هاروارد در قلب  ایران، تهران

هاروارد در قلب  ایران، تهران
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

آرزوی هر کسی است که وارد دانشگاه هاروارد شود.

ورود به هاروارد و گذراندن دوره‌ای با کیفیتی در حد هاروارد کمی سخت و دست‌نیافتنی به‌نظر می‌رسد. اما تیم CS50x ایران به این رویا جامه عمل به تن کرده است. CS50 را علاقه‌مندان علوم کامپیوتر  در تمام دنیا می‌شناسند و هر ساله منتظر برگزاری آن هستند.

امسال دومین سالی است که CS50x در ایران برگزار می‌‌شود؛ دورۀ علوم کامپیوتر هاروارد در قلب ایران، توسط تیم حرفه‌‌ای CS50 ایران.

علاقه‌مندان علوم کامپیوتر می‌دانند که این دوره فضای خشک آموزشی ندارد و شرکت‌کنندگان برنامه‌نویسی را در فضای مفرح تجربه می‌کنند. دورۀ بین‌المللی CS50 بدون هیچ پیش‌نیازی به علاقه‌مندان مبانی علوم کامپیوتر و زبان‌های برنامه‌نویسی آموزش می‌دهد. شرکت‌کنندگان CS50 در پایان تاحدودی به‌زبان‌های پایتون، C، JS … مسلط خواهند شد و می‌توانند مسیر برنامه‌نویسی خود را به‌صورت تخصصی مشخص کنند.

فهرست عناوین مقاله:

کمی دربارۀ CS50

اواسط دهۀ 2000 میلادی، گروه علوم کامپیوتر هاروارد تشکیل شد و هدف این گروه برگزاری دوره‌های مرتبط با علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی بود. این گروه دوره‌های مختلفی را در دانشگاه بین‌المللی هاروارد برگزار کرد، اما 2 دورۀ CS50 و Puzzle Day بیش از دیگر دوره‌ها مورد استقبال قرار گرفت و محبوب شد. در هر 2 دوره مبانی علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی تدریس می‌شود.

محبوبیت CS50 تا جایی پیشرفت که دانشگاه دیگری در آمریکا نیز میزبان این رویداد شد، دانشگاه یِل که افرادی مانند بیل کلینتون، جورج بوش، جان کری و … از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشگاه یِل از سال 2015 شروع به برگزاری این دوره کرد؛ در دورۀ CS50 دانشگاه یِل علاوه‌بر دانشجویان، دانش‌آموزان دبیرستانی نیز امکان حضور دارند. به این ترتیب دورۀ CS50 یکی از دوره‌های بزرگ و پرطرفدار در سطح بین‌المللی شد.

CS50 تا جایی محبوب شد که مارک زاکربرگ، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل فیسبوک در یکی از دوره‌های آن سخرانی کرد. زاکربرگ که دانشجوی سابق هاروارد بود، از CS50 به عنوان دوره‌ای منحصر‌به‌فرد در علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی یاد کرد.

پازل‌دی

پازل‌دی

هدف رویداد پازل‌دی، به چالش کشیدن شرکت‌کنندگان است. در این رویداد 6 روزه، گروه علوم کامپیوتر معماهایی را طرح می‌کنند و از شرکت‌کنندگان می‌خواهند که راه‌حل‌های خود را برای حل معما ارائه دهند.

شرکت در رویداد پازل‌دِی به صورت انفرادی و گروهی امکان‌پذیر است. برگزارکنندگان زمان معینی را برای حل معما اعلام می‌کنند و افراد و گروه‌ها در پایان مهلت تعیین‌شده باید پاسخ خود را ارسال کنند. در صورتی که پاسخ ارسالی را گروه علوم کامپیوتر تایید کند، به شرکت‌کننده گواهی بین‌المللی تعلق می‌گیرد.

اولین رویداد پازل‌دی ایران، تهران پاردایس‌هاب ۹۸

هدف دورۀ CS50

هدف از برگزارکنندگان دورۀ CS50 آشنایی با مبانی علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی است و تفکر الگوریتمی مهم‌ترین مهارتی که به دست می‌آورند. عدم نیاز به آشنایی با مباحث برنامه‌نویسی از نکات مهم دورۀ CS50 است و باعث شده که بین علاقه‌مندان به علوم کامپیوتر در دنیا محبوب شود و افراد برای شرکت در آن لحظه‌شماری می‌کنند.

برگزاری CS50 هاروارد در ایران

حدود ۲ سال قبل گروهی در ایران، به نام CS50XIran، تصمیم گرفتند که این دورۀ پرطرفدار هاروارد را در ایران برگزار کنند. تیم سی‌اس فیفتی ابتدا دورۀ پازل‌دِی را برگزار کرد و شرکت‌کنندگان را به چالش کشید و به این ترتیب سعی کرد و سعی کرد مهارت مشتاقان یادگیری را افزایش دهد.

جالب است بدانید که در سال گذشته میلادی، تیم ایران در بین 167 کشور که رویداد پازل‌دِی را برگزار می‌کنند، مقام چهارم را به دست آورد؛ که نشان‌دهنده تعدد افراد علاقه‌مند به یادگیری برنامه‌نویسی و البته علوم کامپیوتر است.

تیم CS50 ایران، پس از برگزار کردن چند دوره رویداد پازل‌دِی، با تیم هاروارد برای برگزاری CS50 در ایران مذاکره کردند، بالاخره تیم هاروارد موافقت خود را اعلام کرد و دورۀ CS50 در ایران با وجود پاندمی کرونا البته به‌شکل غیرحضوری و آنلاین برگزار شد.

خوشبختانه با وجود پاندمی، CS50 طبق استاندارهای هاروارد برگزار شد و مانند دورۀ پازل‌دِی علاقه‌مندان ایرانی از آن استقبال کردند.

مدرس CS50 ایران

CS50 هاروارد در صورتی مجوز برگزاری را در کشورهای دیگر می‌دهد که مدرس آن علاوه‌بر گذراندن دورۀ CS50x، دورۀ  CS50 educator را نیز گذارنده باشد. خوشبختانه امیرحسین فروغی، مدرس CS50 ایران، این دوره‌ها را در هاروارد گذرانده است؛ CS50x در 2017 و CS50 educator در 2019. (گواهی دوره‌های فروغی در وبسایت اختصاصی هاروارد قابل مشاهده و بررسی است.)

بنابراین این دوره به زبان فارسی و مدرس تاییدشده از سوی هاروارد برگزار می‌شود. البته بدیهی است که دانش سطحی زبان انگلیسی برای درک مفاهیم نیاز است.

تصاویری از دوره پاییز پاییز سال گذشته علوم کامپیوتر هاروارد در ایران

دعوت مدرس هاروارد از ایرانیان برای شرکت در دوره CS50 ایران

دیوید میلان (David J Malan) که سال‌ها مدرس اصلی CS50 هاروارد است، در یک ویدئو از علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی در ایران دعوت کرده که در دورۀ CS50 که توسط یکی از شاگردان خودش در ایران برگزار می‌شود، شرکت کنند. میلان از شرکت‌کنندگان ایرانی این دوره به عنوان بخش جدیدی از جامعۀ بین‌المللی CS50 هاروارد یاد کرد.

سرفصل‌های آموزشی در دوره CS50 ایران

بهتر است کمی با دورۀ CS50 هاروارد که قرار است در ایران نیز برگزار شود، آشنا شوید. سرفصل‌های دوره تابستانه CS50x در ایران مانند هاروارد است و تفاوتی ندارد. دانشجویان این دوره زبان‌های Scratch, C, Arrays, Algorithms, Memory, Data structures, python, SQL, Information را آموزش خواهند دید، که مجموعۀ کاملی برای علاقه‌مندان به علم برنامه‌نویسی است. به‌علاوه دانشجویان، تفکر حل مسئله را می‌آموزند که به آنها برای حل مسائل در برنامه نویسی به‌صورت کارآمد کمک می‌کند.

برای برگزاری این دوره باید امیرحسین فروغی و نیما سالارکیا تشکر کرد، چراکه برگزاری این رویداد بین‌المللی در ایران با همت و تلاش آن‌ها میسر شد. این دوره در تابستان ۱۴۰۰ به‌صورت آنلاین از تاریخ ۱۷ تیر تا ۳۰ شهریور در ۱۱ جلسه به همراه ۱۱ جلسه رفع اشکال با ۳ رویداد جذاب در روزهای پنجشنبه هر هفته برگزار خواهد شد.

 

مدرک معتبر از هاروارد

لازم‌به‌ذکر است که شرکت‌کنندگان دوره‌ی CS50 در ایران می‌توانند درصورت موفقیت در حل مسئله‌ها، گواهی CS50 دانشگاه هاروارد را دریافت نمایند.

مدرک معتبر از هاروارد

شرکت در این دوره به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

علاقه‌مندان به علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی با شرکت در این دوره به صورت پایه‌ای و مطابق با استاندارهای یک دانشگاه بین‌‌المللی مانند هاروارد آموزش خواهند دید، که فرصت بی‌نظیری است. دانشجویان علوم کامپیوتر و برنامه‌نویسی با شرکت در دورۀ CS50 ایران مباحث تئوریک را به صورت عملی و شهودی درک می‌کنند و برای ورود به بازار کار آماده خواهند شد. شرکت در دورۀCS50  ایران را به کارآفرینان و مدیران کسب‌وکارهای مختلف پیشنهاد می‌شود، چراکه با شرکت در این دوره و آموزش تفکر الگوریتمی در حل مسائل مربوط به کسب‌وکارها رویکرد متفاوت و کارآمدی خواهند داشت.

 

برگزاری این رویداد بین‌المللی افتخار بزرگی برای جامعۀ برنامه‌نویسان ایران است و خوش‌بختانه حمایت از این دوره باعث شد که برگزارکنندگان به برگزاری این دوره در سال‌های آینده تشویق شوند. شرکت در این رویداد قدم بزرگی برای ورود به دنیای برنامه‌نویسی و پیوستن به جامعۀ بین‌المللی CS50 است. برای ثبت‌نام و شرکت در این دوره می‌توانید به نشانی CS50x.ir/summer2021 مراجعه کنید.

همچنین شما می‌توانید درهنگام ثبت‌نام از کدتخفیف PlazaMag استفاده کنید تا از تخفیف ۹۰ هزارتومانی بهره‌‌مند شوید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400