فریم ریت چیست؟ چگونه Frame Rate بازی در کامپیوتر و گوشی را نمایش دهیم؟

فریم ریت چیست؟ چگونه Frame Rate بازی در کامپیوتر و گوشی را نمایش دهیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کار کردن با ویدیوها در ابتدا ممکن است مشکل به نظر برسد، بخصوص وقتی با اصطلاحات فنی مانند فریم ریت یا FPS مواجه می‌شوید. حتی اگر اصطلاح فریم ریت را شنیده باشید، انتخاب بهترین گزینه برای ویدیوهای خود مشکل به نظر می‌رسد.

با آگاهی از تعریف فریم ریت می‌توانید به اطلاعات کاربردی در مورد بهترین فریم ریت و اهمیت FPS دست پیدا کنید. به این ترتیب، در این مقاله از پلازامگ با تعریف آن و اینکه اصلاً فریم ریت چیست، اهمیت فریم ریت و نحوه انتخاب بهترین فریم ریت برای ویدیوهای خود و انواع مختلف Frame rate آشنا می‌شوید.

آنچه در ادامه می‌خوانید:

فریم ریت چیست؟

اما Frame Rate چیست؟ کاربرد فریم ریت در چه مواردی است؟ برخی متخصصین می‌گویند که Frame rate چشم انسان بین 30 و 60 فریم بر ثانیه است؛ یعنی چشم انسان بین 30 و 60 فریم بر ثانیه را می‌تواند ببیند. از طرف دیگر، از لحاظ فنی، ویدیو مجموعه‌ای از تصاویر ثابت است که وقتی به ترتیب و با سرعت مشخصی مشاهده شوند، به آن‌ها حرکت داده می‌شود. هر یک از آن تصاویر یک «فریم» نامیده می‌شوند.

بنابراین، Frame rate سرعتی است که بر مبنای آن سرعت، تصاویر مذکور به نمایش گذاشته می‌شوند. معمولاً تحت عنوان فریم بر ثانیه یا FPS نیز شناخته می‌شود. به این ترتیب، اگر یک ویویو با سرعت 24fps ضبط و پخش می‌شود، به این معنی است که در هر ثانیه از آن ویدیو، 24 تصویر ثابت به نمایش گذاشته می‌شود.

سرعتی که تصاویر را به نمایش می‌گذارد، ذهن شما را فریب می‌دهد و حرکت را دریافت می‌کنید. برای مثال زدن یک نمونه از سرعت بالای Frame rate می‌توان به دوربین Phantom اشاره کرد که سریع‌ترین دوربین موجود و در واقع دوربین با فریم ریت بالا است. این دوربین می‌تواند 1 میلیون فریم بر ثانیه ثبت و ضبط کند.

اهمیت FPS یا فریم بر ثانیه چیست؟

اهمیت FPS

مفهوم Frame rate بر سبک و تجربه دیدن یک ویدیو تأثیر می‌گذارد. Frame rate مختلف تجربه‌های دیداری متفاوتی را به وجود می‌آورند و انتخاب بهترین فریم ریت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از اینکه می‌خواهید ویدیو چه قدر واقع‌گرایانه به نظر برسد یا اینکه آیا قصد دارید از افکت‌های اسلوموشن (Slow motion) یا موشن بلر (Motion blur) استفاده کنید.

به عنوان مثال، فیلم‌های هالیوود معمولاً با Frame rate 24fps پخش می‌شوند؛ زیرا این فریم بر ثانیه شبیه همان حالتی است که دنیا را می‌بینیم و یک حالت سینمایی به وجود می‌آورد. ویدیوهای لایو (Live) یا ویدیوهای دارای حرکت زیاد مانند رویدادهای ورزشی یا ویدیو گیم‌ها، اغلب Frame rate بالاتری دارند؛ زیرا تصاویر زیادی در هر لحظه به نمایش گذاشته می‌شود. میزان Frame rate بالاتر، جزئیات را واضح‌تر نشان می‌دهد. در مثالی دیگر، افرادی که گیف‌های انیمیشنی می‌سازند، به دلیل کوچک بودن تصویر، معمولاً Frame rate پایین‌تری انتخاب می‌کنند.

انتخاب بهترین فریم ریت برای ویدیو

شاید این سوال‌ها برای افراد مطرح شود که فریم ریت بازی چیست یا فریم ریت دوربین چیست یا اصلاً بهترین فریم ریت چیست. به طور کلی، نمی‌توان گفت که کدام سرعت بهترین فریم ریت است. همانطور که پیش از این توضیح داده شد، فریم ریت‌های متفاوت، نتایج متفاوتی را به همراه دارند. بنابراین، انتخاب بهترین فریم ریت به نوع کار شما بستگی دارد. در هر صورت، برای انتخاب Frame rate یا فریم بر ثانیه، موارد زیر را می‌توانید در نظر بگیرید.

سبک یا واقع گرایی

فریم ریت یک ویدیو، تأثیر زیادی بر ظاهر ویدیو دارد و نسبت واقع‌گرایانه بودن ویدیو را مشخص می‌کند. به این ترتیب، اهمیت FPS در چنین مواردی مشخص می‌شود. این مفهوم به طور مستقیم به این موضوع ربط دارد که ما جهان را چه قدر طبیعی مشاهده می‌کنیم. وقتی حرکت را می‌بینیم، حرکتی مانند پرتاب یک توپ توسط یک شخص یا حرکت یک اتومبیل را، به طور طبیعی مقدار مشخصی موشن بلر مشاهده می‌کنیم.

در حالت ایده‌آل، میزان Frame rate که انتخاب می‌کنید، این موشن بلر را تقلید خواهد کرد و تجربه دیدن ویدیو را تا حد ممکن واقع‌گرایانه می‌کند و اهمیت FPS را افزایش می‌دهد. اگر به دنبال افزایش Frame rate فیلم باشید و آن را خیلی بالا انتخاب کنید، ویدیو غیرطبیعی به نظر خواهد رسید و ویدیو افکت Soap opera خواهد گرفت.

اساساً ویدیو جزئیات زیادی را نشان می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که غیرطبیعی به نظر برسد. از طرف دیگر، اگر Frame rate خیلی پایینی را انتخاب کنید، ویدیو بسیار بی کیفیت و ضعیف به نظر خواهد رسید. به این ترتیب، اهمیت FPS را می‌توان در چنین مواردی مشاهده کرد. برای اینکه متوجه شویم کدام Frame rate برای چه جور کاری مناسب است، در ادامه اطلاعات بیشتری در زمینه مقایسه فریم ریت و نکات انتخاب فریم ریت ارائه می‌دهیم.

 • فریم ریت 24fps: این Frame rate سرعت فریم بر ثانیه استاندارد فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی است و حداقل سرعت برای ضبط ویدیو و حفظ حرکت واقع‌گرایانه محسوب می‌شود. حتی اگر فیلم‌ها در فریم ریت بالاتری تصویربرداری شوند، اغلب با سرعت 24fps فریم بر ثانیه تولید شده و به نمایش گذاشته می‌شوند. اکثر فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی با سرعت 24 فریم بر ثانیه ضبط و پخش می‌شوند و اهمیت FPS برای آن‌ها خیلی بالا است.
 • فریم ریت 30fps: این Frame rate از همان ابتدا برای برنامه‌های تلویزیونی به عنوان یک استاندارد بکار برده می‌شد، اما تولیدکنندگان به فریم ریت سینمایی 24fps رو آورده‌اند. ویدیوهای پر حرکت مانند رویدادهای ورزشی اغلب 30fps هستند.
 • فریم ریت 60fps: هر سرعتی بالاتر از 30fps اساساً برای ساخت ویدیوی اسلوموشن یا گیم و بازی بکار می‌رود و اهمیت FPS در گیم و بازی بسیار زیاد است. به علاوه، همانطور که فناوری پیشرفت کرده است، گوشی‌های هوشمند بیشتری نیز با سرعت 60fps عرضه شده‌اند.

حرکت یا موشن

فریم ریت در بازی

متغیر اصلی بعدی که هنگام انتخاب بهترین فریم ریت یا فریم بر ثانیه باید در نظر گرفت، میزان حرکت در ویدیو است. اگر حرکات زیادی در ویدیو وجود دارد، Frame rate بالاتری انتخاب می‌شود. معمولاً فریم ریت در بازی با سرعت بالاتر انتخاب می‌شود. در واقع، ساخت و ضبط با Frame rate بالاتر، به معنای سطح بیشتری از جزئیات برای میزان حرکات ضبط شده است. Frame rate بالاتر موقع ویرایش یا ادیت کردن نیز کمک بسیاری می‌کند. برای در نظر گرفتن این متغیر در فریم ریت‌های مختلف، ادامه مطلب را دنبال کنید.

 • فریم ریت 24fps: اگر با این سرعت ویدیو را بسازید یا ضبط کنید، موشن بلر زیادی مشاهده خواهید کرد.
 • فریم ریت 30fps: با این سرعت، جزئیات بیشتری را در طول صحنه‌ها و موشن زیاد مشاهده خواهید کرد، اما حرکت یا موشن کمی غیرطبیعی به نظر خواهد رسید و افکت Soap opera خواهد گرفت.
 • فریم ریت 60fps: هر سرعتی بالاتر از 30 فریم بر ثانیه معمولاً برای صحنه‌های شلوغ با حرکت یا موشن زیاد مانند ویدیو گیم‌ها و برنامه‌های ورزشی بکار می‌رود. فریم ریت در بازی معمولاً با این سرعت است و ویدیو گیمرها با سرعت 60fps ضبط می‌کنند؛ زیرا حرکات زیادی در هر لحظه در نمایشگر در حال رخ دادن است و فریم‌های بیشتر به معنای جزئیات بیشتر است. به این ترتیب، Frame rate مناسب بازی معمولاً بالاتر از 30 فریم بر ثانیه است. برنامه‌های ورزشی نیز اغلب با فریم ریت بالا ضبط می‌شوند، به همین خاطر برای باز پخش می‌توان سرعت حرکت آن‌ها را کم کرد و در حالت اسلوموشن نشان داد.

نمایش Frame rate بازی در کامپیوتر

بسیاری از بازی‌ها از گزینه‌های داخلی برای نمایش Frame rate یا همان فریم بر ثانیه برخوردار هستند. به این ترتیب، فریم ریت در بازی را از طریق روش‌های زیر می‌توانید مشاهده کنید:

 • در ویندوز 10: برای مشاهده سرعت Frame rate می‌توانید یک بازی را اجرا کنید، میانبر کیبورد، «کلید ویندوز را به همراه G» بزنید تا نوار بازی نمایش داده شود. اکنون گزینه Performance widget را فعال کنید. گزینه نوار FPS را در ویجت انتخاب کنید. اکنون ویجت را به گوشه نمایشگر جابجا کنید. روی آیکون Pin کلیک کنید. در اینجا FPS بازی یا همان فریم ریت در بازی نمایش داده خواهد شد.
 • بخش Options گرافیک یا ویدیو: احتمالاً یک گزینه «Show FPS» در تنظیمات (Settings) ویدیو یا گرافیک بازی باشد. این گزینه معمولاً در زیرمنوی «Advanced» پنهان است.
 • میانبر کیبورد: شاید بشود فریم ریت در بازی‌ها را با استفاده از میانبر کیبورد مشاهده کرد. به عنوان مثال، در ماینکرافت (Minecraft)، می‌توانید با زدن F3، به اطلاعات FPS و سایر جزئیات دسترسی پیدا کنید.
 • گزینه‌های Startup: بعضی از بازی‌ها ممکن است به فعال کردن گزینه Startup یا راه‌اندازی موقع اجرای بازی نیاز داشته باشند. این کار را می‌توانید با تغییر میانبر منوی دسکتاپ یا منوی شروع بازی انجام دهید. در لانچری (Launcher) مانند Steam یا Origin همچنین می‌توانید وارد Properties بازی شوید و تنظیمات را از آنجا تغییر دهید. در Steam می‌توانید روی بازی کلیک راست کنید، Properties را انتخاب کنید، روی Set launch options در نوار General کلیک کنید و تنظیمات لازم برای بازی را وارد کنید.

بهترین فریم ریت

 • فایل پیکربندی (کانفیگ): بعضی از بازی‌ها ممکن است از شما بخواهند که یک گزینه پنهان در یک جور فایل کانفیگ را فعال کنید. حتی اگر بازی این را نخواهد می‌توانید با استفاده از آن Frame rate بازی را بررسی کنید. به عنوان مثال، گیمرهای DOTA 2 که همیشه می‌خواهند FPS بازی خود را ببینند، می‌توانند فایل کانفیگ cfg بازی را تغییر دهند تا به صورت خودکار هر بار که بازی را اجرا می‌کنند، دستور cl_showfps 1 نمایش داده شود.
 • استفاده از ابزار MSI Afterburner: این ابزار را دانلود و نصب کنید. وارد تنظیمات برنامه شوید. نوار Monitoring را انتخاب کنید. اکنون از لیست موارد موجود گزینه Framerate را انتخاب و فعال کنید. گزینه Show in On-screen display را فعال کنید. اکنون وقتی بازی را اجرا کنید، فریم ریت در بازی نمایش داده خواهد شد.

نمایش فریم ریت بازی اندروید

برای نمایش فریم ریت در بازی اندروید می‌توانید از نرم افزار فریم ریت بازی مانند iGamer و Game Booster App یا KFMark استفاده کنید. برای دانلود این اپلیکیشن‌ها به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

دانلود برنامه Game Booster برای اندروید

دانلود برنامه iGamer برای اندروید

اما چگونه Frame rate یا سرعت فریم بر ثانیه بازی را در گوشی اندروید خود مشاهده کنید؟ به عنوان مثال، برای دیدن فریم ریت بازی اندروید از طریق Game Booster App مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اپلیکیشن را از گوگل پلی دانلود و نصب کنید.
 • برنامه را باز کرده و Get Started را در پایین آن لمس کنید.
 • اکنون صفحه دیگری باز خواهد شد. در اینجا گزینه Activate Optimization را انتخاب کنید.
 • سپس اپلیکیشن دو اجازه از شما خواهد گرفت که باید Permit را انتخاب کنید و به آن اجازه عمل بدهید.
 • اکنون گزینه I Got It را انتخاب کنید تا از این پنجره عبور کنید.
 • در تنظیمات گوشی خود، اکنون گزینه Apps With Usage Access را مشاهده خواهید کرد و در این قسمت گزینه «Enable Game Booster» را انتخاب کنید تا دسترسی کاربری داشته باشید.
 • اکنون دوباره باید به اپلیکیشن اجازه عمل بدهید و گزینه Permit را انتخاب کنید.
 • در بخش Floating Windows Management در تنظیمات سیستم خود گزینه Allow the Game Booster App را انتخاب کنید.

فریم بر ثانیه

 • سپس وارد اپلیکیشن شوید، اکنون نوار Privacy Note را مشاهده خواهید کرد، در اینجا اپلیکیشن از شما می‌خواهد که نسخه اصلی اپ را بخرید، اما نیازی نیست این کار را انجام دهید و گزینه Continue as Free را انتخاب کنید.
 • اکنون اپلیکیشن آماده اجرا است. از نمایشگر اصلی، وارد اطلاعات دستگاه شده و آیکون گوشی را در سمت راست رابط اپلیکیشن انتخاب کنید.
 • گزینه‌های مختلفی نمایش داده خواهد شد. گزینه The FPS Monitor را فعال کنید.
 • در اینجا اپلیکیشن می‌گوید که برای داشتن این ویژگی باید هزینه نسخه اصلی اپ را پرداخت کنید، اما مهم نیست می‌توانید گزینه Unlock for Free را انتخاب کرده و با تماشای تبلیغ آن را باز کنید.
 • تبلیغ را تماشا کرده و پیشنهاد را رد (Decline) کنید تا گزینه‌های بعد از آن نصب شود.
 • وقتی تبلیغ تمام شد، Frame rate گوشی شما نمایش داده خواهد شد.

جمع بندی

به طور خلاصه، در این مقاله، مفهوم Frame rate و اهمیت FPS به همراه فریم بر ثانیه در سرعت‌های مختلف توضیح داده شد. همچنین مشاهده شد که بهترین فریم ریت به نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید بستگی دارد. همچنین روش‌های مشاهده فریم ریت در بازی و در کامپیوتر و گوشی در اختیار شما قرار گرفت. با این حال، اگر سوال یا نظری در این در زمینه دارید می‌توانید در پایین صفحه در بخش دیدگاه‌های پلازامگ بیان کنید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads