علائم و نشانه های تشخیص خرابی باتری گوشی موبایل و تبلت + روش های جلوگیری

علائم و نشانه های تشخیص خرابی باتری گوشی موبایل و تبلت + روش های جلوگیری
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

خرابی باتری گوشی یکی از معضلاتی است که بسیاری از کاربران گوشی‌های هوشمند با آن مواجه هستند. در ادامه به بررسی علائم خراب شدن باطری گوشی و راه‌حل‌های جلوگیری از آن می‌پردازیم.

سلامت باتری دستگاه‌های هوشمند برای بسیاری از کاربران گوشی‌های تلفن همراه امر حائز اهمیتی است ولی به جز نگه داشتن شارژ باتری برای استفاده روزانه باید مراقب طول عمر کلی باتری دستگاه هوشمندتان نیز باشید. باتری‌ها پس از مدتی فرسوده می‌شوند و این همان چیزی است که در جریان کاهش سرعت آیفون‌های اپل یا سایر برندهای گوشی‌های هوشمند، شاهدش بودیم. این گوشی‌ها دیگر مثل روز اول، شارژ باتری را نگه نداشته و حتی در حالت شارژ کامل نیز کارایی لازم را از خود نشان نمی‌دادند.

با این اوصاف شاید بهتر باشد از سلامت باتری گوشی هوشمند خود اطمینان حاصل کرده و با چند ترفند عمر باتری را افزایش دهید. در این مطلب به طور کامل به علائم باتری خراب موبایل می‌پردازیم و نحوه تشخیص آن و راه‌های جلوگیری از این اتفاق را نیز بررسی می‌کنیم.

6 نشانه که باید باتری گوشی خود را عوض کنید را در ویدیوی زیر ببینید:

در ادامه می‌خوانید:

علائم خرابی باتری گوشی

سوالی که در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد این است که اساسا نحوه فهمیدن خرابی باتری گوشی چگونه است و علائم خرابی باتری تلفن همراه، شامل چه مواردی می‌شوند. به طور کلی مهم‌ترین علائم خرابی باتری موبایل موارد زیر هستند. مشاهده هریک از این عوامل به این معنی است که سلامت باتری موبایل شما در معرض خطر است.

1. باد کردن باتری

این نشانه، مهم‌ترین و واضح‌ترین علامت خرابی باتری گوشی شیائومی یا سایر دستگاه‌های هوشمند است. در این حالت قسمتی از تلفن همراه که محل قرارگیری باتری است دچار تورم یا به اصطلاح بادکردگی می‌شود. البته این در حالت خرابی شدید باتری گوشی است و برخی مواقع میزان این تورم کمتر است و باید به طور جداگانه باتری دستگاه را بررسی کنید. برای این کار باتری را از دستگاه خود خارج کرده و روی یک سطح صاف قرار دهید. در صورت تورم در باتری، تمام قسمت‌های آن به صورت هماهنگ روی سطح قرار نمی‌گیرد.

2. خاموشی گوشی یا تبلت

اگر گوشب یا تبلت شما زمانی که انتظارش را ندارید به طور ناگهانی خاموش می‌شوند به احتمال بسیار زیاد سلامت باتری خود را از دست داده‌اند. به عنوان مثال اگر گوشی یا تبلت با داشتن حدود 20 درصد شارژ یا بیشتر از فعالیت باز مانده و خاموش می‌شوند، یعنی با مشکل خرابی باتری گوشی مواجه شده‌اید.

3. خوردگی باتری

باتری‌های موبایل یا هر دستگاه هوشمند دیگری در انتهای خود اتصالات فلزی ریزی دارند که در هنگام قرارگیری در محل نصب دستگاه هوشمند باید در تماس با نقاط فلزی ریز دیگری قرار گیرند که در دستگاه تعبیه شده‌اند. به این قطعات فلزی ریز کانکتور یا اتصال‌دهنده می‌گویند. کانکتورها وظیفه اتصال باتری با تلفن همراه و تبادل انرژی میان باتری و گوشی را به عهده دارند.

برخی مواقع به دلایل متعدد ممکن است این ذرات فلزی دچار خراش یا خوردگی شوند. در این حالت اتصال میان باتری و دستگاه به خوبی برقرار نشده و انرژی لازم میان آنان تبادل نمی‌شود. در این حالت باید باتری گوشی تعویض شود.

خراب شدن باطری گوشی / تست خرابی باتری گوشی

4.خالی شدن ناگهانی باتری گوشی

خالی شدن ناگهانی باتری گوشی یکی دیگر از علائم خرابی باتری گوشی سامسونگ و دیگر برندها است. گاهی اوقات ممکن است با شارژ باتری صد در صد خانه را ترک کنید و ساعاتی بعد شارژ باتری به 20 درصد یا کمتر برسد یا حتی از کار بیفتد. این اتفاق دلایل متعددی دارد اما یکی از دلایل آن نیز می‌تواند خرابی باتری گوشی باشد. در این حالت باید عوامل دیگر را بررسی کنید اگر هیچ یک از آنان عامل خالی شدن باتری نباشند به احتمال بسیار زیاد تلفن همراه شما فاقد سلامت باتری است و باید برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کنید.

5. گرم شدن بیش از حد گوشی

انجام بازی‌های پرحجم یا اجرای برنامه‌های سنگین در گوشی هوشمند، از عواملی هستند که دمای باتری تلفن همراه را بیش از حد بالا می‌برند و این امری طبیعی است. اگر زمانی که گوشی خود را به شارژ می‌زنید یا برنامه سنگینی روی آن اجرا نمی‌کنید، متوجه گرم شدن آن و افزایش بیش از حد آن می‌شوید این مورد یکی از علائم باتری خراب موبایل است و باید سلامت باتری خود را بررسی کنید.

6. خاموشی دائم گوشی

اگر تلاش می‌کنید تا تلفن همراه یا تبلت خود را روشن کنید اما موفق نمی‌شوید و دستگاه هوشمندتان به هیج عنوان روشن نمی‌شود یعنی مشکلی جدی برای سخت‌افزار گوشی هوشمند ایجاد شده است. مشکل سخت افزاری ممکن است برای قطعات مختلف تلفن همراه ایجاد شده باشد. یکی از مشکلات سخت افزاری که سبب روشن نشدن دستگاه هوشمند می‌شود خراب شدن باطری گوشی
است و برای بررسی بیشتر باید دستگاه خود را به یک متخصص نشان دهید.

7. عدم فعالیت گوشی پس از جدایی از شارژر

در برخی مواقع، پس از خراب شدن باطری گوشی، دستگاه از کارکرد باز مانده و تنها زمانی امکان استفاده از آن وجود دارد که به طور دائم به کابل شارژر خود متصل باشد. در این حالت، قادر به جدا کردن گوشی از شارژر نخواهید بود و به محض قطع اتصال شارژر، تلفن همراه یا دستگاه هوشمند شما از کار خواهد افتاد.

8. اختلال در شارژ

از دیگر علائم خرابی باتری آیفون و گوشی‌های اندرویدی، بروز اختلال در شارژ آن است. طولانی شدن بیش از حد فرآیند شارژ یا شارژ نشدن باتری هنگام اتصال به شارژر از جمله نشانه‌های اختلال در شارژ باتری هستند. این اختلال ممکن است به دلیل خرابی شارژر یا خرابی باتری باشد که در هر دو حالت باید بررسی شود.

9. هنگ کردن؛ از علائم باتری خراب موبایل

هنگ کردن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران تلفن‌های همراه با آن مواجه می‌شوند. دلایل هنگ کردن گوشی عمدتا مشکلات نرم‌افزاری شامل، کمبود حافظه، ازدیاد برنامه‌های سنگین یا وجود برنامه‌هایی با گرافیک بسیار بالا در گوشی است. اما برخی اوقات هنگ کردن گوشی به دلایل نرم‌افزاری ارتباطی ندارد و به دلایل سخت افزاری مانند خراب شدن باطری گوشی اتفاق می‌افتد. برخی اوقات با تعویض باتری گوشی و عدم استفاده از کیفیت مناسب این اتفاق رخ می‌دهد.

10. سیاه شدن و تورم نمایشگر گوشی

این اتفاق اکثرا در گوشی‌ها و دستگاه‌هایی رخ می‌دهد که امکان جدا کردن باتری از آنان وجود ندارد. در این حالت با خراب شدن باتری گوشی، نشانه آن در نمایشگر گوشی به صورت بروز لکه‌های سیاه و بادکردگی بروز می‌کند.

تست خرابی باتری گوشی

با وجود نشانه‌های بالا که حاکی از خراب شدن باتری غیرقابل تعویض گوشی هستند می‌توانید از برخی روش‌ها از سلامت باتری گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

1. چک کردن خرابی باتری گوشی با شماره گیری کد

یکی از راه های تشخیص خرابی باتری گوشی در برخی از گوشی‌های اندرویدی استفاده از کدهای مخفی است. در بیشتر گوشی‌های اندرویدی می‌توانید با شماره‌گیری کد *#*#4636#*#* و انتخاب گزینه Battery Information به تشخیص خرابی باتری گوشی بپردازید. اگر باتری مشکلی نداشته باشد در قسمت Battery health کلمه Good را مشاهده خواهید کرد.

همچنین در این قسمت می‌توانید دمای باتری را هم مشاهده کنید. دمای باتری در حالتی که از آن استفاده نمی‌کنید باید بین 30 تا 40 درجه باشد. لازم به ذکر است که این کد تنها در گوشی‌هایی که پردازنده اسنپدراگون داشته باشند کار می‌کند.

2. نرم افزار تست خراب بودن باتری گوشی اندروید AccuBattery

روش بالا تنها اطلاعات کلی در مورد باتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و ممکن است در برخی گوشی‌ها نیز کار نکند. برای آنکه به اطلاعات جامع‌تری برای جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی دسترسی داشته باشید می‌توانید نرم افزار تست خراب بودن باتری گوشی اندروید AccuBattery را دانلود کنید.

علائم باتری خراب موبایل / نرم افزار تست خراب بودن باتری گوشی اندروید

پس از نصب این برنامه باید برای تست خرابی باتری گوشی به آن چندروزی فرصت بدهید و چندین بار اجازه دهید باتری تخلیه و شارژ شود. پس از گذشت این مدت، برنامه در زبانه Health وضعیت باتری را به شما نشان می‌دهد. هرچقدر وقت بیشتری به برنامه بدهید اطلاعات آن دقیق‌تر خواهد شد.

AccuBattery معمولا برای یک باتری نو عدد 95 درصد را نشان می‌دهد و شما نیز باید همین عدد را معیار قرار دهید. روش تشخیص خرابی باتری گوشی خیلی دقیق نیست و شما باید یک بازه 5 درصدی برای خطا و اشتباه برای آن درنظر داشته باشید. اگر درصد سلامتی باتری گوشی شما بالای 80 درصد بود یعنی باتری سالم است اما اگر این عدد زیر 70 درصد بود و گوشی شارژردهی خوبی نداشت ممکن است در حال دریافت اولین نشانه‌های باتری موبایل خراب شده باشید و بهتر است یک باتری جدید بخرید.

3. چک کردن خراب شدن باتری گوشی آیفون

کاربران آیفون می‌توانند برای آگاهی از علائم خرابی باتری آیفون و پیشگیری از مشکلات باتری به قسمت باتری iOS مراجعه کنند. برای دسترسی به این قسمت ابتدا باید به Settings سپس Battery و بعد Battery Health بروید.

خرابی باتری گوشی / خراب شدن باتری غیرقابل تعویض گوشی

در این صفحه و در قسمت Maximum Capacity می‌توانید ظرفیت واقعی باتری را به درصد مشاهده کنید. یک باتری جدید و سالم ظرفیت 100 درصدی دارد در حالی که یکی از علائم باتری خراب موبایل ظرفیت پایین‌تر از 100 درصد و شارژدهی نامناسب است.

علت خرابی باتری گوشی و روش های استفاده صحیح از آن

تا کنون از روش‌های تشخیص خرابی باتری گوشی و راه‌های تست سلامت باتری با استفاده از برنامه‌های مختلف و کدهای تست سلامت باتری گوشی اطلاع یافتید. سوال مهمی که باید به آن پاسخ دهیم این است که دلایل خرابی باتری گوشی چیست و چگونه از خراب شدن باتری گوشی جلوگیری کنیم؟

1.از شارژر اوریجینال گوشی یا تبلت استفاده کنید

شارژرهای اصلی دستگاه‌های هوشمند معمولا در بسته‌بندی آنان قرار گرفته‌اند و مخصوص دستگاه هوشمند شما طراحی و تولید شده‌اند بنابراین بهترین گزینه برای شارژ گوشی یا تبلت شما هستند. اگر پس از مدتی شارژر اصلی خراب شود بهتر است شارژر اوریجینال دیگری را جایگزین آن کنید. چرا که شارژرهای تقلبی و بی‌کیفیت، قادر به تامین یکنواخت انرژی باتری نیستند و از عوامل خرابی باتری گوشی به حساب می‌آیند.

2. هرگز دستگاه خود را تا 100% شارژ نکنید

شاید تصور کنید باید اجازه دهید تا گوشی شما به طور کامل و تا درصد پایانی آن شارژ شود اما متخصصان حوزه تکنولوژی نظر دیگری دارند. آنان معتقدند شارژ باتری تا 100 درصد یک دلیل خراب شدن باتری موبایل در طولانی مدت است. بهترین حالت جدا کردن گوشی از شارژر، زمانی است که درصد شارژ باتری حدود 90 تا 95 درصد باشد. علاوه بر این هرگز نباید اجازه دهید که باتری گوشی به زیر 15 درصد برسد تا آن را به شارژ بزنید چرا که این رفتار نیز در آینده سبب خراب شدن تدریجی باتری گوشی می‌شود.

3. با گوشی در حال شارژ خود کار نکنید

یکی از مخرب‌ترین و زیان‌آورترین رفتارها برای باتری گوشی کار کردن با آن در هنگام اتصال به شارژر است.هنگامی که از گوشی هنگام شارژ استفاده می‌شود روند افزایش و کاهش شارژ به طور همزمان با هم اتفاق می‌افتد و همین عامل سبب آسیب شدید به باتری و خراب شدن آن می‌شود.

4. به باتری اجازه ریکاوری دهید!

استفاده مداوم و بیش از حد از گوشی در طولانی مدت از عمر مفید باتری گوشی می‌کاهد و عملکرد آن را مختل می‌کند. به منظور جلوگیری از خراب شدن باتری گوشی و ریکاور شدن آن، بهتر است تلفن همراه خود را در طول هفته به مدت 7 یا 8 ساعت خاموش کنید تا به اصطلاح تنفسی به باتری گوشی بدهید و از کاهش طول عمر آن جلوگیری کنید.

5. باتری اوریجینال بخرید

اگر باتری فعلی تلفن همراه شما عملکرد خوبی ندارد و دچار آسیب و خرابی شده است باید به جای تعمیر باتری خراب گوشی به سرعت آن را تعویض کرده و باتری دیگری جایگزین آن کنید. همانطور که در بخش خرید شارژر ذکر کردیم، خرید محصولات تقلبی و بی‌کیفیت نه تنها به صرفه نیست بلکه هزینه بیشتری نیز بابت تعمیر و تعویض مداوم آن باید پرداخت کنید و در نهایت نیز کیفیت مورد نظر و مناسب را برای شما فراهم نخواهد کرد.

بنابراین به نفع شما است که پس از خراب شدن باتری گوشی آیفون باتری اصل و با کیفیتی را در گوشی هوشمند خود قرار دهید تا از آسیب‌های احتمالی بعدی، جلوگیری کنید. اما باتری اوریجینال را از کجا تهیه کنیم؟ در ادامه به این پرسش نیز پاسخ می‌دهیم.

باتری گوشی موبایل و تبلت اوریجینال را از کدام فروشگاه اینترنتی بخریم؟

برای تهیه باتری انواع گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های مختلف به راحتی می‌توانید به سایت فروشگاه پلازا مراجعه کنید و از میان صدها مدل باتری‌های اوریجینال باتری مورد نظر خود را انتخاب و با خیال راحت خریداری کنید. پلازا مرجعی مطمئن برای خرید انواع محصولات اصل و با کیفیت با مناسب‌ترین قیمت‌ها است.

خراب شدن باطری گوشی / تعمیر باتری خراب گوشی

علاوه بر این محصولاتی که کپی بوده و در این فروشگاه به فروش می‌رسند با لیبل مخصوص مشخص شده‌اند و بهترین کپی‌های موجود در بازار هستند. تنوع محصولات فروشگاه پلازا بسیار بالا است و قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به سایر فروشگاه‌های اینترنتی موجود دارد. پلازا در امر مشتری مداری تا آنجا پیش رفته است که تمامی محصولات از جمله باتری‌های گوشی (باتری سامسونگ، باتری آیفون و…) و تبلت با استفاده از دستگاه‌های مخصوص بررسی و آنالیز می‌شوند تا از کارآیی آنان اطمینان حاصل شود و سپس با ضمانت ویژه به مشتریان عرصه می‌شوند و گارانتی تعویض دارند. بنابراین با خیال راحت می‌توانید به کیفیت محصولات اطمینان کرده و خرید خود را انجام دهید.

سوالات متداول

1. اصلی ترین نشانه خراب شدن باتری موبایل چیست؟

مهمترین علائم باتری خراب موبایل خالی شدن سریع شاررژ گوشی، شارژ نشدن کامل باتری، داغ شدن باتری و تورم و باد کردن آن است.

2. چگونه باد باتری گوشی رو بخوابونیم؟

باد کردن باتری نشانه انباشت جریان الکتریسیته بیش از حد در سلول‌های باتری است که می‌تواند منجر به انفجار و آتش سوزی شود. چنین باتری قابل تعمیر نیست و نمی‌توانید باد آن را بخوابانید. به محض اینکه متوجه باد کردن باتری شدید باید با نهایت احتیاط آن را از گوشی خارج و یک باتری جدید خریداری کنید.

3. چگونه بفهمیم باتری گوشی خراب است؟

داغ شدن باتری، شارژدهی نامناسب و همچنین شارژ نشدن کامل باتری از نشانه‌های خراب شدن باطری گوشی آیفون و اندروید هستند.

4. چرا باتری موبایل به مرور زمان خراب می شود؟

باتری موبایل دارای چرخه‌های شارژ محدودی است. این باتری‌ها حداکثر 300 تا 500 چرخه شارژ دارند و 2 تا 3 سال دوام می‌آورند. این امر به دلیل حل شدن و از بین رفتن برخی قطعات باتری در پی واکنش‌های شیمیایی داخل آن است.

5. چه چیزی باعث خرابی باتری گوشی میشود؟

استفاده از شارژ سریع، خالی شدن کامل شارژ باتری، قرارگرفتن در معرض گرما و سایر مواردی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم از عوامل خراب شدن باطری گوشی هستند.

6. چطور می توان عمر باتری گوشی را افزایش داد؟

تا جای ممکن از شارژ سریع استفاده نکنید، از شارژرهای اصلی استفاده کنید، باتری را به طور کامل شارژ نکنید، اگر از قاب‌های ضخیم استفاده می‌کنید هنگام شارژ آن‌ها را دربیاورید، باتری را از گرمای زیاد دور نگه دارید و اگر قصد دارید مدت طولانی از گوشی استفاده نکنید شارژ باتری را روی 50 درصد بگذارید.

کلام آخر

در این مطلب به بررسی جامع و کامل علائم خراب شدن باطری گوشی و راه‌های جلوگیری از آن پرداختیم. علاوه بر این روش‌های متعددی برای تست سلامت باتری ذکر کردیم تا از سالم بودن باتری و وضعیت آن مطلع شوید. در ادامه بهترین مرجع برای خرید باتری‌های اصل تلفن همراه و تبلت را نیز معرفی کردیم. نظر شما در مورد علائم باتری خراب موبایل یا تبلت چیست؟ چه راهکارهای دیگری را برای افزایش طول عمر باتری پیشنهاد می‌دهید؟ نظرات خود را در کادر پایین با پلازامگ به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 280 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 273 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 203 میلیون دلار
  Jungle Cruise
  اکران: 30 جولای 2021
 • 94 میلیون دلار
  PAW Patrol: The Movie
  اکران: 20 آگوست 2021
 • 64 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 45 میلیون دلار
  Dont Breathe 2
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 16.5 میلیون دلار
  Malignant
  اکران: 10 سپتامبر 2021
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
 • 11.7 میلیون تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
plaza-ads