آموزش کامل لایو اینستاگرام ؛ روش ها، نحوه و چگونگی لایو یک نفره و دو نفره

آموزش کامل لایو اینستاگرام ؛ روش ها، نحوه و چگونگی لایو یک نفره و دو نفره
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

در این مطلب می‌خواهیم ببینیم روش لایو اینستا (Instagram Live) چیست و کجاست. همچنین آموزش لایو اینستاگرام ، ذخیره لایو در اینستا ، لایو گذاشتن در اینستا و طریقه بازیابی لایو اینستاگرام را می‌آموزیم. با ما و آموزش نحوه گذاشتن لایو  اینستاگرام همراه باشید.

یکی از ویژگی‌های محبوب اینستا، روش ویدیوی لایو اینستاگرام (Instagram Live) است که با استفاده از آن کاربر می‌تواند با دوستان خود تعامل و ارتباط زنده برقرار کند. این شیوه باعث می‌شود که در فید دوستانتان برجسته‌تر شده و بالاتر بیایید. بنابراین دیگر نیازی نیست نگران چگونگی عملکرد الگوریتم‌های اینستا باشید، چرا که پخش زنده، یک میانبر برای بالا آمدن در فید است و اولویت بیشتری دارد. دوستان شما هم وقتی شما پخش زنده اینستا دارید، از طریق اعلانی متوجه شده و به خاطر اینکه نمی‌خواهند چیزی را از دست بدهند، وارد لایو شما می‌شوند.

حال که با اهمیت گذاشتن لایو اینستاگرام آشنا شدید، می‌خواهیم در ادامه شما را با آموزش لایو اینستاگرام ، نحوه لایو گذاشتن در اینستاگرام و ذخیره لایو در اینستا آشنا کنیم که کار بسیار آسانی است. برای آموزش جامع استوری اینستا می‌توانید به این مطلب پلازامگ مراجعه کنید.

 

در ادامه می‌خوانید:

 

لایو اینستاگرام چیست


 

پخش زنده اینستا یکی از زیرمجموعه‌های استوری است که به شما اجازه می‌دهد تا با فالوورهایتان به صورت زنده ارتباط برقرار کنید. نحوه لایو گذاشتن در اینستا ، طی چند مرحله ساده صورت می‌گیرد و بعد از اینکه پخش زنده شما تمام شد، بلافاصله حذف می‌شود که همین امر هم باعث می‌شود تا افراد بیشتری بدون نگرانی و با خیال راحت از آن استفاده کنند. از سوی دیگر، اینکه محتوای شما پس از پخش دیگر در دسترس نخواهد بود باعث ایجاد حسی در کاربران دیگر می‌شود تا لایو اینستاگرام شما را تماشا کرده و چیزی را از دست ندهند.

Instagram Live / لایو اینستاگرام چیست

 


لایو اینستاگرام کجاست


برای جستجوی لایو در اینستاگرام و پیدا کردن قابلیت لایو در طریقه لایو گذاشتن در اینستا ، همانطور که گفتیم، لایو اینستا زیرمجموعه بخش استوری است. برای رفتن به بخش استوری باید روی دکمه دوربین در بالا و سمت چپ برنامه زده و در صفحه باز شده، از قسمت پایین روی Live ضربه بزنید تا به بخش لایو اینستاگرام بروید. برای آشنایی بیشتر با نحوه لایو گذاشتن در اینستا در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش لایو اینستاگرام

 


آموزش نحوه لایو گذاشتن در اینستا


ممکن است شما هم پخش زنده دوستان خود را در اینستاگرام دیده و از خود بپرسید که روش لایو گذاشتن در اینستا چگونه است؟ برای این کار مراحل اموزش لایو در اینستا را دنبال کنید:

 

1- با موبایل خود به اینستاگرام وارد شوید

با وجود آنکه می‌توانید برای مشاهده پست‌های دوستانتان و یا کامنت گذاشتن برای آنها از نسخه دسکتاپ اینستا استفاده کنید، اما برای لایو گذاشتن حتما می‌بایست از اپلیکیشن موبایل اینستاگرام استفاده کرد. اگر تا به حال حساب اینستا نداشته‌اید، می‌توانید از طریق خود اپلیکیشن و یا وبسایت برای خود یک اکانت بسازید.

2- دوربین اینستاگرام را باز کنید

در این بخش از آموزش لایو در اینستاگرام ، باید از صفحه اصلی برنامه، روی آیکن دوربین که در گوشه بالا سمت چپ صفحه نمایش قرار دارد، ضربه بزنید و یا در فید اینستا به سمت راست سوایپ کنید. خاطر نشان می‌شود این همان دوربینی است که برای اضافه کردن عکس به استوری خود از آن استفاده می‌کنید.

instagram live / لايو اينستاگرام در ايفون

3- ویدیوی لایو خود را آغاز کنید

در صفحه دوربین، در منو پایین صفحه نمایش سوایپ کنید تا گزینه Live را مشاهد کنید. در این منو امکان اضافه کردن فیلترهای مختلف به عکس‌ها و همچنین ویژگی بومرنگ دیده می‌شود. پس از انتخاب گزینه Live، دکمه‌ای در انتهای صفحه نمایش با عنوان Start Live Video ظاهر می‌شود، وقتی که آمادگی لازم را داشتید روی آن ضربه بزنید. با زدن روی دو فلش دایره‌ای می‌توانید دوربین گوشی را عوض کنید.

آموزش لایو اینستاگرام

 

4- کامنت خود را پین کنید یا نظردهی را ببندید

در این قسمت از آموزش لایو گذاشتن در اینستاگرام خوب است بدانید که پس از یک تست ارتباطی سریع که به صورت خودکار انجام می‌شود، لایو شما آغاز خواهد شد. در این هنگام اینستا نوتیفیکیشنی را به برخی از فالورهایتان ارسال می‌کند تا آنها را مطلع سازد که شما یک ویدیوی زنده گذاشته‌اید. تعداد بینندگان این پخش زنده در بالا و کامنت‌های آنها در پایین صفحه نمایش ظاهر خواهد شد.

اگر تمایل دارید که یک کامنت نیز بگذارید، روی Comment ضربه زده و متن موردنظر خود را تایپ کنید و سپس روی Post ضربه بزنید. اگر روی کامنت خود بزنید و انگشت‌تان را نگاه دارید، امکان پین کردن کامنت را در بالای صفحه نمایش خواهید داشت و در نتیجه بینندگان به راحتی قادر خواهند بود که آن را نیز ببینند.

لایو دو نفره

اگر تمایل دارید که در جریان پخش زنده خود، کامنت گذاشتن را غیرفعال کنید، روی علامت سه نقطه که در سمت راست Comment قرار دارد، ضربه زده و گزینه Turn Off Commenting را انتخاب کنید.

instagram-live-menus / شیوه لایو گذاشتن در اینستا

 

5- لایو خود را به اتمام برسانید

در این مرحله از طریقه لایو گذاشتن در اینستاگرام خوب است بدانید که هر گاه ضبط ویدیو به اتمام رسید روی گزینه End که در گوشه بالا سمت راست صفحه نمایش قرار دارد، ضربه بزنید و گزینه End Live Video را انتخاب کنید. در این حالت یک صفحه مات روی فید دوربین شما ظاهر می‌شود که به شما اطلاع می‌دهد ویدیوی زنده شما به اتمام رسیده است.

در این قسمت از آموزش تصویری لایو گذاشتن در اینستا ، در صورتی‌ که مایل باشید می‌توانید با انتخاب گزینه Save که در گوشه بالا سمت راست صفحه نمایش قرار دارد، ویدیوی خود را در گالری گوشی ذخیره کنید یا آن را در استوری با بقیه به اشتراک بگذارید. اگر هیچ کدام از دو گزینه را انتخاب نکردید، ویدیو پس از کلیک کردن ناپدید خواهد شد. به این ترتیب، اگر می‌خواهید که ویدیو پاک نشود، مهم است که ذخیره لایو اینستاگرام را انجام دهید.

روش لایو گذاشتن در اینستا / Instagram

آیا امکان بازیابی لایو اینستاگرام وجود دارد

متاسفانه اگر در مرحله آخر نحوه گذاشتن لایو در اینستاگرام ، ذخیره لایو در اینستا را برای ذخیره در گالری یا به اشتراک گذاری در استوری انجام ندهید، نه تنها ذخیره لایو در اینستا انجام نمی‌شود، بلکه ویدیوی شما حذف شده و راهی برای بازیابی لایو اینستاگرام وجود نخواهد داشت.

 


چگونه در اینستاگرام لایو دو نفره بگذاریم؟


اگر به دنبال پاسخ سوال‌هایی از این دست هستید که به صورت دو نفره چگونه لایو بگیریم ؟ خوب است بدانید که روش لایو گذاشتن در اینستاگرام به صورت دو نفره از دو طریقه انجام می‌شود. می‌توانید یک دوست را برای پیوستن به ویدیوی زنده خود دعوت کنید یا این که از یک دوست درخواست کنید به لایو او بپیوندید.

دعوت از یک دوست در لایو دو نفره

برای پخش یک لایو اینستاگرام و سپس دعوت یک دوست برای لایو دو نفره باید مراحل زیر را انجام  دهید:

 1. همان طور که در بخش “لایو اینستاگرام کجاست” گفته شد، در سمت چپ بالای صفحه نمایش روی تصویر دوربین ضربه بزنید یا از هر نقطه در فید به سمت راست سوایپ کنید.
 2. در پایین صفحه روی Live ضربه بزنید، سپس علامت دایره‍ای بالای آن را لمس کنید.
 3. روی تصویر دو چهره که در پایین صفحه، سمت راست باکس کامنت قرار دارد ضربه بزنید.
 4. بر روی نام افراد ضربه بزنید تا آنها را برای پیوستن به ویدیوی زنده خود دعوت کنید، سپس Add را لمس کنید. به خاطر داشته باشید فقط می‌توانید از شخصی که در حال مشاهده لایو شماست برای لایو دو نفره دعوت کنید.
 5. اگر دوست شما دعوت شما برای پیوستن به لایو را پذیرفت، تصویر زنده او در قسمتی از صفحه نمایش ظاهر می‌شود. در صورتی که فرد مورد نظر شما دعوتتان را نپذیرفت نیز متوجه خواهید شد.
 6. شما می‌توانید در هر زمانی با ضربه زدن به x در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش، شخصی را که دعوت کرده‌اید به لایو دو نفره بپیوندد حذف کنید.

ذخیره لایو در اینستا

برای درخواست پیوستن به یک لایو اینستاگرم که در حال تماشای آن هستید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. هنگام مشاهده گزینه درخواست برای پیوستن به لایو، روی Request ضربه بزنید.
 2. Send Request را لمس کنید.
 3. هنگامی که درخواست شما پذیرفته شد، اعلانی دریافت می‌کنید مبنی بر این که شما در صدد پیوستن به یک ویدیوی لایو هستید.

 


دلیل نداشتن لایو در اینستاگرام چیست


اگر گزینه Live را در منوی استوری خود نمی‌بینید، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. ممکن است گوشی شما قدیمی بوده و یا با یک باگ طرف باشید؛ شاید هم در منطقه شما این ویژگی از دسترس خارج شده است. برای آشنایی بیشتر با دلایل و راه‌حل‌های نداشتن لایو اینستاگرام می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

آموزش لایو اینستاگرام

لایو اینستاگرام با vmix

اما اگر می‌پرسید که با vmix چگونه چگونه در اینستا لایو بگذاریم ، خوب است بدانید که اینستاگرام از نرم افزار یا سخت افزارهای خارجی برای پخش زنده پشتیبانی نمی‌کند. به این ترتیب، امکان لایو اینستاگرام با vmix وجود ندارد. برای لایو گذاشتن فقط از خود اپ اینستا می‌توانید استفاده کنید.

دیدن لایو اینستاگرام در کامپیوتر

برای دیدن لایو اینستاگرام در کامپیوتر و تماشای لایو اینستاگرام در نسخه وب می‌توان گفت که دو مرحله در این آموزش لایو اینستاگرام وجود دارد.

برای دیدن لایو اینستا در کامپیوتر  مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا افزونه کروم «Stories for Instagram» را دانلود کنید
 • سپس از مرورگر کروم، این افزونه را باز کنید
 • از سمت راست بالای صفحه، روی گزینه Add to Chrome کلیک کنید. یک پنجره تائید ظاهر خواهد شد
 • در پایین پنجره تائید، روی گزینه Add extension کلیک کنید
 • حالا منتظر بمانید تا افزونه در کروم نصب شود. وقتی نصب شد، آیکن آن در بالای سمت راست مرورگر کروم ظاهر خواهد شد.

نحوه تماشای لایو اینستا با این افزونه:

 • وبسایت instagram.com را در مرورگر کروم در کامپیوتر خود باز کنید
 • اگر یکی از افرادی که قبلا فالو کرده‌اید، در حال لایو گذاشتن باشد، در بالای سمت چپ نمایشگر دیده خواهد شد
 • برای دیدن آن در کامپیوتر، روی لینک ویدیو در بالای سمت چپ نمایشگر کلیک کنید
 • ویدیو لایو در یک نوار مرورگر جدید باز خواهد شد
 • برای ضبط لایو اینستاگرام و ذخیره لایو اینستاگرام دیگران از این طریق، روی لینک Download در سمت چپ بالای نمایشگر کلیک کنید.

تماشای لایو دیگران به صورت ناشناس

اگر به دنبال دیدن لایو اینستاگرام بدون فهمیدن طرف مقابل هستید، می‌توانید وارد وبسایت storiesig.com شوید و اطلاعات حساب کاربری را در نوار جستجو وارد کنید و enter بزنید.

اکنون استوری‌های آن اکانت زیر نوار جستجو ظاهر می‌شوند. روی استوری‌ها کلیک کرده و بدون فهمیدن او تماشا کنید. حتی می‌توانید استوری‌ها را ذخیره کنید و در این قسمت هم ذخیره لایو در اینستا را انجام دهید.

 رفع بلاک لایو اینستاگرام

انجام مراحل زیر برای رفع بلاک لایو اینستاگرام ممکن است کاربردی باشد:

 • اینستاگرام را دوباره نصب کنید
 • مشکل را به اینستاگرام report کنید یا گزارش دهید
 • اینترنت خود را از وای فای به دیتا یا برعکس تغییر دهید
 • اینستاگرام و فیسبوک خود را به هم وصل کنید
 • با دستگاه دیگری مانند کامپیوتر وارد شوید
 • 24 تا 48 ساعت منتظر بمانید تا شاید به صورت خودکار رفع شود

در کامپیوتر چطوری لایو بگیریم ؟

ذخیره لایو در اینستا

اگر این سوال برای شما مطرح است که در کامپیوتر چطور لایو بگیریم ، خوب است بدانید که در کامپیوتر، برای لایو اینستاگرام با دوربین dslr یا لایو اینستاگرام با obs می‌توانید به وبسایت loola.tv رفته و با حساب کاربری گوگل خود در این سایت وارد شوید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی آیکن چرخ دنده در گوشه سمت راست بالای داشبورد کلیک کرده و اکانت‌های خود در پلتفرم‌های پخش زنده مانند اینستاگرام، یوتوب و غیره را به وبسایت متصل کنید.

دوربین و میکروفون خود را وصل کنید

 • دوربین خود را وصل کنید. یک باکس سیاه بزرگ با یک آیکن چرخ دنده در گوشه سمت راست پایین مشاهده خواهید کرد. برای وصل شدن وبکم روی آیکن کلیک کنید.
 • میکروفون خود را وصل کنید. در قسمت همان آیکن چرخ دنده، می‌توانید میکروفون را هم انتخاب کرده و وصل کنید.
 • اکنون اینستاگرام را از سمت چپ بالا انتخاب کرده و گزینه Go Live را از گوشه سمت راست بالای رابط کاربری، برای شروع پخش زنده یا ویدیوی لایو انتخاب کنید.
 • کامنت‌هایی افرادی که لایو را می‌بینند در ستون سمت راست قابل مشاهده خواهد بود
 • سپس برای پایان پخش زنده یا لایو روی گزینه «End» کلیک کنید.

در این قسمت از آموزش لایو اینستاگرام خوب است بدانید که این وبسایت همچنین میزان engage یا تعامل کاربران را با شما در اختیارتان قرار می‌دهد و از این طریق می‌توانید به پاسخ این سوال که ایا در لایو اینستا دیده میشیم ، دست پیدا کنید.

محدود کردن مخاطبان لایو

با استفاده از گزینه Hide Story From ، می‌توانید لایو اینستاگرام برای کلوز فرند را فعال کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • camera را از گوشه سمت چپ بالا انتخاب کرده و سپس آیکن چرخ دنده یا تنظیمات (Settings) را از گوشه سمت چپ بالا انتخاب کنید
 •  سپس به قسمت  Hide Story From رفت و در اینجا افرادی را که می‌خواهید لایو شما را ببینند، انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با انتخاب گزینه close friends مخاطب‌های محدودی را برای لایو و استوری خود انتخاب کنید.

سوالات متداول در مورد لایو اینستا

1. لایو اینستا کجاست؟

لایو اینستا زیرمجموعه بخش استوری است. برای رفتن به بخش استوری باید روی دکمه دوربین در بالا و سمت چپ برنامه زده و در صفحه باز شده، از قسمت پایین گزینه Live را اننتخاب کنید تا به بخش لایو اینستاگرام بروید.

2. لایو اینستا چیست؟

وقتی وارد نوار سرچ می‌شوید و آیکن سرچ را لمس می‌کنید، تاپ لایو را در سمت چپ بالای نمایشگر مشاهده می‌کنید.

3. تاپ لایو اینستاگرام کجاست؟

وقتی وارد نوار سرچ می‌شوید و آیکن سرچ را لمس می‌کنید، تاپ لایو را در سمت چپ بالای نمایشگر مشاهده می‌کنید.

4. چرا من در اینستاگرام لایو ندارم؟

دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. ممکن است گوشی شما قدیمی بوده و یا با یک باگ طرف باشید؛ شاید هم اینستاگرام نیاز به بروز رسانی داشته باشد.

5. چگونه لایو اینستاگرام را در تلویزیون ببینیم؟

با وصل کردن گوشی به تلویزیون از طریق وای فای و اسکرین میرورینگ، می‌توانید لایو اینستاگرام را در تلویزیون تماشا کنید.

6. چگونه لایو اینستا را ذخیره کنیم؟

برای ذخیره لایو اینستا خود پس از پایان، گزینه save را می‌زنید. و برای ذخیره لایو دیگران می‌توانید از افزونه Stories for Instagram extension در کروم استفاده کرده و لایو را ذخیره کنید.

7. لایو اینستاگرام کجا ذخیره میشود؟

ویدیوی لایو اینستاگرام پس از زدن گزینه save در camera roll ذخیره می‌شود.

جمع بندی

در آخر باید گفت که ویژگی پخش زنده در اینستا روش مناسبی برای برقراری تعامل و ارتباط با افراد دیگر است. به همین خاطر، آموزش لایو اینستاگرام به طور کامل در این مقاله ارائه شد. این روش بسیار جالب‌تر و غیررسمی‌تر از پست گذاشتن بوده و فرآیند بکارگیری آن بی‌نهایت ساده است. این روزها گذاشتن لایو دو نفره نیز بسیار رایج شده است و لایو اینستاگرام برخی از افراد مشهور هزاران تماشاگر دارد. شما هم می‌توانید نظرات خود را در مورد لایو اینستا در پایین صفحه بیان کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
دیدگاه کاربران5 دیدگاه
محمد
.
22 مرداد 1398، 21:56
پاسخ
0
0
سلام...وقت بخیر؛مرسی از آموزش خوبتون من یه گوشی هواوی وای 9 2019 دارم و نسخه اینستاگرامم اپدیته . مشکلی دارم وقتی میرم لایو کسی گزینه که باید بیاد و من درخواست شرکت در لایو را بدم نمی آد. نمی دونم مشکل از کجاست.لطفا راهنمایی بفرمایید
توماج تیموری
.
24 مرداد 1398، 01:06
پاسخ
0
0
@محمد
سلام دوست عزیز می تونید به مطلب زیر مراجعه کنید تا ببینید می‌تونید مشکلتون رو حل کنید یا نه: https://www.plaza.ir/mag/139803/40848/%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84-%d8%a7%d8%b9%d9%84%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c%d8%af%db%8c%d9%88%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%a7%db%8c%d9%86%d8%b3%d8%aa%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85/
آیدین
.
23 مرداد 1398، 16:22
پاسخ
0
0
واقعا آموزش جامع و کاملی از لایو اینستا درست کردید. خیلی خوب بود. ممنون
جوادی
.
06 دی 1398، 18:09
پاسخ
0
0
سلام من داشتم استوری دوستمو چک میکردم به صفحه ای رسید که تو اون صفحه زمان لایو شو گذاشته بود و بالای همون صفحه گزینهfrom create Mode بود دستم به این گزینه خورد ویه صفحه باز شد و پایین صفحه هم عکسهای گالری من باز شد از هل صفحه رو بستم.. حالا خیلی نگرانم عکس گالری من برا ارسال شده یا اینکه دیده دوستم!! مثل این بود بخام برای خودم استوری درست کنم. سوالم اینه میتونه عکسمو دیده باشه؟؟؟ ویه سوال دیگه اینکه اگه کسی و فالو نکرده باشیم بعد استوری شو ببینیم متوجه میشه ما استوری شو دیدیم یا نه؟؟؟
Jh
.
06 دی 1398، 18:10
پاسخ
0
0
سلام
کاوه عالمی
.
13 مرداد 1400، 11:22
پاسخ
0
0
عالی بود
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads