تفاوت هارد SSD و تکنولوژی NVMe با SATA چیست؟

تفاوت هارد SSD و تکنولوژی NVMe با SATA چیست؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

حافظه ذخیره سازی انواع مختلفی دارد. از تکنولوژی HDD که از 50 سال پیش تاکنون استفاده می‌شود، تا پیدایش هارد SSD که باعث افزایش انتقال اطلاعات شده و همچنین تکنولوژی NVMe که در سال‌های اخیر انقلابی در این حوزه به پا کرده است. حال اگر تفاوت هارد SSD با HDD و همچنین تکنولوژی به کار رفته در هارد NVMe را نمی‌دانید این مقاله از پلازامگ را از دست ندهید.

سرعت در تکنولوژی حرف اول را می‌زند. امروزه استفاده از هارد یا حافظه‌هایی که سرعت خواندن، نوشتن و انتقال اطلاعات در آنها بالا باشد بسیار مهم است. به عبارت بهتر علاوه بر ظرفیت هارد که از ویژگی‌های مهم یک حافظه ذخیره سازی است، سرعت نوشتن اطلاعات بر روی هارد و سپس برداشتن این اطلاعات از روی آن در اولویت قرار دارد. به همین دلیل علاوه بر تکنولوژی‌های قدیمی که از هارد دیسک استفاده می‌شد، امروزه استفاده از هارد SSD بسیار رایج شده است. هارد SSD نیز از تکنولوژی‌های مختلفی همچون هارد NVMe و SATA استفاده می‌کند.

اما اگر تفاوت هارد SSD با HDD را نمی‌دانید جای نگرانی نیست. در این مقاله از پلازامگ ابتدا سعی می‌کنیم به مقایسه هارد اس اس دی و اچ دی دی بپردازیم و سپس فرق بین SSD و NVMe را بیان کنِیم. پس با ما با تفاوت هارد SSD با HDD و هارد NVMe همراه باشید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

انواع هارد یا حافظه ذخیره سازی

از حدود 50 سال پیش که کامپیوترها شکل گرفتند، ذخیره سازی اطلاعات بر روی صفحات دیسکی انجام می‌گرفت. این صفحات دیسکی که به هارد HDD معروف هستند حجم زیادی از اطلاعات را بر روی دیسک‌های سخت نگهداری می‌کنند. اما چون سرعت پردازش اطلاعات از روی این هاردهای اچ دی دی کند است، به مرور سازندگان مختلف رو به ارتقاء این تکنولوژی آورده و در سال 1991 هارد اس اس دی به بازار معرفی شد.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
بهترین هارد های 2021 ؛ معرفی بهترین هارد دیسک های اینترنال ...
محمد علی محمدی18 بهمن 1399 12:00
thumbnail
راهنمای خرید هارد SSD و معرفی بهترین هاردهای SSD بازار
فاطمه فرحی16 اردیبهشت 1399 11:00

هارد HDD چیست؟

تفاوت هارد ssd با hdd

هارد دیسک یا دیسک سخت (Hard Drive Disk) که به اختصار به آن هارد HDD نیز می‌گویند یک حافظه ذخیره سازی بلند مدت در سیستم است که کلیه اطلاعاتی که باید به صورت دائم در سیستم ذخیره شوند، مانند محتواهای صوتی و تصویری و متنی و… را در خود نگه می‌دارد. این تکنولوژی شامل یک دیسک چرخان (مانند DVD) و یک بازوی متحرک (مانند هد) است. به این صورت که ابتدا اطلاعات در جایی مشخص بر روی دیسک چرخان ذخیره می‌شوند و سپس زمانی که نیاز به استفاده از آنها باشد، هد متحرک به آن قسمت مراجعه کرده و اطلاعات را می‌خواند.

این نوع تکنولوژی و شیوه فراخوانی اطلاعات به سبب متحرک بودن آن دارای معایب زیادی است. از جمله اینکه نیاز به فضایی بزرگ برای جای دادن دیسک و بازی متحرک است، در نتیجه وزن و حجم آن بسیار زیاد خواهد بود. همچنین جابجایی بازی متحرک نیاز به مصرف انرژی بیشتری دارد و در نهایت سبب تولید نویز و گرمای زیاد می‌شود. به همین دلیل شرکت‌های مختلفی به دنبال پیدا کردن راه‌های جایگزین برای این تکنولوژی بودند.

هارد SSD چیست؟

تفاوت سرعت هارد ssd با hdd

درایور حالت جامد یا هارد جامد (Solid State Driver) که به اختصار به آن هارد SSD نیز می‌گویند تکنولوژی به روز شده هارد HDD است. در این تکنولوژی ما با یک قطعه الکترونیکی (مانند فلش مموری) سرو کار داریم که هیچ قطعه چرخان و متحرکی در آن وجود ندارد. در واقع در اینجا ما با تراشه‌‌های الکترونیکی روبرو هستیم که کار انتقال اطلاعات را بین یکدیگر انجام می‌دهند.

با استفاده از این ساختار، انتقال اطلاعات با سرعت و سهولت بیشتری صورت می‌گیرد و انرژی کمتری هم مصرف می‌شود. به علاوه عدم وجود قطعات متحرک باعث می‌شود که هارد SSD در مقابل شوک و ضربه حساسیت کمتری داشته باشد و همچنین ایجاد نویز و لرزش نکند. از طرفی این قطعات الکترونیکی بسیار کوچک هستند، در نتیجه وزنی به مراتب کمتر از هارد HDD دارند و همچنین فضای کمتری اشغال می‌کنند.

تفاوت بین هارد SSD با HDD

در مقایسه هارد اس اس دی و اچ دی دی تفاوت‌های زیادی می‌توان یافت که بیشترشان قبلا ذکر شد. اما می‌توان وجه عمده تمایز و فرق بین SSD و HDD را در کنترلر (Controller) خلاصه کرد. کنترلر در واقع یک قطعه سخت افزاری یا نرم افزاری است که وظیفه اصلی آن مدیریت، نظارت و پشتیبانی از حافظه ذخیره سازی است. به زبان ساده‌تر ارتباط بین همه قطعات موجود در یک سیستم و هارد توسط کنترلر صورت می‌گیرد. حال حافظه‌ای که در هارد SSD لپ تاپ و کامپیوتر استفاده می‌شود معمولاً از نوع NAND یا NOR است که به صورت صفر و یک کار می‌کند. یعنی کنترلر موجود در این نوع حافظه‌ها همواره به صورت صفر و یک عمل می‌کند. اما کنترلر موجود در هارد HDD به صورت یک قطعه مجزا ورود و خروج اطلاعات به هارد دیسک را کنترل می‌کند.

مورد مهم بعدی در فرق بین SSD و HDD نحوه ذخیره سازی اطلاعات در آنهاست. جایی که معمولاً در هارد HDD اطلاعات در نواحی مختلف از یک درایو ذخیره می‌شوند، اما در هارد SSD پیوستگی اطلاعات حفظ می‌شود. به این ترتیب در حافظه SSD نیازی به Defragment کردن (یا یکپارچه سازی) اطلاعات نیست و کندی سرعت در آنها مشاهده نمی‌شود.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
آموزش ارتقا کامپیوتر ؛ چگونه کامپیوتر خود را ارتقا ...
رقیه رنجبری30 خرداد 1400 11:30
thumbnail
معرفی 8 نرم افزار پارتیشن بندی ؛ بهترین برنامه های ...
جلال آشیری19 اردیبهشت 1400 16:00

انواع پروتکل ذخیره سازی

سوالات زیادی در مورد تفاوت هارد SSD و SATA و همچنین تفاوت هارد SSD با NVMe وجود دارد. در واقع باید گفت که NVMe و SATA خود نوعی حافظه SSD هستند و فرق بین SSD و این موارد، یا به عبارت بهتر تفاوت انواع هارد SSD در نحوه رد و بدل کردن اطلاعات است. در واقع هر یک از این دو، تکنولوژی و پروتکل‌هایی هستند که در آنها می‌توان مقدار زیادی اطلاعات را در واحد زمانی کمتری منتقل کرد.

تکنولوژی SATA چیست؟

تفاوت هارد ssd با هارد sata

SATA یا Serial Advanced Technology Attachment استانداردی برای انتقال اطلاعات بین اجزای مختلف سیستم و حافظه ذخیره سازی با سرعت بالاست. زمانی که یک هارد به وسیله کابل SATA به سیستم متصل می‌شود، انتقال اطلاعات توسط یک کنترلر به نام AHCI تحت مدیریت قرار می‌گیرد. استفاده از این شیوه سبب افزایش سرعت انتقال اطلاعات در سیستم شده است. به طوری که در آخرین نسل از این تکنولوژی که شامل ورژن سوم SATA می‌شود، حداکثر سرعت انتقال دیتا به حدود 600 مگابیت بر ثانیه نیز می‌رسد.

هارد NVMe چیست؟

تفاوت هارد ssd با هارد nvme

هارد NVMe یا Non-Volatile Memory Express خود نوعی استاندارد و پروتکل کنترلی برای حافظه‌های SSD است. در واقع در این نوع هارد، انتقال اطلاعات به وسیله پورت PCIe صورت می‌گیرد که در آن NVMe نقش کنترلی دارد. PCIe درست مانند SATA عمل می‌کند. هر دوی آنها برای اتصال اجزای مختلف سیستم به مادربرد استفاده می‌شوند. همانطور که برای کابل SATA (قبل از برقراری ارتباط بین اجزای مختلف سیستم و حافظه ذخیره سازی) نیاز به کنترلر AHCI بود، در اینجا نیز یک هارد مبتنی بر PCIe نیاز به یک کنترلر دارد که نام آن NVMe است.

تفاوت NVMe و SATA

حافظه NVMe یک پروتکل ارتباطی است که سبب افزایش اجرای عملیات ورودی و خروجی، کاهش موارد تاخیر در صف پاسخگویی به فرمان‌ها و همچنین اجرای همزمان چندین دستور می‌شود. اجرای دستورات موازی به صورت همزمان از عوامل افزایش سرعت پاسخگویی یک حافظه ذخیره سازی است. از طرفی در حافظه NVMe اجرای موازی چندین دستور به شکل قابل توجهی افزایش یافته؛ به طوری که این مقدار تا چند صد برابر بیشتر از حافظه‌های AHCI است.

از طرفی پورت به کار رفته در حافظه‌های NVMe از نوع PCIe است. درگاهی که با پهنای باند بالا و تکنولوژی منحصر به فرد و به‌روز، سریعتر از درگاه ارتباطی SATA بوده و امکان هماهنگ سازی حافظه ذخیره سازی با حافظه رم و پردازنده با سرعت بالا را فراهم می‌کند.

این تکنولوژی جدید باعث شده تا سرعت پردازش داده‌ها در هارد SSD نسبت به هارد NVMe از 350 میلی‌ثانیه به 60 میلی‌ثانیه برسد. این یعنی 5 برابر کاهش زمان تاخیر در اجرای فرمان‌های پردازشی و افزایش سرعت لود و بارگذاری مطالب در حافظه ذخیره سازی است.

احتمالا این مطالب رو هم دوست داشته باشید
thumbnail
18 مزیت و عیب هارد اکسترنال که پیش از خرید باید بدانید
محمد علی محمدی30 اردیبهشت 1398 16:00
thumbnail
با هارد اکسترنال آسیب دیده چه کار کنیم؟
محمد علی محمدی16 بهمن 1397 10:00

سخن پایانی

در این مطلب با بررسی و مقایسه هارد اس اس دی با اچ دی دی تفاوت‌های عمده و مهم بین این دو را ذکر کردیم. در واقع اکنون می‌دانیم که تفاوت سرعت هارد SSD با HDD به خاطر استاندارد و پروتکل‌های ارتباطی آنها با هر یک از اجزای سیستم است. به علاوه فرق بین SSD و پروتکل‌های NVMe و SATA را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار دادیم.

اکنون با استفاده از این مطلب می‌توانید آگاهانه اقدام به خرید هرنوع هارد SSD اینترنال و اکسترنال کنید. به عبارتی برای خرید هارد SSD برای لپ تاپ انواع پروتکل SATA مناسب‌تر بوده و زمانی که از یک سایت میزبانی می‌کنید و حجم انتقال داده‌های شما زیاد است، استفاده از پروتکل‌های NVMe می‌تواند معقول و منطقی باشد. در نهایت می‌توانید نظرات خود را در مورد مقایسه هارد اس اس دی با اچ دی دی در قسمت کامنت‌ها برای ما بنویسید. مشتاقانه منتظر شنیدن آنها هستیم.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads