بهترین فیلم های علمی تخیلی ؛ از هوش مصنوعی تا سفر در زمان

بهترین فیلم های علمی تخیلی ؛ از هوش مصنوعی تا سفر در زمان
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلم های علمی تخیلی همواره طرفداران خود را داشته و ژانری محبوب در سینما به حساب می‌آیند. در این مقاله، با چند فیلم سینمایی علمی تخیلی برتر و داستان آن‌ها آشنا خواهیم شد.

فیلم های علمی تخیلی از دیرباز در تاریخ سینما ساخته شده‌اند و طرفداران زیادی دارند. در فیلم های علمی تخیلی پدیده‌های علمی‌ و تخیلی‌ای به تصویر کشیده می‌شوند که کاملا دانشمندان اثبات نکرده‌اند؛ پدیده‌هایی مانند وجود زندگی در خارج از زمین، دنیای بیگانه‌ها، حس ششم و سفر در زمان. در این فیلم‌ها، عموما شاهد وسایلی پیشرو مانند سفینه‌های فضایی، روبات‌ها و تکنولوژی‌های دیگر هستیم. فیلم‌های علمی تخیلی اغلب برای نشان‌دادن مسائل سیاسی و اجتماعی به‌کار می‌روند و موضوعات فلسفی مانند وضعیت بشر را بررسی می‌کنند.

این ژانر از زمان سینمای صامت وجود داشته است. یکی از نمونه‌های اولیه فیلم های علمی تخیلی در سینما، فیلم Metropolis محصول سال 1927 است. بعد از فیلم 2001: A Space Odyssey به کارگردانی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) و محصول سال 1968، فیلم‌های علمی تخیلی را بیشتر جدی گرفتند. در اواخر دهه 1990 و بعد از انتشار فیلم Star Wars، فیلم های علمی تخیلی که با بودجه‌های کلان و جلوه‌های ویژه بسیار ساخته می‌شدند در بین عموم به‌شدت محبوب گشتند.

بهترین فیلم های علمی تخیلی
hhhhh

بهترین فیلم های علمی تخیلی


شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ما در دوره طلایی سینمای فیلم های علمی تخیلی زندگی می‌کنیم. در قرن حاضر، فیلم های علمی تخیلی زیادی ساخته شده و هنوزهم ساخته می‌شود؛ اما مهم‌تر از آن، این است که تعداد زیادی از این فیلم‌ها اتفاقا فیلم‌های خوب و ماندگاری هم هستند.

در دامه با 20 عنوان از بهترین فیلم های علمی تخیلی‌ ساخت‌شده قرن بیست‌ویکم آشنا می‌شویم. البته باید دقت کنید فیلم‌های ابرقهرمانی در این فهرست جای نگرفته‌اند. اگرچه فیلم‌های ابرقهرمانی هم برخی از ویژگی‌های فیلم های علمی تخیلی را دارند، امروزه فیلم های ابرقهرمانی در ژانری جدا قرار می‌گیرند.

فیلم های علمی تخیلی پر از ایده هستند و هرکدام از فیلم‌هایی که درادامه می‌آیند، موضوعی جدید به ما ارائه می‌دهند که می‌تواند ذهن ما را بازتر کند. این بهترین ویژگی فیلم های علمی تخیلی است. به‌همین‌دلیل، معتقدیم فیلم‌های زیر بهترین فیلم های علمی تخیلی در قرن بیست‌ویکم هستند.

فیلم علمی و تخیلی هوش مصنوعی (A.I. Artificial Intelligence)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2001 استیون اسپیلبرگ  100 میلیون دلار 235.9 میلیون دلار 7.2 هالی جوئل آزمنت، جود لا، برندن گلیسون، ویلیام هرت، فرانسیس اوکانر و جاستینا ماچادو

ساخت فیلم Artificial Intelligence یا «هوش مصنوعی» با کارگردانی و تهیه‌کنندگی استنلی کوبریک شروع شد؛ اما کوبریک در سال 1995 و چهار سال قبل از مرگش این پروژه را به اسپیلبرگ سپرد. این موضوع، موضوعی عجیب است؛ چرا که کوبریک کارگردانی بدبین بود و اسپیلبرگ دقیقا نقطه مقابل اوست. این فیلم با الهام از داستان پینوکیو ساخته شده و درواقع، نسخه روباتیک پینوکیو در میان فیلمهای علمی تخیلی برتر است.

فیلم دانی دارکو (Donnie Darko)

لیست فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDb بازیگران
2001 ریچارد کلی 4.5 میلیون دلار 7.5 میلیون دلار 8 جیک جیلنهال، جنا ملون، درو بریمور، مگی جیلنهال، کاترین راس

لیست فیلم های علمی تخیلی را با فیلم Donnie Darko ادامه می‌دهیم. فیلم دانی دارکو با امتیاز 86% از منتقدین در میان بهترین فیلم های علمی و تخیلی قرار دارد. ریچارد کلی (Richard Kelly)، کارگردان فیلم، از سال 1997 به محض فارغ‌التحصیلی از مدرسه فیلمسازی، نوشتن فیلمنامه را آغاز کرد. 3 سال بعد استودیو Flower Films بودجه لازم را در اختیار وی گذاشت و ساخت یکی از فیلمهای علمی تخیلی برتر تاریخ آغاز شد.

داستان فیلم در مورد نوجوانی پردردسر به نام دانی دارکو است. دانی در اکتبر سال 1988، پس از یک فرار و تصادف عجیب، با شخصی به نام فرانک ملاقات می‌کند. فرانک شخصی در لباس خرگوش است که به دانی می‌گوید دنیا 28 روز دیگر به پایان می‌رسد، و او را ترغیب می‌کند دست به اعمال مجرمانه‌ای بزند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ سینما ؛ از شوالیه ...
تیم پلازا مگ14 تیر 1400 15:10
thumbnail
بهترین فیلم های ابرقهرمانی 2018 تا 2021 ؛ از ونوم تا بیوه ...
نسترن امین زاده07 تیر 1400 20:00

فیلم های علمی تخیلی ماتریکس (The Matrix)

فیلمهای علمی تخیلی برتر

نام فیلم سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB
The Matrix 1999 لانا و لیلی واچوفسکی 63 میلیون دلار 465 میلیون دلار 8.7
The Matrix Reload 2003 لانا و لیلی واچوفسکی 127 تا 150 میلیون دلار 740 میلیون دلار 7.2
The Matrix Revolution 2003 لانا و لیلی واچوفسکی 110 تا 150 میلیون دلار 427 میلیون دلار 6.8

مجموعه فیلم‌های ماتریکس را بی هیچ شک و شبه‌ای می‌توان جزء بهترین فیلم های اکشن علمی تخیلی دانست. گرچه این مقاله به بررسی فیلمهای علمی تخیلی برتر سال 2000 به بعد می‌پردازد، اما می‌توانیم با کمی ارفاق و چشم‌پوشی نام قسمت اول مجموعه فیلم‌های ماتریکس را نیز در لیست فیلم های علمی تخیلی بگنجانیم. این مجموعه 3 بازیگر اصلی دارد: کیانو ریوز (Keanu Reeves) در نقش نئو، کری-آن ماس (Carrie-Anne Moss) در نقش ترینیتی و لورنس فیشبرن (Laurence Fishburne) در نقش مورفیوس.

داستان فیلم‌های ماتریکس در فضایی روایت می‌شود که خلق هوش مصنوعی توسط انسان سبب شکل‌گیری ماشین‌هایی خودمختار و آگاه شده و بشر را درون یک واقعیت مجازی به نام ماتریکس زندانی کرده‌اند. هر از چند گاهی یک نفر از این ماتریکس فرار می‌کند و توسط هوش مصنوعی تحت تعقیب قرار می‌گیرد. ماتریکس یکی از فرنچایزهای محبوب جهان است که طرفداران بسیاری دارد. همچنین وعده هایی برای ساخت قسمت چهارم ماتریکس نیز داده شده است که از اینجا می توانید درمورد آن بیشتر بخوانید.

فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2004 میشل گوندری 20 میلیون دلار 72.3 میلیون دلار 8.3 جیم کری، کیت وینسلت، مارک روفالو، کیرستن دانست، الیجاه وود و تام ویلکینسون

این شاهکار سینمایی را می‌توان به‌نوعی فیلم علمی تخیلی «پنهان» نامید. ویژگی‌های فیلم های علمی تخیلی در این فیلم درواقع داستان اصلی فیلم را کامل می‌کنند. اختیار پاک‌کردن حافظه با روش‌های علمی در این فیلم بستری برای داستانی عاشقانه و تکان‌دهنده فراهم می‌کند.

کیت وینسلت (Kate Winslet) و جیم کری (Jim Carrey) نقش‌های اصلی این فیلم را ایفا کرده‌اند. فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک علاوه بر اینکه در میان فیلمهای علمی تخیلی برتر دنیا قرار دارد، در فهرست بهترین فیلم‌های عاشقانه هم قرار گرفته است. برای آشنایی با بهترین فیلم‌های عاشقانه به این مطلب مراجعه کنید.

فیلم سینمایی علمی تخیلی اثر پروانه‌ای (The Butterfly Effect)

بهترین فیلم علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2004 اریک برس 13 میلیون دلار 96.8 میلیون دلار 7.6 اشتون کرچر، ایمی اسمارت، ملورا والتز، الدن هنسون، لوگن لرمان، ویلیام لی اسکات

برای همه ما پیش آمده که آرزو کرده‌ایم ای کاش بتوانیم برای انجام یک سری تغییرات به گذشته بازگردیم، کاری انجام دهیم و یا سخنی بگوییم. فیلم اثر پروانه‌ای بهترین فیلم علمی تخیلی در این ژانر است. ایوان پسرجوانی است که می‌تواند به گذشته بازگردد و اتفاقات را تغییر دهد. هرچند که این تغییرات اثراتی دور از انتظار دارند.

نام فیلم برگرفته از “اثر پروانه‌ای” در نظریه آشوب است. این نظریه به این امر اشاره می‌کند که تغییری کوچک می‌تواند مسبب ایجاد تغییرات بسیار بزرگ در آینده شود. قسمت دوم و سوم این فیلم به ترتیب در سال‌های 2006 و 2009 اکران شدند. تماشای این فیلم به همه دوستداران ژانر علمی تخیلی توصیه می‌شود، پس حتما در لیست فیلم های علمی تخیلی خود نام این فیلم را نیز بگنجانید.

فیلم سینمایی علمی تخیلی فرزندان انسان (Children of Men)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2006 آلفونسو کوارون 76 میلیون دلار 70 میلیون دلار 7.9 کلایو اوون، جولیان مور، مایکل کین، چوتل اجیوفور، چارلی هانم، کلر هوپ آشیتی و پم فریس

گرچه فیلم Children of Men یا «فرزندان انسان» فروش زیادی نداشت اما یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی به‌حساب می‌آید. داستان این فیلم در سال 2027 می‌گذرد و زنان دیگر نمی‌توانند بچه‌ای به‌دنیا بیاورند. در زمانی که همه امیدهای بشر از بین رفته، زنی به‌نام کی با بازی کلر هوپ اشیتی (Clare-Hope Ashitey) به‌گونه‌ای درک‌ناپذیر باردار می‌شود. مردی به‌نام تئو با بازی کلایو اوون (Clive Owen) مأموریت دارد تا از این زن و آخرین امید بشر محافظت کند. این فیلم روایتی دلخراش و جالب و عمیقا احساسی دارد. بیش از 10 سال از انتشار فیلم «فرزندان انسان» می‌گذرد و تبدیل به یکی از کلاسیک‌های این ژانر و یکی از برترین فیلمهای علمی تخیلی شده است.

فیلم علمی و تخیلی آفتاب (Sunshine)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2007 دنی بویل 40 میلیون دلار 32 میلیون دلار  7.2 کیلین مورفی، کریس ایوانز، رز بیرن، میشل یئو، کلیف کرتیس، تروی گاریتی، هیرویوکی سانادا، بندیکت وانگ

داستان فیلم Sunshine یا «آفتاب» درباره گروهی از فضانوردان است که باید به مأموریتی مهم و خطرناک بروند و آن نجات خورشید است. تأثیرات روانی این سفر منجر به مشکلاتی می‌شود. کیلین مورفی (Cillian Murphy) و کریس ایوانز (Chris Evans) گروه بازیگران خوبی را تشکیل داده‌اند و به نقش‌های سطحی‌شان شخصیت بخشیده‌اند. فیلم آفتاب موضوعاتی در فیزیک و علم و مذهب را بررسی می‌کند. این فیلم در گیشه با شکست روبه‌رو شد؛ اما نقدهای مثبتی گرفت و در نتیجه جزء بهترین فیلم های علمی تخیلی محسوب می‌شود.

فیلم سینمایی علمی تخیلی منطقه (District 9)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2009 نیل بلومکمپ 30 میلیون دلار 210.8 میلیون دلار 7.9 شارلتو کاپلی، جیسون کوپ، دیوید جیمز و ونسا هیوود

فیلم District 9 یا «منطقه 9» اولین فیلم بلند کارگردان آفریقایی، نیل بلومکمپ بود. این فیلم، که از بهترین فیلم های اکشن و علمی تخیلی به شمار می‌رود، نه‌تنها به فیلمی پرفروش تبدیل شد؛ بلکه در مراسم اسکار یکی از مدعیان جایزه بهترین فیلم هم بود. این فیلم ترکیبی خیره‌کننده از سینمای اکشن و نقد بی‌پرده جامعه در بستری علمی تخیلی است. نکته جالب این فیلم آن است که در آن آدم‌فضایی‌ها شاید رفتار انسانی‌تری از خود انسان‌ها دارند.

مهاجران فضایی بی‌خانمان در این فیلم که در منطقه‌ای ویرانه و خارج از شهر سکنی گزیده‌اند، استعاره‌ای دردآور است که حتی امروزه هم به جوامع ما می‌تواند مرتبط شود. متأسفانه دو فیلم بعدی بلومکمپ، یعنی Elysium و Chappie، به بیراهه رفتند و موفقیت فیلم اول او را کسب نکردند. ولی اگر به دنبال لیست فیلم های علمی تخیلی برتر هستید، حتما نام فیلم منطقه 9 را به خاطر بسپارید.

فیلم ماه (Moon)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2009 دانکن جونز 5 میلیون دلار 9.8 میلیون دلار 7.9 سام راکول، بندیکت وانگ، دومینیک مک الیگوت و کایا اسکودلاریو

فیلم بعدی در میان فیلمهای علمی تخیلی برتر، فیلم ماه است. در همان سالی که نیل بلومکمپ با فیلم District 9 وارد سینما شد، کارگردان بااستعداد دیگری هم به نام دانکن جونز با فیلم تأثیرگذار Moon یا «ماه» به سینما آمد. داستان این فیلم درباره فضانوردی به نام سم با بازی سم راکول (Sam Rockwell) است. او تنها کارمند ایستگاهی فضایی است که به‌زودی قرارداد سه‌ساله‌اش تمام خواهد شد و به خانه برمی‌گردد؛ اما قبل از آنکه به خانه برود با اتفاقی مهلک روبه‌رو می‌شود. فیلم ماه همچنان یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ است که تا‌به‌حال دیده‌ایم.

فیلم علمی و تخیلی جاده (The Road)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2009 جان هیلکات 25 میلیون دلار 27.6 میلیون دلار 7.2 ویگو مورتنسن، کدی اسمیت-مک‌فی و رابرت دووال

فیلم‌های آخرالزمانی معمولا جایگاه ویژه‌ای در لیست فیلم های علمی تخیلی دارند. فیلم The Road یا «جاده» به‌خوبی براساس رمانی به‌همین نام نوشته کورمک مک‌کارتی ساخته شده است. در جهانی آخرالزمانی، پدری باید از پسرش درمقابل آدم‌خوارها محافظت کند. آن‌ها تصمیم می‌گیرند به‌سمت جنوب بروند تا جای بهتری برای زندگی پیدا کنند. اگر شما هم تصمیم دارید، وارد این جاده شوید باید بدانید این فیلم برایتان تجربه‌ای دلخراش و تأثیرگذار خواهد بود؛ و البته همین امر شبب شده این فیلم تبدیل به یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ سینما شود.

فیلم سینمایی علمی تخیلی پیشتازان فضا (Star Trek)

فیلم سینمایی علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDb بازیگران
2009 جی جی آبرامز 150 میلیون دلار 386 میلیون دلار 7.9 کریس پاین، زکری کینتو، آنتون یلچین، جیمی بنت، جان چو

یکی از فرنچایزهای بسیار موفق در ژانر علمی تخیلی، فرنچایز پیشتازان فضا است. این فرنچایز با سریال Star Trek در سال 1966 قدم به عرصه وجود گذاشت. امروزه فرنچایز پیشتازان فضا شامل 7 سریال تلویزیونی اسپینآف، 2 سریال انیمیشنی و 13 فیلم سینمایی است. این 13 فیلم همگی می‌توانند در لیست بهترین فیلم های سینمایی علمی تخیلی قرار گیرند، ولی از آنجایی که معرفی همه آنها نیازمند مقاله‌ای جداگانه است، ما در این مطلب فقط یکی از آنها، فیلم سینمایی پیشتازان فضا محصول سال 2009 را بررسی می‌کنیم.

بهترین فیلم علمی تخیلی در فرنچایز پیشتازان فضا از دیدگاه منتقدین فیلم Star Trek 2009 است. منتقدین به این فیلم امتیاز 94% را داده‌اند که در نوع خود امتیازی بسیار عالی محسوب می‌شود. داستان این قسمت در مورد بازگشت به گذشته و آشنایی با مسافران سفیه فضایی انترپرایز در مجموعه اصلی است. اگر شما هم از طرفدران این فرنچایز محبوب و تماشایی هستید، خبر خوش اینکه فیلم جدید پیشتازان فضا در حال ساخت است و تاریخ اکران آن ژوئن 2023 اعلام شده است.

فیلم علمی و تخیلی تلقین (Inception)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2010  کریستوفر نولان 160 میلیون دلار 828.3 میلیون دلار 8.8  لئوناردو دی‌کاپریو، کن واتانابه، جوزف گوردون لویت، ماریون کوتیار

یکی دیگر از بهترین فیلم‌ های علمی تخیلی فیلم Inception یا «تلقین» به کارگردانی کریستوفر نولان است. این فیلم که جست‌وجویی فوق‌العاده در رؤیا و ناخودآگاه است، از جهاتی کامل‌ترین فیلم نولان تا‌به‌امروز ، و در صدر فهرست فیلمهای علمی تخیلی برتر، به‌حساب می‌آید. این فیلم داستان گروهی است که استخراج‌کننده رؤیا هستند؛ یعنی هنگام خواب از ذهن آسیب‌پذیر افراد برای استخراج اطلاعات استفاده می‌کنند. این گروه را فردی به نام دام کاب با بازی لئوناردو دی کاپریو رهبری می‌کند و حالا مأموریتی سخت‌تر دارد و آن گذاشتن ایده در ذهن افراد است.

فراتر از سکانس‌های اکشن و هیجان‌انگیز، اینسپشن فیلمی با ایده‌هایی درباره طبیعت، واقعیت و خودآگاه رمزآلود انسان است و بدین ترتیب توانسته وارد لیست فیلم های علمی تخیلی برتر جهان شود.

در ویدئو بالا می‌توانید تریلر فیلم Inception را تماشا کنید.

فیلم سینمایی علمی تخیلی کد منبع (Source Code)

فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2011 دانکن جونز 31.9 میلیون دلار 147.3 میلیون دلار 7.5 جیک جیلنهال، میشل موناهن، ویرا فارمیگا، جفری رایت

فیلم کد منبع نیز یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی جهان است که داستان آن در یک حلقه زمانی مداوم رخ می‌دهد. کالتر استیونز، سربازی آمریکایی است که باید با سفر در زمان و تکرار چندباره یک حلقه زمانی، عامل انفجار قطار را بیابد. این فیلم را می‌توانیم بهترین فیلم علمی تخیلی بدانیم، زیرا نظرات مثبتی از سوی منتقدین و بینندگان دریافت کرده و در گیشه نیز بسیار خوب عمل کرده است.

فیلم علمی و تخیلی لوپر (Looper)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2012 ریان جانسون 30 میلیون دلار 176.5 میلیون دلار 7.4 بروس ویلیس، جوزف گوردون-لویت، امیلی بلانت، جف دانیلز

لیست فیلم های علمی تخیلی را با فیلم Looper ادامه می‌دهیم. داستان اصلی فیلم Looper (لوپر) که در سال 2044 اتفاق می‌افتد، درباره گروه تبهکاری است که برای افرادی از آینده کار می‌کنند. در این فیلم، به یکی از جذاب‌ترین مضمون‌های فیلم های علمی تخیلی یعنی سفر در زمان پرداخته شده و به خوبی با ژانر اکشن ادغام شده است. بروس ویلیس (Bruce Willis) و جوزف گوردون-لویت (Joseph Gordon-Levitt) نقش یک شخصیت را در زمان جوانی و پیری بازی می‌کنند. Looper که روایتی جالب، احساسی و اکشن دارد، یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی به‌حساب می‌آید.

فیلم علمی و تخیلی او (Her)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2013 اسپایک جونز 23 میلیون دلار 48.3 میلیون دلار 8  واکین فینیکس، امی آدامز، رونی مارا، اولیویا وایلد و اسکارلت جوهانسون

فیلم Her یا «او» یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی است که با ژانر عاشقانه ادغام شده و در فهرست بهترین فیلم‌های عاشقانه هم قرار گرفته است. داستان این فیلم در سال 2025 رخ می‌دهد و روایتی از زندگی مردی منزوی به‌نام تئودور با بازی واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) است. تئودور عاشق سیستم‌عاملی با هوش مصنوعی به‌نام سامانتا با صدای اسکارلت جوهانسون (Scarlet Johansson) می‌شود. این فیلم در هشتاد‌و‌ششمین مراسم اسکار جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را دریافت کرد. فیلم Her، در میان بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیا، جست‌وجویی در معانی تنهایی و روابط انسان است. اگر دوست دارید اندکی چاشنی عشق به فیلمهای علمی تخیلی برتر بیفزایید، از فیلم او غافل نشوید.

فیلم طلوع سیاره میمون‌ها (Dawn of the Planet of the Apes)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2014 متر یوز 235 میلیون دلار 710.6 میلیون دلار 7.6  اندی سرکیس، جیسون کلارک، گری الدمن، کری راسل

فیلم سینمایی Dawn of the Planet of the Apes (طلوع سیاره میمون‌ها) درادامه فیلم Rise of the Planet of the Apes محصول سال 2011 ساخته شده است. در این فیلم، از یکی سو بیشتر انسان‌ها ازطریق ویروسی مرگ‌بار نابود شده‌اند و از سوی دیگر انسان‌ها باید با جامعه رو‌به‌رشد میمون‌های جهش‌یافته مبارزه کنند. این فیلم داستانی گیرا و هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده دارد؛ به‌همین‌دلیل، در لیست فیلم های علمی تخیلی برتر قرار گرفته است. در سال 2017 نیز، فیلم War for the Planet of the Apes درادامه این سری فیلم‌ها اکران شد که آن هم فیلم موفقی در ژانر علمی تخیلی است.

 

فیلم علمی و تخیلی لبه فردا (Edge of Tomorrow)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2014 داگ لیمان 178 میلیون دلار 370.5 میلیون دلار 7.9 تام کروز، امیلی بلانت، بیل پاکستون، برندن گلیسون و مدلین منتاک

داستان فیلم Edge of Tomorrow یا «لبه فردا» همانند اکثر فیلم های علمی تخیلی در آینده رخ می‌دهد. در داستان این فیلم، بیشتر اروپا را نژادی بیگانه نابود کرده است. سربازی به‌نام ویل کیج با بازی تام کروز که تجربه جنگ ندارد، به‌دستور مافوقانش مجبور می‌شود به عملیاتی علیه بیگانگان ملحق شود. او در این جنگ می‌میرد؛ اما به‌وسیله حلقه زمانی به گذشته و روزی برمی‌گردد که جنگ را شروع کرده بود. او به این صورت هربار که می‌میرد، دوباره به عقب برمی‌گردد و زنده می‌شود و هربار چیزهایی هم در خاطرش می‌ماند. در فیلم لبه فردا مضمون‌های سفر در زمان و حمله بیگانگان به زمین ادغام شده است و همین هم آن را آن‌قدری جذاب کرده تا در فهرست فیلمهای علمی تخیلی برتر قرار گیرد.

فیلم میان ستاره‌ای (Interstellar)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2014 کریستوفر نولان 165 میلیون دلار 677.5 میلیون دلار 8.6 متیو مک‌کانهی، ان هتوی، جسیکا چستین، بیل ایروین

Interstellar یکی دیگر از فیلم‌های کریستوفر نولان است که قطعا در فهرست فیلمهای علمی تخیلی برتر جای دارد. ماجرای این فیلم درباره فضانوردانی است که ازطریق کرم‌چاله‌ای سفر می‌کنند تا سیاره‌ای مسکونی بیابند. این فیلم ترکیبی از مباحث فیزیک نجومی و مسائل محیط‌زیستی و موضوعات خانوادگی است. این فیلم به‌نوعی احساسی‌ترین فیلم نولان هم به‌حساب می‌آید. فیلم بین‌ستاره‌ای در فهرست بهترین فیلم‌های فلسفی سایت پلازامگ هم قرار گرفته که برای خواندن مقاله آن می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

فیلم علمی و تخیلی اکس ماکینا (Ex Machina)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2014 الکس گارلند 15 میلیون دلار 36.9 میلیون دلار  7.7 دامنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر، اسکار آیزاک و سونویا میزونو

بعد از نوشتن فیلمنامه‌های فوق‌العاده‌ای مانند 28Days Later، الکس گارلند فیلم Ex Machina یا «فراماشین» را به‌عنوان اولین تجربه کارگردانی‌اش می‌سازد. داستان این فیلم درباره برنامه‌نویس جوان و 26 ساله به‌نام کالب اسمیث با بازی دامنل گلیسون (Domhnall Gleeson) است که برای شرکت «بلوبوک»، محبوب‌ترین موتور جست‌وجوی وب جهان، کار می‌کند. او به طور اتفاقی برنده مسابقه‌ای می‌شود و جایزه آن گذراندن یک هفته‌ در ویلایی خصوصی واقع در کوهستان است که به مدیرعامل اجرایی بااستعداد و منزوی شرکت، ناتان بیتمن، با بازی اسکار آیزاک (Oscar Isaac) تعلق دارد؛ اما به‌محض ورود به ویلا، کالب متوجه می‌شود ناتان او را برای شرکت در آزمون تورینگ (روشی برای سنجش میزان هوشمندی ماشین) انتخاب کرده و وظیفه او ارزیابی و سنجش خصوصیات هوش مصنوعی پیشرفته است. گارلند در این فیلم به مضامینی مانند خودآگاهی، یکتایی و هوش مصنوعی می‌پردازد. این فیلم جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را گرفته است.

فیلم مکس دیوانه : جاده خشم (Mad Max: Fury Road)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2015 جورج میلر 154.6 تا 185.1 میلیون دلار 378.9 میلیون دلار 8.1 تام هاردی، شارلیز ترون، نیکولاس هولت

فیلم Mad Max: Fury Road چهارمین بازسازی از مجموعه فیلم‌های مد مکس است که 30 سال بعد از آخرین فیلم این مجموعه ساخته و اکران شد. این فیلم آخرالزمانی و اکشن نیز، یکی دیگر از فیلمهای علمی تخیلی برتر در سال‌های اخیر است.

داستان فیلم درباره مردی به نام مکس روکاتانسکی با بازی تام هاردی (Tom Hardy) است که به نیروهای ایمپریتر فیوروسا با بازی شارلیز ترون (Charlize Theron) می‌پیوندد تا در تعقیب‌و‌گریزهای متوالی جاده‌ای از دست رهبر شروری به‌نام ایمورتان جو با بازی هیو کیز-برن (Hugh Keays-Byrne) و نیروهایش فرار کنند.

 

فیلم سینمایی علمی تخیلی مریخی (The Martian)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2015 ریدلی اسکات 108 میلیون دلار 630.2 میلیون دلار 8 مت دیمون، جسیکا چستین، کریستن ویگ، جف دانیلز

تماشای فیلم The Martian یا «مریخی» که در ارتباط با علم دیدی خوش‌بینانه دارد، بسیار لذت‌بخش است. داستان فیلم درباره فضانوردی با بازی مت دیمون (Matt Damon) است که باید از مریخ به خانه برود. در این فیلم، شاهد تلاش این فضانورد برای بقا هستیم. به‌نوعی می‌توان گفت فیلم مریخی بهترین فیلم اسکات بعد از سال‌هاست. بازیگران فیلم و تصاویر آن عالی هستند. مریخی پیام مهمی را به ما می‌دهد و آن این است که علم می‌تواند برایمان خوب و مفید باشد.

 

فیلم جنگ ستارگان (Star Wars: The Force Awakens)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2015 جی. جی. آبرامز 306 میلیون دلار 2.068 میلیارد دلار 7.9 جان بویگا، دیزی ریدلی، آدام درایور، اسکار آیزاک

فیلم Star Wars: The Force Awakens یا «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» پرفروش‌ترین فیلم از مجموعه‌های فیلم‌های جنگ ستارگان است. این فیلم همچنین پرفروش‌ترین فیلم سال 2015 است. دو دنباله دیگر از این فیلم در سال‌های 2017 و 2019 ساخته شده‌اند. داستان این فیلم، 30 سال بعد از اتفاقات فیلم Return of the Jedi یا «بازگشت جدای» رخ می‌دهد. سری فیلم‌های جنگ ستارگان از معروف‌ترین و پرطرفدارترین فیلم‌ها در ژانر علمی تخیلی هستند.

فیلم سینمایی علمی تخیلی ظهور (Arrival)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2016 دنی ویلنوو 47 میلیون دلار 203.4 میلیون دلار 7.9 ایمی آدامز، جرمی رنر، فارست ویتاکر

یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی که اخیرا ساخته شده و موفق هم بوده، فیلم Arrival یا «ورود» است. Arrival یکی از فیلم‌هایی است که بعد از سال‌ها به ادبیات علمی تخیلی نزدیک شده و این موضوع عجیب هم نیست؛ چرا‌که این فیلم براساس داستان یکی از بهترین نویسنده‌های روز ژانر علمی تخیلی یعنی تد چیانگ (Ted Chiang) ساخته شده است. این فیلم شامل مضامینی پیچیده از ژانر علمی تخیلی است و تأثیرات این مضامین را بر نژاد بشر بررسی می‌کند. نه‌تنها ورود ازنظر ژانر علمی تخیلی در سطح بالایی قرار دارد؛ بلکه فیلمی هیجان‌انگیز و احساسی است. داستان این فیلم درباره زنی جوان و زبان‌شناسی برجسته به‌نام لوئیس با بازی ایمی آدامز (Amy Adams) است که اغلب اوقاتش را به تدریس در دانشگاه می‌گذراند. با فرودآمدن دوازده سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان ازجمله آمریکا جوّی پر از وحشت و ترس و ابهام بر دنیا حاکم می‌شود. ارتش آمریکا با‌توجه‌به سابقه لوئیس به‌سراغش می‌آید و درخواست همکاری می‌دهد تا شاید او بتواند با بیگانگان ارتباط برقرار کند.

در ویدئو بالا می‌توانید تریلر فیلم Arrival را تماشا کنید.

 

فیلم سینمایی علمی تخیلی بلید رانر (Blade Runner 2049)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2017 دنی ویلنوو 150 تا 185 میلیون دلار 260.5 میلیون دلار  8 رایان گاسلینگ، هریسون فورد، دیوید باتیستا، آنا د آرماس

شاید فیلم بلید رانر 2049، رؤیاگرایانه‌ترین فیلم در میان فیلمهای علمی تخیلی برتر در سال 2017 باشد. این فیلم ادامه‌ای بر فیلم Blade Runner محصول سال 1982 به کارگردانی رایدلی اسکات است که ویلنوو لایه‌های تازه‌ای به آن اضافه کرده است. اگرچه زمان این فیلم طولانی است (165 دقیقه)، ابدا خسته‌کننده نمی‌شود. فیلم بلید رانر 2049 مانند فیلم اصلی‌اش، در ژانر علمی تخیلی فیلم شاهکاری نیست؛ اما اثری است که تا سال‌ها درباره‌اش صحبت خواهیم کرد. داستان فیلم در سال 2049 می‌گذرد و درباره آدمی مصنوعی به‌نام کی با بازی رایان گاسلینگ (Ryan Gosling) است که برای اداره پلیس لس‌آنجلس به‌عنوان بلید رانر کار می‌کند و مأموریت دارد آدم مصنوعی‌های قدیمی و ازرده‌خارج را بازنشسته کند؛ یعنی آن‌ها را بکشد.

فیلم سینمایی علمی تخیلی نابودی (Annihilation)

بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2018 الکس گارلند 40 تا 55 میلیون دلار 43.1 میلیون دلار 6.9 ناتالی پورتمن، جنیفر جیسن لی، اسکار آیزاک، جینا رادریگز و تسا تامپسون

گارلند بعد از 4 سال از ساخت فیلم موفق Ex Machina با فیلم علمی تخیلی Annihilation یا «نابودی» بازهم به سینماها می‌آید. این فیلم که ترکیبی از ژانرهای ترسناک و علمی تخیلی است درباره گروهی سرباز است که وارد منطقه فاجعه‌آمیز زیست‌محیطی می‌شوند و تنها یک نفر از آن‌ها جان سالم به‌در می‌برد؛ اگرچه او نیز به‌شدت مجروح می‌شود. در‌این‌بین، همسر او با بازی ناتالی پورتمن (Natalie Portman) که زیست‌شناس است، همراه با گروهی از محققان زن به این منطقه می‌روند. گارلند موقعیت این زنان را چه ازنظر متافیزیکی و چه ازنظر درونی به نهایت وحشت می‌رساند. این فیلم هم یکی دیگر از .برترین فیلم‌ها در لیست فیلم های علمی تخیلی است.

فیلم علمی و تخیلی تنت (Tenet)

فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 کریستوفر نولان 200 میلیون دلار 363 میلیون دلار 7.5 جان واشنگتون، رابرت پتینسون، الیزابت دبیکی

فیلم تنت یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی اخیر بوده است که نگاه‌های بسیاری را به خود معطوف کرد و علی‌رغم اکران آن در شرایط کرونا، به فروش خوبی دست پیدا کرد و نظر مساعد منتقدان و صاحب نظران حوزه سینما را به خود جلب کرد و نقدها و نظرات زیادی را پیرامون خود ایجاد کرد. علاقمندان به این ژانر، فیلم تنت را یکی از فیلمهای علمی تخیلی برتر 2020 می‌دانند.

فیلم سینمایی علمی تخیلی تنت در رابطه با یک مامور مرده است که نقش او را دیوید واشینگتون (David Washington) بازی می‌کند. این مامور در «زندگی پس از مرگ» دوباره اجیر شده و به او یک ماموریت داده‌اند.مقصود از «زندگی پس از مرگ» مشخص نیست و این عبارت می‌تواند هم به یک آژانس یا سازمان اشاره داشته باشد و هم به زندگی پس از مرگ انسان. شخصیت‌های فیلم سینمایی Tenet در این «مکان جدید» در حال تلاش جهت جلوگیری از حادثه‌ بدی هستند که حتی از فاجعه هسته‌ای نیز به مراتب وحشتناک‌تر است. این شخصیت‌ها در «زندگی پس از مرگ»، زمان و مکان را به شکل جدیدی تجربه می‌کنند.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین فیلم های اکشن 2020 ؛ از Tenet تا Wonder Woman 1984
محمدجواد کعبی زاده15 تیر 1400 11:37
thumbnail
دانلود فیلم تنت (Tenet) با زیرنویس فارسی / نقد و بررسی ...
محمد امین سرافراز10 آذر 1399 09:45

جالب است بدانید کریستوفر نولان در پروسه تولید Tenet و نگارش فیلمنامه آن از مشاوره یک فیزیکدان سرشناس به نام کیپ تورن بهره گرفته است. کیپ تورن در پروژه پیشین نولان یعنی اینترستلار نیز به او مشاوره علمی داده و بر روی اعتبار علمی فیلمنامه نظارت دقیقی داشته است. لازم به ذکر است که در پروژه‌هایی مانند فیلم‌های اینترستلار، اینسپشن و تنت که با مفاهیمی چون زمان، سیاهچاله‌های فضایی و مفاهیم فیزیک انتزاعی سر و کار دارند، اهمیت مستدل بودن این اطلاعات دو چندان شده و تنها تکیه بر قوه تخیل نویسنده کافی نیست. فیلم تنت نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایده اولیه داستان از مفاهیم پایه فیزیک مانند بی‌نظمی و فروپاشی ذرات به دست آمده است.

فیلم سینمایی علمی تخیلی اسپوتنیک (Sputnik)

بهترین فیلم علمی تخیلی فانتزی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 اگور آبرامنکو 2.6 میلیون دلار 1 میلیون دلار 6.4 اکسانا آکینشاینا، فئودور بوندارچوک، پیوتر فیودوروف

یکی دیگر از فیلمهای علمی تخیلی برتر غیر انگلیسی زبان فیلم Sputnik 2020 به کارگردانی اگور آبرامنکو (Egor Abramenko) یکی از کارگردانان جوان و خوش سابقه روس است. این فیلم که در ژانر علمی تخیلی و ترسناک ساخته شده، در تاریخ 15 آوریل 2020 (27 فروردین 99) در آمریکا اکران شد. به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، اکران فیلم اسپوتنیک 2020 در روسیه و آمریکا به صورت آنلاین صورت پذیرفت.خوشبختانه فیلمهای روسی جایگاه خود را در  لیست فیلم های علمی تخیلی برتر دنیا پیدا کرده‌اند.

داستان فیلم اسپوتنیک در سال‌ 1983 میلادی و در بحبوحه جنگ سرد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی اتفاق می‌افتد. کنستانتین واشنیاکف و همکارش آرچنکو، از جمله فضانوردان شناخته شده شوروی هستند که برای انجام ماموریت به یکی از ایستگاه‌های فضایی روسیه اعزام می‌شوند. صحنه آغازین فیلم، آرچنکو و واشنیاکف را در سفینه فضایی به تصویر می‌کشد. با بروز اشکالی فنی و غیرمنتظره در تنظیمات سفینه، این دو فضانورد ناچار به سقوط آزاد با چتر نجات می‌شوند. آرچنکو در این حادثه جان خود را از دست داده و واشنیاکف نیز حافظه کوتاه مدت خود را از دست می‌دهد. موسسه اطلاعاتی شوروی به دنبال علل اتفاق این حادثه غیرمنتظره است. اما واشنیاکف که تنها بازمانده این سفینه فضایی است، از این حادثه چیزی را به خاطر نمی‌آورد.

فیلم سینمایی علمی تخیلی مرد نامرئی (The Invisible Man)

فیلم های علمی تخیلی 2020

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 لی ونل 7 میلیون دلار 143 میلیون دلار 7.1 الیزابت ماس، آلدیس هاج، استورم رید

یکی دیگر از فیلم های علمی تخیلی 2020 در ژانر روانشناسی و ترسناک فیلم مرد نامرئی به کارگردانی لی ونل است. جالب است که بدانید ساخت فیلم The Invisible Man در سال 2007 آغاز شد و پس از مدتی بنا به دلایلی متوقف شد سپس دوباره در سال 2016 پروسه ساخت آن آغاز شد و در سال 2020 به اکران رسید. فیلم مرد نامرئی یکی از فیلمهای علمی تخیلی برتر در ژانر وحشت است.

داستان فیلم علمی و تخیلی مرد نامرئی با اقتباس از رمانی به همین نام نوشته هربرت جورج ولز نویسنده انگلیسی و خالق رمان‌های مشهور علمی تخیلی ساخته شده است. داستان فیلم درباره زنی است به نام سیسلیا کاس که پس از ازدواج با یک محقق فعال در رشته نورشناسی، به زندانی او تبدیل می‌شود. سیسیلیا که از زندانی بودن و رفتارهای آزاردهنده همسرش، آدریان گریفین خسته شده است، تصمیم به فرار می‌گیرد. او قصد دارد برای فرار از طریق جنگل به خانه خواهرش، امیلی برود.

فیلم بیل و تد با موسیقی روبرو می‌شوند (Bill and Ted Face the Music)

بهترین فیلم های علمی تخیلی فانتزی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 دین پریسوت 25 میلیون دلار 38 میلیون دلار 6.1 کیانو ریوز، الکس وینتر، کرستن شال

یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی فانتزی که در سال 2020 اکران شد، سومین قسمت از مجموعه Bill and Ted Face the Music است.این فیلم با حال و هوای موزیکال و فانتزی خود روایتگر داستان جدیدی از ماجراهای بیل و تد است. شما می‌توانید نام هر سه قسمت مجموعه فیلم‌های بیل و تد را در لیست فیلم های علمی تخیلی ببنید.

بیل و تد که زمانی قرار بود دنیا را نجات دهند، حالا درگیر روزمرگی و زندگی معمولی هستند و از روزهای اوج و البته هدفی که داشتند، دور شده‌اند.‌ اما بار دیگر در جستجوی خودشان و هدفشان از زمان حال به سال‌ها بعد سفر می‌کنند تا آهنگی را که بالاخره در آینده ساخته‌اند و به شدت هم محبوب و معروف شده، از خودشان بدزدند و کمی زودتر از موعد اجرایش کنند!

فیلم سینمایی علمی تخیلی بلادشات (Bloodshot)

دانلود بهترین فیلم های علمی تخیلی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 دیوید اس ویلسون 45 میلیون دلار 37.3 میلیون دلار 5.7 وین دیزل، الیزا گونزالز، توبی کبل

در ادامه معرفی برترین فیلم های علمی تخیلی، به فیلم علمی تخیلی اکشن Bloodshot می‌رسیم. این فیلم های علمی تخیلی امریکایی براساس مجموعه کتاب‌های کمیکی ابرقهرمانانه به همین نام نوشته شده است. اولین سری از مجموعه کمیک Bloodshot در سال 1993 و در 110 جلد منتشر شد و تا کنون نیز بیش از 7.5 میلیون نسخه به فروش رسیده است.

داستان فیلم Bloodshot از این قرار است که ری گریسون (Ray Garrison) با بازی وین دیزل (Vin Diesel) به همراه همسرش به قتل می‌رسند؛ اما گریسون توسط یک گروه مخفی از دانشمندان دوباره زنده می‌شود. آن‌ها وضعیت گریسون را با فناوری نانو بهبود می‌بخشند و او به یک ابرقهرمان تبدیل می‌شود. گریسون حالا یک ماشین آدم‌کشی به نام بلادشات است. او در حالی که درکنار سایر ابرسربازان آموزش می‌بیند، چیزی را از زندگی قبلی خود به یاد نمی‌آورد؛ ولی وقتی حافظه او برمی‌گردد و شخصی که او و همسرش کشته را به یاد می‌آورد، از آنجا فرار کرده و به دنبال انتقام است. او بعدا متوجه می‌شود که توطئه‌های بیشتری از آنچه فکر می‌کرد وجود دارند.

فیلم علمی و تخیلی متصرف (Possessor)

فیلم های علمی تخیلی نتفلیکس

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 برندون کراننبرگ نامعلوم 901 هزار دلار 6.5  آندره‌آ ریسبرو، کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند،تاپنس میدلتون

فیلم علمی تخیلی 2020 متصرف یک فیلم ترسناک و علمی تخیلی محصول سال 2020 میلادی به نویسندگی و کارگردانی برندون کراننبرگ است. این فیلم تولید مشترک کشورهای انگلستان، ایالات متحده و کانادا است. فیلم Possessor پس از انتشار بسیار مورد تحسین منتقدان و مخاطبان قرار گرفت و یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی ترسناک محسوب می‌شود.

داستان فیلم در سال 2008 و در شهر تورنتوی خیالی روایت می‌شود. تاسیا یک متخصص تکنولوژی است که برای شرکتی به نام ترماتون کار می‌کند. تاسیا بیشتر با رئیسش گردر با بازی جنیفر جیسون های در ارتباط است، یک کهنه‌کار زمینه‌ی تکنولوژی، زمینه‌ای که تاسیا نیز تخصصش در آن است. قتل‌هایی که ترماتون انجام می‌دهد قابل ردیابی نیستند چرا که توسط افراد دیگری انجام می‌شوند. ماموران درون سر میزبان انتخاب شده قطعه‌ای را قرار می‌دهد و سپس تاسیا با استفاده از آن دستگاه که به آن فرد بدشانس متصل شده، کنترل بدن آن‌ها را در دست گرفته و قتل‌ها را انجام می‌دهد. به علاقمندان ژانر وحشت توصیه می‌کنیم حتما این فیلم را در لیست فیلم های علمی تخیلی و ترسناک برای دانلود قرار دهند.

فیلم علمی و تخیلی 2067

فیلم های علمی تخیلی ژنتیکی

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 سث لارنی نامعلوم نامعلوم 4.8  آندره‌آ ریسبرو، کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند،تاپنس میدلتون

فیلم 2067 اثری تولید استرالیا در ژانر علمی تخیلی و رمزآلود است که توسط کارگردان خوش آتیه سث لارنی ساخته شده است. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌ها در لیست فیلم های علمی تخیلی است که مورد توجه بسیاری از منتقدان و جشنواره‌های فیلم استرالیا قرار گرفت.

داستان این فیلم در سال 2067 اتفاق می‌افتدکه زمین به دلیل گرمایش جهانی رو به نابودی است. همه شهرها و کشورهای جهان کاملا از بین رفته‌اند، به جز یک شهر در استرالیا که به سختی هنوز سر پا مانده و اهالی این شهر با تولید اکسیژن مصنوعی با این تغیرات خودشان را وفق داده‌اند. ماجرای اصلی فیلم از جایی آغاز می‌شود که مقامات بلند پایه این شهر از کارگری ساده به نام ایتان وایت دعوت می‌کنند تا نزد آنها برود. آن‌ها ادعا می‌کنند از طریق دستگاهی که عملکردی شبیه به ماشین زمان دارد پیامی از آینده برای آنها فرستاده شده و در این پیام از آنها خواسته شده تا ایتان وایت را به آینده بفرستند. حال ایتان که همسرش هم سخت بیمار است، باید برای نجات بشریت به آینده سفر کند.

فیلم سینمایی علمی تخیلی پالم اسپرینگز (Palm Springs)

فیلم های علمی تخیلی جدید

سال ساخت کارگردان بودجه ساخت میزان فروش امتیاز IMDB بازیگران
2020 سث لارنی نامعلوم نامعلوم 4.8  آندره‌آ ریسبرو، کریستوفر ابوت، روسیف ساترلند،تاپنس میدلتون

یکی از بهترین فیلم های علمی تخیلی جدید که رنگ و بویی عاشقانه هم دارد فیلم پالم اسپرینگز است. پالم اسپرینگز یکی از فیلمهای علمی تخیلی برتر امریکایی است که در سال 2020 منتشر شد و طرفداران بسیاری نیز به خود جذب کرد.

داستان فیلم علمی و تخیلی Palm Springs درباره جوانی به نام نایلز است که به همراه دوست دخترش، میستی به یک عروسی در شهر پام اسپرینگز در جنوب کالیفرنیا رفته است. اما نایلز بر اثر اتفاقی عجیب در یک حلقه زمانی گیر می‌کند و بعد از اینکه خوابش می‌برد، دوباره در همان روز عروسی از خواب بیدار می‌شود. در این بین نایلز با دختری به نام سارا آشنا می‌شود که در واقع خواهر عروس است. این دو در گیر و دار آشنایی‌شان و اتفاقات خنده‌داری که برایشان پیش می‌آید، به دنبال راهی برای دور زدن این حلقه زمانی هستند.

سخن پایانی

بهترین فیلم های علمی تخیلی

در این مقاله، با بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیا آشنا شدیم و داستان آنان را بررسی کردیم. برخی از این فیلم‌ها به تازگی تولید شده‌اند و برخی دیگر قدیمی‌تر بودند اما زمان چیزی از محبوبیت آنان کم نکرده است. نظر شما درمورد فیلم‌های این لیست چیست؟ بهترین فیلم علمی تخیلی ای که دیده‌اید، چه بوده است؟ از دیدگاه شما جای کدام فیلم‌ها در این فهرست خالی است؟ شما می‌توانید در پایین همین صفحه و در بخش نظرات، دیدگاه‌هایتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران6 دیدگاه
ABCD
.
17 اسفند 1398، 21:25
پاسخ
0
0
پس 2001 ادیسه فضایی چی؟شاهکار استنلی کوبریک.پدر فیلم های علمی و تخیلی تاریخ سینما.سال ساخت 1968
مونا جلالی
.
18 اسفند 1398، 10:46
پاسخ
0
1
@ABCD
سلام و ممنون از نظر شما فکر می‌کنم مقدمه رو نخوندید. در این مقاله به فیلم‌های علمی تخیلی قرن 21 (یعنی از سال 2001 به بعد) پرداخته شده. اتفاقا به فیلم ادیسه فضایی در مقدمه اشاره شده است.
وحید
.
18 اسفند 1398، 19:33
پاسخ
0
0
مجموعه فیلم های مارول رو چرا نگفتی؟
مونا جلالی
.
19 اسفند 1398، 08:22
پاسخ
0
0
@وحید
فیلم های ابرقهرمانی در این مقاله قرار نگرفتن. ممنون از توجه شما
Ali
.
21 اسفند 1398، 18:17
پاسخ
1
1
ای کاش مثل تو رو داشتم باهم این فیلم ها را میدیدیم . ممنون
خانم X
.
22 فروردین 1399، 10:07
پاسخ
0
0
جای دانی دارکو، تقدیر، ماتریکس، پیشتازان فضا، کد منبع و اثر پروانه ای خالیه.
Tara
.
07 خرداد 1399، 02:04
پاسخ
0
0
فیلمایی با حس و حال equals معرفی کنید لطفا
نمایش 1 دیدگاه دیگر
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads