آموزش روش های آزاد کردن حافظه آیفون و آیپد ؛ چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟

آموزش روش های آزاد کردن حافظه آیفون و آیپد ؛ چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کاربران دستگاه‌های هوشمند اپل ممکن است گاهی با مشکل پر شدن حافظه مواجه شده و به دنبال خالی کردن حافظه گوشی اپل یا آزاد کردن حافظه آیفون و آیپد باشند. خوشبختانه روش‌هایی برای پاک کردن حافظه ایفون و آیپد وجود دارد.

اگر شما هم یکی از کاربران گوشی‌های اپل هستید و حافظه آیپد یا آیفون شما پر شده است، بهتر است برای خالی کردن حجم زیادی آیفون یا آیپد، روش‌های این مقاله را امتحان کنید. اما چطور بدانیم که چه قدر فضا در دستگاه iOS باقی مانده است؟ در واقع اگر حافظه دستگاه پر باشد، هنگام بروزرسانی سیستم عامل iOS و دانلود اپلیکیشن‌های جدید ممکن است با مشکل مواجه شوید. به این ترتیب، بهترین راه برای جابجا کردن فایل‌های مورد نظر خود و همچنین خالی کردن حافظه گوشی اپل چیست؟ اگر شما هم به دنبال روش خالی کردن حافظه ایفون هستید، می‌توانید این مقاله از پلازامگ را دنبال کنید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

روش های آزاد کردن حافظه آیفون

در این قسمت مراحلی به عنوان روش های خالی کردن حافظه آیفون یا آیپد معرفی می‌شوند که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید پاسخ سوال‌هایی از این دست را بیابید: چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم؟ چگونه فضای حافظه ی آیفون و آیپد خود را آزاد کنیم؟

کل حافظه استفاده شده را بررسی کنید

در ادامه ترفندهایی برای خالی کردن حافظه آیفون را آموزش می‌دهیم. برای اطلاع از میزان حافظه استفاده شده باید ابتدا وارد تنظیمات (Settings) شوید و سپس به قسمت General و بعد Device Storage بروید. در بالا، یک نمودار رنگی خواهید دید که نشان می‌دهد هر اپلیکیشن چه‌قدر از فضای دستگاه را اشغال کرده است. لازم نیست دقیقاً تمام اعداد و ارقام را درک کنید. برای بروزرسانی سیستم عامل iOS به 5 گیگابایت حافظه آزاد نیاز خواهید داشت. اگر می‌خواهید برای گرفتن هر تعداد عکس دلخواه خود و نصب کردن تعداد زیادی اپلیکیشن جدید، حافظه کافی داشته باشید، حداقل 2 گیگابایت حافظه خالی نگه دارید. بنابراین، هنگام آزاد کردن حافظه آیفون یا آیپد، حداقل 2 گیگابایت را در نظر داشته باشید.

خالی کردن حافظه گوشی اپل

لطفاً توجه داشته باشید که وقتی به حافظه آزاد و حافظه استفاده شده اضافه می‌کنید، تغییری در کل اندازه حافظه گوشی ایجاد نمی‌شود؛ زیرا این حافظه شامل حافظه استفاده شده توسط سیستم عامل نیست.

اپلیکیشن های سنگین را پیدا کنید

برای خالی کردن حافظه گوشی اپل می‌توانید برنامه‌های سنگین را پیدا کنید. اگر به پایین قسمت Storage یا همان حافظه بروید، فهرستی از تمام اپلیکیشن‌های خود را به ترتیب میزان حافظه‌ای که اشغال کرده‌اند، مشاهده خواهید کرد. هر اپلیکیشن را انتخاب کنید، یک صفحه جدید به نمایش درخواهد آمد که میزان حافظه استفاده شده را در دو بخش نشان می‌دهد: میزان حافظه استفاده شده توسط خود اپلیکیشن (به رنگ خاکستری روشن در بالا) و میزان حافظه استفاده شده توسط داده‌ها و فایل‌های اپلیکیشن. برای مثال، اپلیکیشن Podcasts ممکن است 1.63 گیگابایت به طور کلی حافظه را اشغال کند: 25.3 گیگابایت برای اپلیکیشن و 1.6 گیگابایت برای داده‌ها و فایل‌ها.

گاهی این اطلاعات به شما کمک می‌کند و متوجه می‌شوید که برای پاک کردن حافظه ایفون یا ایپد لازم نیست اپلیکیشن‌ها را جابجا یا حذف کنید و از میزان فضای اشغال شده توسط آن برنامه‌ها مطلع می‌شوید.

پاك كردن حافظه ايفون

اپلیکیشن های بی استفاده را پیدا کنید

برای آزاد کردن حافظه آیفون، اپلیکیشن‌هایی را که بدون استفاده مانده‌اند، پیدا کنید. در همان قسمت Storage برنامه‌های بی استفاده را پیدا کنید؛ زیرا پیدا کردن آن‌ها در این قسمت راحت‌تر از نمایشگر گوشی است. در این قسمت اگر با اپلیکیشن‌هایی مواجه می‌شوید که نیازی به آن‌ها ندارید، آن برنامه مورد نظر را لمس کرده و گزینه Delete App را انتخاب کنید. اگر اپلیکیشنی را خریده‌اید، بعد از پاک کردن می‌توانید بدون پرداخت هزینه، دوباره از اپ استور آن را دانلود کنید.

برای پاک کردن اپلیکیشن‌ها از نمایشگر گوشی، انگشت خود را روی اپلیکیشن نگه دارید. برنامه‌ها شروع به تکان خوردن می‌کنند و یک X کوچک روی هر آیکون ظاهر می‌شود. ایکس (X) کوچک را فشار داده و گزینه Delete را لمس کنید.

اما اگر می‌خواهید اپلیکیشنی را بدون پاک کردن تنظیمات آن به صورت موقتی غیرفعال کنید، می‌توانید آن برنامه را Offload کنید. با انجام این کار، اپلیکیشن در نمایشگر شما باقی می‌ماند، اما باید دوباره گزینه Re-download را انتخاب کنید تا دوباره نصب شود. برای انجام این کار اپلیکیشن مورد نظر را در فهرست Storage پیدا کنید، آن را لمس کرده و گزینه Offload App را انتخاب کنید.

برای خالی کردن حافظه گوشی اپل همچنین می‌توانید برای حذف خودکار اپلیکیشن‌هایی که اغلب استفاده نمی‌کنید، این مسیر را دنبال کنید: ابتدا وارد تنظیمات (Settings) و سپس قسمت General و بعد iPhone Storage شوید و گزینه Enable را در Offload Unused Apps فعال کنید تا برنامه‌های بی استفاده به صورت خودکار آفلود شوند.

فضای اشغال شده توسط تصاویر و ویدئوها را بررسی کنید

تصاویر اغلب بیش از تصور کاربران، فضا اشغال می‌کنند. برای رفع این مشکل مستقیم به سراغ اپلیکیشن آن بروید. ابتدا این مسیر را دنبال کنید: وارد تنظیمات (Settings) شده و سپس به قسمت General و بعد Device Storage بروید. اکنون اپلیکیشن Photos را پیدا کنید تا ببینید که چه قدر از فضا را اشغال کرده است. اگر در اینجا بیش از 1 گیگابایت حافظه استفاده شده دارید، برای پاک کردن حافظه ایفون یا آیپد بهتر است تصاویر و ویدئوها را به خدمات حافظه Cloud منتقل کنید تا بتوانید آن‌ها را از دستگاه خود حذف کنید.

اگر گوگل اکانت یا حساب کاربری گوگل دارید، راحت‌ترین گزینه این است که از Google Photos استفاده کنید. اپلیکیشن آن را دانلود کرده و وارد شوید. سپس وارد Settings و بعد Back up & sync شوید. اکنون گزینه Back up & sync را فعال یا On کنید. حتماً اطمینان حاصل کنید که گوگل فوتوز (Google Photos) به اپلیکیشن Photos دستگاه شما دسترسی دارد. در این صورت، اگر آنلاین باشید تمام تصاویری که با گوشی خود می‌گیرید، به صورت خودکار در Google Photos ذخیره یا بکاپ می‌شوند. گوگل حافظ ذخیره نامحدود تصاویر را از طریق Google Photos فراهم می‌کند، البته فقط به شرطی که تصاویر را به صورت فشرده با حجم 16 مگابایت ذخیره کنید.

چگونه حافظه آیفون را خالی کنیم

همچنین می‌توانید اپلیکیشن Photos آیفون خود را از طریق Dropbox یا هر خدمات حافظه و ذخیره دیگری که مبتنی بر Cloud باشد، آفلود (Offload) کنید. وقتی تصاویر آیفون یا آیپد خود را به خدمات Cloud خود منتقل کردید، چند بار بررسی کنید که حتما به Cloud منتقل شده باشند. سپس برای آزاد کردن حافظه آیفون از تصاویر این مسیر را دنبال کنید: وارد Albums و سپس Recently Deleted شوید. گزینه Select را لمس کرده و بعد گزینه Delete All یا همان حذف همه را انتخاب کنید. انجام این کار باعث می‌شود که فضای اشغال شده توسط تصاویر، آزاد شود. در غیر این صورت فضا آزاد نخواهد شد؛ زیرا دستگاه iOS تا 30 روز تصاویر را برای مواقعی که تغییر عقیده بدهید، نگه می‌دارد.

همچنین می‌توانید تصاویر با رزولوشن پایین را در گوشی خود و رزولوشن بالا را در iCloud نگه دارید. برای این منظور، وارد Settings شده و به قسمت Photos رفته و سپس گزینه Optimize iPhone Storage را تیک بزنید.

روش خالي كردن حافظه ايفون

فوتو استریم را غیرفعال کنید

فوتو استریم (Photo Stream) یک روش راحت برای به اشتراک گذاشتن تصاویر در میان دستگاه‌های iOS است. فوتو استریم را در دستگاه‌های اپل خود فعال یا On کنید تا هر بار دو دستگاه اپل به یک شبکه وای فای وصل هستند، تصاویر گرفته شده در یک دستگاه مانند آیفون، در دستگاه دیگر مانند آیپد ظاهر شود.

فوتو استریم ویژگی کاربردی است، اما اپل امکان آپلود حداکثر 25 هزار تصویر را در هر ماه فراهم می‌کند؛ بنابراین ممکن است فضای زیادی را اشغال کند. اگر ذخیره کردن تصاویر در یک دستگاه برای شما کافی است، می‌توانید با وارد شدن به قسمت Settings و سپس Photos و بعد Upload to My Photo Stream، گزینه Photo Stream را غیرفعال یا Off کنید.

چگونه فضای حافظه ی آیفون و آیپد خود را آزاد کنیم؟

آهنگ های اضافی را حذف کنید

فایل‌های چند رسانه‌ای مانند فایل‌های صوتی و تصویری نیز فضای زیادی را اشغال می‌کنند. دو راه برای حذف فایل‌های صوتی و تصویری وجود دارد: از طریق تنظیمات و از داخل اپلیکیشن.

برای پاک کردن حافظه ایفون و حذف آهنگ‌های اضافی به روش اول، به قسمت Settings و سپس General و بعد Device Storage و بعد Music بروید. در پایین توضیحاتی در مورد آهنگ‌ها و آلبوم‌های ذخیره شده در گوشی دیده خواهد شد. اکنون می‌توانید با کشیدن صفحه نمایش به سمت چپ، آهنگ‌ها و آلبوم‌های اضافی را پاک کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه Edit چند آهنگ و آلبوم را همزمان حذف کنید.

آزاد کردن حافظه آیفون

برای حذف آهنگ‌ها از داخل اپلیکیشن، برنامه Music را باز کنید. سپس وارد Library شده و بعد به قسمت Downloaded Music بروید. در این قسمت آهنگ‌هایی را که فضا اشغال کرده‌اند، مشاهده خواهید کرد. اگر می‌خواهید یک آلبوم کامل را حذف کنید، آن را لمس کنید. سپس یک منو ظاهر خواهد شد که شامل گزینه Delete from library است. همین کار را برای آهنگ‌های مورد نظر خود در یک آلبوم می‌توانید انجام بدهید و گزینه Remove را برای حذف آن لمس کنید.

اگر می‌خواهید دوباره آن آهنگ را به دستگاه خود برگردانید، اپلیکیشن Music را باز کرده و وارد Library شوید. آهنگ یا آلبوم مورد نظر خود را پیدا کرده و با لمس کردن آیکون فلش Cloud در سمت راست، آن آهنگ را دوباره دانلود کنید.

همچنین اگر می‌خواهید هزاران آهنگ در دسترس داشته باشید، از خدمات پخش موسیقی مانند Spotify استفاده کنید. اما دقت کنید که اگر بخواهید آن آهنگ‌ها را به صورت آفلاین ذخیره کنید و گوش بدهید، ممکن است فضای زیادی از دستگاه را اشغال کنند.

پیام های اضافی را حذف کنید

اگر پیام‌های اضافی در دستگاه خود دارید و این پیام‌ها برای شما اهمیت چندانی ندارند، برای آزاد کردن حافظه آیفون می‌توانید آن‌ها را حذف کنید. البته اگر حذف شدن خودکار پیام‌ها برای شما مهم نباشد، می‌توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید که پیام‌ها به صورت خودکار حذف شوند. برای انجام این کار به قسمت Settings و سپس Messages و بعد Message History بروید و گزینه ذخیره پیام‌ها به مدت 30 روز یا یک سال را انتخاب کنید.

حافظه پنهان مرورگر خود را خالی کنید

برای خالی کردن حافظه گوشی اپل می‌توانید حافظه پنهان یا Cache مرورگر Safari یا هر مرورگر دیگری را در دستگاه خود پاک کنید. برای انجام این کار در مرورگر Safari به قسمت تنظیمات رفته و وارد Safari شوید. سپس گزینه Clear History and Website Data را انتخاب کنید تا حافظه پنهان یا Cache پاک شود.

برای پاک کردن حافظه پنهان Chrome در سیستم عامل iOS، این اپلیکیشن را باز کنید و سه نقطه گوشه سمت راست پایین را لمس کرده و History را انتخاب کنید. سپس گزینه Clear Browsing Data را لمس کنید تا همه حافظه پنهان پاک شود یا گزینه Edit را انتخاب کنید تا سایت‌های بخصوص را به انتخاب خود پاک کنید. همچنین می‌توانید وارد Settings و سپس Privacy شوید و بعد Clear Browsing Data را لمس کنید تا تاریخچه مرورگر، کوکی‌ها و اطلاعات سایت، تصاویر و فایل‌های پنهان، پسوردهای ذخیره شده و داده‌های به صورت خودکار ذخیره شده را پاک کنید.

جمع بندی

برای داشتن حافظه کافی در آیفون یا آیپد خود لازم است مراحل خالی کردن حافظه گوشی اپل یا پاک کردن حافظه ایفون را انجام دهید. به همین منظور، این مقاله روش‌های آزاد کردن حافظه آیفون و آیپد را برای کاربران دستگاه‌های اپل مورد توجه قرار داد. با این حال، اگر سوال یا نظری در این مورد دارید، می‌توانید در بخش دیدگاه‌های پلازامگ با ما همراه باشید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads