیدن لباس در مصاحبه استخدامی آقایان آشنا خواهیم کرد. در لباس پوشیدن برای مصاحبه کاری باید به چندین نکته ساده اما مهم توجه کنید تا بتوانید شانس خود را برای استخدام افزایش دهید. اما چگونه برای مصاحبه کاری لباس بپوشیم؟ این سوالی است که در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد.

پوشیدن کت و شلوار

کت و شلوار یک پوشش رسمی و مرتب برای مصاحبه‌های کاری است که اولین و بهترین گزینه برای لباس مناسب مصاحبه در نظر گرفته می‌شود. کت و شلوار باید دقیقا قالب و اندازه تن شما باشد؛ یعنی نه آنقدر تنگ باشد که نتوانید تکان بخورید و نه آنقدر گشاد باشد که در آن گم شوید. پس برای مصاحبه شغلی، کت و شلواری بپوشید که فیت تنتان باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید سادگی پارچه و رنگ کت و شلوار است. رنگ کت و شلوار شما باید رنگ‌های تیره‌ای چون مشکی، سرمه‌ای، خاکستری یا نوک مدادی باشد؛ هرگز از رنگ‌های شاد و روشن برای کت و شلوار مصاحبه کاری استفاده نکنید؛ زیرا این رنگ‌ها رسمی نبوده و برای محیط کاری مناسب نیستند.

لباس مصاحبه کاری موفق

پارچه کت و شلوار نیز باید کاملا ساده باشد و ترجیحا سعی کنید از پوشیدن کت و شلوار راه‌راه، مخمل کبریتی یا کتان اجتناب کنید. در برخی محیط‌هایی که نیازی نیست خیلی رسمی لباس بپوشید، می‌توانید از کت‌های اسپرت تیره نیز استفاده کنید. نکته‌ای که درباره دکمه کت شلوار وجود دارد این است که دکمه‌ها حتما باید بسته باشند، اما در هنگام نشستن باید آنها را باز کنید تا لباستان چروک نشود.

پیراهن مناسب

بهترین و مناسب‌ترین رنگ پیراهن برای زیر کت، رنگ سفید با آستین بلند است؛ زیرا سفید با هر رنگی از کت مطابقت دارد و برای مصاحبه‌های رسمی مناسب‌تر است. توجه داشته باشید که برای زیر کت خود از لباس‌های طرح‌دار چارخونه یا راه‌راه استفاده نکنید؛ زیرا پوشیدن اینگونه لباس‌ها برای محیط رسمی، مناسبتی ندارد. بنابراین بهترین رنگ لباس برای زیر کت، رنگ سفید ساده و قالب تن است. البته علاوه بر سفید می‌توانید از رنگ آبی روشن و ملایم نیز استفاده کنید، اما به شرطی که با رنگ کت و شلوارتان مطابقت داشته باشد.

استفاده از کراوات

در فرهنگ کشور ما استفاده از کراوات تنها در مراسم عروسی رایج است، اما کراوات در برخی محیط‌های کاری نیز می‌تواند موجب برازندگی بیشتر شما شود. کراوات برای تمام مصاحبه‌های کاری مناسب نیست و استفاده از آن به محیطی که قرار است در آن حضور پیدا کنید، بستگی دارد. به عنوان مثال استفاده از کراوات در یک مصاحبه کاری برای امور مهندسی و پزشکی می‌تواند گزینه خوبی باشد و ظاهر شما را آراسته‌تر سازد، اما ضرورت و الزامی در آن وجود ندارد و کاملا اختیاری است. رنگ کراوات نیز باید متناسب با رنگ کت و شلوار باشد و طرح آن نیز شلوغ و پر نقش نباشد.

چگونه برای مصاحبه کاری لباس بپوشیم؟

کفش مناسب

برای پوشیدن کفش نیز باید دقت کافی داشته باشید و کفشی را انتخاب کنید که با رنگ کت و شلوار شما مطابقت داشته باشد. بهترین مدل کفشی که می‌توانید با کت و شلوار بپوشید، کفش آکسفورد در رنگ‌های تیره و ترجیحا مشکی است. این نوع کفش برای مصاحبه کاری بسیار مناسب است و در آراستگی شما تاثیر بسزایی دارد.

نکته مهمی که در خصوص کفش باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما کفشی تمیز و واکس زده بپوشید و از پوشیدن کفش کهنه یا کثیف خودداری کنید. کفش تمیز و مرتب نیز به اندازه کت و شلوار و رنگ آن اهمیت دارد. نکته مهم دیگر درباره کفش این است که هیچگاه با کت و شلوار و لباس‌های رسمی از کفش‌های کتونی و کالج بدون جوراب استفاده نکنید.

جوراب مردانه

جوراب نیز یکی از فاکتورهای مهم دیگر در رابطه با لباس مناسب مصاحبه شغلی است. همیشه سعی کنید رنگ جورابتان از رنگ کت و شلوارتان تیره‌تر باشد. هیچگاه از جوراب‌های رنگ روشن مانند سفید و کرم برای مصاحبه کاری استفاده نکنید. علاوه بر این نیز جوراب شما نباید ساق کوتاه باشد، به طوری که وقتی می‌نشینید، پاهایتان دیده شود. سعی کنید از جوراب‌های ساده و بدون طرح استفاده کنید تا شکیل‌تر به نظر برسید.

نکات مهم برای پوشیدن لباس در مصاحبه استخدامی

اکسسوری های مردانه

اکسسوری‌های مردانه نیز تاثیر بسزایی در آراستگی ظاهری یک فرد برای مصاحبه کاری دارند. به عنوان مثال اگر برای مصاحبه کاری باید مدارک تحصیلی و رزومه کاری خود را به همراه داشته باشید، داشتن یک کیف دستی چرمی در اندازه متوسط می‌تواند ظاهر شما را چند برابر آراسته‌تر و مرتب‌تر نشان دهد. هیچگاه مدارک مهم خود را بدون کیف در دست نگیرید؛ زیرا این کار جذابیت شما در دید طرف مقابل را به شدت کاهش می‌دهد.

اکسسوری دیگری که برای مصاحبه کاری می‌تواند مناسب باشد، انتخاب ساعت مچی مناسب است که می‌تواند تاثیر زیادی بر جذابیت ظاهری شما داشته باشد. توجه داشته باشید که صفحه ساعتتان نباید خیلی بزرگ باشد و اگر بند چرمی دارد باید با رنگ کت و شلوار شما منطبق و ترجیحا تیره باشد.

لباس مناسب مصاحبه کاری برای خانم ها

تیپ مصاحبه کاری خانم‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و انتخاب لباس مناسب مصاحبه برای یک خانم بسیار دشوارتر از یک آقا است. خانم‌ها معمولا برای لباس پوشیدن، محدودیت دارند و باید در نوع پوشش خود دقت نظر بیشتری داشته باشند. لباس مناسب مصاحبه شغلی خانم‌ها معمولا لباس‌های اداری و ساده‌ای هستند که برازنده و شایسته مقام یک زن در محیط کاری باشند. در این بخش نیز نکات مهم درباره لباس مناسب مصاحبه شغلی خانم‌ها را به شما توضیح خواهیم داد.

انتخاب مانتوی مناسب

پوشیدن مانتوی مناسب یکی از مهم‌ترین نکاتی است که یک خانم برای انتخاب لباس مناسب مصاحبه شغلی باید به آن توجه کند. سعی کنید برای مصاحبه کاری خود از مانتوهای اداری در رنگ‌های تیره مانند مشکی، سرمه‌ای و خاکستری استفاده کنید. مانتوی شما باید قالب تنتان باشد و قد آن نیز خیلی بلند یا کوتاه نباشد. از پوشیدن مانتوهای تنگ در مصاحبه کاری خودداری کنید؛ زیرا مانتوی تنگ برای محیط‌های کاری مناسب نیست و تاثیر منفی بر آراستگی شما خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که برای مصاحبه کاری از مانتوی بدون دکمه و جلو باز استفاده نکنید؛ زیرا این مدل مانتوها برای محیط کاری طراحی نشده‌اند و به هیچ وجه حالت رسمی و اداری ندارند.

لباس مناسب مصاحبه سفارت

شلوار مناسب

مانتوهای اداری اغلب به همراه شلوار دوخته می‌شوند و نیازی نیست برای مانتوی خود، شلواری جداگانه تهیه کنید. اما سعی کنید از شلوارهای پارچه‌ای و راسته استفاده کنید؛ یعنی شلوار شما نه تنگ باشد و نه گشاد. نکته مهمی که درباره انتخاب شلوار مناسب برای مصاحبه کاری وجود دارد این است که هیچگاه در محیط کاری و رسمی نباید از شلوار جین استفاده کنید. شلوار جین، حالت اسپرت دارد و تیپ شما را از حالت رسمی خارج می‌کند. بنابراین باید سعی کنید برای مصاحبه کاری خود از شلوارهای پارچه‌ای رنگ تیره استفاده کنید.

پوشیدن مقنعه

برای مصاحبه کاری باید حتما از مقنعه مرتب و مشکی استفاده کنید. هیچگاه برای حاضر شدن در یک مصاحبه کاری با محیطی اداری و رسمی از شال و روسری استفاده نکنید. مقنعه برای اینگونه محیط‌ها بسیار مناسب و شکیل است و حالت رسمی‌تری دارد. رنگ مقنعه نیز باید با رنگ مانتوی شما مطابقت داشته باشد، اما ترجیحا سعی کنید از مقنعه مشکی یا سرمه‌ای استفاده کنید. اندازه مقنعه نیز نکته دیگری در انتخاب مقنعه مناسب برای مصاحبه کاری است. مقنعه‌ای که می‌پوشید نباید خیلی کوتاه یا خیلی بلند باشد، به طوری که آراستگی شما را به هم بریزد. بنابراین در انتخاب مقنعه به رنگ و سایز آن توجه داشته باشید.

لباس مناسب برای مصاحبه کاری

کفش و جوراب مناسب

انتخاب کفش و جوراب مناسب نیز یکی دیگر از نکاتی است که در هنگام حضور در یک مصاحبه کاری باید به آنها توجه ویژه داشته باشید. کفش شما در بهترین حالت ممکن باید کمی پاشنه (حداکثر 5 سانتی‌متر) داشته باشد. سعی کنید در مصاحبه کاری از پوشیدن کفش‌های اسپرت مانند کفش کتونی یا پاشنه تخت خودداری کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که پاشنه کفش شما نباید به قدری بلند باشد که تعادل خود را از دست بدهید و یا صدای زیادی در محیط ایجاد کنید. رنگ کفش نیز ترجیحا باید مشکی و در طیف رنگ‌های تیره باشد. تمیزی کفش نیز نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. برای جوراب نیز می‌توانید از جوراب شیشه‌ای مشکی استفاده کنید.

نکات ظاهری

علاوه بر نکات مربوط به انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه شغلی باید به برخی نکات مهم درباره ظاهر خود نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال برای حضور در یک مصاحبه کاری مهم نباید زیاد آرایش داشته باشید. آرایش شما باید بسیار کمرنگ و لایت باشد؛ زیرا محیط اداری اصول و ضوابط خاص خود را دارد.

نکته مهم دیگر این است که در مصاحبه کاری نباید لاک داشته باشید؛ زیرا لاک زدن در محیط‌های رسمی و کاری ایران مرسوم نیست. عدم استفاده از عطرهای تند نیز نکته مهم دیگری است که باید به آن توجه کنید؛ زیرا سلیقه افراد در انتخاب بوی عطر با یکدیگر متفاوت است و ممکن است بوی عطر شما، مصاحبه‌کننده را اذیت کند. علاوه بر آن نیز در مصاحبه کاری سعی کنید تا حد امکان از جواهرات و زیورآلات استفاده نکنید. در بهترین حالت می‌توانید یک ساعت مچی ساده و یک انگشتر در دست داشته باشید.

چگونه برای مصاحبه شغلی لباس بپوشیم؟

جمع بندی

ما در این مقاله نحوه انتخاب لباس مناسب مصاحبه کاری آقایان و خانم‌ها را به شما توضیح دادیم. همانطور که خواندید، آراستگی و لباس یکی از فاکتورهای مهم و موثر در پذیرش شما برای یک شغل محسوب می‌شوند. هر فرد برای حضور در یک مصاحبه کاری باید مناسب با چارچوب‌های آن محیط، لباس خود را انتخاب کند. علاوه بر پوشیدن لباس مرتب، فاکتورهای دیگری نیز برای حاضر شدن در یک مصاحبه شغلی باید در نظر گرفته شوند.

لباس شما در ابتدا معرف شخصیت شماست، اما پس از آن، نوع ادبیات و گویشتان در شناخت نسبی مصاحبه‌کننده از شما بسیار موثر است. یعنی آرام و شمرده صحبت کردن، لحن محترمانه و استفاده از کلمات رسمی نیز در هنگام صحبت بسیار اهمیت دارند. پس سعی کنید برای حضور در یک مصاحبه شغلی علاوه بر انتخاب لباس مناسب، به رفتار و گویش خود نیز توجه ویژه داشته باشید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood