بهترین بازی های دورهمی گروهی و خانوادگی؛ از جرات و حقیقت تا مافیا

بهترین بازی های دورهمی گروهی و خانوادگی؛ از جرات و حقیقت تا مافیا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

انجام بازیهای دونفره و چند نفره خانوادگی و بازی های دورهمی و گروهی بزرگسالان در دوران قرنطینه می‌تواند باعث سرگرمی و نشاط شود. در ادامه چند مورد از بهترین بازی های گروهی خانگی را معرفی و آموزش خواهیم داد تا لحظات خوشی را به صورت دسته جمعی سپری کنید.

بازیهای چند نفره دورهمی می‌توانند مکمل خوبی برای دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی باشند. هر کدام از این بازی‌ها می‌توانند یک شب آرام و کسل‌کننده را به تجربه‌ای هیجان‌انگیز و فراموش‌نشدنی تبدیل کنند. در این بازی های دونفره و چند نفره خانوادگی می‌توان علاوه بر رقابت سالم، حتی مواردی را هم از دیگران یاد گرفت. بسیاری از این بازی‌ها نیاز به لوازم خاصی ندارند و به راحتی می‌توان شرایط را برای انجام آن‌ها فراهم کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین بازی های گروهی بزرگسالان و خانوادگی را با هم مرور کنیم. در این مطلب از پلازامگ هم می‌توانید با 13 نمونه از بهترین بازی های تخته‌ای سرگرم‌کننده آشنا شوید.

بازی های دورهمی بزرگسالان

آنچه در ادامه می‌خوانید:

بازی های دونفره و چند نفره خانوادگی

در این مطلب به 13 مورد از بهترین و محبوب‌ترین بازی های گروهی که می‌توانیم در کنار دوستان و مهمانی‌های خانوادگی انجام دهیم، می‌پردازیم. البته اگر به بازی های دونفره آنلاین نیز علاقه دارید می توانید به این مطلب از پلازامگ مراجعه نمایید.

1. بازی دو نفره «گل یا پوچ»

گل یا پوچ احتمالاً جزو اولین بازیهای چند نفره دورهمی است که همه ما یاد گرفتیم. این بازی که می‌تواند بین دو نفر و یا دو گروه انجام شود، یکی از محبوب‌ترین بازی های گروهی است. برای انجام این بازی باید یک شی کوچک را به عنوان گل انتخاب کنیم. یکی از گروه‌ها باید گل را در دست‌های خود پنهان کند و گروه مقابل حدس بزند که گل در کدام دست قرار دارد. بسته به تعداد نفراتی که در جریان بازی وجود دارند، ممکن است 2 دست مشت شده تا 10 و یا بیشتر در مقابلتان وجود داشته باشد که باید بین آن‌ها، جایگاه گل را حدس بزنید. در هر دست، گل به گروه برنده داده می‌شود تا بازی را ادامه دهد. گل یا پوج را می‌توان یکی از محبوب‌ترین بازی های دونفره خانگی محسوب کرد.

 

2. بازی خانوادگی «پانتومیم»

بازی های دسته جمعی

پانتومیم یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین بازی های دورهمی بزرگسالان است که همیشه در صدر فهرست بازی های خانوادگی می‌آید. برای انجام این بازی باید در دو گروه تقسیم شوید. یکی از گروه‌ها با هم‌فکری یکدیگر، یک کلمه را انتخاب می‌کنند. سپس گروه مقابل شخصی را برای ایفای نقش انتخاب و به سمت گروه اولی می‌فرستد. شخص منتخب بعد از شنیدن نام سوژه که می‌تواند یک کلمه یا یک ضرب‌المثل باشد، باید با حرکات بدن و ایفای نقش به اعضاء گروهش نشان دهد که معما چیست.

برخی گروه‌ها برای ایفاکننده پانتومیم زمان تعیین می‌کنند. اگر او بتواند در زمان مشخص، مفهوم معما را به گروهش منتقل کند، آن گروه برنده شده و باید در دست بعد برای گروه مقابل معما طرح کنند. لب زدن، نوشتن و با دست نشان دادن در حین ایفای نقش، خطا محسوب می‌شود و تیم خطاکار، امتیاز آن را از دست می‌دهد. پانتومیم یکی از بهترین بازیهای چند نفره دورهمی است که می‌تواند تا آخر شب ادامه پیدا کند.

 

3. بازی گروهی «شاه، دزد، وزیر»

بازی شاه، دزد، وزیر که معمولاً در جمع‌های 4 نفره انجام می‌شود، یکی از بهترین بازی های دورهمی است. در این مورد از بازی های گروهی خانگی باید بر روی تکه کاغذ‌هایی اسامی شاه، وزیر، دزد و جلاد را نوشته و برگه‌ها را تا کنید. هر کس به قرعه، یکی از کاغذ‌ها را برمی‌دارد و نقش خود را می‌خواند. به جز شاه، هیچ کسی اجازه اعلام نقش خود را ندارد. بازی به این صورت انجام می‌شود که شاه خود را معرفی می‌کند و وزیرش را فرا می‌خواند. وزیر خود را به او معرفی می‌کند.

در ادامه به دستور شاه، وزیر باید از بین دو بازیکن باقیمانده، دزد را پیدا کند. او یکی از بازیکن‌ها را به عنوان دزد معرفی می‌کند. اگر حدسش درست بود، جلاد به دستور شاه، دزد را محاکمه می‌کند و اگر حدسش غلط بود، جلاد باید به دستور شاه، وزیر را محاکمه کند. حکم محاکمه در این بازی توسط شاه معین می‌شود و عموما در حد سبیل آتشین و کلاغ‌پر و این اقسام حکم‌هاست. این بازی پرسروصدا یکی از بهترین بازی های گروهی بزرگسالان به حساب می‌آید.

 

4. بازی دورهمی «مافیا»

بازی های خانوادگی دورهمی / بازیهای چند نفره دورهمی

مافیا را می‌توان یکی از هیجان‌انگیز‌ترین بازی های گروهی بزرگسالان در دورهمی نامید. در بازی مافیا که آموزش کامل آن را در این مقاله آورده‌ایم، افراد به دو گروه مافیا و شهروندان تقسیم می‌شوند. برای تقسیم نقش‌ها، باید اسامی نقش‌های مورد نظرتان را بر روی تکه‌های کاغذ نوشته و آن‌ها را تا کنید. هر کس یکی از برگه‌ها را برداشته و بدون اینکه کسی ببیند، نقش خود را می‌خواند. هیچ‌کس نباید از نقش نفر دیگر مطلع شود. بازی در دو فاز شب و روز انجام می‌گیرد و گروه مافیا در فاز شب با قدرت کشتاری که کسب می‌کنند، اعضاء تیم شهروندان را به قتل می‌رسانند. اگر می خواهید بدانید چطور برنده بازی مافیا باشید می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

در فاز روز، تیم شهروندان باید با همفکری و صحبت، مافیا را پیدا کرده و اعدام کنند. شهروندان در این مسیر از کمک‌های دکتر و کارآگاه هم استفاده می‌کنند. دکتر باید حدس بزند که در فاز شب چه کسی کشته می‌شود و او را نجات دهد. کارآگاه هم باید با استعلام‌هایش اعضاء مافیا را شناسایی و به شهروندان معرفی کند. این بازی نقش‌های زیادی دارد که می‌توانید با توجه به تعداد اعضاء گروهتان از آن نقش‌ها در بازی استفاده کنید. برای شناخت بهتر همه نقش های بازی مافیا به این مطلب از پلازامگ مراجعه نمایید. مافیا برای دورهمی‌های 6 نفره تا بالای 30 نفر مناسب است.

 

5. بازی خانوادگی «اسم فامیل»

اسم فامیل را هم می‌توان به عنوان یکی از بهترین بازی های گروهی بزرگسالان معرفی کرد. در این گروه از بازی های گروهی خانگی که سرعت عمل و هوش، حرف اول را می‌زنند، به تعداد تمام افرادی که در بازی حضور دارند، کاغذ و قلم نیاز دارید. هر شخص باید یک جدول در برگه‌اش آماده کند و در اولین ستون جدول، فهرستی مانند نام، نام خانوادگی، شهر، کشور، میوه، ماشین، غذا و .. را بنویسد. ترتیب این موارد باید بین تمام بازیکنان یکسان باشد. سپس یکی از حروف الفبا را انتخاب و همه همزمان با هم شروع به نوشتن این فهرست با حرف انتخابی می‌کنند. به محض اینکه یک نفر از بازیکن‌ها تمام موارد را نوشت، بقیه باید از نوشتن دست بردارند.

فردی که زودتر بازی را تمام کرده، شروع می‌کند به خواندن گزینه‌ها و بقیه افراد هم باید بعد از او گزینه‌های خود را بخوانند. به عنوان مثال، نفر اول نامی که نوشته را می‌خواند و بقیه هم باید به ترتیب نام‌هایی که نوشته‌اند را بخوانند. سپس او نام خانوادگی را می‌خواند و همینطور ادامه پیدا می‌کند. در صورتی که مواردی که نوشته شده منحصر به فرد باشد، فرد 10 امتیاز و در صورتی که تکراری بود و شخص دیگری هم آن را نوشته باشد، هر نفر 5 امتیاز می‌گیرد. در پایان بازی امتیاز‌ها جمع بسته می‌شوند و کسی که امتیاز‌های بیشتری کسب کرده باشد، به عنوان برنده بازی معرفی شده و حرف انتخابی دست بعد را انتخاب می‌کند. هر چه تعداد افراد بیشتر باشد، این بازی جذاب‌تر می‌شود.

 

6. بازی دورهمی «20 سؤالی یا اسم روی پیشانی»

بازی های مخصوص شب یلدا / بازیهای چند نفره دورهمی

20 سؤالی هم یکی از بهترین بازی های دورهمی خنده دار است. در این بازی با مشورت تمام گروه کلمه‌ای انتخاب شده، آن را بر روی کاغذ نوشته و به پیشانی فرد انتخابی می‌چسبانند. فرد اجازه دارد 20 سؤال بپرسد تا سرنخ‌هایی از معمای روی پیشانی‌اش به دست آورد و حدس بزند که چه کلمه‌ای بر روی پیشانی‌اش درج شده است. بازیکن‌ها غالباً با سؤالاتی مانند «جاندار است؟»، «یک جسم جامد است؟»، «در جیب جای می‌گیرد؟» و اقسام این سؤالات به سرنخ‌های مورد نظر می‌رسند. این بازی هم بسیار جذاب و پرطرفدار بوده و به عنوان بازی دونفره خانوادگی نیز مناسب است.

 

7. بازی دونفره خانوادگی «دبلنا»

دبلنا که برخی به آن دبرنا می‌گویند، یکی دیگر از بازی های چند نفره دورهمی جالب است. در این مورد از بازی های گروهی خانگی تعدادی کارت و یک کیسه مهره وجود دارد که در هر دور از بازی به هر فرد چند کارت داده می‌شود. یکی از بازیکن‌ها دست در کیسه مهره‌ها کرده، مشتی مهره برمی‌دارد و شماره مهره‌ها را می‌خواند. اگر شماره خوانده شده بر روی برگه شما بود، مهره را برمی‌دارید و بر روی کارتتان می‌گذارید.

ممکن است چند نفر همزمان آن عدد را بر روی کارتشان داشته باشند. در این صورت یکی از افراد مهره و افراد دیگر یک شی کوچک مثل یک گلوله کاغذی کوچک یا آجیل را بر روی کارتشان می‌گذارند. کسی که بتواند زود‌تر همه خانه‌های کارتش را پر کند، برنده است. می‌توان گفت برنده شدن در این بازی به طور ویژه‌ای با شانس ارتباط دارد که می‌توان از آن به عنوان یک بازی دونفره خانوادگی جذاب یاد کرد.

8. بازی خانوادگی «منچ و مار و پله»

بازی های دورهمی هیجانی / بازیهای چند نفره دورهمی

منچ و مارپله که معمولاً در یک پکیج در اختیار شما قرار می‌گیرند، از بازی های دورهمی تخته‌ای هستند. تا 4 نفر می‌توانند منچ بازی کنند. بازیکن‌ها باید به نوبت تاس بیندازند و مهره‌های خود را از مسیر مشخصی عبور داده و به مقصد برسانند. هر بازیکن 4 مهره دارد و کسی که بتواند زودتر هر 4 مهره‌اش را به مقصد که اصطلاحاً به آن خانه هم می‌گویند برساند، برنده شده است. منچ از بهترین بازی‌ های دسته جمعی خانوادگی است.

 

مار و پله هم که از بازی های دو نفره خانگی است و معمولاً در کنار منچ وجود دارد، یک بازی مهره‌ای دیگر است که بازیکن‌های بیشتری می‌توانند در آن شرکت کنند. آن‌ها باید تاس بیندازند و سعی کنند به مقصد برسند. بازی مار و پله بر روی تخته انجام می‌گیرد و مسیر بازی به شکل جدولی است که شماره‌گذاری شده است. در بین مسیر، مار‌ها و نردبان‌هایی وجود دارند. در صورتی که مهره شما در قسمت پایین نردبان قرار گرفت، جایزه گرفته و جایگاه شما به بالای نردبان ارتقاء پیدا می‌کند؛ اما اگر مهره شما به نیش مار رسید، جریمه می‌شوید و تا دم مار پایین می‌روید. کسی که زود‌تر به انتهای جدول برسد برنده است.

بازی‌های منچ و مار و پله از بازی های گروهی پرهیجانی هستند که می‌توانند باعث شوند حسابی سر و صدا به راه بیندازید. خوب است در حین این دسته از بازی های گروهی خانگی، حواستان به همسایه‌ها هم باشد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
معرفی و بررسی بازی موبایل منچرز ؛ عصری جدید در بازی ...
محسن نورانی نژاد01 تیر 1400 20:00
thumbnail
معرفی و بررسی بازی منچ آنلاین (منچیکو) ؛ گیم پلی و اصول ...
محسن نورانی نژاد21 اردیبهشت 1400 20:00

9. بازی بزرگسالان دورهمی «مونوپولی»

بازی های دورهمی بزرگسالان / بازیهای چند نفره دورهمی

مونوپولی (به معنی انحصار) یکی از بازی های فکری دورهمی تخته‌ای است. این بازی از زمان انتشار اولین نسخه آن در سال 1935 به محبوبیت فوق‌العاده‌ای دست یافت و از آن زمان به بعد در بیش از 100 کشور و به زبان‌های مختلف، اجرا شده است. همان‌طور که از نام آن هم مشخص است، هدف در مونوپولی، انحصارگرایی اقتصادی است. هدف شما در این بازی خرید و معامله املاک و ساخت هتل‌ها یا خانه‌ها و اجاره دادن آن‌ها به بازیکنان دیگر است تا در نهایت بتوانید آن‌ها را ورشکست کنید.

ممکن است در داخل بازی، به زندان بروید که برای خارج شدن از آن، باید یکی از چندین شرایط موجود، درمورد شما صدق کند. بازی مونوپولی نسخه‌های مختلف با قوانین مختلفی دارد که در ایران با نام‌های یوروپولی یا روپولی هم شناخته می‌شود و یکی از بهترین بازی های گروهی در خانه است.

10. بازی گروهی «دستش ده»

یکی دیگر از بازی های دسته جمعی سرگرم کننده، دست رشته است. این بازی سنتی و محلی به نام دستش ده هم معروف است که البته خیلی‌ها اشتباهاً به آن دست رشته می‌گویند. نحوه بازی به این صورت است که دو گروه در دو طرف ایستاده و توپی را به صورت پاس کاری با دست، بین خود رد و بدل می‌کنند. در این بین شخصی که اصطلاحاً به او خرس وسط می‌گویند، در وسط این دو گروه ایستاده و تلاش می‌کند توپ را بگیرد. دو گروه باید سعی کنند توپ را طوری به هم برسانند که به دست خرس وسط نرسد. اگر خرس وسط موفق شود توپ را بگیرد، جایش با کسی که توپ را از او گرفته عوض می‌شود.

 

برای انجام این بازی باید حداقل 3 یا 5 نفر دور هم جمع شوید. البته هر چه تعداد نفرات در این بازی بیشتر باشد، جذاب‌تر و پر هیاهو‌تر می‌شود. می‌توانید این بازی را با یک توپ کوچک و یا حتی با یک گلوله پارچه‌ای انجام دهید تا سر و صدای کمتری ایجاد کند. دستش ده نیز یکی از بازیهای چند نفره دورهمی به حساب می‌آید.

 

11. بازی دورهمی خانوادگی «جنگا»

بازی های دورهمی جدید / بازیهای چند نفره دورهمی

جنگا که اخیراً در ایران خیلی محبوب شده، یکی از بازی های دورهمی دوستانه و همچنین بازی های گروهی خانگی جذاب است. در این بازی تعدادی بلوک که از قطعات چوبی درست شده‌اند در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرند. این بلوک‌ها روی هم چیده می‌شوند تا یک برج هجده طبقه منظم درست شود. هر طبقه برج شامل 3 بلوک است که یک طبقه به صورت افقی و در طبقه بعدی به صورت عمودی چیده می‌شوند. پس از انجام چیدمان، بازی شروع می‌شود. هر فرد باید یکی از بلوک‌ها را با یک دست از یکی از طبقات پایین برج (شامل همه طبقات، به جز دو طبقه بالایی) بیرون کشیده و با مهارت در بالای برج قرار دهد. بلوک‌ها باید طوری جابه‌جا شوند که برج فرو نریزد.

به این صورت هرچه می‌گذرد، برج بلند‌تر و تو خالی‌تر می‌شود. این بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا یکی از بازیکن‌ها نتواند تعادل برج را حفظ کند و برج بریزد. بازیکنی که برج را بریزد، باخته و باید برای دست بعد، برج را بچیند. بازیکنی که برج را چیده، باید بازی را شروع کند. جنگا را می‌توان به عنوان یک بازی دونفره خانوادگی و یکی از بازیهای چند نفره دورهمی نیز به حساب آورد.

 

12. بازی دونفره خانوادگی «دوز»

بازی های دورهمی باحال / بازیهای چند نفره دورهمی

دوز یکی دیگر از بازی های دو نفره کاغذی است که در عین ساده بودن، نیاز به فکر و دقت بسیاری دارد. این مورد از بازی های گروهی خانگی قدمتی تاریخی دارد و ریشه‌های آن به آفریقای شمالی برمی‌گردد. برای انجام دوز، به لوازم خاصی نیاز ندارید و یک مقوا که جدول بازی روی آن رسم شده به همراه چندین مهره، کافی است. جدول بازی را می‌توان حتی روی شن هم رسم کرد و به جای مهره هم می‌توان از سنگ یا سکه استفاده کرد.

دوز انواع مختلفی از جمله سه تایی، شش تایی و یا 12 تایی دارد که هر چه این عدد بیشتر باشد، بازی پیچیده‌تر است و نیاز به تفکر و دقت بیشتری دارد. نحوه انجام بازی هم ساده است؛ بازیکنان باید سه مهره خود را در یک ردیف قرار دهند و در عین حال، از انجام این کار توسط رقیب جلوگیری کنند. دوز را می‌توان یکی از جذاب‌ترین بازی های دو نفره در خانه محسوب کرد.

 

13. بازی جرات یا حقیقت

همانطور که انتظار می‌رود، یکی از بازی های گروهی بزرگسالان یعنی جرات یا حقیقت را در گروه «بازی های دورهمی ترسناک» طبقه بندی می‌کنیم؛ چرا که این بازی در عین سرگرم کنندگی، می‌تواند بهترین دوستی‌ها و صمیمی‌ترین پیوندها را به سادگی از هم جدا کند! روش بازی اینطور است که یک بطری (ترجیحا شیشه‌ای) را روی یک سطح صاف قرار داده و سپس افراد دور آن بصورت دایره‌وار می‌نشینند. یک نفر بطری را می‌پرخاند و پس از توقف آن از حرکت، فردی که انتهای بطری به سمت او نشانه رفته، از فردی که سر بطری به سمت اوست سوالی در مبحث جرات یا حقیقت می‌پرسد.

برای بالا بردن هیجان می‌توانید قانون محدودیت «دو بار انتخاب جرات یا حقیقت بصورت پشت سرهم» را در بازی اعمال کنید. بهتر است پیشاپیش خود را برای حقایقی که قرار است در پایان بازی از آن‌ها با خبر شوید، آماده کنید! جرات یا حقیقت یکی از پرحاشیه‌ترین بازیهای چند نفره دورهمی محسوب می‌شود.

سخن پایانی

اگرچه می‌توانیم یک لیست بلند بالا از بازی های گروهی بزرگسالان و دورهمی بیاوریم، اما همین بازی‌ها هم برای داشتن یک دورهمی خانوادگی یا دوستانه به‌یادماندنی کافی هستند. با این حال اگر دوست داشتید، می‌توانید بازی‌ها و سرگرمی‌های دیگری هم به این فهرست اضافه کنید. به عنوان مثال مشاعره، نقطه بازی، بازی های دو نفره با پاسور، جواب معکوس، صندلی بازی، انواع بازی‌های تخته‌ای، و … هم از بهترین بازی های دسته جمعی هستند. شما چه بازی‌هایی را برای مهمانی‌ها پیشنهاد می‌کنید؟ لطفا در قسمت کامنت‌ها، نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 1.9 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.4 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.3 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 920 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood